PILLEN H01L0WAY FEESTEN, m TOÜfSLAGERSHlECHT. SCHILDERSKNECHTS. SCHLMRSKNECÏÏT Gras- en Graanmaaimachines, J.ttVASIINIIEN, BIER. IALZ-EXTBACT. Stroopapier. 3 'tl ADVERTENTIËN. FABRIEK „DE HDLLANDSCHE IJSSEL". DE JONGH Cie. te OEDEtVATER, DANKBETUIGING. UURWERKEN. SCHILDERSKNECHT, TWEEDE MEID. DIENSTBODE EEN TWEEDE MEID. VETH Co., Dordrecht. Dankbetuiging. KUNSTGEBITTEN TANDEN GEZONDHEID S- Algemeene Zwakkelijke Speciale Inrichting voor van J. A. WEINBECK, En in art. 11Provinciale en plaatselijke ver- I ordeningenbetreffende het onderwerp bij deze wet geregeldziju verbindend voor zooverre zij niet in strijd zijn met de bepalingen dezer wet. «Onder hetzelfde voorbehoud kunnen nieuwe verordeningen worden vastgesteld." - Het gewijzigd wetsontwerp op de hondsdolheid is gisteren met 40 tegen 15 stemmen door de Tweede Kamer aangenomen. Tegenover Dr. A. Kuyper wordt in het kiesdistrict Goada tot candidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer geproclameerd Mr. J.G. Patyn, Officier van Justitie te Botter dam. Wij achten die keuze zeer gelukkig en hopen in een volgend nommer die candidatuur nader te bespreken. Do kiesvereeniging «Koning en Vaderland", in het hoofdkiesdistrict Goudaheeft by de aanstaande verkiezing van een lid der Twéede Kamer tot candidaat gesteld Mr. J. G. Patijn, Officier van Justitie te Rotterdam. Door de (liberale) kiesvereni gingen te Oudewater en W oerdenalsmede door een aantal Goudsche kiezersis tot candidaat gesteld voor de verkiezing van een lid der Tweede Kamerop 8 Juni a. s., in het hoofdkiesdistrict Gouda, Mr. J. G. Patijn te Rotterdam. Door de kiesvereeniging «Vreest God, eert den Koning" te Gouda is tot can didaat voor de Tweede Kamer het aftredend lid Dr. A. Kuyper gesteld. De Dordrechtsohe vrijzinnige kiesvereeiiiging heeft tot candidaat voor het lid maatschap der Tweede Kamer geproclameerd Jhr. Mr. W. T. Gevers Deynoot, die ook in do andere kiesvereenigingen van het hoofdkies district tot candidaat is verkozen. Het centraal-comilé van anti-re volutionaire kiezers in het hoofdkiesdistrict Dord recht, heeft Mr. L. W. C. Keuchenius te Batavia candidaat gesleld. Mr. H. Van Hogendorp heeft be dankt voor de candidatuur der kiesvereeniging, Nederland en Oranje te Ridderkerk. De afdeeling Gorinchem der cen trale kiezersvereeniging voor het hootdkiesdistrict Gorinchem hield Dinsdag avond in den Doelen aldaar eene vergadering tot het bespreken van candidaten voor het lidmaatschap der Tweede Kamer bij de aanstaande verkiezing. De Voorzitter Mr. S. C. Van Appeltere opende en leidde de vergadering. Het antwoord van den heer W. C. M. Begram, die dit jaar aan de beurt van aftieding is, op de vriiag hem door het vereemgmgsbestuur ge daan hoe hij dacht over de beginselen der wet op het ouderwijs en over het restitutiestelsel werd voorgelezen. Daaruit bleek dat de heer Begramzich be roepende op artt. 82 en 88 der GrÖndwet, in de meening verkeerdedat hij zich dienaangaande niet verklaren mocht. De vraag van den Voorzitter, of het wen- schelijk was eeu' candidaat tegenover den heer Begram te stellenwerd vrij algemeen toe stemmend beantwoord. Slechts twee der te genwoordige leden waren er voor, om zich te «onthouden" en iu navolging van de conserva tieve Arnhemsche kiesvereeniging ditmaal geen candidaat te stellen. A. 8. Maandag zal de Afdeeling weder verga deren tot het voorstellen van een candidaat. O. W. A. 8. Maandag zal eene brochure van Aart Admiraal, getiteld: «Dr. A. Kuyper is geen vertegenwoordiger van het Nederlandscbe Volk. kien woord ten gunste uer kinderen en gemeentekassen" het licht zien. Tot lid van den gemeenteraad te Utrecht is gekozen de heer H. Duijfjes; met 466 stemmen, tegen 260, op Mr. van Beeck Calkoen uitgebracht. Er waren 91 blanco briefjes in de btis. Bij de stemming in 4en gemeen teraad van Gouda op 11. Dinsdag over een voorstel om de burgerschool voor jongens uit te breiden, hebben de stemmen gestaakt. De be slissing is nu verdaagd. Burg. en Weth. van 'sHage heb ben 11. Dinsdag aanbesteedden aanleg van een riool en straat, op het terrein tegenover de Koninginnegracht te 's Gravenhage. Hiervoor waren drie biljetten ingekomen. De heer D. Boer te Sliedrecht was minste inschrijver voor 12216. LI. Zaterdag is door den heer 8. Scheffelaar Klots, te Streel kerk, met gunstig gevolg het examen voor candidaat-notaris afgelegd. De heeren F. Van den Ouwe- lant te Parijs en J. A. 