PWnET WEL. MAAIM4CHINE KINDERMEISJE. ZALF UOLLOYVAY Y OORD RACET, SCHEEPMAKERSKNECHTS, ECHTE ULEABORGER TEER, Haarlemsche Paardenloten, BIGGS SCHAPEHSMEER, APVERTEIMTIËN. IMF*» thee. W. IIOOGENDIJK. ATTENTIE S. V. P. WIJN, LIKEUREN, VV. HOOGENDIJK. Openbare Verpachting, HAVER, "BEPROEVING I HOOISCHUDDER EN PAARDENHOOIHARK, LEKKERKERK, Landbouw en Veeteelt. DIE N S T B ODE. J. SPEENHOFF, Worm, Teek en Luizen SCHAPEN EN LAMMEREN, PRESTON Co., -J$ vischwater noemen. Aim enkelen hunner wer den immens het hoofd der gemeente vergun ningen om voorloopig tot 1 Jan. 1876 te blijven visschen, thuis bezorgd en zelfs door den met die bezorging belasten agent van politie opge drongen; doch, bijna alle visschen hebben die vergnnnmg geweigerd, m de overtuiging dat zij ze niet noodig hadden. Men vertelt ook, dat door of van wege da visschera elders reeds rechtakundige adviezen zijn ingewonnen, die hen in hunne overtuiging, dat de gemeente Gorin- chem geen recht op 't vischwater heeft, gesterkt hebben. Wat er van zij, nu de visschers steeds, terecht of ten onrechte, gemeend hebben dat het '..vischwater, eenmaal door den heer van Arkel aan de poorters van Gorkum geschonken en waarop zij sedert onheuglijke jaren ongestoorde rechten hebben uitgeoefend, hun toekomt, schij nen zij die rechten zich niet gemakkelijk te zullen laten ontnemen. Te Gouda heeft zich gisteren eene commissie gecoustitueerd, ten doel hebbende gelden in te zameleu ten behoeve van hen, die geleden hebben door de overstroomingen in Frankryk. De zalm visscherij nabij Papen- drecht op de Merwede is uithoofde der zeer ongunstige var.gst voorloopig gestaakt geworden. Door den heer Quakeruaat van Spijk te Gorinchem is concessie gevraagd voor de uitbreiding van zijn stoombootdlenst van Gorinchem-V lanen tot Utrecht; een tweede stoom boot zal alsdan tusscben Vreeswijk cn Utrecht in de vaart gebracht worden, benevens een vaste omnibus-dienst tusschen V tanen en Vieeswijk. Door de Arrondissements-recht bank te Gorinchem ister voorziening iu de vacature bij dat Rechterlijk College ontstaan door het overlijden van deu gnitier, den heer J. A. Van Nieuwland, de navolgende voordracht ter benoeming ingezonden 1°. Mr. L. H. N. F. M. Bosch ridder van Rosenthalsubat.-griffier bij de rechtbank te Gorinchem 2°. Mr. F. C. L. Ledeboer griffier bij het kantongerecht te 'sHer- togeubosch 3#. Mr. P. A. Tukker, advocaat en rechtcr-plaatsvervai.ger te Gorinchem. Burg. en wtth. van Hoog-Blok- land hebben een schrijven gericht aan burg. en weti». (e Gorinchem, tot iiet verkrijgen eener subsidie van f 800, ter gedeeltelijke tegemoet koming in de kosten van begriuiling van den Bloklandschen weg. r Woensdag j.l. werden de eerste brugleggers voor den viaduct van den Staats spoorweg aan het Westmeuwland te Rotterdam op lichters aangevoerd. Deu daaropvolgeuden nacht is een der lichtersdoor het vallen van het water, gekanteld en de opperlast er alge- schoven I)*.moeite nm dit kplnuwilf» stuk iizes Biide moduerige haven (e krijgenzal met gering zijn. Al weder een ztxr ongelukkig begin. De Raad van Rotterdam heeft zich verklaard tegen het voorstel, om eene proef neming te doen met het koolclosettoestel voor het verzamelen der faecalieu. liet stelsel kan echter op een of ander openbaar gebouw toe gepast worden, wanneer dit weuscbelyk mocht blijken. Voorts is besloten, een deskundig amb tenaar voor de stadsreiniging aan te stellen. Te Jaarsveld bejammert het me nig ijverig voorstander van het volksonderwijs, dat er geen wettelijke bepalingen op deu veld arbeid van kinderen bestaan. Mier dan ergens is daar bescherming der wet wenschelijk tegen het steeds toenemende schoolverzuim, iu het voorjaar houden zich meer dan de helft der schoolgaande kinderenWaaronder van 6 en 7 jaar, met teenschillen bezig thans worden de krachten der jeugd voor den hooibouw en straks voor het aardappel rooien gevraagd. Daarenboven is het te betreuren dat het be stuur der school voor clinst. nat. onderwijs, iu de zoogenaamde buurt onder Lopik, dat aan zijne inrichting ook een brei- en naaischool heeft ver bonden het schoolverzuim krachtig iu de hand werkt. Door het ondeiwijs ui de nuttige hand werken onder de schooluren te doen plaats heb ben wordt de gemeenteschool door verscheidene meisjeswaaronder van 8 en 9 jaftrslechts halve dagen bezocht. De Spaarbank, opgericht door het departement Nieuw-Lekkt-rland der Maat schappij «Tut Nut vau't algemeen beantwoordt by voortduring meer aan bet doel. Dit de re kening eu verantwoording over het algeloopen boekjaar blijkt, dat het getal inleggers du jaar met 55 vermeerderd is en thans 742 bedraagt, door wie m 8449 posten f 20.884,fthl/# is inge bracht en in £46 po.