ÖPËNMRB MMSTM. ™«OEBWMMMUflra BINNENLAND. FEUILLETON. Lotje. „SS» ADVERTEIMTIËIM. PASTORIE, MULTATULI'S VORSTENSCHOOL, Ter overname aangeboden: EENE SCHILDERSAFFAIRE, zag voor hare belastingvoorstellen eene voldoende nfterderheid te vinden, heeft zij, daags na de aanneming der begrooting van uitgaven, hare por tefeuilles ter beschikking gesteld. Er bestaat echter kans dat er eene overeenstemming zal tot stand komen tusschen de Deakpartij en de linkerzijde, die thans ook het vergelijk met Ous- tenrijk erkend heelt. De Minister-president Ritto is namens den Keizer belast die overeenstem ming te bewerken en de samenstelling van een nienw Ministerie uit die twee partijen te be vorderen. Uit Spanje weinig nieuws. De Koning is te Madnd teruggekeerd en door de bevolking zeer hartelijk ontvangen. Op zijn weg daarheen werd hij meermden door de Carlisten veront rust, die den spoorwegtreiu, waarin hij zich be vond, beschoten. Een decreet verleent amnestie aan alle staat kundige misdadigers. Een ander besluit maakt het kerkelijk huwelijk op nieuw van kracht, doch laat ook de gelegenheid bestaan om een burgerlijk huwelijk te sluiten. De Carlisten gaan nog altijd voort met het verspreiden van berichten van behaalde over winningen. Zoo zou generaal Lomo tot Sau Sebastian zijn teruggeslagen en Moriones te Pam- pelona ingesloten zijn. Dat die berichten hoe- |e^anmd geen vertrouwen verdienen i? genoeg Het onlangs medegedeelde bericht dat de Keizerin-weduwe van China zich van het leven heeft beroofd, is gebleken onjuist te zijn. Z. M. heeft benoemd tot ontvan ger der directe belastingen en accijnsen te Apel doorn, Jhr. W. H. Teding van Berkhout, thans ontvanger der dir. bel. en acc. en van den waarborg der gouden en zilveren werken te Schoouhoven c. a. Bij Kon. besl. is op verzoek inge- trokken de benoeming van J. C. Kuhlman C'z. als ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Leerdam en bij bevestigd in zijn tegenwoordige betrekking te Waspik; benoemd tot ontvanger te Leerdam B.C. Wildnk, thans ontvanger te Huizum. - Z. M. heeft benoemd tot notaris ter standplaats de gemeente UtrechtH. Van Meerlant, cand. notaris aldaar. De Tweede Kamer heeft het wets ontwerp voor Indische spoorwegen aangenomen met 44 tegen 21 stemmen. De Provinciale Staten van Dren the hebben tot lid der Eerste Kamer gekozen Mr. H. J. Carsten notaris te Hoogeveen. In eene buitengewone vergade ring van de Provinciale Staten van Utrecht op 14 Febr., is tot lid van Gedeputeerde Staten, in de plaats van wijlen mr. A. J. Van Beeck Calkoen, gekozen de heer mr. Cock Blomhoff. Het Algemeen Overzicht van »De Indiër" van 7 Jan. luidt als volgt: De toestand te Atchin is treurig. De Ja- vasche Courant bevat een rapport van kolonel Pel tot en met 9 December jl. Daaruit blijkt, dat ons vroeger bericht omtrent de ellende, die het gevolg is geweest van eene overstrooming, daar de rivieren buiten de oevers traden, terwijl zware regens vielen, groot is geweest. Alleen het kruidmagazijn in Kotta-Radja bleef droog. Barakken, hospitaal, magazijnen, alles stond ge durende een paar dagen onder water. Eru en ander, alsmede de verpestende uitwasemingen van lijken, die in en buiten den kraton te voorschijn kwamen, heeft de ziekten sterk doen toenemen. En middelerwijl slinken onze troepen weder jreg, daar de hospitalen even snel gevuld worden als men ze poogt te ontruimen. Ook de cholera vertoont zich op nieuw. Blijkens een op 18 Febr. bij het Departement van Koloniën ontvangen telegram van den Gouverneur-Generaal van Nederlanrtsch- Indië, heeft de militaire eu civiele bevelhebber in Atchin, kolonel Pel, den Ssten dezer jiet navolgende aan de Indische Regeer mg geseind: 4 Februari vijf versterkingen en Lampret be oosten Langkroek genomen en bezet. Twee licht gewonden. Gezondheid niet verbeterd. Cholera meestal met doodelijken afloop. Volgens bericht is Iman Pager Ajer gesneuveld. Eemge apen broeders van kolo nel Pel hebben, bij gelegenheid van zijne be noeming tot kommandeur der Militaire Wil lemsorde, bij de lirma Joh. F. Van der Horst Co., te Amsterdam, een kommandeurskruis en pracht-plaque met diamanten doen vervaardigen, t welk zij hun bevelhebber al9 een bewijs van hulde zullen aanbieden. Het op Atchin veroverde kanon,' hetwelk in het militair invalidehuis n Bronbeek" bij Arnhem zal worden geplaatst, zal met groote plechtigheid derwaarts worden gevoerd en in ontvangst genomen. De miliciens van de lichting van 1874, die nu nog bij de regimenten iulanterie in dienst zijn, zullen 1 Jam e. k. met onbe paald verlof naar huis gaan. Donderdag 1.1. behandelde de ge meenteraad van IJselstein een voorstel om al daar een telegraafkantoor op te richten, en de posterijen met de telegrafie te combineeren. De voorwaarden van woge bet ministerie van finan ciën gesteld, waren