I ZONDAG 21 MRU AKI. N0.297. 1875. I 5’7, WEEKBLAD VOOR DE KRIMPENER-. ALBLASSER- EN LOPIKERWAARD EN OMSTREKEN. 1?7- BUITENLAND. OVERZICHT. Illusion. 100.’ f S. W. N. V-A.N NOOTEN, Uitgever». U7 ndeel. 1007. 1«V( rekenen 69. 19 "7" Deze Courant wordt geregeld iederen Zaterdag-middag verzonden. Prys: voor Schoonhoven per driemaanden ƒ0,70. Franco per post door het geheele rijk 0,80. 1Ü3 88 meer, wat sn O. 147, 185 8<P/a te Sectie. 7 1869. 7 3 5 7 6 6 8 3 3 All* bisMnlandcoh* AdrerteatiSn waarvan d* alantein* WW MAAL «pgeg****. warden •leehU TWEE MAAL ia rekening gebracht *7. 2aa 23» 81»/ 6#7, «5»;, 96 55y, StlOONIOHNSCIE COURANT 997, *7. b^i;z vjn.? Hebben de edelste, de beste zonen efruochteren. der inenschen ze niet gevoed en gekoesterd als het dierbaarste wat zij bezaten 1 om ze te ver- hebben ze niet juist daardoor stap nader gevoerd tot Prijs der AdvertentiënVan 1 tot 5 regels /0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzen ding franco, en uiterlijk tot Zaterdags-voormiddags ten 10 ure. Mac-Mahon heeft van dit incident gebruik ge- rndakl om nogmaals pogingen aan te «enden toe vorming van een nieuw kabinet. Noch aan de Broglie, die in de eerste plaats daarmede belast werd, noch aan Bulfet mocht dit geluk ken, zoodat thans de afgetreden ministers wel voor goed zullen aanblijven tot het lot der constitutioneel ontwerpen zal beslist zijn. De Times juicht het besluit van het En.- gelsohö gouvernement, om niet verder mede te werken aan het m het leven roepen van nieuwe regelen bij het voeren van oorlog, on- voorwaardelijk toe. Hoewel de goede bedoelin gen van Rusland en Duitschland erkennende, ziet het blad in de voorgestelde regeling een gevaar voor de andere, met name voor de kleinere staten, die gedwongen zullen worden het voor beeld der groote militaire staten te volgen en eene kostbare legerorganisatie m het leven te roepen. Het zou goed zijnr zegt het blad, den oorlog volgens vaste regelen te voeren, doch kwaad, allen die geen soldaat zijn, van deelne ming aan de verdediging van hun land uit te- sluiten. Het is goed bloedvergieten te voorko men, doch beter de vrijheid der Nationale ver dediging niet te verhinderen. Daarom kan Lord Derby op de goedkeuring zijner landgenooten rekenen, dat hij Engeland niet verantwoorde lijk stelde voor voorstellen die, hoe mensohlie- vend ook, blijkbaar in het voordeel zijnader groote militaire mogendheden. Ierland heeft we Ier een bewijs gegeven hoe onraadzaam het zou zijn, aan dat eiland eene zelfstandige plaats toe te kennen in het vereenigde koninkrijk met een eigen bestuur. Te Tipperary heeft men als lid van het parle ment zenere John Mitchell afgevaardigd, die in 1848 wegens rebellie tot 15 jarige deporta tie werd veroordeeld, ontvluchtte, later terugkwam en het alleen aan oogluiking van de Engelsche autoriteiten te danken haddat hij zijne straf met onderging. De regeenng heeft echtfr voor gesteld de verkiezing nietig te verklaren en zal thans zeker n et verzuimen den opstandeling elders eene plaats aan te wijzen. In Pruisen trekt de collectieve verkla ring, ouderteekeud door 23 Duitsche bisschop pen, naar aanleiding van Bismarck’s jongste circulaire over de aanstaande Paus-keuze, zeer de aandacht. De premier had in zijne circulaire aangegeven aan welke eischen de aanstaande Paus zou moeten voldoen, wilde hy op erken ning door de verschillende mogendheden kunnen aanspraak makeu. De prelaten komen in hun manliest op tegen deze aanranding, zooals zij het noemen, van de onbeperkte vrijheid en onafhankelijkheid bij de keuze van