-ten fl3.1b0,l£ is uitge haald, makende met de inbreugst der vorige jaren voor de inleggers ceu tegoed van f 54.057,01. Aau rente is te goed geschreven of uitbe taald f 1418,97. Het reserve-kapitaal bedraagt f 4499,01. Subcommissiën, benoemd door de naburige departementen Alblasieidam. en Krimpen, ont vangen in die gemeenten de spaarpeiuuugen. 8 Juli was het £6 jaren geleden, dat bet departement Alblaaeerdam der Maat- tchappy tot Nut van 't Algemeen was opgericht. De leden verzamelden zich Hes avonds mei hunne dames en geïntroduceerde!! om dezen dag feeste lijk te gedeuken. Ken der oprichters de heer J. v. L. Bisdom, sprak over het doel dat de Maatschappij zich voorstelt en over de middelen, waarmede aij dit doel tracht te bereiken, ten slotte ?u(eu opwekkendeom de kracht der Maatschappij ook hier te vermeerderenopdat dit dep. steeds meer en meer kunne medewerken tot bereiking van de bedoelingen va» deu stichter der Maat schappij. Goede muziek d/or toespraken afge wisseld leed de vergadering lang bijeenblijven. Van Jhr. J. L. De Jonge, vroeger bier, thans te Zierikzee woonachtig üaede-opfchter des de- parte men ts was een bewijs van belangstelling iu den voortdurende» bloei des dep. ontvangen. Volgens de onlangs in werking getreden bepalingen voor het postverkeer tus schen Nederland en de meeste landen van Europa, Egypte en de Vereenigde Staten va* Noord-Amenka worden de 60 gram drukwerk daarheen verzonden voor iVt cent. Naar plaat sen van ons eigen vaderland kosten de 50 gram drukwerk echter 8 cent. Men betaalt dus voor dezelfde hoeveelheid drukwerk van Rotterdam naar Delfshaven 8 cent en van Rotterdam naar Egypte 21/» e®01' Naar wij vernemeji viert de heel G. J. Spruijt op 12 Juli a. s. zyn 25-jarig jubilé als notaris te Ouderkerk a/d IJsel. Als schrijver van Bet antwoord op de prijsvraag, waaraan door de rechtsgeleerd faculteit te Groningen eene loffelijke vermelding is toegekend, heeft zich bekend gemaakt de heet W. Th. C. Van Doom, student in de rechten aan de hoogeschool te Utrecht. De paus heeft 20.000 frxncs ge- zondeu voor de ongelukkigeu te Toilouse. Aan 'sRijks munt te Utrecht ii voor een bedrag van f 30.000 aan centen ver vaardigd. In de Amsterdamsche Courant leest men het onderstaand schryven omtrent de inwijding van deu VV llem storen te Dillenburg. Het inwendige van den toren te Dillenburg, die den £8 Juni ter eere van prins Willea van Oranje is opgericht en ingewijd, is ii vier lokalen verdeeld. Bij het intreden wordt het oog onmiddellijk getroffen door het vol gende inschrift in het Dmtscb en Nederlaudsch: Tot gedachtenis van Willem van Oranje den grooten staatsman en volksvriend, den grondlegger van Neêrlands vrijheid, door het Nassausch Geboorteland en Nederland vol dankbaarheid gemeenschappelijk opgericht. 1872—1875. Van het uitzicht, dat de tweede, derde eu vierde verdieping gevenzal ik niet spreken dat laat zich met beschrijven. Het strekt zich eveu ver uit als de toren gezien wordt, uren ver, in wyden omtrek. Meer nog dan het ver- -rOri'alü)r*ta vM-cmvic.ht trok in de bovenste .z»al het daarin tentoongestelde onze fianaaent, In de eerste plaats het bronzen ruiterstand beeld, naar het ilaagsche beeld iu het Noord- einde, op zwart marmeren voetstukmidden in de zaal geplaatst, door het latijnsche opsohrdt aangewezen als aangekocht voor in Nederland daartoe gezamelde gelden, ecu meesteistuk vau bewerking. Voorts de kolossale schilderij van de t heer de Famars 'Festas//prins Willem, die in 1559 op de jacht met Hendrik li van Frankrijk, van dezen mededeeliug ontvangt van het ge heim gehouden vredesartikel tusschen Frankrijk en Spanje, dat de uitroeiing van alle ketters ten doel heeft", een sieraad, zoo door eenvou digheid van opvatting als kracht van uitvoering, een geschenk vau den schilder. Verder het gipsafgietsel van iket Heiligerlee- mouuinent, met prachtige phcjtographieeen geschenk van den heer Lewe Quiutus. Twee bronzen Willem de Zwijgers, ijiaar het haag- sohe monument