JUNI. ZONDAG 17 F. 315. 1875. EN LOlTKERWAARD EN "OMSTREKEN. Als één ding ontbreekt. r s. w. n. va: WEEKBLAD VOOR DE KRIMPENER-, ALBLASS^L BUITENLAND. OVERZICHT. BINNENLAND. OOTEN, 58 üitgeyi 100 100'/. Deze Courant wordt geregeld iederen Zaterdag-middag verzonden. Prijs: voor Schoonhoven per driemaanden f 0,70. Franco per post door het geheele rijk 0,80 Maatschappij de Provinciale vorderd voor c ter bevordering ontbreekt, daar 1 zijn al regent het H—e. f 8.80 A 8,60 a 9,10, 7,70 8,00, -Brabantscbo evoerd: 773 luchtere kal- arkens, 132 qual. 62 ct.; ct.schapen nden 50 tot 18 Juni. 6»‘7„ ’4'7.. 98“/,. 92'/. 9"’/, H7, 15‘/. 51'/. 102 y, SCHOONHOVENSEHE GOMT. 92’/8 ion/. 10P/4 94’/. S4171. 345 335 627t. 617/8 65‘/ie 657s 284 600 143 AH« bmnenland«eh« Advertentiên waarvan de Onding, plaatsing DRIE MAAL wordt opgegeven, worden slechts TWEE MAAL in rekening gebracht. iwond werd idag van alle kerkelijke ontwer-' van een aanslag bedoeld te von Bismarck, is door de vrijgesproken. Zijn aan- lieten strekte toch alleen irijven in hau te doen. En :he rechtbank en 3de 00 A 22,00; 56 ct., wei- f23 A 30, f 8 12, i; vette kal- 7 10 gul- imen 1 2,40 en 110,00 a >0 stuks, ggen handel, ndelaange- 28 31,00, f 32,25. ,20 per kilo. Engeland 22 94’/. ion. 112 85’/. »7, »’7. 177, '»7. 100 58'/, 13 «7. 14'/. 58’/. 47. 268 242 194'/. 100’/, ioi y, 99 Prijs der AdvertentiënVan 1 tot 5 regels /0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzen ding franco, en uiterlyk tot Zaterdags-Vbormiddags ten 10 ure. te noemen voor het leven een zaligheid glijdt eenzame e een traan uit het oog, en benijdt het geluk diens armen. Waarom is c woning de vreugde geweken? spelend gesnap der kinderen verstomd, levei., die het geluk al s leven zelf is zoo schoon het aanbiedt zijn zoo al zeer weinig mensch er z kkeeschc en nindere f 6,50 nadere f 6,20 20, lange en 100 kilo. >che f 9 00 A 8,50 a f 9,10. )er van onge- vlugger dau .220, mindere een f 40 75 per kilo, fok- >«r stuk, ou- 11,12 per kilo. lieu we Zeeuw- K) a 9,20, goe- f 7,80 i 8,10, ische 7,40 A je winter zak- Overmaassche Zeeuwsche en gestort f 6,8Q öf00 i 6,30, wel toesienof het geen klatergoud is! Niet elk gesteente dat ons door zijn glans betoovert is ziiver, en de Hond van Lafontaine, die het stuk vleesch losliet om naar het spiegelbeeld onde: water te duikenheeft geestverwanten bij menipe. Wiet wij die voorzorg gebruiken, zullen wij toegaikelijk blijven voor elk zonnestraaltje van buitel: het leven zal nooit zoo guur en zoo onvrien delijk lijn of het zal voor ons nog wel een lachje hebben overgehouden. In een vruchtbaren boden groeit altijd watal heeft de hovenier geen »chat van zaden er in uitgeslrooid. Waar vatbaarheid vopr geluk is overgeblevendaar komt het geluk ook wel’t zij vroeg of laat waar achter dat ééne ding 11 kan vin geluk geen sprake er ook sclatten. en dat ééne gemis werpt een sombere schaduw over hun geluk, over hun leven. Hun echt bleef, kinderloos. Geen blij gelach weer galmt m die ruime gangen in die weelderige vertrekken. Hoe eentonig is die prachtige tuin, nu geen schalkachtige knaap er de vlinders ver volgtnu geen juichende kleinen schuilhoekje spelen in ’t prieel I Menigmaal was de dame er getuige van wanneer zij bij het vallen van den avond in haar sierlijk rijtuig den omtrek van haar buitenplaats doorreed, hoe de daglooner, met stof en zweet bedekt, met van vermoeidheid knik kende knieën, huiswaarts keerde.... Daar klinken de stemmen zijner kinderen hem tegen zij snellen vader in de armen, en weg is alle vermoeidheid, zijn gestalte richt zich op, een glimlach van zaligheid glijdt over zijn gelaat. En die eenzame echtgenoot? Zij wischt zich groote bezig is operation rid. 4l‘/„ i»»7. 81'/. 98’/. 