no kn mmÉim f; ÏÏAmiCIÏÏM. Kerk EE Agatha en Barbara ADVERTENTIËN. ECHTE ULEABORGER TEER, J. SPEEN HOFF, FABRIEK. „DE HOLLANDSCHEIJSSEL", DE JOIMCH Ci8. te OU DEW AT ER LOTEN te OLDEN BOSCH. Heden ontvangen: BLAUWE KOOKPANNEN. VETH Co., Dordrecht. MEUBELEN, KLEERMAKERS. Overijsselsche Onderlinge D. TEIJINCK, A. C. EUKELENBOOM Pillen Ilolloway. sleepdienst op de rivieren in de provinciën I ven te Lekkerkerk f5390, wien het werk is Noord-Brabant, Gelderland, Zuid-Holland en gegund. bepalingen ook voor België van kracht. Voor geheel Europa (behalve Frankrijk) Egypte Vereenigde Staten van Noord-Amerika Zeeland. De navolgende veranderingen in de postverzendingen naar het buitenland zijn met 1 Juli ingevoerd. Voor alle landen in Europa (behalve België en Frankrijk) benevens Egypte en de Vereenigde Staten van Noord- Amerika is het briefport bepaald op 127s ent voor ieder gewicht van 15 gram of gedeelte van 15 gram. Het port voor brieven, drukwerken enz. voor Frankryk en naar landen, waarheen de verzen ding over Frankrijk plaats heeft, blijft onver anderd. Het port voor brieven naar België blijft 10 cent per 15 gramevenwel zijn de navolgende tok el E en de Vereenigde kunnen briefkaarten verzonden worden tegen 51/» cent. Het port voor drukwerken en mon itors bedraagt 21/, cent per 50 grKm. Het recht voor aangeteekende brieven is bepaald op 10 cent, voor berichten van ontvang op 5 cent. Voor brieven met aangegeven geldswaarde naar België bedraagt het recht 21/, 0604 P" 50 gul den, doch in geen geval minder dan 20 cent; naar Duitschlaud 25 cent per 500 gulden. De tentoonstelling van rozen, aardbeziën en planten te Rotterdam wordt heden door Z. K. H. Prins Hendrik geopend. Eene menigte fraaie eu belangrijke zaken zijn inge zonden, zoodat zij zeer luisterrijk belooft te zijn en het haar aan bezoekers wel niet zal Ontbreken. De stoomboot ^Schoonhoven" zal met bet oog op deze tentoonstelliug op morgen, Zondag, eene extra-reis van Schoonhoven en tus- schenliggende plaatsen naar Rotterdam en terug maken. Dinsdag jl. werd door de heeren J. N. Schel torna en Dr. C. A. TebbenhofT het door hen geregelde stads-archief te Gouda aan Burgemeester en Wethouders overgedragen. De heeren Scheltema en TebbenhofT hebben dien belangrijken arbeid in betrekkelijk zeer korten tijd tot stand gebracht en zich daardoor den dank van het bestuur en de burgerij vau Gouda waardig getoond. De Raad der gemeente Deventer heeft aan de Ged. Staten van Overijsel mach tiging verzocht om met Rotterdam te onder handelen over de opheffing van het beurtveer RotterdamDeventer. De gemeenteraad van Dordrecht heeft besloten den gaspnjs te verminderen tot li1/» ct. per kubieken meter. De spaarbank te Capelle en te Krimpen a/d IJsel blijft zich in een toenemen- den bloei verheugen. Bij liet sluiten van het tweede boekjaar bedroeg de aan de inleggers verschuldigde som f7042,82 en liet reserve-fonds f297,05. Het aantal inleggers is reeds ver over de twee honderd gestegen, waaronder zich een menigte schoolkinderen van Capelle bevin den, die door het gemeentebestuur met prijzen in den vorm van inschrijvingen op een spaar bankboekje begiftigd zijn, en zich beijveren om door eigen spaarzaamheid hun inschrijving te verlioogen. Mon verneemt, dat de stoom vaartdienst van Londen op Vlissingen vice versa, den 19den JuJi a.zal geopend worden. De booten zullen dagelijks varen met uitzondering van den Zondag. De gemeente Tiel zal eene geld- leening van f60.000 aangaan, ter beatrijding der kosten voor het verbetereu en exploiteeren der gasfabriek, het verbetereu der riolen enz. De aanbesteding der werken voor den 'spoorweg LeidenWoerden wordt in het begin van 1870 tegemoet gezien. Aan het Ministerie van Binnen- landsclie Zaken had Donderdag II. de aanbe steding plaats van: het bouwen van een bui- tensluishoofd met sebutkolk aan de Mariuealuis to Vliaaingen, het vernieuwen van een gedeelte der Marinehaven en eemgo daartoe behooreude werken. Hiervoor waren negen biljetten van inschrijving ingekomen. Het minst was inge schreven door de heeren J.C. Van Halteen Az. te Shedrecht en H. G. De Wild te Milligen voor f917.000, ->Maandag ia te 'a Hage aanbesteed: het maken enz. van een puar nieuwe deuren in de buitenwaterkeenng van de Mallegatsluis, te Gou da, etl van een paar nieuwe deuren in de buitenwa terkeenng van de Gouwealuis te Alfen, benevens het doen van eeuige vernieuwingen aan de gor- dingwerkeu van laatstgenoemde sluis, iu twee per- ceeleu. Het miust was ingeschreven