op het plein., van prinses Marianne het eene, het ande|re van eeuige Rotterdamsche neereu. Van de prinses, die hare belangstelling iu den torenbouw door duizende thalers heeft getoond bovendien een antieke stoel uit het oude slot afkomstig. Vau den heer Beelaerts van Blokland een verzame ling keurige portrettenkopergravuiesder prinsen van Oranje q» hunne echtgenooten. Van een heer uit Dordrecht een verzameling munten op den prins betrekking hebbende. Van andere vaderlanders andere gaven. Van eeuige Leeuwarders de prachtige gravure vau de schilderij van Jacquard Willem van Oranje, zijne kostbaarheden verkoopende!" Waarlijk hij behoeft onze hulde met; toch doel het ons goed, dat hy ook aldus wordt geëerd door DuiUoher zoowel als door Nederlander, hij, vau wien het luutge en zinnige lied zoo roe rend zegt: Uw rust, uw goed, Uw laatste woord, Uw broed'ren bloed, Eens vaders bede Uw eigen leven Voor onzen vrede, Hebt ge ons gegeven. Heeft God verhoord! Bij bet feest-diuó waren wij met ruim hon derd personen, de hellt ongeveer Nederlanders. Dames waren er twee tegenwoordig, o. a. mevrouw Storm van der Chijs, die zich van den «elwilleudm vinciischeulreundhchen", prins Albreclit (zoon van Bruises Marianne der Nederlanden) zclven een haudteckemug inbaar album vau beroemde tijdganooten wist te ver- schaifeu. Deze prins was de hoofdpersoon. Wij waren door een gedrukte waarscliuwiug verwittigd, dat geen Andere dan olhcieele toasten zouden worden uitgebracht. Voorwaar weimg uitlok - kmde voor eeu van geestdrift ontgloeiden N e- der lander of Nassauer. Alles ging dus bedaard ziju gang, tot dat de prins, een man van forschen lichaams bouw, een hoofd grooter dan de meesten onzer, opstond om zijn eerste woord te sprekenHij herinnerde in korte trekken de verwantschap van Brandenburg en Nassau Oranje, en zeide den eersten toast te willen uitbrengen op beide huizen. Eerst op Z. M. dan keizer. «Hij leve hoog! hoog!) hoog lil" De muziek viel in met het pruisische volkslied. Drie rege len waren gespeeldtoen hij haar liet zwijgen. En un, M. 11., in uaam en op bevel van onzen keizerden koning van Holland Hij leve hoog hoogt! hoog!!!" Hel Wien Neerlandsch bloed klonk van 't oikest;wij Nederlanders stem den samen en t-taande door allen werd het eerste vers gezongen. Dat was eeu schoon begin Weldra stoud jirof. Jonckbloet opom, in plaats van Ds. Fran- aendie door lichte ongesteldheid verhinderd was aan het feestmaal mede deel te neineu den heil dronk op prins Albreeht uit te brengen. Zijne woorden waren zoo iudrukwekkenddat her haaldelijk alle etiquette vergeten werd en een daverend applaudisfement hem dwong een oogen- blik te pauseeren. Toen hij eindelijk er op had gewezendat ons feest niet slechts een N eder- landsch of Dilleuburgsch karakter droegmaar een feest was ter verheerlijking van de hoogste beginselen eeu //feest der menschheid", scheen er aau de toejuichingen geen einde te komeu. Met met minder opgewektheid werd herdacht de mildheid, de werkelijke mildheid vau 's prinsen moeder, prinses Marianne, zonder wier onder steuning vaü' deu torenbouw niets had kunnen komen. Ook in antwoord hierop sprak de prins een hartelijk woord. De meeste geestdrift wekte hijtoeu hijvoor de derde maal opstaaudesprak over de twee hier samengekomen natiën. Hij herinnerde het elf dagen vroeger gevierde Pruisische den tweehonderdste» gedenkdag van den slag bij Fehrbelin. Toen was het de grootste keurvorst, thans de groote prins van Oranje beide man nen, die wisten, wat hun roeping was. Den een was het vergund martelaar te wordende ander had ongestoord zijn levenstaak ten einde kunnen brengen zij kouden het alleen omdat beideu i atiën achter zich haddeuin wier naam zij optraden en die hen steundeu. Prins Albreeht besloot zijn welsprekend woord met zijn gedach ten iu het eene Dillenburg samen te vatten. Hier te Dillenburg stond thans de toren waar door men nu weten kou«wie hier geboren is en waarvoor hij geleefd heeft en gestorven is I" Het koude papier is niet in staat de ingeno menheid weder te gevenwaarmede deze voffi- ciëele toasten", waarvoor wij zoo zeer gevreesd naaden, weruen ontvangen, net brandde menig een op de lippen om nog eeu woord van innigen dank aan den vorstelijken spreker te brengen. Maar dat was onmogelijk. Toen hij kort daarna opstond om de zaal te verlatenwerd