OPROEPIM. KUNSTBESCHOUWING BODENGEVRAAGD! SCHOENEN EN LWRZEN ,m MCÜIIS V\N b.VNT/l(l. NAAIMACHINES IIEIS- en RIJTUIGSCHILDER, VOOli BÖUST- EK LONGLIJDERS BINNENLAND. ADVERTEIMTIËIM. OPROEPING. HUMORISTISCH WEEKBLAD TE KOOP: TWEE TILBU RRY'S, A. LOEF ZOON, Soliede, ijverige AGENTEN EN BODEN EEN SCHILDERSKNECHT, EEN RIETDEKKERSKNECHT, TIMMERMANSKNOTS, Een flinke ZILVERSMIDSKNECHT A. C. EIJRELEDiBOOM, DIENSTBODE. flinke Dienstbode. DIENSTBODE, KINDERMEISJE. JAPONSTOFFEN, KarpettenVloerkleeden VETU 4- Co., Dordrecht. Jb. STOPPELENBURG WEILAND, EIKEN PLANKEN, YE KOOP: Puike Paardeunaest. TE KOOP: Naamlijst der Leden VERBRANDING DER LIJKEN ontmoeting zou echter niet te Rome, doch te Brindisi plaats hebben. Garibaldi ontvangt nog voortdurend zoowel van dèn Koning als van de regeering bewijzen van sympathie. Zoo schonk de Koning hem vier prachtige paarden oin den generaal het doen van uitstapjes in de omstreken van Rome gemak kelijker te maken. Ook zijne Tiberplanneu vin den een welwillend oor. De generaal blijft zich door zijn gedrag in het parlement die bewijzen van sympathie waar dig maken. In het EngelSOh Lagerhuis beeft een der leden dezer dagen een gevoelen verdedigd, lijn recht strijdende tegen dat van den Duitschen rijkskanselier. Terwijl dtze verhooging van strijdkrachten uoodig oordeelt voor het be houd vau den vrede, deed het Engelsclie parle mentslid Law sou het voorstel tot vermindering van het staand leger, op grond der uiterst vredelievende betrekkingen tot het buitenland, waarvan de troonrede gewaagde. Hij besprak achtereenvolgens de verhoudingen met de ver schillende mogendheden, waarvan Engeland iets te vreezen kou hebben, en kwam toen tot de slotsom dat het laud slechts twee vijantfeu had nl. dra Paus en den Coloradokever. De eerste nu vond zijne tegenpartij in den gewezen pre mier Gladstone, en tegen den tweeden waren staande legers onmachtig. Zijn voorstel, dat hij een votum van vertrouwen in het regeenngs- beleid noemde, werd desniettegenstaande met groote meerderheid verworpen. De vrijmaking der dames ontmoet in het parlemeut nog altijd veel tegenstand. Zelfs een voorstel om aan de Schotsche hoogescholeu het recht te verleenen hare instellingen ook voor vrouwen te opeuen, werd met eene meerderheid van 40 stemmen verworpen. Aanj'het telkm jare terugkeerend voorstel om ook aan vrouwen stemrecht te geven, een voorstel dat in het begin van April weder in behandeling moet ko men, zal Z'ker de eer van zulk eene betceke- nende minderheid met te beurt vallen. Door den hevigeu tegeustind, die het ont werp tot hervorming vau het rechtswezen voornamelijk van de zijde der Lords, ten deel viel, heeft de regeering het ontwerp terugge nomen, een besluit dat algemeen betreurd wordt. De berichten uit Spanje luiden nog altijd teleurstellend. Van de goede verwachtingen die men koesterde van eene restauratie van net erlelijk koningschap onder gewijzigdeu vorm is nog geen enkele verwezenlijkt. in plaats van verslagen en ingesloten, zooala de regeeringsberichten deden vermoedentreden de Carlisten op verschillende plaatsen weder aanvallend op, zoodat generaal Louio in Bip- kaye en Santander genoeg te doen heeft met heu op een afstand te houden. De Verdeeldheid onder de Alfonsisten zal ook weldra lot eene uitbjrsting moeten komen. De conservatieven of liever reactionairen zullen dan zeker steun zoeken bij de zuster des Konings, de gravin ▼an Girgenti, die he.u door zijue moeder is toegezonden, onder voorwendsel vau belast te worden met de waarneming der konneurt aan het hof. Serrano is in Spanje teruggekeerd eu heeft, misschien wel beducut voor hetzelfde lot als Zornlla is ten deel gevalleu, zijne op wachting bij den Koning gemaakt. - Blijkens een 1). Dinsdag bij het Departement van Koloniën ontvangen: telegram van den Gouverneur-Generaal vau Nederlandsch- lndië, heelt de militaire en civiele bevelhebber in Atchiu, generaal-majoor Pel, den öden de zer het .navolgende aan de Indische Regeenng geseind f Op 27 Februari is in Kloempaug Doea op de noordkust de Nedcrlandsche vlag geheschen eu de onderwerpings-acte beëedigd. Gezond heidstoestand zeer ongunstig. Aan het Ministerie van Binnen- landsche Zaken is Woensdag aanbesteed het doen van eeltige herstellingen en vernieuwingen aan