L UCIE. O&j EBÏEÏÏIS ADVERTEIMTIËN. DIENSTBODE. BEST WEILAND, KOEIJEN, INBOEDEL, AANBESTEDING. AAN DEN TOllEN ED. SWARTH, Ook in de andere rijkshelft, Oostenrijk, heerscht thans eene gewenschte overeenstemming tusschen regeermiï en vertegenwoordiging. De partij van Zorille in Spanje heeft het hoofd in de schoot gelegd en verklaard dat zij de» bespanden staat van zaken aanneemt en uit vaderlandsliefde en wegens den drang der omstandigheden tut koningschap niet langer zal bestrijden. Den 26en der vorige maand moet er weder een gevecht hebben plaats gehad, t«n gevolge van een aanval der Carlisten op Bilbao, die echter afgeslagen is. Thans schijnt Dun Carlos zijne krachten tegen Puijcerda te concontreeren. lutusscheu is er nog altijd sprake van pogingen om eene overeen komst tusschen beide partijen te treffen, Waarop vooral door de conservatieve Alfonsi^ten zou worden aangedrongen. Monones, een der weinige hevel hebbers die bij de soldaten zeer gezien is, heeft, zoo als uit luiere berichten blijkt, toch werkelijk zijn ontslag gekregen, waarschijnlijk omdat men niet genoeg vertrou wen stelde in zijne staatkundige gezindheid. De quaestie met Turkije is voldoende opge- De Komug had alleen ter wille vau dep korteren weg den Vorst van Rumenie over Weenen rechtstreeks van zijne troonsbestijging kfpms gegeven, doch volstrekt geene zijdeling- sclic erkenning van onafhankelijkheid daarmede bedoeld. BlJNJSENhAND. Z. hl. heeft benceuid tot rechter in de Arrond. Rechtb. te Rotterdam, Mr.L. U. De Sitterthans rechter in de Arrond. Rechtb. te Sneek. 'L. M. heeft aan H. B. Goucbe, comm. voor de scbrilturen enz. bij het kant. van waarborg te Amsterdam een pensioen ver leend van f 557. Z. M. heeft benoemd tot procu reur bij de Arrondissementsrechtbank te Go- rmchem mr. W. b. Reyneu Jr., advocaat te Nijmegen. - In de Staats-Courant van 4 de zer is opgenomen de acte, houdende wijziging der statuten van de JSed. Bouwvereeniging te Gouda, goedgekeurd bij Kon. Besluit vau 10 December 1874, tot verlenging van den ter mijn tot plaatsing der verdere seriën van aan- deelen tot 1 Januari 1880. Z. M. de Koniug heeft een besluit genomen, waarbij het loopen van Conducteurs op de loopplanken langB de spoorwegrijtuigen wordt verboden. rDe Kamer vau Koophandel en Fabrieken te Gorincheui heeft zich bij gemoti veerd adres tot de Tweede Kamer gewendmet verzoek dat het ingediende wets ontwerp van de beeren Kappeyne Van de Coppello c. a. lot aanleg van spoorwegen voor rekening van den Staat worde aangenomen. - Tn de Maandag.avond te Gorin- chem gehouden vergadering van de afdeelmg Go- rrncbem der (liberal.) AJgemeene Kieivereeniging is voor de verkiezing van een lid der Prov. Staten, ter voorziening iu ue vacature, ontstaan door het overlijden van den heer A. F. Visser vuu lJzendoorn, voorloop g Caudidaat gesteld de heer Mr. 11. J. Dyckmtester, Ook door de kiesvertenigmg te Vianen is voor de aanstaande verknzii.g van een lftl der Provinciale Sluteu van Zuid-Holland tot cau didaat gesteld de heer Mr. U. J. OijckuleeBter te Goriiichem. Blijkens een bij het Departement Van Koloniëil ontvangen telegram van den Gou- SJvdrufcdr GmerauJ vau Ned.-indië du. 27 Febr had geueiaal-majoor Pel, militair en civiel be- velheübcr iu Atcnin, den x3tn Februari aan de Indische regiering het navolgende geseind: Dsn löeu Februari ziju drie versterkingen genomen iu Lamura, bezuiden Mundaisa Poe». Aan onze zijde gesmuveld i, gewond 17, ou der welke de 2de luitenant Popelier. De vij and leed eén gevoelig verlies. Den 17 dun fe bruari is, zonutr tepüiistaud^ eene versterking gevestigd ïiiTiüa/ig. oezOndneidsioeatand treurig. Blijkens li. Donderdag door üe regeering uut\&ugun telegram au den Gouver neur-Generaal iu Neder.a dach-lndië, hoeft ge- koraal majoor Pel den 2öen Februari aan ue ïndische i eg eer mg bericht, dat de cholera in Atchin verminderde. Naar men verneemt, heeft het Hoofd-Comiié van «Het Koode Kruis" van het comité dier vereeuigmg ie Berlijn een aan zienlijke som ontvangen, als bijdrage voor de verpleging van zieken en gewuuuen te Atchin. L.l. Dinsdag is de heer J. Ver meulen te Ammcrstüflid van den gemeenteraad aldaar in den ouderdom vaii 62 jaren over leden. 