hemvoorwaar met officiëel maar van ganscher hart, eeu //donnerendes lloch toegeroepen. De af deeling Gouda van het Nederl. schoolverbond zal den 28sten dezer 200 arme kinderen onder geleide van hun onderwij zers en een commissie uit het bestuur der afdecling, een uitstapje naar den Haag eu Scheveningen laten doen. Aau dit genoegen zullen alleen die kinderen mogen deel nemendie door geregeld en trouw schoolbezoek hebben uitgemunt. Men verheugt zich daaroverdat het bestuureven als altijdmet gevraagd heeftwaar gaan de kiiyleren school? maar gaan ze school? Dit heeft ook teil gevolgedat de jonge pleizier- reizigers met uitsluitend zulleu ziju de leerlingen der openbare armenscholen; maar ook die van de christelijk afgescheiden school en van de school der inrichting St. Vïncentius de Paulovoor zooverre het arme kinderen zijn waarvoor geen schoolgeld wordt betaald. De tentoonstelling van rozey, aardbeziën en planten te Rotterdam is 11. Dins dag gesloten. Maandag hadden de inschrijvers der vereenigiug Floralia vrijen toegang, waarvan een ruim gebruik wt-rd gemaakt. X» het geheel bedroeg het aantal personen, die de tentoon stelling tegen betaling van den gewonen entree prijs hebben bezocht, ougeveer 3050. Het aan tal bezoekers, die recht hadden op deu vrijen toegang, wordt geschat op ruim 600. Hfeftiij gerekend de 1400 inschrijvers van Floralia, maakt te zameu 5050. Het geheel maakte een zeer aange .amen in druk en was uitnemend gerangschikt. De tal rijke soorten rozen, waaronder waarlijk pracht exemplaren, de vele vreemde gewassen, bou- quetten enz. en met minder de rijke verzame ling aardbeziën en audere vruchten maakten een bezoek aan deze tentoonstelling overwaardig. In d# Woensdag gehouden ver gadering van het depart. Gorinchem der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen is ter alge- meeuc vergadering, welke in Augustus a. s. te Amsterdam zal wordeu gehouden, tot afgevaar digde benoemd de heer A. De Pecker, en tot diens plaatsvervanger de heer J. Diugemans. Tot directeuren der Spaarbank zyn herkozen de hoeren Joh. Van And cl en C. VV. Van der Beek. De kerk eu toren te Jaarsveld zullen belangrijke vernieuwingen en herstellingen oudeigaau, waarvan de aanbesteding op 27 dezer zal plaats hebben. Blykens een gisteren bij het De partement van Koloniën ontvangen telegram van deu Gouverneur-Generaal vSn Nederlaadsch Iu- dië, heeft kolonel Wichers van Kerchem den den 2den dezer uit Atchin het navolgende aau de Indische Regeering bericht: Bij Oleh-Ioh wordt door ons eene aieuwe versterking opgericht; de bevolking helpt druk aan den bonw. Wij gaan voort ons overal te bevestigen. Door een hevigen storm is in den nacht van 1 Juli zware schade aangerieht en het verlies van eenige menscheulevens veroorzaakt. De gezondheidstoestand wordt niet ongunsti ger; er is geen enkele cholerahjder. (St.-Ct.) In November e. k. zal het 25 ja ren geleden zijndat het instructie-bataljon te Kampen werd opgericht. Reeds lang bestond het plan den dag dier oprichting feestelijk te vieren. Ér is dan ook een feestprogramma samengesteld wat echter eerst den volgenden zomer zal worden ten uitvoer gelegd, omdat het najaar voor zulke |feestvieringen minder ge schikt is. STADSNIEUWS. Schoonhoven10 Juli. De heer Van Rijnberk, officier van gezondheid 2e kl.die alhier tijdelijk gede tacheerd was ten» waarneming van den genees kundigen dienst bij het garnizoen, wordt den 15eu e. k. definitief vervangen door den heer F. L. Pliilipsen, off. van gez. 2e kl. te Breda. Op 11. Donderdag werden bij de Art. iQStr. Comp. 18 jongelingen tot Korporaal titulair bevorderd. 'tls voor deze gemeente zeker van niet weinig belang te kunnen melden dat men er eindelijk in geslaagd isbij de nieuwe onderwijzerswoning, eene Nortonpomp te slaan, die op p. m. 125 voet diepte uitmuntend water oplevert. Men weetdat het watervroeger op ruim 40 voet gevondenvolgens scheikun dig onderzoek met goed drinkbaar was. Het waterdat thans wordt opgeleverdheeft die proef zeer goed kunnen doorstaan. Bij de Remontstran tsche ge meente alhier zullen de predikbeurten voortaan met meer uitsluitend door Ds. J. W. G. Van Maanen, pred. te Moordrecht, wordeu waarge nomen, doch verschillende predikanten uit andere plaatsen zulleu beurtelings bij die gemeente op treden. Morgeu wordt met deze nieuwe rege ling een aanvang gemaakt, en de predikdienst vervuld door Ds. A. P. G. Jorisseu, pred. te Rotterdam. Zondag-avond waren eenige knaapjes bij het zoogenaamde Melkgat aan 't visschen, toen een hunner, zich te ver voorover wagende, van den stellen muur in het water viel 6n onmiddellijk wegzonk. De sergeant majoor A. W. J. Vliek, van de art.