ZONDIG 11 JULI. 1875. IT. 317. WEEKBLAD VOOR DE KRIMPENER-, ALBL^SSER- EN LOPIKERWAARD EN OMSTREKEN. BINNENLAND. BUITENLAND. OVERZICHT. Vormenwaardeering en vormendienst. n. 5 7 57>/4 En- de den sal 3 5 1. Deze Courant wordt geregeld iederen Zaterdag-middag verzonden. Prys: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per poet door het geheel© ryk 0,80. om voor voor overgaan ongesUw. 5 5 f 848 62y, 627le 657s CHT1L SCHOONHDVDiSCHE MRANT 3j' ii- c* .3’ 4 8 8 8 8 3 en 18J 6. 5 5 5 I ƒ1000. 5 i fc/1000. 5 f. 869. tot •rkmans Jksgezor 598 148 «V, 39>/, 188 81'/. »8’/„ 108*/. 97'7i. 99'/. 1017. 95’/, AH. 54..WI.■lillik. A4wgMi(i«a wauran MIS MAAI. worden ■lacht. TWEE MAAL in rekening; gebracht. Het te onder- 3 van het plan-tot de van het zuidelijk gedeelte der Zui- Prys der Advei^entiënVan 1 tot 5 regels /0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. lazen* ding franco, en uiterlyk tot Zaterdags-voormiddags ten 10 um 2 Juli. 627, 75 100 93 91>/4 187, J67). 517. 103 7< 817, 92y4 102 y. 102 94 8474 717 iooy8 1007, 177 267 7, 240 101 101 101 98’/4 ‘OH/. 94*/4 992 109 7. 8ö;/4 ‘*7< »4‘/8 17 15 100 52y4 85’/. I 2e leen. 1867/69. 4 J. gespierde vuisten, dat ze hét 19 van het aangezfeht, wrijft hun het blanketsel van de :ant, dat de uiteinden wangen, trekt hun den kleurigen mantel van den anderen, dat geene het slargenlijf. De goede vormen behooren tot een adellijk vijanden geslacht. Wie ze waardeert, zorge, dat zij niet worden gehouden voor verwanten van het lage ras der valsche. De ridderlijke manieren zijn eerst schoon, wanneer het visier is op geslagen en men den ridder herkent. Vormenwaardeering en vormendienst, is niet altijd gemakkelijk ze juisKt scheiden. En toch, de zorg voor de eene, de verach ting van den andere is een teiken van die ware beschaving, die ware humaniteit, die alle klassen der maatschappij moge doordringen, die mede moge uitmakeji een der vormende elemen ten in alle takken van onderwijs. a W. 1ST. VAN NOOTKJST, 'oplossing verhaasten. Daar moeten voor*den vingers in uw goeden gang der wereldsche zaken afstanden zijn, uitschreeuwen. Rukt hun de maskers De goede vormen, die deze afstanden vullen, zorgen aan den eenen kant, dat de uiteinden elkaar niet naderen, aan 1 afgronden tusschen beide inliggen. Tegenover onze tegenstanders, onze en wie ontmoet ze niet in zijn leven, met wie hij de wapens kruisen moet zijn de goede vormen de herauten van dien ridderlijken geest, die den strijd stempelt tot een edel ge vecht. Wie ridderlijk zijnen tegenstander tege moet gaat en de vormen van het steekspel niet schendt, valt niet aan in den rug, bezoedelt zijn wapens niet door verraad, kwetst, misschien doodelijk, maar kwetst als eerlijk man. De edele, de goede vormen zullen in den grooten strijd des geestes en deze wacht ieder, die met zijnen geest weet te leven medewerken om den strijd te doen blijven een strijd van overtuigingen en hem niet te doen verloopen in eene persoonlijke veete, in een .kwellen en martelen met speldeprikken of giftige pijlen. Vormenwaardeering in den arbeid, vormen waardeering in den omgang, hadden wij recht, toen wij haar onder de regelen der levenswijs heid eene eereplaats gaven? Maar is hiermede over de vormen alles ge zegd, alles gezegd vooral waar men en dat was de inleiding van ons opstel denkt aan de bevolking onzer burger- en professioneele scholen, aan hen die nog niet lang de blauwe kielen der Hollandsche jongens van Hildebrand rden liebhen ingetrokken, ia bii velen, ven ma Jat slag kleedmgstuk nog, zooals de Geneste! het noemt, //het wapen is van den adel die in ’t h^rte huist.’’ Met hun open oog en hunne flinke gestalte waarheid vragend, vijanden van AJIe schijn ver toon, eischen zij dat waar men hun de vormenwaardeering aanprijst, men met hen al zijne verachting uitspreke over vormendienst. Vormendienst is het, wanneer de bouwmeester de halfvergane balken van het huis met de ver raderlijke verfkwast bestrijkt, om den goedge lovigen bewoner, die zich verlustigt in zijne keurige woning, niet te doen vermoeden, welk gevaar zijn beurs, misschien ook wel zijn leven bedreigt. Vormendienst is het, wanneer de architect aan de proportiën van den gevel of de. ruimte eener grootsche vestibule de bewoonbaarheid van het huis ten offer brengt; vormendienst wanneer de fabrikant voor de schitterende kleuren zijner zijden stoffen de zwakheid der draden waaruit zij werden geweven, doet voorbij zien. Het is het oude fanzeeuwsche bedrijf, het is de ge schiedenis der gepleisterde graven met doods beenderen opgevuld. Geen schijnheiligheid, geen onoprechtheid geen bedrog door de vormen in den arbeid. Geen schijnheiligheid ookgeen vormendienst in onzen omgang. Beleefdheid is iets anders, dau het masker eener gemaakte vriendelijkheid. Goede vormen eischen menigen beleefden groet, menige ridderlijke buiging, maar nooit heb ben wij den Judaskus voorgeschreven. Moet een tegenstander worden bestreden, dan moet hij bij onze ridderlijke houding altijd de gefronsde wenkbrauwen van den vijand kunnen herkennen. Moet een ondergeschikte eene aanmerking aanhooren, eene berisping ontvangen, misschien eene straf, dan i> ag de woede die wij dragen, niet onzichtbaar zijn gemaakt, door de bloemen die wij er om hebben heengewonden. Wanneer men tegen de onrechtvaardigheid zijner meerderen moet opkomen, dan mag men den adel zijner overtuigingen niet ontheiligen door het bedeesd gefleemwaarmede men den storm tracht te bezweren, dien men ducht. En wanneer er iets is, dat ons van onze vrienden verwijderen moet, dan mag de vorm der oude vertrouwelijkheid niet behouden blijven, omdat deze verraad zoude plegen aan de hei lige zaak der vriendschap. leder zal zc in zijn leven wel zoo ontmoe ten, de afgodendienaars van den vorm. Met glacé handschoenen omspannen zullen ons han den van schijn vrienden worden toegereikt, die ons willen knijpen in het geniep of willen frommelen in onze beurs. Scheurt hun de handschoenen af en drukt ze de krachteloos tinnen de Home Kuiers op nieuwe voorstellen, oa aan Ierland eene mate van zelfstandigheid te schen ken, die daar zeker zeer misplaatst zou zijn. De Italiaanscho Senaat heeft thans mede Garri- 1 baldi’s voorstel tot verbetering der Tiberbedding goed gekeurd zoodat nu nog alleen de noodige gelden ontbreken om tot de uitvoering over te gaan. Een gerucht, dat echter op zichzelf weinig geloofwaardig is, wil dat die gelden zouden gevonden woitien uit de som jaarlijks door de regeering op de begrooting uitgetrokken ten behoeve van den Paus, waarvan deze de aanneming steeds weigert en die dan weldra door verjaring weder beschikbaar komt. De Pruisi sche minister van eeredienst zet zijne inspectiereis door de Rijnprovinciën nog steeds voort. Nergens wordt een wanklank vernomen in de toejuichingen en huldebewijzen, die hem overal ten deel vallen. De provincial correspondent maakt hieruit de gevolgtrekking, dat de Kijnlandsche Stads Katho lieken blijkbaar doordrongen zijn van de noodzake lijkheid der tegenwoordige kerkelijke staatkunde der regeering en de genomentnaatregelen goedkeuren, in tegenstelling met de groote meerderheid der platte lands bevolking, die zich onder het vaandel der ul- tramontanen schaart. Volgens datzelfde blad eischt het gerucht als zou den de bisschoppen voornemens zijn zich overeenkom stig de nieuwe wet op het beheer der kerkelijke goe deren te gedragen, nog alleszins bevestiging. Over het algemeen is eenige toenadering te bespeuren, zooals o. a. ook blijkt uit de omstandigheid, dat op den eersten dezer, het tijdstip van inwerkingtreding der wet tot intrekking der bezoldiging aan geestelijken aan sommigen hunner, die zich aan den Staat onder worpen haddenhet tractcmeut kon worden uitbetaald. In Spanje wordt het, luidens de berichten uit Ma drid, der regeering thans ernst met het bestrijden der Carlisten. Door eene vereemgde beweging van Jovellar en Martinez Campos is het gelukt de hoofdnacht der .