het hoofd der kerk. Nog meer de aandacht trekt echter de door Maz zini openbaar gemaakte correspondentie met vou Bismarck, dagteekenende van vóór den jongsten ooi log, en handelende over de wenschelijkheid der verijdeling van een verdrag, dat volgens Mazzini tusscheu Frankrijk en Italië «ju be staan hebben. De onder handelingen tusscheu beide diplomaten sprongen echter, omdat Mazzini 111 gebreke bleef het bewijs te leveren dat het verarag werkelijk bestond. De Pruisische Landdag houdt zich thans bezig met het ontwerp tot betere regeling van het beheer der goederen van de Katholieke kerkge meenten. De regeenng heeft de noodzakelijk heid dier regeling nader aangetoond, door de mededeeling van eemge feiten, waarbij verduis tering van gelden door geestelijken plaats had, met medeweten der hoogere kerkelijke overheden. Op verlangen van Vou Windhorst deelde de regeenng de namen dier geestelijken mede. Bij den Mooklenburgaoheil Landdag is op nieuw het ontwerp Grondwet, dat liet vorige jaar door de meerderheid verworpen werd, iu- gediend.De Groothertog geeft daarbij de hoop te kennen, dat thans overeenstemming tusscheu regeenng eu vertegenwoordiging moge tot stand komen, In Beieren Willen de Ultramontanen, teu einde raad, een a ires aan den Komng richten, met verzoek aan de Ministers het luvoereu der wet op het burgerlijk huwelijk te verbieden. De verwachte Kabiuets-cnsis in Hongarije is met mtgebleveu. Daar do regeenng geen kaus 97 23 797, 88.4/,. 101 100 7, 2e leen. '69. 4 u .3 n' 313 een vaste, voor allen gelijke, waarde, niet in 11 - drukken, mnar het taxeeren naar den indruk, dien het maakt op de ziel, naar den invloed dien het uitoefent op het leven. Daaruit volgt dan ook, dat het in onze macht ligt den druk van rampen te verzachten, het zoet der vreugde te verhoogen. Geen nacht is zoo duister, of er is altijd nog een zweem van licht te bespeu ren tenzij wij verstandig meenen te handelen door de oogen geheel en al dicht te knijpen en dan een jeremiade aau te heffen over de som berheid van ons leven. Zeker, voor velen, zou men zeggen, is de toekomst ook alles behalve vroolijk, en er zijn dan zoogenaamd medelijdende zielen genoeg, die meenen een armen stumper een bijzonder groo- ten dienst te bewijzen, door hem opmerkzaam te maken op de zwarte schaduwen die zich aan zijn horizon vertonnen. Maar toch, waar ón deren slechts donkerheid ontwaren, ziet menig zwaar beproefde een vriendelijk schijnsel nog gezeten op de rookende asch van een verwoest gebouw, nog treurende over illusion die met zijn verwezenlijkt, maakt hij weder nieuwe, en gaat, zoo toegerust, hel onbekende tegen. Er zijn mephistofdes-achtige he leudie grin niken als zij vernemen van hoopvolle uitzichten, die medelijdend de schouders optrekken als zij hooren van de illusion der gelukkige jeugd, die, wanneer slechts de kiel van een vaartuig wotdt gelegd, de klip reeds zien waarop het zal te pletter slooten, en, natuurlijk, hun prettige denkbeelden niet onder stoelen of banken schui ven, maar er altijd mee rondloopenom zeals een stortbad over ieders geestdrift uit te smijten. Als gij zulke lui aantrefl, ik weet, onder uw kennissen is er minstens één van dal soort ik bid u, laat hen dan zoo weinig mogelijk aan het woord komen. Want wal nut hei ft het in, of men ook alle in ’t wild groeiende bloemen uitrukt, omdat ze toch geen vruchten geven? Zou de aard® daardoor misschien mooier, misschien plezieriger worden? o En wie durft beweren, dat illusién onvrucht- ring, Dat het ontwerp-Senant, zooals bet daar lag, geen genade zou