dat de gemeente eene be paalde som zou garaudeeren en een stadsgebouw voor de vestiging van een vereemgd post- en telegraafkantoor zoude beschikbaar stellen. Met schier algemeen e stemmen is door den Raad be doeld voorstel verworpen, met het oog op de vele geldelijke offers, die de gemeente zich voor dat doel zou moeten getroosten. Dit besluit wordt door vele indu«triëelen aldaar betreurd. Bij Kon. besluit van 11 Febr. 11. wordt het getal notarissen in liet rijk gebracht van 810 tot 882 alzoo zal het getal bestaande notarissen met 22 worden vermeerderd. Het aan tal in Noord-Brabant wordt gebracht van 100 op 102, in Gelderland van 90 op 104in Zuid- Holland van 158 op 160 in Noord-Holland van 130 op 181in Zeeland van 40 op 42in Utrecht van 39 op 41, in Friesland van 66 op 88, in Overijsel van 57 op 58, in Groningen van 50 op 50, in Drenthe van 23 op 23, in Limburg van 53 op 53. In de prov. Zuid-Holland wordt het aantal notarissen in het Iste arrondissement ('sGra- venhage) gebracht van 83 op 85 in het 2de arrondissement (Leiden) van 25 op 27 in het 3de arrondissement (Rotterdam) van 51 op 58 en in het 5de arron lissement(Gorinchein) van 14 op 15. In de prov. Utrecht in het 1ste arrondissement (Utrecht) van 25 op 27. Weder is een nieuwe lijst ran niet geëxamineerde veeartsen, aan wie een be wijs van toelating tot uitoefening der veedflfcjnij- kunst is uitgereikt, vastgesteld. Daarop komen o. a. voor: M. Van der Kley, te Hil/egersberg; D. Goedhart, te Laugerak; J. Zuijdwijk, te Koudekerk; S. Vergeer te Gouderak: D. Van Wijk, te IJselstein; A. J. Aerls, te Lopik; C. Tukker, te Willige-Langerak. De zittingen van den Militie raad in liet 3e district van Zuid-Holland voor de lichting 1875 zullen gehouden worden te Gouda en te Leiden, op de hieronder vermelde dagen; te weten: De 1ste zitting op het raad huis te Gouda den 17den Maart e. k. des voor middags te 10 uren. De 2de zitting op het raadhuis te Leiden den 12 April e. k. des voor middags te 11 uren voor "lotelingen waarvan de uitspraak in de eerste zitting is moeten worden uitgesteld. Voor de plaatsvervangers en num- merverwisselaars den 23en April e. k. des voor- middags ten 98/4 ure. Het bestuur der Werkinrichting tot wering der bedelarij te Gouda heeft, bij gelegenheid van het 25-jarig bestaan dier in richting, aan bijdragen van ingezetenen, de be langrijke som van 14596.241/8 ontvangen. Werd den 27 Januari jl. Lou- rens van Harten, landbouwer te Wijngaarden, verdacht van het afleggen van een valsctien eed in eene correctionele zaak, op requisitoir van 't openbaar ministerie der rechtbank van Gorin- cheui in hechtenis genomen, de instructie dezer zaak schijnt de schuld van den verdachte niet aan het licht te hebben gebracht. Op requi sitoir van het openbaar ministerie heeft de recht bank hem thans buiten vervolging gesteld, en is hij heden op vrije voeten gelaten. Klaagt men wel eens over langzame behandeling eener zaak, de spoedige instructie heeft in dit geval den verdachte voor langere preventieve gevan genhouding bewaard. In zake Jacob Wolff is door hem en door den advocaat-generaal cassatie aange- teekend. In de zitting der Arr. Recht bank te Rotterdam op 11 dezer is C. R., wo nende te Schoonhoven, beschuldigd van moed willige mishandeling, vrijgesproken van het hem teu laste gelegde. Op 25 Februari e. k. zal aan het Departement van Binuenlaudsche Zaken worden aanbesteed de metalen bovenbouw voor de spoorwegbruggen tusschen de Boompjes en de Wijnstraat ie Rotterdam. De raming der kosten is 'f 280.00U. De werken moeten ge heel voltooid zijn opgeleverd vóór 1 Septemner 1876. Woensdag hadden te 's Hage de volgende aanbestedingen plaats Hel afgraven van grond aan de noordzijde van den t ovenmond der doorgraving aan den Hoek van Holland. Hiervoor waren 15 biljet ten ingekomen. Het minst was ingeschreven door den beer T. Volker, te Dordrecht, voor f139600. Het verrichten van baggerwerk in bet bed der Nieuwe MerweJe in de Gemeenten Wer kendam, Slied i echt en Dubbeldmn, doormiddel van Ryksstoouibagger/aartuigen, met de bedie ning eu het onderüoud dier vaartuigen tot en met 31 Maart 1876. Hiervoor waren 17 bil jetten ontvangen. De heer C. Van der Plas, te Hardinxveldwas de minste inschrijver voor f 0,2C7/io met en f 0,17 per kub. meter zonder vervoer. De uitvoering van werken tot voortzetting der normahseering van de Waal te Varik en Heere- waarden, tusschen de kilometerr. No. 54 en en 56. Daarvoor waren 17 biljetten ingekomen. Minate inschrijver was de heer K. Van Wijn gaarden, te Shedrecht, voor f 63173. 