MAART. ZONDAG F. 302 T o o/neelcensuur. «7» WEEKBLAD VOOR DE KRIMPENER-, ALBLAS8ER- EN LOPIKERWAARD EN OMSTREKEN. ijn van INTEN, maten. (6819) rdrecht. s. w. n. vaNt nooten, Uitgeval BUITENLAND. OVERZICHT. pc sen. 97 9ó7/, der oi 9Ö’/. 100 999 107>/4 797< 09 67. 2u4 *«7< 100 7, tie. 7 7 3 5 7 6 6 8 3 3 Bjjvoeggel- olandacha Advertentie» waarvan de plaatsing DIME MAAL wordt opgegeven, worden •lacht* TWElMAAL in rekening gebracht. 19 Mrt. 6*7’.» 74 977i. 9*7. 877. 2*7. l7*/« «71. 1017. 82y, 147. 117. 987. 60 237. 2| 6271. 3 4 3 3 3 3 3 16. 5 5 5 5 5 00. 5 00. 5 4} 947, 4 ,,J 3 f 5 6 5 6 7 6 6 6 M 3 3 Z 5 5 5 5 5 In een vorig nummer houding van aan de orde wijze waarop quaestie. Het luidt in zijn geheel 30 10 101 7. ioi«/, Si1/! 71 sisy, 312 «‘Vi. 61’/, 657, -5911 144 7. 05 7, 4Ï‘/, 130 7. stioraonm courant Deze Courant wordt geregeld iederen Zaterdagsmiddag vwionden. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele rijk f 0,80. het fiomaier dexer courant be hoort een. Bijvoegsel 5 f-:Ê 6 60. --11-- dd|ijprgeme^ster is gesteld buiten voldoend con trole van het hooger gezag en buiten voldoende zontróle van de publieke opinie. Van het hooger gezag, omdat, gelijk wij in ons vorig opstel aan toonden, dat hooger gezag alleen kan tusschen- beide treden, waar de machtsuitoefening -zooda nig was, dat ze bestraffing verdient; van de publieke opinie, omdat uit den aard der zaak, vooral in kleine gemeenten, de handelingen der burgemeesters te weinig worden besproken. Is er echter beroep op den Minister, dan is de verantwoordelijkheid van hen die over de tooneelopvoeringen beslissen volkomen goed ge regeld. De minister kan den Burgemeester bin nen de grenzen houden, zonder genoodzaakt te zijn hem te bestraffen. De beslissing van den Minister kan, bij de uitgebreide opvatting zijner verantwoordelijkheid onder onze staatsregeling, al licht leiden tot bespreking der zaak door de Staten Generaal en, bij de wijdere strekking zijner beslis-singen, tot bespreking door de in vloedrijkste bladen, door de groote pers. Zoodanige wetswijziging nu is met onmoge lijk. De minister Heemskerk zelf heeft bij het debat hare wenschelijkheid niet ontkend. Blijft men nu bij dezen aandriugen, dan zal misschien de //staart van het muisje” zich eer lang vertoonen in eeue nieuwe alinea van art. 188. Prijs der AdvertentiënVan 1 tot 5 regels ƒ0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote lettere naar plaatsruimte. Inzen ding franco, en uiterlijk tot Zaierdags-voormiddags ten 10 ure. aan voer van on- ook heden we- 54 245, minder. 180, pinken f 40 hooger prijzen, et- per kilo, die 47 per kilo, 4 12. nieuwe Zeeuw- «.«0 4 8,00, iw« f7,70 4 8,00, neelvertooning de opeubare orde stoortb. v. j opzet tegen de Regeering des Landsdan zal dat toch wel geschieden door het stukdoor de woordendie de acteurs uitsprekenin de eerste plaats. Nu hebben anderen eene andere onderscheiding gemaakt. Zij hebben het artikel alleen willen doen slaan op vertooningendie strijdig waren met wat zij noemen de openbare zedelijkheid. De private zedelijkheid blijft, zeggen zijbuiten alle patronage van den Burgemeester. Men ver- geve het ons, indien wij wat hardhoofdig schij nen, maar ook die onderscheiding wil er bij ons niet in. In onze wetgeving komen dergelijke uitdrukkingen als art. 188 bezigt, meer voor. In den regel spreekt de wet dan van //openbare orde en goede zeden.” Deze begrippen worden altijd in één adem genoemd en diezelfde begrip pen heeft de