'baron van Harden broek te Utrecht, concessionarissen voor deu aanleg en de exploitatie van den spoorweg Utrecht-Ant- werpeu, hebben aan de Staten der gewesten en aan de Raden der gemeenten, die by deze lijn betrokken zijn, een adres gezonden, waarin zij genoemde colleges uitnoodigen voor het toeken nen van geldelijke bijdragen en het kosteloos afstaan der noodige gemeentegronden mede te werken. Concessionarissen deelen tevens mede, dat zij zich aan de Regeering bereid hebben verklaard in hunne concessie ook op te nemen de lijn Dordrecht-Goriuchim-Elst, indien de Re^eenng de kosten der rivier-overbrugging bij Dordrecht wil dragen. Nog steeds schijnt de richting van den spoorweg RotterdamMunster niet ge heel te zyn vastgesteld. In de gemeente Ren- kutn is nu eene geheel andere richting uitgeba kend, uitioopende op het station Wo If hezen waardoor die geheele gemeente alle belang bij dien weg zoude verliezen en waarschijnlijk ook geen station zou verkrijgen. Ook bij Rhenen en aan de Grebbe duren de opmetingen voort. De eigenaars van bosschen in die streken be klagen zich 07er 'het voortdurend hakken van hun houten hunne boomen door personen, die met het uitbakenen der verschillende, telkens gewijzigde richtingen belast zijn. U. D. Per telegraaf. Heden (Zaterdag) heeft het Prov. Gerechtshof in Zuid-Holland uitspraak gedaan in de zaak van V. d. 8., uit Streefkerk. Het Hof hqeft hem schuldig verklaard aan valschheid in geschrifte en veroordeeld tot drie jaren gevangenisstraf en zes geldboeten, ieder van f 50. LI. W oensdag is voor het Kanton gerecht te Gouda behandeld de zaak van vijf touwspinners, welke ieder een kind beneden den ouderdpm van 10 jaren voor zich bet wiel haddeu laten draaien. De Ambtenaar van bet Openbaar Ministerie heelt tegen ieder hunner geëischt f 25 boete of zeven dagen subs, gevangenisstraf. In deze zaak zal over acht dagen uitspraak worden gedaan. F ir 1 Door het kantongerecht te Hee^ ren veen zijn twfee ingezetenen van de Joure tot f 100 boete veroordeeld, wegens gezamenlijk en in vereemging aanleggen van een nieuwen stcora- bootdienst binnen de prov. Friesland, zolder daartoe vergunning te hebben gekregen van öed. Staten. Naar men verneemt, zou omtrbnt de gohden en zilveren voorwerpen, te Rotter dam bij zekeren H. J. J. gevonden, en walrvan vermoed werd dat zij afkomstig waren ui den boedel van wijlen mevrouw van der Kon wen, zijn gebleken, dat zij het eigendom vUn de vermoorde niet zijn geweest. De zomerdienst op de spoortegen vangt met 1 J uni a. s. aan. De geldleening van f4100, door het gemeentebestuur van Noordeloos uitgeschre ven, ten behueve van deu aankoop der oude pastorie en ter vergrooting der school, W den i2en dezer volteekend. -r- Langs de lijnen van de Holland- sobe spoorwegmaatschappij zijn op de beide Pink sterdagen vervoerd met minder dan 76,356 rei zigers, behalve nog 15,109, die van den Oos terspoorweg hebben gebruik gemaakt. Op de beide Pinksterdagen beeft de Amsterdamsche omnibus-maatschappij 25,164 persouen vervoerd. De vereeniging «de Goudsche Vleeschhouwerij" zal hare slagerij den 3éu Juni e. k. openen. In plaats van den heer E. J. De Leeuw, die zich heeft teruggetrokken, is de heer H. C. Galis van Zwammerdam in zijne plaats tot slager aangesteld. De onlangs aangevangen nieuwe zegenzalmvisscherij«Klein Profijt H", op de Nieuwe Maas, voldoet aanvankelijk zeer goed, en belooft voldoeude resultaten. Voor de arrondissemeuts-recht- bank te Gorinchem heeft een vijftal boerenkna pen uit Alolasserdam terechtgestaan, beschul digd vau rebellie eu gewelddadigheden tegen een bedienende» agent van de openbare macht^ met pame deu veldwachter hunner gemeente, dien zij in den namiddag van den dag, waarop de jongste indeeling der miliciens plaats vond, te zamen en in vereeniging een arrestant ont weldigd en