14 Febr. 1.1. werd te Oegstgeest het stoffelijk overschot van den heer M. Spaar garen, in leven lid van den gemeenteraad aldaar, ten grave gebracht. De Burgemeester dier ge meente hield eene tretfeude rede tot zijne be trekkingen en zonen welke door den heer Fur- ster schoonvader van den overledene, beant woord werd. De heer A. Koorevaar, architect te Gouda, is Woensdag 1.1. te Kinderdijk, waar heen hij zich voor zaken begeven bad, plotse ling overleden. Nog zeer onlangs overleed rijn zoon, de ryks-havenmeester te Gorinchem. Dinsdag 11. iade beroemde orga nist en componist Joh. Bastiaans te Haarlem overleden. Van 14 Juli 1858 tot aan zijn dood bekleedde hij de betrekking van organist in de Groote Kerk aldaar. Hij bereikte den ouderdom van 62 jaar. Aangaande de onlangs vermelde vordering van een armen pijpen makerskneclit die van de R. K. Kerk te Gouda een zeer groote som te vorderen had, dour dat een zijner voor ouders aan die kerk een som gelds had gele gateerd onder voorwaarde van uitkeering aan zijn nakomelingenwelke voorwaarde niet is na gekomen, verneemt men nader, dat door de Rotterdamsche rechtbank in deze zaak uitspraak is gedaan, waarhij de knecht in 't gelijk is ge steld. De kerkmeester uioeteu nu rekening en verantwoording eu etu uitkeering doen aan den eischer. De Vereeuiging tot invoering der lijkverbranding in Nederlaud ziet haar leden tal langzamerhand vermeerderen. Aarlanderveeu telt 2, Alphen a/d Rijn 2, Amsterdim 86, Bneile 25, Gulemborg 1, Dordrecht 27, Ever- dingen Gorinchem 10, Gouda 6, 's üraven- hage-108, Hardinxveld 1, Lekkerkerk 1tOtto- land I Rotte/dam 124, Utrecht 36 leden. 's Konings verjaardag is te Oude water gevierd door het uRsteken van vlag gen, zoo van gemeente- als particuliere gebou wen en het bespelen van het carillon, terwijl door de rnuziekvereeuiging Euterpe'' op de Markt eenige muziekstukken zijn uitgevoerd. Ter gelegenheid van den ver jaardag van Z. M. den Koning wapperde gis teren te Lekkerkerk uil menige woning de drie kleur. Aan de scheepstimmerwerf van den heer Van Duivendijk werdeu een aantal saluutschoten ge lost en des avonds werd vuurwerk ontstoken. Door de ijverige bemoeiingen van den Hoofd ouderwijzer der openbare lagere school te Lopikis 19 Februari voor zijne school jeugd eeu ware feestdag geweest. Geldelijke bij dragen van ingezetem u stelden hem in slaat de leerlingen te onthalen op chocolade eu krenten brood en hen verder een recht aangenainen dag te bezorgen. Bij het 1 April in werking ko- me/ide hulppostkantoor te Hoornaar is tot brie vengaarder benoemd de heer A. A. in 't Veld hoofdonderwijzer aldaar. De steenfabriek de Hoogewanrd, even beneden het Lexkesveer bij VVageinngeii, is ingezet voor de som van f 19UU0. In de gemeente Willige-Lange- rak hebben zien in 3 huisgezinnen de mazeleu voorgedaan. Donderdag zal men te Gouda het genoegen hebben mevrouw Kleine-Gartinan iw de rol van Maria Stuart te zien optreden. Be gevierde kunstenaresse zal aldaar even als te Amsterdamondervinden hoezeer men met haar is ingenomen en hoeveel genoegen hare gelukkige herstelling baart. STADSNIEUWS. Schoonhoven, 30 Februari. Van 14 tot en met 20 Febr. hebben zich op nieuw ïu 10 huisgezinnen bij 26 kinderen ue mazelen voorgedaan. In het geheel is het aantal aangegeven huisgezinnen 208 bij 316 kinderen. In den loop dezer week zijn 2 kinderen aan die ziekte overleden. Donderdag-avond werd in het Heeren-Logemeut eene openbare vergadering ge houden van belangstellenden in eene nieuwe Bewaarschool. De vergadering werd geleid door den heer G H. VVestbroek, en behalve de vroeger medegedeelde voorloopige commissie, waren 18 personen tegenwoordig. Door die commissie werden de statuten en het plan waarop men een nieuwe Bewaarschool welischte te vestigen medegedeeld, en punt voor punt aan bespreking onderworpen. Daarna werden die statuten aangenomen en vastgesteld. Wegens het hooge belang der zaakzal binnenkort eeue nieuwe vergadering plaats hebben, waarin het plan van oprichting zal worden uiteen gezet en waartoe ieder belangstellende toegang zal hebben. Dat niemand, wieu het wezenlijk be lang onzer gemeente ter harte gaat, op die vergadering ontbreke! 's Konings verjaardag werd gis teren reeds vroeg in den. morgen door het be spelen van het carillon en het uitsteken van vlaggen aangekondigd. Te 11 uren had eene groote parade door het garnizoen op het exer citieplein plaatswaarna om half 1 in de zaal van den heer Van Zessen een militair assaut werd gegeven waarbij eeu talrijk publiek tegen woordig was, en een aantal militairen tot prevót werd bevorderd. Gisteren-avond vereenigde zich op nieuw een tal van genoodigden m geuoemde zaal ter bijwoning der tooneelvoorstellingdie door de vereeniging »Na inspanning uitspanning" der Artillene-Instructie-Kompagme werd gegeven. De ten tooneele gevoer le stukken waren vLazaro de Veehoeder", tooneelspel in drie bedrijven, met een voorspel; vDirk Nergensthuis", blijspel in één bedrijf, en tot slot e De Notarisklerk", kluchtspel in één bedrijf. Over liet spel dezer dillettantendie zich