Beste nieuwe Aardappelen. EEK COKCERT FEESTEN, \wmu M kUSklilRSEL. PrDRllEN-BOmRÖÖP BINNENLAND. J. M. ELS II01 jT. TE KOOP: T I L B U R Y'S Op Zondag 13 Juni 1875, Kinderen N. KONINGS Bij L. va* BAAREN, ADVERTEIMTIËN. Speciale Inrichting voor van J. A. WEINBECK., KNECHT F. H. HEHEWERTH, Het groot* punt van verschil blijft altijd nog de kieswet. Behalve het rechtercentrumheelt nu ook de meerderheid der groep Lavergne-Wallon zich in deze aan de zijde der regeering geschaard, zoodat de linkerzijde alleen door de hulp der Bonapartisten en legitimisten, waarop zy rekent, de overwinning zou kunaea behalen. lntusschen is een nieuw schandaal ten laste der Bonapartisten aan het licht gekomen. Het onderzoek der rekeningen over 1869 nl. heeft tot de ontdekking gelelddat belangrijke sommendie op de legerbe- grooting waren uitgetrokken, verduisterd of tot ge heime doeleinden gebezigd zijn. Deze ontdekking zal voorzeker in de vergadering niet onbesproken blijven. Voegt men hierbijdat het onderzoek in zake de verkiezing van den Bonapartist Bourgoing is afgeioo- pen en kót rapport eerstdaags zal openbaar gemaakt wordendan laat het zich aanzien dat het overige gedeelte der zitting den keizerlijken niet veel goeds zal aanbrengen. De conservatieve republiek verloor dezer dagen een getronw verdediger door bet overlijden van de Remu- satden mandie onder Thiersals Minister van Binnenlandsche Zaken medewerkte tot de bevrijding van het grondgebied en zich steeds als een verdediger der vrijzinnige beginselen deed kennen. Onder luide toejuicning sprak de President der Nationale verga dering een woord van rechtmatige hulde aan de na gedachtenis van den overledene. Dauk zii de in Pruisen gevolgde gewoonteom bij verschil tuaschft de beide huizen van vertegen woordiging ten aanzien van eenig wetsontwerpdoor nader overleg der verschillende partijen tot een com promis te geraken, is een nieuwe gewichtige maat regel tot orgaqisatie van het binnenlandsch bestuur tot stand gekomen, nl. de Provincial ordnung, aansluitende aan de voor twee jaren vastgestelde Kreis ordnung en de vroeger gemaakte Stadte- ordnung. Ook met betrekking tot het wetsontwerp op het beheer der kerkelijke goederen vjndt tusschen beide Huizen overleg plaats, dat waarschijnlijk tot overeenstemming zal leiden. Van de drie-keizer9 conferentie te Pad-Enis zal niet veel komen. De keizer van Oostenrijk toch schijnt nog te vermoeid van zijne reis naar Italië en Dal matic en laat zich te Ems door aartshertog Albrecht vertegenwoordigen. Sommigen willen hierin eene ge voeligheid zien over het omcieuse bezoekdoor aen Duitschen kroonprins onlangs aan Italië gebracht terwijl van het aangekondigde bezoek van keizer Wilhelm tot heden niets kwam. Denemarken heeft een nieuw ministerie, voor het grootste gedeelte samengesteld uit leden der Eerste Kamer (Landsthing). Het is zeer te betwijfelen of het kabinet in de Tweede Kamer (Folkstbing) eene voldoende meerderheid zal vinden Uit 8panje al weder het eentonig berichtdat de operatiën weldra zullen hervat worden en dat wijzigingen in het opperbevel aanstaande zijn. Jntussfeben scbijnt de ingenomenheid met de nieuwe orde van zaken eer te verminderen dan toe te nemen. Op nieuw toch ciju vijf generaalsbeschuldigd van republikeinsche gezindheid, gevangen genomen en ver wijderd het gewone middel in Spanje om liedenwier invloed men vreest, onschadelijk te maken. De commissie tot het ontwerpen van eene nieuwe grondwet is daarmede druk bezig. De President- Minister woont de zittingen dier commissie bij. Vooral wat betreft het pnnt van godsdienstvrijheid heerscht groot verschil van gevoelen. Deze quaestie is nu tot later uitgesteld De pauselijke nuntius doet intusschen al wat in zijn vermogen is om te verhinderen dat aan de verschillehde gezindheden gelijke rechten blij ven toegekend en dreigt^zelfs met zijn vertrek indien anders mocht beslist worden. Het vroeger reeds aangekondigde wetsontwerp tot strafbaarstelling van elke aanbieding tot moord, ook al blijft de uitvoering achterwegeis thans door de regeering van België bij de vertegenwoordiging in gediend. Hierdoor is voor een gedeelte aan den wensch van Dnitscblandin de jongste vertogen uitgesproken tegemoet gpkomen. Z. M. heeft benoemd tot heem raad van den polder Heukelum J. Post. Z. M. heeft den k apt. C. Ou wendij k, magazijnmeester der artillerie te Gorinchem, op «ijue aanvrage, op pensioen gesteld, en het be drag van dat pensioen bepaald op f 1020 's jaars en aan genoemden kapitein den rang verleend van majoor. By Kon. besluit is aan T. W. P. Hofstede vergund zijne notarieele standplaat* van de gemeente Haren over te brengen naar de gemeente