genoemden beambte daarbij tot bloe dens toe mishandeld hebben. Zij zijn allen schuldig verklaard eu veroordeeld, de hoofd- aanlegger tot 9 maanden, twee tot 6 maanden en de beide overigen tot 14 dagen gevangenis straf, in eenzame opsluiting te ondergaan. Donderdag zijn uit Artis te Am sterdam naar Zwolle overgebracht en in het Zwartewater gepoot 24,540 jonge Rijn-zalmpjes, Te Viauen is op 18 Mei, van wege de vereeniging de «Eendracht" aanbesteed: het afbreken van een oud gebouw, en het weder bouwen van een societeits-lokaalconcertzaal en kasteleinswoning. Negen biljetten werden ingeleverd. Hoogste inschrijver was de Wed. A. Van Zanten te Vianen, voor f 13400; laagste inschrijver J. Schouten Cz. te Vianen, voor f 9689aan wien het werk gegund is. Te IJselstein wordt een muziek gezelschap opgericht, onder directie van den heer Neu. Den dag, waarop A. Dijkgraaf vóór 40 jaren als veldwachter der gemeenten Linschoten en Snelrewaard in functie trad, ia op 13 dezer feestelijk gevierd. Aan den jubilaris werden verschillende fraaie geschenken vereerd. Te Wageningen vermindert het aantal meikevers zeer, en is het vangen dier insectenofschoon thans f 2 per mud door de commissie is uitgeloofdveel verminderd. Onge veer 860 mud zyn er reeds bij die commissie ingeleverd en gedoodbehalve nog diewelke aan de overzijde van den Rijn en door particu lieren zijn gevangen. Gerekend tegen eeu ge middeld aantal van 38,000 per mudis er eene groote menigte dier schadelijke diertjes verdelgd, en men verwacht, dat vooral in de vermindering van het aantal larvendie de uiterwaarden tel kens zoo teisterden de goede gevolgen van deu maatregel zullen duidelijk worden. De proef, om uit de meikevers olie of vette verkrijgenis tot nog toe niet gelukt. De door kokend water gedoode metkevers worden met kalk en bagger uit de stadsgrachten tot een zeer vruchtbare mest bewerktdie later zal worden verkocht. Een ander deel der metkevers wordt gedroogd en zal daarna gemalen als varkensvoe der worden beproefd. U. D. 26 Mei werd door den heer Van Dam van Noordeloos de eerste steen van de nieuwe pastorie te Noordeloos gelegd. Met toespraken van den heer Van Dam van Noorde loos en van den Burgemeester Wijnaendts, en het voordragen van een toepasselijk versje door den hoofdonderwijzer M. Heijboer werd deze plechtigheid besloten. Afloop van Publieke Verkoopingon van Onroerende Goederen. Notaris W. H. J. Cambier Van Nooten te Lopik: Publiek verkocht te Benschop den 20 Mei 1875 Eene Hofstede, zijnde Bouwmanswoning met circa 13 Hectaren Landerijen in Benschop en Wüleskop voor f 28.450. 60 Aren Bouwland in Benschop voor f 8200. 7 Hectaren, 14 Aren aldaar voor f 13.000. STADSNIEUWS Schoonhoven22 Mei. Bij het ouwedeT van 11. Dinsdag is de bliksem geslagen in den grooten noten boom aan het veer alhier, nabij het huis be woond door A. Brandwijk. De boom is op verschillende plaatsen gespleten. Door Huig de Pater, landbou wer te Willige-Langerak, zijn heden de eerste nieuwe aardappelen aan den Burgemeester der gemeente Schoonhoven aangeboden. WATERSCHAPS- EN POLDER-BERICHTEN. Bij de verkiezing van een schout voor den polder üelkenes, op 15 dezer, is als zoodanig herkozen de heer A. Hakkesteegt, met algemeene stemmen. Tot heemraden van deu polder Amrners- Graafland c. a. zijn herkozen de hh. A. Van der Wolf en J. De Vos, mede met algemeene stemmen. Mocht Jhr. Mr. J. E. De Pesters van Catteobroek op 7 Maart U. zijn 50-jarig jubilé als Secretaris van den Lekdijk Beneden- dams eu lJseldim vieren, ll. Woensdag was het de 5üste Meischouw waaraan door dien heer werd deelgenomen. Op het dijkhuis te Jaarsveld werd dit feit door Dijkgraaf, Hoog heemraden en eeuige genoodigdeo in de voor deze gelegenheid versierde vergaderkamer feeste lijk geiierd. Mogen de vele hartelijke wen- schendaarbij voor den hooggeachte» uug zeer krachtvollen eu ijverigen man uitgesprokenver vuld worden I Den 16 dezer zijn door de stem gerechtigde ingelanden van den polder Kedichem met Oosterwijkmet algemeene stemmen her kozen B. Jvooy Gz. en J. den Hartog, als leden van het bestuur, en W. Verhaar Ez., P. de Klerk Izz. en