onder leiding van de serg. Van Ameijdeu oefe nen mogen wij met veel lof gewagen. Sommigen onder hen behoeven waarlijk voor goede tooueel- spelers van professie niet onder te doen. Ook aan de costumes was veel zorg besteed. Hét ge zelschap /rApollo" had rich welwillend bereid verklaard in de pauzen muziekstukken uit te voeren en droeg dus mede bij tot opluistering van deu avond. Aan het einde der voorstelling sprak de kapitem-kommnndant Van Mansvelt eenige woorden van dank aan het muziek-geselschap vApollo" en sijnen directeur, den heer G. H. Westbroek aan de ingezetenen van Schoonhoven, aan de jeugdige dillettanteu en hun directeur welke toespraak met een luid vLeve de Kom Qg" werd besloten. Wij mogen der Artülerie-Instructie-Kompagnie erkentelijk zijn voor het vele, dat zij weder gedaan heeft, om 's Konings verjaardag tot een feestelijken dag voor Schoonhovens ingezetenen te maken. WA T ERSCHAPS- EN POLDER-BERICHTEN. Behalve de Hoogheemraden T. Hagendijk, te Nieuw-Lekkerlaud en K. Verlek, te Üroot-Ammers, waaromtrent de voordracht, in een vorig nommer dezer courant vermeld, reeds aan Z. M. deu Koning is opgezondenzijn met 1° Mei a. s. ook nog aan de beurt van aftreding de heeren Hoofdingelanden en Hoofdingelanden- Plaatsvervangers van het lste district, hoofd plaats Alblasserdain; n. 1. de heeren F. H. Von Linderu en J. Vroege, te Alblasserdim en N. J. Vonck, té Streefkerk, als Hoofdingelanden en de heeren A. Veth, te PapendrechtO. Kaste- leijn, te Streef kerk en A. Su|ft Jtf., te Nieuw- Lekkerland als Hoofdingelanden-Plaatsvervan gers van gemeld district. De verkiezingen hier voor zullen in April plaats hebben. Sedert de stichting van het eerste stoomgemaal voor de bovenbemalmg der der Polders onder Lekkerkerk eu Zuid broek is er veel gesproken om eeu tweede stoomge maal voor de oenedenbemaling dier polders daar te stellen; thans te meer, nu bet duidelijker begint te blijken dat de bestaande uitmaling ongesehikt en uadeelig begint te werken op de verbetering der Landbouw. Het grootste voor oordeel tegen de stichting bestaat daarin dat het van eene zijde wordt bezien en men alleen rekent op de lasten, daaraan verbonden, terwijl de baten die daaruit voortvloeien, worden voorby gezien. Wanneer hel tweede stoomgemaal aan sterkte gelijk wordt aan het reeds bestaaude, zou bet met de bijbehoorende werken hoogstens f 65.0UÜ kosten als men nu slijtage en on derhoud rekeut opflUOO, arbeidslooüeu op f 600 en voor steenkolen f 2000, verkrijgt men een jaarlijkschen last met rente van f öB5U. Wanneer daartoe werd overgegaan is hel onvermijdelijk, de ruim 90.000 kub. ellen kade een andere plaats aan te wijzen, waar zij beter aan haar doel beantwoordt. Gerekend t 0,20 de kub. el maakt eeu kapitaal van t 18.000 het jaarlijksche onderhoqd diej kaden wordt gerekend op f2300 terwijl die Van de moleus bedraagt f 4000 de opbrengst daarvan by verkoop kan bedragen ongeveer t 5000; ter wijl het eerste stoomgemaal nog eeu voordeel levert van f 1000 voor vermin 1<ring van steen kolen zoodat de baten en voordeeien jaarlijks zouden bed lagen f 8.450; uierby ismet gerek-ud de waar ie die het boezemland verkrijgt, het geuot uit een en ander voortvloeiende, door het drooghouden der landerijen. Op 4 Maart a. s. zal te Gorin chem in den Doelen eene vereenigde vergadering gehouden worden vau het Hoogheemraadschap f de Alblasserwaard met Arkcl beneden deZouwe." in die vergadering zal worden Beslist over de eventueel in te komen bezwaren tegen de opge maakte lijsten der stemgerechtigde ingelanden, en zullen daarna die lijsten definitief worden vast gesteld. LANDB0U W-BERICHTEN. Vergadering van de afdeeling Schoonhoven der Holt. maatschappij van laud- bouw op Woensdag 24 Febr. a. s., des middags te 12 uren, in het Heeren-Logement. Op heden, Zaterdag, wordt te Gorinchem eene vergadering gehouden van de Hollandscbe Maatschappij van Landbouw, afdee- ling de Vijf-Heerenlanden.de Alblasserwaard en het Land van Arkei beneden de Zonae, waarin o. a. de vojgeude prijzen worden uitgereiktbebaald op de algemeeue land bouw-teu toonstelling te Dordrecht, a|s: een gouden medaille en f50 aan V. Boer te Giesen Nieuwkerk, een zilve ren medaille aan A. Smit te Nieuw-Lekker- land, e.-u bronzen medaille aan H. J. Van Eeten te Gcriuchem en een dito aan C. Van Zijl te Giessen-Nieuwkerk; getuigschriften aan C. Gaikhorst te Arkel, A. Smit te Nieuw-Lek- kerland en A. Maassen te Gorinchem. He 2,5870 HA wei- en hooiland, geuaamd //de Haan", gelegen op den polder Biom- mendaal onder Meerkerk en toebchoorende aan Albert Wink, te Streefkerk, zijn Woensdag den 17 dezer, te Meerkerk, bij publieke veiling mge- zefMoor H. Middelkoop, te Meerkerk, voor 17100* terwijl onmiddellijk daarna de 3,7656 ilA hooi-[ griend- en rietlandgeuaamd *de Kooi", gelegen op deu polder Leerbroekonder de gemeente Leer broek en toebehoorende aan Adnanus Kievith, te Beusichem, door Johannes Romeiju, te Meerkerk zijn ingezet en verhoogd tot f 6000 doch later door A. Pellekaan, teNieuwland, verhooml tot f 6600. 