Qrootegast. Bij de op Dinsdag 11. plaats gehad hebbende verkiezing van leden voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal zijn in bet kiesdistrict Gouda 2757 geldige stemmen uit gebracht. Herkozen werd Dr. A. Kuijper met 1528 st.; Mr. J.G. Patijn bekwam 1216 stemmen. In het kiesdistrict Gonnchem zijn uitgebracht 2211 geldige stemmen. Herkozen werd de heer W. C. M. Begram van Jaarsveld met 1281 st.; Mr. A. P. De Savornm Lohman bekwam 54.1 en Jhr. E, G. Merkes van Gendt 880 stemmen. In bet kiesdistrict Dordrecht werden 1417 geldige stemmen uitgebracht. Herkozen werd Jhr. W. F. Gevers Deijnoot met 788 st.; Mr. L. W. C. Keuchenius bekwam 014 «temmen. Het meerendeel der Jeden werd ook in de andere districten herkozen. In Amsterdam echter werden twee liberalen gekozen in de plaats van twee conservatieven; in Haarlemmermeer en in Middelburg koos men een anti-revolutionair in plaats van een liberaal. In Almelo, Arnhem, Delft en Utrecht moet eene herstemming plaats hebben op 22 Juni e. k. Te Alkmaar, waar de stembus eerst gisteren is geopend, ia het liberale lid herkozen en in plaats van wylen Jhr. C. v. Foreest (conserva tief) gekozen Mr. W. Van der Kaay (liberaal). Buiten de herstemmingen hebben de liberalen das bii deze verkiezingen één lid gewonnen. Uit Sneek schryft men aan het U. D. van den 9, Juni: De spanning, die hier aedert eenige dagen ten gevolge van het verkie- zingswerk geheerscht had, nam heden een einde. Groot was de blijdschap van alle vrienden van 't openbaar onderwijstoen het bleekdat Tan de 3783 stemmen, de geachte (liberale) vertegenwoordiger, A. Moens, er 2166 op zich vereeniad had. Zoodra die uitslag bekend was, werd den heer Moens daarvan per telegram bericht gezonden, met de driugende uitno >di- ging, zoo spoedig mogelijk naar Sneek te komen. Aan dat verzoek werd door hem met bereid- willigheid voldaan en tegen half twaalf arriveerde hy hier. Door eenige hh. van de boot gehaald, werd hij geleid naar de eivolle zaal, bij den heer R. Agema. Daar werd hij door allen, die van hunne zitplaatsen waren opgerezen, met daverend applaus begroet, en de muziek deed het geliefde volkslied hooren. la eeu krachtige, hartelijke speech gaf de beer Moens lucht aan de gevoelens, die hem bezielden. Tot laat in den nacht bleef men alleraangenaamst bijeen, terwijl menige dronk werd gewijd aan den moedigen kampioen voor het volksonderwijs, aan het heil van vuderlaud en district. Volgens het proces-verbaal van opening der stembriefjes in de Haarlemmermeer zijn de volgende bezwaren ingebracht door den heer H. F. Bultman, dat bij het stemmen op den 8. Juni 1875, in het district Haarlem mermeer naast de bus vóór de plaats van den heer G. B. *t Hooft, het blad vhefc Huisgezin lag, waarin een groote advertentie met dikke blauwe strepen aangehaald, bevattende eene aan- beveüug van baron van Heemstra; dat dit blad gezien is door de mede gelijkertijd stemmende heeren S. Vis en Kofoed; dat verder ingeko men zijn twee bussen van Bloten, dat een en ander van invloed heeft kannen zijn op de ver kiezing, en hij, op grond vau gepleegde onre gelmatigheden te Haarlemmermeer en te Sloten, vraagt vernietiging van de stemming. Te Aminerstol hebben alle (22) kiezers voor-de Tweede Kamer op 11. Dinsdag hun stem uitgebracht. Een voorbeeld voor vele gemeenten Bij den Raad van State is op 2 dezer ingekomen een Koninklijk besluit van 17 Mei 11., houdende afwijzing van het beroep van M. Verdonk, te Schoonhoven, van eene uitspraak van Ged. Staten vaa Zuid-Holland in zake de lotiug voor de nationale militie. üp 11. Dinsdag had te Berg- Ambacht de stemming plauti voor een lid van den gemeenteraad, in plaats van wijlen den lieer It. Van Baaren. Van de 175 kiezers kwamen er 0b op. De uitslag was dat 88 stemmen wer den uitgebracht op den heer Jac. Verduijn, 19 op den heer F. Van Wijngaarden Az., 18 op den heer D. Blanken Az., 15 op den heer D. Uskam; terwijl op 4 andere personen te zamen 10 stemmen werden uitgebracht. Herstemming tusschen de heeren Jac. Verduijn en F. Van Wijngaarden Az. -— Eenige heeren te Baarn, de ge boorteplaats van prins Hendrik, bebbeu een ci^ culaire verzonden, waarbij de Nederlandsche natie wordt opgeroepen aan '6. K. H. een adres vaa hulde en gelukwenscliing te richten op 24 Oct. a. s., op welken dag het 25-jang gedenkfeest wordt gevierd van het optreden van den prins als stadhouder in Luxemburg. Het adres zal in sierlijken kunstvorm worden vervaardigd, waarvoor bijdragen van minstens 25 cent wor den geviaagd. Wat er over is zal geschonken worden aan de Prins Hendrikstichting te Eg- mond aan zee, tot verzorging van oude mannen en vrouwen. Door de concessionarissen van