r. 308. 9 MEI. 4875. Z0NDA6 WEEKBLAD VOOR DE KRIMPENER-, ALBLASSER- EN LOP1KERWAARD EN OMSTREKEN. »*7< .«7» 84 l5«/4 578/4 ’>7.. 273 595 B37. 65 4I7, 130 BUITENLAND. OVERZICHT. Het restitutiestelsel op de goudschaal. )0. eel. 5 7 gedrukt, irend wan- Deze Courant wordt geregeld iederen Zaterdag-middag verzonden. Prijs: voor Schoonhoven per driemaanden 0,70. Franco per post door het geheele ryk 0,80. I TBR. ■M» COURANT een aanvoer e handel no be,Elakkeesche en 0, dito mindere i 6,30 J dito mindere f 6,00 .5,504 6,40, lange en Zeeuwsche f 8,40 4 loorten f 8,10 f8,50. S. W. N. VAN NOOTHIN, Uitcmra. Prijs der AdvertentiënVan 1 tot 5 regels ƒ0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzen ding franco, en uiterlyk tot Zaterdags-voormiddags ten 10 ure. harer bevrijding; waarlijk wel Spanje feest te vieren. 5 5 6 7 5 .6 6 6 5 M 3 3 5 5 5 5 100. 5 Alle binnwnlaadecihe AdrertentiSn wtirru de plaaUing DRIE MAAL wordt opgegeven, worden ■lacht* TWEE MAAL in rekening gebracht. 24 3 4 3 3 3 3 3 HJ0. 5 5 5 1000. 5 1000. 5 leen. 4J 57/69. i 8 6 5 5 f 997 107 7. 87 V, ‘0'7.. 88 157, 13‘/, »,«7. 357. i R. f 21,00 4 22, il 47 ct, wei- kaas (28 a 32; f 6 4 10; vette kal- f 14,00 10’/, 67.. 258 7, 997, 997, 99 977. soApr.1. 74>/. 987. 907, 877. 19 101 79*/» 89 101 ioo7„ 93 -A. s»7. 987, m 7. 327 317 817i. 617.. 8O7, 907, qaal. 50 on 3de laamsche f 8,50 4 ssche f8,30 a 8,80, wsohe f 7,50 4 7,80, Noord-Brabantscbe ov. 5 Aug. 5 uli. 5 Jet. 5 1854. 1860. I. Sectie. 7 869. 7 .3 l. 5 7 6 3 3 BTER. ennep ler 45 oka; erl3opers f 6 4 10 12 a 14vette kal- lere idem 4 a 8 gul- 00 peeren l 3,00 4 3.50, eieren f 2,60 per markt. De handel was niet aangevoerd70 par- r f 0,95 4 1grasboter gen voor Engeland 21 to f 4 a 12nuchtere 1. Aangevoerd. 1102 ren, 92 nuchterekaL 877 varkens, 155 1 ct., 2de qual. 64 ct.; ;ual. 80 ct.schapen voor Londen 48 lat de Univers, is Don Carlos nog geens- w - '.’J -S om den troon dan wel ter wille van God en gods dienst voert” op te geyen. Den 2en dezer vierde Bilbao het jaarfeest harer bevrijding; waarlijk wel een tijd om m Spanje feest te Geen mystificatie, doch klaarheid, klaarheid van alle zijden, juist wegens het belang der aan staande verkiezingen. Inderdaad, wij willen het niet ontveinzen, het bevreemdt, het verdriet ons zelfs, dat in de Tweede Kamer de zaak met be sproken wordt. Toch weet men ook daar, dat bij de verkiezingen alles om die spil zich bewe gen zal. Dat is een onloochenbare zaak, waar mede de voorstanders van het openbaar onder wijs in de Tweede Kamer rekening hebben te houden. Het komt ons voor, dat op dezen de Les extremes se tone hen t. Pas is gansch Europa in rep eu roer gebracht door de oorlogvoorspel- lende taal der Duitsche oflicieuse pers en den aanmatigenden toon der Berlijnsche nota’sof de berichten maken gewag van eene vredelie vende demonstratiedie bij gelegenheid van eene samenkomst der drie keizers te Ems zou plaats hebben. Van de wijze waarop dit plan zal uitgevoerd wordenwordt mets gemeld. Mogeiijk is het geheele bericht ook wel een canard en dankt het zijn oorsprong aan het protestwaarmede schier alle bladen van naam zoowel de officieele als officie.use //herinnering” van Pruisen ont vangen hebben. Als zoodanig ware de beteekenis van dien canard licht te raden. De machtige staat, machtig door zijn leger en zijne bondge- nootepoverschalte zijnen invloedtoen hij meende maar te bevelen te hebben om gehoor zaamd te worden en bevindt zich uu die mee ting te aanmatigend bleekin eene lastige positie. Er is wel iets aan van die voorstelling; de