gemeentewet gewis in art. 188 op het oog gehad. Welnu, zoo het niet-herhalen van het lidwoord vde" in het bovenaangehaald artikel nog grond voor twijfel mocht opeulaten, bij die andere uitdrukking kan zoodanige grond onmo gelijk bestaan. En nog eens, de uitdrukking der gemeentewet heeft nooit iets anders bedoeld dan die andere. Doch bovendien zulk een verschil tusschen private en publieke zedelijkheid wil er bij ons niet in. Zedelijkheid heeft altijd een privaat karakter en alleen de geest van een tijd en een land, de algemeene beschaving van het grootere, welopgevoede deel des volks beslist, wat tegen de goede zeden naar de opvatting van dat deel der bevolking strijdt. Het ze- U-l-jl-l-I -1-OTil-oarJ^ irond<». Ii niet ergeren aau een gemeeue scheldpartij op de planken en het zedelijkheidsgevoel van een nufje zoude misschien reeds gekwetst worden door het gezicht van een acteur en actrice, die in een teedere scène elkaar omhelzen. Zulke private opvattingen van zedelijkheid mogen zeker geen maatstaf zijn ter beoordeeling van de ze delijkheid eener coinedie, en wil men nu met het oog daarop spreken van eene private en eene publieke zedelijkheid, wij hebben er vrede mede, maar dan is men daarmede niet veel verder. Zedelijkheid is altijd iets relatiefs, maar wat //de goede zeden” op een tooneel veroor loven en verbieden, daarover zrfl onder fatsoen lijke lieden zooveel verschil van meening niet bestaan. Doch al bestaat er verschil van meening, de wetgever heeft juist gewild, dat de meening van dnn Burgemeester daaromtrent beslissend zoude wezen. Wil men eene tooueelcensuur, dan moet wel de vraag, wat al of niet met de goede zeden strijdt, ter beantwoording staan van den man die de censuur uitoefent, dan moet wel die be antwoording afhangen van zijne opvatting om trent de eischen der goede zeden, d. i. dus inderdaad van zijne eigen begrippen van zede lijkheid. Juist daarom willen dan ook enkelen vol strekt geene tooueelcensuur. Zij verwachten in dezen alles van de vrijheid, van het gezond verstand vau het publiek. Daarover kan men verschillend deuken, doch wij zouden zoodanige vrijheid niet geraden achten. De fatsoenlijke lieden zouden misschien wegblijven, maar dezen zouden dau toch de ergernis reeds hebben on dervonden. Doch de minder fatsoenlijken zou den er heeustroomen. De aantrekkelijkheid van het schandaal is voor velen nog ontzettend groot en de in loed van onzedelijke tooneel- voorstellingen, welke openstaan voor het pu bliek, is bedervend voor smaak en zeden. Wil men de tooueelcensuur vrijlaten, dan hebben de kermisgasten met hunne possen, hunne cafés chantants enz. enz. allen hetzelfde recht. Het bestaan cener tooueelcensuur is niet ver werpelijk, maar de vrijzinnige uitoefening dier censuur moet worden gewaarborgd. Met het oog daarop zouden ook wij eene wijziging der wet wenschen en wel in dezen zin. W ij zouden een hooger beroep willen hebben toegestaai; van de beslissing des burge meesters op den Minister. Mr. Thorbecke zeide indertijd, toen hij de gemeentewet verdedigde, dat in' de verantwoor delijkheid van één man juist een goede waar borg gelegen is. Wij zullen dat niet tegen spreken, maar vragen bescheiden, of die ver antwoordelijkheid wei genoeg beteekent, waar Het is zeker niet tot schade voor de pas cantie tot 11 Mei te doen voortduren. De regeering heeft aldus eene uitmuntende gelegen heid om te overwegen wat haar alzoo in de eerste plaats te doen staat om de nieuwe con stitutie zuiver