den spoorweg Rotterdam—Arnhem-Muuster is aan het gemeente bestuur vau Wijk bij Duurstede een schrijven gericht, inhoudende het verzoek om den termijn, vastgesteld voor de gemeentelijke subsidie vool' dien weg, nog mei een jaar te verlengen. Het verzoek werd toegestaan, onder voorbehoud, dat het subsidie vervalt, zoo in dien tijd genoemde gemeente op een andere wijze m het spoorwegnet mocht worden opge nomen. Maandag-middag had te Ridder kerk eene door eenige liefhebbers uitgeschreven harddraverij plaats met paarden van zessen klaar. Daaraan namen deel 22 paarden. De prijs werd behaald door de zwarte bles La Vitesse van den heer Heuser te Rotterdam, pikeur A. De Koniüg; de Jste premie door de bruine merrie Viorno van den heer Barendregt te Barendrecbt, pikeur J. De Boer; de 2de premie door de bruine rum Slimme Jan van den heer Koepman te Rotterdam, pikeur A. Bos; de 8de premie door de bruine blesmerrie Gravin van den heer J. Van der Linden te Maasdam, pikeur A. De Koning, Bij de op Woensdag 11. door Burg. en Weth. van ivralingeu gehouden aanbesteding van dc stichting der gebouwen enz., benoodigd voor het Koolcloset-stelsel, met bijlevenng van de vereischte bouwstoffen, waren ingekomen acht ïnscbnjviiigsbiJjetten. Minste inschrijver was de heer W. Zonneveld te Kralingeu, 7oor f 24.941. Z. M. de Koning zal tot 17 Juni te 's Dage blijven, doch in den avond van dien dag de reis naar Zwitserland aannemen, a. zal de bloemist Kraaijenbrink den Koning op reis vergezellen, in 't belung van 't park op het Loo. In den Prins Ajexanderpolder, en wel aau den lloofdvpft onder Hilligersberg, op de grens van Nieuwiricerk en Gapelle a/d iJsel zal eene brievenbus worden geplaatst. De mazelen zijn te Hoornaar zoo goed als geweken. Geen enkel kind is daar aan die ziekte overleden. Ook de kinderen van den ouderwijzer zijn hersteld, zoodat men hoopt dat de school, un ruim vijf weken gesloten te zijn geweest, weldra weder geopend zal worden. Te Meppel is 11. Maandag 't ge rucht verspreid, dat een der grootste boterkoo- pers aldaar, tevens in veevoeder enz. handel drijvende, zijne zaken niet richtig had; kort daarna kwamen landlieden van alom opdagen om de hun voor de boter nog toekomende gel den van den vorigen herfst in ruil voor ont vangen raapkoeken, rijstmeel enz. te incasseeren, terwijl aangekomen goederen voor den winkel door hen in beslag werden genomen. Er moet een belangrijk deficit in zijne kas beslaan. Be doelde koopman deed uitgebreide zaken, voor namelijk op Holland. Bij de op II. Dinsdag te Rotter dam in bet notarishuis plaats gehad hebbende publieke veiling van aandeelen zijn o. a. ge veild 1 /80 aandeel m de eerste helft der Nieuwe Rotterdamsche Courant, gestort kapitaal f750, rentende 5 pet. en recht gevende op dividend. Dividend over 1872 tot en met 1874 f 150 per jaar. Voor f 2850 verkocht. 1/80 aan deel in de tweede helft der Ni.-uwe Rotter damsche Courant, gestort kapitaal f 750, ren tende 5 pet. en recht gevende op dividend. Dividend over 1872 tot en met 1874 f 150 per jaar. Voor f 2800 verkocht. Een bewijs van gerechtigdheid tot een exemplaar der Nieuwe Rotterdamsche Courant, zoo lang de uitgifte dter Courant duurt. Voor f 350 verkocht. Aangezien bet schutsluisje het Lopiksche verlaat aan den Uitweg onder Lopik eenige noodige reparatiën vereischt, is door Ged. Staten der provincie Utrecht machtiging verleend tot stremming der scheepvaart door die sluis van den 5en tot den 23en Juli aanstaande. In de op 1 Juui te Amsterdam gehouden trekking van de leening voor het pa leis voor volksvlijt 1869 zijn uitgekomen de volgende seriën, elk van 50 nummers eu aflos baar f 3 per nummer: 810, 1084, 2156, 2837, 2362, 2930, 3154, 3369, 3702, 3821, 4052, 4494, 4602, 4883, 5796, 6206, 0404, 6913, 7021 en 7919. Bij de 11. Zaterdag te Utrecht gehouden tentoonstelling van honden zijn o. a. Ue volgende bekroningen toegekend: Jachthonden, gouden medaille aio P. Glavi- mans te lJselinonde voor 8 windhonden. Drijf honden, 2e prijs aan II. J. Backers te Gouda voor een drilt van 5 windhonden. Brakie prijs, gouden medaille, aan mr. S. C. Van Ap peltere te Gonnchem voor een drift van mins tens 6 brakken. Te Gouderak heeft men deze week een treurig geval van Diphthentis (keel ziekte) bij een zesjarig knaapje gehad, waarvan de afloop doodelijk was. ln Schelluinen zijn in de laat» ste twee maanden verscheidene kinderen ge storven. Alleen van de schoolgaande kinderen zijn er binnen drie weken vier, en in eeu jaar tijds al acht overleden. Ofschoon de mazelen lang zijn geweken, schijnt het dat de gevolgen nog erger zijn, vooral voor klierachtige kinderen. STADSNIEUWS. Schoonhoven, 12 JunL In den