™dsz VawwKuSu,.S8i‘t»w Jk f.ita ontnomen waren. De Carlisten gaan intusschen toch nog voort met het bombardeeren van Hcrnani en San Sebastiaan, zoo dat zij niet zoo spoedig nog den tegenstand schijnen te zullen opgeven In Mexico is een opstand uitgebroken, waarbij zich ook het leger heeft aangesloten Men eischt dat i' tegenwoordige gouverneur Lerdo de Tejada zal wordi ontslagen en de regeering degelijke waarborgen l geven voor de toekomst. Z. M. heeft C. G. Van Huls, thans ontvanger der dir. bel. en acc. te Ouderkerk aan den IJsel c. a.benoemd tot ontv. derzelfde middelen te St. Anna Parochie c. a. (Friesland). Door den Gouverneur-Generaal van Ned. Indië is o. a. verleend een tweejarig verlofwegens ziekteaan den Controleur der 1ste en 2de klasse bij het binnenlandsch bestuur op Java H. G. J. G. Vriesman. H. M. de Koningin is voornemens op lieden, 10 Juli, van Londen te vertrekken, den anderen morgen in Vlissmgen aan wal te gaan en van daar de reis naar Wildbad voort te zetten. H. M. de Koningin wenscht daar een kort bezoek te brengen aan Prins Peter van Oldenburg, kalven broeder van Hare Majesteit, ten gevolge van de zeer ongunstige berichten omtrent diens toestand. Waarschijnlijk zal H. M. reeds Woensdag of Donderdag te ’s-Gravenhage terugkeeren. Met de aanmunting der nieuwe gouden munt zal, naar men verneemt, niet vóór 14 Juli een aanvaug worden gemaakt. Bij Kon. besluit is de middellijn van het gouden tienguldenstuk bepaald op 221/, milli meter, terwijl het maximum van het muntloon voor gouden tienguldenstukken, door bijzondere personen te voldoen, voorloopig bepaald wordt op vijf gulden per kilogram werk, onder ver plichting voor den muntmeester om uit dat be drag, wegens het gebruik der Rijksmunt-inrich ting, zoodanige som aan het Rijk uit te keeren als door den Koning wordt bepaald. Onder toezicht van den civiel- ingenicur Havelaar en den Rijks-opzichtcr Hen driks is men met behulp van een stoomboot en een schokker sedert eenige dagen werkzaam met grondboringen ten behoeve droogmaking derzee. Naar de N. Gor. Cour, verneemt staat aan de gemeente Goriucbem weldra eene procedure te wachten. Mocht het voornemen rekening der gemeente het viach water de stad te verpachten, tot werkelijkheid ;aan dan zijn vele visschers voornemens »toord met visschen door te gaan, en te blijven uitoefenen, wat zij, hun recht op het Hoe verward ook meuig hoofd in Frankrijk door het partygekibbel der laatste weken mag geraakt zijn, het hart is op de rechte plaats gebleven. Als om strijd heeft ieder zich gehaast den nood te helpen lenigen van de duizenden die door de overstrooining bij Toulouse al hunne bezittingen verloren hebben. Met algemeene stemmen bewilligde de Nationale vergadering, boven de vroeger ree Is toegestanc som, een nieuw credict van 2 millioen francs, terwijl de regeering zich voor stelt de geteisterde bevolking zooveel mogelijk van be lastingen vrij te stellen. Aan vrijwillige giften zijn aanzienlijke somman bü^?^‘c7>'‘k(he TLyón"cï'cre Fransclie' bank ieder 50.000, 375 afgevaardigden toe kenden voor 80.000, de advocaat Cremieux, indertijd lid van de regeering van de Nationale verdediging, gaf 50.000, de hertog van Aumale 25 000, de Paus 20.000, dc graaf de Chambord 15 000, de keizerlijke prins 6000, zijne moeder, ex-keizerin Eugenie 4000, de Temps bracht aan verschillende giften 102.256 fr. bijeen, enz. Uit deze »ften, die slechts voor een klein gedeelte in den nood ‘voorzien, kan men opmaken van hoe grooten ontvang de rapp moet geweest zijn, die eene wel varende streek in het zuiden van 1'rankrijk letterlijk verwoest heeft en waarvan dc gevolgen nog niet te overzien zijn. Laat de ijver, waarmede men tracht te gemoet te komen nan de geleden verliezen aldus niet te wenschen over, geheel anders is het gesteld met den ijver, die de meerderheid der Nationale vergadering ontwikkelt in het afdoen van zaken. Het schijnt wel