de Keteikribleu en de daartoe behoorejide wer ken, met het onderhoud en de verlichting daar van vail 1 Juli tot dl December 1875. Hier voor waren negen biljetten ingekomen. Minste inschrijver was de heer J. Van der Plas te Hardmxveld voor f 991)4. Aan het Ministerie van Btnnen- landsche Zn ken had eergisteren de aanbesteding plaats vuil het maken van viaducten, brugptj- lers, grond- en andere werken tusscheu de Wee- naelrsat en het station buiten de Delltscbè {mort te Rotterdam. Voor deze besteding waren de volgende negentien inschrijvingen ontvangen P. K. üsinga te Middelburg f 442.800; M, Lan- geveld te Hardmxveld f 41Ö.U00E. Van Wijlick te Keasel 1450.800; K. Van Wijngaaïdeii Uz. te bhedreclit f881.000; C. Boef te Rotterdam f 407.000 J. Kooij te Amsterdam eu E. 3. Rij- nier te Rotterdam f 408.900 B. A. Wiggèrings te Groenlo f 414.600; C Dc Groot te Siiedrecht i 357.600L. J. Vau den Steeuboven en C9. te Dordrecht f488.700; L. J. l)e Borst Verdoorn te Ameide en J. J. Becker te Leut f 40ö.$U0 (t. Dekker te Dordrecht f 897.000; H. G. De "Wild te Milligen eu G. üoednnrt te Shedrpcht f429.000; Keij te Rotterdam f347.5^0; C, Bosman te Rotterdam f 408.400 J. F. Engel en D. A. Ven Kreveleu te Rotterdam f 397.250 J. De Brij te Rotterdam 1 387.128K. Schram Wa. te Siiedrecht f 408.000; J. Van der UrieBdt le.taBosch f 4d9.500J. B s ouwers te Utrecht f4 28.000. De heer G. Keij te Rotterdam was alzoo minste inschrijver voor f 347.500. Bij beschikking van 10 Maart ia aan de heeren gebr. Pot, te Bolnesgemeente Ridderkerktot wederopzeggingvergunning ver leend voor een stoomsleepdienst lang-» de rivie ren in de provinciën Noord-Brabant, Gelderland, Zuid-Holland en Zeeland. Men schijnt van anti-liberale zijde een nieuw middel te hebben uitgedacht om de candidatuur vau Mr. H. J. Dijckmeester in het kiesdistrict Gonnchem te bestrijden. Men strooit rond eu men publiceert, dat de heer Dijckmeester is lid van de vereeniging tot «verbranding van lijken 1" De toeleg is duidelijk. Er zijn een menigte lieden, die met de zaak welke deze vereeniging voorstaat, niet zijn ingenomen, en er moet wor den gewerkt op dien tegenziu, om den heer Dijckmeester te bestrijden, 't Is natuurlijk dat niemand het verband begrijpt tusschen een zaak als de lij*kenverbranding en het lid maatschap der Provinciale Statendoch dat doet er niet toe. De eenvoudige kiezers moeten bang gemaakt worden. Tegen dergelijke manoeuvre moeten we met alle macht protesteeren. De heer Boonzajer, d«6 geachte tegen-candidaat van den heer Dijck meester, aal, naar wij vertrouwen, met ons der gelijke handelwijze, om hem stemmen te bezor gen zelf hoogelijk afkeuren. Wij gelooven dat de kiezers in het kiesdis trict Gorinchem verstandig genoeg zijn zich aan dergelijke bangmakerijen niet te storen. Wie weet, is deze manoeuvre geen voorspel vau hetgeen ons Juni a. s. bij de stembus te wachten staat! Met ingang van den lsten April e. k. is benoemd tot rijkshavenmeester bij het Zederikkauaal de heer J. A. Waltheer te Ou dewater. Dinsdag hielden eenige Burge meesters uit Leerdam en omliggende gemeenten te Culeuiborg eene bijeenkomst, om over het door eenige leden der Tweede Kamer aangeboden wets-ontwerp tot uitbreiding van het spoorweg net met elkander van gedachten te wisselen. Er werd besloten pogingen in het werk te stellen om de lijn DordrechtGorinchem—Eist te doen loopen over Gorinchem, Leerdam, Culemborg, Buren en Tie), zooals vroeger door het bekeuue consortium werd voorgesteld. De gronden, waarop de pogingen steunen tot verkrijging der lijn over LeerdamCulemborg zijn: 1. Dat de ex ploitatie veel meer zal opbrengen dan wanneer de lijn loopt door de weinig bevolkte streek aan de Zuidzijde der Linge. 2. Dat de be langen van handel, nijverheid en landbouw veel meer gebaat zullen worden bij de lijn over Leer dam, Culemborg enz. 3. Dat voor het belang der defensie nu veel kan worden goedgemaakt wat iu 1860 is bedorven döor de liju Utrecht—. Culemborg's-Hertogenbosch. 