103'/, 97'/, 99’/, 101 //Mijn brood is ’t brood der bloeiende aarde, Mijn brood is weelde en overvloed, De bloesems van mijn lentegaarde De frissche luchtdie sterkt en voedt; Een uitgelezen schat van zegen Die, als van zelff vloeit in mijn schoot...” Wien onzer het leven dat alles sëhenkt, be hoeft zich niet te schamen dat hij soms geneigd is te twijfelen //Of reeds het leven hemel zij Ja, van zoo menigeen dien we ontmoeten, met wiens levensomstandigheden we bekend zijn zouden we geneigd zijn te verzekeren*Die mensch geniet een hemel op aardeMaar.... laat ons niet al te spoedig gereed zijn dat te zeggen en vooral, laat het ons geen reden tot wangunst, tot ontevredenheid zijn. Het aardsch geluk toch is gelijk aan een fijn raderwerk als één ding er aan ontbreekt, dan heeft al het andere zijn waarde verloren. Wij treden de woning eens rijken binnen. Die man en die vrouw, zij smaken alle genie tingen die het bezit van schatten kan schenken. Zij behoeven zich geen enkele begeerte te ont zeggen. Natuur en kunst beijveren zich om strijdom hun levenspad te versieren. Een jarenlange echtverbintenis heeft de liefde met kunnen verminderendie hen tot elkander bracht, integendeel, die liefde wordt sterker, naarmate de jaren er over heen snellen. En toch... hoe koudhoe eenzaam is het in hun woning, welk een weemoedig gevoel bekruipt ons, als wij het oog op hen vestigen I... Hier ontbreekt De uitgezochtste liefhebbend vader ver een aantal bedienden hun alle gemakken te verschaf- van gindsch vertrek, en binnen. Daar ligt zij, in de en ter Solon heeft eenmaal gezegd//Niemand is ge lukkig te noemen vóór zijn dood.” Zonder nu te willen onderzoeken in hoeverre 'wij ons met de zienswijze van den ouden wetgever der Atheners kunnen vereenigen, mogen wij toch wel staande houden, dat het volkomen het absoluut geluk hier niet wordt gevonden. Moeten wij daarover treuren Wat Lessing zei van de waarheid, is ook hier tot op zekere hoogte van toepassing. Het streven naar geluk bevredigt ons meer, dan het volmaakte geluk ooit doen zou. De paradox het geluk maakt ons niet gelukkig, zou zonder veel moeite glansrijk verdedigd kunnen worden. Al wat in en bij ons is, verkeert in een toe stand van ontwikkelingde menschheidzoowel als de afzonderlijke mensch gaat berD opwaarts: het streven, het vooruitgaan stap voor stap, het zegevieren over belemmeringen is ons aangebo ren, en wij gevoelen ons daarin thuis. In //sturm und drang” zijn wij in ons element. //Luctor et emergo” ik worstel en ontzwem Excel sior immer hooger i v Breng den stormvogel uit het gebulder der winden, verwijder hem uit bet golfgeklots, dwing hein zich.te vestigen aan het kalme strand eener binnenzee, en hij zal verkwijnen. De mensch is een stormvogel van nature. De geschiedenis der menschheid komt geheel overeen met de legende van Ahasveros, den Wandelenden Jood, met dat onderscheid, dat het gebod: //Gij zult voortgaan tot aan het einde der tijden,” geen vloekmaar een zegen is. In het gewoel van den strijd worden onze krachten gesterkten juichend springen wij in de branding, overtuigd dat wij reiner en edeler worden naarmate wij moediger kampen. In de verte wenkt ons een heerlijk land tegen het vaderland des Geluks. Ie midden van den worstelstrijd staat het ons levendig voor den geest; wij komen het al nader, ofschoon nog een groote afstand er ons van scheidt. En wat ook onze bijzondere meeningen mogen zijn aangaande dat land der toekomstdie wereld van het ideaal ,het is ons goed ér naar te haken. Daar zijn echter toestanden in het menschelijk ij.