Keizer-Inkt Een bekwame DIENSTBODE, JJjIfflM, BINNENLAND. FLUILLETON. Lotj e. ADVERTENTIËN. KLEERMAKERSKNECHTS, DIENSTBODE, EEN TWEEDE MEISJE, EENE KEUKENMEID, KINDERMEID, BOUWMEID. S.&W.N. VAN NOOTEN, Bij de verkiezing van twee leden van den gemeenteraad te Utrecht op 11. Dinsdag is gekozen de heer Dr. P. Q. Brondgeest, met 539 stemmenzijnde precies de volstrekte meer derheid. Eene herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren H. Dnijfjes en Mr. W. A. Van Beeck Calkoen. Tot wethouder der gemeente Go- rinchem is door den Baad gekozen de heer Mr. H. J. Dijckmeester. - Omtrent den stpud van zaken in Atchin in de maand Maart deelt de Indiër het volgende mede: #De nieuwe landvoogd wordt door meer gunstige berichten uit Atchin begroet. Blijkens een rapport van den militairen, tevens civielen bevelhebber te Atchin van den 5den dezer, was gedurende de twee vorige dagen eenige regen gevallen en eene opmerkelijke verbetering ra den gezondheidstoestand aldaar waar te nemen. De kraton is grootendeels ontruimd en daaraan heeft men de verbetering in den gezondheids toestand te danken. Te vergeefs is generaal Van Swieten daarop gewezen, dat dit oude kerkhof niet voor hospitaal en kampement bruik baar was. Vrij laat gaat men nu tot de ont ruiming over. Op de grasvlakte buiten den kraton worden thans voor het grootste deel der bezetting en voor de zieken nieuwe verblijven opgericht en nu vermindert de cholera sterk. Het oude hospitaal en het inwendige van den kraton hebben in de afgeloopeu maand niet minder dan 442 menschenlevens gekost! Zieke soldaten van andere posten smeekten, dat men hen ddér niet zou brengen. De kraton zal voor de magazijnen enz. blijven dienen. *Het legerbestuur beijvert zich om de leem ten in het expeditie-corps aan te vullen. Den 20steu dezer vertrokken van hier twee stoo- mers, die 300 militairen, alsmede 300 vrije koelies, kettinggangers en Chineesche ziekenop passers van hier en Padang naar Atchin ver voerden. Den 30steu dezer zal met twee andere stoomers eene versterking van 800 militairen worden overgebracht." Een bij het Departement van Koloniën ontvangen telegram van den Gouver neur-Generaal van Nedeilandsch Indië, dd. 30 April, bevat de mededeeling, dat de Indische Begeering uit Atchin alleen beviedigende tijdiu- een omtrent den gezondheidstoestand ontvangen had. By de regeering is, naar men verneemt, het plan aanhangig tot wijziging van het Koninklijk besluit van 10 Oct. 1871, hou dende nadere regeling van du wijze van uitoe fening der zalmvisschirij, voornamelijk wat be treft de artt. 8 en 6, waarbij de visscherij met zegens en drijfnetten voor bepaalden tijd wordt gesloten. Tevens wordt overwogen de opneming van een nieuw artikel in dat besluit, houdende o. a. dat waar gesproken wordt vau visscherij en netten, daarmede bedoeld wordt zalmvisscherij en zalmnetten. Beeds is de Minister van Justitie te dier zake in overleg getreden met de vereeniging tot be vordering der zoetwatervisschenj in Nederland, te Dordrecht, en met de celleges van Gede puteerde Staten der betrokken provinciën. LI. Zaterdag is te 'sGravenhage op het graf van Mr. J. B. Thorbecke een een voudige gedeuksteen onthuld, in tegenwoor digheid van een groot aantal vereerders van dien staatsman. De hoofdcommissie voor het stand beeld was vertegenwoordigd door generaals Van Swieten, Knoop en "Van Muiken, de heeren Dullert, Cremers, Maxwills, Vissering, Bou- dewijnse en den oud-minister G. De Vries Az. Daarbij was ook de zoon vau den overledene, Mr. W. Thorbecke, tegenwoordig. De grafsteen is van Carara marmer en draagt dit eenvoudig opschrift Johau Budolf Thorbecke geboren te Zwolle 14 Jauuarij 1793 overleden te 's Gravenhage 4 Junij 1872. Na de plechtigheid ging meu naar de ijzer gieterij van de heeren Euthoven en Co., om bij het gieten van het 3 meter booge standbeeld tegenwoordig te zijn. Dit gieten is uitstekend gelukt. Donderdag 29 April hield de kies vereniging //Alblasserdam en omstreken" eene vergadering. In de eerste plaats was aan de orde eene uitnoodiging van het Bestuur der Vrij zinnige Kies vereeniging te Dordrecht, tot bij woning eener vergadering der verschillende Be sturen van Kiesvereenigingeu in dit district. Er werd besloten aan die uitnoodiging gevolg te geven, maar zich te onthouden van het stel len op die vergadering van een candidaat voor de 2e Kamer bij de aanstaande verkiezingen, omdat het lidmaatschap eener Vereeniging bijna geheel illusoir wordt, wanneer op dergelijke ge- oomoineerde vergaderingen candidaten worden gesteld. De Vergadering meende thans nog niet tol het stellen van een candidaat te moeten overgaan. Vervolgens werd de onderwijs-quaestie, omdat deze de aanstaande verkiezingen voor een groot deel zal