loop der week werden tl jongelingen tot korporaal-titulair bevorder!. Gis teren waren 17 jongelingen lot dienstneming opgeroepen die allen daaraan voldaan hebben, 2 werden wegens gemis der lengte afgewezen en 15 in dienst gesteld. Gedurende dit kwar taal werd de kompagnie met 35 jongelingen vermeerderd, terwijl 23 korporaals-titulair de kompagnie verlieteu. Aan de practische oefe ningen van 20 Augustus tot 3 September die in de legerplaats Zeist gehouden zullen wor den, zal het grootste gedeelte der kompagnie deelnemen. De gemeenteraad heeft 5 dezer besloten aan den beer L. Akkerhuijs JEz. hoofdon derwijzer alhier, als belooning voor door hem bewezen buitengewone diensten, tijdens ontsten tenis van voldoend hulppersoneeleene gratifi catie van f 50 te verleenen. aan den heer J. J. Driesen alhier, in koop af te Btaan 145,75 Ms gemeentegrond en water, gelegen bij de gewezen Lopikerpoortten oosten van het eigendom van T. Kikkoert, voor de som van 1132, teneinde aldaar woningen te bouwen. aan den beer P. Peereboom, op zijn verzoek, tegen 26 Juni e. k. eervol ontslag te verleenen als gemeente-ouivanger, met dankbetuiging voor het door hem gehouden beheer over de ge- meente-financiën. lu de gemeenteraadszitting van 5 dtzer is goedgekeurd de rekening der artil- lerie'Bcbutterij over 1874, bedragende in ont vangst f365,40, in uitgaaf f lö4,07. Batig saldo f 181,33, benevens de rekening van re genten van het üeref. Weeshuis over 1874, bedragende in ontvaugst f 281 l,79l/s, in uit gaaf 1 2185,32. Batig saldo f026,47yg. Verder is besloten net Burgerlijk Armbestuur te machtigen zijne begrooting over 1875 in ontvang eu uitgaaf te verhoogen met f61,80 en alzoo te brengen op f 4714,30 in ontvangst en uitgaaf. WATERSCHAP8- EN POLDER-BERICHTEN. In plaats van den beer G. Roo- kendie om zijnen hoogen ouderdom de betrek king van Polderschout van Zuidbroek had ne- dergelegd, is gekozen de heer P. Verhoogheem raad van dien polder. Tot Voorzitter van het bestuur van den Polder den Achterbroek is benoemd de lieer M. Bron en tot lid van dat bestuur de heer H. Oudenes. Op 23 Juni e. k. zal te Stolwij- kersluis eene vereenigde vergadering van Dijk college en hoofdingelanden van de Krimpener- waard worden gehouden, waarin o. a. de omslag per hectare over 1875/6 zal worden vastgesteld en de geloofsbrieven der nieuw benoemde leden zullen worden onderzocht, In de laatst gehouden vergade ring der verschillende polders onder Haastrecht hebben de volgende verkiezingen plaats gehad: Voor den polder Bil wijk werd herkozen als schout de heer F. J. Deu Hartog en gekozen als poldermeester de heer C. Den Baars in plaats vau wijlen den heer T. Verkley. Voor deu polder Beneden-Haastrecht werd ue heer J. Sluis herkozen als poldermeester. Voor den polder Rozendaal werd in plaats van den heer P. Benschop gekozen als poldermeester de heer A. A. Sprujft. Afloop van Publieke» Verkoopingen vau Onroerende Goederen. De hofstede met ruim 34 HA. boomgaard-, bouw-, wei- en hooiland te Ameide den 3n dezer in 15 perceelen te zamen voor f 85.459 ingezet en verhoogd, iaden 1 On dezer voor den heer Begram vau Jaarsveld, te Go rinchem, gecombineerd gemijnd voor f 90490. LANDBOUW-BERICHTEN. Op de gisteren te Haastrecht gehouden jaarlijksche paardenmarkt, waren 36 stuks aau de lijn, meest allen van zeer goede qualiteit, met vluggen handel. Voor het eerst waren aldaar Fransche kooplieden aauwezig. Donderdag 11. is te Gorinchem verpacht het hooigras der Gorkumscbe en Dordt- sche avelmgen tegen f 190 per hectare. Of schoon op de meeste stukken ruim half zoo veel staat als verleden jaar, werd het ruun f 10 per hectare duurder verpacht. Zestien hectaren van den heer Verloren van Themaat te Utrecht werden .behalve de oukosten voor f2795 ver pacht. Te Ouderkerk a/d IJsel heerscht de tongblaar onder het rundvee, hoewpl tot nog toe in geen hevigen graad. Ook ïu eenige weiden onder Stolwijk is het vee lijdende aau de tongblaar. Te Gouderak is mede de tongblaar onder het rundvee uitgebroken. KERK- EN &GH00LN1EUWK Beroepen te Rotterdam Ds. E. A. G. Van Hoogenhuize te Steen wijk. Aangenomen het beroep naar Kui lenburg door Ds. J. C. Van Gorkom te Welsum, Ds. P. Bartstra, te Klundert, heeft voor het beroep naar Amsterdam bedankt. Ds. Van Gorkom, predikant bij de Ned. llerv. gem. te Amsterdam, heeft het beroep bij de Remonstrantsctie broederschap aldaar aangenomen. Beroepen tot pred. bij de Herv. gemeente aan de V unrsche ds. E. A. Lasonder, pred. te Olden broek. De kweekeling H. W, Bettink te Berg-Ambacht is, na vergelijkend examen, benoemd tot rijkskweekelmg aan de leerschool voor aankomende onderwijzers te Utrecht. Den 4n en 5u dezer heeft te Gorinchem het vergelijkend examen plaats ge had voor de betrekking van hoofdonderwijzeres aan de burgerschool voor meisjes. Van de elf sollicitanten waren slechts vijf opgekomen, die echter alle aan de vereischten meer dan volde den. 