-_ l_4 I..U zeer nabij komen. Het iuü en de genietingen die heerlijk, dat de mensch zou moeten zijnals hij zich niet in kon verheugen. Wie onzer met De Génestet kan zingen: i uitval als sndlieid, doch me hare meening toestand rniet hopeloos" twintig jaren vooruitging In Spanje hoopt men alles got constistutioneele partijdiezooais eene nieuwe grondwet samen te stel worden intusschen van dag tot dag Don Carlos heeft de algemeene ju., zijne vertegenwoordiging, tot eene t Onder niet zeer gunstige vooruitzichten is in Frank rijk een aanrang gemaakt met de beraadslagingen over de eerste der aanvullende constitutionele wetsontwer pen de verhouding der openbare machten. De behan deling der wet op het Hooger onderwijswaarvan thans de tweede lezing is ten einde gebrachtheeft toch be wezen, dat op kerkelijk-staatkundig gebied de clericalen, wanneer ’t er op aankomtnog over eene voldoende inacht kunnen beschikken. Niet alleen is 't hun gelukt ook voor de diocezen het recht te verkrijgen tot op richting van Hoogescholen maar tevens ontnamen zij aan den btiat een machtig wapen tegen eventueel mis bruik djior zich een plaats te veroveren in de com missie, iel ast met het toekennen van academische graden. De der$ lezing, dus der definitieve behande ling der wet, is echter tot later uitgesteld en intus- schen het genoemde constitutioneele ontwerp ter hand genomen. Ook de kieswet is thans gereed ter behandeling. Zooais te verwachten washeeft de groote meerder heid der commissie van dertig zich vóór de verkie zingen departementsgewijze dus tegen het stelsel der re^eering verklaard een besluit, dat, hoewel volkomen gebillijkt na de belangrijke concessiondie de liberale partij in verschillende andere opzichten reeds deed, grooten indruk heeft gemaakt Mac-Mahon heeft zich onlangs nog eens vergast aan een groote revue, waarbij hij door de zijnen levendig werd toegejuicht en die goed gelukt is, beter dan de plechtigheid van de eerste steenlegging van de kerk op Mont-martre, die, hoewel men eene uitbundige en uittartende demonstratie had voorbereidgeheel mis lukt is, dank zij ook de verstandige voorzorgmaatre- gelen der regeering. De treurige voorvallen, die plaats hadden, bij de kerkelijke processies in België zijn dan I ook leerzaam genoeg. Toch vinden deze tooneelen elders j reeds navolging. Te Rheine heeft eene beweging van Ultramontaansche zijde plaats gehad waarbij de bur gemeester, die de orde en de wet wilde handhaven, ernstig door messteken gewond werd Het Heerenhuis en de Landdag van Pruisen zijn gesloten, na goedkeuring van alle kerkelijke ontwer pen en het gebruikelijke driemaal Hoch voor den honing. Niettegenstaande den feilen tegenstand der Linkerzijde heeft de Italiaansche kamer van afgevaardigden de wet betreffende de openbare veiligheid goedgekeurd. De geheele Linkerzijde, met Garibaldi aan het hoofd, nam daarop haar ontslag, doch schijnt even spoedig op haar besluit teruggekomen te zijn. Eveneens hechtte de kamer hare goedkeuring aan Garibaldis Tiber- plannen. In bet Engelsche parlement zijn verschillende wetsontwerpen van dadelijk belang in behandeling of ingediend als een ontwerp tot verbetering van arbei derswoningen een tot betere verzekering van het leven van zeeliedendoor nauwgezet toezicht op den toestand der schepen en verschillende bepalingen voor het ver keer op zee, en een tot regeling der verhouding tusscheil patroons en werkliedenzoo ergens dan zeker in En-1 geland gewenscht. Het ontwerp tot wederinvoering van de geeselstraf voor daden van ruw geweldvoor namelijk tegenover vrouwen en kinderen, dat mede in behandeling is, vindt meer tegenstand dan waarop de regeering naar 't schijnt gerekend had. Tusschen de beraadslagingen door ontspon zich een langdurig en belangrijk debat over de Turksohe aangelegenheden, en wel naar aanleiding van eene interpellatie van Reginald Yorke. Do interpellant liet zich allerongun stigst uit over de Turksche