APRIL ZONDA& N*. 306. a WEEKBLAD VOOR DE KRIMPENER-, ALBLASSER- EN LOPIKERWAARD EN OMSTREKEN. Wachtwoord-Machtwoord. ‘*7. ‘07. »«7. 557. 26 817. «7. «l»/» 65 eb./, BUITENLAND. OVERZICHT. S. <fc W. N. VAX NOOTEN, Uitgoveti. BINNENLAND. is bet hier de plaats, i, waarwaa da 7 het jcbe het we- het 101 lUl 93s/< 99»/u 99‘/g gelijke rechten bare scholen) i „ot voor ons een dwingen tot het spe- gevolg m d" idheid heeft voor ons nog a anti-kerkeiijken, die fiet laakt en het ibenna et wegge’ wreedhedf lailles per kilo, geland 20 nuchtere '«ging. zegsren geschreven te hebben onder oorlogzuchtige artikelen in de Frza- jv>'«du>v»d op weerwraak bleven wij- ischen daarentegen beschuldigen Duitech* een nienwen oorlog uit te lok- geen natie vredelievender ge bet SCHOONHOVENSCHE COURANT II WI r t ut 9’7. 90 87'/. 101 'lf 99"/lt 93 991 ‘067. 87 «7. 8*7. 16'/, 6*7. 21,50 i 22, .v k 53 et., wei- kaas 128 A 34; i f 8 A 10 vette kal- i 4 a 7 gul- 12,00 peeren f 14.00 u f 3,00 a 3 50po tter; eieren f 3 40 per 100 ten ter markt. as met zeer goeden han- iprijs f 28 a 30. eiooter f 1 a 1,10 j biggen voor Engt re dito f 5 a 13i 97 987/, 95 97'7,. 0’7. 169 herinnerde aan de nanleiding tot ‘j was van de die gemeente ge houden. Daarop werd een concept-reglement behandeld en aangenomen. Ten slotte werd overgegaan tot de verkiezing van een bestuur, nadat de voorzitter namens de voorloopige com missie had te kennen gegeven, dat de personen, welke die commissie, op verzoek van deu heer Kerdijk, hadden uitgemaakt, met iu aanmerking wenschten te komen voor het definitief bestuur. Tot voorzitter werd daarop benoemd de heer Dr_ C. A. Tebbenhoff en tot leden der commissie de a 593 144 65 41./, 130 80./. 96./, 100>/, Dm. Courant wordt geregeld lederen Zatenhg-mid<Ug wnonden. Prij». voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. .Franco per poet door het geheele ryk 0,80. lan van open kaart. Wil men een voorbeeld van de onzekerheid dier bestrijding? Men leze de geestige brochure van Mr. P. P. Van Bosse: «eene pracfische beschouwing van het restitutiestelsel dezer dagen verschenen en waarover wij in een vol gend artikel eeu en ander wenschen te zeggen. Want het is ons 'voornemen de ruimte, die wij nog vóór de Juni verkiezingen in dit blad zullen mogen vullen, uitsluitend voor de be spreking van het restitutiestelsel te gebruiken. Het is de moeite waard, want men ont- vemze het aich niet—-dat stelsel zal de groöte spil zijn, waarom bij de stembus alles draait. Wij willen het onze er toe bijdragen dat het wachtwoord worde ontleed en dat de strijd niet over woorden, maar over zaken gevoerd wordt. In dit artikel hebben wij slechts willen be- toogen, dat mdien onze tegenstanders aanspraak willen maken op den naim van eerlijke strij ders, strijders met open vizier, dat zij zich dan moeten haasten, voor woorden, scherp ge- teekende voorstellen in de plaats te geven. Waar zij van ons eerlijkheid vragen, mogen zij zelven in die deugd met te kort komen. Een Wachtwoord, goed. Maar een wacht woord, dat iels beteekent, dat iets zegt, geen machtwoord dat goed is voor een gevecht lus- schen papegaaien, maar met voor een verkie zingsstrijd tusschen menscheu. De verwachting door den Engelschen premier in het Lagerhns uitgesprokendat het Duitse h-Belgische geschil als uit