4i Door het overlijden van den hc.er W. De Jong Az. te Noorüeloos, op 2d Febr. 11., '*fjn de door hem met ijver en getrouwheid be- kkede betrekkingen van lid van den gemeente- raad, heemraad, groot-armmecster en notabel vacant geworden, welke dus eeratdaaGs weder moeten woiden vervuld. Bij de Commissie voor de plaat selijke werken te Rotterdam is bij openbare iu- schnjviüg uanbsteeil: het onderhoudt u van deu Overschiesthen stiaaUeg en aauüoorigi.eden. Daarvuor zijn de volgende inschrijvingen inge komen: C. Van den iieig, te Üverscine f 39ü0; M. G- v. d. Léëde, te Uud-Beierland 14051); C. Verhuel, lé Gklsèu-Nieuwkerk f3899; D. Varkevisser, te Ovélscliie f 3025; C. Van "t Woudt, te Vrijenban f8902,20; N.J. Netten, te Charlois f 4033; L. Hollander, te Cajielle a/d TJsel f3950; J. Van Leeuwen, te Kralingen f3907; VV. Hardebol, te Rotterdam f4020, en C. De Bruinte Overschie 8280alles per jaar. In ons vorig notnmer hebben wij de hoogste en laagste inschrijvers genoemd bij de aanbesteding van den bouw van een socie- léits-gebouw, voor den beer P. De Groot te Krimpen a/d Lek. Er waren 10 inschrijviuga- biljetten ingekomen en wel van de heeren J. Smit Az. te N.-Lckkeriandvoor f 1U43; A. Veth Az. te Dordrecht, f 11035; Am. De Boer te N.-Lekkerland, f 10010P. A. v* Halewijn te Krimp*n a/d Lek, f 10000; Joh. Staat aldaar, f9998; P. Borsjete Lekkerkcrk f 9960; G. Slijk aldaar, f 9789J. Streefland aldaar, f9558; W. v. Leeuwen te Helvoet- sluis, f9560 en J. Helleman te Krimpen a/d Lek, f9510, aan wien het w'erk gegund werd. Bij de openbare aanbesteding voor het bouwen eener pastorie voor de her vormde gemeente te Noordeloos, op" 8 Maart 11. was de hong9te inschrijver de heer P. \vf< Daalen te Arkel voor f 5000, en de laagste inschrijver de heer J. J. De Ruiter te Nieuw- poort voor f4799; aan wien het werk naar alle waarschijnlijkheid zal gegund worden. Iu de 26 Febr. te Üorincbem ge houden raadszittiug werd het voorstel van B.en W. aangenomen tot het sluiten eener geldleening ten lusle der gemeente, ten bedrage van f 50.000, tegen eene rente van hoogstens 5°/0, voor het uitvoeren van publieke werken. Voor de leening, groot f80 000 ten laste der gemeente Arnhem, is tot een be drag van f687.700 ingeschreven. De ilooge Raad heeft gisteren de HH. Mr. H. R. Warmolts, voorzitter der Arr. Rechtb. te Heerenveen en P. Van der Hoeven Rechter in de Arr. Rechtb. te Rotterdamom reden vau gebleken zielsziekte uit hun rechterlijk ambt ontslagen, met behoud van hün volle jaar wedde. Uit het jongste jaar-verslag der Spaarbank van het departement der Maatschappij lot Nut van 't Algemeen te Lckkerkerk blijkt dat gedurende het jaar 1874 is ingebracht (behalve van rente) f2527,26 en terugbetaald f 1768,51; dat op het einde van lö?4met 205 inleggers, rekeningen zijn geopend, waar van alleen in 1874, 41 nieuwe. Het geheele bedrag van den inleg beliep bij het einde van gemeld jaar f 7692,62 en het reservefonds f 146,57. Tot lid van den Gemeentsriad te Stolwijk werd 11. Donderdag in plaats van wijlen den heer D. Anker gekozen de heer C. W. Dekker Az., met 23 van de 43 uitge brachte stemme». Naar men verneemt is bij den Raad van State ingediend een wetsontwerp tot droogmaking van het zuidelijk deel der Zuiderzee. - Voor eene dicht bezette zaal had Dinsdag de eerste opvoering va» Vorsten school te Rotterdam plaats, lïej. Kruseman heeft succes behaald en het optreden van mej. Baart is met ingenomenheid begroet. Doch de eer van den avond gold Multatuh. Vóór de pauze moest Multatuli aan bet luide roepen voldoen en verscheen ten tooneele. Het geheele publiek stond op. De regisseur bood hein als- toen namens ecu kiem aantal vereerders een pruchtigeu zilveren lauwerkrans aan. Daarby behoorde bet eigenlijke geschenk, een fraaie schrijfbureau en stoel; terwijl hij een en ander is gevoegd een albutu, waarin de nameu der gevers. Men zegt verder, dat Multatuli namens de tooneelisten door de directie Legras, Vau Zuy- len en Haspels zal worden aangeboden een marmeren pendule met vazen, de pendule met zilveren plaat eu inschrift. Tot lid van de commissie van orde voor de korenbeurs te Goriuchem is be noemd de heer M. Du Gier, in plaats van den heer J. Kant Van Audcl, die bedankt heeft. Teneinde ia de dringende be hoeften (door den langdurigen winter) der armen te Berg-Ambacht te voorzien, heeft de com missie, welke de Nieuwejaars collecte hield, II, Vrijdag uogm&als eene collecte langs de huizen gehouden. Donderdag is te Hoornaar, bij wijze van collecte voor het monument van ge neraal Kohier en audere in den Atchineescnen krijg gesneuvelde helden, f 1(1,10 ingezameld. In de gemeenten Giesen-Oude- kerk en Peursum heerschen thans bijna huis aan huis de mazeleu, terwijl het tegenoverge legen en alleen door de Giesen daarvan ge scheiden Gieseu-Nieuw kerk tot uog toe geheel vrij vau die ziekte gebleven