beheerschen, besprokeu. Met ingang van den Isten Juni a. s. wordt aan het Kralingsche Veer de post en telegraafdienst vereeuigd ouder bet beheer van den directeur van bet telegraafkantoor aldaar H. F. C. Wildeman. De officier van gezondheid le kl. W. Littel, laatst behoord hebbende tot de zee macht in Oost-Indië en vau daar den 28sten April jl. in Nederland teruggekeerd, is met in gang van 16 dezer geplaatst aan boord van Zr. Ms. monitor vAdder", liggende te Amsterdam, en, wanneer die bodem te Hellevoetsluis zal zijn aangekomen, tevens belast met de waarne ming van den geneeskundigen dienst aan boord van Zr. Ms. monitors Tijger en Heiligerlec. Jhr. Mr. J. A. C. A. Van Nispen van Sevenaer, lid der Tweede Kamer, is over leden. Door het bestuur der afdeeling *Gouda en omstreken" der Vereeniging tot be vordering van het Volksonderwijs in Nederland is tot ondervoorzitter gekozen Dr. W. Julius, tot Secretaris N. Francis Snel en tot Penningmeester Dr. H. IJssel de Schepper. - Met goed gevolg is op I Mei te water gelaten het schip Gebroeders Smit, kapt. G. H. Buhaak, groot p. m. 800 gemeten last; gebouwd door en voor rekening van den heer J. Smit Cz. te Alblasserdam. De heer H. W., te Gorinchem, die, ha zyn faillissement van voor eenige jaren, voortgeholpen door eenige voorname heeren al daar, weder zijn vroegereu handel in kaas, beu- nep, enz naar men meende met goed gevolg dreef, is sedert Zondag voortvluchtig en thans op nieuw ra staat van faillisement verklaard. Eet déficit bedraagt ougeveer f40000. Een drirtal heeren zijn zijne crediteuren voor meer can f25000; terwijl" een aantal boeren en boertjes hun hennep en kaas nog aan hem te goed hebben. Verleden Zaterdag is vau wtge de genie te Woerden aanbesteed het maken van eenige verbeteringen aan het kasteel aldaar, zijnde thans Bijks-raagaziju van kampe.nents-goedereu, en den Mei is van wege het gemeentebestuur aanbesteed het amoveeren van de Bozenbruj en het maken van eene nieuwe draaibrug. M.nste inschrijver voor bet eerste werk was N.J. 3wa- nenburg aldaar, voor f7180, voor het tweede werk J. N. Van Wijngaarden, te Oudewater, voor f 10.350. Naar het Utr. Dagblad verneemt, zal er dit jaar geeu artillerie kamp te Socater- berg gehouden worden. De veelvuldige werk zaamheden op de forten maken dit onmogelijk. Bij beschikking van den Minis ter van Justitie is de origadier-titulair der Rij ks veld wacht H. Van Houten den 7 Mei ver plaatst van Meerkerk naar Noordeloos. Door den Minister van Biunen- landsche Zaken is, bij besluit van 5 Mei, tot tijdelijken opzichter van het rundvee, ter stand plaats Willige-Langerak, benoemd W. VanTuijl, gemeenteveldwachter tè Jaarsveld. Eenige dagen geleden is te Woerden proces-verbaal opgemaakt tegen een steenfabriekant, v/egens overtreding van de wet op den fabrieksarbeid van kinderen. De twijfel van sommigen of het vervaardigen van steen in de open lucht is arbeid in fabriekenstaat dus opgelost te zullen worden. Het is nu reeds gedurende 31 jaren, dat de heer J. M. Van Minden, tandheel kundige te Gouda, de gemeente Schoonhoven wekelijks bezoekt en zijne practijk uitoefent. In al die jaren heeft hij zich het algemeene vertrouwen weten te verwerven, zoowel door zijne practische ervaring als door de wijze waarop hij steeds op de hoogte blijft van het vak, dat bij met eere uitoefent. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op achterstaande ad vertentie en wenschen den heer Van Minden toe, dat hij met hetzeltde succès als tot heden nog een reeks van jaren als tandheelkundige moge werkzaam blijveu. Te Zierikzee is door den ge meenteraad de prijs van 't gas gebracht van 14 op 12 ct. Naar men verneemt, bestaat bij eenige particulieren te Amsterdam het plan eene telegraaflij u aan te leggen van Amsterdam naar Botterdam, die voornamelijk bestemd zal zijn om tusschen de twee groote koopsteden eeu? snellere telegrafische gemeenschap vooc beurs- en handelsberichten te verkrijgen. De heer N. Doezie, directeur in het cellulaire huis vau arrest te Gorinchem, vierde 11. Dinsdag het feest zijner 50jarige rijks- bediening. Door de Politie te Gouda is aangehouden een paard, hetwelk ouder de ge meente Krahugen was gestolen uit een land en te Gouda verkocht aan de wed. Sanders. Ook te Rotterdam zal eene po ging worden beproefd om het aankweeken van bloemèn onder de mingegoede bevolking aan te moedigen. Tegen betaling van 6 cent znllen bous voor jonge plantjes in pot verkrijgbaar worden gesteld. Slaagt dit plan, dan zal eene tentoonstelling in September volgen en zullen voor de best gekweekte planten prijzen van f5 h f 10 en getuigschriften worden gegeven. Te Viauen bestaat het voorne men een groot sociëteitsgebouw met concert zaal te stichten. Aau den heer Weutink, ar