en eerlijk uit te voeren. Het is te hopen dat zij daarbij in overleg zal treden met de voornaamste leden der partijen, door wier samenwerking Frankrijk eindelijk verlost is uit een toestand, die bet land in voortdu rende spanning hield en op handel en volks welvaart een nadeeligen invloed uitoefende. De nieuwe meerderheid schijnt voor zoodanig over leg goed gezind. Zoowel) de rede waarmede d’Aufridet Pasquier het voorzitterschap der Kamer aanvaardde, als de woorden door La- boulaye, den nieuw benoemden president van het Linkercentrum, gesproken, geven daarvan blijk. Tijdens het reces zullen enkele supplemen taire verkiezingen worden uitgeschreven. Het tijdstip voor de ontbinding der tegenwoordige vergadering bleef nog onbeslist, daar de regee ring eerst nog eenige wetten wilde tot stand gebracht hebben. Ook de Pruisische landdag heeft zijn paaschrust genomen zonder evenwel het wets- ontwerp tot inhouding van de dotatie apn geestelijken, geheel afgedaan te hebben. Het belangrijkste dat er bij de verdere beraad slaging voorviel was de wijze waarop een der ultramontaansche afgevaardigden het verhol van de regeering om de encycliek openbaar te maken wist te neutraliseeren. Hij las name lijk, gebruik makende van zijn recht van spre ken, het geheele stuk voor, zoodat het nu zoo wel in Kamerverslag als in de verslagen der dagbladen ongehinderd verspreid kan worden. Dit incident heeft de nationaal liberale partij verleid tot het doen van een voorstel, dat waarlijk slecht past in het liberale stelsel. Zij wil aan den president der Kamer het recht toekennen om het voorlezen van stukken aan de afgevaardigden te verbieden. Ook wenscht zij, dat van regeeringswege wordt bepaald, wat ai of niet in de verkorte verslagen der dag bladen uit het Kamerverslag mag worden me degedeeld. Het is te hopen dat de regeering en de meerderheid der Kamer wijzer zulten zijn, en de beperkende bepalingen, die nu reeds op de drukpeff bestaan, met zullen vermeerderen met nieuwe bepalingen, die te tenenmale in strijd zijn met de constitutioneel begrippen. Er is in de laatste dagen op gewezen dat Rome ten opzichte van de Oosten rij ksche ker kelijke wetten eene geheel andere 'houding aan neemt dan met betrekking tot de Pruisische, en aan de Oostennjksche geestelijken toestaat, t wat zij den Duitschen verbiedt. Die welwillende gezindheid van Rome jegens Weenen is echter wedefkeerig zóoals de beraadslagingen in het Oostenrijksohe huis van afgevaardigden over het wetsontwerp tot regeling der aangelegenhe den der oud-Katholieken hebben doen zien. 'Dit wetsvoorstel, door een der afgevaardigden inge diend en door de commissie van onderzoek aan bevolen, strekt tot gelijkstelling der oud-Katho lieken met de ovenge gezinten, dus erkenning van hun kerkgenootschap. Het ontwerp werd dan ook door het huis met uroote meerderheid aangenomen, doch de regeering, die tijdens de beraadslaging zweeg, stemde eenvoudig tegen. Men verwacht nu dat zij de meerderheid in het heerenhuis zal trachten te bewegen tot ver werping, of, zoo dit mislukt, den Keizer zal adviseeren de goedkeuring te weigeren. Met grooten ophef spreken de Italia&nsoho bladen over het voorgenomen bezoek van Kei zer Frans Joseph. Zooals onze lezers zich her inneren zal de ontmoeting der beide vorsten te Venetië plaats hebben. Dat deze stad daar voor werd uitgekozen is te meer opmerkelijk, nu voor weinige dagen geleden aldaar eeu stand beeld werd onthuld ter nagedachtenis van Da nielle Manin, die