dat menig afgevaardigde, beducht of zijn mandaat na de ontbin ding wel vernieuwd zal worden, het er op toelegt zijn bestaan als volksvertegenwoordiger althans nog zoo 1 lang mogelijk te rekken. Alle pogingen en voorstellen, om de Kamer tot meerdere werkzaamheid tc nopen, mislukken, en zooals het zich thans laat aanzien, is het vrij zeker, dat de vergadering gedurende deze zit ting hare werkzaamheden met ten einde zal kunnen breugen en het tijdstip der ontbinding opnieuw voor gcruimen tijd zal verschoven worden. Nu eindelijk de beraadslagingen over den aanleg van spoorwegen zijn afgeloopen, moet de derde lezing van de Hooger-onderwijswet en van de wet op dc open bare machten nog plaats hebben, waarna de begroo ting, de beide overige constitutioneels wetten en de kies wet icerst in bebande ing kunnen komen. Ton aanzien van laatstgenoemde wet heeft do com missie van dertig o. a. voorgesteld, dat de afgevaar digden voor vier jaren zullen gekozen worden cn dat een imperatief mandaat van geen waarde /al zijn. Na ae welgeslaagde bemoeiingen van Engeland om werkzaam te zijn voor het behoud van den vrede in Europa, wordt in verschillende dagbladen het denk- beeld weder besproken van eene aansluiting vau geland aan de staatkunde der drie Keizers. Vooral het officieuse Russisch© blad Le Nord beijvert zich de wenschehjkheid eener zoodanige aansluiting te be- toogen, in het bijzonder met het oog op de gemeen schappelijke belangen van Engeland en Kusiand in Aué. De herleving vau het Mabomedaansdhe fana tisme, zegt het blad, kon ook de Bntsche heerschappij in Azië wel eens bedreigen. Dc Times wil echter van zulk een verbond niets weten en verwacht veel meer vau de handhaving van het onzydigheidsstat.d- punt. De gemeenschappelijke belangen in Azu- gelooft het blad wel op andere wijze voor regeling vatbaar. Dat overigens Engelands belang, ook zonder toetre ding tot den driekeizersbond, handhaving van den Europeeschen vrede gebiedt, werd dezer dagen nog volmondig door den minister van buitenlandscbe zaken, Lord Derby, erkend. Op het jaarlijksch feestmaal der kruidcniersvcreeniging, waarvan vefscheidene eerste Staatslieden ocrelid zijn, zeide de ministerdat alleen reeds de overweging, dat er geen land was hoe klein ook of hoe ver verwijderd, of er is Britach kapitaal geplaatst, medebracht, dat de Engelschc polities zich ia de eerste plaats handhaving van den vrede moest ten doel stellen. Voorzeker een argument, juist ge schikt voor eene kruideniers vereeuigmg! Terwijl Hooger- en Lagerhuis sicli beijveren om de aanhangige wetsontwerpen tot veibetenng en regeling van den toestand des werk mans en tot verbetering van volksonderwijs en volksgezondheid- af te doen, s. 100. —No/ 5 r.Aug. 5 .—Juli. 5 Oct. 5 50, 1854. f 00, 1860. n 1864. 5 5 6 1 5 6 6 .6 6 b 3 landeel. f si. .5 000. 5 5 5 »t. 100. 5 isk. jol. Doch daar is meer, schreven wij. In menig huisgezinin menigen vriendenkring zou de gespannen verhouding wel langzamer hand zijn geweken, wanneer zij niet in de taaie banden der ruwe vormen was vastgesnoerd. Men kan tegenover iemand geene beleefde vormen bewaren, zonder althans eenige achting voor hem behouden te hebben en juist dat greintje van gebleven achting kan de kiem worden voor het herstel van den vrede. Goede manieren tegeno ver huisgenooten en vrienden zullen aan de ver trouwelijkheid van den omgang nietschaden maar goede manieren zullen beletten, dat de vertrouwelijkheid ontaarde in eene ongepaste ongedwongenheid, die tot miskenning, tot ver- waarloozing, tot ruwe behandeling voeren kan. Ook zij, die onder ons staan, zij aan wie wij hebben te bevelen, hebben recht, om met goede manieren te worden behandeld. Goede vormen hechten den band nauwer tusschen meester en knecht. Het zedelijk overwicht, dat de baas te behouden heeft, zal er niét onder lijden, daarentegen en juist omdat het een zedelijk overwicht blijven moet. Op goeden toou kan eene aanmerking veel gemakk^lijkfr