staatshuishouding, in ver band met de rechtmatige aanspraken der Bntsche cre diteuren en verlangdedat de regeering door middel van haren gezant voor de belangen harer onderdanen zou optreden. De regeering, die blijkbaar niet op zulk een openlijken en ruwen uitval gerekend hadprotes teerde tegen dien uitval als gericht tegen eene be vriende mogendheid, doch moest zich overigens bepa len met als bare meemng te kennen te geven, dat de was en Turkije in de laatste )eds van de j men weet ellen. Dei lag uitgeste! junta’s van Biskaye, buitengewone ver- ook uit die andere aanzienlijke Waarom is het waarom zitten zij schuw bijeen als jonge vogels boven wier nest de stormwind loeit? 1' weelde omringt beneen zorgt hen onverpoosd, zijn gereed om b’ feu.... Open de deur sla een blik naar lijkwade gebuid, de nog jeugdige moeder, straks zal men komen en haar wegdragen laatste rustplaats. Ook daar ontbreekt één ding, en waar dat gemist wordt, is het geluk geweken. Die kleinen zullen niet meer geleid worden door haar, die hen liefhad met een nooit te vervan gen liefde, en bij elke schrede door het leven zal jiun gemis zich doen gevoelen. Wat baat het, of men al schatten bezit, wan neer één groote schat, de gezondheid, ontbreekt? Eén geringe stoornis in ons organisme, en het leven verliest zijn aantrekkelijkheid. De man, die gezond is vreest de stormen niet: wie de gezondheid moet missen, schuilt weg voor een koeltje. Ons oog, vroeger tintelend van levens moed en levenslust, bedekt zich met een nevel, waardoor de dingen die ons omringen ons som ber toeschijnen, zoodra de zielte in onze aderen woelt; en wat ons voorheen tot geestdrift wekte, laat ous nu koud en staat o.is tegen. Hetgeen wij gewoon zijn geluk en dat dan ook als zoodanig van onschatbare waarde is, is een zoo teder samenstei, dat een geringe stoornis het kan doen ineenstorten. Maar wij zouden verkeerd doen door ons te verbeelden, dat het aan bepaalde omstandigheden is verbonden. Eigenlijk ligt het meer in ons, dan buiten ons, eu er is geen levenstoestand denkbaar, die geheel onbestaan baar er mede is. De rijke, die één ding missen moet, zooais wij hem hierboven trachtten te schetsen, gevoelt zich rampzaliger dan de man, die aan ontberingen gewoon, zich verheugt ovèr elk zonnestraaltje dat zijn pad beschijnt. Wat baat het evenwel den blinde, of de volle middagzon den omtrek verguldt? zijn nacht wordt er niet door verhelderd. Om te zien hebben wij oogen noodig die voor lichtiudruk- ken vatbaar zijn, en om geluk te smaken een ziel, die het geluk weet te waardeeren. Waar die vatbaarheid aanwezig is, daar zal in de meeste gevallen het geluk zich met lang doen wachten. Waar zij ontbreekt, daar baat geen opeenstapeling van zegeningen. Die vatbaarheid voor geluk kan door de ruwe aan raking der werkelijkheid, door de looden hand van het lijden nooit geheel worden weggenomen maar wij zei ven laten, helaas! dikwijls niets na wat strekken kan om haar te verdooven. Wij stellen aan het leven eiseben die het nooit kan vervullenwij jagen naar ’t geen klinkt en schittert en uitsteekten vertreden onnaden kend duizend nederige maar niettemin liefelijke bloemen, waarnaar bet ons goed zou zijn de hand wat meer uit te strekken. De toomelooze zucht naar vermaak de on verzade! ij ke begeerte naar schatten, de nimmer voldane eerzucht, ’t zijn allen verkeerde uitingen van een wettig verlangen naar geluk. Wie zal zeggen, hoeveel levens er al door verwoest zijn Wat ons ook in de oogen schittert, laat ons gadering saamgeroepen, zoodat het geschil met dezen, waarvan onlangs zoo hoog werd opgegeven, weder schijnt te zijn bijgelegd. VV iesingerbeschuldigd van een aanslag bedoeld te hebben op hét leven van von -1, Öostenrijksohö rechtbank