L. de Koster, als gecom mitteerde ingelanden. Bij beéluit van Gedep. Staten van Utrecht vau den 13 Mei 11. is de heer S. I. van Nooten herbenoemd tot voorzitter van het bestuur van het waterschap Lopik, Lopikerkapel en Zevenhoven. lbdezer heeft te Lexmond plaats geliad de stemming ter verkiezing van een heem raad voor den polder Lakerveld, in plaatB van wijlen den heer J. De Jong. Er werden 575 stemmen uitgebracht, waarvan de heer W. Van Iperen er 291 bekwam eu dus was verkozen. De overige stemmen werden uitgebracht als volgt 219 op deu heer A. De Jong, 36 op den heer J. M. Den Besten eu 30 op den heer J. Kort lever. Ll. Woensdag is de heer M. Hykoop Hz. te Leerbroek, met bijna algemeene stemmen, als heemraad van den polder Mid delkoop herkozen. LANDBOU W-BERICHTEN. De op 11. Woensdag door de no tarissen Vonck en Slotemaker in veiling ge brachte hofstede met ruim 25 bunders land, gelegen te Brandwijk, is ingezet op f 26,325. De gisteren (Vrijdag) te Schoon- rewoerd gehouden beesten- schapen- en varkens- markt was buitengewoon druk bezocht, terwijl de handel, wegens het gunstig uitzicht op veel gras in de weiden, in vee tamelijk en in scha pen en varken» zeer levendig was. Slechts en kele rijpe kalfkoeien werden tot f 250, pinken tot f 90 verkocht. Vette varkens golden f 50 si f 58; fokvarkens van 6 8 weken f 9 A f 14 per stukschapen deden f20 h f 35lamme ren f 5 i f 10 per stuk. In de nabijheid van Voorburg heerscht de tongblaar onder het rundvee ten gevolge waarvan de door de afdeeling der Holl. maatschappij vau landbouw voorgenomen tentoon stelling van runderen is uitgesteld. KERK- EN 8CH00LNIEU W3. Ds.J. Van Heerde te Oudewater is beroepen te Warnsveld. Beroepeu te Bunschoten Ds. J. E. Steenbakker Monljon Ljijsen, te Üud-Beierlaud. Beroepen te Reeuwijk Ds. W. H. Stoffelste St. Anih'inij-polder. Aangenomen het beroep naar Din- teloord door Ds. P. J. R. Laan rustend pred., vroejer te Maassluis. De heer E. A. Fransen, te Utrecht, cuud. bij het prov. kerkbestuur in Gelderland, heeft het beroep naar Hoornaar aangenomen. Ds. E. A. Lazonder, teOldebroek, heeft voor de beroeping naar Rotterdam bedankt. Tot hulponderwijzer te Vianen is benoemd de heer J. Groot van Haarlem. .Het gemeentebestuur van Noor deloos heeft bet tractement van den heer G. Van der Kolk, hulponderwijzer aldaar, met eene gratificatie van f50 verhoogd, zoodat het nu f 450 bedraagt. Aan den hoofdonderwijzer der openbare school te Leerdam, is namens den gemeenteraad, een fraai bewerkt kristallen inkt- stel, met zilver gemonteerd, ten geschenke ge geven, zoowel voor zijne ijverige plichtsbetrach ting als tot een blijvend aandenken aan de inwijding van het nieuwe ochoollokaal, op 80 April jl. GEMENGDE BEBICHTEN. In den nacht van Zaterdag op Zondag is ten huize van den heer Piek aan 's Molenaars brug, onder Oudshoorn, een stoute diefstal gepleegd. Men heeftna zich deu toe gang tot het kantoor verschaft te hebben, de brandkast geopend en zich van de daarin aan wezige waarden, ten bedrage van p. m. f 70,000, meester gemaakt. Het is, naar men verneemt, gebleken dat de dieven zeer goed op de hoogte waren van het stelsel, volgens hetwelk de brand kast moest geopend worden. Een trommel en eenige schrifturen, in de brandkast aanwezig, op den weg geworpen* zijn later teruggevonden. Omtrent dezen diefstal meldt men verder, dat de meeste stukken zonder couponbladen zijn medegenomen, terwyl van tal van andere effec ten alleen de couponbladen zyn ontvreemd. De dader is ook in bet bezit gekomen van eenige hypotheekbewijzen met hoog bedrag, terwijl aan bankpapier en specie een som van ongeveer f 6000 vermist wordt. Door den heer Piek te Oudshoorn wordt f 1000 belooning uitgeloofd aan hem, die het eerst den dader aanwijst. - Door J. Naves te Willige-Lan gerak zijn heden de eerste nieuwe aardappelen aan den Burgemeester dier gemeente, den heer S. I. Van Nooten, te Lopik aangeboden. Diusdag is de constructiewiukel van den staatsspoorweg te Zwolle door deu bliksem getroffen. Eeu schoorsteen stortte om laag, stukken staal en ijzer werden hér- en derwaarts geworpen, en eeu vreeselyke