4. Dat de kosteu van onteigening aan de Zuidzijde der Linge zoo veel meer zullen bedragen als de weg over Leer dam Culemborg voor meerdere lengte van eenige kilometers kosten zal. 5. Dat de zwakke bo dem van de landen tusschen Waal en Luige getuige de geschiedenis van den Zuider-Lmge- dijk het aanleggen van een spoorwegbaan al daar niet anders dan met outzaglijke kosten zal u^ogelijk maken. J hr. Mr. J. E. De Pesters van Cat- tenbroek te Utrecht had Zondag 11. het voor recht den dag te herdenken, waarop hij vóór 50 jaren het secretariaat van het hoogheem raadschap van den Lekdijk Beuedendams en van den lJseldam aanvaardde. Bij monde van den dijkgraaf Jhr. Mr. J. P. Strict van Linschoten van Vlooswijk werd hij onder hartelijke be woordingen geluk gewensclit en hem de innige dank van bet dijkbestuur betuigd voor den ijver en de nauwgezetheid, waarmede hij gedureude de helft vau eene eeuw de omvangrijke werk zaamheden aan zijne betrekking verbonden heelt waargenomen. Als een blijk van hulde werd den jubilaris daarbij door dijkgraaf eu hoog heemraden een prachtig zilver vergulden beker aangeboden, alsmede door den peuuiugmeester, den beer A. Phersch, een bij den beker pas send voetstuk, terwijl hein door den kameraar, den heer L. A. Van der Voort, eene door dezen keurig bewerkte kaart vau het lengte-profiel van den Lekdijk Beuedendams werd aaugeboden, waarop tevens de uitkomsten vau de in den aigeloopen zomer langs dien dijk plaats gehad hebbende grondboringen zijn aangegeven. Dat het den heer de Pesters nog lang moge vergund wezen zijne betrekking leu nutte vau hel hooglieemraad>cliap met dcuzelfden ijver te blijven waurneineu, is de wensch van ieder, die het voorrecht heelt hem te keunen. Het maken, opstellen en afbre- keu van een vervoerbaar houten feestgebouw, dat dienst moet doen bij de studeutenlecsteu te Leiden, in Juni a. s. en het muziekfeest te Rotterdam in J uli a. s., is awgeuoineu door den heer J. Verhagen te Delfshaveu, voor f 32.000. Het leggen vau een spoorbaan met wissels eu toebehooren, voor een paarden- spoor door eenige straten van Amsterdamis aan genomen door den heer D. Boerte Sliedrecht, voor f6283. Er waren 16 biljetten ingekomen. Bij de herbesteding der indijking van den polder «Het Noorden" te Texel, op 9 Maart 11., wareu dertien ïuschnjvers. De hoogste was de beer K. Vau Wijugaardeu voor f 360.000, de laagsU de heeren VV. J. Scuram vau Sliedrcclit en K. Bosman van Rotterdam, voor f312.900. Aan deze laatsten is het werk gegund. Maandag 11. is van de werf van den scheepsbouwmeester P. Boele te Slikkerveer, met goed gevolg te water gelaten de ijzeren schroelstoomboot «Aurora", gebouwd voor reke ning van den heer P. Zeil te Vallendar. De machine, van 25 paardekracht, wordt vervaar digd in de fabriek van de heeren VVDe Bruin c. s. te Dordrecht. Z. M. de Koning heeft het be scherm heerschap aanvaard over de Nederlandsche Maatschappij voor tuiubouw en plantkunde. Gisteren avond heeft te Gouda eene vergadering der vleeschmaatschappij plaats gehad, waarin kenbaar ia gemaakt dat het be stuur een vo komen geschikt lokaal aan de Pe perstraat heeft gehuurd en dat eerstdaags vee zal worden geslacht. Niettegenstaande deze schijn baar gunstige resultaten wordt door sommigen sterk getwijfeld of deze maatschappij eeu lang leven beschoren is. De huizen van wijlen den heer J. F. Schuld te Meerkerk zijn den lüen dezer aldaar bij publieke veiling ingezet, het eene door den heer ii. Middelkoop te Meerkerk, voor*» f5500 en het sndere door den heer J. De Kriek te Gorinchem voor f 3800. Woensdag 11. is voor rekening der gemeente Lopik een aanvang gemaakt met de werkzaamheden op den Lopikscneu voordijk, die nu, op zeer enkele verhoefslagen na, in onderhoud aan genoemde gemeente toebehoort. Te Deltt zijn aangekomen de stukkeu bronzen geschut, door onze troepen op de Atchiueezen veroverd. Zaterdag jl. overleed te Gouda aan eene kwijnende ziekte, 111 den ouderdom van ruim drie jarende bouwmaatschappij «Sparen doet Gareu," een vereeniging die ten doel had den minder gegoeden burgers goede en goedkoope woningen te bezorgen. Men verzekert, dat de werkzaam heden aan den Spoorweg Rotterdam Schoonho ven-Arnhem met Mei a. s. zullen aauvaugeu. De heer Armand de Ma>y, ingenieur, die zich reeds gedureude een paar maanden ie Schoon hoven heeft gevestigd, is druk met de voorbe reide werkzaamheden bezig, iu Mei zal alhier onder zijne leiding een bureau worden gevestigd. Een 25tal ingezetenen der ge meente Leerbroek hebben zich bij adres tot den Minister van