chitect te Schalkwijk, is deze bouw opgedragen, waarvan hij de teekeniugen reeds vervaardigde. Waren de mazelen vóór vijf weken ra één huisgezin te Noordeloos geko men, en bleef het vooreerst daarbij, thaus heb ben zij zich in verscheidene huisgezinnen geopen baard, waardoor 25 kindereu de school met kunnen bezoekeu. Gelukkig echter is de ziekte van een goeden aard. Te Lopikerkapel heerschen de mazelen zoo hevig, dat de openbare school al daar moest gesloten worden. Twee leden van den raad van Born (Limburg) zijn van hun lidmaatschap ver vallen verklaard, wegens leveringen aan de ge meente. Kerkvoogden der Herv. gemeente van Waarder eu Langeruigeweide en eigenaars van graven op de begraafplaats dier geziute hebben een beroep bij Z. M. den Koning inge steld tegen een besluit vau Ged. Staten van Zuid-Holland tot sluiting van de begraafplaats onder Waarderdeze zaak is bij den Baad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, aanhangig gemaakt. De Arr. rechtbank te Tiel heeft uitspraak gedaan ra zake W. Geurts te Opheus- den beklaagd van op den 3 April met 29 ande ren, doorhem daartoe aangespoordde te veld staaude gewassen op de door de nieuwe kerk voogden verpachte akkers te hebben vernield, eu hem met toepassing van verzachtende omstandig heden veroordeeld tot eene gevangenisstraf van zes maanden, in eenzame opsluiting te ondergaan. Dc overige beschuldigden werden lot twee maan den cellulair veroordeeld en gezamenlijk zullen zij de kosten van het rechtsgeding moeten dragen. Men verwacht te Boskoop en te Aalsmeer dit jaar veel aardbeziën. Te Gouda zijn voor die plaatsen in één pottebakkerij 100.000 aardbeziënpotjes besteld. De coöperatieve vleesch hou werij te Goudawaarvan men zich zoo veel beloofde, ondervindt meer moeielijkheden dau men ver wachtte. De benoemde directeur heeft bedankt en men vreest dat van de geueele zaak mets komen zal. De vierjarige meikeverplaag is voor Wagemngeu en omstreken wéér begonnen. Des avonds ziet liet letterlijk zwart van de tal- looze meikevers, die er vliegen. Door de bemoeiin gen der hier opgerichte commissie tot vernietiging van die insecteu ziju door de iugezeieueu ruim negenhonderd gulden bijeeugebrachtwelke som voornamelijk besteed wordt om de verzamelde meikevers in te koopente doodeu eu tot mest te laten verkerken. Meu outvaugt f 1 per HL., en een 200tal 1IL. zijn reeds aangebracht. Als men uu weetdat er ongeveer 480 meikevers in een liter gaan d. i. 48,000 iu een hectoliter, dan kan men zich er eemgszins een denkbeeld van maken hoevele anlliardeu diertjes hier des avonds rondvliegen. In de laatste dagen is te Nieu- wediep belangrijk veel ansjovis gevangen die van f 3,50 tot f 5 het duizendtal werd opgekocht. Te Hoornaar zijn de mazeleu ouder de schooljeugd iu de laatste acht dagen zoodanig toegenomen, dat de school aldaar van de 70 leerlingen tot op 18 verminderd is. Om bijen te voeden gebruikt men in sommige streken van 't noorden des lands melas8e-stroop, die bij de meeste koekbakkers te bekomen is. Zij kost slechts 30 couts per kilo, tegen 70 k 75 cents de voerhomg. Boven dien heeft men nog het voordeel, dat 5 ouseu melasse even goed voldoet als I kilo honig. STADSNIEUWS. Schoonhoven, 8 Mei. Dinsdag zijn bij de Artillerie- Instructie-Compagnie alhier weder 20 jongeliu- gen in dienst gesteld. |Aan het postkantoor alhier wer den behalve de aangekomen eu bestelde brieven in het jaar 1874 behandeld en verzouden 1808 ongefrankeerde en 99161 gefrankeerde brieven, 3164 aangeteekende brieven 34 brieven met ge declareerde waarde, 314 monsters, 64917 ge drukte stukken of courauten13425 dienstbrie ven en 2143 postwissels, terwijl 3125 postwissels werden uitbetaald. Er werd ontvangen jegens afgegeven postzegels eu briefkaarten f 5772.111/,. Het bedrag der aaugegeven geldswaarde in brie ven bedroeg f 11.813.32, dat der verzonden postwissels f 34.201.85 dat der uitbetaalde post wissel» f29.630.1478. Op kwitantiën werd inge vorderd f 2.688.757» en uitbetaald wegens gede poneerde kwitantiën f 1071.42. In 1874 werden door de vijf koekbakkerijen hier ter stede meer dan twee honderd en vijftig duizend kilo's koek op be stelling gefabriceerd en verzonden. WATERSCHAP»- EN POLDER-BERICHTEN. Op 4 Mei 11. had op de Polder kamer te Berg-Ambacht de verkiezing plaats voor de periodieke vacaturen in het polderbestuur. De uitslag was dat herkozen werden: 1. als schout de beer P. J. Smits; 2. als heemraden de heeren J. Oskam Mz. en H. Voorsluijs; 8. als gecommitteerden de heeren: A. Stolker, A. Van der Ham en B. Van Wijngaarden; terwijl als gecommitteerde in plaats van wijlen den heer J. Van der Bas gekozen werd de heer C. Benschop Sr. LI. Dinsdag zijn te Nieuwland de heer C. J. Sterk als voorzitter van het be