6 Het bestuur der vereeniging #Het Nederlandsche rundvee-stamboek" thans geconstitueerd ais volgt: voorzitter, de heer lierman 1). Bultman te Haarlemmermeer, 2de roorz. de heer J. W. J. Baron De Vos van Stoenwiik te Zwjlle, wm.-pen»iugm. de heer P F. L. Waldeck te Loosdumen, hoofdmspec- teur de beer J. Hengeveld te Utrecht. Op de Maandag te Utrecht ge houden Vasten-avondpaardenmarkt waren 668 paarden aangebracht. De handel was zeer le vendig in alle soortenspanpaarden werden ver kocht voor f 2800, oude en gebrekkige paarden van f 35 tot f 50. Naar wij vernemen zijn door de directie der suikerfabriek te Gorinchem contrac ten gesluten met de landbouwers en wel_ voor 9 75 de 1000 kilo met bijbetaling van o pet. renten voor de voorschotten. n N. en Adv. B. v. O. Lótterkundlgö Bijeenkomsten Uitvoe ringen van Muaiefc- en ttedenjkere- Qeselsonappen, on*. In de Donderdag te Oudewater gehouden nutsvergadenng trad als spreker op de Heer L. A. Van der Voort, uit Jaarsveld, met een verhaal, getiteld'/Eer en Moed. Voor bijdragen zorgden de HH. A. C. Van Aelst, Dr. H. P. Van Praag en E. J. W. Romer JCzn., allen uit Oudewater. In de bijeenkomst der volks voordrachten "Tot ouderling Nut" te Noorde- looe, hield Ds. Van Maanen, van Nituwland, 19 Februari eene lezing over de zelfzucht. Verder werden bijdragen geleverd door de hh. Wout- man Sr. en Woutman Jr., Grandjeau en J. Van Muijlwijk. De liedertafel //Lekkerkerk s Mannenkeor", onder directie van den heer W. Van de Ven, gaf te Lekkerkerk deu 17 Febr. j.l. de eerste uitvoering in dit seizoen. Het programma slaagde uitmuntend en gaf het op gekomen publiek een aangenamen avond. Aan tiet einde der werkzaamheden bracht de heer R. Blok een woowl van dank aau Directeur en Leden voor hunnen onvermoeiden ijver. In de leesvergadenng te Ber- kenwoude trad eergisteren avond als lezer op de heer T. Vink van Berkenwoude. In zijne rede, getiteld Nol Kigt, schetste hij op eeue aangename en humoristische wijze de deugd en de schijnheiligheid. Met ernstige en boertige bijdragen werd de vergadering gesloten. Woensdag avond had te Haast recht in de zaal van den heer L. Blanken eene uitvoering plaats van het Oudewaterscbe muriekgezelachap vEuterpe" onder directie van den heer Jb. Van 't Kruys. Enkele stukkeu werden zeer goed uitgevoei'ddoch bij sommige had nog wel eenige studie een vcreischte ge- Neemt men echter m aanmerking, nat migiug nog slechts twee jaren bestaat het begin alle leden oningewijden op biëd der instrumentale muziek waren ig men zeggen dat zy goede vorderin gen gemaakt hebben. Deze uitvoering zij hun een spoorslag om zich verder in die schoone kunst te bekwamen. De verschillende nummers van het programma werden afgewisseld door komische voordrachten, die veel bijgedragen hebben tqt het genot van deu avond. ♦—Te Ameide werd deu 15en dezer eene nulsvergadering gehouden, waarin door deu heer Dr. Rovers, uit Kedichem, eene lezing ge houden werd over vKaracter"; terwijl daarna bijdragen geleverd werden door de heeren J. W. Van Maanen eu Berckeuhoff. In de drukbezochte vergadering der vereeniging h W iuterlezmgeu" te Berg-Am bacht trad op 18 Föbr. de heer J. Quint, van Ötolwyk, als spreker op, met de novelle vau Da. I. HaverschmidtMijn broêrtje. Daarna werden nog zoo luimige als ernstige bijdragen geleverd door den spreker en de heeren P. Blok, P. Quint en C. Stoppelenburg, van Stulwyk J. Sciietfelaar Klots en J. btreetiand, van Streef kerk; en J. G. Bettink en C. üuodde, vau Berg-Ambacht. had nog v HSbfec KERK- EN SCHOOLN IE UW 8. Ds. Starckenburg van Straaten le Berkenwoude heeft het beroep naar Bornwerd en Hiaure (Friesland) aangenomen. Bedankt voor Bennekom door Ds. W. Kraijenbelt te Bodegraven. 11 Febr. had te Gouda een open bare samenkomst plaats vau de aideekng //Gouda en omstreken" van het Nederlandsche Protes tantenbond. De vice-voorzitter Dr. P. de Wilde opende de vergadering met eeu welkomstgroet aan de opgekomenen eu ht rdacht vervolgens den overleden lieer A. F. Mackenttein, die der ver- eenigiug als voorzitter ontvallen was. Na eeu ziekte van slechts weinige weken, zeide spr., was hy tot groot verlies voor zijne vrouw, de kerk en de maatschappij overleden eu zijn leven ïu ren betere wereld mocht ons -troosten iu zijn verlies. Spr. eindigde zijn hartelijke toespraak uet eenige dichtregelen, aan den gestorven vriend ^wijd. Daarop trad hij, die dezen avond de spreek beurt zou vervullen,. Ds. Loman van Amsterdam, op den catheder en ook deze wilde uiet aan vangen zonder den te vroeg gestorven Macken- stein te gedenken. Hij unte etn krachtige op