Financiën gewend om ook daar een hulpkantoor der Posterijen gevestigd te krijgen. Het contingent voor de Natio nale Militie over 1875 bedraagt voor Schoonho ven b man, Berg Ambacht 8, Ammerstol 5, Lekkerkerk 10 Krimpen a/d Lek 4. Het groote Zeudingsfeest zal dit jaar op 7 Juli gehouden worden op Boekenrode, bij Haarlem, welke buitenplaats evenals vroeger daartoe is beschikbaar gesteld. Bij den uitgever G. C. Van der Mast te Gorinchem beeft heden het licht gezien het eerste Nommer van een nieuw blad, getiteld: Uorinchemscbe Courantadvertentieblad voor Gonnchem en omstreken. De buitengewone collecte, welke op 5 Maart jl. door de Nieuwjaars-commissie te Berg-Ambacht tea bate der armen is gehouden heelt de aanmerkelijke som van f 302 opgebracht. Uit het verslag van den peuuiug meester der spaarbank te Bodegraven blijkt, dut gedurende het aigeloopen jaar door 155 deel hebbers was ingebracht de som van f 6283,48'/i» terwijl het totaal der terugbetaalde gelden ruim f 2832 Deliep. iu lb7l bedroeg de som der iu- gelegde gelden slechts 1 2488 en du uitgekeerde nagenoeg f 2000. Tut architect van het Groot Wa terschap van Woerden is benoemd de heer N. A. Swunonburg te Woerden. Met hem stond op de voordracht de heer J. A. Arnold, gemeente- architect aldaar. De N oord-Braban tache beetwor tel-suikerfabriek te Stauddaarbuiteumet inbe grip vau den uiveutaru en de meiassen, heeft 111 veiling circa f 190,000 opgebracht. Een 9-jarige knaap, ter gelegen heid der jongste zittiug vaii het kautongerecht te Gorinchem als getuige gedagvaard in zake eener op een beetwortelsuiker-labriek aldaar ge pleegde overtreding der wet op den kinderar beid, is wegens het zonder wettige redenen met verschijueu, veroordeeld tot eene geldboete vau f 5 of eene subs, gevangenisstraf van 1 dag. Door den gemeenteraad van Harlingeu is besloten, om den stadhuistoren wegens bouwvalligen toestand voor afbraak te veikoopeu. (Jok in de gemeente Willige- Laugerak heeft zich in de laatste dagen de mazeleiiziekte uitgebreidzoodat van 't getal schoolgaande kinderen aldaar ongeveer 30 pet., ten gevolge daarvauhet onderwijs moet ver zuimen. Ook in de gemeente Lopik heeft zich die ziekte 111 één gezin voorgedaan. Het bouwen eener pastorie te Noordeloos is aan den laagsten inschrijver, dea heer J. J. De Ruijter, gegund. De hoogste inschrijver, P. Van Daaleu te Ar kei, had niet voor f 5000 zooais wij abusief berichtten, maar voor f 5900 ingeschreven. Men ver wacht te Gouda binnen kort eene opvoering van de Vorstenschool. Het plan was dn aanstaanden Woensdag te doen, maat dit kan uiet ten uitvoer gebracht worden, omdat denzelfden avond de eenige ruime zaal tot het geven van een concert moet gebruikt worden. Moge uitstel geen afstel zijn. STADSNIEUWS. Sohoonhovon, IS Kaart. Door den Inspecteur vau het ge neeskundig staatstoezicht is verklaarddat de besmetting vau mazelen in deze gemeente is geweken. De alhier gevestigde Spaarbank der maatschappij «Tot Nut van 't Algemeen mag zich in voortdurenden bloei verheugen. Het aantal deelnemers is 111 1874 geklommen tot 426. Het bedrag der gedurende 1874 inge brachte gelden beliep f 17.585,47, dat der te rugbetaalde gelden f 9.872,25. Het kapitaal der bank bedraagt thans de som van f 31.438,11 eu het reservefonds de som van f 5.180,52. De Afdeeling Alfen en omstreken der Hollaudache Maatschappij van Landbouw heeft zich tot de Minister van fiinueni. Zaken gewend, met het verzoek, dat het verbod om vee te laten grazen in stukken land naast een besmet of verdacht stuk land gelegen, mocht worden opgehevenomdat zulks zeer in het nadeel van den land bouw werkt. De Minister heeft echter gemeend hierop geeoe be slissing te moeten nemen, voor hij het gevoelen van de Landbouw-Maatschappijen op dit punt bad inge wonnen. De Maatschappijen hebben op hare bmut eerst het advies op dd zeer belangrijk punt, van de Afdeelingen willen inwinnen nlvoreas den Miniater te antwoorden. In de vergadering van Woensdag-avond van de afdeeling Schoonhoven en Omstreken werd beslotea het navolgende te antwoorden 1° dat het van het hoogste belang was om mot do meeste zorg de bekmetting tegen te gaan; 2° dat het dan ook noodzakelijk was om het be smette rund in bet land op de plaats zelf ten algemecne nutte te onteigenen, af