knal, alsof eeu zware batterij gelost werd, deed zich hooren. Eén oogeublik was alles hel verlicht door een blauwen gloed; daarna ontwikkelde zich een stiklucht eu dreef de wind stof en zand door de gebouwen, zoodat men niets zien kon en bijna stikte. Ofschoon alle arbeiders aan het werk en de meeste machines iu bewe ging waren, zijn er gelukkig geene persoonlijke ongelukken te betreuren. Een werkman, in wiens nabijheid de bliksem waarschijnlijk iu den grond sloeg, voelde een ontzettende hitte; een zijner kousen werd verschroeid. Door het zware onweder vau 1.1. Dinsdag zijn te Gouderak twee koeieu, waar van een doodelijk getroffen. Bij het zelfde onweder is te Giesendam (bui- tendams) bij den bouwman J. Hagenaar eene pink iu de weide door den bliksem getroffen en gedood, terwijl een eind verder eeu vijftal boomen werden stuk geslagen. Het veenbranden, dat dezer dagjen in vollen gang is, heeft aan een meisjedat iu de gemeente vVesterbeek schapen hoeddehet leven gekost. Zij schijnt te dicht in de nabijheid van de brandende stoppels gekomen te zijn, althans men heeft haar verkoold lijk gevonden. Maandag is eeu lSjarige jongen te Haarlem, toen hij bezig was met het uitha len van vogelnestjes, uit een boom gevallen, waardoor zijn linkerarm is gebroken en zyn schedel zwaar gewond werd. Hy zal bovendien gestraft worden wegens het verstoren van vo gelnesten, volgens de bepalingen der politie verordening. De dames Krüseman en Baart zijn Woensdag voor het laatst te Leeuwarden iu de Vorstenschool opgetreden; zij vertrekken weldra uaar het buiteuiand. Te Boskoop is een valache gul den door de politie aangehouden. Uit Londen wordt gemeld, dat de duikers, die het wrak van het verongelukte stoomschip «Schiller" hebben onderzocht, gezien hebben, dat het geheel stuk geslagen is. Alles lag dooreen; zij vonden noch edel metaal, uocb andere lading. Slechts twee kisten, waarvan de eene zes naaimachines bevattezijn door hen naar boven gebracht. Als curiositeit wordt medege deeld, dat eene dame te Ruzendaal in het bezit is vau een levenden koekkoek. Deze vogel, in Juli ten vorigen jare jong uit een nest gehaald, is door haar met veel moeite en zorg grootge bracht, en hoewel de koekkoek wegens zyue groote schuwheid bekend ia, is deza volkomen tam, vliegt door de kamer en laat zich met de hand streeleu. In 1878 werd door Anna Wilkea te Londen een werk uitgegeven, onder den titel van Ierland is Ur in Chaldea. Volgens dat werk was Abraham een Ier, en zoude de naam Hebreër herkomstig zijn van Hibernia, en zoude de benaming Hebriden dezelfde oorsprong hebben. Zij staaft hare stelliug door te wyzeu op den godsdienst der Britten en Ieren, die naar de wijze van Noach op ruwe sleenen offerden. Eergisteren-avond had op de kermis te Breda ei u ongelnk plaats. Een groote carrousael was oversol geladen en bevatte meer dan honderd-en-vijftig peraonen. Juist toen het paard dat er inliep, zich in beweging begon te ■tellen, brak de ring boven aan den tip en stortte het beele gevaarte in elkander. Het is byna ongelooflijk dat, terwijl alle personen, waaronder vele kinderen, onder zeil en dakhout bedolven waren, niemand eemg ernstig letsel heeft bekomen. Als een staaltje van financieel overleg, bij een eenvoudig en algemeen als «godsdienstig" geacht landbouwerdiene bet volgende: Sedert bijna den ganschcn winter was een van 'a mans runderen lijdende geweest, en daar het beest wellicht spoedig zou sterven, bood iemand, die het toch nog scheen te kun nen benuttigen, hem daarvoor ae som vau f 12. Dit was evenwel den vrij vermogenden man «te weinig"; weshalve hy besloot het beest als lij dende aan te geven bij den veearts, die het als aangetast door longziekte verklaarde, ten gevolge waarvan het onteigend en afgemaakt werd, en den eigenaar, in plaats van f 12, de aom van tusschen de f 7 0 en f 80 deed op- strijken Eene niet zeer omslachtige en tevens %oedkoope wijze om water te filtreeren bestaat daarindat men zich een gewone paar denharen zeef verschaft. Men bedekke den bodem der zeef met een stuk filtreer- of vloeipapier, legge hierop eene laag zuiver fiju zand, vervolgens