den weg geruimd kon beschouwd wor den, is niet verwezenlijkt. Integendeel neemt deze zaak gaande weg grooter proportion aan, nu men in Berlijn goedgevonden heeft in eene nieuwe nota nogmaals daarop terug te komen. Intusscheu is uit de gevoerde beraadslagingen bij eene nieuwe interpellatie in het Engelsdie Hoogerhuis geblekendat Duitschland de zaak net incidenteel bij de Belgische regeenng heeft ter spnke gebrachtmaar reeds in het voorjaar van 1874 voornemens was dit te doen. De weigering van Lord Granvilledestijds minister van isitenlandsche Zaken, oin Duitschlands grieven te Brussel te ondersteunen, en zijne waarschuwing om d« Belgische regeenng niet te dwingen tjt over schrijding der grenzen ba ir als regeering van een Katholiek land gesteld, deden toen waarschijnlijk den stap nog wat uitstellen. Thans zou Duitschland, zoo verzekeren althans de Duitsohe bladenhoewel in tegenspraak met de Bel gische Indépendauce en de Weener officieuse pers in zijn eisch ondersteund worden door Rusland en Oostenrijk. Uit de nieuwe nota blijkt dan ook dat men te Berlijn niet alleen het oog heeft op België, maar langs den thans ingeslagen weg wil komen tot eene nieuwe internationale regeling der volkenrechterlijke verplich tingen, bepaaldelijk wat de drukpersvrijheid aangaat Zelfs sprekeu sommige bladen van een congresdat tot dat einde zou bijeengeroepen worden. Bij zulk eene bedoeling valt er zeker heel wat af te dingen op Duitschlands handelwijzeom juist een kleinen staat, wiens neutraliteit het mede heeft ge waarborgd als eerste mikpunt uit te kiezen -, te meer daar ip het nieuwe vertoog erkend wordt, dat de Duitncke wetgeving aan hetzelfde euvel mank gaat als in de Belgische gebraakt wordt. De Belgische regeenng heeft den inhoud van de eerste nota en vau het daarop gegeven antwoord aan de kamer van afgevaardigden medegedeeld en beloofd ook de repliek van Duitschland te zulleu openbaar maken zoodra het wederantwoord daarop verzonden was. Be zield met den vasten wil om de internationale verplich tingen gestand te doen en de goede verstandhouding met Duitschland te handhaven deed zij een nieuw beroep op de vaderlandsliefde van de woordvoerders van alle richtingen, die helaas ook elders, maar al te dikwijls het belang van het vaderland voor de ver meende belangen der kerk id de waagschaal stellen. De Pruisische vertegenwoordiging gaat intusscheu voort de nieuwe maatregelen tegen de geestelijkheid te onderzoeken en goed te keuren. Terwijl het Heerenhuis zich met het ontwerp tot inhouding der bezoldigingen bezig hield en dit aannam behandelde de Landdag het voorstel tot intrekking van artt. 15, 16 en 18 der grondwet en rereenigde zich daarmede in de derde lezing. De oppositie van het centrum was in beide huizen zeer heftig. En het Heereuhuis bracht von Bis marck iu herinneringdat Antonelli eenige jaren ge leden toen hij nog niet zoo onder den invloed der Jezuïeten stond met hem het gevaarlijke van de vor ming eener centrum-partij erkende, 't Was toen alleen aan den invloed van deu Paus toe te schrijven, dat die partijvorming toch tot stand kwam. Eenmaal even wel dus verzekerde du Rijkskanselierzal er weder een vredelievende Paus optreden en dan zal ook wel een Antonelli gevonden worden die den vrede zal helpen herstellen. Of de crisisdie