voor per- oeel 1. door den heer P. A. Burghout te Gouda voor f2959; voor perecel 2 door den heer M. Rutgen te Aarlauderveen voor f1077. Bij de openbare aanbesteding op 30 Juui jl. door de wed. W. Miinlieff te Krimpen a/d Lek voor eene leerlooierij aldaar waren ingekomen 12 biljetten. Inschrijven wa ren de hh. H. Dammen te Kralingen f8925, J, Kooi te Dubbeldam f 8088,88, G. Kersen boom te lJseimoude f7378, J. Helleman te Krimpen f 0055, W. Pruil te Lekkerkerk f 6050, T. v. d. Weiden te Krimpen f5798, J. Staat te Knmpeu f 5 7 09, G. v. d. Houwen te lJsei moude f 5020, L. Van Bremen te Krimpen f5540, J. 1)« Kramer te Haastrecht f 5490, J. Stredland to Lekkerkerk f 5400 en Nc- Te Rotterdam had Woensdag avond de jaarlijksche prijsuitdeelmg plaats aai de leerlingen van de Academie van Beeldende Kunsten en Technische Wetenschappen. Veis autoriteiten en genoodigden waren met een aantal leerlingen en- hunne ouders in de groote Doele- zaal bijeen. Na de opening der vergadering weid het woord gegeven aan Mr. G. A. VanHamd, die, daartoe uitgenoodigdop zich had genomen de plechtigheid van het uitreiken der prijzen in te leiden. Hij hield daartoe eene rede, waa*n hij aandrong op waardeering van den vorm jp bet gebied van de kunst, zonder te vervalleniu vormendienst en ook waardeering van dsn vorm in het maatschappelijk leven met vermij ding van huichelarij eu onoprechtheid. Het is ons aangenaam de lezets der Schoen- hovensche Courant met deze rede in kennis t« mogen stellen. Het hoofdartikel van deze en de volgende week bevat daarvan het grootste gedeelte Door den heer J. Mareijt Va» Dijk, onlangs te 's Hage overleden, is aan de Herv. diakonie te Boskoop gelegateerd de ion van f 1000 en aan het weeshuis te Gouds de som van f 2000, vrij van het recht van successie. In de Dinscfag te Utrecht gehou den algemeene vergadering van aandeelbcuders in de Ned. Rijnspoorweg-maatfcchappij ii o. a. medegedeeld, dat het nieuwe station, dat U Rot terdam zal gebouwd worden tot aanlegplaits van zeeschepen en zeestoombooten van grootei diep gang, een lengte zal erlangen van 1250 M. en het terrein in oppervlakte winnen 250(0 M2. Het nieuwe stationsgebouw met zijne overkap ping moet voor den winter van 187/ voorden dienst gereed zijn. Daar er zonder hinder voor de exploitatie geen fundeering op palen jernaukt kan worden, is de bouwtrant licht, mar toch voldoende. Het provinciaal gerechtslof te Amsterdam heeft uitspraak gedaan in de be kende zaak der valsche munters en Wilbm Bol- hoven veroordeeld tot tien jaren tuchthuisstraf en 130 geldboeten elk van f50; vrouw Bolho- ven en wed. Tophof elk tot vijf jaren tucht huisstraf, de eerste tot twee en de laagte lot negen geldboeten elk van f 50. Meindert Bot hoven is, bij .gebrek aan bewijzen, vrijgesproken. Door windhandel in dividenden der Handelmaatschappij hebben een vijftal han delaren te Amsterdam aan hunne verplichtingen niet kunnen voldoen. 1 Juli had te Utrecht de uitlo ting plaats van 30 seriën der Rotteroamsche Weerbaarheidsleenmg. De loten zijn betaalbaar met f 2,75; uitgeloot zijn de Nos: 183, 186, 203, 404, 801, 1490, 1018, 2271, 2353, 2490, 2835, 3122, 3148, 3303, 3480,4144,4286,4714, 4935,5668, 6024, 6'l07, 6110, 6315, 6545, 6740, 7004, 7584, 7853 en 7986. De heer Jeekel te Leerdam, fabrikant vau het hardglas, acht het waarschijn lijk dat de huizen voortuan met slechts op zijde, maar ook van boveu van vensters voorzien zul len worden. Zijne firma heeft reeds eene be stel liug gekregen van 50.000 suikerbrood-vormen, die tot nu toe altijd van yzer vervaardigd wer den, en eveneens gelooft hij dat voortaan de ijzeren buizen voor waterleidingen door hard- glazen kokers zullen vervangen worden. LI. Maandag keerde de heer J. E. De Voogt, burgemeester van Capelle en Nieuwcrkerk a/d IJsel in zijne woonplaats Ca pelle terug, na eene afwezigheid van enkele wtkeu ter oorzake van zijn onlangs voltrokken huwelijk. De gemeentenaren hadden hem en zijne echtgenoote een schitterende ontvangst be reid, die wel getuigde van de toegenegenheid, welke die burgemeester zich verworven heeft. Een eerewacht van ongeveer 50 ruiters en even zoovele voetknechtcu wachtte het echtpaar aan de grens der gemeente op, alwaar het ia een met vier paarden bespannen rytuig steeg en in statigeu optocht naar het raadhuis geleid werd. Aan den ingang vau het dorp was een sierlijke eerepoort opgericht, onder welke het rijtuig stil hield, ten einde aan eei^ge meisjes gelegenheid te geven den burgemeester het wei