HOEST. MATTO OF KAASKLFIBSBl. ADVERTENTIËN. FLINKE JON&ENj F. H. HEHEWERTII, IHALZ (MOUT) EXTRACT! drooggemaakte plaaseu in Schieland, aan het Kerkbestuur der Hervormde gemeente te Kra lingen. Voorts zijn ingekomen een aantal aanvragen van Gemeentebesturen om subsidie in de bui tengewone kosten voor het lager onderwijs. Ged. Staten adviseeren o. a. gunstig ten aan zien van de gemeente Wijngaarden (stichting eener school met onderwijzerswoning). De adviezen op de aanvragen van Ouderkerk a/d IJsel e a. zijn nog niet ingekomen. Ook by de Staten van de pro vincie Utrecht zal in de aanstaande zomerzit- ting in behandeling komen een aanvrage om ondersteuning voor een spoorweg Utrecht Antwerpen, waarvoor de hh. V. Rardenbroek en V. d. Ouwelant voorloopige concessionarissen zijn. Bij de herstemming voor een lid in den gemeenteraad te Berg-Ambacht, in plaats van wijlen den heer It. Van Baareu, werden op 11. Dinsdag ingeleverd 88 stembriefjes, waarbij één in blanco. De heer P. Van Wijn gaarden Az. verkreeg 50 en de heerJac. Ver- duijn 87 stemmen, zoodat eerstgenoemde ge kozen is. Naar men verneemt, zal op de gemeentebegrooting van Rotterdam voor het vol gende jaar een post worden, uitgetrokken voor het aanleggen van een park aan de Oosterkade, eene groote en dorre uitgestrektheid gronds aan de aanlegplaats der biunenlandsche stoombooten aldaar. Daarmede zal aan een lang gekoesterden wensch voldaan worden. De Hollandsche ijzeren spoorweg maatschappij heeft aanvraag gedaan bij de re- gccnng, om concessie voor den aanleg van een spoorweg van 'a-Gravenhage naar Schevemngen. Door B. en W. der residentie is aan den Raad voorgesteld, het verzoek om kosteloozen afstand van de gemeente-gronden, welke de spoorweg zal doorsnijden, toe te staan. Met den i Juli e. k. zullen we der gouden tienguldenstukken m omloop gebracht worden. De munt kan in eene week voor meer dan 4 millioen galden of £400 kilo's aan goud slaan. Het monument, door de stad. Luxemburg ter dankbare nagedachtenis van wij len Prinses Hendrik op te richten, zal omstreeks half September a. s. worden onthuld. Tot dat gedcnkteekan is door de geheele bevolking van het Groothertogdom bijgedragen. Het moet be staan uit een levensgroot standbeeld van wijlen H. K. H. Het 25jarig stud hou derschap van Prins Hendrik zal in October a. s. feestelijk herdacht worden. Men verwacht 11H. MM. den Kon mg-Groothertog en de Koningin-Groother togin. De tentoonstelling van rozen, aardbeziën en planten, door het hoofdbestuur en de afd. Rotterdam der Nederlandsche Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkunde, op 8 Juli e. k. en volgende dagen te Rotterdam te houden, belooft zeer luisterrijk te zullen zijn. De deelneming aan de tentoonstelling is reeds aanzienlijk. Aan het Ministerie van Binnen- iandsche Zaken hebben II. Woensdag de vol. geilde aanbestedingen pl ats gehad, als: De uitvoering van vernieuwingen n herstel lingen iian de Rijksrivierwerken in de IN oord, de Oude Maas tusschen Dordrecht en het Beerengat, het Mallegat, de Krabbe en de Dord- sche Kil, alsmede aan de Rijksrivierwerken, gelegen in het Spuimet het onderhoud van 1 Juli 1875 tot en met 80 Juni 1876 in twee perceelen. Minste inschrijvers warenvoor perceel 1 G. De Hoog, te Gorinchem, voor f 22.180 en voor perceel 2 C Roskam, te Slie- drecht, voor f2175. De uitvoering van vernieuwingen en herstel lingen aan de Rijksrivierwerken langs de Boveu-, Beneden- en Nieuwe Merwede, met het onder- hóud dier werken van i Juli 1875 toten met 30 Jnm 1876, in vier perceelen. Minste in schrijvers warenvoor perceel 1 A. G. Huiskes, te Hedel, voor 1 12.60U; perceel 2 G. Bot, te Sliedrecht, voor f 18.160; perc. 3 dezelfde voor f48.600, en voor perc. 4 W. Kalis, te Slie drecht, voor f18.280. De mtvoering van herstellingen en vernieu wingen aan de Rijks nvierwerken op het Pan- nerdeusche kanaal, den Nederrijn en de Lek, met het onderhoud dier werken van 1 Juli 1875 tot en met 30 Juni 1876, in vier per ceelen. Minste inschrijvers waren voor peic. 1 F. E. Terwindt, te Paunerden, voor f 11.617; perc. 2 E. S. Reimer, te Rotterdam voor f 9000; perc, 3 G. A. Mol te Kuilenburg, voor f 11.IJl, en perc. 4 J. L. De Jong, te Ameide, voor f 19.350. Het maken van negen dwarskribben langs den rechter 'oever van de rivier de Lekonder de gemeente Berg-Ambachttusschen de kilo- meterraaien CV en CXI1I. Minste inschrijver was G. J. Mol, te Kuilenburg, voor f 27.270 en liet verrichten van baggerwerk in den Atner en het herstellen en onderhouden van de wer ken op bet bovendeel dezer rivier aan de mon den van het oude Maasje en de Donge van i Juli 1876 tot en met 30 Juni 1876. Minste