zeker door de uieuwe regeeringsmaatregelen niet weinig verhaast zal De verkiezingen van Juni a. s. zien wij met bezorgdheid te gemoet. Niet alsof wij den strijd vreezen of de nederlaag duchten. Een eerlijke, een zuivere verkiezingsstrijd beangstigt niet. De minderheid, die daarin door de meer derheid wordt overwonnen, kan zich niet be klagen. Zij ondervindt daarbij slechts den in vloed der Staatsinstellingen, die zy zelve met anders zoude wenschen en welke in een ander district, waar zij de meerderheid heeft, haar ten goede komen. Doch dit geldt alleen van een oerlyken, een zuiveren verkiezingsstrijd. Of die er in 1875 zijn zal? Wij betwijfelen het zeer. Reeds thans is te voorzien, welk woord als wacht woord bij dien strijd dienst zal doen. Het bewijst wel voor de armoede van ons politiek leven, voor onzen trage» vooruitgang op maat schappelijk en wetgevend gebied, doch het is niet anders. Sinds jaar op jaar schijnt bij de verkieriHgen maar geen ander vraagstuk het shibboteth te kunnen worden, dan de onder- vnjeqnaesiie, altijd weer de onder wijsquaestie. De schoolwetagitatie rust niet en is er verre van af te hebben uitgewoed. Dit willen wjj er echter in Juni a. s. van hebben, dat die oude quaestie nu eens gestoken zal zijn in een ander pak. De anti-revolutio- nairen »ijn zoo gelukkig geweest een nieuw woord te hebben gevonden. Eere, wien eere toekomt. Dr. Kuyper heeft in zijne bekende rede bij de beraadslaging over de Staatsbegroo ting eenige tijner eerste herzieningseischen nader genoemd en onder deze allereerstinvoering van net reetitutiesteleel. Dat woord beeft zijn effect gehad. Gelukkig de man, die een woord heeft ge vonden. Zegt hel veel, of zegt het weinig, het is althans een woord. Zoo gemakkelijk wordt het herhaald, zoo licht gaat het van mond tot mond, zoo spoedig krijgt het burgerrecht, totdat eindelijk de natuurlijke loop der zaken, of liever de natuurlijke loop der woorden het gemaakt heeft tot een wachtwoord dat het gansche leger in geestdrift brengt, als de krijgsleuze die allen ▼ereenigt. De innerlijke waarde van zulke woorden is echter zeer twijfelachtig. Goethe heeft ze op haren juisten prijs gesteld, toen hij iu zijnen Faust die bekende regels schreef: Juist waar het aan begrippen faalt, daar komt een woord zoo uitstekend van pasmet woorden kan men elkaar zoo goed bestrijden, ja met woorden kan men gebeele stelsels in elkaar zetten. Zulke woorden zijn wonderspreuken, macht spreuken, tooverspreuken. Juist waar bet aan begrippen faalt, komen ze uitstekend van pas. De goê gemeente praat ze na alsof er heel wat in 8tak. Inderdaad echter zijn het holle klan ken. Doch daaraan wordt met gedacht door de groote massa die ze gebruikt, terwijl zij, die ze uitvondeo, in dat papegaaiengepraat be rusten, het misschien wel bevorderen. Of dit van bet woord restitutie gezegd kan worden Er bestaat althans reden, om het te ver moeden. Bevreemdend toch mag het heeten, dat de anti-revolutionaire organen zoo weinig moeite doen, om hetgeen zij als restitutiestelsel ver langen, duidelijk uiteen te zetten, om precies te omsohrijven, boe zij de zaak practisch voor stellen. Zoo lezen wij in een der beste bladen van die richting, het Wsgemngsch Weekblad, dit; «het daartoe (n. 1. ter verschaffing van aan de bijzondere en de open- t voor de hand liggend middel is het restitutiestelsel. Daaronder verstaan wij dit dat uit de openbare kas eerlijkheidshalve ons worde onbetaald, wat wij door de oprichting en onderhouding van bijzondere scholen, het ryk, de provincie of gemeente uitsparen. In een nadere ontwikkeling en becijfering van dezen voorslag te treden, (let nu op) daarvoor April. Aangevoerd. 