vinden in de oogen van de nieuwe meerderheid in de Nationale Vergade ring van Frankrijk, was te deuken. De lin- kerfracties wilden van geene verkiezing van Sena toren door den President wetenzij wilden ook hier het algemeens stemrecht doen beslissen en alleen het personeel der candidaten beperken. M^d/ikte dit, dan zouden zij genoegen nemen met zoogenaamde getrapte verkiezingen door een kiescollege dat mede zijn mandaat aan het algemeen stemrecht ontleende. Het rechtercentrum kon zich echter hiermede niet vereemgen. Hoewel eenigszins afwijkende van het voorstel der commissie, wenschten ook zij dat een gedeelte der Senatoren door den President, de overigen door de Algemeens Raden zouden verkozen worden. Zoo was dan reeds bij de behandeling van het tweede der consti tutioneels ontwerpen de republikeinsclie meerder heid, die Wallon om zich had weten te ver- eenigenontbondenalle middelen om tot over eenstemming te geraken mislukten. Het was thans slechts de vraag aan welke zijde de Bona- partisten zich zouden scharen, die ook ditmaal weder bij de stemming don doorslag moesten geven. Voorstanders van bet beroep op het volk waarmede hun meester zulke wonde.en kon ver richten, verklaarden zij zich voor het amende ment Duprat, dat verkiezingen door het alge meen stemrecht wilde en zoo werd dit amende ment, dank zij ook de onthouding van 50 a 60 Legitimistenmet eene meerderheid van 12 stemmen aangenomen. Dat was het liberalisme van de conservatieve commissie van 30 op een al te har le proef ge steld; dat was al te erg in de oogen van den Maarschalk-President, die reeds met eene ver heffing tot President-Maarschalk malgré soi-meme genoegen had moeten nemen I Een oud middeltje, maar dat reeds meerma len proefhoudend gebleken was, moest worden aangewend. Mac-Mahon beduidde de Vergade ring bij monde van zijne demissionaire minis ters, dat bij zoodanige samenstelling van den Senaat als het amendement bedoeldede don.-er- vatievu belangen (tot handhaving waarvan hy immers was opgetreden) gevaar liepen. Dat hielp. De meerderheid van gisteren liet zich vrees aanjagen en was den volgenden dag veran derd in eene minderheid van 35 stemmendie niet kou beletten, dat de derde lezing van het Senaats-ontwerp werd afgestemd. Het hielp met of Gambetta deze regeenng met verwijten over laadde en haar beschuldigde van ongeoorloofde pressie uit te oefenen op de Vergadering, die thans, naar hij meende, niet anders kon doen dan zich ontbinden. Met groote meerderheid weigerde de vergadering echter een voorstel tot ontbinding, dal inmiddels was ingediend, urgent te verklaren. Daarentegen onderhan delen linkerzijde en rechtercentrum thans we der druk over de samenstelling van een nieuw Senaats-ontwerpdat het midden moet hou den tusscheu de beide onlwerpeu Vautrain en Waddington, die, volgens besluit der Vcrgade- aan de commissie van 30 verzonden zijn. hebben «ij niet alles getrotseerd wezenlijken, en I de mensebheid een stap nader gevoerd tot haar ideaal Heeft ooit iemand iets groots tot stand gebracht of ook maar gegrondvest, zonder zich over het doel waarnaar werd gestreefd illusién te maken die wèl zijn vervuldmaar eerst lang daarna, toen reeds menige graszode was ver welkt over het stoffelijk overschot van hem of haar, die ze had gevormd? Of meentge.dat velen den moed zouden hebben, de hand aan de ploeg te slaanindien ze vooruit wistenaan hoeveel tegenwerking, miskenning, of erger nog bespotting zij zouden zijn blootgesteld, indien ze er kennis van droegen hoeveel door nen hun dc voeten reeds zouden hebben open- gescheurd, voor zij pas het midden van den akker hadden bereikt? He. CHTEN. Hennep f 23,50 4 24, >er 50 kilo; goeboter ct. per half kilokau ot.orerloopera f tt a :u f 20 a 22; vette kal- chtere idem 4 A 6 gul - i 6,00, peeren f 7,00 per S 00. poters f 1,60 4 1,80 100 atukf. vangevoerd 6 partyeu, en qnaliteit. iggen voor Engeland 22 dito f 5 4 13nuchtere Aangevoerd2 paarden, «kalveren, 84 nuchtere :ren, 323 varkens, 49 85 ct., 2deqnal. 