eene tweede laag versch houtskoolpoeder eu daarop eene derde laag zuiver uitgewasschen schapenwol of, bij gebreke daarvan, eene zekere hoeveelheid watten. Het vuilste water wordt binnen korten tijd iu een onder de zeef geplaatst vat opgevan gen, waartoe het nog noodig is de zeef, met het zich daarin bevindende water, met een deksel en een klein gewicht te bezwareu. Op deze wijze kan zich de armste man op de gemakkelijkste wijze voldoend zuiver drinkwater verschaffen. In plaats van een haren zeef, zon men zelfs ook nog een gewonan grooten bloempot kunnen bezigen en m dit geval kan het filtreerpapier gemakkelijk door eene laag watten vervangen worden. Het water druppelt dan even spoedig door de zich in den bodem van den pot bevindende gaatjes heen. Zulk een filtreermaclune is binuen ieders bereik en kan ougetwijfeld goede diensten bewijzen aan ieder, die van goed drinkwater verstoken is. Een Eranscb tijdschrift geelt eenige zeer nuttige inlichtingen betreffende de insecten-verdrijvende planten. Alle planten ademen gasachtige soms zeer sterk riekende bestanddeeien uit. Nu eens heeft die uitademing een bijzondere aantrekkelijkheid voor sommige dierendan weêr hebben zij de eigenschap van terugstootend en onveidragelyk te zyn voor sommige insecten. Scbrandere tuiniers hebben zich die eigenschap ten nutte geinaukt, door de insecten-verdrijvende planten om of naast die te kweekeuwelke te lijden zouden hebben van de insecten die er nu van worden afgehouden. Zoo verdwijnt de boomluis, die zoo nadeel g is voor de appelboomeu, zeer spoedig, omniet terug te keereu, wanneer men aan deu voet vau den appelboom de gewone Oost-Indische kers zaait en men die plant laugs den stam van den boom laat opschieten. Men kan hier en daar hennep planten tusschen de kool ed dergelijke planten om ze tegen de rupsen te vrijwaren. Onder de wijnstokkendie tegen den muur worden opgeleidmoet men tomaten kweeken wier geur de wespen verdrijftdie maar al te dikwijls de schoonste druiventrossen voor zich nemen. In sommige landen heeft men ook de gewoonte Om uienprei en knoflook te zaaien of te planten bij de muren of leidingenomdat men het er voor houdtdat de tegenwoordigheid van die planten voortreffelijk is, om de luis te verdrijven of de samenkrimping en oprollmg der bladeren tegen te gaandie soms de perzikboomen zoo deerlijk teisteren. NAAMLIJST van Dijkgraaf, Hoog- en Nood- heemraden, Hoofdingelanden eu Hoofdinge landen- plaatsvervangers van hét Hoogheem raadschap «de Alblasserwaard met Arkel be neden de Zouwe", zooals die tbansna de verkiezingen in April, voor 187576 is op gemaakt. Vol(- NAMEN. WOONPLAATS. Jur van nommer. aftreding. Dijkgraaf en Hoogheemraden. 1. A. H. Van Tienhoven, Dijkgraaf. 2. C. Van Hou weling, Gorinchem. Peursum. Gorinchem. Sliedrecht. 1876. 1877. 1878. 187». 1880. Nieuw-Lekkerland.1881. H. Pol vliet 4. J. Van Haaften, 6. H. Schram de Jong, 6. T. Hagendijk, 7. K. Verlek Secretaris D. Verhage. Gorinchem. Noodheemraden. 1. A Veth Jz., Papendrecht. 2. N. J. Vonck, Streefkerk. 5. A Hansum, Giesendam. 4. P. Hartog Sliedrecht. 15. A. P. H. A. De KleijnAmeide. i 6. V. Brandwijk, Gij beland. 7. J. Vermeulen, Gorinchem. k8. W. C. M. Begram, A 9. A Kooiiman, Noordeloos. 10. P. Schakel, Giesen-Oudekerk. 1 11. C. De Rafter, Meerkerk. 12. J. A. Van der Stok, Nieuwpoort. Groot-Ammers. 1881. Hoofdingelanden. 6e District, Hoofdplaats Ameide. 1. A. P. H. A. De Kleijn, Ameide. 1876. 2. J. A. Van der Stok, Nieuwpoort. 1876. 3. G. De Ruijter Meerkerk. 1876. 5e District, Hoofdplaats Noordeloos. 4. G. Slob, Noordeloos. 1877. 5. A. Kooijman, 1877. 6. O. De Hoop, Goudriaan. 1877. 3e District, Hoofdplaats Bleskensgraaf. 7. A. Egkelboom Brandwijk. 1878. 8. A. BonsBleskensgraaf. 1»78. 9. V. BrandwijkGijbeland. 1878. 4e District, Hoofdplaats Gorinchem. 10. E. Aanen, Hoornaar 1879. 11. J. Vermeulen, Gorinchem. 1879. 12. W. C. M. Begram 1879. 2e District, hoofdplaats Giesendam. 13. P. Schakel, Giesen-Oudekerk. 1880. 14. A. Hansum, Giesendam. 1880. 15. P. Hartog, Sliedrecht. 1880. Ie DistrictHoofdplaats Alblasserdam. 16. F. H. Von LindernAlblasserdam. 1881. 