te ma ken, onbruikbaar te maken en te begraven, opdat niet door het vervoer van het rund van het land naar de slachtplaats door het gebruik van (NB. ziek) vleesch door de mentchen, door net verroer van huid enz., zooals thans geschiedde besmetting worde bevorderd, ea de volle waarde worde uitbetaald, opdat de veehouders de aangifte van ziek vee niet ontdui ken zullen 3* dat de weide met vee, waarop een rund ala besmet is afgemaakt, van af dit oogenblik en gedu rende drie maanden als verdacht wordt beschouwd, en door een bord behoorlijk wordt gesignaleerden voortdurend onder streng toezicht van het hoofd van de gemeeute wordt gecontroleerd door een deskundi ge. Met verbod tevens van vervoer gedurende de 3 maanden dan in bijzondere gevallen onder toezicht 4° de stukken land, grenzende aan de verdachte weidetc doen beweidenonder bepalingdat het vervoer steeds ond<#-toezicht geschiede en niet mag plaats hebben naar of van een verdachte weide en vee, In dezelfde vergadering werd tevens besloten, den heer W. Sluis, uit de Deemsteruit te noodigen alhier eene lezing te houden over de melkteekens bij het vee, weke zaak hier onder de veehouders de algemeene aandaebt trekt. De op 11. Dinsdag aan koortaeu (febris recurrent) overleden onder-officier by de Artillerie-Instructie-Kompaguie H.H. Vrolijk, is gisteren-morgen met militaire eerbewijzen be graven. WATERSCHAP3- EN POLDER-BERICHTEN. Bij openbare aanbesteding door liet bestuur der bovenbemaling vau de polders den Huek en Schuwagt in Zuidbroek, op deu 6e dezer, is aangenomen, ten dienste van hel stoomgemaal, de levering van 2500 HL. ruhr- fcoleu voor 89 centen, door den heer H. Kuijl Tz. te Dordrecht, en van 5U0 HL. Engelsclie kolen voor 89'/j cent, door de heeren Van Bartfi Cornp. te Rotterdam, beide per HL. In de vereenigde vergadering van bet Hoogheemraadschap «de Alblaaserwaara met Arkel -beneden de Zouwe", den 4en dezer te Gorinchem gehouden, -is de lijst van de stemgerechtigde ingelanden iu het ie district vastgesteld en de staat der kosten van herstel en onderhoud der dijkslagen over het dienstjaar 1874—75 bepaald op f 2992,07. Voor de com missie, bedoeld bij art. 25 van bet reglement van orde, zijn benoemd de heeren W. C. M. Begram vau Jaarsveld, te Gorinchem; C. De Ruijter, te MeerkerkA. Hansum, te Gieseu- dam; V. Brandwijk, te Gijbelaud eu de voor zitter A. H. Vau Tienhoveu, te Gorinchem. Verder zijn de iu nommer 298 dezer Courant uitvoerig medegedeelde bepalingen, betreffend* de door nieuw- of herbenoemde bestuursleden en Hoofdingelanden-plaatsvervangers in te zen den galoolsorieven, na langdurige dtscussiën, by meerderheid van stemmen aangenomen. Door het bestuur van den Snel- rewaard- en Zuidlinscboter polder is besloten, don bestaanden watermolen te vervangen door een stoomgemaal; dat werk is opgedragen aan den waterbouwkundige den heer Uoldoerg. Letterkundige Bijeenkomsten. Uitroe- ringen van Mnaieu.- en liederijkors- Gozolscuappon, ens. LI. Zaterdag werd te Stolwyk voor dezen winter de laatste bijeenkomst ge houden der vereeniging «Uitspanning door In spanning." De heer J. Bettink vau Berg- Ambacht vervulde de spreekbeurt, en had tot onderwerp «Huiselijke Tafereelljes" van Schelte- ma. Na de pauze werden nog eenige bydra- gen geleverd, waarna de presideut, de lieer J. C. Kroon, een woord van dank bracht aan heu, die dezen winter medewerkteu tot deu bloei der vereeniging. Deu 14 Maart jl. hield de redery- kerskamer Jan Nieuwenhuizen te Lekkerkerk eeue buitengewone vergadering met dames. Do beide stukken «llenn Barton" en de «Notaris Klerk" voldeden zeer eu verschaften het opgekomeu pu bliek een genotvollen avond, 'fep slotte bracht de heer R. BloL oen woord van dank aan de leden voor hunne onvermoeide pogingen en aan het opgekomen publiek voc/r hunne belangstelling. KERK- EN SCH00LNIEUW8. Beroepen te Hoornaar Ds. H. M. Hoogklimmer, te Weerselo, bij Oldenzaal 111 Overijael. Toezegging van beroep naar H oenderloo, aan Ds. WVan den Bijtel, te Montfoort. Ds. G. Boer te Ouderkerk a/d IJsel is beroepen te Bennekom. Ds. K. J. Neuman, pred. te W 11- lige-Laugerakis voornemens met 15 Juni e. k. zijne betrekking als predikant neder te leggen. Door hh. Fonds meestert en Ker- keraadsleden te Jaarsveld is in de gisteren