won’ uitgesproken. Er zijn menschen, die den s o maar niet hebben, om in fatsoenlijken vorm aan hunne minderen hun ongenoegen te toonen en hunne berispingen toe te dienen. Dadelijk door hun drift medegesleept, stapelen zij allerlei harde woorden opeen en slingeren zij deze met woestheid en zeker welbehagen naar hel hoofd van het slachtoffer, dat in gebogen houding en zonder iets te mogen of te durven tegen spreken, dezen stroom van projectielen tegen zich voelt aankomen. En wat is het gevolg: de ontevreden meester gaat in zijne verbolgen heid overdrijven. Verblind en door zijye blind heid onbillijk voegt hij bij zijne gegronde ver- wijtingen andere, die allen grond missen. Maar in schijn gezag bewarend, heeft de meester zijn werkelijk gezag weggeworpen. In de oogen van zijnen knecht is hij van zijne hoogte neer gevallen. Zijn prestige is zoek en hoe hij ook speurt, hij vindt het niet licht, misschien wel nooit terug. Zoo kon het gaan maar het kan ook gebeu ren dat de ondergeschikte het razen en uitvaren moede wordt, dat hij opstuilt, dat de kiem is gelegd tot muiterij en ongehoorzaamheid, die, met zorg onder de asch smeulend gehouden uit barsten wanneer de gelegenheid voor de ver gelding gekomen is^ Dan laten zelfs de meest gerechtvaardigde berispingen geen enkelen indruk meer achter. De knecht is in zijn eigen oogen niet de man di^kwaad gedaan maar alleen die kwaad ondervonden heeft. Het werk is gescha ad de arbeidslost gebroken, misschien een gansch werkmansleven vernietigd. Hoe anders ware het geweest, wanneer goede vormen de woorden der berisping, hoe scherp ook, hadden geleid, wan neer die goede vormen de breidels waren ge weest, waarin de ontstemde meester jijn drift had teruggehouden, wanneer zij als kalme raads lieden hem hadden gebracht tot de nauwgezette overweging zijner gedachten en woorden. Goede vormen tegenover onze meerderen zijn in de vrije bedrijven, wat de krijgstucht der legers is in ,den oorlog. Zonder een strenge krijgstucht geen overwinning; zonder een strenge krijgstucht zouden op het oorlogsveld wreed heid, plundering en vermelingszucht de weeën van den strijd nog duizendmaal vermenigvul digen. De strenge krijgstucht, met door den ruwen korporaalstok ingtstampt, maar ingeboe- zemd door den opgeheven veidheersstaf, maakt den smallen weg begaanbaar, die, zelfs tusschen de drommen der strijdende legers, nog voor de menaebelijkheid openhgt. Zoo werken ook de goede vormen tegenover ouzo meerderen. In de gewone tijden van vrede maken zij de sa menwerking zooveel lichter en wanneer een strijd van belangen onvérmijdelijk is, helpen zij de :rt, 2e Sectie. 7 1869. 7 3 5 7 6 3 8 ICHTEN, iennep schil f 21,00 22; eboter 60 h 62 ot., wei- f kilokaas f 24 30, overloopers f 8 12, n f 8 i 13; vette kal- uchtere idem 6 10 gul- ,00 ik 6,00, poters f 2,00 iO per 100 stuks, kersen iren, handel vlug. jt vluggen handel; vooral partijen; prijs le qual. an f22,00 i 27,00. jter f 1,25 a 1,30 per kilo, biggen voor Engeland 22 e dito f 5 14. per kilo. Juni. Aangevoerd: 811 ilveren, 28 nuchtere kal- neren, 294 varkens, 70 en. 1. 85 ct., 2de qual. 62 ot.; de qual. 70ct.; schapen at., voor Londen 48 tot 2de qual. f59 en 3de Zeeuwsche f 8,80 i en Overmaassche f8,20 «euwsche f 7,70 i 8,10, en Noord Brabantscho weche, Flakkeesohe en a 7,50, dito somer f 6,30 e f 5,20 i 6,20, lange en en Zeeuwsche f9,00 a re soorten f 8,50 f 9,20. ;j een aanvoer van onge- handpl ook heden weder van weinig hooi voor den ie gemeenten heerschende lamste oorzaken datnie- de landlieden tot het ui- tegen zoo aanmerkelijk doen. eenige weken vol leven ie en Duitsche opkoopers ading is, van de markt vooral verbazend in prijs ie andere jaren tegen de er opleggen, daaraan nu lalf vette 60 5 54 ct. per eken f 10 14. oter f 1,00 1,06 per kilo. 26 stuks. e. Puike nieuwe Zeeuw- ^«he f 8,80 4 9,10, goe- en blauwe f 7,80 i 8,00, en Vlnamscbe f 7,70 i .70,

Schoonhovensche Courant | 1875 | | pagina 1