iuachrijver Dekker, te Sliedrecht voor f 11.590. Bij de eer-gizteren gehouden aan- beetediug voor rekening van de Amsterdamsche Kanaalmaatschappij van het in staat van bezaaiing brengen of zwart maken van drooggemaakte gron den in polder V en VI ten noorden vi| het Noordzeekanaal waren de minste insotiHjtra de heeren S. Wouters te Amsterdam en TRwets te Hardinxveld voor f27200. Voor de vaceerende betrelring van kantonrechter te 's-Gravendeel zijn dor de rechtbank te Dordrecht ep de lijst vanjanbe- veling geplaatst de heeren mrs. J. J. Erjenns, griffier bij het kantongerecht te Zuidho^; J. Vosmaer, griffier bij het kantongerecht tqlJsel- stem; J. J. B. Van Eijk van Voor thy san, griffier bij het kantongerecht te Ridderlik. De Vcreeniging tot invcfring der lijkenverbranding in Nederland zal jrijdag 2 Juli en volgende dagen te 's Gravenhof haar eerste vergadering houden tot het vaétellen harer statuten. H. M. de Koningin heeft in de Vereeniging tot het verleenen van hijp aan behoeftige kraamvrouwen te Oudewatei weder eene gift van f 50 doen toekomen. De onderofficieren, die i) Zee land op werving uitgeweest zijngetn als oorzaak daarvan de navolgende redenen pdie, om het gewicht der zaakwel de aandacjt waar dig zijn. W anneer men zich voor zes jst3n voor de Oost verbindt, krijgt men f 300 lamlgeid, terwijl een plaatsvervanger hier te lande, dieeerst 5 of 600 gulden bekomt en dan voor ie |)ost- Indiën overteekent (hetgeen nimmer gewegerd wordt)insgelijks f 300 handgeld ontvarg,en zoo, in plaats van f 300 minstens 8 of 900gulden verdient. De wervers werden dan ookv»lgens hun zeggendoor de boerendie zij aanmmdgden om dienst te nemen, en die met boveisbande rekening zeer goed bleken bekend te zijc, om hun naïeve handelwijze in het gezicht utge- lachen. Het kasteel Batauwe Zatt, te Nijmegen, toebehoorende aan den heer ïallo, is aan eene Roomsch-Katholieke kerkelijks ver eeniging verkocht voor ongeveer f40Jü0. Langzamerhand makende Y in kers in de Alblasserwaard de bijenkoren gereed om naar de boekweitvelden in Noo-d-Biabant en Utrecht te trekken. Door het scioone Mei- weder hebben de bijen veel op htt bloeiende hout kunnen halen, waardoor het zwermen bui ten verwachting goed ls geweest. De ïmkers zij'n tevreden daar de bijen arm en ziekelijk zijn gekomen en de meeste korven iu zoo goed van gezonde bijen en honig zijn voortien, dat er, indien men een beetje gunstig weer met het bloeien der boekweit heeft, nog een middel matige verzameling vau honig en was kan ver wachten. Onder de eergisteren beuoemde leden der Maatschappij van Nederlandsqbe Let terkunde komen o. a. voor de heeren J. Stem berg, directeur, Mr. Goeman Borgesias, hoofd redacteur en Dr. T. C. Van der Kulkredact'ur van het Vaderland, J. D. Doorman, hoofdredac teur van het Dagblad" en Martin* Kalff', me dewerker aan het Handelsblad." Voorts ook de heer J. J. Putman te Utrecht (vroeger R. C. pas toor te Kabauw). Ingevolge een onderlinge schik king heeft de maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen aan de erfgenamen van den heer Eiken ie Geldrop, die eenige maanden ge leden te Tilburg overleden is aan de gevolgen van een spoorwegongeluk, f 42000 als schade vergoeding uitgekeerd. H. M. de Koningin is deze week naar Engeland vertrokken om daar eenigen tijd te vertoeven. Dinsdag is de le haringjager te Vlaardingen binnengekomen. De collecte voor den gewapenden dienst heeft opgebracht te Gouderak f 16,585. Te Berkenwoude f 12,35. Te Haastrecht f 12,57 en te Vlist f 5,09. Te Jaarsveld f8,72; te Willige Langerak f8,09; te Lopik f 18,92®. In deze drie ge meenten te zamen f 35,78®. Tot hoofdopzichter aan het ge neeskundig gesticht voor krankzinnigen te Utrecht is benoemt de Heer H. W. de Groot gepens. kapitein der infanterie van het O.-I. leger. De wijd en zijd bekende 'Wqllen- Donderdag'' werd eergisteren te Meppel gehóuden. Men begroot de aangevoerde wol op p. m 40.000 kilogram, een aanvoer, als hier misschien in geen jaren heeft plaats gehad. Door elkander bedong men voor het Kg. f 1 a f 1,20de daaropvol gende soort gold f 1,40 a f 1,60; puike specie (uitgezochte zwarte voor eigen gebruik) bracht 11,80 a f2 op. De mazelen blijven te Mole naarsgraaf heerschen. Ook menschen van jaren zijn er door pan getast, doch er is nog niemand aan overleden, gedurende 14 dagen was de school gesloten en 11. Maandag weder met 9 leerlingen geopend. Het eerste geval van mazelen heeft zich te Spijk voorgedaan bij een kind in wonende bij den onderwijzer. Dientengevolge is de school aldaar voor «enigen tijd gesloten. Men wil dat een logé, bij wien de mazelen vroeger geheerscht hadden, daar die