kóm toeteroepen en zijne echtgenoot een praehti- gen ruiker aan te bieden. Diep getroffen door zulk een ontvangst uitte de burgemeester voor het raadhuis ayuen dauk aan de ingezetenen. Terwijl de eerewacht een gul onthaal te beurt viel, blief de meuigte nog geruimen tijd zich op het dorp bewegen, waar eenige muziekstuk ken uitgevoerd eu nu en dan vuurwerken afge stoken werden. Voortdurend heerschte de besle orde. Het verdient opmerking dat deze feeste lijkheid geheel beraamd en uitgevoerd is gewor den door jongelieden uit den burgerstand, die daarmede getoond hebben hoezeer de burgemeester ook door hen geacht wordt. Bij de verkiezing te Arnhem werden in den namiddag nog een paar officie ren, te Doesburg gedetacheerd, inaur te Arn hem kiesbevoegd, per rijtuig door bun vrienden vau Doesburg afgehaald, zij kwamen nog bijtijds bij de stembus. De collecte van den gewapen- deu dienst heefl te Noordeloos ruim 18 opgebracht. -—Aan onze koningin, die sedert eenige dagen in Engeland vertoeft, worden aldaar vele eerbewijzen betoond. Zondag II. bracht 11.M. een bezoek aan de ex-keuerin van Frankrijk, Eugenie, te Chislehurst, De Commissaris des Konings in de provincie Zuid-Holland brengt ter kennis, dat ten gevolge van het vervangen van het wes telijk houten landhoofd van de brug over het Zederikkanaal te Meerkerk door een van 3teen de passage over die brug vau 12 Juli tot en met 13 September e. k. zal gesloten zijn; en dat de passage voor rij- en voertuigen gedu rende dien tijd zal kunnen geschieden over de Kranevlotbrug en de draaibrug in den Ba- zeldijk en, voor zooveel de toestand van den weg znlks toelaat, langs het gedeelte van den Ooetelijken kanaaldijk van de brug te Meerkerk, tot aan de Kranevlotbrug. De passage voor voetgangers zal worden on derhouden door eene roeiboot van des morgens 6 tot des avonds 8 uur. Bij herstemming is tot lid van den Gemeenteraad te Gieseudam gekozen de heer Tennis Versteeg. STADSNIEUWS. Schoonhoven, S Juli. Tot ons genoegen kunnen wij berichten, dat onze stadgenooten, de heeren J. Okhuijzen Zoon, bloemisten alhier, op de Tentoonstelling van Rozen, aardbeziën en plan ten te Rotterdam, welke van heden tot a. s. Dinsdag geopend is, voor zijne inzending vai\ stam-begonia's bekroond is met den eersten prijs. Naar de vacante betrekking van hulponderwijzer (of hulponderwijzers) in de schooi van den heer Akkerhaija alhier hebben zich tot heden vier sollicitanten gemeld. WATERSCHAPS- EN POLDER-BERICHTEN. Woensdag ji. had te Zuidbroek de stemming plaats voor een heemraad van den polder. In plaats van den heer P. Verhoog, die onlangs tot Schout gekozen werd; is de heer Jacob Schouten gekozen. LANDBOU W-BERICHTEN. Met 28 dezer zijn de artrt. 1, 3, 4, 5, 6 en 7 van het Koninl. besluit van 3. October 1873, betreffende de veeziekte, niet lan ger van toepassing in den Oudelandschen polder, gem. Woeraen. Uit Boskoop meldt men dat in geen jaren de aardbeziëuoogst zoo gunstig was als dit jaar; de verzendingen hebben op dit oogenblik een ongekende hoogte bereikt. Een treurig verschijnsel komt in de provincie Groningen voor onder eene nieuwe aardappelsoort, Amerikanen genaamd dat erger schijnt te worden dan de bekende aardappelziekte, üe plant begint te kwijnen wordt geel en gaat eindelijk uitmen heeft stukken waar het derde gedeelte ja de helft van het gewas aangedaan is terwijl de andere helft welig staat. Deskundige landbouwers weten er geen oorzaak voor op te geven. Bij enkele landbouwers te Berg- Ambacht heerscht de tongblaar onder het rund vee, hoewel niet vpn kwaadaardige» aard, en ook niet van klauwzeer veri een voorstel ter tafel werd gebracht om de Sy node te verzoeken geene voorstellen meer te doen ter vervanging of verwijdering van art. 11 Alg. Reglement. Den 7den Juli e. k. zal het twaalfde Christelijk-nationaal Zendingsfeest te Boekenroode bij Haarlem gevierd worden. Door den schoolopziener J. Broe- delet, bijgestaan door de hoofdonderwijzers M. H. Kluitman en H. W. Kramers, van Gouda, werd jl. Zaterdag in de dorpsschool te Stolwijk een vergelijkend examen afgenomen van de opge komen sollicitanten naar de vacante hoofdonder wijzers-betrekking. Van 41 sollicitanten waren 26 verschenenterwijl 1 zich aan het examen onttrok. Dit was geheel schriftelijk. Een twaalftal is opgeroepen tegen heden 3 Jali, om nogmaals geëxamineerd te worden en proeven van practi- sche bekwaamheid te geven. Te Gorinchem is benoemd tot hoofdonderwijzeres aan de school voor gewoon meer uitgebreid lager