17. J. Vroege, 1881. 18. N. J. Vonck Streefkerk. 1881. Hoofdingelanden-Plaatsvervanger». 6e DistrictHoofdplaats Ameide. 1. A. Vermeulen, Groot-Ammers. 1876. 2. M. DemperLangerak. 1876. 3. G. JongkindAmeide. 1876. 5e Distriot, Hoofdplaats Noordeloos. 4. T. Koogman Ar., Peursum. 1877. 5. B. Beuzekom, Noordeloos. 1877. 6. J. Brouwer de Koning, 1877. 3eDistrict, Hoofdplaats Bleskensgraaf. 7. P. BaanBleskensgraaf. 1878. 8. B. BrandwijkHofwegen. 1878. 9. W. Van't VerlaatBleskensgraaf. 1873. 4e DistrictHoofdplaats Gorinohem. 10. A. Vervoorn, Arkel. 1879. 11. S, Kuypers, Hoog Blokland. 1879. 12. A. D. Smits, Gorinchem. 1879. 2e DistrictHoofdplaats Giesendam. 13. A. BrandWijngaarden. 1880. 14. G. Aantjes, 1880. 15. G. Kuiper, Giesen-Oudekerk. 1880. Ie DistrictHoofdplaats Alblasserdam. 16. A. Veth Jz., Papendrecht. 1881. 17. G. Kasteleijn, Streefkerk. 1881. 18. A. Smit Jz., Nienw Lekkerland.1881. BURGERLIJKE STAND. GEMEENTE 8CHOONHOVEN. Ingeschreven van 14 tot 21 Mei 1875. Ovbbledkn: J. M. Van Vlaardingen, oud ruim 40 jaren, echtgenoote van P. A. Burghoorn. as-Jarige EoMvereeniging van JOHANNES OLDENBURG en CORNELIA MAN KORT. Hunne dankbare Kinderen A ^SCHOONHOVEN, 18 Mei 1875. (7214)0 J. L. de JONGH en L. de JONGH, die, mede namens wederzijdsche betrekkingen, hun dank betuigen voor de vele bewijzen van belangstelling, bij de voltrekking van hun Huwe lijk ondervonden. AMEIDE, 20 Mei 1875. (7212) Heden overleed, zacht en kalm, na eene langdurige ongesteldheidonze geliefde dochter ELIZABETH MARIA, in den ouderdom van veertien jaren. F. H. de VISSER. B. DE VISSER-van Varik. 8TREEFKERK, 19 Mei 1876. (7211) Eenige kennisgeving. Heden overleed, tot diepe droefheid harer kinderen, behuwd- en kleinkinderen, onze ge liefde moeder en grootmoeder ANNA KRIN8, Wed. van W. van SOLINGE, in den ouder dom van ruim 80 jaren. Uit aller naam, A. VAN SOLINGE. SCHOONHOVEN, 22 Mei 1876. (7228) Voor de vele bewijzen van belangstelling, ter gelegenheid van onze Vijf en twintig-jarige Ëcht- vereeniging ondervonden, betuigen wij, ook na mens onze Kinderen en Behuwdkinderen, onzen oprechten dank. D. C. SAMSOM. J. C. SAMSOM - Kooij. GOUDA, 22 Mei 1875. (7225) De Ondergeteekende betuigt zijn hartelijken dank voor de betoonde belangstelling bij gele genheid zijner bevordering. J. J. COLLARD, Luitenant-Kolonel der Artillerie. DELFT, 18 Mei 1875. (7210) CIV. ING., (7201) vervaardigen verbeterde Steen- en Tegelvorm-Machines voor Paard- en Stoomkracht. Op mijn 60en verjaardag, den 15enj.l., mogt ik het voorrecht genieten gedachtenis te vieren van 50 achtereenvolgende jiren werkzaam te zijn geweest in dienst van de Wed. M. BOOGAERDT Zn. Vele waren de bewijzen van belangstelling en deelneming, mij dien dag door mijne geachte Patroons en Familie.de Werklieden, Betrekkin gen en Vriendenzoowel binnen als buiten deze gemeente, bewezen. Aan allen breng ik hiervoor met mijne vrouw en kinderen mijn hartelijken dank. Inzonderheid aan Mevr. de Wed. B. BOO GAERDT - Smit, die op zoo onbekrompen wijze had zorg gedragen om ons waardig feest te doen vieren. Hartelijken dank aan allen voor de geschen ken, en vooral voor het prachtige Herinnerings geschenk, waarmede mijne H.H. Patroons mij hebben vereerd. Dat het allen welga is mijn oprechte wensch. L. HELLEMAN L®. Meesterknecht bij de Wed. M. Boogaekdt Zn. KRIMPEN op de LEK, 22 Mei 1875. (7219) De ondergeteekende beveelt zich bij zijne Stadgenooten beleefdelijk aan tot repareeren van allerlei soorten van M. 8. OOHEN. Sohoonhoven. Lopikarstraat. (7229) Er wordt gevraag 1 een TOUWSLAGERS- KNECHT. Adres in persoon bij- (7224) Cs. van der GRAAF Kz. te Lekkerkerk. Wordt ten spoedigste gevraagd een bij J. KOOIMAN, Mr. Schilder te Pols broek. Tot November vast werk. Brieven franco, liefst in persoon. (7206) Terstond gevraagd TWEE tegen goed loon, bij (72Ó7) A. van der HEIJDEN te Goudriaau. EEN kan voor eenen geruimen tijd nog werk beko men bij J, C. GERHARD, Huisschilder te Jaarsveld. (7196) Mevrouw VERSTEEVEN-Bosch te Schoonhoven vraagt met Augustus eene Brieven franco, doch llfefst in persoon. (7215) Mevrouw LEHMANN vraagt terstond eene Of