ziekte overgebracht heeft. Woensdag 28 Juni was het wijf- tig jaar geleden, dat te Woerden het departe ment der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen werd opgericht. Om dit feestelijk le herdenken, hebben de leden een concert georganiseerd, dat met een souper werd besloten. In navolging van Ridderkerk heeft ook de gemeente Nieuw Lekkerland een adres aan den Minister van Justitie ingezonden ter verkrijging van een Rijksveldwachter. Door Burg. en Weth. van Gorin chem is benoemd tot deskundige ter medebepa- liug 7an de waarde der gasfabriek en aanhoorig- heden, de heer Dr. Th. Van Doesburgh, direc teur der nieuwe Rotterdamsche gasfabriek te Kralingen. Van de ziide der Qorinchemsche gasmaatschappij zal optreden de heer A. O. Spruyt, directeur der gasfabriek te Utrecht. -—De gemeente-secretaris van Hoor naar nabij Gorinchemis dezer dagen op verre gaande wijze mishandeld geworden. De landbou wer P. W., als milicien verlofganger door dien ambtenaar voor de jaarlijksche inspectie aange schreven, moest onverrichterzake huiswaarts kee- rendaar bij eene nadere aanschrijving de mi liciens-verlofgangers, die dit jaar onder de wape nen zullen komenvan zoodanige inspectie wa ren vrijgesteld en W. tot die categorie behoorde. Men had evenwel verzuimd, hem hiervan kennis te geven en daarover in woede ontstoken en door het misbruik van sterken drank verhit, begaf hij zich naar de woning van bedoelden secretaris, den heer J. Van L., wist met geweld daar binnen te dringen en bracht v. L. verschei dene vuistslagen toe, verbrijzelde vervolgens een tot afsluitiug dienend vensterraam en sloeg een inwoner der gemeentedie den heer v. L. te hulp kwam, tot bloedens toe in het aangezicht. De aldaar gestationeerde llijks-veldwacht heeft van het gebeurde proces-verbaal opgethaakt en aan de rechtbank te Gorinchem toegezonden. In het kiesdistrict Middelburg heeft men, zooals bekend is, met eene kleine meerderheid den candidaat der anti-revolutio nairen en ultramontanen Jhr. De Jonge tot lid der Tweede Kamer gekozen, in plaats van liet aftredende liberale lid Mr. Tak van Poort vliet. Thans heeft een getal van ongeveer 500 kiezers uit dat district den heer Tak een adres van hulde aangeboden, waarin zij hunne erkentelijkheid betuigen voor de uitstekende wijze, waarop door hem het mandaat van volks vertegenwoordiger voor dat distriot is vervuld, en het zich tot een duren plicht rekenen hunne diepgevoelde teleurstelling te betuigen over den uitslag der stemming van den 8en Junijl. Een der eerste onderteekenaars van dit adres is de Commissaris des Kouings, vervolgens de leden der Gedep. Staten en verder kouit daarop voor de handteekemng «vau schier ieder kiezer", zegt de Midd. Ct., «die in ons kiesdistrict tot de klasse der hooggeplaatsten en der meest ont wikkelden mag gerekend worden." Alloop van Publieke Verkoopingen van Onroerende Goederen. Notaris J. P. Mahlstede te Berg-Ambacht. De hofstede met ruim 20 hectaren land te Berg-Amtiacht, op den 25 dezer geveildheeft behalve de onkosten opgebracht de som van f 55.150. STADSNIEUWS. Schoonhoven, 26 Juni. LI. Dinsdag is door den Raad met algemeeiie stemmen tot gemeente-ontvanger gekozen dp heer D. Teijinck, candidaat-notaris alhier. Er hadden zich voor deze betrekking 24 sol licitanten aangemeld. Even als in de meeste gemeen ten is de sergeant-werver ook vau hier zonder eeuig resultaat vertrokken. - Gisteren-avond hield de heer Sluis uit Beemster in eene vergadering der af- deeling Schoonhoven en omstreken oer Holl. Maats. v. Landb. in het lokaal van den heer A. Brandwijk een schoone voordracht over de suoeiwijze eu verdere behandeling van boomen en planten, die met onverdeelden bijval werd aangehoord. Bij den gemeenteraad alhier is ingekomen een afdruk van een adre9 vau het gemeentebestuur van Tilburg, gericht aan den Minister van Binnen). Zaken, houdende verzoek onder de richtiugeh voor den aanleg van een spoorweg bijzonder in aanmerking te nemen de lijn Tilburg-Waalwijk-Gonnchem-Schoonhoven- Gouda. LANDB0U W-BERICHTEN. G isteren - middag had op een stuk land in gebruik bij G. Eegdemau onder tierg-Ambacht de beproeving plaats van drie landbouw-werktuigen, eene gras-inaai-machine, een hooischudder en een hooi-hark, onlangs aan gekocht door den landbouwer A, Van Vliet al daar. De proef met deze werktuigen genoineu mag iu alle opzichten geslaigd heeten. De maai-macbine (Kirby Mower), door twee paarden getrokken, werkte met bewonderenswaardigen spoed en juistheid. Het gras werd kort langs den grond afgemaaid en even, ja zelfs meer ge lijkmatig dan op de gewone wijze met de zeis, kan geschieden. Personen die jaren lang