is, stadsnieuws! Schoonhoven, 0 Maart. Door den Gemeenteraad is aan den heer C. M. Robert, tegen 1 April 1875, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als fciilp- onderw ijzer op de school voor g. en m. Jul. ouderwijs alhier. De begrooting van inkomsten en uitgaven van het Geref. Weeshuis voor 1875, tot een bedrag vau 21t)5 iu ontvang eu uit gaaf, is door den Raad goedgekeurd. Vau 2t Februari tot 6 Maart zyn op nieuw aangegeven i huisgezinnen, waarin mazelen heerschen. Totaal 213. Volgens op gave van heeren docteren is weder van 46 huis gezinnen de besmetting geweken. Maandag-avond had in het Hee- ren-Logement eene tweede vergadering plaats van belangstellenden in zake eene verbeterde bewaarschool in deze gemeente. Was de vorige vergadering meer bestemd tot het bespreken eu vaststellen der statuten van de vereemging, in deze werd door de commissie het voorloopige fiuaucièele plan voorgelegd, hetwelk, na bespre king, m hoofdzaak door de aanwezigen werd aangenomen. Men stelt zich voor, de beuoo- digde fondsen tot de oprichting te verkrijgen: le Uit vrijwillige giften. 2e Rentelooze voor schotten a f 5U. 3e Door obligatiën vau f 100, h 4 pi reent. 4e Rentelooze vooischotten, k t 20; terwijl men ter instandhouding der ver eemging ook lid kan worden tegen eene con tributie vau fl,50 per jaar. Binnen enkele dagen zullen door de commissie circulaires aan de huizen worden verspreid, teneinde de inge zetenen lot ondersteuning op te wekken. Dat wij deze goede zaak iu aller krachtige mede- working aanbevelen, behoeft geen betoog! Wanheer ieder naar zijn varmogen een steentje, aanbrengt tot dit goede doel, dan kan Schoon hoven eene inrichting rijker worden, die stek ken kan tot sieraad der gemeente, u.aar bovenal tot het grootste nut barer inwoners! Naar wij vernemen zal de heer Jhr. Tediug van Berkhout, benoemd tot rijks ontvanger te Apeldoorn, op I April e. k. aldaar het kantoor aanvaarden, terwijl net kantoor al hier op 3üy Maart e. k. zal worden overgenomen door deu Surnumerair L. W. Van der Knijp, die bet zal waarnemen tot een meuwe titularis is benoe nd. Jl. Dinsdag-avond had op 'traad- huis alhier eene extra bedeeling plaats van de armen uit alle gezinien. Het Burgerlijk Arm bestuur was daartoe besloten, ouidat het sedert eenigen tijd iu het bezit was van eene som, die van tijd tot tijd was bijeengebracht door extra gillen (o. a. van de feestcommissie iu Mei 1874). Deze gelden waren DeboorJijk op de spaarbank geplaatst om ze te gelegener tijd te gebruiken. De Armbesturen der verschillende kerkge nootschappen en de voormalige feestcommissie van Mei 1874 waren uitgenoodigd deze bedce- ling bij te woi.cn. Aan alle behucJlogen, die daartoe waren opgekomen, werden g.fteu iu geld, turf en brood uitgereikt, uaar evenredig heid vau de talrijkheid der gezinnen. Van wege de vereenigiug «Bijstand m Nood", ge steund door giften van enkele heeren, was daar enboven eene loterij gearrangeerd, waardoor me nige arme nog met een flink Lleedingatuk kou huiswaarts keereu. liet was inderdaad ecu ge notvolle avond. Geen wonder dal de weusch geuit werd, dat men in 't vervolg tot meer dergelijke uitdeelingen zou worden in staat ge steld. Eensgezindheid eu onpartijdigheid heerscb- tt-Ai daar iu groute mate. Jammer dat som mige gezinnen, die waarlijk niet tot de arme mogen gerekend worden, oij zutke gelegenheden nog altijd zoo weinig eergevoel bezitten, dat zij niet aarzelen om ook een deel der giften te vragen. De Gemeenteraad heeft besloten: Du Ambtenaren der plaatselijke belasting in deze gemeente over 1574 eene gratificatie te verleeuen voor door hen betoonden dienstijver. Aan het muziekgezelschap «Apullo" toe te staan, van een der schoollokalenmet inbegrip van vuur eu licht, gedurende dit jaar gebruik ie mogen maken. De gemeente-begrooting 1875 in ontvang en uitgaaf te vorhoogen met de som van 632,29. Aan T. Rixkoert een gedeelte gemeentegrond, gelegen bij de gewezen Lopikerpoortte verkoo- pen ten einde daarop twee woningen ie bouwen. Het kohier van den hoofdelij- keu omslag 1875 ia door den Raad vastgesteld lot een bedrag vau f 5149,60. Op genoemd kohier, hetwelk voor belangstellenden behoorlijk heeft ter visie gelegen, ziju hoegenaamd geene bezwaren ingebracht. Naar aanleiding van hetgeen in dertijd door den R tad in principe werd besloten ia thans door dat college defiuilief bepaaldom p. m. 540 vierk. Meter gemeentegrond voor het vergrooten der Artillerie-kazerne alhier, ten ge- bruike aan het rijk af te staan. WATERSCHAP3- EN POLDER-BERICHTEN