ijver waarmede de pers amende honorable deedden loop dien het Duitscb-Belgische geschil nam, bewijzen dit. De //vriendschappelijke eisch” van de eerste nota kromp bij de tweede in tot een welwillenden wenk, thans niet meer alleen aan het adres van Belgiemaar aan dat van alle be vriende mogendheden ja zelfs aan eigen .verte genwoordiging. Zoo gesteldkon de quaestie feitelijk als beëindigd beschouwd worden, zooals dan 00* blijkt uit het wederantwoord van België. De regeermg zalzoo luidt dat antwoordals in Duitschland of elders wijzigingen van bedoel den aard in de wetgeving worden gebrachtna gaan of zij in verband met do nationale zeden en tradition en met inachtneming der grondwet tige bepalingendat voorbeeld kan volgen. Voorts blijft de zaak Ducherue in onderzoek. Het antwoord heeft in de Belgische Kamer van afgevaardigden waar het door den Minister werd medegedeeldeen goeden indruk gemaakt eu zal zeker der regeering meer goed doen dan de treurige onthulling die eemge dagen vroeger plaats vond. De Minister Malou nl. werd door een der leden overtuigddat hijten koste der schatkisteen zeer partijdig haandeel overzicht iu een der bladen had doen opnemenen de In een onzer vorige artikelen betreurden wij de heerschende onzekerheid omtrent den aard van het restitutiestelselhet object (om een krijgs term te bezigen) van den naderenden verkiezing- strijd. Wij zagen die onzekerheid ook in de wijzewaarop dat stelsel tot dus ver van de zijde der voorstanders van de neutrale volks school wordt aangevallen. Als voorbeeld noem den wij toen de geestige brochure van den oud- Minister Mr. P. P. Van Bosse, onder den titel //eene practische beschouwing van het restitutie stelsel,” onlangs verschenen. Een enkel woord daarover Mr. Van Bosse weet, waar naar veler mee- ning het zwak ligt der natie, welker Minister van Financiën hij zoo lang geweest is. Er is gezegd, zoo zal hij hebben'gedachtdat de Nederlanders slechts in geestdrift ontsteken voor tweeërlei: voor den godsdienst en voor hun beurs; geen beter middel alzoo om hunne gemoedsbe zwaren of‘hunnen eerbied voor de gemoedsbe zwaren van anderen te bestrijden dan een be roep op de belangen hunner financiën. »De financiëele vragen”, zoo schrijft hij, //hou den de aandacht than* met bezig 1 rij wordt thans door drijvers op godsdienstig terrein in beslag genomen. Maar het rusteloos drijven om het onderwijs in handen van den clerus te bren gen, staat m onafscheidelijk verband met finan- ciëeie aangelegenhedeneu het is daarom van belang de vraag ter sprake te brengen wat het restitutiestelselzoo het aangenomen werdwel kosten zouen wie de kosten zou moeten dragen.” En verder: //De redeneering van de heeren cle- ricaien is deze. Als staatsburgers worden wij gedwongente deelen in de lastenwelke voor het staatsonderwijs gevorderd worden. Van dat onderwijs kunnen wij echtervan wege onze gemoedsbezwaren geen gebruik j^ken. De kos ten van het bijzonder onderw dat wij ver kiezen drukken ous te zwaar. Daarom is het billijk dat de overheid ons het aandeel terug- betaledat wij dragen in een algemeenen last dien men ons onbilhjkerwijze oplegt. Om het bedrag dier teruggave te berekenen wordt de eisch aldus geformuleerd. De kosten van het lager onderwijs bedragen zekere som in elke gemeente. Die som worde omgeslageu over het aantal kinderen, in de gemeente aanwezig. Stel, dat de kosten bedragen b. v. f25 per hoofd, dan moet de Staat f' 25 restitutie verleenen voor eiken afstammeling van gemoedsbezwaarden die van de openbare school geen gebruik wil ma