-instr.-comp., juist 1» ili* 'hun»» won/lolond», liad nauwelijks het ongeluk ontdekt, of hij ontdeed zich van zijn sabel en sprong in het diepe water. Hij had de voldoening den knaap van een anders wissen dood te redden. Uit Schoonhoven meldt men aan het Nieuws van den Dag: Woensdag namiddag tnsachen 3 en 5 ure zag ik een luchtverschijnsel, dat zeker onder de zeldzaamsten behoort m ons land, n. 1. een luchtspiegeling of fata morgana. Aan de noorderkim nam ik duidelijk een over heerlijk berggezicht waar. Zeer veel noordelijker dan een Rijntooneel zal 't uiet geweest ziju. 't bchijnt, dat de lucht in de benedenlagen on gewoon helder was, en daar achter dik. Ik zag er boschjes, zonnige vlakten, lusthuizen eu zacht- begroeide bergtoppen, alles op sommige oogen- blikken zoo helder als in een tuinspiegel. Daar zulke weerkaatsingen in ons land haast niet denkbaar waren, wantrouwde ikSerst mijn oogen en hield wat ik zag voor gezichtsbedrog. Hoe menigmaal, niet waar, ziet men een wolk in eeu gelief koosden vorm! Maar ik werd aan de plek geboeid waar ik stond, door de zekerheid die ik meer en meer erlangde dat hier een fata morgana prijkte, 't Was bezielend schoon. Ten gevolge der reparatie aan de Bluis iu de Lopiksche wetering, moeten tot 23 Juli a. s. de sluizen te Schoonhoven op last van den Commissaris des Konings in Zuid- Holl. (gesloten zijn, zoodat de scheepvaart door de stad tot dien tijd gestremd is, en er geen water- verversching kan plaats hebben. LANDBOU W-BERICHTEN. Te Lekkerkerk zal op a.s. Woens dag, 14 Juli de beproeving eener maaimachme, hooischudder eu paardeuhooihark plaats hebben, terwijl des avonds door den heer W. Sluis uit Beemster eene voordracht over landbouw en veeteelt zal worden gehouden. W ij vestigen de aandacht van belangstellenden op achterstaande advertentie dienaangaande. Maandag jl. zag m«n te Stolwijk voor de eerste maal een maai-macliine ui wer king op de landerijen van deu landbouwer J. Baas, door wiens welwillendheid ieder m de gelegenheid gesteld was de proefneming bij te wonen. Het ontbrak dan ook geenszins aan belangstelling. De proefneming voldeed byzon- der. Naar men verneemt hebben ook audere landbouwers bet plan opgevat zich van zulk een werktuig te bedienen. De Vereemging tot ontwikke ling van den Landbouw iu 't Noord Hollandsch Noorderkwartier nebt met eeu kapitaal van f 10U.00U een modelboerderij op in den polder Groet, ter grootte van 4U hectaren. De hh. Rezelman, Breebaart en W. Sluis zullen de di rectie voeren eu 6 commissarissen toezicht houden De hooibouw v alt in N oor d-B ra- bant tegen. Dit is toe te schrijven aan de nachtvorsten, die onmiddellijk zijn opgekomen, nadat zich het gras gezet had. Wel is de hoe danigheid zeer goed, doch de hoeveelheid slechts een derde van deu oogst van bet afg< loopen jaar. Gedurende de afgeloopen week hebben zich in de provincie Utrecht twee ge vallen van longziekte voorgedaan en wel een te Kamerik en een te Benschop. ln den omtrek van Zwolle heerscht onder de gemeste varkens een besmet telijke ziekte die zeer nadeelig op den handel werkt; velen worden verkocht maar bij de leve ring afgekeurd. KEBX- EN SCHOOIJï IEU W 8. Beroepen te Kralingen Ds. S. H. Buijtendijk te Ee (Friesland). Te Berkenwoude is toezegging van beroep gedaan aan deu heer J. A. Prins, cand. te Leiden. Beroepen te Amsterdam, Ds. C. J. Bryce te 's Hage. Ds. D. P. N. Pikaar te Rh en en heeft voor het beroep naar Oudewater bedankt. J)s. G. J. De Hoeft te IJselmonde heeft voor Bloemendaal bedankt. Bedankt voor Oldeholtpade c. a., door Ds. A. J. Oort, te Meppe). Bevestiging en intrede van Ds. W. H. Stoffels, beroepen te Reeuw ijk, op 25 Juli e. k. Bevestiging en intrede van Ds. W. Willems, beroepen te Lopiker-Kapel, op 18 Juli e. k. Tot Kerkvoogd en Secretaris der Hervormde Kerk te Haastrecht is in plaats van den heer Witte van Cappelleu gekozen de heer C. Den Baars. Bij het classikaal bestuur van Dordrecht zijn als leden opgetreden de heereu Steenbakker Morillyon Loijsen, pred. te