Door het bestuur van den polder Bloemeiidaat is besloten om in plaiU vau den bes taanden watermolen twee horizontaal wer kende stoomwerktuigen in werking te brengen. Letterkundige Bijeenkomsten- Uitvoe ringen van Muziek- en liedenjkora- Gezelaouappon, ens. Het departement Krimpen a/d Lek der maatschappij tot Nut van 't Algemeen hield op 18 Feur. een gewone wintervergade ring. Als spreker trad op de heer D. Hage met een rede over den Nieuwjaarsdag en het Nieuwjaarwenschen. Deze vergadering werd tevens opgeluisterd door de welwillende mede werking van het gemengd koor aldaar, onder directie vau deu heer Van de Neu van Kin derdijk, dat iu de pauzeu enkele zangnummers ten beste gaf, teiwyl de heeren Vau Hoog- straten en V. Santen door enkele meesteilijk uitgevoerde duo's voor piano en viool a}ge» meunen bijval verwierveu. Na de pauze wer den bijdragen geleverd door <|e Heeren JL. Hors man en M. Boogaerdt B». Het was een avond van genot zoowel op het gebied der toonkunst als op dat der leÉterkuude. 26 Febr. is te Lexsmond weder eene vergadering gehouden, waarin als spreker optrad de heer J. Vmk, hoofdonderwijzer al daar, die eene rede hield tot motto voerende (tOus Hart" en nHartkwalen;" deze flinke re devoering was eene echte, degelijke volksvoor dracht, die wel waardig was door een nog talrijker vergadering te worden aangehoord. Ook de verdere bijdragen verhoogden t geuot vau den avond. In het schoollokaal te Ameide had den 26en Febr. j. 1. de laatste winterver gadering voor volksvoordrachten plaats. Het was de heer L. A. Van der Voort uit Jaars veld, die zijne hoorders onderhield. Eerst met de voordracht eener Novelle van J. J. Cremer, getiteld: De Koffievrouw", eu daarua met me- dedeehngen betreffende het leven van den groo- teu Amerikaan uit de vorige eeuw, vau Ben jamin Franklin, den uitvinder van den bliksem afleider, en den bevrijder zijns vaderlands. Hem gold het bekende woord van d'Alembert: «Den hemel ontrukte hij den bliksem, den dwinge landen hunnen schepter." LI. Woensdag-avond heeft te Oudewater, in het «Café Sterkenburg", de eerste uitvoering plaatu gehad, door het aldaar bestaande muziekgezelschap Euterpe", voor zijne kunstlievende leden. Yoorai met het oog op den korten tijd, sedert deze vereemging werd opge richt, mag men het programma voor wèl uiige- voerd heeten. De door een paar leden van dat gezelschap gehouden comische voordrachten en de door den heer Winkel (secretaris vaudezaug- vereemging «Kunstoefening" te 's Hage) ten beste gegeven 3 solo's (zang)brachten niet wéinig tos tot verhoogmg van het genot van dezen avond. De yereeuigiug tot het houden van voordrachten te Arkel hield Woensdag j.l. haar laatste vergadering. Nadat eerst de zang vereniging, onder leiding van den onderwijzer, eeu paar uommers gezongen hadwerd door deu president der vereemging, Ds. Van DiesVan L nneps vertaling van «Das Lied von der Glocke" voorgedragen. Door een zeveutal personen werden nog verschillende ernstige en luimige bijdragen geleverd. Afloop van Publieke Verkoeptngen van Onroerende Goederen. Notaris W. J. Fortuiju Droogleever te Gouda. Het Huis en Ert aan deu Tiende weg, te Gouda, Wijk D. No. 8, is in openbare veiling, 22 Februari 1875 gehouden, toegewezen aan den heer J. J. Van Leeuwen te Gouda, voor f 3160. KERK- EN SCHQ0LN1EU WS. Beroepen te Noordeloos Ds. D. Brosser te Stnjeu. Ds. 11. 0. Bervoets, te Utrecht, is beroepen t« Kage, Ds. H. Vau Griethuijseu, te Bcboon- »iewoerd heeft voor Eemues-binnen bedankt. Bedankt voor het beroep naar 't Woud, door Ds. A. J. Loois, te Hooa- Blokland. Bevestiging en intrede van Ds. W. A. Van der Linden, te Boven-Hardinxveld op 14 Maart e. k. De kerkeraad der Hervormde gemeente te Lekkerkerlt heeft tot voorzangers dier kerk benoemd de Heeren C. Berkouwer en G. Oskam, i Woensdag 1,1. had de algemeene vergadering van de aldeeling Gouda vau het Ned. Schoolverbond aldaar plaats. Daarin werd geconstateerd dat de wet op den kinderarbeid gevaar loopt niet behoorlijk te worden nageleefd. Er werden werkbazen genoemd, die km teren beneden de 10 jaren op huu fabrieken toelie ten. Er werd aangetoond dat van de 120 kin deren, die ingevolge die wet op de openbare armenscholeu ziju opgenomen, 50 willekeurig zijn weggebleven eu waarschijnlijk op d$ fabrieken arbeiden eu wijders dat schoolgaande kinderen voor eu na den schooltijd moeten weeken, zoo dat er kinderen ziju, die, als ze te 9 ureu school komen, vau 5 uren af in de lijubaneu het wiel hebben gedraaid. GEMENGDE BEBICHTEN. Zoowel in de vorige