62 ct.; voor Londen 46 tot le qual. f76 «n 3d* 100 stuks. en Vlaamscha f 8,S0 4 Overmaaasche f8,104 X). mwsche f 7,30 47^50, sn Noord Brabantsebe Kjhe, Klakkeeselie en ,10, dito mindere 1 6,80 10, dito mindere f 5,50 f 4,90 4 5,70, lange en per 8100kilo, m Zeeuvach* 8.40 a soorten f 7,h 8,50. regeus de strenge koude te binnenschipper», igeveer 200 stuksdoch emd dan rerleden week, u f200 4 270, muidera 425 a 200, pinken f40 o 44 4 48 ct, per kilo, lo. I stuka. Puike nieuwe Zeeiw- che f 8,50 a 8,70, pe- 1 blauwe f 7,40 4 7,80 Vlaamscha f 7,204 Vlaamsche wiater sak- 0 a 7,30 üvermaaasehe nieuwe Aeeuwacbe m 6,20, gestort f6,50 leesche f 5,90 4 6,10. Voeder f3,80 4 4,40; cHtia. 3 4 8 3 3 3 3 en 1816. 5 120 .5 5 5 62. .5 i ƒ1000. 5 f 1000. 5 ’t Is guur. De Noordenwind blaast ons in ’t gelaat, en in rustelooze vaart jagen de wolken langs het zwerk. Nu en dan schiet de Februari zon een goudkleurigen lichtbundel naar omlaag, doch oogen blikkelijk plaatst zich weder een hartstochtehjk voorlijlende wolken massa tusscheu ons en de liefelijke warmtebron. Zoo, terwijl wij onzen weg vervolgen, valt het oog op het dorp, daar ginds in de verte, het doel van onzen tocht. Op dit oogenbhk wordt het door een helderen zonneschijn be straald; het is als in een glanzend kleed ge huld; wij springen op van vreugde, wij ver haasten onze schreden om het oord te bereiken dat zich zoo aanlokkelijk voordoet, en de blijde verwachting maakt ons zelfs ongevoelig voor de snerpende koude. Straks, als wij het oogmerk van ons streven zullen hebben bereikt, dan zal de teleurstelling niet uitblijven. Wij zulleu ontdekken dat de zonneschijn die ons zoo aantrok ook dadr, ge- lijk overal elders, voorbijgaande is: dat ook daar een wolkengordijn telkenmale geschoven wordt voor bet hemellichaam van hetwelk licht en leven en warme vroolijkheid ons toestroomen. Wij zullen ontwaren, dat ook diAr de noor denwind blaastmaar tochde opgewekt- heid door de hoop ontstaan, zal dan nóg glo ren in ons hart; zij is een fonds dat zoo spoe dig niet is uitgeputen ons in staat stelt ook de verliezen die de toekomst voor ons gereed houdt le dekken. Al wordt de blijdste ver wachting ook vervangen door teleurstelling, de liefelijkste hoop verijdeld, de schoonste illusie weggevaagd met de ruwe verf kwast der werke lijkheid toch bezorgt zij ons winstwant de rozen die de hoop op ons pad heeft gestrooid, ja, de illusién zelve, zijn op zichzeive reeds een onwaardeerbare schat. Hoe troosteloos zou bet leven zijn, als wij de dingen uit het verleden en in de toekomst steeds zagen in hun ware gedaante! Het verleden, ziet, ais de mannelijke leeftijd is gekomen met zijn moeielijkheden en bezwaren, met zijn arbeid en zijn strijd, dan denken wij vaak met een weemoedig gevoel terug aan ver vlogen dagen, toen we n»g als kinderen onbe kommerd dartelden, als knapen genoten, als jonge'ingen beminden het schijnt ons toe, alsof dat gansche verleden met een rozensluier is overtogc-n, en toch, toen wij m dien thans met zooveel ingenomenheid herdachten tijd leef den toen waren we het ons immers niet bewust dat we eenmaal met verrukking