stuur der gecombiaeerde polders Nieuwland en Leerbroek en de heer Jan Boon als heemraad iu vournoemd bestuur met groote meerderheid van stemmen herkozen en is in de plaats van wijlen den heer C. Sterk Jz. als gecommitteerd ingeland gekozen de heer A. Sterk Cz. Tot gecommitteerden van den polder Schuwacht te Lekkerkerk zijn herkozen de hh. J. De Vries en H. Roest. Bij stemming door ingelanden van de polders Streefkerk, Kortenbroek en Lan- genbroek op 30 April te Streefkerk gehouden, is de heer G. Kasteleyn als heemraad herkozen, en in de plaats vandeu aftredenden heemraad, den heer M. Mourik, gekozen de heer Mn. De Jong. De heeren C. De Vos Mz. en J. Veen Cz. zijn als heemraden der polders Via- nen en Bolgarijen herkozen. LANDBOU W-BEBICHTEN. Het hoofdbestuur der maatschap pij tot bevordering van landbouw eu veeteelt ra Zeeland heeft zich bij adres tot de Tweede Kamer gewendter ondersteauiug van het ver zoek der Geldersche maatschappij van landbouw, tot het instellen van een onderzoek omtrent den veldarbeid van kindereu. De verhuring van het hooiland van den heer Van Dam van Noordelooa beeft ongeveer f 200 minder opgebracht dau het vorige jaar. Onder begunstiging van uit muntend weder zijn in de omstreken van Go rinchem de zoogenaamde suikerbieten uitgezaaid, terwijl meu mede een begin heeft gemaakt met het zaaien der hennep. Van de auikerbieteu bedraagt hot gezaaide echter heel wat minder dan vorige jaren. In de gemeente Willige-Lange- rak heeft zich ra de afgeloopeu week een geval van longziekte voorgedaan. KERK- EN 8CH00LN1EUW8. In de vergadering der confesaio- neele vereeniging te Utrecht was van eene ont binding dier vereeniging geen sprake, alleen van opheffing of inkrimping der Evangelisatie. De Vergadering besliste evenwel, dat dit werk moest voortgezet worden en beloofde hare krachtige medewerking. Benoemd bij de R. K. gemeente te Rijndijk tot adsisleut de heer H. J. Burghoes. De Germama maakt een pauselijk decreet vau 31 Maart opeubaar, waarbij de ver kiezing vau Johaunes Heykamp tot aartsbisschop (der Oud-Katholieken) van Utrecht nietig ver klaard wordt. Achttien jaren geleden sollici teerde de heer K. Mars naar een hoofionder- wijzersplaats le Botterdam en werd niet beuoemd. Thans mag men zich daar verheugeu hem als directeur van de Hoogere Burgerschool te ver krijgen. GEMENGDE BEBICHTEN. Een stuk hooiland onder Stol wijk, lauga de grens van Berkenwoude, brandde verleden week geheel eu al af. De rook vloog ter hoogte van een huis. Vermoedelijk is de brand ontstaan door eierenzoekers, die vuur ge maakt hebben om pijp of sigareu aan te steken. Woensdagnamiddag woedde ge- ruunen tijd een ontzettend zwaar ouwe Ier boven üoruichein, vergezeld vau een nevigeu stortregen. Het gebouw van den kleermaker Lamoen op de Groote Markt in de onmiddelijke nabijheid van het raadhuis gelegen, is met zijne bewoners aan een groot gevaar ontsnapt, daar een der felste bliksemstralen, blijkbaar door den, water stroom geleid, langs eeue vertikaal, aan den voorgevel geplaatste tooden pijp de aarde zocht en op haren weg twee zware palen eener stoep van zoogenaamden zerksteen deed uiteen spat ten; eukele groote stukkeu werden op ougeveer 20 meter afstand weggeslingerd. Zondag-avond is de trein van den staatsspoorweg, die teu 9.15 te Maastricht aankwam, ia volle vaart met den trein van den Grand-Central-Beige, die naar Aken ver trok, in aanraking gekomen, doordat beide, mt tegenovergestelde richting komende, zich op de zelfde rails ontmoetten. De botsiug was ge weldig; alle lichten waren ra een oogwenk uit gedoofd, terwijl alles dooreen werd geschud; ver scheiden wagens en de beide locomotieven, die uit de rails sprongen, hebben veel geleden, terwijl een groot aantal reizigers wouden heb ben bekomen, gelukkig met van ernstigen aard. Het ongeluk had plaats, doordien het staats- en het Duitsche spoor sedert eenige dagen, wegens herstellingen aan eeue der lijnen, tot op drie kilometer van Maastricht dezelfde baan gebruiken, zoodat een nieuwe wissel was ge plaatst, die men bij aankomst van den trein vergeten had te verleggen. Eene vrouw te Kaatsheuvel (Noord-Brabant) ging uit eeu nabij hare woning gelegen kuil zand halen, om het huis te be strooien. Haar kind volgde haar en bleef op het land achter om te spelen. Over het lang uitblijven van het kind eeuigszins verontrust ging men het zoeken en bevonddat de kuil inmiddels was ingestort en het kind onder het zand was bedolven en gesmoord. Te Meppel zal een christelijk bier- en koffiehais dicht bij de groote kerk wor den opgericht. Den 2en Mei, te 11 uren des och tends, brak een ontzettende brand uit in de lucifers-fabriek Bernhard, te la Petite Viliette. In een oogenblik waren alle grondstoffen, die voor de