week als op du Maandag 11. te Gorinchetn gehouden boter markt zijn weder een drietal boeren door de politie gearresteerdter zake het ter marzt aanbrengen van stukken botor, verre beneden het bij de plaat selijke verordening voorgeschreven gewicht. Een dezer boeren in wiens mand acht te lichts stuk ken door den Commissaris van politie zijn ont dekt heeft vrij Aillig beuling aangeboden van de hoogste der hierop bedreigde geldboete, ten be drag* van f 80. In Amsterdam is weder veel valsch geld in omloop, vooral rijksdaalders en guldens. In de omstreken van Deventer wordt in den laatsten tijd nagemaakt porcehin voor antiek verkocht. Verschillende personen zijn reeds hierdoor bedrogen. Men wil weten, dat er in ons land eene fabriek bestaatwaar die voor werpen voor dat doel vervaardigd worden. De kostleerling te Eiburg, die het ongeluk had zijn makker' dood te sokietcn, is door de ArroadusemenU-recbtbnak te Azn- kew tot 14 dage* flfbMf véioordeeld. -p. Woensdag J* Gori.nche# als verdacht van" diefetaigepleegd ouder verzwa rende omstandigheden in bet cellulaire huis Van arrest bmnengeuracht de knecht van het Rijn schip «Wilhelm", geladen met ruw ijzer, met bestemming naar Dusaeldorp en in de groote haven aldaar voor ijsgang binnengevallen. Een aanUl stukken ruw ijzerzoogenaamde gietelin- geuwerden door geuoemden knecht uit het laadruimv ontvreemd eu ouder gewoonte gemak kelijk bij een uitdrager te gelde gemaakt, doch eeu wakkere dienstbodewier keukenraam op de Wilhelm uitzicht had en die het misdrijf gade had geslagen zelfs den dader tot bij deu uitdra ger op den voet gevolgd was bracht de politie op hét spoor, heigeen alras leidde lot de arrestatie van den schippersknecht en de inbeslagneming vau het door 'hum ontvreemde ijzer. Door de heeren Van Biankeu- steyn te Lékkerkerk bij den heer C. De Jong te Berkenwoude een vette koe, oud 4 jaar, wegende ongeveer 9u0 halve kilo's, gekocht voor de som vau f330. Deze koe zal met het paasclifeest geslacht worden. Van alle kanten komeu uog steeds bèrichtsu in omtrent streuge weersge- ■teiaheid. Iu Öcliotiaud ia plotseling weer eeu lelie koude ingevallen, iu al de Scbotsclie hooglandcu heult het Zaterdag en Zondag zwaar gesneeuwd eu gehageld, zoodat men deu veld arbeid overal weer heeft moeten slaken, üp de kusten woedde eeu hevige storm uit het noordoosten. Ook iu de Uostenrijksche Alpsu heerscht viumge koude. Vun enkele dorpen ziju de huizen tot aan het dak in de sneeuw bedolven. Een groot aantal vogels, gemzen en andere diereu zijn van honger omgekomen. Iu Hongarije ia de Donau zoo stijl bevroren, dat men met wageus over het ijs gaat. Verleden week heeft men in de eendenkooi vau den heer J. J. Suel te Berkeu- woude gestolen. De kooi was 's morgens af gevlogen, de netten waren stuk gescheurd, de luiken met vederen als bezaaid, en eemge bou ten werden vermist. Daar er .geen w&cnthuisje is, en alzoo de kooi zonder bewaking staat, heeft men van die gelegenheid gebruik gemaakt. Men meldt, dat de Fransche re- geering last gegeven heeft in Duitschlcnd 10.000 Cavalerie paarden aan te koopen, doch giste ren wordt uit Berlijn bericht, dat de Keizer van Duitschlaud de uitvoer van paarden heeft verboden. Op den die/dijk te Aaperen beeft eene koe een boer dwars door de wang gestoo- teu, zoodat eeu horen in dert mond uitkwam. De man is wel, doch lijdt erge pijnen. LU Zondag vertrok zekere Wel ters, vroeger opzichter by de marine met zijne beminde vau Neozen naar Belzaete. In een herberg aldaar zich vermakende met dansen, overviel Welters zijn meisje plotseling met een dolkmes eu bracht haar iu bals, rug cu aan een der vingers wonden toe. Naar uieu zegt had bij bet voornemen haar te doodeu. De aanvaller is gevlucht, terwijl het mei9je Maan dag-morgen per rijtuig van Eelzaete naar Neuzen is overgebracht. Een schippersknecht te Gouda vermaakte zich deze week met schaatsnjden op de singels, niettegenstaande het ijs door ziju gekraak eu de voorbijgangers door huu stem hem daartegen waarschuwden. Eindelijk besloA hij op te houden uu boud zijne schaatseu, eemge meters van deu wal zijnde, at. Toen de eene schaats afgeboudeu was, brak het ijs eu de man viel er door; hij keeide zich naar Ueu wal en wilde zich vastnouuen maar het brooze ijs brokkelde tel kens at, zoodat hij teu laatste hall zwemmende den vasten grond bereikte. Op dat oogenblik herinnerde hij zich dat hij een xyner schaatseu had achieigelaten uu niettegenstaande het ge roep der toegeschoten menigte keerde hy te tug om ziju eigendom ie halen, hetgeen