ken. Verre de meeste gemeenten zullen de openbare school moeten behouden (n. 1. omdat er altijd wei personen zuilen wonen, die van geen enkel Kerkelijk onderwijs gediend zijn); misschien zal men hier en daar een of meer hulponder wijzers kunnen missen. Maar de hoofdonder wijzers, de meeste hulponderwijzers, de school- localen en de overige uitgaven van het openbaar onderwijs zullen blijven. De staatsbegrooting of de gemeentebegrootingen zullen daarenboven worden bezwaard met de reslitutiën van ae gemoedsbezwaarden, hoe zij dan ook geregeld moeten worden. De ondervinding nu leert, dat waar er sprake is van geld uit de publieke kassen te Dekken, niemand verzuimt van zijn uiterste recht gebruik te maken. Men mag dan verwachten dat, wordt het restitutiestelsel ingevoerd, ieder een die bezwaar heelt tegen de openbare school, zijn recht op restitutie zal doen gelden. Wan neer nu de bezwaarde Protestanten, de Catho- lieken en de Israëlieten van dat recht gebruik maken, zal men wel op de helft der bevolking mogen rekenen. Door het Rijk en de gemeen ten werd in 1872 aan het lager onderwijs f 5.7ü0.444,845 besteed; het zal nu wel 6 mil- lioeu bedragen. Men zou dus 3 millioen gulden ’s gaars te restitueeren hebben! Wie moet dat betalen?” Het antwoord op die vraag luidt natuurlijk: r vau ou- nog steeds I gebrek aan gras in voornaamste oorzaak. 4 250, mindere qual. 220, melkkoeien f 110 pinken f30 4 55, 30 kilo, 60 4 53 ct voor Engeland 45 4 f 24 4 32 per stak, 10 a 14. eendeneieren f4,504 rwe. Puike Zeeuw- he f8,70 4 9,00, goe- btaiwe f7.7048,00, 1 Vlaamscbo f 7,20 4 plicht rust de zaak in de Kamer zelve vóór de verkiezingen ter sprake te brengen. Immers de kiezers moeten tweeërlei kunnen beoordeelenzij moeten weten vooreerst wat het restitutiestelsel ii, zij moeten ook weten, hoe de aftredende af gevaardigden en de Ministers over dat stelsel denken. Er zijn afgevaardigden, van wier ge zindheid men zeker is. Er zijn er ook, aan wier gevoelens kan worden getwijfeld. En, wat eene hoofdzaak is, over de stemming der regeering, bepaald van den Minister van Binnenlandsche Ziken, loopen allerlei geruchten. Waarom ont houdt men dan den kiezers het licht Het is zoo, wie niet spreken wilkan daartoe niet wor den gedwongen. Maar dan blijke althans, dat men niet wil, dan besta althans de gelegenheid om uit dat niet-willen conclusion te trekken. •Wat wij dus wenschen, behalve meerdere be- spieking’ m de dagbladen en in meetings, is in de Kamer zelve eene interpellatie van liberale zijce aan den Minister van Binnenlandsche Za ken, eene interpellatie van deze strekking: heeft de Regeering het van anti-revolutionaire zijde aangeprezen restitutie-stelsel overwogen? Is zij voornemens in dien zin eene wijziging der wet op het lager onderwijs voor te dragen? Zoo ja, hoe vat zij dat stelsel practisch op? De hier neergeschreven vragen zijn wellicht gebrekkig gesteld. In de kunst van interpelee- ren zijn wij ook inderdaad niet ervaren. De kamerleden zijn het’ wel. Zij mogen dan ern stig overwegen of het met meer dan tijd is, otjn thans, en spoedig, vóór de verkiezingen van die kunst gebruik te maken! Want wij herhalen het: de kiezers verlangen licht, meer licht. Wie in het duister tast, kan hoogst onaangenaam worden verrast, wan neer later het licht opgaat. En voor zulke ver rassingen is de zaak te ernstig. daartoe zullen de belastingen moeten worden verhoogd. //Ook de gemoedsbezwaarden zouden hun aandeel in die lasten moeten opbrengen I Èn, vermits hetgeen thans door ben voor bet bijzonder onderwijs