die dagen zouden bijna zou ik zeggen, terug verlangen? Destijds hadden wij ook op de dingen rondom ons heel wat aan te merken, we smachtten naar hetgeen de toekomst ons geven zou, we schiepen ons illusién, omdat ook toen de wer kelijkheid, het tegenwoordige ons niet bevre digde. ’tls zoo, voorwerpen en toestanden, waarvan de herinnering ons thans m verruk king brengt, ons in hel strijdgewoel verkwikt, de ernstige rimpels van het voorhooid wischt, ze hadden destijds voor ons veel minder waarde dan nu, omdat wij ze thans met een geheel ander oog beschouwen. De afstand heeft de verhoudingen voor onzen blik veranderd, de jaren hebben de scherpe lijnen verzachtde i.irde linten inéén doen vloe.en; en wat ons v roeger een vrij allrdaagsch prozastukje toescheen, ruiscbt nu in onze herinnering als een hefelyk lied. Op gelijke wijze vertoont zich de toekomst onder een geheel andere gedaante dan zij heb ben zal, wanneer wij haar genaderd zullen zijn. Veel kasteelen, die wij thans bouwen niet alleen in de lucht maar ook op vasten bodem, zullen dan in rook en damp zijn opge gaan of in pumhoopen nedergestort. Vele kleuren, die wij thans 111 de verte aien schitte ren, zullen zijn verflauwd, vele vruchten die ons nu op een afstand toelachen zullen dan blijken smakeloos te zijn- Maar tochhet genot van het bouwende verwijderde schittering van -Nov. 5 Aug. 5 -Juli. 5 -Oct. 5 9, 1860. f 1H64? r 6 5 6 7 6 6 6 5 M 3 3 5 )0. .5 5 5 >t. 1 >0. 5 k. kleuren én van vormen, da^ hebbep, we dan todi gehad *het beeft onze ziel verfrischt, het heeft ons leven een hoogere wijding gegeven. Gelijk godsdienst het brood, poëzie de wijn des levens is te noemenzoo zouden wij illu- siën als de bloemen des levens kunnen beschou wen. Bloemen, die in elk jaargetijde zijn te vergaderenbloemen ookdie een groote male van levenskracht bezitten, zoodat de stormen van den tegenspoed ze wel voor een poos kun nen nederbuigenmaar ze niet voor altijd doen verwelken. De groote Italiaansche dichter Dante, wiens levendige verbeeldingskracht zoo vruchtbaar was in het schetsen van vreeselijke toestanden, wist voor het verblijf der voor eeuwig verlorenen geen somberder opschrift te bedenken dan//Gij die hier binnen treedt, laat alle hoop varen.” Er ligt in die voorstelling een ontzettende waarheid. Als de ster der hoop is uitgebluscht, als de ziel voor altijd het vermogen heeft verloren zich in illusiën te verdiepenals er voor den mensch niets meer, „niets boogers is dan de werkelijkheid en wat daarmee in onmiddellijk verband staatdan Maar de Hemel zij geprezen, met niemand is dat zoo. Allen bezitten in meerdere of mindere mate in zich, in hun hart, het licht, dat de voorwerpen daar ginds in de verte met zijn glansen bestraalt. En o, het scheelt zoo onnoemelijk veel, welk licht op de dingen valt. Zaagt gij weleens dat meesterstuk vau Rembrandt, dat aan het publiek het best bekend is onder den eenigs- zius onjuisten naam vde Nachtwacht?” Welnu die kleine figuur, onder aan den trap, is ni®ts meer dan een heel prozaïsch, niet eens bijzon der mooi jodenmeisje; maar beschenen door het licht, dat de groote meester op zijn doeken wist te tooveren, komt datzelfde kind ons voor als een feeengestalteals een wezen voor een oogenbhk neergedaald uit een andere wereld, tienmaal helderder dan de onze. Zoo is het. Men moet, hetgeen in het te genwoordige wordt beleefd, en wat van de toekomst wor.lt verwacht, nooit schatten volgens 1 ecu volstrekte maat en cijfers trachten uit te 4V1I 1UU1 uK den invloed

Schoonhovensche Courant | 1875 | | pagina 1