Oud- Beierland; G. Nijbmjs, pred. te Goudriaan en M. Kemp, ouderling te Dordrecht. Deze heeren waren secundi, doch hebben thans in plaats van vertrokken leden als primi zitting. Onlangs werd iu deze courant gemelddat te Oudewater het 40ste beroep m óene vacature voor eene predikautsplaats werd uitgebracht. Dat men ook elders menigmaal vergeefsche beroepen doet, blijkt daaruit, dat in 18 maanden tyds eu wel van 1 Januari 1874 tot 1 Juli 1875, Ds. Reinier van Bergscheuhoek 23, Ds. Lazonder van Oldeubroek 16 Ds. V. d. Horst van Gorinchem 12 en Ds. Boer van Ouder kerk a/d IJsel 9 beroepen ontvingen. Woensdag 11. had het zeudings- feest op de buitenplaats Boekenrode bij Haar lem-onder heerlijk weder plaats. Het aantal bezoe kers wordt op 9200 gerekend. De collecte voor de Zendeling-genootschappen bedroeg f 1379,38. Na het vergelijkend examen voor de betrekking van hoofdonderwijzer aau de dorps school te .Stolwijk op j.l. Zaterdag waartoe een twaalftal Sollicitanten van de vorige 26 waren uit- genoodigdis het volgende zestal opgemaakt ae heeren D. C. De Koninghulponderwijzer te Gorinchem J. Slavenburghulponderwijzer te Dordrecht; H. H. Zijlstra, hulponderwijzer te Stolwijk P. C. Schriekhulponderwijzer te Gouda; J. Ditmar, hulponderwijzer te Anna Paulowna en W. Westbroek hoofdonderwijzer te Zezenhuizen. Eerstdaags zal de benoeming plaats hebben. Benoemd tot hulponderwijzer te Ouderkerk a/d IJsel de heer J. Maat te Loos- diunen. Deze vacature zal dus, na 15 maanden geduurd te hebbenthans vervuld wordeu. De heer G. B. Lallemau Jr. te Moordrecht staat op het drietal voor hulpon derwijzer Mn de openbare Ifgere schoei voor minvermogenden te Leiden. GEMENGDE BEBICHTEN. In de woning der hoofdonder wijzeres van de jongejuffrouweuschool te Gouda is een portret gevonden van den admiraal P. Mid delland. Dit stuk, dat ook kunstwaarde bezit, is in het Gondscb museum geplaatst. Te Rotterdam liep den 29. Maart U. een kleine hond zonder muilband 't was in den tijd dat het ougenmilband los loopen der honden nog verboden was de plaats van het Gereformeerd Burgerweeshuis aldaar op, door de openstaande poort. Een weesmeisje A. S. Van Vreeswijk, 15 jaren oud, werd dour 't hondje gebeten. Het dier werd weggejaagd maar den geneesheer van 't gesticht werd niet medegedeeld wat er gebeurd was. Eerst op 2 Juli 1.1. openbaarde zich de vreeselyke siekte bij 't meisje. Zij werd naar 't ziekenhuis ver voerd en overleed den volgenden ochtend. Te Lekkerkerk is vóór eenig.e dagen eene dochter vau J. 8., 's avonds te huis komende, plotseling doodgebleven. Óp 2 Juli is te Ammerstol een 2-jarig jongetje in eene sloot geraakt ev ver dronken. Eene schoonmaakster te Amster dam wist zich in het huis, waar zij werkzaam was, meester te maken van een trommeltje, waarin f 500 aan effecten en 1 500 aau bank biljetten en comptanten. De vrouw en haar man werden spoedig gearresteerd, doch nog al leen in het bezit bevonden van eenig geld. De trommel met effecten was verdwenen; doch werd den volgenden dag door een paar baggerlieden opgevischt en door de politie in beslag geno men. Bij onderzoek bleek, dat de effecten nog ongedeerd in het trommeltje lagen. In E'ngeland beeft men by eenige personen verschijnselen van vergiftiging waarge nomen, ontslaan door het cteu der vruchten van een boom, aan welks voet een dolle hond was begraven. Maaudag-avond vertoonde zich te Groot-Ammers een houd, die van dolheid ver dacht werd. Toen deze hond den volgenden mor gen weder door het dorp liep en een anderen hond gebeteu hadis hij door den gemeente veldwachter afgemaakt. Thans moeten alle hon den in de gemeente vastgelegd wordeu en de trekhonden van een muilkorf voorzien zijn. Een oud vrouwtje kwam dezer dagen met eeu brief voor haar zoon in Noord- j Amerika, aan een onzer postkantoren. ffHoe veel kost die brief," vroeg het vrouwtje. //Ja," zeide de postdirecteur//ge kunt hem op drie manieren verzenden: Voor een kwartje, voor drie stuivers of voor 121/» cent, zooals nu onlangs bepaald is." *Voor twaalf en halve cent, zóó'u eind wijd neen, dat 's te goedkoop, dat 's zeker niet secuurverzend u hein daarom maar voor een kwartje, als 't u blieft Aan boord van een der Rotter damsche stoomsleepbootenwelke, met eenige Rijnschepen op sleeptouw, zich Zaterdag na middag ter hoogte van Loevenstein bij Gorin chem bevondverloor een der