wordt betaald, zeer zeker op verre na niet gelijk staat met het bedrag waarmede de Staats- of gemeentebegrootingen ver hoogd zouden moeten worden om de restitution naar billijkheid te betalen, zal het hoogst comische gevolg van de fraaie uitvinding eenvoudig deze zijn, dat de meeste gemoedsbezwaarden aan belasting vrij wat meer zullen hebben op te brengen; meer wellicht dan ’t geen zij nu vrijwillig ten behoeve van hunne confessionele scholen bijeen brengen! Terwijl de ingezetenen, wier gemoed niet bezwaard is door de openbare school, het genoegen zullen hebben, om eene vrij aanzien lijke verhooging van lasten te dragen, alleen ten dienste van de gemoedsbezwaarden!” W ij zullen de aanhalingen uit het geestig en losgeschreven boekje staken. Velerlei is er tegen aan te voeren, en het zoude ons zeer verdonderen, wanneer het zijn doel bereikte, wanneer de gemoedsbezwaarden na de lezing hunne beurzen op de hand gin gen wegen en met een spijtig gelaat de gemoeds bezwaren met de beurs in den zak stoptea. Dat zij, wier gemoed niet bezwaard is, aan hunne scholen zullen moeten mede betalen, is juist wat zij verlangen. Zij achten dat een eisch van het recht. En dat zij zei ven finan cieel zooveel zwaarder zullen worden gedrukt, mij dankt dat zullen |Zij betwijfelen. Zij zullen eene fout vermoeden in des heeren Van Bosse’s redeneering. Ook o. 1. is er een fout. De gemoedsbe zwaarden, zoo hebben wij de zaak altijd be grepen, verlangen geen restitutie van hetgeen zij betalen aan de neutrale school, omdat zij van oordeel zijn daartoe niet te moeten bijdra gen. Neen, zij willen daaraan blijven betalen, maar zij verlangen, dat ook de anderen betalen aan hun onderwijs, dat de openbare kas ook een deel van hun onderwijs bekostige. Waarom? Omdat zij door hun onderwijs aan staat en gemeenten geld uitsparen. Want, gaven zij hun bijzonder onderwijs niet, dan zouden de openbare kassen voor het onderwijs dier kinderen moeten zorgen. Zij vragen res titutie, beter ware het woord vergoeding voor hetgeen zij uitsparen. Én wanneer hunne schooljeugd half zoo tal rijk ia, als die der openbare scholen, dan sparen zij daarom nog niet de helft uit van hetgeen de openbare scholen kosten. Volstrekt met. Immers wanneer ruim 200.000 kinderen het onderwijs genieten der openbare scholen (dat cijfer noemt Mr. Van Bosse), dan kunnen er zonder eemge verhooging van kosten stellig nog veel meer, men stelle b. v. nog bO.DOÜ, op die scholen plaats vinden; geene vergrooting van localen, geene vermeerdering van leermiddelen of onderwijzend personeel zal voor dezen noodig zijn. Is dat zoo, dan geschiedt de uitsparing immers niet voor de helft, maar slechts voor een vierde. Deze enkele opmerking werpt o. i. de ge heele becijfering der brochure omver. Doch dat komt er Van. Waarom die geheim- zinmghe.d, waarom niet een flink uitgewerkt j/lan. Zeker voor zeer velen zal de financiëele quaestie, de quaestie der uitvoerbaarheid van het stelsel de geheele zaak beheerschen. Bij ons is dit anders. Wij achten die bestrijding te klein, wij meenen dat de zaak in het bart moet worden aangetast. Maar ook de uitvoer baarheid is eene quaestie die zich voordoet, en ook ter wille van hare oplossing moet helder heid, openhartigheid worden geëischt. kosten daarvan onder verschillende andere poeten had verantwoord. De Pruisische landdag bracht deze week de behandeling van het ontwerp op het beheer der kerkelijke goederen ten eindemet handhaving van het beginseldat dit beheer voortaan in de eerste plaats in handen der leeken zal berusten. Petri’s