v bod aau den generaal der Jezuïeten om van dezen een coinpromiteerend schri den te krijgen en met dit stuk zaken zulke zakeu zijn voor de Oostenrijkse! niet strafbaar. Het ontvangkantoor der directe belastingen en accijnsen te Stompwijk c. a. is opgeheven, en de gemeenten Stoinpwijk, Veur, Zegwaard en Zoetermeer zijn toegevoegd aan het ontvangkantoor der directe belastingen ea accijn sen te Voorburg. De Provinciale Staten van Noord* bolland hebben tot lid der Eerste Kamer geko zen, jhr. mr. C. J. A Den Tex, burgemeester van Amsterdam. Bij de herstemmingen voor leden der tweede Kamer zijn gekozen in kiesdistrict Almelo Mr. J. R. Corver Hooft (conservatief), in het kiesdistrict Arnhem Mr. J. H. Geertse- ma Cz. (liberaal), in het kiesdistrict Utrecht J. N. Bastert (hoeraal) en in het kiesdistrict Delft. Jhr. F. De Casembroot (conservatief.) Daardoor hebben de liberalen weder twee plaatsen in de Tweede Kamer gewonnen. Van de 8C leden der Tweede Kamer heeft mer thans 43 liberalen, 9 conservatieven, 1b ultramontanen en I i auti-revolutionairen, terwijl nog ééne va cature bestaat voor het kiesdistrict Breda. Voor de aanstaande zomerverga dering van de Staten dezer provincie zijn een aantal onderwerpen ter behandeling aangewezen, o. a. de volgende voorstellen of ontwerp-be- sluiten van Gedeputeerde Stated: Voorstel om opnieuw een provinciaal subsidie van f 2000 toe te staan ten behoeve der Ko ninklijke muziekschool te ’s-Gravenhage; even eens aene subsidie van f 2000 aau de vereem- ging de Ambachtsschool te Botterdam; van ge lijk bedrag aan de Ambachtsschool te ’s-Graven hage; van f 150 aan de afdeeliug Noord wijk der Nijverheidsvereeniging, ten behoeve vau de door haar opgerichte Ambachts-teekenschool; van f200 ten behoeve der Ambachts-teekenschool te Woer den aan de afdeeliug van de Vereeniging tot bevordering van Fabriek- en Handwerknijver heid; van f 100 aan bet. dep. Alphen en Aar- landerveen der Maatschappij tot Nut van ’t Al gemeen ten behoeve van de door dat Depar tement opgerichte Ambachtsschool; van f óOO ten behoeve van de Kweekschool voor Bewaar- school-ouderwijzeressen te Leiden. Voorstel vau Ged. Staten naar aanleiding van het adres van het Hoofdbestuur der llollandsche van Landbouw, om subsidie uit e geldmiddelen in de kosten, ge- de aanstelling van wandelleeraars van het landbouwonderwijs en de landbouwkundige kennis. Ged. Staten hebben den Staten in overweging gegeven, gunstig op het verzoek te beschikken en der Holl. Maat schappij van Landbbuw het door haar gewenscht subsidie ud f 509 over het loopend dienstjaar te verleenen. Voorstel tot het verleenen eener sub- 'sidie van f 1000 aan het Bestuur der Vereeni ging tot het verleenen van hulp aan minver mogende ooglijders voor Zuid-Holland, gevestigd tc Rotterdam. Voorstel betrekkelijk het adres van de heeren F. A. Van Hall te Utrecht enP. M. Moutijn te Gouda, om subsidie uit de Provinciale geldmiddelen ten behoeve van de door hen voor genomen droogmaking der plassen onder Reeuwijk. De strekking vau dit voorstel is nog met be kend. Voorstel ooi afwijzend te beschikken op een adres van de heeren F. Van den Ouwelant te Parijs en J. A. Baron Van Hardeubroek te Utrecht, om subsidie voor den aanleg van een spoorweg van Utrecht uaar Antwerpen. Voorstel tot het verleenen eener subsidje vau f 6000, ouder eenige voorwaarden, aan de gemeente Bos koop, ter tegemoetkoming in de kosten van ver betering vau den Reijerskooper- en den Zijdeweg aldaar. Voorstel tot verkoop van het aandeel der Provincie in eenige gronden, gelegen buiten den Ringdijk van den polder Prins Alexander. Idem tot verkoop van het aandeel der Provincie in sommige eigendommen, behoorende tot de

Schoonhovensche Courant | 1875 | | pagina 1