onderwijs voor meisjes - J M. C. ;t, te Vlaardingen. met ingang van 16 Julie, k., mejuffrouw I De Voogt, te Vli de 11. Maandag te Oudewater KERR- EN 8CH00LN1EUW8. Ds. A. H. De Klerck te Lopik is, naar wij vernemen, beroepen te Neêrlangbroek. Ds. A. J. Oort te Meppel is be roepen te Oldeholtpade c. a. in Friesland. Het tractement bedraagt aldaar, zooals bericht wordt, f2600. Ds. W. C. Van Manen te Winkel heeft het beroep naar Zienkzee aangenomen. Ds. H. Van Griethuijsen teSchoon- rewoerd heeft voor Idsegahuizen bedankt. Ds. D. H. Tel ie r te Nieuwe-Tonge heeft voor Varsseveld bedankt. De heer G. J. Antinck, cand., heeft het beroep naar Zegveld aangenomen. LI. Zondag hield Ds. A. J. Loois te Hoog-Blokland zijne afscheidsrede naar Matth. 7 14. Op 11 dezer is ZEw. voornemens te Willemstad zijne intrede te doen, na bevestigd te zijn door zijn vaderDs. J. M. Loois te Woerden. Op de 11. Woensdag gehouden vergadering der classis Gouda zijn herkozen tot lid vau het provinciaal kerkbestuur van Zuid-Holland, Ds. J. P.Ott te Groot-Ammers en tot plaatsvervanger Ds. J. Broedelet, te Gouda; tot leden van het classiaal bestuur van Gouda, DD. D. Bijdendijk te Asperen, J. Broedelet te Gouda, C. J. Vmi Ketwich te Schoonhoven en J.C. Diehl te Leerdam; tot plaatsvervangende leden, DD. 11. M. Van Loon te Moordrecht, H. C. N. Van Amerom te Gouda, F. D. J. Moorrees te Vianen en W. van Beuningen te Ameule. lu de vergadering van de classis Dordrecht op 11. Woensdag zijn de orthodoxe candidaten gekozen en de liberale en gematigde leden allen gevallen. Tot leden van het clas- sikaal bestuur zijn gekozen: Ds. W. Zegers te Gorinchem, assessorDs. F. C. W ieder te Mijnsheerenland eh de heer G. 't Hooft, ou derling te Dordrecht; tot secundi-leden: Ds. G. Oldeiaau te Zuid-Beierland, Ds. G. A. Rade maker te Dordrecht, Mr. M. Crominelin te Dordrecht, Ds, C. J. Montijn te Alblasserdam éh de ouderling L. Viiegenthart te Zwijndreolit. De meerderheid der vergadering verklaarde zich tegeu het beheer over de kerkelijke goe deren door de syuode en tegen de voorgestelde verandering van art. X[, terwijl aau bet einde der vergadering door Ds. Baart de Ja Faille gehouden Raadsvergadering is aan mejuffrouw C. J. G. Van der Upwich, hulponderwijzeres aan de openbare school aldaar, ten gevolge barer benoeming als zoodanig aan eene der openbare scholen te Leidon, op verzoek, eervol ontslag verleend tegen 1 September e. k. De gemeenteraad te Leiden heeft benoemd lot hulponderwijzer aan de openbare school voor minvermogenden de heer J. D.'De Kriek, thans te Meerkerk. Den len dezer was het 61 jaren geleden, dat de hoofdonderwijzer H. Van Pót, te Ottoland, zijne betrekking, die hij nog steeds met ijver vervult, aanvaardde. GEMENGDE BEBICHTEN. LI. Vrijdag zag de huisvrouw van E. Uijterdijk te Brandwijk dat er brand was op het rietendak van het gedeelte huis, be woond door J. V. W, Onmiddellijk ijlde zij naar haren mnn, die met de hulp van eenige perso nen den brand bluschte; terwijl de veldwachter Oudenaarde van Molenaarsgraaf eenige voorwer pen, die blijkbaar gediend haddeH om brand te stichten, in beslag nam. De verdenking viel al spoedig op de huis vrouw van J. V. W., en 11. Maandag mocht het den brigadier-titulair der Rijksveidwacht, C. De Lange te Streefkerk, en den gemeente-veldwach ter van Molenaarsgraaf, A. Oudenaarde, gelukken de daderes J. B., huisvrouw van J. V. W., tot volledige bekentenis barer misdaad te brengen. Het schijnt dat wraakoefening de oorzaak dezer euveldaad is. Dinsdag 11. heeft de Justitie van Gorinchem een plaatselijk onderzoek ingesteld. >Te Harderwijk deserteeren tegen woordig bijna iederen dag militairen, die voor den kolonialen dienst zijn aangenomen en hand geld hebben ontvangen. Het zijn meest, allen Franschen. Maandag 11. zijn er door den jacht opziener te Nunspeet drie aangehouden, daarna vier door de Zwolsche politie, terwijl er Maan dag wederom vijf en Woensdag drie op den loop zijn. De politie is alom druk in de tfeer om hen op te sporen. Voor eiken deserteur wordt bij aanhouding drie gylden premie uit betaald. Een soldaat te Harderwijk, bestemd om eerst daags naar Indië te vertrekken, heeft in de kazerne met een gewoon zakmes een einde aan zijn leven gemaakt. Een brutale diefstal is Maandag voormiddag te Amsterdam gepleegd. Op de Martelaarsgracht zette een juffrouw voor eenige oogenblikken een zoogenaamd spoorwegmandje op een stoep Deder, terwijl zij met iemand stond te praten. Toen het gesprek geëindigd was, was