't Examen werd afgenomen, behalve door den Schoolopziener den heer Mr. A. H. Vau Tienhoven, door de heeren D. Van 'tSant, oud- hoofdonderwijzer, J. M. Elshout, hoofdonder wijzer aan de burgerschool voor jongens, P. Van Zntphen en F. A. B. Beekman, leeraren aan de hoogere burgerschool aldaar. De voor dracht zou in den loop dezer week worden op gemaakt. Door den gemeenteraad van Berg- Ambacht is tot tweeden hulponderwyzer aan de lagere school benoemd de heer liBezemer, laat- stelijk werkzaam te Oudewater. GEMENGDE BEBICHTEN. Te Groningen zal eene zooge- i.aamde 1 UI)-jarige Aloë in de eerste dagen van Juli gaan bloeien. De plant is 80 jaar oud. Zoodra zij gebloeid heeft, Bterft zij. lie overige in den Groninger Hortus aanwezige Agaves (Agave Americana is de naam der plant) zijn betrekkelijk jong en hebben nog we) 40 k 60 jaar leveus noodig, alvorens in bloei te komen. Dinsdag-avond heeft te Amster dam eene vreeseiijke gebeurtenis plaats gehad. In een manufactuurwinkel aan de Prinsengracht ontstond te ruim negen uren brand De ooizaak daarvan was, dat in de winkelkast uitgestalde goederen in aanraking gekomen zijn met de zich daarin bevindende gasvlam en in een oogenblik stond de geheele winkel in vlam. Het met papier beplakte plafond van dien winkel was spoedig doorgebrand, en de vlammen, aange wakkerd door den vrij sterken wind, bereikten snel de tweede, derde en vierde verdieping, üp eene daarvan, en wel op de derde, woonde de bakkersknecht J. Olie met zijne vrouw en eeu Jongske van 10 maanden. Van het oogenblik gebruik makende dat haar man sliep, was vrouw Olie na het slapend kindje naast haar echt genoot te hebben nedergelegd, uitgegaan, om eenige benoodigd heden te koopen. Naar huis gaande, hoorde zij dat hare woning in brand stond, en op de plaats des onheils aangekomen, vertelde men haar, dat alle zich in het huis bevindende mënschen gertd waren, zoodat zij aanvankelijk te dien aanzien gerust gesteld was en er geen bijzondere pogingen zijn aangewend tot redding van haar man en kind, die, zoo als later bleek, zich nog in het brandende huis bevonden; toen was echter redding te laat. Te ongeveer één ure dacht men den brand gebluscht te hebben, en eeuigen tijd daarna werd een aan vang gemaakt met het opruimen, waarbij men de lijken van den bakkersknecht Olie eu zijn kind vond, het eerste geheel verkoold en in knielende houding. Nog vermeldt men, dat zich eene ruim 70- jarige weduwe, De Voogdt genaamd, zich alleen op de bovenkamer bevoud, toen de brand uit barstte. Nauwelijks werd dit bekend of twee mannen begaven zich in het reeds fel bran dende buis, drongen met gevaar de trap op, en hadden het geluk genoemae juffrouw van haar bed te lichten en van een anders wissen dood le redden. Toen men te Gorinchem 11. Woensdag de stembus openmaakte, kwam ^r onder de stembriefjes ook eeu brief te voorschijn aan het adres van Mejuffrouw De Looij te Dordrecht. Later vernam men dat de beer C. S. te Gorinchem abusievelijk dien brief in de stembus geworpen en zijn stembiljet op het post kantoor bezorgd had Onder de kiezers die Dinsdag te Delft hebben getemd, was er een van meer dan honderd-jarigen leeftijd. De-gew zen bouw man N. Van Leeuwen namelijk, die 1 Mei 1775 is geboren, was nog krachtig genoeg om zich te voet naar het raadhuis te begeven ten einde zich van zijn burgerplicht te kwijteu. Te 's Heerenberg beeft de oud notaris Bin- nerts, een hoogbejaard man, in ziekelijken toe stand verkeerende, zich naar t Raadhuis doen rijden om zijn kiesrecht uit te oefenen. Te Bodegraven is de klok ge scheurd, en heelt zij daardoor haar fraaien klank verloren. Nu is de scheur opengehakt en is daardoor eenige verbetering ontstaan maar met voldoende. Daar het vergieten f 900 zou moeten kostenziet meu er echter nog al tegen op, daartoe over te gaan. Aanstaanden Zondag zal aan Zaan dam nogmaals eeu bezoek worden gebracht door Czaar Peter den Groote met Hds. gevolg. Het hoofd dier gemeente heeft op de tijding van dat ophanden zijnd vorstelijk bezoek alle maatregel len genomen om de doorluchtige vreemdelingen waardig te ontvangen. Van Zaandam zal de Czaar naar Leiden komen om deel le nemen aan de maskerade. Xn den namiddag van 8 Juui jl. ontstond er brand in eene met hoepels gevulde en geheel van riet opgetrokken keet van J.C. d. B. te Streefkerk. Hoewel men eerst vreesde dat ook het daarvoor staand woonhuis een prooi der vlammen zou worden, is dit toch