liet boerenbedrijf hadden uitgeoefend en by deze proefneming tegenwoordig waren moesten vol mondig erkennen, dat het werken dezer machine hunne verwachting verre overtrof. Niet minder was dit het geval met den hooischudder (Boby)die, met een paard bespannen, het hooi losschudde, ten einde liet te beter te doen drogen en ook met de hooi-hark, (Kansome) die bet hooi op- ryft en op hoopeu nederlegt. De heer W. Sluis en zijn zoon uit Beemster adsisteerden bij deze proefneming, terwijl de eerste het samenstel en de werking der machines telkens duidelijk en klaar voor ieder uitlegde. Een aantal belangstellenden was bij deze proef neming tegenwoordig, doch wij kodden er veel méér gewacht en gewenscht. De afkeer van het nieuwe omdat het nieuw is, is bij som mige landbouwers in deze streken zelfs z66 sterk, dat zij geen voet zullen verzetten om hetgeen hun vak wetenswaardigs oplevert zelfs te gaan zien\— Het zal intnsschen, naar wij hopen en vertrouwenwel anders en beter wordende eerste stralen van een beteren dag laten zich reeds opmenen. In de vergadering der afdeeling Lekkerkerk en omstreken der Hollandsche Maat schappij van Landbouw, op 16 Junijl., is door den heer B. Streefland aldaar mededeelmg gedaan omtrent de inrichting en werking eener maai-, schud- en hooimachine; waarop werd besloten, om nog in dit seizoen, op nader te bepalen tijd, proeven te nemen. Aan de orde voor de eerstvol gende vergadering werden gesteld 1. de vraag «op welke wijze de melk het meeste voordeel op levert", in verhoudiug als 100 kilo's kaas kost f60, en 2. «iets over kunstmatige mest." Van de 108 leden waren er ter vergadering 58 en om de bijwoning te bevorderen zal in 't ver volg eene verloting ouder de presente leden plaats hebben. Gisteren had te Abcoude de aan gekondigde wedstrijd plaats van maai-, hooi en scliudmachinesuitgeschreven door de af deeling Utrecht van het genootschap voor Land bouw en Kruidkunde. Er waren 5 mededingers voor de maaimachines: de hh. Landré en Glin- derman van AmsterdamBoeke en Huydecoper van Groningen, de Veer van Loenersloot, Broo- gers en Peignat van Amsterdam. Groot was het aantal opgekomen belangstellen den, en daaronder merkte men vooral vele grondeigenaars en landbouwers uit die pro vincie op. De paardenmarkt den 18 dezer te Gorinchem gehouden, schitterde door afwezig heid van paarden en koopers. Slechts een 18 tal paarden bevond zich aan de lijn. Trouwens, de verwachting was niet groot, want toen des morgeus eenige paarden aangevoerd werden moesten de palen voor de lijn nog geplaatst worden en konden de boereu met de paarden aan de hand wachten tot dit werk verrioat was. Te Beuzichem waren 11. Maan dag 17OU paarden aau de nyirkt. De prijzen waren over het algemeen gedrukt, doch voor enkele paarden werden hooge sommen besteed; onder anderen werd er een voor f 1000 gekocht, waarvoor eenige minuten later te vergeefs f 1500 werd gebodeu. In de laatste weken zijn door de behoeften aan materialen voor de rijswerken de werkpalen te Schelluihen opgekocht voor f16, de latten voor f20 f25, terwijl de rijs is verkocht voor f4,50 óf 6 de 100 bossen. Als eene bijzonderheid kan ge meld worden, dat A. Stam, bouwman te Brand wijk, een zesjarig paard verkocht heelt aau den Heer J.Smit te Nieuw Lekkerland voor de soja van f 1000. Bij de verpachting van hooi- en weilanden in den polder Molenaarsgraaf heeft het weiland thans opgebracht f 487, tegen f 481 in 1874 en het hooiland f1592, tegen f1269 in 1874. In de laatste vier weken is de prijs der kaas weder f 1,50 'per 50 KG. ge stegen. Door de opkoopers wordt te Hoornaar en omstreken thans f 26 k 26,50 besteed. De longziekte onder het rund vee in de provincie Eriesland eischt bij voort during nog een tal van offers. In do afgeloo- pen maand Mei openbaarde die ziekte ziehin onderscheidene oorden van dit gewestby een 13tal veehouders en zijn 168 runderen, daaraan lijdende of daarvan verdacht, afgemaakt; 1 rund is aan die z'ekte gestorven. Sedert lo Januari jl. bedraagt het cijfer der gestorven en afge maakte runderen 782. Op verschillende plaatsen is ook in de gemeente Molenaarsgraaf de tougblaar onder het rundvee uitgebroken. KERK- EN 8CH00JJi 1EU W 8. Bedankt voor Rotterdam Ds. E. A. G. Van Heogenhuijze te Steeuwijk. De kerkeraad der Herv. gem. te Gorinchem heeft tot de classicale vergadering welke a. s. W oensdag te Dordrecht zal worden gehoudenafgevaardigd de ouderlingen Boon- zajer, kemp en Mortier, en tot hunne plaatsver vangers de ouderlingen Van BartMoermans en Treffers. Onder begunstiging van prachtig weer had 11. Woeuadag te 's Heer Arendskerke in Zeeland het 8de Zuider zendmgsfeest