het mandje verdwenen. Wel werd het na on derzoek op een andere stoep teruggevonden, maar eene som van twaalfhonderd gulden, die zich er in hadJen bevonden, waren verdwei.en. De daders zijn thans in handen der politie. Het zijn drie werklieden, die het mandje zich toeeigendenden inhoud doorzochten en on middellijk de aanzienlijke geldsom als goede buit beschouwden. Na het mandje een paar huizen verder weer op straat te hebben gezet, begaven zij zich met het geld naar den Dam, waarbij een hanner zich onderweg een kolossale gouden horlogeketting aanschafte, die op zijn werk manspak een zonderling figuur maakte. Op den Dam namen de heereu plaats in een vigelante, en gaven zij den voerman order heu naar Halfweg te rijden, alwaar zij in een herberg afstapten. De geroofde rijkdom scheen hen zóó brooddronken gemaakt te hebben, dat zij den voerman en eenige andere personen in de ge lagkamer voortdurend ergerden door hun snoe vende taal. Van Halfweg begaven zij zich naar Haarlem om zich daar van een zwart pak te voorzien. Ondertusschen was de politie gewaar schuwd. De koetsier der vigelante te Amster dam teruggekeerd, verhaalde in een herbergop het Haarlemmerplein welke vrare" passagiers hij gereden had. Dit werd mede aangehoord door een brigadier der politie en thans had meu den draad in handen. Wel leidde het bevel tot ar restatie der dieven te Haarlem niet tot het ge- wenschto resultaat, omdat zij van klee ling ver wisseld waren, doch een nauwkeurig onderzoek, later te Amsterdam ingesteld, had gunstiger ge volg. In een publiek huis in de Pietet-Jacob- strsat had de arrestatie plaats. Een klein ge deelte van het ontvreemde was nog in hun bezit? Eenige in den zoogen aamden //Zandhoek" te Amsterdam wonende personen worden verdacht van medeplichtig te zijn geweest aan den brutalen diefstal, die in den nacht van 15 op 16 Mei jl. bij den heer Piek te Oudshoorn is gepleegd. Bij een houtvlotter is een haak gevonden, die den dag na den diefstal van de werf van den heer Piek is vermist. Dat een voudig instrument zou o. a. aanleiding hebben «geven tot het bezoek van de politie aan zekeren H. Schut, in de Palmatraat te Amsterdam. Vernomen hebbende wat er gaande was, moet deze man tot zijn huishoudster gezegd hebbent li o Goddaar heb je 't al, 'k wou dat ik nu maar dood was," en hij heeft dan ook Donder dagmiddag tusacben 1 en l'/j »or °P Prin sengracht bij de Weesperatraat zich door een pistoolschot van het leven beroofd. Verschil lende arrestatiën zijn reeds gedaan, !oo(tó,men spoedig meer licht in deze vooralsnog duistere zaak mag verwachten. Zaterdagnacht barstte te Slie-. drecht in een arbeiderswoning een felle brand ui*, in ruim één uur tijds lagen zes woningen beneven» een groote boepschunr in den asch. Persoonlijke ongelukkeu hebben niet plaatsge had, docb verscheiden gezinnen zijn van alles beroofd. Op het eiland de Tien-Gemeten (Zuid-Holland) is Maandag middag de eenige dochter van een oppassend werkman door deD bliksem gedood. Het löjarige meisje, op het land werkzaam, had in eene kleine werkmans woning op den bebouwden polder van het eiland eene schuilplaats gezocht tegen het on weder. In de eenige kémer van die woning bevonden zich drie personende bewoner met zijne doch ter Sn het bedoelde msisje, toen de bliksem door het dak het vertrekje binnen kwam en het meisje doodelijk trof. Waarschijnlijk heeft het staal van breiuaaldendi£ zij in de hand had den bliksem aangetrokken, vermits zich op het lichaam, juist ter plaatse-, waar zij de brei naalden hield (ter hoogte van hqt hart) een kleine zwarte plek bevond, zonder dat er eenige verdere beschadiging aan het lijk is waar te nemen. De dochter des huizes, die eenigen tijd m zwijm heeft gelegen, is weder bijgekomen, en er bestaat tot hiertoe voor haar leven geen ge vaar. De vader werd niet gedeerd. Naar w y vernemen heeft het on weder, da t 11. Dinsdag boven de Alblasser- waard en omstreken woedde, óp sommige plaat sen in genoemde waard nog al schade dan den hennep toegebracht. Ook daar vielen groote hagelsteenen eu slingerden hevige dwarlwiuden hier en daar den hennep dooreen, tengevolge waarvan vele stengels werden geknakt. Tocb, had men grootere schade gevreesd, te meer, daar beweerd wordt, dat gedarende korten tijd eene wifidhpos zou zijn waargenomen. Bij het 11. Dinsdag gewoed heb bende onweder is eene koe van den bouwman A. Eij kelen boom te Streefkerk in de weide door den bliksem getroffen en gedood. Gisteren-morgen heeft zich te Oudewater een