hem naar verlangen gelukte. Omstreeks dertig jaren geleden werd in Frankrijk een jong meisje dood m haar béd gevonden, door vergif om 't leven gebracht; ze wop verloofd met ueu jong rnuuscu eu men beweerde dut haar zuster op deuzelldeu persoon verlield was. Er viel dus achterdocht op deze, en zij werd dadelijk gevawgeu genomen, ver hoord, eu toen ter dood veroordeeld. Zonder eeu enkele klacht te uiten, beklom ze 't scha vot. Ieder had medelijden met den vader, die aan de hevigste suiait ten prooi was. Door den dood zijner nuchters kreug liy eemg vei mogen, dat zijne kinderen geëild handen, doch mets kon hem troosieu. Veertien dagen geleden sliert hy, maar beleed vooraf aan ziju biechtvader, dathij zelf de moordenaar zijner oudste dochter was; hy had het vermoeden op zyn tweede kind laten vallenteneinde tiet geld mees ter te worden. De dochier had geweten w.e de moordenaar wasmaar liever dan haar vader aan het wrekend gerecht over te leveren, tiad ze Zich zelve opgeofferd, -■j By deu laud bouwer K. Hakke- Iteegt te Streefkerk heeft eeu schaap vier lam- mereu geworpeu, De lieer Krijthe vau Bedum, een grijsaard van &1 jaren, reed van Winschoten op schaatsen naar Beertavanwaar hij kort duruadoéh nu ïh gezelschap van deu nog oudereu heer M. Buiskóol, die reeds 86 winters tuit, terugkeerde, om te zameo een ntje naar Scheemda te doen. Beiden gleden met eene ■nelheid over de baan die menig jongere be schaamd maakte. Uit Dir.xperlo meldt men, dat de heer H., op de eendenjacht zijnde, door de volle lading van zijn geweer, dat onverwacht afging en hem in het hoofd trof, gelood is. Op Texel kan irfen eendvogels en wilde zwanen met de hand grijpen. De dieren zijn uitgeput door gebrek aan voedsel. Bq een inwoner der gemeente Vlijmen werd op een avond petroleum m den waterput geworpenwaardoor deze voor het ge bruik totaal ongeschikt is geworden. De eige naar deed deu put leeg maken en met stroo uitbranden dit heeft echter niets geholpen het water, dat weêr te voorschijn kwam was niet drinkbaar. De politie heeft zich met de zaak bemoeid, doch zij is den dader nog niet op het spoor. Door de onvoldoende straat verlichting binnen de kom der gemeente op het oosteinde van Lekkerkerk, is deze week weder een persoon, door de duisternis misleid van den dijk geioopen. Door het hof van Henegouwen werd onlangs zekere Coruil tot 12 jaren gevan genis veroordeeld, wegens diefstal met braak, te Doornik gedurende zijn kort oponthoud aldaar gepleegd. Daar op denzelfden dag der misduid te Doornik uog op een andere plaats was ge stolen, ondervroeg de rechter van instructie Ooruil lang en scherp daarover of hij ook de dader van den tweeden diefstal was. Eerst ont kende Coruil dit halsstarrig maar later bekende hij ook dit. Eeu paar dagen na deze bekentenis werd te Doornik de geen gevat die deu tweeden diefstal had gepleegd. Toen liet de rechter Oor uil bij zich komen en vroeg hem waarom hij valschelijk verklaard had de bedrijver van den tweeden diefstal te zijn. Mijnheer! gaf deze ten antwoorddat heb ik gedaan om u te plei- zierengij deedt zoo veel moeite dat ik mede lijden met u kreeg; toen dacht ik zoo: Kom Cornilhelp dien goeden mijnheer voort; een diefstalletje meer of minder zal uw goedeu naam toch niet schaden. Door den journalist de Ville- messant wordt het volgende voorval medege deeld, dat hij te Baden-Baden heefi bijgewoond «Zooals men weet, is het den Pruisischen offi cieren verboden zelfs met deu germgsteu inzet te spelen. Een echter had, hij was'iu burger- kleeding, tien louis d'ur op een kleur gezet, die tweemaal won, en juist wilde hij met de vergenoegdheid op het gelaat zyn veertig goud stukken opstrijken, toen zijn blik viel op den koning van Bruisen, die voor tijdverdrijf het spel stond aan te zym. Iu zijn schrik waagde de officier het niet de som van de tafel te nemen. Voor de derde maal wint zijn kleur, evenzoo voor de vierde en vijfde maal; 3200 francs staan voor hem; maar de gelukkige blijft onbe weeglijk staan, het gevaar voor oogen, dat het balletje deu volgeudeu keer minder gunstig rolt en hem de geheele winst doet verliezen. De koning maakte aan den gespannen toestand een einde, door op den officier toe te treden en op goedigen toon hem te zeggen«Ik raad u aan uw wunt op te steken en u schielijk uit de voeten te maken, vóór de koning u be merkt; het gejuk mocht n eens met zoo gun stig blijven.' -Twee personen, de een ingeschre ven als sfudeut in de theologie aan de academie te Utrecht, de ander een werkman, te Amsterdam woonachtig, stonden Woensdag l.l. voor de Arr. Rechtbuuk te Amsterdam terecht, de eeiste be schuldigd van bedelarijde tweede van mede plichtigheid daaraan. De student had zich in 1803 of 1864 als student in de letteren aan de Utrechtsche academie laten inschrijven en een juar daarna met goed gevolg het groot mathesis- examen aigelegd. Door het faillis.