avond aldaar gehouden vergadering benoemd tot organist de heer G. Van l'uijl. ÜEMENÜDE ~~B£JB1CHTEN - Te Smilde in Drente hebben, toen hét ijs nog sterk genoeg was, een scbaats- rijder en een paardiijder tegen elkander ge wedijverd om eeu auker Champagne. He schuats- rijder won het. Gisteren - morgen is te Gonnehem een jongelingwerkzaam in de touwslagerij buiten fie Kauselpoortdie aan toevallen lijdende wasten gevolge daarvan in eene sloot gevallen en verdronken. Aan den eervol ontslagen bestel ler van het telegraafkantoor te Wageuiugeu is ten laste van den Staat eeu pensioen verleend van negen gulden 'sjaars. Tegen een inwoner van Deventer is proces-verbaal opgemaakt wegens bet verkoo- pen van lijnineel, hetwelk met gemalen krijt vermengd was. Te Berxenwoude heeft zich een vermoedelijk dolle houd vertoond, die een anderen hond heeft gebeten, doch te Krimpen a/d Lek doodgeschoten is. Een veehandelaar uit Ommen, die op de veemarkt vier koeien had geplaatst, zonder bet marktgeld (in het geheel 2U eeut), te betalenis deswege door de Rechtbank te Deventer veroordeeld tot vier geldboeten, elk van f50. - Eer-gisteren is de 19-jarige Kos ter, stoker op de stoom-, meel- en oliemolen van den heer vaii Audel, te Gorinchem, bezig zijude met bet smeren van een kamrad, terwijl de machine in volle werking was, dwor deze bij de kleedereu gevat eu tusschen de raderen beklemd geraakt. Hoewel de machiue zoo spoe dig doenlijk tot stilstand gebracht en de arme jongen uit zijn vreeselijkeu toestaud bevrijd werd, is hij echter aan borstkas eu ledematen geducht verwond. Te Parijs is een proef genomen, die vau veel belang kan worden geacht. Twee paarden, vooreen rijtuig gespannen, werden, te iniddeD eener dolle vaait, plotseling, door een eukele beweging van den koetsier op een veer, losgemaakt van het rijtuig, dat met eeu ver nuftig uitgedachte rem pal bleef staan, terwijl de paarden, ontdaan van deu lastspoedig huu vaart temperden eu gevat werden. -De wijze waarop de paarden zoo op eens van het rijtuig kunnen worden gescheiden moet eenvoudig gevouden ztju. Als een zeldzaamheid wordt gemeld, dat bij deu bouwman A. Stuurman te Berg-Ambacht dezer dagen een kalf geboren is met twee volledige koppeu. De koe is door kunstmatige behandeling van L. Siravt-r te Lo pik van dit kalf verloat, zouder zij er eeuig letsel vaa heeft. «De straten zijn zoo verschrik kelijk glad," zei onlangs een gastheer tot den heer Zus en Zoodie deu avoud bij hem had doorgebracht. «Blijf dus van nacht hier slapen." «U, dat is erg beleefd, dat wil ik gaarne doen, maar dan ga ik toch cveu mijn vrouw waarschuweu, dat 'k met tehuis kom, anders wordt ze ongerust." INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur Laags dea Singel van de stad Uudewater heeft men de booiuen geveld en, voornamelijk op dat gedeelte hetwelk naar liet station vau de Rijuspoor leidtde stammen op zoodanige wijze langs de wegkanten op gestapeld dat elke voerman hoogst voorzien tig dien weg moet passeeren, wil hij niet met zijn voeriuig in de overal uitstekende toppen verward razenwelke voorzichtigheid inzonderheid bij avond moet m acüt genomen worden. Waarom vau wege bet bestuur dier gemeeute met bevolendie boomeu weg te runuen en er des avonds niet bet noodige licht aungebracht, om zoodoende groote ongelukken te voorkomen die daar ongetwijfeld op deu eeu ol anderen tijd moeten plaats hebben t Met de plaatsing dezer regelen zal u mij ten zeerste verplichten, m de hoop de aandacht van het gemeen tebestuur op dezen gevaarlijken toestand zal gevestigd worden, dat dan mijns iuziei.s ook niet ongenegen zal zijn, dienaangaande de noodige maatregelen te nemen. Ken bestendig lezer. r Lekkerkerk den 10. Maart 1875. Mijnheer de Redacteur Het is zeer natuurlijk, dat het bericht, voorkomende ia uwe courant van den 7 dezer, «dat door de onvoldoende straatverlichting binuen de kom der gemeeute op liet' Uosteinde van Lekkerkerk, in de vorige week, weder een persoon, door de duisternis misleid, is van den dijk ge loopen', de aandaebt van memg een heeft getiokkeu, omdat mets van het voorgeval lene bekend is, noch mij na onderzoek is bekend ge worden. Weet voorts, M. de R. dat de lantaarn, vroeger aan het üosteindc van het dorp geplaatst, op dringend verzoek ia