plaats. Er was een stroom van menschen. De openingsrede werd door Dr. A. Kuyper ge houden. De spr. trad in eene vergelijking tus schen het vroeger en het tegenwoordig Christen dom. Een Italiaansch predikant, de heer P. Calvino, sprak in het Duitsch en schetste in korte trekken het godsdienstig leven in Italië. Hij wees op de zachte, maar toch voortgaande beweging in het Protestantisme. Zijn Duitsch werd bij stukken door Dr. Kuyper vertolktaan den volke meegedeeld. De Haagsche straatprediker Esser sprak over den maaWchappelijken eh godsdienstigen toestand op Timor. Een gezelschap zangers en zangeressen uit Goes en Middelburg liet bij afwisseling gezan gen hooren. Het gezelschap uit Goes had een serapbine-orgel tot begeleiding van den zang meegebracht. Alles liep geregeld af. Door kerkvoogden der Her vormde gemeente te Lekkerkerk is aan de HH. C. Berkouwer en G. Oskam organisten aldaar, de vervolgbundel der Evangelische gezangen, door J. Worp, in prachtband, aangeboden voor hun nen onvermoeiden ij ver De heeren J» Van der Woude, S. J. H. Van Merkom en D. H. Van Kalkeren, alle hulponderwijzers te Goriuchem hebben aan den raad eervol ontslag verzocht uit die betrek- kingeni Naar men verneemt zijn genoemde heeren voornemens zich irf Augustus naar Oost-Indië te begeven als zijnde in gelijke betrekking voor de overzeesche bezittingen benoemd. Te Asperen is nog geen enkele sollicitant naar de vaceerende betrekking van hulp onderwijzer op een salaris van f 550. In Friesland leven nog 2 gepen sioneerde onderwijzers, de heeren F. H. Diemer en G. K. Holwerda, die beiden ongeveer 100 jaar oud zijn en in 1804 en 1805 hunne stand plaatsen aanvaardden. GEMENGDE BEBICHTEN. Eene dienstbode te Amsterdam heeft het ongeluk gehad in de meening te ver- keeren, dat op het nummer van haar loterij briefje geen prijs gevallen was, waarna het ver scheurd werd. 't ls gebleken, dat op het nummer de prijs van f 50.000 gevallen was, doch de dienstbode zal nu niets krijgen, Bij eene verkooping van oud goed op 22 J uniaan de gemeente Hoorn toebe hoorende, is o. a. geveild een oud behangsel, waarvan men de waarde niet Vermoedde. Het werd ingezet voor eene kleinigheid en door de kooplieden opgejaagd tot over de f 900, waar voor het toegewezen werd. Men zegt, dat het een zeldzaam Gobelin behangsel is, 't welk in een der voormalige gebouwen van de Oost- Indische Compagnie opgehangen was. Te Hoenkoop, bij Oudewater, is Zaterdag-namiddag eene boerenwoning, bewoond door Lekkerkerkerafgebrand. Een paardbene vens een gedeelte van het huisraad en bouw- en melkgereedschappen zijn verbrand. Persoonlijke ongelukken hebben niet plaats gehad. Men ver moedt, dat de brand in den schoorsteen van het zomerhuis is ontstaan. De brandspuiten van Oude water waren spoedig aanwezig en hebben goed ge werkt. Een kersenkeerder te Gelder- malseu T. De K. genaamd, bemerkte dat eenige kinderen zich van kersen wisten meester te maken die aan zijne bewaking waren toever trouwd. Hij vervolgde de kleinen tot verre buiten den boomgaard en toen hij ze niet be-* reiken kon loste hij het geweer op hen, dat bestemd is om op musschen te schieten. Vijf kinderen werden door de hagelkorreltjes gewond waaronder een vrij ernstig. Aan zekeren heer Delsole te Pa rijs is de fortuin als het ware in den mond geloopen. Hij bevond zich drie jaar geleden in een tabakswinkel. Met hem was er een stokoud mandie zoo beefdedat hij vergeef - sche poging deed om het vlammetje stil te houden, waarain hij zijn meerschuimen pijp wilde aansteken. De heer Delsole kreeg mede lijden met hem hield het vlammetje vaor hem vast en weldra blies de man met genot de rookwolken uit. Tegelijk verlieten beide, na eene warme dankbetuiging van den verplichte, den tabakswinkel. Üp straat gekomen vroeg hij den heer Delsole instantelijk zijn naam te mogen wetenen dezeom van hem af te komen en denkende dat hij met een tot kindscbheid ver vallen grijsaard te doen had gaf hem haastig zijn kaartje. Daarmede liep het incident af eu de heer Delsole was het reeds vergetentot dat het hem dezer dagen herinnerd werd door het bezoek van een notaris die hem de aangename tijding brachtdat hij universeel erfgenaam was van den heer Donaueen zeer vermogend man, maar die kind noch kraai in de wereld had j die zoowat half en half( een menschenhater was' geweestmaar getroffen was geworden door de beleefdheid en den dienst, die de onbekende hem bewezen had. Uit Oosterwolde (Friesland) meldt men het volgende aau de Prov. Dr. en Ass. Ct. «Op den stemdag, 8 Juni jl., terwijl het stembureau hier zitting badwerd hier ook harddraverij gehouden, en daarbij was vooral deze keer