1378 kalveren, 94 nuchtere kal iefen, 328 varkens, en tl. 86 ct., 2de qual. 62 ct.; !de qual. b5 ct.schapen ct., voor Londen 48 tot 2de qual. f 59 ea 3de Overmaassche dito f 3,25 be en Vlaamsche f 8,60 A sn Overmaassche f 8,40 A 8,30. Zeeuwsche f 7,30 a 7,70, I en Noord BmbMieobe iuwsche, Flakkeeache en a 7,20,. dito mindere f 6,30 6,90, dito mindere 1 6,00 are f5,50 a 6,50, lange en sche f 235 per ie en Zeeuwschi tere soorten f 8,3 -■- en w het ook nu de tijd den*» verdienen, juist daarin ligt Eerstels onze tegenstanders dit voorstel reden te meer om hen te dwinger iu overweging willen nemen, kan over de uit voering daarvan en de verdere voorwaarden in nader overleg getreden worden.” Waarom die geheimzinnigheid? Zonder in allerlei bijzonderheden te tredenkan men toch in algemeene trekken licht de zaak teekenen, zooals men zich die voorstelt. Die stilzwijgend heid is bovendien niet eenvoudig onschadelijk. Dat meene men vooral niet. Met woorden kan men elkaar zod gemakkelijk bestrijden. Hult men zich in een kleed van woordendan is men zoo licht onschendbaar. Wordt er b. v. een bezwaar aangevoer.i, dat werkelijk iets be teekent, dan kan het heeten: neen, maar zoo bedoelen wii de zaak nietgij stelt onze plan nen verkeerd voor. Op die wijze blijft men altijd veilig. Daarbij komt, dat de groote massa zoo gaarne oppervlakkig is en oppervlakkig blijft. Een goed uiteengezet stelsel moet de menigte, die het wil goedkeuren, begrijpen een woord hebben zij slechts te onthbuden en na te pra ten. Men wint dus veel meer voorstanders, en al zijn het blinde, beter gezegd domme voorstan ders, juist dezen vormen eene kolossale massa, welke met vrucht in het strijdperk kan wor den gebracht. Eindelijk echter, gesteld eens dat het beginselof liever het woordeene meerderheid wint, moet men toch tot de prac- tische uitwerking overgaan. Dan zal zich een ontzettend verschil van gevoelen openbarendan zal de wanorde, de onzekerheid nog grooter worden, desorganisatie zal er ontstaan en ver warring, de agitatie zal ten nadeele van gansche land nog meer worden aangezet. Eerlijkheidshalve, zoo heet dan iiu de eisch der anti-revolutionairen, worde aan ons (voor standers der bijzondere, christelijk nationale scholen) uitbetaaldwal wij door de oprichting en onderhouding van bijzondere scholen het rijk, de provincie en de gemeente uitsparen. Jadat is ook billijk, hoort men reeds nu van verschelden kanten roepen, ook door velen die tneenen, dal de liberale beginselen dien eisch moeten doen inwilligen. Recht voor allen, hoorden wij menig liberaal zeggen; wat heeft de Staat voor of tegen godsdienstige inee- ningen en wenschen partij te trekken. De Staat moet naar de vrijzinnige beginselen zooveel mogelijk vrijheid laten; vrije ontwikkeling van allen, ook van de minderheden moet zijn doel zijn. Het is toch zoo, de bijzondere scholen sparen den staat, de gemeente geld uit. Had den zij hunne scholen