opvarende ma trozen op vreeselyke wijze het leven. Over de houten brug van boord tot boord op het ach terschip aangebracht en waarop de zware sleep trossen rustenzweepte bij eene kleine wending van het stoomvaartuig een dier strak gespannen trossen zijdelings af, juist toen genoemde matioos zich tusschen de trossen bevondhet geheele hoofd werd deu ongelukkige als 't ware vau den romp gescheiden en bijna onmiddellijk was hij een lijk. Te Utrecht zijn 46 aanvragen ge daan om met een draaimolen op de kermis te mogen komeu. Aau 5 is daartoj slechts ver gunning gegeven. Vrijdag middag werd te Nieuwe- schans (Groningen) onder toezicht der Politie, een wonderlijke schoonmaak gehouden. Een bejaard man woonde siuds 12 jaar alleen in een kamertje, zonder dat zijn huisraad ooit was schoongemaakt. Hij leefde van het opzoeken vau afval, en dat alles, al dien tijd in zijn woning opgeborgen, begon met de warmte een geur te verspreiden, die den buren aanleiding gaf bij het Burgerlijk Bestuur te gaan klagen, 't welk dan ook besloot groote schoonmaak te houden. Daar kwam wat los: van onderen tot boven, op deu zolder en in de kamer, was alles volgepakt met vodden, touw, stukken hout, glas, oude bezems enz., zoodat er reeds 4 boe renwagens vol zijn uitgedragen en me» nog niet weet, hoeveel er nog wel in is. Het mooiste was echter, dat tusschen dien rommel ook nog eenige zakjes mtt geld werden gevonden, soort bij soort netjes ingepakt, en dat men deukt nog meer te vinden. In eeu trommel vond men zoogenaamd paaschbrood, dat naar zijn zeggen daar reeds 9 jaar had ingelegen. Volgens later bericht, waren reeds 27 zakjes en portemon- naies met geld gevonden, tot een gezamenlijk bedrag van ongeveer f 200, De heer Abraham Schleszinger te Ween en, behoort tol de achtenswaardigste leden der gemeente en staat ook m de handels wereld als een zeer soiled koopman bekend. Of schoon hij door de beurscrisis veel geleden had, deed hij al het mogelijke, om zijn schuldeischera te bevredigeu. De crisis hield echter aan en het was bijna onmogelijk het einde daarvan na te gaan zoodat de heer Schleszinger gedwongen was zijn betalingen te staken. Den 22 Maart II. zou de executie plaats hebbenten einde de som van 40.000 fl. te verkrijgen. Dat dit alierwege groote spijt veroorzaakte, is licht 'te begrijpen. Doch zietplotseling vervoegt zich een elegant gekleed jong mensch tot de gerechlsbeambten en riep Mijne heerengeef u maar niet meer moeitehier zijn 40.000 ff.; hebt slechts zoo lang geduld totdat ik het geld heb geteld 1" De executeuren en vooral de heër Schleszinger staarden den jongman verbaasd aan en konden van verrassing geen woord spreken. Het oog eeuer moeder echter ziet verder dan ieder ander deze viel dan ook eensklaps, onder den uitroep vMein stiszer und guter Dolphie!" haar zoon om deu hals. liet spreekt van 'elvedat ook de vader toen ziju zoon herkende, dien hij, tien jaren geleden wegens wangedrag het huis moest uitjagen. De jonge Adolph Schleszinger was naar Austra lië vertrokken alwaar hij zich bij de goudmijnen een buitengewoon groot vermogen heeft verwor ven. Het was dus een bijzondere beschikking der Voorzienigheid dat de terugkomst des zoons juist op dezen tijd plaats had, eu hierdoor wordt weder het spreekwoord bewaarheid «Wanneer de. nood het hoogst is is Gods hulp liet meest nabij." Te Hoogezand wilden een paar jongelieden in 't huwelijk treden, toen het bleek dat de bruid, oud 21 jaar, als kind van bet mannelijk geslacht in 't geboorte-register was geplaatst, onder den vóórnaam van Geert in plaats van Geertje. De voltrekking van het huwelijk is voorloopig uitgesteld. Als eene wetenswaardige bijzon derheid meldt men aan het Utrechtsch Dagblad, uit Noordeloos, dat de zeven raadsleden dier gemeente te zameu 500 jaren tellen, volgens dien berichtgever wel eeu waarborg, dat de be langen dezer gemeente mar den ouden stempel behartigd worden. INGEZONDEN. X acht het niet ondienstig het publiek op merkzaam te makeu dat brieven die met de ppst van 12 ure des middags van Schoonhoven naar Gouda worden verzonden eerst ten 4 ure k half vijf te Gouda worden besteld. Wie dus meent, dat hij, des voormiddags een brief naar Gouda verzen lende met deu avondpostdie hier ten 7 ure aankomtantwoord kan bekomen zal zich teleurgesteld zien. Zalmvisaoherij te Ammerstol. Aan deu afslag geweest van 5 tot 10 Juli: 148 zalmen en ran de visscherij „de Bol" 34 zalmen; prijs Tan f0,90 tot fl.00 per half kilo. BURGERLIJKE STAND. GEMEENTE tJCüüüNHüVEN. ingeschreven van 2 tot 9 Juli 1875. Geboben Wilhelmina Cornelia Maartje, ouders E. Jans en A. M. Anderson. Oi/DfcKTRouwD: J. Post Van der Burg metj W,B. .Merck, wonende te 's Hage. J. Hetjman met J. Vo gelaar te Sommelsdijk. O/BatEDx».