bereiding van de tyifea dienen, in lichten laaien gloed gezet en geleek het geheele gebouw een reusachtige oven. Het was niet mogelijk den brand tegen te houden, maar de belendende huizen heeft men toch, dank zij de gemeenschappelijke krachtsinspanning van de uit alle «ijken toegesnelde brandweer, van het dreigend gevaar kunnen redden. Te 2 uren was men den brand meester. Van de fabriek stond nog slechts het steeuen geraamte van den buitengevel overeind, het overige was één massa rookend puin. De schade, die voor rekening van de assurantie komt, wordt op 100.000 francs begroot. Er waren iu de labnek een 100tal mannelijke eu vrouwelijke werklieden werkzaam. Bij het uitbreken van den brand was de fabriek juist ontruimd wegens het schoftuur. Voorzeker behoort een 70-jang huwelijksfeest tot de grootste zeldzaamheden. De heer G. Bax te Zevenbergen heeft met zijne tweede echtgenoote 20 April jl. dit feest ge vierd. Beiden hebbenden leeftijd van 91 jaren bereikt. Bij hun 65-jarig feest mochten zij zich nog in het bezit van 10 kinderen verblijden. Sedert' dien tijd is hun een zoon en, nog geen twee maanden geleden, hunne oudste dochter in den ouderdom vau 71 jaren ontvallen; van laatstgenoemde mochten zij echter nog het gou den bruiloftsfeest beleven. Naar wij vernemen, bedraagt het getal hunner kiuderen, behuwd-, klein- en achterkleinkinderen over de 100. Ter wijl zijne echtgenoote in den laatsten tijd in krachten zeer verminderd is, geniet de oude heer nog eene goede gezondheid, is nog vlug en in het volle bezit zyuer verstandelijke vermogens. De toestand van de ongelukkige krankzinnige keizerin Charlottede echtgenoote van wijlen keizer Maximiliaan is allengs van dien aard geworden, dat meu haar naderend einde nabij acht. Hevige vlagen van waanzin doen zich niet meer voor; sedert het laatste jaar is zij echter zeer verouderd en geheel hulpeloos ge worden. Zij speelt met een appel, ten bajon- uetje of iets soortgelijks met kinderlijke blij heid, en schreien eu lachen wisselt elkander even snel af als bij een kind. Het standbeeld van Napoleon zal weldra weder op de Vendöme-zuil worden geplaatst, in denzelfden vorm, dien het voor de commune had, namelijk als Romeinsche Keizer. Eenjongmensch, machinist-sto ker op een stoomboot, is te Doesburg, waar schijnlijk ra eeu aanval van slaapwandelen, uit zijn bed gestapt, in 't water geraakt en ver dronken. Vroeger was hij stoker op een loco motief; hij was bij het ongeluk te Warmond tegenwoordig en redde zich door van de loco motief af te spnngen; hij had daardoor echter zoodanigen schrik gekregen, dat hij den spoor dienst verliet en op eeu stoomboot werk zocht. Donderdag liet te Utrecht een heer bij de Jakobiebrug zijn bond zwemmen; toen het dier in het midden van de Oude- gracht was, kon het met meer voortkomen. Onder den toeloop van honderden toeschouwers outdeed de eigenaar zich toen vau jas en vest en sprong te water; onder luide toejuichiugeu redde hij zijn hond. Ouder de gemeente Capelle a/d IJsel ia Zondag-ochtend een houd algemaakt wegens dolheid. 1 Zaterdag jl., 'sochtends, ver toonde zich in verscheidene wijken van Parijs onverwachts eeue menigte houdenwaarvan eemge kennelijk dol en anderen van hondsdol heid verdacht wareu. Onder andereu doorliep een groote hond de stad, die alle honden, die hem tegenkwamen, beet. Een andere hond had timede vele honden gebeten. Het mocht een politie-agent ten slotte gelukken hem door een «belhouw te dooden. Iu een ander gedeelte der stad werd eeu kind van vijf jaren door een rond loopenden hond gebeten. Sedert heeft de politie esne groote jacht op losloopende honden ge maakt. Om natte laarzen gemakkelijk te drogen, zonder dat zij krimpen, moet men ze bjj net uittrekken vullen met droge haver. Het vooht trekt spoedig hierin, de korrel zwelt eeuigs zins op en het krimpen vau het leder wordt daardoor voorkomen. De gebruikte haver wordt gedroogd eu dau weder tot hetzelfde doel ge bruikt. NAGEKOMEN BERICHTEN. •—Blijkens eeu bij het Departement van Koloniën] ontvangen telegram van den Gou verneur-Generaal van Nederlandsch-Indiëis den •JUsten Aprd door den geueraal-majoor Pel het inae navolgende aan de Indische Regeering Den 25sten April zijn de vijandelijke stellingen in Lohong (tusschen Maudarsa Poeu en Long- batta) door ons genomen met een verlies van 1 ge sneuvelde en 12 gewonden. De gezondheidstoe stand is bevredigend de sterfte gering. Soengei Baija op de Oostkust heeft de Nederlandsche vlag gehescheu. In de crimiueele terechtzitting van het Prov. Gerechtshof in Zuid-Holland stond gisteren terecht zekere H. H. v. d. S., oud 24 jaren, verver te Streefkerk, die in de maand Februari jl., op drie door hem vervaar digde briefjes, welke hij met den naam van zijn