van 1847 tot 1849 aanvoer der was in den strijd om Venetië van de Oos- tenrijksche overheersching te bevrijden en daar door ook genoodzaakt werd zijne laatste levens jaren in ballingschap door te brengen. De senaat houdt zich nog altijd bezig met de behandeling van het nieuwe wetboek van strafvordering. De artikelen die tot nog toe «wen de «Mrf. en de artt. betreffende de doodstraf. In het ontwerp wordt deze straf, hoewel beperkt tot sommige gevallen, gehandhaafd. Komt de wet tot stand, dan zal dus de doodstraf, in die pro vinciën waar zij reeds was afgeschaft, zooals in Toskane het geval is, op nieuw worden inge voerd. De Deensche regeering wordt nog altijd gedwarsboomd door de oppositie in het ZóZ- kething. Reeds zijn de zittingen van dit liohaam verdaagd, terwijl ontbinding waarschijnlijk vol gen zal. De overgroote meerderheid in het heerenhuis [Landsthtng) steunt de regeering. John Mitchel, die door de kiezers van Tip perary te tweeden male als afgevaardigde voor het parlement verkozen was, is onverwacht overle den, zoodat de Eïlgölsolio regeering ontslagen is van de moeite om ook zijne herkiezing als niet geldig te verklaren. Het lagerhuis is be zig een wetsontwerp goed te keuren waarbij het aan officieren vergund wordt onderling van re giment te verwisselen. Hierdoor wordt dus het reeds afgesebafte stelsel, dat het koopen van officiersplaatsen toeliet, weder ten deele inge voerd. De liberalen bestreden den maatregel, vooral Gladstone. Het manifest van generaal Cabrera is, hoe wel van onderwerping der Cariistcn nog geen sprake is, toch niet geheel zonder uitwerking gebleven. Drie voorname generaals hebbende zaak van D.m Carlos verlaten, terwijl onder de andere officieren groote verdeeldheid heerseht, naar meu zegt. Terwijl Don Carlos de Bas- kisebe provinciën wil doorreizen, om xooveel mogelijk den invloed van Cabrera’s manifest te keuren, zal deze zich naar Spanje begeven om te beproeven met de Carlistiscire aanvoer ders in onderhandelmg te treden. De regee- rings troepen hebben het stadje Oiott bezet en bij die gelegenheid, de insurgenten eene nog al gevoelige nederlaag toegebracht. Volgens eene mededeeling in eeu buitenlandsch blad, zou de komng voornemens zijn het opperbevel over de troepen weder aan generaal Moriones to ge ven, die volgens de verzekering van dataeltde blad, wel degelijk om politieke redenen zeer onlangs als bevelhebber werd ontslagen, De willekeurige wijze waarmede de regeering ook met de pers omspringt, wekt algemeene onte vredenheid. Te New-York (Amerika) overleed dezer dagen de bekende Harriet Hunt, de eerste Ame- nkaansche vrouwelijke arts. Zij was eene ijverige kampvechtster voor de staatkundige rechten der vrouw en weigerde dan ook hardnekkig belas ting te betalen, zoolang men haar bet stemrecht I onthield. spraken wij over de den Minister. Thans is een woordje over de tooueelcensuur zelve en de r onze wet haar regelt. In artikel 188 der gemeentewet ligt alzoo 4e //De politie over de schouwburgen herbergen tapperijen en alle voor het publiek openstaande gebouwen en samenkomstenopenbare vermake lijkhedenbehoort aan den Burgemeester. *Hij waakt tegen het doen van met de open bare orde of zedelijkheid strijdige vertooningen.” Op deze laatste woorden komt het aan en tn verband met de 1ste alinea zal wel ieder van oordeel zijn, dat de waakzaamheid van den Bur gemeester in de voornaamste plaats door de wet wordt ingeroepenvoor het toezicht op de tooneel - vertooningende