vermoedelijk dolle kat vertoond, welke den eigenaar L. in een zijner beenen, en een vijftal katteu heeft gebeten. De veldwachter, die met anderen op het dier jacht maakte, heeft zij. aangevallen, zonder dezen echter eenige ver wonding toe te brengen. Het gelukte eindelijk deu molenaar V. haar dood te schietenterwijl de gebeten katten verdrenken zijn. In den Achterbroek, gem. Ber- kenwoude, werd Zondag 11. eeu oud man, die een paar dagen eenigszins ongesteld was geweest, in een hooiboopje bij zijn woonhuis dood ge vonden. In den boomgaard bij T. Dekker Az. te Lekkerkerk zijn door een kraai drie kipëieren uitgebroed. In het Zuiden van Frankrijk, vooral in den omtrek van Toulouse, hebbeu in de vorige week Vreeselijke overstroomingen plaats fehad, die veel jammer en ellende verspreid ebben. Gedurende drie maal 24 uren viel een stortregen over een uitgestrektheid van vele uren. Het water stroomde met groote vaart de bergen af in de Garonne. Deze rivier, die meestal niet bevaarbaar is, steeg op sommige plaatsen, waar gewoonlijk 1 meier water staat, tot 15 meter; geheele dorpen en sleden werden daardoor overstroomd, en door de geweldige vaart van het water vielen de meeste huizen ioeen. Zoo snel en onverwacht steeg het water, dat een aantal bewoners geen tijd Uadden een goed heenkomen te zoeken, en vau verdieping tot ver dieping vluchtende, eindelijk de toevlucht namen op de nokken der daken. Alles werd gedaan om de ongelukkigen te redden, doch men slaagde slechts voor een klein deel. Op een huis zag men 20 personen, die door allerlei gebaren m doodsangst om hulp wenkten, maar de stroom was te sterk, men kon het huis uiet bereiken, en ten aanschouwe van honderden stortte het met zijn kostbard last ineenallen vonden hun graf in de golven. Onderscheidene personen zijn het slachtoffer geworden van hunne menschlievendheid. De markies d'Hautpoul, die in een schuit de be woners van Saint Cyprien, voorstad van Tou louse, wilde te hulp komen, werd door den stroom medegesleept. Zijn lijk is na twee da gen teruggevonden. Een annerdie met een span van vier paarden naar het tooneel der ellende wilde gaanvond met zijn paarden den dood. Tegen één persoon dien men redt, vindt men drie it vier lijken. Zij werden aanvankelijk gephotografeerd tot herkenning voor familie betrekkingen en daarna onmiddellijk begraven later heeft men om gezondheidsredenen daarvan moeten afzien, zoodat vcleu onherkend begra ven worden. Men kan nog op geen houderden het getal der omgekomenen bepalen. Velen worden vermist. Wat de materieele schade betreft, zij be draagt vele millioenen. Een groot aantal wel gestelde personen zijn tot den bedelstaf gebracht. Fabrieken zijn vernield en duizenden arbeiders vau hun bestaan beroofd. Alleen te Toulouse bedraagt het getal personendie geen onderko men hebben, 20 duizend, maar de ramp strekt zich uit over een groot aantal plaatsen. De te veld staande oogst is over een uitgestrekt heid van 50 kilometér vernield. Het spoor wegverkeer in die streken is gestremd. De baan is hier en daar erg beschadigd. Het water is in de laatste 24 uren sterk gedaald, zoodat men eenigszins de uitgestrektheid van het oilgeluk kan overzien, f,- De liefdadigheid der Franschen verloochent zich ook nu niet. Van alle zijden komt toe voer van geld, levensmiddelen en kleeding. De schade is echter te grootdan dat de alge meene liefdadigheid die ook maar in de verte kan vergoeden. Toen jl. Dinsdagavond de laatste trein van Leeuwarden te Harlingen aankwam, vond men één der gesloten veewagens zoodanig met schapen beladen, dat 32 stuks gestikt wa ren. Het vleesch is openlijk verkocht. NAGEKOMEN BERICHTEN. Onder vle bekroonden op de Ten toonstelling van rozenaardbeziën en planten te Rotterdamkomen o. a. voor de heeren V. Van Nesfirma K. Van Nes te Boskoop, W. C. Boer te Boskoop, M. Bisdom van Vliet te Haastrecht, H. W. Otto te Gouda, C. Frets, opvolger van P. Koster en Zoon te Boskoop J. Okhuijzen en Zoon te SchoonhovenJ. Breed - veld te Kralingen. De heer Bisdom*van Vliet werd bekroond voor de meest uitgebreide verzameling van vruch ten zonder aardbeziën, le prijs; en een pièce de millieu met vruchten en bloemen, te zaraen of afzonderlijk, le prijs: ^zilveren medaille en f 10. KANTONGERECHT te SCHOONHOVEN. Ter terechtzitting vau deu 2östen Juni jl. zijn Veroordeeld 1. M. v. D. te Gouda ter zake de overtreding van als voerman of geleider op den openbaren weg zioh niet bij zijne trekdieren bevindende, zijn bespannen voertmg niet onder voldoend toezicht te steilen of behoorlijk vast te zetten als recidivistin eene geld boete van 4 gulden, met subsidiaire gevangenisstraf van drie dagen. 