door den onvermoeiden ijver van sommige ingezetenen behouden gebleven. Huis en inboedel van d. B., gedeeltelijk beschadigd, zijn tegen brandschade verzekerd, doch de verbrande keet met hetgeen zich daarin bevond niet. De kloppartij, welke op den tweeden Pinksterdag nabij Gent is voorgevallen tusschen processiegangers en anti-processiegezin- den, is een veldslag in het klein geweest. De uitslag is geweest als volgt: 1 doode, 48 die gedurende 10 dagen ongeschikt zijn geweest om te werken, 170 gekwetsten en 656 gekneusden. Als eene bijzonderheid dient vermeld, dat iemand, op de grenzen van Ber- kenwoude wonende, te Stolwijk tweemaal aan gifte van zijn geboren kind heeft gedaaneerst als zoon en twee dagen daarna als dochter. Dinsdag geraakte te Hoog-Blok- land een paard voor een rijtuig gespannen op hol, door het aanblaffen van een hond. Het rijtuig viel om, m de onmiddellijke nabijheid der school, juist, toen deze een aanvang zou nemen, en vele kinderen zich aldaar verzameld hadden. Een meisje van 6 jaren kwam met het rijtuig in aanraking en werd een eind raedegesleept, waardoor het eenige wonden aan het hoofd be kwam, die gelukkig niet gevaarlijk waren. Ook de uit het rijtuig geslingerde persoon kwam er met eenige lichte kneuzingen af en had nog tegenwoordigheid van geest genoeg om het paard te grijpen, dat tegen eene heg geloopen was. 4 Juni is te Gouda door de keur meesters van het vleesch en spek ten huize van den slager Van der Post aldaar in beslag genomen p. m. 190 kilo rundvleesch, hetwelk als schadelijk voedsel voor de gezondheid on middellijk is begraven. In het Fransche dorpje Pessac, departement Girojide, is voor eenige dagen over leden Jeanne Dominé, in den ouderdom van 107 jaar. Twee barer jongere zusters zijn 103 en 101 jaar; de eerste heeft eene dochter van 81 en de tweede een zoon van 71 jaar. De ver standelijke vermogens van de jongste der zus ters zijn een weinig gekrenkt, maar overigens *ijn beiden nog volkomen vrij van alle gebreken des ouderdom*. De chef van de Engelsche sche pen in de Chineesche zee heeft de aandacht der Engelsche Admiraliteit gevestigd op de groote diensten, welke aan boord door matrassen, op gevuld met fijne kurk in plaats van met wol of paardehaar, zouden kunnen bewezen worden. Daardoor zouden de matrassen kunnen drijven en men zou van de hangmatten kleine red- dingsvaartuigen kannen maken, welke de men- scben 9teeds bij de band hadden. Zulk een matras vermag een gewicht van 120 5 130 pond te dragen. De admiraal wijst er op hoe veel menschen in zulke hangmatten bij zee rampen konden gered worden. Thans werpen zich allen tegelijk in de reddingsbooten; toch kunnen niet allen opgenomen worden, en zin ken vele booten door de te groote lading. Dan heeft ieder zijn eigen hangmat, waarin bij zich althans voorloopig kan redden en afwachten, tot hij ineen boot wordt opgenomen. Matrozen, die zoo dikwijls om reddingstoestellen lachen en er geen geld voor uitgeven willen, hebben in de hangmat dien toestel altijd bij de hand. De Pruisische en Russische Marine hebben reeds een groote bestelling van matrassen, met kurk opgevuld, gedaande Amerikaansche Ad miraliteit stelt voor ze ook voor de Amerikaan sche Marine aan te schaffen. - Eergisteren heeft te Amsterdam een bruid haren bruidegom, in de toekomstige echtelijke woning, opgehangen gevonden. -—Eergisteren had de knecht van een landbouwer te IJselmonde het ongeluk van een met mest geladen wagen te vallen, waar door hij zóó ernstig werd gewond, dat hij kort daarop overleed. Te BleBkensgraaf geraakten twee koeien, al vechtende, met de hoornen in elkander verward en tunnelden in het water. Eerst toen men aan iedere koe eeu gedeelte van een hoorn had afgezaagd, kon men de dieren uit het water bevrijden. Den 9den dezer is een verschrik kelijke storm, gepaard met on weder, over Parijs en zijne omstreken losgebarsten. Sedert den ochtend was de hitte ondragelijk. De thermo meter teekeude ruim 32 graden C; eene hoogte, die gedurende dit jaar nog niet was bereikt. Omstreeks drie uren 's namiddags was de lucht zwaar bewolkt en kwam er een wind opzetten, zoo hevig, dat hij op schier alle punten der stad sporen van verwoesting heeft achtergelaten. In de Champs Elysées was de grond als be zaaid met afgewaaide boomtakken en bladeren. Veertien boomen werden ontworteld. Een kraam kinderspeelgoed vloog in ontelbare stukken uit een. In de Avenue d'Italie is een paard voor een rijtuig doodgeslagen en viel de koetsier van den bok. In de Rue de la Bourdonnage is een werk man door de brokstukken van een schoorsteen zoozeer getroffen, dat men aan 't behoud van zijn leven wanhoopt. Op de Buttes-Chaumont is eene