niet, dan zouden de pu blieke kassen ze moeten behartigen. Leven nu de staat en de gemeente eigenlijk niet van het geld der gemoedsbezwaarden en dat nog wel voor een onderwijs, dat dezen zelven verderfe lijk achten Het is zoo, restitutie is een zaak van recht. De liberal* beginselen moeten dien eisch steunen. Zulke verkeerde opvattingen zijn reels het gevolg van die stilzwijgendheid der antirevolu tionairen omtrent het wezen hunner plannen. Menigeen, die zich tegen die plannen, indien hij ze doorzag, zoude moeten verzetten, wordt nu door het woord restitutie verleid en verzet zich met. Hij zal dan echter spoedig, waar hij een vinger geeft, zich bij de geheele hand voelen vastgrijpen en hij zal worden medege- trokken naar een toestand, waarvan hij te laat het betreurenswaardige zelf zal inzien. Die stil zwijgendheid moge nu met het oog hierop eene handigheid zijn van de antirevolutionairen, wij, die tegen de kerkelijke politiek, van welke zijde ook gedreven, willen opkomen, wij moeten die heeren dwingen om ons in de plaats van hunne woorden juiste, scherp geformuleerde plannen te geven. Diezelfde stilzwijgend een ander nadeel. De restitutiestelsel willen bestrijden en zich niet door woorden laten verschalken, zijn m hunne bestrijding, in de wijze van bestrijding reeds verre van eenstemmig. Zij tasten in het duister. De een meent, dat de fout hier ligt, de ander zoekt ze daar. Zoo komen zij er toe ook on derling elkaar aan te vallen. Daarin schuilt een groot gevaar, want het verzwakt den tegen stand. Nu moge ook weder met het oog hierop, de handigheid der anti-revolutionairen bewon- rt. ie Sectie. 7 1869. 7 3 869. 5 7 6 3 3 IGBTBN. ileauep f C «boter 5V a I kilo. overloopers a f 21) a 23 lichtere idem OA IT16. 4 3 3 3 ...31 3 n 1.8)6. 5 5 5- flüOt». ƒ.1100. 5 ie leen. 4} 867/69. 4 5 5 5 100. f No»’. 5 —Aug. 5 -Juli. 5 —Oct. - 5 1854. I, 1860. e 64. 5 5 6 7 5 8' 6 6 6 5 - 4J 3 3 ndeel. i. 5 1)0. .5 5 5 b(. 100. 5 ‘k. >1. .5 2100 kilo, he f 60 a ,30 A f8,70, Bij een aan voer van wel handel heden weder flauw ..re koeien, alsmede guste este koopers. loeien f 180 a 245mindere ',en f 100 a 180, vare koeien a f90 A 130, pinken f?» 3,50 A 7,00. a 130 kilo, 49 a 52 ct. per voor Engeland 45 A 47 van 6 A 8 weken f 6,00 a reek duurder. ir kilo. de 26 stuks; eendeneieren ?arwe. Puike nieuwe Zeeaw- naa-sche f 8,70 a 9,00, goe- ge en blauwe f 7,70 A 8,00 che en Vlaamsche f 7,20 A A 7,20. Prijs der AdvertentiënVan 1 tot 5 regeb /0J5Q. latav regel meer 0,10. Groote letten naar plaatsruimte. Iumd- ding franco, en uiteriyk tot Zaterdags-voormiddags ten 10 ure. JLIJ' I... Hl||l wordensoolang zal mtblnrea, sou men haast moeten betwijfelen; - - Nu de eerste indruk van de ooriogvoorspeliende taai van enkele Duitsche dagbladen voorbij uen deze zelf erkennen de zaken wel wat donker te hebben voorge steld beginnen de Duitsohe en Franacha bladen te kibbelen over de vraag, wie toch wel het eerst aan leiding gaf tot al die beweging. De Duitscher» r L- *- - den indruk van de oorlogzuo sche pers, die voortdurend zen; de Franschen 1 land van den toeleg om ken en verzekerendat stemd is dan de hunne. Zeker pleit het niet in het voordeel der Duitschi pers, dat de regeering van Versailles al dadelijk argument van vermeerderde krijgstoerustingen kon derleggendoor