2. P. J. te Goudater zake de overtredingen 1. van zich als voerman of geleider van een rijtuig op den openbaren weg niet steeds bij zijn trekdier te bevinden, in staat om het te besturen en te geleiden. 2. vsn op een weg, onder de gemeente Haastrecht, met eene kar, bespannen met een ongemuilbanden hond, te rijden, in twee geldboeten, ieder van drie guldenmet subsidiaire gevangenisstraf van één dag voor iedere boete. 3. J. v. d. W. te Stolwijk, ter zake de overtreding van bet maken van uachtgeruohten, ter verstoring van de rust van de inwonersin eepe geldboete van f 6,50 met subsidiaire gevangenisstraf van één dag. 4. T. V. te Jaarsveld, terzake de overtreding van stukken boter ter markt te brengen, welke minder wegen dan vijf Nederlandsche onsenu in eene geld boete van f 3 met subsidiaire gevangchisstraf van één dagen met verbeurdverklaring van de zes in beslag genomen stukken boter. 5. M. H. te Lekkerkerk ter zake de overtreding van zich na het sluitingsuur in eene herberg in de gemeente Lekkerkerk op te kouden en zich daaruit niet te ver wijderen in eene geldboete van f 3met subsidiaire gevangenisstraf van één dag. 6. fi. Z. te Lekkerkerk, als voren. 7. G. 8. te Lekkerkerkter zake de overtreding van als herbergier in de gemeente Lekkerkerk zijne herberg niet met het slaan van 10 uren te sluiten, en na gezegden tijd twee personen daarin te hebben laten verblijven, in twee geldboctqn, eene van f6 en eene van f2, met subsidiaire gevangenisstraf van één dag voor iedere boete. 8. C. T. te Stolwijk als sub. 2. 9. J. "V. te Schoonhoven, terzake de overtredingen: I. van sioh iu kennelyk beschonken toestand op den openbaren weg binnen de gemeente Schoonhoven te vertoonen. 2. het maken van burengeruchten ter ver storing van de rust van de Inwoners, in twee geld boeten eene van f 5 en eene van f 6,50met subsi diaire gevangenisstraf van 2 dagen voor iedere boete. Alle de veroordeelden in de kosten. BURGH.II IJK.E STAHj. GEMEENTE SCHOONHOVEN. Ingeschreven van 25 Juni tot 2 Juli 1875. Geboren Johannes Stephanus, moeder G. Smits kamp.Franaina, ouders J. Van Huuksloot en C. Blom. Gijsbertus Clarinus Cornelis, ouders P. A. Geijskes en G. Van Geelen. Geertruida, ouders D. Van Oosten en F. Van lpenbnrg. Overleden J. D. Wilschut, oud 71 jaren, we duwnaar van J. Hoogendoorn. A G. Van Willens- waard, oud vier weken. C. C. Ponsioen, oud 5 maanden. Zalmviaaoherij té Ammerstol. Aan deu afslag geweest vau 28 Juni tot 3 Julij: 68 talmen en van de visschery „de Bol" 15 ulmen prijs van f 0,90 tot f 1,10 per half kilo. Bevallen van een Zoon G. van GEELEN, Echtgenoote van P..A. GEIJSKES. SCHOONHOVEN, 98 Juni 1875. (7430) Heden overleed, na een geduldig lijden van enkele dagenmijn geliefde Echtgenoot W. KOOIJMaN, in den ouderdom van ruim 61 jaren, na eene gelukkige Echtvereeniging van bijna 42 jaren. Mede namens mijne Kinderen, C. KOOIJMAN-Pijl. PINKEVEER, 30 Juni 1875. (7421) Algemeene kennisgeving. Voor de vele bewijzen van deelneming, on dervonden bij het overlijden van ons geliefd jongste Kindje, betuigen wij onzen hartelijken dank. C. B. van BAAREN. C. E. van BAARENBak. SCHOONHOVEN, 3 Juli 1875. (7434) Bij akte van den 30sten Juni 1875, behoor lijk geregistreerd, is door den Edel Achtbaren Heer Mr. L. SLINGELAND, Kantonrechter van het Kanton Schoonhoven, bijgestaan door dftjipriffier Mr. D. db BLOCQ van HAERSMA BOMA, aan JACOB DEN BOOM, oud 21 jaren, Sigarentabriekant, gedomicilieerd te Lekkerkerk, HANDLICHTING ver- leend tot het drjjven ran nering en handel, het aangaan van alle daartoe be trekkelijke verbindtenissenen de beschikking over zijne inkomsten De Griffier bij het Kantongerecht (7404) te Schoonhoven, de BLOCQ VAN HAERSMA BUMA. De Regter-Commissaris in het faillissement van H. WILLEMSTIJN, ook hande lende onder en alleen uitmakende de firma M. WILLEMSTIJN en Zoon, Koopman te Gorinohem, heeft bepaald dat de verificatie der schuldvorderingen ten laste van dat faillis sement, zal plaats hebben op Woensdag den 7en Jultj 1875, des voormiddags ten 10 ure. De schuldeischers, ook die voorregt, pand of hypotheek hebben, worden opgeroepen op dien dag en dat uur te verschijnen in een der loca len der Arrondissement»-Regtbank te Gorinchem, en voor dien tijd opgave te doen van hunne schuldvordering aan een der ondergeteekenden, curators in het faillissement. De Curators A. J. VAN