oom J. v.d. S. onderteekende, wist te bekomen eenige gouden voorwerpen, als: kettingen, me daillons en flacons met gouden doppen. Zoowel te Gouda als te Rotterdam liet besch. deze voorwerpen öf verkoopen 6f beleenen, en wendde het daardoor ontvangen geld te zijnen voordeele aan. Hij bekende de valschheden te hebben gepleegd en het geld te hebben gebruikt, om dat hij niet wist op welke andere wijze hij aan geld zon komen om eenige schalden te voldoen. Het bleek dat door besch.'s handelingen aan niemand schade is toegebracht, want zijne fa milie kocht de verkregen eii verkochte voor werpen weder ih en gaf ze aan deMilgenaren terug, terwijl de ten processe voorhandene mede aan de rechthebbenden zullen worden wederge geven. Adv. Gen. Mr. Van Maanen eischte eene veroordeeling tot tuchthuisstraf van minstens 5 en hoogstens 10 jaren en drie boeten van f 50. Mr. Leesberg wees op verzachtende omstandig heden en verzocht de oplegging eener eenzame opsluiting. Aanstaanden Donderdag uitspraak. BURGERLIJKE STAND. GEMEENTE SCHOONHOVEN. Ingeschreven van 30 April tot 7 Mei 1875. Geboren. Jaunetta Margaretha, ouders A. Kuij- lenburg en J. H. Beerendsen. J aoobus Hendrik ouders L. J. Gaillard en J. Koster. Emma Fetro- nclla ouders M. H- Boef en M. Van der Heiden. Nicolaaaouders J. Kasting en W. De Gier. Janna Berrendinaouders D. Zoidervliet en L. Flink. Ju dith Catharina, ouders C. Den Besten en A. Ouwer- kerk. Janna, ouders C. Den Hartoog en P. Ram. Gstroowd S. Elias met H. Denekamp. B. Sterk met C. Radix. Q. F. Pluut met M. Van Essen, (Vervolg van No. 302.) Kom, vrouw! zeide hij op zijn gewonen opgeruimden toon. Gij hebt uw wenscb. Wij weten nu Wat we gaarne wilden weten, 't Gebeurt meer in de wereld, dat weten niet zooveel tevredenheid geeft als onkunde. Straks hierover meer. Komt, kinderen sprak hij tot dezen die fluisterend in een kringetje zaten waarin Frans zoo goed als onzichtbaar was, zoo hadden de japonnen hem overvleugeld, komt kinderen! uw moe der wil dat lied nog wel eens hooren van heden mid dag op de rivier. Nu missen we de bas, maar Jo hanna is nog altijd een puik sopraantje Maar Johanna had een weinig hoofdpijn gekregen, zeide zij. Als va en moê er niet op tegen hadden, wilde zij een beetje vroeg naar huis gaan en dan liever morgen eens zingen. Lotje vleide haar tot blijven maar zij wilde liever weg en zoo deed zij ook. Toen Frans terugkwam van het reisje naar haar huis, fluisterde hij Daniëlla in 't oordat zij boos was op vader Nu moest mevrouw Vijver er aan. En zij deed het gaarne; zij zon 't gedaan hebben al had zij haar sopraan vijftien jaar ver moeten gaan zoeken want Lotjes bekentenis had haar al mogen teleurstellen, zij hield zoo innig veel van haar kinderen, dat zij niet kon verdragen dat Lotje nu reeds dadelijk minder werd aangezien of aan zichzelf overgelaten. Met een ernstig gelaat maar een warm moederhart kaste zij Lotje, zoodra dit meisje zioh aangedaan betoonde door de koelheid van Johanna. O, hoe recht dank baar omhelsde Lotje de zachtmoedige moeder daar voor! Hoe verlicht was haar hart toen zij daar we der zong het zelfde lied en toen nu weder haar liefde als werd gedragen op den grondtoon doch wie zong nu dien krachtigen toon? Wekte 'l niet zonderlinge gewaarwordingen op in haar gevoelige ziel, dat het nu haar moeder was die daar zong? Ja 'twas een andere toon van liefde. Maar liefde was 't toch. En lietde komt nooit in strijd met zich zelf. Zoo liet zij de beelden, onder 't zingen, iu haar geest voorbijgaan eu vond len slotte rust eu vertrouwen. De hoop stond aan haar hoofdpeluw in den nacht, waaruit de gewich tige mor gen zich zou ontwindende hoop liet haar heilrijken ademtocht gaan over 't onschuldige hoofd en liet haar wonderbalsem druppelen in 't geschokte jonge hart der teederbeminnende schoone maagd. In haar nabijheid werd baar geluk gewogen, gewo gen met de goudschaal der ouderlijke liefde. Vader en moeder Vijver waren alleen opgebleven, terwijl al les sliep, zelfs daar .buiten in de geheele stad. Maar zij gevoelden geen neiging tot slapen, zoolang zij voor elkander hun gedragslijn in deze hachelijke zaak niet hadden vastgesteld. Waarom zouden zij niet waken, zoolang het geluk van een hunner kinderen tusschen lucht en wolken hing? Waarvoor leefden zij, zoo niet om dat geluk te verzekeren voor zoover dit ouders mogelijk is in deze wereld? Negen ore in den morgen tikte Karei Rienstra aan het afzonderlijk kabinetje van den postmeester Vijver en werd terstond binnengelaten. Vijver stond op uit zijn leuningstoel, waarin hij voor zijn lessenaar had ge zeten en Rienstra boog eerbiedig maar stond daarna rechtop vóór hem en zooals hij daar stond, mocht hij in omvang kleiner zijn dan de heer Vijver maar in lengte