moeten worden weggenomen, omdat men beweerde dat hij aldaar een valsch licht verspreidde; meent men nu, dat er noodzakelijkheid bestaat den lantaarn aldaar weêr te herstellen, welnu, dau is de natuurlijke weg deze: zich met een daartoe strekkend verzoek tot de bevoegde macht te wenden; of eeu bericht in do courant, dat vooralsnog, naar mijne beschouwing, geen raison d'être heeft, daartoe het aangewezen middel is, zoude ik betwijfelen, terwijl ik leu slotte protesteer tegen het woord «wederals zouden dergelijke voorvallen meer zijn voorgekomen. Met de plaatsing van het vorenstaande zal U verplichten Uwen Dienstw. Dienaar, Den Burgemeester van Leakkerkerk, R BLOK. Door plaatsgebrek moet ons Feuilleton ook ditmaal achterwege blijven. Zalmvissoherij to Ammerstol. Aan den afslag geweest van 7 tot 13 .vlairt: 120 zal- meuprijs vau f 0,05 tot f 1,25 per balf kilo. BURGERLIJKE STANI). lncescbreven van 5 tot 12 Maart. 1875. Gkborin: Marcelis Konnus, ouders C. Bogaarden L. Leebeek Antoinette Corneille Wilhelmine, ou ders H. J. J. Verlegh en O. M. A. Verbeeck. OvbblbdknJ. H. de Wit, bijna 4 jaren oud. J. Hoogendoornoud 20 maanden D. tloogen- doorn, oud 2 jaren. H. H. Vrolijk, oud 25 J jaar. Op den 9den Maart 1875 overleed alhier, na een kortstondige ziekte, onze waarde wa penbroeder HERMAN HENDRIK VROLIJK, Sergeant der Artillerie-Instructie—Compagnie in den ouderdom van bijna 26 jaren. Hoe kort bij in ons midden was, hebben wij hem ala een waar kameraad leeren kennen. De Onderofficieren der Arti Her ie- Inst ruct ie- Compagnie. SCHOONHOVEN, den 12den Maart 1875. (6780) De Kinderen en Aanbchuwdkinderen van R. van BAAllEN betuigen hunnen hartelijke» dank voor de vele bewijzen van deelneming, bij liet overlijden vau hunnen geliefden Vader ondervonden. Uit aller naam, (0782) K van BAAREN. KERK WEG, onder BBRG AMBACHT den 12. Maart 1875. De BURGEMEESTER van Oudewater, Gezien art. 21 der Wet vau 22 Julij 1873 (Staatsblad No. 116), Brengt ter kennis der belanghebbendendat de opgaaf, bevattende de uitkomsten der her ziening van de belastbare opbrengst der gebouwde Eigendommen m die gemeente van heden, gedurende 30 dagen, ter inzage van een iederter Secretarie der gemeente is neder- gelegd. OUDEWATER, den 13. Maart 1875. De Burgemeester voornoemd, (6791) HAENTJENS DEKKER. Wie iets te vorderen heeft van - verscnuldigd is aan- of titels en papieren ouder zich heeft toebelioorende aan wijlen den Heer DIRK VERBAAN) leven Koopman te Berg ambacht en aldaar overleden den 4den Maakt 1875, wordt verzocht daarvan vóór den lsteu April 1875 opgave, betaling of afgifte te doen aan den Notaris J. P. MAHLSTEDE te Bergambacht. ^6773) Wie iets te vorderen heelt van- verschuldigd is aan - of titels en papieren onder zich heeft toebehoorende aan wijlen den Heer JAN VERMEULEN, in leven Scheepmaker te Ammerstol en aldaar overleden den 2den Maart 1875, wordt verzocht daarvan vóór den lsten April 1875 opgave, betaling of afgifte te doen aan den Notaris J, p, MARL- STEDE te Bergambacht. (6772) Alom voorhanden het Jwektlijks verschijnend tijdschrift, 8 pagina's superroyaal in 4°, telkens geïllustreerd met minstens aoht gravures. Prijs per jaargang van 52 nommers slechts f 5,SO of 10 cent per -nommer. (6779) Uitgaaf van AL BRACHT. Zalt Bommel. der Portefeuille (Teekemngen van levende Meesters) van Arti et Amicitiae. DONDERDAG 18 MAAKT 1875, des avonds ten 7 l/a ure. Locaal VAN ZESSEN te Schoonhoven. ENTHÉE 30 CENTS. Het netto bedrag ten voordeele der nieuwe Bewaarschool. (6788) Jhr. W. H. TEDING VAN BERKHOUT. alsmede een gebruikt Karretje op veeren. Te bevragen bij J. GROENEVELDy Rij tuigmaker te Schoonhoven. (67o7) Bij de Heeren Boorakweekerste Boskoop, zijn te bekomen extra mooije LEI-* PERZIKEN, voor een soheden prijs, 4 van de voornaamste soorten AARD" BEZIEN, V. H. f2,— en verder alles wat tot de KWEEKERLJ behoort. (6770) A. LOEF ZOON, Boskoop. Op alle STEÜKN en DORPEN, voor eene gevestigde Vereeniging, tegen flinke premie en provisie. Brieven franco, onder lett P. bij de Boekhandelaren J. J. ARND ZONEN, te Amsterdam. (6768) worde» gevraagd in alle plaatsenvoor eeu ge vestigde Maatschappij te Rotterdam, tegen hooge Promie en Provisie. Alleen zij kuiiMn in aanmerking komen, die van goede getuigen voorzien