vertooningen in de schouw burgen. Onder de hevigste bestrijders der handeling van den waarnemettden Burgemeester te ’s Her- togenboschwelke aan het debat in de Tweede Kamer deelnamen, waren er, die reeds daarom die handeling afkcuide» met de wet, omdat die Burgemeester zijn verbod der opvoering van Pariser Leben had gegrond op de onzedelijkheid van het stuk. Hoe nu vroegen dezen? De wet spreekt alleen van met de zede lijkheid strijdige vertooningen. Daaronder z'jn alleen te verstaan, hetgeen Mr. Harinxma noemde, rde plastische vertooningen”, maar nooit de stuk ken zelven, die worden opgevoerd. Deze exceptie, gelijk men ze in de rechtstaal zoude noemen werd van verscheideu zijden in de pers herhaald. Men meende ër iets op gevonden te hebben. Wij betwijfelen echter zeer of men gelijk heeft en of bij het vinden dier onderscheiding tus schen het stuk en de vertooningde scherp- zinnigheid niet meer aan hot werken is geweest dan het gezond verstand. Wat is eene tooneel- vartooning zonder liet stuk H^t stuk immers worut vertoond. Inhoud en wijze van opvoering hangen in een drama op het innigst samen. De inhoud geeft de wijze van opvoering aan. Eene opvoering is eerst dan goed wanneer zij den inhoud juist teruggeeft. Nu is het waar, dat een meer of min ^gevaarlijk” tooneeltje door eene kiesche opvoering kan worden vgered”; dat eveneens eene vrij onschuldige scène door eene ruwegrove vertooning kan worden bedorven. Toch ’zal wel als regel mogen geldendat waar de woorden en de voorstelling, gelijk ze in het stuk geschreven staan, on zedelijk zijn naar inhoud en •trekking, dat daar de opvoering, de vertoo ning gerust mag gezegdalthans vermoed mag worden onzededjk te zullen zijn. Schreef de wet dea Burgemeester voor, om eerst te wachten tot de vertooning bad plaats gehad dan had men misschien rechtde wet uit te leggengelijk men het deedmisschien zeer misschien echterwant waar de wijjze van opvoering heden fatsoenlijk was, kan ze morgen onfatsoenlijk wezen. Maar de wet wildat de Burgemeester wake en toezicht houde vooraf. Weluu, waaruit kan die ambtenaar zijn oordeel dan nog anders puttendan uit het stuk Is het stuk onzedelijk dan mag hij het er niet op laten aankomen dat dit gebrek door de op voering zal worden verholpen. Nog eens, in de dramatiek zijn stuk en vertooning één. De on derscheiding van Mr. Harinxma en anderen mist allen redelijken grond. Of mag b. v. de opvoe ring van een tooneelwaarin een paar personen elkaar de gemeenstevuilste scheldwoorden naar het hoofd werpen niet worden verboden, omdat die scheldwoorden worden uitgesproken met fijne stemmetjes en door vrouwen in een allerzedigst japonnetje gestoken Wij willen er dan ook met langer bij stilstaan en ieder zal wel de onge rijmdheid dier onderscheiding inzien wanneer hij bedenkthoe ze geheel moet vervallen, waar dat andere woord van art. 188 in het spel is: //strijdig met de openbareorde.” Zoo een too- nep f23,00 4 24, 'üa 72 ot., wei taas f3O 4 36; opera f 8 4 10 a 23vette k*L idem 5 4 7 gul- peerea f 12.00 I 2,70 4 3.20, .00 per 100 at aks. er vlaggen h*a- 26 4 30. /oor Engeland 90 5 4 13nuchter* >erd.lpaard, 924 159 nuchtere kal- 17 varkens, 57 2dequal. 62 ct.; 95 cl.; schapen Londen 48 tot il. f51 oa 3de ische dito f 4,50 aamsche f 8,00 4 naassche f 8,40 4 e f 7,10 4 7,40, oord Brabantsche Flakkeescha ea to mindere f 5,80 o mindere f 5,50 5,80, lange en 5 per 2100 kilo, suwsche f a 50 4 f8,204 f8,00.

Schoonhovensche Courant | 1875 | | pagina 1