niet. Rienstra, gelijk hij daar nu stondnet ge kleed en als vrij man tégenover vrij man, was eeu knappe jonge kerel. Zijn gelaat, waarop eerlijkheid en trouw als geteekend stonden, moest een gunstigen in druk maken op een man als Vijver, die nog geen an dere dan gunstige indrukken van hem had opgedaan en zooveel hield van opeuhartigheid die gepaard gaat met kracht. En kracht lag er in die oogen, toen hij ze ernsiig en waardig op den heer Vijver vestigde, zoo dra hij begon te spreken. Mijnheer! zeide hij, ik gevoel, dat gij weet, waarom ik kom. Daarmeè is dan ook verklaard en vergeven, denk ik, waarom ik zoo onbescheiden vroeg u kom sto ren. Ik wilde nu weder niet gaarne, zooals vóór een paar maanden 't geval was, de stad verlateh zonder u te zeggen, wat ik u schuldig ben te bekennen. Ik heb uw dochter Lotje aeer lief, mijnheerzeide hy, nu met half gedempte en een weinig trillende stem. Laat ons een oogenblik gaan zittenmijnheer Rien stra, zei Vyver eemgsms koel. Zet u even. Met genoegen als u 't zoo wilt, mijnheerantwoordde Karei, steeds de oogen gevestigd houdende op die van den heer Vyver. Uw patroon, mijn vader, weet niets van uw bood schap dij mij, mijnheer? De oude heer weet er niets van, mijnheer! Hij is ook onkundig van alles, wat er in de laatste maanden in mij is omgegaan. 't Verwondert mij, mijnheer Rienstra! dat gij met mijn vader, die zooveel op u vertrouwt en dien ge ook alles zegt, wat uw lot -betreft gelijk ik meermalen kon bemerken eerst niet eens over de gewichtige zaak, die n hierheen voert, hebt gesproken Ik durfde niet, mijnheer! Vijver zag den jongen man, van wien niet-dnrvigheid hem zoo wonderlijk klonk, aandachtig in de oogen. Waarom niet? vroeg hij ernstig eu met nadruk. Omdat ik wee» en werkman ben, was het eren ern stige antwoord, dat Vyver tot diep in de ziel trof, zoo openhartig en tegelijk zoo waardig was de toon, waarop Rienstra die gulle woorden sprak. Vijver zweeg geruimen tijd. Rienstra was meer aan gedaan dan daar straks. Dat zijn toch geen gebreken? vroeg Vijver eindelijk. 'k Geloof het wel, mijnheer, antwoordde Rienstra. De wereld houdt ze voor groote gebreken in omstan digheden als die waarin ik tegenover uw dochter en u ben gekomen. Mijn vader iB niet van deze wereld, mijnheer Kien- stra; dat kondi gij toch weten? Zeker is de oude heer eeu vriend vau de goede werk lieden on ik mag gerust zeggen mijn vriend en ik be min hem bijna als een vader; maar of zyn antwoord op mijn bekentenissen mij niet eerder schokken dan be moedigen zou, datdat vrees ik. De oude heer zou u een goed antwoord hebben ge geven, mijnheer Rienstraverzekerde Vijver op een toon, wasnn de kinderlijke eerbied sprak, dien hy ook in zyn eigen kinderen zoo ernstig had aangekweekt. En dat is, mynheer vroeg Rienstra, nu verblee- kende. Dat is wachten - sprak Vijver bijna plechtig. Rienstra, vervolgde hy opstaande zoodat Karei zich gereedmaakte om te vertrekken en den heer Vyver eenig- zins bemoedigd aanzag, toen by zoo door hem werd toege sproken, Rienstra, ik wijs u niet af. Ik wil de zaak in ernstige overweging nemen. Van u verwacht ik, tegen over krjjn dochter, de houding van den man van eer, waarvoor ik u hond. i Mijnhaar i zeide de jonge man met gepasten nadruk, afijn eer «hdiè VS»-haar maken al mijn bezitting uit. Vijvqr groette hem vriendelijk en met een verlicht ge moed giqg Karei op reis. Geruimen tijd bleef Vijver peinzend hem door het glas naoogen en niet vóórdat de krachtige trotsche jon gelingsgestalte in een andere straat verdwenen was, ging hij aan den arbeid. Hij had niet naar het ontstaan dezer liefde gevraagd, want waarom zou zij anders ge boren zijs dun altoos: eensklaps; als een wonder; gelijk elke bloem. Overigens bad die jonge man hem zelfs meer gezegd dan hij gevraagd had wees en werk man was hij immers Moeder, zeide hij tot zijn vrouwzoodra hij met haar alleen was, en haar zijn ontmoeting on zijn ge voelens bad geschetst, wij staan voor een van die Ru- bicons, die honderd ouders in ons geval niet zouden overtrekken. Vooreerst omdat zy niet kunnen, vervol gens omdat zij niet durven en eindelijk omdat zij niet willen Ik had ook niet kunnen denken, dat ik tegen iets dergelijks zoo zou opzien en dat doe ik werkelijk, sprak zij. Wij zouden vader kunnen vragen, Rienstra te ver plaatsen, waagde Vijver te fluisteren. Zijn vrouw zag hem verbaasd aan en hield haar zachte oogen ernstig en zwijgend op zijn gelaat geves tigd. Maar Vijver verried op dat gelaat niet wat er bij zijn eigen woorden in hem woelde en als 't ware te gen hem opstond. Neen, zeide zij eindelijk, op beslisten toon. Een traan blonk in haar oogen en zij verborg hem niet voor haar man. Zij zeiden niets meer. Hij omhelsde haar met blijde ontroering en ging daarna