wekking tot de leden der Goudsche afdeeliug ▼an het Protestantenbond om te zorgen dat de afd. bleef bestaan. Het is waar, zeide spr., hy, die de voornaamste oprichter, de ziel hier van was, is heengegaan, doch juist om zijn na gedachtenis te eeren moesten de leden zorgen dat de afd. Gouda bleef toenemen in bloei. Bietf hier belangstelling bestaan, voorzeker aan medewerking zou het niet ontbreken en spr. verklaarde althans gaarne het zich tot een eer te rekenen, nu op de plaats te staan, door Mac- kenstein vroeger dikwijls ingenomen. De heer Loman hield vervolgens eene rede over de godheid van Christus, waarna de voor zitter na een woord van dank de vergadering sloot. Tot hoofdonderwijzer aan de openbare lagere school te Hagestein is door den gemeenteraad benoemd, de heer H. Van den Hoeve, hal ponder wijzer te Schiedam. De heer J. V. Disselkoen, hulp onderwijzer te Gouda, is dezer dagen benoemd tot secondant aan eene der inrichtingen van onderwijs te Amersfoort. In de laatste zitting van den gemeenteraad van Vianen is, daar de oproepin gen voor een hulponderwijzer vruchteloos bleven, in beginsel besloten tot het aanstellen van eeue bulponderwijzeres. De Heer Bos van Veenendaal beeft bedankt voor de benoeming van hulpon derwijzer te Ouderkerk a/d IJsel, dewijl zijn traktement te Veenendaal met f 100 verhoogd is. Ook voor Krimpen a/d IJsel heeft zich geen enkel sollicitant aangemeld. GEMENGDE BEBICHTEN. Woensdag-middag bad aan het station te Goes een aardig voorval plaats. De trein, die van Middelburg aldaar aankwam, had onder zijne passagiers eenige matrozen, komende uit Atchin. Een hunner, die alles behalve nuchter was, stapte uit, en viel tegen den rug vau den statiou-chef, die, daarover met erg ge sticht, hem een vstandje" maakte, waarop de matroos den chef onmiddellijk een oorvijg toe deelde en hem dreigde onder den trein te wer pen. De hulp der politie werd ingeroepen, die janmaat in arrest nam. Onder de gemeente Eibergen zette een boerin, eenige bezigheden buitenshuis te verrichteu hebbende, vooraf baar nog zeer jeugdig kind in een vertrek van het huis, waar het met met vuur in aanraking kon komendrie zoogenaamde vazelvarkens drongen echter het vertrek binnen en aten bet kind op. Men ver beelde zich de ontsteltenis der moeder, toen deze, binnenkomende, zag, dat de varkens baar kind, op een voetje na, hadden opgegeten. Z. Ct. De beer Dudok De Wit, de be kende voetreiziger, ia thans te Parijs. Hij heeft plan om in Maart of April, met Orteigg, den bekenden gids van de. Pyreneeën, een voetreis te maken udar de voornaamste steden van Rus land. Die reia zal ongeveer drie maanden duren. Eenige dagen geleden is de wach ter aan het nieuwe kruispunt op den Oosterspoory weg bij Utrecht, plotseling overleden. Als oorzaak van zij li dood geelt men een vreeselijken schrik op. Eensklaps ontwaarde hijpratende met een paar anderendat de beide treinen in aantocht waren en geen der locomotieven stopte. Een vreeselyk ongeluk staat heai voor den geest. Hij vliegt naar zijn huisje, seint wat hij kan eu valt dood neder. De treinen moeten elkaar rakelings gepasseerd zijn, zonder dat de passagiers bemerkten aan welk verbazend gevaar ze ontsnapt waren. //Zoudt gij wel een gulden vari" mij willeu hebben?" vroeg dtzer dageu eeu sjouwer aan een predikant, dien bij op straat tegen kwam. *Och, ja welantwoordde de predikant lachende, //waarom niet?" e Welnu," zeide de sjouwer eu hield iW hand op, vdoe dan Ook aan uwe naasteu, wat gij wilt dat zij aan u doen." In de groote zaal van het Pa leis voor Volksvlijt te Amsterdam zijn draden breikatoen gespannen, die dienen moeten om den nadeeligen galm in de zaal weg te nemen. Bij het bestuur van het Paleis bestond het voor nemen een orgel in de zaal te plaatsen, indien het althans mogelijk bleek dien galm in het lokaal weg te nemen. Ten einde hiervoor midde len ie beramen benoemde het eene commissie, die nu een proef heeft geno uen met het spin nen van draden (breikatoen no. 6) in diagoude richting door de zaal, eeu middel dat iu bui- tenlandsche kerken en ook in eenige kleinere zalen hier te lande gunstige uitkomsten had opgeleverd. Bij muziekuitvoeringen in het Pa leis is gebleken dat het middel't welk nauwe lijks f2 aan draad kostte, verrasseud goed werkte. Alle partijen iu het orchest, vooral die der strijkinstrumenten, kwamen veel duidelijker uit dan vroeger. .Eenige jonge dames wandelden van den zomer in hei veld eu ontmoetten een jeugdigen schaapherder die er erg ounoozel uit zag. Kén van baar vroeg hem h Ben je al getrouwd Hy *Neeu-ik I" Zij: //Neem mij dan, ik vind je nog al aardig I Hij(het hoofd schuddende) vNee, dank-iel" Zij #En waarom met? Je kunt dan m de stad wonen, krijgt alle dagen lekker eten en drinken mooie kleêren Hij //Ja maar ziet u 'k zou viel meer aan u alleen op te passen hebben, dan aan al mijn schapen tezamen 1" Te Prostken in Pruisen worden tegenwoordig alle veehandelaars, komende uil grensplaatsen waar de runderpest lieerscht, op last der Pruisische politie gedesinfecteerd. Te dien einde moeten zij in eeu groot vat zitten waarin hun een rookbad wordt toegediendter wijl het hoofd, door eene opening gestoken, door middel eener andere berooking wordt ont smet, alles onder voortdurend toezicht van een politie-inspectenr. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur! Om der waarheid wil en ook uit naam van den Kerkeraad der Ned. Herv. gemeente te Lexmond moet ik opkomen tegen een berichtvoorkomende onder de Kerk. berichten, in uw blad van Zondag 14 Eebr. j. 1. De inzender van dat bericht beweert.dat een zeer klein getal hoorders de intrede van den heer G. Van Dorssen bijwoonde. Dit is eene groole onwaar heid, daar juist een buitengewoon groot getal tegenwoordig was. Hadde de geachte inzender nog gezegddat des namiddugs bet getal kleiner was dan des morgens dan zou hij waarheid gesproken hebben dewijl des morgens bet getal belangstellenden zoo groot was dat het kerkgebouw ze nauwelijks kon bevatten. Ik kan niet begrijpenwelk belang er iemand bij hebben kan eene zaak met opzet zoo scheef voor te stellen want zoo hij niet met opzet heeft gehandeld dan heeft hij zeker door het gedrang zulk eene on gelukkige plaats kunnen machtig worden, dat hij slechts de helft der hoorders zien kon. Met de opname dezer regelen zult U verplichten Uw Dw. Dienaar Lexmond. J. VINK. (Vervolg van No. 296.) Binnen, roept Lotje andermaal, daar de denr niet opengaat, haar vriend treedt binnen en ziet haar met de hoogste verbazing aan. Lotje staat langza merhand op en zegt Ue, mijnheer! ontschuldig mijn onbeleefdheid; ik ver wachtte eerder een meisje... ik wachtte mejuffer Lotje enfin ik wachtte elk behalve u. Wie zijt gij, mijnheer Met wieu heb ik de eer of smeedt gij een komplot tegen mij De goede jongen stond geheel verslagen. Mijnheer! stotterde hij vergeef mij ik was uitgenooJigd op de kamer zootang te wachten, tot Mejull'er Lotje Vijver mij zou laten waarschuweu, ik zal heengaan, mijnheer! 'tzal een misverstand zijn... Blijf mijuheer! ach, ben ik nog niet ongelukkig genoeg, geslingerd te worden, weken maanden, straks een ja»r en nu, mijn geluk zoo nabij gekomen, te moeten ondervinden dat allen samenspannen om mij wanhopig te maken. Mijnheer, mijnheer! zegt zjj op hem toetredende, o zeg mij wie gij zijt en ik zal gelooven dat gij uiet hier gekomen zijt om mij te bespo'ten uit haar naam met haar medeweten o, die schoone hardvochtige, die ongevoelige liefelijke De grilfiers/.oon zag den krijgsheld, die daar zoo klagelijk voor hem stond, dcbier verpletterd aan. Al de rechtskennis van zijn vader, al de wijnkennis van zichzelven, al zijn koelbloedigheid, al zijn goedh rtig held, ja dat alles te samen zou hij nu op eenmaal zoo noodig gehad hebben om hier de juiste Vra gen te doen, de rechte antwoorden te geven, de beste partij te kiezen. Mijnheer sprak hij eindelijk, ik wil oprecht zijn, ik was óók om haar gekomeu. Deze manhaftige poging om aan bei Ier toestand een dragelijke uitkomst te geven, scheen weerklank te vinden bij den luitenant. Lotje stak twee handen Iegelijk naar hem uit, ferme gewitlederde handen en drukte de zijne met militaire kracht. Mijnheer! sprak zij, met bewogen stem en 't hoofd op zijde alsof zij diep geschokt was, mijnheer en lotgenoot, vergeel mij mijn wantrouwen jegens u. Zij bad mij beloofd, mij niet lang te zullen laten wachten. Toen gij kloptet, dacht ik dat tij 't zou wezen en toen gij 't waart, toen verdacht ik u terstond, want ik weet wie zij is. Zij is goed. Zij is een engel, maar zij is spotzuchtig. Laat ons samen deze wouiDg verlaten en er niet weer terugkeeren met de zeilde voor nemens. Laat ons afscheid nemen van mejuffer Daniölla, die aan al deze teleurstellingen onschuldig is Onschuldig, meent gij; mejuffer Daniëlla moest toch hebben geweten, dat wij daar elkander zouden ont moeten als een paar Joppen Ik geloof 'tmet, Vriend! maar laat ons haar groeten en wij zullen 't outdekken. Mij althans heeft zy uiet gezien, zoover ik weet. Oh... zuchtte de groote, jeugdige wijnhandelaar en terwijl de luitenant reeds aan de kamerdeur tikte. Binnen! riep de lieve stem van Daniëlla. En zij traden binnen. De luitenant vooruit met militairen groet en buiging. De andere schoorvoetend na. Wij komen u nog even groeien, mejuffer, sprak de luitenant tot het jonge meisje, dat keek alsof zij hoogst verbaasd was; wel is waar hebt u mij straks met gezien, daar uw dienstmaagd mij boven heeft laten wachten, maar ik wilde dit huis niet verlaten, zonder u te groeten en u te zeggen, dat ik diep ben teleurgesteld. Maar 'tis buiten uw schuld. En met een diepe buiging