-ement zijns vaders van geldelijken bijstand versloken, trachtte hij, door les te geven, in ziju onderhoud te voor zien, Tot 1871 of 1872 hield hij dit vol, toeu de gedachte o.n pred.kant te worden hy hein opkwam en hij zich als student iu de theologie 1 et overschrijven. Geld om le studeeren ontbrak hem echter. In dieu toestand nam hij het wan hopig besluit te gaan bedelen. Met een brief, waarin ziju treurige toestand vermeld was, eu valschelijk met den naam van Ds. Verhueffte Utrecht, ouderteekeudzijn ïuschrijvingsoiljet als student en eemge andere papierenVertrok hij uaar 's o raven hagealwaar mj f250 aan gifieu ontving. Van daar vertrok hy naar Amsterdam, nam ziju intrek bij een slaapsteèhoudster eu leerde daar ziju medebeschuldigde kennen. Daar hij met den weg onbekeud was, zou ziju nieuwe keuuis die eeu gul ij kluideu den brief als de eerste welke door den student yerloren was, geschreven had en ook deoi dertcekemug droeg vau Ds. Ver- hotff, otschoju beiden outkcudeu dien naam te hebbeu gescuieven niet hem medegaau per sonen en woonplaatsen aanduiden en dauruoor f 2,50 per dag verdienen. Bij verschillende per sonen ontviug de student gillen tot een geza menlijk bedrag vau f 600 waarvan hij oude schulden afdeed zijn makker betaalde eu eemge studieboeken kocht. Van Juui tot Noveumer ging dit goed, toen echter werd de student •plmsehug in verzekerde bewaring genomen. Hel Opeubaar Ministerie achtte beider schuld wettig eu overtuigend bewezenhet nam het lange voor arrest van beschuldigden in aanmerking en eischte 2 maanden cellulaire gevangenisstraf voor ieder. Dienovereenkomstig luidde bet vonnis. NAGEKOMEN BERICHTEN. Door den gunstigen wind heb ben de watermolens van den polder Berg-Am bacht het binnenwater zoo kunnen doen min deren, dat de waterstand nog slechts 3 cM. boven zomerpeil is. In den Achterbroek was het Zondag 11. alarm. De Weaterboezemkade zakte eenige meters weg, het water beg met ge weld in deu polder te strpomen tot e - n- Iwgte van ongeveer 0,13 meter, Alle boereu trokken «net gereedschappen naar de plaats des onheil». Tot laat in den nacht werd er gewerkt met schouw, planken, riet, horden enz., totdat rneu eindelijk het gevaar te boven gekomen, en de stroom des waters had gestuit. HET VERVOLG VAN ONS FEUILLETON «LOTJE" IN DE VOLGENDE WEEK. INGEZONDEN. STRAAT V ERLIOHTING. Ia het algemeen belaag ea ter voorkoming van Ongelukken, zouden onderscheidene inwoners der Ge meente Schoonhoveu bet alleszins wenschelijk vinden, «1st bet Geme?ntt bestuur een kleine uitbreiding en wijziging bracht ia het plaatsen, opsteken en faten branden der gaslantaarns. Op onderscheidene plaatsen toch berrscht 's avonds binnen onze Gemeente door bet uitdoen ol niet laten branden der gaslantaarns eene egyptische duis ternis, tot groot ongerief en gevaar niet alleen voor personen, maar ook voor rijtuigen, die 'a avonds en 's morgens vroeg de stad passeeren naar het veer of de Stoomboot. Maandag en Dinsdag roonrenals de Stoomboot om half zes vaart, kan het dikwijls zoo donker zijn dat passagiers, (die op zulke dagen nog al talrijk zijn) met moeite en op gevaar af vin in het water te geraken het stoomboolbootd bereiken, alwaar de lantaarn gewoonlijk vóór het vertrek der boot wordt uitgedaan. Verleden Zondag avond hnd de slechte verlichting van het plein vóór de R. C. Kerk alhier, waar ge heel geen lantaarn staat, aan een geacht ingezeten onzer Gemeente het leven kunnen kosten. Bij het uitgaan dier kerk toch geraakte de 78 jarige lieer P door de duisternis daar ter plaatse misleid, van den weg en stortte van de hoogte af in de daaronder gelegen sloot. Gelukkig was die met ijs bedekt en werd hij op zijn noodgeschrei door eeu paar voorbijgangers uit zijne hzche'ijke positie gered en kwam hij met eenige kneuzingen aan arm en been vrij. Het ware alleszins billijk dat op het plein voor die kerk, waar dikwijls veel passage is, twee of minstens één lantaarn werd aangebracht, om groote ongelukken le voorkomen. Het zou onverantwoorde lijk zijn indien het bekeade spreekwoord ztja toepas sing vond, op de straatverlichting binnen onze ge meente. Een Opmerker. BURGERLIJKE STAND. GEMEENTE&CHÜONUOVEN. Ingeschreven van 26 Februari tot 5 Maart 1875. Gkboren: Jacob, ouders P. Van Gelderen en H- J. Callenbich George Louis, ouders R. Van Maas velt en A. M. W. Slingeland. CJverledï* C. J. Van Geelen, oud 2 maanden. A, Masker, oud 2 jaren. Levenloos kind, ouders C. H. Van den Bergh en J. M. Renne. D. Kui lenburg. oud ruim 2 jaren. 