regelrecht naar 't huis zijns vadws. Toen hij alles aan den ouden heer, die op dit uur thuis koffie dronk, verteld had, bleef deze al even kalm en vrolijk als altoos. Zoo'n vrije Fties. Wou die zoo graag grootvader te gen »e zeggenen zegt hij we geen silbe! Nu Frans, vervolgde hij tot zyn zoon, ik heb grootvaders gekend, die 't met heel wat minder moesten doen. Ik ben sui- kerdirelteur af. Hoe zoo, vader? vroeg Vijver verbaasd. De vrije Fries ia direkteur van de fabriek eer we een half jaar verder zijn. En bovendien, Fransik wensch je van harte geluk. Als jij niet uit je zeiven over dien rubicon stapt, waarvan je spreekt, dan zal Karei je er wel over helpen. Schud af dat spinrag van je maat schappelijk harrewar, üf zou je bij geval onze parel van een Lotje daarin willen wikkelen en ten doode kwellen?.— 'k Zeg mets van de kerels die om haar geweest zijn. 't Zyn beste jongens, maar den adel dien arbeid geeft aan 't bloed, den adel van werken, werken, werken zij kennen bem niet eens bij naam. De jonge lui zullen zioh toch zekere afzondering, wellicht uitsluiting van hun kring moeten getroosten en wie weet ook wij En wat zou dat beduiden De gezonden in dien kring zullen wel wijzer zijn en de ziekeuwelnu de zieken kunnen zij missen als kiespijn. Ja, vader! zei Vijver lachend, ik weet niet of nu juist daarmeè de maatschappelijke kwesties wel opge lost zyn, maar ik hecht toch óók meer aan een werkzaam man, een werkzaam huisgezin; 't is 't halve huwlyks- geluk. Juist. En dit verwacht ik ook voor mijn vrijen Fries en mijn beste Lotjeeen mooi paar jonge menschen. Maar met te haastig, niet waarF ranslaat beide mer ken, dat er geen tegenstand bij u of mij is, dan kunt gij hun liefde 't best beproeven. (Wordt vervolgd). 25-jarige Echtvereeniging van A. GBAVELAND P: en C. VERDOOLD. Hunne dankbare Kinderen A WrOLWIJK, 3 Mei 1875. (7151)0 S. ELIAS, van Stiüjp, en HENRIETTE DENEKAMP, die, ook nameus wederzijdsche betrekkingen, huu bartelijken dank betuigen voor de vele blijken van belangstelling, bij bun Huwelijk ondervonden. SCHOONHOVEN, 5 Mei 1875. (7150) Ondertrouwd JAN LAMBERTUS dk JONGH en LIJSJE de JONGH. AMEIDE, 7 Mei 1875. (7144) Heden overleed alhier de Heer JOHANNES van DBtt BAS, Oud- Wethuuder dezer gimeeute, in den ouderdom van 63 jaren, betreurd door Kinderen eu Behuwdkinderen. BERG-AMBACHT, 2 Mei 1875. (7145) Eenige kennisgeving. Voor de vele bewijzen van deelneming, zoo van hier als elders ondervonden, bij liet over lijden van onzen geliefden Vader en Behuwd- vader, den Weleerw. Heer JAN JACOB WILLEM DIEMOYf, Em. Predikant alhier, betuigen wij onzen bartelijken dank. Uit aller naam, W. L. DIEMONT, HAASTRECHT, 7 Mei 1875. (7169) Het Kantoor van den Gemeente-Ontvang-erzal van 11? tot en met 15 en van 18 tot '36 Mei e. k. gehouden wor den op het Raadhuis (Boden- kanter). <nM> Ik Ondergeteekende maak den belanghebben den bekend, dat ik op 3 Mei heb bedankt voor de Maatschappij uit Voorzorg als BOa DESSE en ben overgegaan in de Maat schappij de Voorzorg, gevestigd te Rotterdam alsmede dat de Directeur iu persoon 5 Mei bij overlegging van eene voldoende kwitantie over zijD9 nog toebehoorende gelden kon beschikken maar ik heb hem niet vernomen. (7161) P. VAN ZÜIJLEN. Getrouwd L. van due GRAAFF en C. van OOSTEROM. ROTTERDAM, 6 Mei 1875. (7158) Er worden ten spoedigste twee bekwame bij (7162) W.c. van MEIJER EN te Bergambacht. Mejufvrouw de Wed. Z. de KLEUN te Ameide vraagt tegen 1 Aug. EENE BEDAARDE die wil koken en goed en netjes kan werken, en omstreeks 16 jaar oud. Zich aanmelden ra persoon of met franco brieven, voorzien van goede getuigen, en beide P. G. (7163) WORDT GEVRAAGD: tegen hoog 100H; liefst van buiten de stad. Zich te vervoegen met franco brieven of in persoon, bij W. HOOGENDIJK, Haven, B, 63, Schoonhoven. (7160) Mevrouw VAN NOOTEN, te Schoonhovenop de Haven, vraagt terstond tevens geschikt om huiswerk te verrichten, benevens eene beide voor noodhulp of voor vast. (7163) Wordt gevraagd, tegen hoog loon, een BEKWAME Zich in persoon of per franco brieven aan te meldenbij (7134)* G. K. TIMMERMAN te Moordrecht. Geëxamineerd Tandheelkundige, GOUDA» Duobele Buurt, heeft de eer zijn opregten dank te betuigen aan het publiek van Schoonhoven en Onutreken, voor de menigvuldige begunstiging voor het plaatsen zijner Kunsttanden en Gebitten. LET WEL! Het is nu juist 31 jaar, dat ik onafgebroken alle Woensdagen Schoonhoven bezoek; verde re aanbeveling van Tandheelkundige behande ling is ounoodig, daar hij vereerd wordt met het algemeen vertrouwen der Geneesheeren zoo hier als elders. t (7149) Des WOENSDAGS te spreken bij Mejufvrouw de Wed. DEN HOED te Schoonhoven. weder ontvangen bij SCHOON HOVEN

Schoonhovensche Courant | 1875 | | pagina 2