buitengewoon veel animo, te meer omdat velen niet vrij waren van warme hoofden in zake de verkiezing voor de Tweede Kamer. Vooral was op de zaal vau de wed. PoStma de geestdrift onder 't publiek (waaronder Moensia- nen en Binkesianen) groot, toen de twee laatste paarden elkander de zege zouden betwisten. Het eene paard behoorde aan iemand (den heer A. W. V. d. Sluis, te Appelscha), die bekend stond als een man van den heer Moens, terwijl de eigenaar van 't andere paard (de heer J. Westra, te Weper) een voorstander was van den heer Biukes. Nauwelijks waien de beide paarden tot den strijd gereed, of men nep op de zaal: 'Moens en Binkes staan klaar l" en toen de kampvechters van de streep gingen, riep de een «Moens is voorl" de ander «Binkes is voor!" Boven alles uit hoorde men iemand roepen: «•Binkes is er uit! Binkes galoppeert 1 Binkes kan niet meekomenBinkes is achter!" 'tLaatste werd dan ook bavestigdwant het paard (Moods) won den eersten rit. Nu klom op do zaal de geestdrift ten top, en aller aandacht was op den tweeden rit gevestigd. Van weerszijden klonk het: //Hou je taai Moens I hou je taai Binkes 1" Nog eemge miuu- ten, en de beide kampvechters stonden op nieuw klaar. Nauwelijks waren zij voor de tweede maal van de streep, of de zaal weergal mde van «Toe MoensI toe Binkes 1" En nu toonde Moens wat hij kon, want hij liet zijn mede dinger Binkes ver achter, waarop in de zaal werd geroepen: «Binkes is een heel eind achter! Moens heeft met glorie de overwinning behaald. Leve Moens!" In de veiling van den inboedel van wijlen de douairière V. Heeckeren V. Brandsenburg te Utrecht zijn o. a. verkocht geworden 2 metalen kanonnetjes anno 1557 voor f 800een O. I. houten kist voor f 40U. U. 1). LI. Zaterdag-ochtend is 3e ser geant K,, van het bat. Mineurs en Sappeurs te utrecht, beschuldigd van moord op den sergeant H., onder geleide van een sergeant-majoor qn 2 mineursgewapend met geladen karabijnen overgebracht naar Haarlemom voor den Krijgs raad terecht te staan. Een landbouwer te Dalerveen, gemeente Dalen (Drenthe) had omstreeks 4 jaar geleden een paard verkocht aan een landbouwer te Gasselte, op ongeveer 6 h 7 uur afstand van eerstgenoemde plaats gelegen. Vreemd stond h\j dezer dagen te kijken toen hij datzelfde paard in de weide bij zijn huis zag grazen. Bij onderzoek bleek, dat het dier van zijn laatsten meester was weggeloopen, zonder dat deze wist waar 't gebleven was. Hoe het dierdat mis schien iu al dien tijd dezen weg niet bereden had, zijn vroegeren meester weder kon vinden,, zal wel een onopgelost raadsel blijven. Het is echter een opmerkelijk bewijs voor het herinne ringsvermogen dezer dieren. Bij den landbouwer Oppershoef tusschen Cuienborg en Beuzichem werd Dinsdag de hond, die rustig in zijn hok lag, door een 12-jarig mèisje getergd. Het dier viel op het meisje aan en beet het zoodanig aan 't lioófd dat men voor haar leven vreest. Nadat de revue ter eëre van den koning van Zweden te Potsdam was afgeloopen, wachtten de officieren als gewoonlijk, totdat de generaftl hen zou toespreken. Deze werd eenige oogenblikken opgehouden door een ander hoofd officier. Van die tusichenpdos maakte een Ber- lijnscbe straatjongen gebruikplaatste zich tegen over de officieren en sprak op luiden toon «ik kan slechts mijne tevredenheid betuigen over de wijzewaarop gij u van uwe taak gekweten hebt, en dank u voor uwe oudersteuning, mijne heeren I" Terstond nadat hij die woorden met al de waardigheid van een kommandeerend gene raal had uitgesprokenwas hij spoorloos verdwe nen. Lachend nam de generaal de plaats van den vorigen spreker in en zeide//Mijne heeren, bij zulk eene treffende rede heb ik inderdaad niets te voegen." Ter waarschuwing verdient ver melding, dat te Aveutiorn een span fraaie paarden ovetledeu is, nadat zij gedronken hadden uit een kuip, waarin het bekende wasckmiddel tegen de wormen onder de schapen opgelost was. Te Schelluinen is een kind van den arbeider A. v. d. 8., dat hij meê naar het veld had genomen, al spelende in het water gevallen en verdronken. Het doorslikken van kerBepitten is zeer gevaarlijk. Een mandie een doorge slikte kersepit in den bliuddarm kreeg, is ten gevolge daarvan gestikt. Een jongendie veel kersen gegeten en daarbij de pitten doóïgeslikt- had, is met veel moeite in 't kinderkospitaal te Frankfort gered. Zijn lichaam was geheel op gezwollen. In het le halfjaar, dat nog niet geheel voorbij is, zijn te Schelluinen op eene bevolking van 400 zielen reeds 18 personen overleden; in de laatste dne maanden alleen 10 kinderen. Kalakua, de koning der Satnd- wichs eilandenzal zijn koninklijken mantel naar de toutoonstelling