zijn, of een borg kuunen stellen. Adres, met franco brievenonder let ters M. Y., bij den Boekhandelaar J. van deb HOEVEN, Hoogstraat te Rotterdam. (6709) tot December vast werk begeerende, vervoeae zich terstond bij (6757) J. C. GERHARD te Jaarsveld. Gevraagd om dadelijk in dienst te treden tegen hoog loon en vast werkbij (6758) G. RIJSWIJK te Stolwük. werk begeerende, kunnen terstond geplaatst wor den bij e. vau WILLENS WAARD Az., Mr. Timmerman te Schoonhoven. Brieven franco. v (6784) kan dadelijk of niet Mei geplaatst worden tegen f 450,f 500,per jaar, bij Gebrs. ROELFSEMA te Winsum, Groningen. (6774) Mr. Schoenmaker te Schoonhoven, vraagt een KNECHX, liefst ter stond of tegen Mei. Brieven franco. Tevens maakt bij aan het geëerde publiek bekend dat hij ruim voorzien is van en alles wat tot het vak behoort. (6789) Mevrouw LAZOiNDER-Plamckbh vraagt tegen Mei een geschikte Loon f 70.—. (6775) Mevrouw G. PIIJHUIS Korvezee, Pastorie Goudriaan bij Schoonhoven, vraagt lo. Mei eene Loon f70, buiten verval. (6793) voor vast of als noodhulp gevraagd, tegen flink k loon met 1 Mei aanstaande of perier. Adre», met franco brieven, den Heer p. PEE RED OOM te Schoonhoven. (6776) Mevrouw VAN NOOT EN - de Wildi (6795) vraagt tegen 1 Mei een Ontvangen een geheel nieuw assortiment LAKENS, BUKSKINGS enz. Alsmede een ruime collectie Gordynncteldoeken en Tafelkleeden. van r 10,- en boogcr, voor Dames, Naaisters, Kleermakers, Schoenmakers enz. Garantie en kosteloos onderricht. Tteparatiën spoedig en billijk. (6759) Aan de Ingezetenen der gemeente I kerk wordt door kennis gegeven, dat hij zich aldaar heeft gevestigd bediening en houdende werkzaamheden minzaam (6797) ALS belovende een zich voor geui aanbevolen. De Notaris BOLL te Gorinchem zal, op Vrijdag den 17den Maart 1875, des voormiddag» 11 are, ten herberge van C. J. DEKKLR, 111 het Regthuie le Groot-Ammorspubliek verkoopen: 2 H37 A„ 08 C. gelegen onder STREEFKERK, in liet oosten of LAMMERT JANSEWEER, in 2 perceelen. Het 1ste perceel is ingezet en verhoogd op f 1300. Het 2de perceel is ingezet en verhoogd op f 2900. Op Maandag 15 Maakt 1875, te beginnen ten 10 ure dei voor middags, èn zoo noodig volgende dagen, zal op den houtwerf van wijlen den Heer COB- NELIS VAN GELDEREN, achter de B. C. Kerk te Gorinchem, m het openbaar wor den verkocht Eene aanzienlijke partij PALEN, HEKKENPOSTEN, PAALBAL- KEN KOLDERS, DENNEN PLATEN, SCHROTEN, IEPEN STAMMEN, DEUR KOZIJNEN SCHUIFKOZIJNEN, BALAN SEN, SCHALEN, GE WIGTEN, ANKERS, KETTINGEN', BLOKKEN, Stellen 8- en 4- Schijfs BLOKKEN, KRAMMEN, SPIJKERS en verder Ijzerwerk; alles breeder bij billetten omschreven. Koopers, bij de verkoopers niet als gegoed bekend, moeten dadelijk betalen of solide W- gen stellen. Informatiën geeft Notaris BOLL, te Go rinchem. (•790) Te bevragen bij C. DEN HARTOOG, Havenstraat, B, No. 372, te SohoOnhOVOII. (6794) Een driejarige Merriehit, vlug en mak in tuig en op stal; schofthongtt 135 Centimeters. (6777) Te bevragen bij den Heer J, D, BRU8«" SEN, IJzermagazijn te Sohooahoven. voor de iu NËDEULAND, TE GORINCHEM: r. alb. k. bëkkman. B. J. ROEPKR BObCH. Mr. C. DIEMONT. Mr. 11. J. DIJCKMEESTER. Dr. J. M. H1EBENDAAJL. Mr. A. J. E. JOLLES. J. NOORDUYN. J. P. Von SoHSTEN. (»7M) Mr. A. H. VAN TIEN ROVEN. B. C. WISBOOM. WELDADIG. Ik verzoek UEd. om toe zending van 2 halve flea- schen DRUIV EN - BOBST- HONING, van welks wel- dadigen invloed bij Borst en Longlijders ik gehoord heb. Qanting bij München, 22 Julij 1873. W. PENFLAR, Onderwtjzer. Sinds ik uw DRUlVüN- BOR8THOMN G gebruik,is mijn pijn op de Borst eu het Bloedtioesten aanmerkelijk verminderd en verzoek ik u weder om toezending v»" een Aesch il 2 Rthlr. Gaislautern (Kreiz Saarbrücken), 8 Dec. 1873. N. ÜENZING, Molenaar. Dit zegenrijke huismiddel is steeds echt te Verkrijgen k f 1 de flesch met gebruiksaanwy- Schoonhoven bjj Wed. WOLFF A Zo; Alblaeterdam bü C. van der 'panden; Gouda bij F. H. A. Wolff; Gorinchemv by J. R. Bosch Zoon; Haastrecht bij J. D. den Har- tog; Dotdrecht bij J. van Goudoever de Jough; Oudeiouter bij F. Jonker ldenburg; Rotterdam bij C. J. W. Snabilié, groote Markt, en U- deboer Jr., Hoogstr.; Ridderkerk bij A, G. de Kroes; Siiedrecht by Wouter Visser. (6730)

Schoonhovensche Courant | 1875 | | pagina 2