voorstel om ook aan de Oud-Katholieken een aandeel in de kerkelijke goederen toe te ken nen kwam vervolgens m behandeling eu gaf zooals men begrijpen kan, tot zeer heftige beraad slagingen aanleiding. Een nieuw ontwerp is in- tusschen ingediendstrekkende om alle geeste lijke orders en daarmede verwante congregatiën binnen een zekeren termijn binnen het gebied der monarchie op te heffen. Die termijnop 6 maanden bepaaldwordt tot 4 jaar uitgestrekt voor inrichtingen van onderwijsterwijl vereeni- gingenuitsluitend ziekenverpleging ten doel heb bende mogen blijven bestaan. Van hoeveel ge wicht deze maatregel wordt geacht, kan men opmaken uit de omstandigheid, dat de bisschop pen ook tegen dit wetsvoorstel een protest bij den Keizer-Koning zullen indienen. De inhechtenisneming van een Indisch hoofd, de Guicorvar van Baroda, door den onderkoning van Indie, heeft in Engeland heel wat sensatie gemaakt en zelfs tot eene interpellatie in het lagerhuis aanleiding gegeven. De regeering ver dedigde de inhechtenisneming, die zoowel op de hoofden als inlanders een grooten indruk gemaakt heeft, op grond van eene poging die de gevan gene zou hebben aangewend tot vergiftiging van een Engelsch ambtenaar en van voortdurend wan bestuur. Nog altijd is de zoogenaamde uitzonderings wet voor Ierland bij het Huis in behandeling. Onmachtig om de aanneming te verhinderen, doen de "home rulers al wat in hun vermogen is, om de beraadslagingen te rekken en hier en daar kleine concessies te verkrijgen. Een enkele maal gelukte dit laatste hun dan ook. De re geering heeft iutusschen weder twee nieuwe ont- werjien ingedienl, waarvan het eene strekt tot invoering van scherpere straffen tegen gewelda- dige mishandelingen, in den laatsten tijd zoozeer aan de orde in Engeland, en het andere tot regeli.ig der verhoudingen tusschen werklieden en patroons, eene niet minder wenschelijke rege ling in het land der werkstakingen bij uitne mendheid. Newdegates wacht nog altijd te ver geefs op eene behandeling vau zijne motie tot bet instellen van een onderzoek betreffende de kloosters, en verzamelde iutusschen meer dan 100000 handteekeningen tot ondersteuning van zijn wensch. In Oostenrijk, te Gratz, hadden ernstige ongeregeldheden plaats. De studenten aldaar hebben eene vijandige demonstratie op touw ge- zet, tegen den aldaar verblijfhoudenden Don Alfonso, wiens uitlevering door het Spaansche gouvernement is gevraagd, wegens gemeene mis daden, en die daarom van Duitschland de wijk naar Oostenrijk nam. Herhaaldelijk wilde men hem bij het verlaten der kerk te lijf en werd hij begroet met den naam van moordenaar, roo- ver, verrader enz. Thans wordt zijn huis door de gewapende macht bewaakt. De Keizer is bij zijn bezoek te Ragusa en to Cattaro met Oos- tersche plechtigheid begroet door den vorst van Montenegro en door een vertegenwoordiger vau den Sultan van Turkije. In laatstgenoemd land is weder een nieuwe grootvizier opgetredea. Naar aanleiding van eene interpellatie in de Italiaanschö Kamer van afgevaardigden over de Kerkelijk slaatkundige verhouding en de toepassing der waarborgenwet heeft de regee- Ying eene wet op het beheer der kerkelijke goederen toegezegd. Een wets-voorstel tot in voering van postspaarbanken werd aangenomen. Uit Spanje ko nen nog steeds berichten van onderwerping van Carlisten, ofschoon de gevolgen zich laten wachten. Blijkens ëen schrijven aan zijn vriend Louis Vemllot, redac teur van d~ TT-:-r‘— n—i—--- zins genegen den strijd rdien hij minder

Schoonhovensche Courant | 1875 | | pagina 1