te Philadelphia zenden. Deze mantel heelt wellicht van alle voorwerpen, die daar aanwezig zullen zijn, den meesten arbeid gekost. De vervaardiging van dit vorstelijk ge waad is voor een eeuw geleden begonnen, onder den eersten koning dezer eilandenMameharoeba, en werd eerst vijltig jaren later voltooid, zoodat het werk een halve eeuw geduurd heelt. De man tel is samengesteld uit de vederen van een op de Saudwichseilauden te huis behoorenden vogelen wel alleen uit de schoouste slagvederen. Hij is een vierkanteu meter groot, eu goudgeel van kleur. Voorheen wérd üij door den koning by bijzondere feestelijke gelegenheden gedragen tegenwoordig wordt hij alleen gebruikt tot op siering van de receptiezaal van V. M. in het paleis te Hawaï. Te Molenaarsgraaf heeft eene duif twee kippeneieren, die men in haar nest gelegd had, uitgebroed. In de vorige week is in de buurtschap Achterlandonder Groot-Ammars, eeu vierjarig kind al spelende in het water ge raakt eu verdronken. De afzonderlijke jachten op wa terwild in Zuid-Holland worden 26 Juli a. s. .geopend. «Doctor," zeide iemand tot een geneesheer, //mijne dochter heeft van morgen een aanval gehad en wist een half uur lang niets van hetgeen zij deed." //O," gaf de arts ten antwoord«maak u daarover niet ongerust. Velen blijven al hun leven in dezen toestand." Een spoorweg-drama. Woens dag den 9den Juni vertrok des avonds te 9 uren een goederen-trein, waaraan twee waggons, een tweede en een derde klasse, waren gehecht, van Ancona naar Perugia. Op het oogenblik dat de trein zou vertrekken, bemerkte men, dat de lamp in den waggon 2e k|. hare diensten weigerde. Toen de drie reizigers, welke in dien waggon hadden plaats genomenzich hierover beklaagden, kwam de stationschef op het on gelukkig denkbeeld een petroleumlamp daarvoor in plaats te stellen, die men zoo goed en kwaad bet ging aan een der wanden Van den waggon vastmaakte. De trein vertrok eu legde zonder eenig ongeval den weg af yan Ancona naar Jesi, ongeveer 27 kilometer, maar aaauwelijke was men dit station voorbij, of de lamp viel en brak. De petroleum, die in brand wafc geraakt, verspreidde zich in den waggon, en in minder dan twee minuten stonden de drie reizigers als het ware in een gloeienden oven. Tot overmaat van ramp was het dispuut over de lamp de oorzaak, dat de trein van Ancona een half uur oponthoud had, en had de machinist, om niet beboet te worden, den goederen-trein harder dan gewoon lijk laten lóopen. De drie reizigers, in den laatsten waggon van den trein als het ware opgesloten, schreeuwden wat zij kondeö, maar niemand hoorde hen. Daar de waggon in onderscheidene vakken was verdeeld, waren de drie ongelukkigen, die zich in de voorste afdeeling bevonden, er in geslaagd naar het midden-gedeelte over te stap pen, en van daar naar het achterste gedeelte te vluchten; maar ook hier werden zij weldra door de vlammen ingehaald. Een vrèeselijk en ongehoord schouwspel deed zich toen voor. De drie slachtoffers openden het portier in de hoop den voorsten wagen te zullen bereiken. Om daar te komen, moesten zij den brandenden waggon van achteren naar voren weder langs loopen. Stel u de bezwaren voor, aan deze onderneming verbonden voor lieden, die niet, als de spoorweg-beambten, ge,woon zijn langs den trein te loopen, waarbij nog kwam dat de koperen stang, waaraan men zich anders vast houdt, nu gloeiend was. Na een wanhopige poging evenwel bereikten zij den wagen derde-klasse, waarin zich twee reizigers eu eeu conducteur bevonden. Toen zij nu daar waren, bleek het onmogelijk'ver der naar voren te komen. De twee wagens waren door niet minder dan 28 bagagewagens van de locomotief gescheiden, eu daar zij geen loopplanken haddenkon men deze niet pas seren, dewijl het vuur, door den wind aange blazen, ook den wagen derde klasse dreigde te vermeesterenen er nog wel een half uur zou moeten verloopen alvorens men een station had. De conducteur, zekere Forchi, wiens naam vereeuwigd verdient te wordenofferde zich op. Hij had den moed op het plat van den wagen te klimmen, en vervolgens, terwijl de trein in volle vaart was, van den eenen op den ande ren wagen te springen, waarbij moet worden opgemerkt, dat de goederenwagens van ver schillende hoogte waren. Maar Forchi kwam, nadat hij 28 maal den gevaarlijken sprong had gedaan, behouden en wel by den machi nist op de locomotief aan. ,Deze stopte en de brandende wagens werden gebluscht. Ofschoon het vuur reeds den wagen derde klasse had bereikt, kon men toch nog de vijf reizigers, waaronder een jong meisje, doen uit stappen de drie reizigers tweede-klasse hebben mui of meer brandwonden bekomende passa