en een aanslag vol edelen zwier groette hij het schoone meisje. Mijuheer! zeide zij, ik ben zeer getroffen; het spijt ■^nij, dat mijn ouders niet thuis zijn en thans ook scüijnt miju zuster mij alleen te hebben gelaten vergeef mij En buigende schelde zij de dienstmaagd om de hee ren uit te laten, terwijl zij tot den gnffierszoon op gemetnzamen toon haar leedwezen te kennen gaf en 't lieve hoofdje schudde. Zoo verlieten zij samen 'thuis. Vergeefs noodigde de griffierszoon deu luitenant uit, bij hem een glas wijn te drinken en zoo bun leed te verdrijven, maar deze nam op de markt afscheid van hem met de ver zekering aat niets hem liever wasdau de stad nog dezen avond te verlaten en alles aan zijn wapen broeder Frans Vijver mede te deelen. Gij kent hem ging Lotje voort op gemeenzamen toon. Een edele inborst. Ja, zeide hij, altijd een vriend van mij geweest, en zoo scheidden zij, elk met een zucht In de grootste haast ma<kte Lotje van de vallende duisternis en de flog niet opgestoken lichten gebruik om weder thuis te komen, waar zij zich in allerijl kleedde en de uniform van haar broeder weg liet baugen. Zoo L-ad zij weder de kamer binnen gelijk zij die vóór anderhalf uur had verlaten eu viel haar zuster om den hals en kuste haar. Daniëlla omhelsde haar ook, maar toen zij samen weder om de talel zaten, bij 'i lichtje van den bouil- loir in de schemering over 'tnu verlichte marktplein ziende, zeide de jongste: Ach, Lotie! 't is toch niet goed wat wij gedaan hebben, 't Kan er nauwelijks nieê door. Hij is toch een fatsoenlijke jongen. Fa en moe hebben door ons al onaangenaamheden maar 't zal er nu niet op betaran. (Wordt vervolgd.) Ingeschreven van 12 totl9 Februari 1875. Gïroren Dirk, ouders F. Van der Róeen G. De Kogel. Hermina 8ijgjei ouders E. B. Gttrein en G. Van Baaren.Leendert, ouders A. P. Van der Ilek en A. Kortlever. Andriesouders A D. Klip en L. Steeds. Overled k»j E. Van Dantzig, oud een jaar. Getrouwd J. KA8TING VV. M. dB GIER, die tevens hun hartelijken dank betuigen voor de vele bewijzen vah belangstellingbij hun huwelijk ondervonden. WIL1JGE-LANGERAK, 1| Februari 1875. (6686) Zeer voorspoedig bevallen van een Dochter G. W. OO RT- Fangman. MEPPEL, 19 Febr. 1875. (6692) Benige kennisgeving. Na een kortstondig lijden overleed heden ons jongste Kindje, in den ouderdom van ruim 1 jaar. JACQUES van DANTZIG. B. van DANTZIG-van Aalct. SCHOONHOVEN, 13 Febr. 1875. (6689) Mevrouw de Wed. A. F. MACKENSTEIN betuigt haren hartelijken dank voor de ontelbare bewijzen vau deelneming, bij haar smartelijk verlies ondervonden. HAASTRECHT, 11 Febr. 1875. (6672) Voor de vele blijken van uitnemende belang stelling, ondervonden bij onze vijf en twintig jarige Echtvereeniging, betuigen wij onzen har telijken dank aan alle Vrienden en Bekenden, zoowel binnen als buiten deze gemeente. A. PLUUT Jz. (6693) W. PLUUT, geb. Kooiman. Die te vorderen hebben van - of verséhatdigd zijn aan den Heer CORNELIS VAIf GELDERENleven Koopman eu Scbeep8slooper, wonende te Gorinohom en aldaar den 14 February 1875 overleden, worden verzocht daarvan opgave of betaling te doen vóór den 25 February 1875, ten kantore van den Notaris BOLL te Gorinchem. (6694) KERKVOOGDEN en NOTABELEN der Hervormde Gemeente te NoordolOOB, rijn voornemens openbaar aan te besteden Het bouwen eener geheel nieuwe en noodigen daartoe ieder, die gading heeft, nit, op aanstaanden Woensdag den Sden Maast eerstkomende, des voormiddags ten 10 ure, in de Consistorie te Noordeloos. Bestek en tee- keniug zal ter bezichtiging liggen teu huize van en bij C. G. van STEENIS alhier, van af Februari tot den bestedingsdag, uitge zonderd des Zondags. (6696) Drama verschijnt heden, 20 Febr., en is in den Boekhandel van S. W. N. van Nooten te Schoon hoven a ƒ1,25 Voorhanden. Verïueke spoedige bestelling. VOOR ALLE STANDEN, Jaargang 1878, 2 zware deelen. Prijs f 2,70 voor f 1,25. NIEUW GOEDKOOP MAGAZIJN, Jaarg. 8732 zware deelen. Prijs f 2,70 voor f 1,25. Maurus Jokai Die Arme Rijken, of het Zwarte Masker, eene roovergeschiedenis uit Hon garije, vert, door J. J. A. GOEVERNEUR. 2 Deelen. Prijs f 4,5U voor f 1,60. J. De Vries. De Verborgenheden van Am sterdam. 3e Druk. 4 Deelen .voor f 3,75. J. De Vries. Gustaaf of het Brandmerk. 3e Druk. 1 Deel voor f 1,—. F. w. Hacklander. Europeesch Slaven leven. 2e Druk. 2 Deelen. Prijs f 4,80 voor f 2,25., Kapitein Canot, of 20 jaren uit het leven van een Slaven baaider. 2 Deelen. Prijs f 6, voor f 1,50. Te bekomen bij D. BOLLE, Noordblaak te Botterdam en verder alom. Brieven en geld franco.. (6678) De CATALOGUS van goedkoope boeken wordt op aanvraag gratia en franco toegezonden. op een welvarend dorp aan de Lek. Te bevrageu met frauco brieven, onder letter W, aan het Bureau van deze Courant. 'RflQAV

Schoonhovensche Courant | 1875 | | pagina 2