vrouw door den bliksem gedood. Een tent, die bij de Rue de la Sablière was opge richt, om tot een reusachtig panorama le die nen, dat de voornaamste episodes uit de beide belegeringen van Parijs te aanschouwen zou geven, eu dat naar de tentoonstelling te Phila delphia zou worden gezonden, is plank voor plank uit elkaar geslagen. Alleen deze schade wordt op 50.000 fr. begroot. Opgave van het getal kiezers in de ver schillende gemeenten van het hoofdkiesdistrict Gouda, en van het getal kiezers dat op 8 Jum 11. heeft gestemd. GEMEENTEN. Getal kiezers. Gestemd door Gouda 478 388 Oudewaker 98 79 Hekendorp 36 24 Langeruige weide 40 30 Bodegraven 173 129 Papekop 21 15 Woerden 178 130 Nieuwkoop 94 70 Zevenhoven 54 ^6 Rietveld 37 29 W aarder Barwontswaarder Boskoop Wad dinx veen 37 46 25 105 128 106 Zevenhuizen Moercapelle 215 BJeiswiik 66 Keeuwijk 110 Moordrecht 66 Nieuwerkerk a/d IJsel 59 Capelle 61 Ouderkerk r #65? Krimpen 38) Lekkerkerk Krimpen a/d Lek BeSkonwoude Gcmderak Schoonhoven Belg-Ambacht Ammerstol Stolwijk Haastrecht V list Midrecht Wilnis Zegveld Ktmerik Kockengen Hsrmelea 84 Veldhuizen 19 5 Linschoten 691 Snelrewaard 35 Montfoort 49 Willescop 44) Viikeveen en Waverveen 81 Totaal, 3615 103 104 63 28 55 167 114 22 102 77 24 114 88 50 108 103 104 93 83 59 74 32 23 45 141 87 22 84 70 18 84 66 41 73 32 60 61 2795 De Ondergeteekende, Instituteur te Oorin- ohem, bericht bij deze aan Ouden en Voogden, dat er met September a. s. gelegen heid is tot het plaatsen van Leerlingen die óf zijne inrichting wenschen te bezoekenóf de lessen der alhier bestaande* HOOGERE BURGERSCHOOL wenschen bij te wonen. (7323)* CORRESPONDENTIE. Tot ons leedwezen ontvingen wij het verslag der feestviering bij den heer J. H. Von San ten te Krimpen a/d Lek op 6 Juni 11. te laat. Het wordt in het volgend nommer geplaatst. BURGERLIJKE STAND. GEMEENTE SCHOONHOVEN. Ingeschreven van 4 tot 11 Jnni 1875. Gebourn Helenaouders H. De Vaal en G. Saton. Philippus, ouders A. Berkleii en T. Schenk. Ovbhmmn: C. M. Kuilenburg, ond 6 maanden. J. B. Zuidervliet, oud 1 maand. Levenloos kind, waarvan ouders zijn G. Bek en J. Kapoen. Zalmvisaoherlj te Ammerstol. Aan den afslag geweest van 7 tot 12 Juni: 200 zalmenprijs van f 0,90 tot f 1,00 per half kilo. Twee nieuw solied bewerkte en een KOOPMARiSK ARRET JE op Veören. Te bevragen bij H- VAlf DER GOOT* Zadel- en Rijtuigmaker, Lopikerstraat, No. 389, te Schoonhoven. (7349) des avonds ten 7 ure, zal in den Tuin //Rozenburg", van de TE OUDEWATER, -worden gegeven door het alom gunstig bekende MUZIEKKORPS onder directie van den Heer J. Arend. Met het oog op den roemwelken gemeld Muziekkorps op diverse plaatsen van Nederland verworven beeft, als ook de riante ligging en inrichting van den Tuin Rozenburgbelooft de avond van 13 Juni genotvol en luisterrijk te zijn, en worden Heeren liefhebbers van goede dege lijke Muziek hierop attent gemaakt. (7348) Zie verder de algemeen verspreide Programma's, GRAAFJES één Gulden de Vijf Kop. NOORKERS 80 Cent de Vijf Kop. DRIELINGEN 50 Cent de Vijf kop. (7352) üoogendjjk, Berg:-Ambacht Voorspoedig bevallen van eene welgeschapen Dochter G. van der NEUT, geliefde Echtge noot van J. VINK, Hoofdonderwij zer LEXMOND, 8 Juni 1875. (7338) Zooals alle jaren, zijn nu ook weder de sta tistieke opgaven over de Amerikaansche Naaimaohine-fabrioatie verschenen, die daarom van bijzonder belang zijn, wijl zij, als met de industrie in het algemeen in nauw ver band staan le, eene duidelijke voorstelling van de veranderingen geven, waaraan zij in de laatste jaren onderworpen was, eu daarbij te gelijker tijd aantoonen, hoe de vraag zich, meer en meer, tot enkele practische eenvoudige stelsels bepaalt. De statistiek, over den Naaimaclnne-verkoop van het algeloopen jaar 1874, toont de volgende resultaten aan: The Singer Manufacturing Co. verkocht 241.679 The Wheeler Wilson Mfg. Co. w 92.827 The Domestic Sewing M. Co. n 22.700 The Weed 8. M. Co. 20.495 The Remington Empire S. M. Co. n 17.608 The Wilson S. M. Co. u 17.525 The Gold Medat S. M. Co. h 15.214 The Wilcox Gibbs S. M. Co. s 13.710 The American B. H. S. M. Co. u 13.529 The Victor 8. M. Co. 6.292 The Florence S. MCo. n 5.517 The Secor S. M. Co. h 4.541 J. C. Braunsdorf Co., Aetna h 1.866 The Bertram Fantom S. MCo. 250 The Mc Kay S. M. Association 128 The Keystone S. M. Co. 37 Volgens deze statistiek verkocht de Singer Manufacturing Co. 241.679, tegen 232.441 stuks in 1873, zoodat er in 1874 9235 stuks méér verkocht werden; dat dit meerder debiet niet groot is te noemen, moet worden toegeschreven aan den invloed, dien de algemeene stremming in den handel op de industrie heeft uitgeoefend. De Singer