25 Jarige Eotitvereenigiug vau A. DE JONG en N. DE BOON. STREEFKERK, 6 Maart 1875. (6749) Heden overleed te Ammkrstoi, mijn broe der de Heer JAN VERMEULEN, in den ouderdom van 62 jaren, Weduwnaar vaü Me- jufvrouw GRIETJE van dlr HEK. W. HOOGENDUK. SCHOONHOVEN, 2 Maart 1875. (6735) Heden overleed, na een korstondig lijden, zacht en kalm onze geliefde Vader en Behuwd- vader, DIRK VERBAAN, iu deu ouder dom van 60 jaar en 4 maanden. Namens Kinderen en Behuwdkinderen L. VONK. BERG-AMBACHT, 4 Maart 1875. (6750) De Ondergeteekenden brengen bij deze hunnen oprrgteu dank aan vrienden en bekenden voor de menigvuldige blijkeu van deelneming en be langstelling, bij de geboorte vau bunueu Zoon, op I Maart ji., ondervonden. R. van MANSVELT. A. M. W. van MANSVELT- Slingjéland. SCHOONHOVEN, 6 Maart 1875. (6751) De Heer en Mevrouw SLINGELAND-Hoax betuigen bij deze hunnen dank voor de vele bewijzen van behngstelling, zoo bier als van elders ontvangen bij de bevalling hunner Doch ter, Vrouwe A. M. W. va.v MANSVELT- Slinuelaxd. (6748) De Ondergeteekenden betuigen hunnen har- telyken dank voor de vele bewijzen van deel neming, ondervonden bij het overlijden hunner geliefde Dochter. 8. IN f VELD. VV. IN 'T VELD-Dit Kluuvur. SCHOONHOVEN, 28 Fsb. 1875. (6722) De Dames van oer STOK teNieuwpoort verlangen tegen Mei aantt. eene (6752) De Ondergeteekenden betuigeu hunnen wtl- gemeenden dank voor de vele bewijzen van deel neming bij het overlijden hunner geliefde Moeder en Behuwdmoeder ondervonden. Uit aller naam, C. TUKKER. GIJ BEL AN O, gemeente BRANDWIJK, 3 Maart 1875. (67») H. J. J- van HALTEREN. (673») N°tar'8 BOLLf te Gorinehem, zal op W o an au ag den 10. Maart 1875 bij inzet en op Vrijdag den 19. Maart 1875 bij afslag, telkens des voonniddags ten 11 ure, ten herberge van C. J. DEKKER,in het Regt- huis te Grootammers, veilen en verkoopen: 2 Hectaren, 37 Aren, 08 Centiann gelegen onder Streefkerk, bij het dorp Groot- Ammers. Kadaster Sectie C, Nos. 327, 1845 en 1846. Bij billetten in twee perceelen om schreven. (6755) Iuformatien geeft Notaris BOLL voornoemd. GIESSENDAM. Nolaris BOLL, te Goriuchem, cal op W0KN8DAG den 17. Maakt 1875, 's voormiddags ten 9 ure, ten huize van de Wed. ARIE O* ROVER Ponszoon, te Gieuendambui- tendams, om gereed geld verkoopen: 1 zwart Aftands-MERRIEPAARD, 8 kalf- drageade of pas gekalfi hebbende 1 VARE KOE, 3 KUUSPINKKN, WAGEN, SPEELWAGEN, KAR, AURESLEDE, EGGE, BRAAK, KARN met toebehooren, eene partij 80UVV-, MELK-en HANDWERKGEREBD- SCHAPPEN, en hetgeen verder tot de Bou werij ep Kaasmakerij behoort. (6758) Notaris BOLL, te Gorinehem, cal op Donderdag 11 Maart 1875, des voormiddags 9 ure ten sterfliuiM van den Heer CORNELI3 van GELDEREN, ia de Haaratraat te Gorinohem, m het openbaar verkoopen EEN EN NETTEN bestaande in; KABINETTEN, CHIFFON NIÈRES, SECRETAIRE, BUREAU, LADE- T tFELS, CAN A PÉ,vierkante en ronde TAFELS, SlOELEN, SPIEGELS, SCHILDERIJEN, KAGCHELS met toebehooren, FO U RN UI AEN, FILTERS, LEDIKANT, BEDDEN, DEKENS, LAKENS, een partij KOPER-, IJZER-, TIN-, ELIK- en GLASWERK, en hetgeen verder tot eenen netten inboedel behoort. Te bezigtigen Woensdag 10 Miart 1875, des namiddags van 2 tot 6 ure. (6754) Burgemeester en Wetlioudeis der gemeente Lexmond Zijn voornemens op ZATERDAG 13 MAART 1375, des voormiddags precies ten el/ ure, ten Ge- meentehuize aldaar, bij enkele mschryving, in 't openbaar aan te besteden Eenige belangrijke vernieuwin gen en lierstellingen an hat recht settan van de Torenspita dier gemeente. Het Bestek zal ter lezing liggen te Lismand in het Logement de drie Snoeken; te Vianen 1 n liet Logement hel Zwijnshoofd; te Ameide bij L H. DIEPE N HOKoT en te Meerkerk in het Brug huis bij ROMLJN. Inlichtingen zijn te bekomen bij den Opzich ter W. VEUHEIJ te Ameide, door wien aan wijzing zal worden gedaan op DixosdaQ 9 Maa.ut 1875, '«morgens 11 nre. LEXMOND, 5 Maart 1875. Burgemeester en Wethouders voornoemd VAN SLIJPE, Burgemeester. (6756) C. VERHOEF, W'etü. L. S. Bij s. St W. N. VAN NO or EN te Schoon hoven kouat van de per?: KEN .KOM AN BOOK ScArijver van .Jonkheer vau Mlnradt1'. 2 Deden. Groot octavo. Prijl f «,80. Bij alle Boekhandelaren verkrijgbaar.

Schoonhovensche Courant | 1875 | | pagina 2