giers derde-klasse zijn er echter met den schrik afgekomen. Men zegt, dat de stationschef van Ancona is afgezet, en dat de koning de medaille van bur gerlijke verdienste heeft geschonken aan den conducteur, die zijn leven in de waagschaal stelde om dat van vijl medemenscben te red den. De medaille ging vergezeld van eeue gratificatie van ÏOOU fr., uit de partikuliere cassette des konings. RECLAME. HET WARME JAARGETIJDE heeft, mag het al de hoop van alle borst- en keellijders zijn, toch juist voor die ziekeu vele nadeelige gevolgen, daar de dikwijls langdurige hitte, 8tof enz. van buitengewoon ongnnstigen invloed zijn op de zieke longen. Zulken lijders kan geen beter middel aanbevolen worden, dan de zelfs in de hardnekkigste gevallen goed be vonden RIJNLANDSCHE DRUIVENBORST- H ON ING van VV. H. ZICKENHEIMER, te Mainz. Deze aangename drank lost het slijmt op, neemt de droogheid der longen weg en reinigt die van alle schadelijke ingeademde stof fen, zoodat binnen korten tijd genezing moet volgen, zooals duizenden getuigschriften omtrent doeltreffende glansrijke resultaten bewijzen. Verkrijgbaar bij Wed. Wolff Zoon. BDRGULUU STAND. GEMEENTE SCHOONHOVEN, Ingeschreven van 18 tot 25 Juni 1875. Geboren: Hcnricus Joseph, ouders J. G. Doesburg en M. J. Okhuijzen. üenrica Johanna, onders W. G. Brehm en E Murk. Hendrik, moeder L. Schutter Wouterina Maria, ouders F, Noteboom en M Van den Berg. Dirkjeouders J. Hooijkaaa eu C Hoogendoorn. Ondertrouwd T. G. Verdonk met A. Nobel, wo nende te Bergambacht. Overleden-. J- E. Smits, oud 59 jaren, weduwe van C. J. Van den Bergh. -G. A. B. Van Baaren, oud 10 maanden. J. C. Den Besten, oud 6 we ken. H J. Doesburg, oud 3 dagen. Levenloos kind, waarvan ouders zijn W. Keukelaar en A. M. De Jong L. H Bruning, oud 7 maanden. Bevallen van een Zoon (j. G. SMIT- KRIMPEN aan de LEK, 21 Juny 1875. (7393) Tot onze diepe droefheid overleed heden on» teederbeminde jongste lieveling LODEWIJK HENDERIK, zeven maanden oud. J. P. BRUNING. M. M. BRUNING-hum. SCHOONHOVEN, 24 Juni 1875. (7378) Eenige kennisgeving. Heden overleed onverwachts ons jongste Kindje, ruim 4 weken oud. C. VAN WILLENSWAARD CLz. N. van WILLENSWAARD- Maas van dir Poow. SCHOONHOVEN, 25 Juni 1876. (7402) Heden overleed, in den ouderdom van ruim 71 jaren, de Heer JAN DEKKER WILSCHUT. Dr. C. J-. van KETWICH, Mr. G. L. van OOSTEN SLINGELXND. Exec. test. SCHOONHOVEN, 26 Juni 1875. (7403) Hartelijken dank aan allen, die mij belang stelling toonden bij mijne benoeming tot Ont vanger dezer gemeente. TEIJINCK. SCHOONHOVEN, 28 Junijl876- (7399) Op een dorp in Zuid-Holland wordt bij eenen BROODBAKKER zoo spoedig mo gelijk gevraagd een die eenigszins met het vak bekend is. Brieven franciy onder letter D., aan het Bureau van dit bl Of or >lad. (7384) Bekroond door de Maatsohappij ran Landbouw, Haarlem 1807. Dordrecht 1874. De puike qualiteit van dit fabrikfcat is bekend. Agent voor de HH. Gebr. Wijkhuizen. (7379)» De HOEST met Slijm is meestal een geiolg van onrein bloed en gestoorde spijsvertering, waardoor zich Slijm in de longen ophoopt en daaruit met inspanning moet verwyderd wor den, waardoor ae grootste lichaamszwakte kan ontstaan. Het zekerste middel om aan deze ziekte de gewensohte genezing te doen volgen is het JOH. HOFF'sche 't welk het bloed zuivert, de spijsvertering re gelt en zoodoende hiervoor de zekerste hulp biedt. i Prijs 1 flesch 45 Cent, 6 flesschen f 2.20, 13 flesschen f4.40. De ledige flesschen wor den 5 Cent berekend en tegen dien prijs steeds teruggenomen. JOH. HOFFsche Centraaldepot, Amsterdam, Smalle Bloemmarkt bij de Stilsteeg, F 154. Verkrijgbaar bij (7390) L. OKHUIJZEN te Schoonhoven. Handboek tot herkenning der vervalschingen vau de meest dagelijks voorkomende Levens middelen. Volgens eenvoudige methoden. Ten dienste van het algemeen, door R- J. OPWURDA. Prijs 90 Cents. Inhoud: Brood, Meel, Sago, Vleesch Wyn, Bier, Brandewijn, Likeuren, MelkKoffie, Thee, Chocolade, Suiker, Honig, Suikergoed, Oranje water, Zout, Peper, Olie, Anijszaad, Kaneel, Saffraan, Azijn, Ingelegde Groenten, limoen sap, VetBoter, Kaas, Zeep, Was, Lijnmeel, Stijfsel, Tabak, Snuif, Linnen, Katoen, Wol, Zijde, Papier, Leder, Petroleum. «Men zal in dit werkje vele methoden vinden, om bet bedrog, dat tegenwoordig met alle voedingstoffen gepleegd wordt, te ontdekken. Dit nuttig en zeer oordeelkundig ingericht geschrift, ia eene bijzondere aanbeveling waard." «Tijd" «De weinige stuivers, voor den aankoop besteed, zullen ruimschoots intrest afwerpen." «Utr. Dagblad." Uitgave van S. W. N. van NOlxTEN t# Schoonhoven en alom verkrijgbaar,

Schoonhovensche Courant | 1875 | | pagina 2