Manufacturing Co. is de eenige fa briek, welke zoowel in het vorige ais in vroe gere jaren, op een toenemend debiet kan wijzen, en die alleen bijna de helft van de gezamen lijke in Amerika gefabriceerde Naaimachines voortbracht. Eenig depóthouder voor Schoonhoven en om streken de heer C. Lamme te Schoonhoven. De Heer en Mevrouw van WANING- Hoogendijk betuigenzoo voor zich als namens hunne Kinderenhun hartelijken dank aan allen, die op zoo ondubbelzinnige wijze hebben doen blijken van hunne deelnemende belang stelling in hun 25-jarig Huwelijksfeest van den 31. Mei 1875. OUDERKERK a/d ÜSSEL, 10 Junij 1875. (7340) De Heer en Mevrouw SL1NG ELAND - Hokk betuigen bij deze hunnen dank voor de vele blijken van deelneming in het overlijden van hun Kleinkind, zoo van hier als van elders ontvangen. SCHOONHOVEN, 12 Juni 1875. (7339) Voor de vele en hartelijke bewijzen van deel neming, bij gelegenheid van ons Vijfentwintig jarig Huwelijksfeest, betuigen wij hiermede on zen welgemeeuden dank. J. H. VON SANTEN. e. m. von santen - VAN DEB MlJLi. KRIMPEN a/d LEK, 12 Junij 1875. (7347) Boekhandelaar, Spui, te Rotterdam. VERVAARDIGING van Versjes, Toas ten Chansonnetteu met of zonder Muziek Voordrachten, Tooneel- of Blijspelen, Schil derwerk, Historische Voorstellingen of Rari teiten, als: Tableau met uitleg, Souvenir», Cartonnages en Surprises. BESPREKEN van een Los Tooneel met voetlicht, Kamer of Tuin, met of zonder Estrade, DécoratienGroen en andere Ver sieringen. VOORHANDEN eene unike Sorteering Versjes en Aardigheden in 160 soorten. Al bum voor Bruidsparen Menu's, Bslkaartjes met sierlijke Etui, geestige Bordenkaarten KransenCosaquisKamer-Draaiorgels. (7350) By JAN HOOGENDIJK, Kleermaker, in de Ne9 te Schoonhovenwordt zoo spoedig mogelijk een gevraagdvoor wienindien hij dit wilgele genheid bestaat om het scheren te leeren. Loon naar bekwaamheid. [7851) Bekroond door de Maatschappij van Landbouw, Haarlem 1867. Dordreoht 1874. De puike qualiteit van dit fabrikaat is bekend. Agent voorde HH. Gebr. Wykhuisen. (7330) met FEIN KELUON1G. Dit is geeu zoogenaamd geheimmiddel; het bestaat uit druiveusuiker en Zwitserschen honig met een af treksel van mout, orange-bloesem en fenkel. Het werkt spoediger en is aangenamer in het gebruik dan de andere middelendie tegen borstaandoemngen aan gewend worden, als borsttbee, drop, malz-extract, borst-bonbons enz. Deze borstsiroop werkt genezend en verzachtend bij keelpijn, hoeaohhöid, hoeat, pijn in de borst, kramp hoest en kuohhoeafc. i>e descü met gebruiksaanwijzing 60 cents. SEL DE GIMBORNlilMBOHVS MAAGTOIMM1B ZUIEEHilMrWOljT. Dit uitstekend voorbehoedmiddel verfrisebt bet lichaam, zuivert bet bloed, heeft een aangen&men smaak en vereenigt in zich alle genezende krachten van bet zont van CarlebftdEms en Mariënbad. Het wordt vooraf aanbevolen aan per sonen die lijden aan coliek, migraine, rbeumatischo aandoeningen, constipatie, slechte spijsvertering, con gestie en m 't algemeen alle ziekten waarbij men zich van purgeermiddelen bedienen moet. In verzegeld# doozen met gebruiksaanwijzing 60 cents. ZI1IVÏM MEDIIMU LEVERTRAAS. bodig nog meer te zeggen over de algemeene aanwending van levertraan bij borstkwalen, kliergezwellen, bleek zucht enz. Het is alleen de onaangename smaak van de gewone levertraan, die aau een meer algemeen ge bruik in den weg staat. Daarom is het mijn streven geweest de fijnste levertraan in den handel te bren gen die een goeden smaak heeft, daar ik de versche traan aanstonds filtreer, op flesschen tap en lucht dicht laat zluiten. In elk magazijn, zelfs in de beat* apotheken, moet de levertraan ranzig worden, wanneer zij langzamerhand, weken en maanden lang, van een vat afgetapt wordt. In flesschen van 30 en 50 cents. IJZER-LEVERTRAAN. Het is van algemeene bekend heid, dat ijzer een onmisbaar bestaaddeel van ont bloed is. W aar het in te geringe hoeveelheid voorhan den is, zijn kwaadsappigheid, bleekzuchten klierziek ten de natuurlijke gevolgen. Van alle zoogenaamde ïjzerpraeparaten is deze oplossing van ijzer in lever traan de geschiktste. Een eetlepel bevat 0,15 gram ijzer in een licht verteerbaren vorm. De flacon kost 50 cents. Bij ieder artikel is eene uitvoerige gebrwiW.eanwy^D». JÏovëh8lattncIë~Trtïkêieïr^ijn~tê~5ëEomêirTn™dëT«« kende depöts, voornamelijk: (7332) Schoonhoven, Wed. WOLFF Zn. AlbUiserdaim G. Maat Et. Bodegraven H. Rollmann. Dordrecht. Wed. Kohn Go.; J. Krimi Leon PennochB. Bischop. Gorioohem N. Stufkens; B. J. K. Bosch. Gouda: L. Welter; L. Schenk. Oudewater V. Jonker-IdenburgAp.— EMMERICH. H. VON GIMBORN, Apoth. en Fabrik. van chemisch-technische Praparaten,

Schoonhovensche Courant | 1875 | | pagina 2