NOODHULP, kunnende koken en tevens huiswerk verrichten. (7223) Mevrouw J. KOOIMAN, Oude Haven, Schoonhoven, verlangt met Augustus of vroeger Brieven franco of in persoon. - (7227) HOLLOWAY's PILLEN. Geene verontschuldi ging- Wanneer duizenden vrijwillig verklaren, dat aeze middelen hen van vreeselijke ziekten hebben be vrijd, welke hunne gezondheid verwoestten en hun leven bedreigden, dan is er geene verontschuldiging voor lijders, welke weigeren dezelve te beproeven. Holloway's Pillen zijn bijzonder geschikt om alle on geregelde werking der hersenen, longen, hart, maag, lever, nieren en ingewanden te herstellen. Deze be wonderenswaardige Pillen werken versterkend en za- mentrekkend op de dierlijke vezels, wekken den eet lust op, verbeteren de spijsvertering, versterken de zenuwen, regelen de werking der lever, longen en het hart, en verwekken opgeruimdheid. Zulke uitgebreide weldaden waren nooit te voren bekend uit eene enkele bron te vloeijen, maar Professor Holloway vraagt al leenlijk allen lijders, hoe ernstig ongesteld ook, om een proef te nemen en dan zelve te oordeelen. Doosjes Pillen en Potjes Zalf f 0,80, f 1,85, f 3, f6,75, f 13,50. f 20,50, zijn op franoo aanvrage A con tant te bekomen bij alle Apothekers in Holland, alsmede in HOLLOWAY's Etablissement te Londen, 335, Oxford Street, vroeger 244 Strand. (7197) Hooischudders, Hand-enPaar- dehnrken, Hooi- en Mestvor ken, Dorschmachines, Hand brandspuiten enz. Voorhanden bij (7213) De Directie vau de mnatschappij „Uit Voor- ZOrg" te Gouda brengt ter kennis«e harer leden, dat als Bode voor de onderscheidene plaatsen langs de Lek, onder het agentschap Schoonhoven, is aangesteld J, DE EES te Groot-Ammers. De Directrice, WED. ARONSON. De Agent te Schoonhoven (7217) H. M. VAN BEEI. De Ondergeteekende betuigt aan de Directie van de Algemeene Begrafenis-Maatschappij «de Voorzorg", gevestigd te Rotter damzijnen dank voor de soliede wijze van uitbetaling bij den dood van zijn kinden kan niet nalaten het lidmaatschap in genoemde Maatschappij aan te bevelen. A. KLOENS. GROOT-AMMERS, 8 Mei 1875. (7216) Geëxamineerd Tandheelkundige. Dubbele buurt, GOUDA. Het is ontegenzeggelijk dat het verlies der tanden de schoonste gezichten misvormt en de spraak belemmert; tot herstel daarvan stelt b>»> vengenoemde ieder in de gelegenheid door zijne nieuwe methode van en zoodoende den vorm van het aangezicht terng te geven, en het uitnemen der aanwezige wor tels is volgens deze methode onnoodig. Stukken van andere meesters worden door mij spoedig hersteld. Verder alle Woensdagen te spreken voor al wat tot de Tandheelkunde behoort. Aanbeveling is ounoodig, daar hij vereerd wordt met het algemeen vertrouwen der Geneesheeren alhier en elders. (7226) Des WOENSDAGS te spreken bij Mejufvrouw de Wed DEN HOED te Schoonhoven Dit welsmakend Gezondheidsbier wordt ten gevolge van zijne voortdurende geifezende werking door de voornaamste en meest beroemde Geneesheeren als Versterkingsmiddel voor Herstellenden en hoofdzakelijk bij toestanden eenparig aanbevolen en dagelijks door Dankbrieven bevestigd. De prijzen zijn: 1 Flesch 45 Cent, 6 Flw- schen-f 2.20, 13 Flesschen f4.40. v De ledige Flesschen worden tl 5 Cent bere kend en tegen dien prijs steeds teruggenomen. JOH. HÖFF'sche Centraaldepot, Amsterdam, Smalle Bloemmarkt bij de Stilsteeg, F 154. Verkrijgbaar bij (7202) L. OKHUIJZEN tc Schoonhoven. Boekhandelaar, Spui, te Rotterdam. VERVAARDIGING van Versjes, Toas ten, Chansonnetten met of zonder Muziek, Voordrachten, Tooneel- of Blijspelen, Schil derwerk, Historische Voorstellingen of Rari teiten, alsTableau met uitleg, Souvenirs, Cartonnages en Surprises. BESPREKEN van een Los Tooneel met voetlicht, Kamer of Tuin, met of zonder Estrade, Decoratien, Groen en andere Ver sieringen. VOORHANDEN eene unike Sorteering Versjes en Aardigheden in 160 soorten. Al bum voor Bruidsparen, Menu's, Balkaartjes met sierlijke Etui, geestige Bordenkaar ten r Kransen, Cosaques, Kamer-Draaiorgels. (7195> Per riem ƒ1,50. Per boek 8 Cents. Te verkrijgen bij S. W. N. van NOOTEN* te Schoonhoven.

Schoonhovensche Courant | 1875 | | pagina 2