DE WATER. (7419) Mr. M. KOLFF. Een iegelijkdie iets te vorderen heeft van of verschuldigd is aan de nalatenschap van wijlen den Heer JAN DEKKER WIL SCHUT, wordt verzocht daarvan ten spoe digste opgave te doen aan een der beide onder geteekenden. Dr. C. J. van KETWICH. Mr. G. L. van OOSTEN SLINGELAND. Exec. Test. 8CHOQNHOVEN2 Juli 1875. (7424) Ontvang-en eene partij prima qualiteit. DUNNE TEEK per enkel vat f 19, KARTEL last e o 227,-—. wordt ook in 't klein verkocht. Contant met 1% korting. (7«9) KRIMPEN ajd LEK. «V. INQ., (74-14) belasten zich met liet inrigten en leveren van Machines voor Bleekerijen enz. Op 2 Augustus e. k. zal de 2e uitloting plaats hebben van bovengemelde Premieleening. Behalve de bij het Profpectus bepaalde Pre- miën, zullen nog worden toegekend SOOO GULDEN, Ban extra Premiën, als: Aan de tien eerstuitkomende nummers, ieder 100 Gulden. s e acht daaropvolgeude ieder 50 Gulden. ent u h ieder 25 Gulden. n veertig e ieder 10 Gulden. Zoolang de voorraad strekt, zijn LOTEN verkrijgbaar bij den Heer (7410)* VOSSEN te Oudewater a/d IJssel. Eene «eer groote partij OONTHE-OXIDÉ (7418) J3 Openbare Vrijwillige Verkooping. He deurwaarder C. B. TAW BAABEN te Sohoonhoven, zal op Dondeedao 15 Juli 1875, des morgens ten 9 ure, in bet HEEREN-LOGEMENT aldaar, in het openbaar, om contant geld, verkoopen: Onderscheidene solied bewerkte MAHONIE HOUTEN, EIKEN en andere bestaande inEen goed onderhouden Kabinet, Mahoniehouten Linnenkast, Commode's en andere Kasten, Canapés, diverse Stoelen met rieten en andere Zittingen, een zwart geschulpte Salon tafel, Penant-, Werk-, en Waschtafela met marmeren bladen, Stoven, Stoeltrapjes, Droogrek- jes enz. Voorts: Spiegels, eenige goede Schilderijen in Olieverw, Linnengoed, Kltedingstukken, eenig Goud en Zilver, eene ruime collectie Manufacturen, Karpetten en Kleeden, Kagchels, Koper-, Blik-, Glas- en Aardewerk, eeu Kristal Servies op blad, Vazen, een partijtje oud Porselein, Boeken en hetgeen verder te voorschijn zal worden gebracht. Te zien daags te voren van 912 en van 24 uren. Die bij deze verkooping Goederen zouden willen bijvoegen, gelieve die Dingsdag te voren aan het Verkooplocaal te bezorgen, of in tijds op te geven ten kantore van voornoemden Deurwaarder, die dan voor de afhaling zorg draagt. (7433) Voor een gedeelte der reparatie aan klee ding der JONGELINGEN van de ARTILLE- RIE-INSTRÖCTIE-COMPAGNIE wordt een KLEERMAKER verlangd. Conditiën en inlichtingen te bekomen bij den Sergt. Maj. der Compie. (7418) opgerigt in het jaar 1809 en gevestigd te ZWOLLE. Inlichtingen omtrent bovengenoemde Maat schappij worden gegevenen verzekeringen aan genomen door den Agent voor Schoonhoven eu Omstreken, den Heer (7432) Gemeente-Ontvanger te SCHOONHOVEN. van den Heer S. J. VISSER te Uitgeest. Zesmaal bekroond op TENTOONSTEL LINGEN van LANDBOUW, en verder velt Attesten van H.ll. Verbruikers tot aanbeveling. WINKELIERS wordt tegen fabrieksprijs geleverd. Agent voor dm Krimpener-, Alblasset- (7428) en Lopikerwaard Sohoonhoven. J. W. VALK. te SOHOONHOVEN berigt, dat hij heeft ontvangen eene schoone sortering BOTTINES, prijs 5,HU en hooger, MAROEUN-LEDBR en 7.50. Alsmede STOFFEN VROUWEN- en KINDERLAARZEN en S1BHU en PLUUS-ijtlltKRWKKK en!. (?«1) HOLLOWAY's PILLEN. Zenuwachtige Prikkel baarheid De juiste volmaaktheid van het meaacke- lijk ligchaain maakt het even als een zamengeateld werktuig zeer ligt vatbaar oa» in wanorde te geraken, een toestand, aie dadelijk door de zenuwrn wordt openbaar gemaakt. Holloway's Pillen sijn alti;d het geschiktste en zekerste geneesmiddel. Zij bevrijden net menschelijke gestel van iedere ongesteldheid die niet doodelijk is. Als genezend, msagversterkend en purgeermiddel genieten deze medicgnen eenen trotschen voorrang, die geen ander middel hen kan ontrooven. Zij herstellen gezondheid en krachten, waar lijder» aan zenuwzwakte en slechte spijsvertering gefaald kebben die elders te herwinnen, ilolloway s Pillen werken zoo regtstreeks op de spijsverteringorganen, de asai- milatie en den bloedsomloop, dat zij trage organen dadelijk tot vernieuwde werking opwekken, vermin derende levenskracht vermeerderen en verzwakkende veerkracht ondersteunen. Doosjes Pillen en Potjes Zalf f 0,80, f 1,85, f 3,— f 6,75, f 13,50, f 20,50, zijn op f ra nco aanvrage 4 con tant te bekomen bij alle Apothekers in Holland, alsmede in HOLLOWAY's Etablissement te Londen, 135, Oxford 8treet, vroeger 244 Strand. (7406)

Schoonhovensche Courant | 1875 | | pagina 2