te wijzen op de vermindering van staande legerals een gevolg van de jongste weVjtp de samenstelling der kaders. In de laatste samenkomst der permanente commissie heeft Buffet medegedeelddat de regeenng in zake de supplementaire verkiezingenhet voorbeeld van hare voorgangster zal volgen nl. zoodra de uiterste termijn, daarvoor bij de wet gesteld, verstreken is die achter eenvolgens één voor één zal uitschrijven. Eene nieuwe teleurstelling dus voor de liberalen. Voorts zou de regeering van plan zyn de verkiezingen voor den Senaat en de kamer van afgevaardigden in ^October te doea plaats hebben. Bij de indiening der begrooting heeft de Eng* 1—tf Minister van Financiën in het Lagerhuis medegedeeld, dat de rekening van het vorig dienstjaar een aanzienlijk overschot aanweesdat even a s dat over het loopende jaar zou aangewend worden tot verbetering van be lastingen. Ook werd een plan tot schulddelgiag inge diend De Tichborne-zaak geeft nog herhaaldeïijk tot kleine incidenten aanleiding. Ook in de regeeringskringen van Spanje begint maa thans in te aien en te erkennen de pegi^ ra. Cabrera, om door middel van een Convenio aan dee Carlistenopstand een einde te maken, ah mislukt moet beschouwd worden. De groote macht van Don Carlos is door den afval van enkelen niet gebroken en van weerszijden maakt men zich gereed de vijandelijkheden weder op den ouden voet te hervatten. De krijgsverrichtingen der laatste dagen bepalen zich tot het nemen van een fort bij Bilbao door de Carlisteu en het hernemen van die sterkte door de regeerings- troepen. Volgens de Köln. Zeitung zouden de Car- listen zich doo* een krijgslist van dat fort hebben meester gemaakt en het uit eigen beweging ook weder verlaten hebbenna eerst alle proviand en ammunitie te hebhen weggevoerd. Eindelijk wordt van eenige nieuwe wreedheden melding gemaakt, nu echter als represailles voor gelijke wreedheden door de regee- ringstroepen bij Esteïla gepleegd. Z. M. heeft benoemd tot hoog heemraad van de Krimpenerwaard, C. Hoogen- dijk Dzn.; tot dijkgraaf van Schietend, mr. J. A. Vaillant; tot hoogheemraad van het Groot Waterschap van Woerden, H. Van der Lee. - In de aitiing van den gemeente raad te Gorinchem op 16 April is ingekomen een missive van B. en W. van Gouda, ten geleide van een tweetal afdrukken van een doét den raad dier gemeente aan de Tweede Kamer gericht adres betreffende eene spoorweglijn GoudaSchoonhovenGorinchem. Dete stuk ken zijn ter visie voor de leden gelegd, tevens tot het doen, zoo noodig, van een voorstel ter zake. Volgens het Vad. heeft de Mi nister van Oorlog, in overleg met zijne ambt- genooten, bepaald besloten binnen kort zijne 1 portefeuille neer te leggen. Het voorstel tot het verleenei van eene subsidie van honderdduizend gulden aan de Rijnspoorweg-maatschappij, voor de lyb LeidenWoerden, is door den gemeenteraad van Leiden met algemeene stemmen aangenomen. Woensdag-avond had te Gouda eene vergadering plaats tot oprichting eener af- deehng «Gouda en omstreken” van de Veree- niging tot bevordering van het Volksonderwijs in Nederland. De voorzitter der voorloopige i commissie, de heer G. B. Lalleman, opende de vergaderingen J J - *-•*’ deze bijeenkomst, die een rede van Mr. A. Kerdijk, L 1 l een aangenomen.

Schoonhovensche Courant | 1875 | | pagina 1