- Levenloos kind, ouders H. De Jooden en J Van Bekkem. W. M. Noteboom, oud 2 we ken. - H. Schutter, oud 9 weken. J. Beijer, oud 10 maanden A Booustapel, oud 8 maanden. Ondertrouwd i JOHANNES POST van der BURG en WILHELMINA CORNELIA MERCK, "s HAGE, 1 Juli 1875. (7457) Voorspoedig bevallen van eene Dochter M. A. W. C. RINGELING - dd Boeupp. BLESKENSGRAAF, 4 Juli 1875. (7451) Eenige kennisgeving. Heden overleed, tot diepe droefheid van zijne Kindereu en Kleinkinderen, onze geliefde Vader BASTIAAN van der WAL, in den ouderdom van 81 jaren en 5 maanden. Uit aller naam, JOHs. VAN DER WAL. GROOT-AMMERS, 6 Julij 1875. (7450) Lof en erkenning aan den Heer Sergt.-Majoor VLIEK, die bij Let in liet water vallen van ous Kind op een der gevaarlijkste plaatsen nabij deze stad alles waagde, moedig zich te water begaf en wien het heeft mogen gelukken ons geliefd Kind in dat oogenblik van een anders gewissen dood te redden. Ook allen, waarvan wij in die gevaarvolle ure menschlievend hulpbetoon hebben mogen on dervinden, worden nogmaals onzen welgemeen de» dank toegezegd. J. van AARTRLJK eu Echtgenoote. SCHOONHOVEN, Julij 1875. (7459) ma W De THEEEN uit het Ma gazijn van VAN HOUWENINGE VISSER zijn verkrijgbaar bij onderstaande en verder bekende Depothoudersalwaar gratis PRIJS COURANTEN te verkrijgen zijn. Afgewogen in verzegelde Pakjes van Vijf, twee en een half en een onswaarop het nummer en de prijs, loopende van fl tot f3 per 5 ons, vermeld zijn. HAVEN, B, 63, Schoonhoven (7463) OVERAL worden tegen hOOge provisie en andere voordeelen geschikte personen gevraagd, tot het aanwerven van LEDEN voor mie Onderlinge Hulp", Maatschappij van Gelduitkeering bij ziekte, kneuzing of verwonding. Brieven franco aan de Directie, in de Goud- sche straat 19 te Rotterdam. (7456) 6' Mevrouw VAN NOOTEN de Wilde vraagt tegen half Augustus een net (7467) HOLL® WA Y's ZALF eu PILLLN. Alle perso nen, bezwgtj, met zee re beeneu, wouden, etterbuilen en hnidziekflgljthe geene genoegzame middelen bezitten, of om anrore redenen geene geneeskundige hulp kun nen bekomen, kunnen Van hunue ongemakken gene zen worden door bet gebruik van liollowav's zuive rende, verzachtende eu beeleude middelen. Bij elk uitwendig ongemak geeft deze bewonderenswaardige zalf de heilzaamste uitkomst, door het tegengaan van ontstekingen, reinigen van verzweringen en herstellen van alle ongezondueden der huid. Inwendige pijuen, rhumatiek en jieht, gtswolieu gewriohten, kliergezwel- lep en zaamgetrokken spieren worden overwonnen en genezen door deze verkoelende zalf herhaaldelijk op de huid in te wrijven. In alle ongemeen ernstige of buitengewoon langdurige ziekten, moet men de pillen gebruiken om de laatste zaden der ongesteldheid vol komen uit te roeijen en daardoor de verlangde gene zing te bevorderen. Doosjes Billen cn Potiaa Zalf f 0,80, f 1,85, f 3, f 6,75, f 13,50. f 20,50, zyn op fra no o aanvrage a con tant te bekomen bij alle Apothekers in Holland, alsmede in HOLLOWAY's Etablissement te Londen, 335, Oxford Street, vroeger 244 Strand. (7440) Oudergeteekende berigtzijn geëerden begunsti gers, dat de affaire in GEPISTELEERD, BIEREN en MINERALE WATEREN, tevens TABAK e» SIGA REN steeds op denzelfden voet doorgaat. Op heden ontvangen een nieuwe sorteering lekkere geurige SIGAREN. MANILLA SIGAREN 6 Ceut per stuk, en vele andere soorten, in alle prijzen. Schoonhoven, 10 Julij 1875. (7464) op Woensdag den 28en Julij 1875, in het voormalig Rechthuis te Bergambachtvan eene partij in 4 perceelen, te veld staande op de 8>nd- kamp aldaar, na afloop der gewone Jaarlijkse!» Verpachting van 'ÏTENDEN en GEWASSEN, ten verzoeke van den Heer Baron van HAR DEN BROEK en anderen, des namiddags ten ij f ure, te houden ten overstaan van den Notaris MAHLSTEDE aldaar. (7460) UN KR (KIRBY MOWER), toebehoorende aan den Bouwman A> TAN VLIET Berg Ambachtop het land van de Heeren W. A. Luijten en A. Horsman, gelegen te aan den KERKWE3, op WOENSDAG den 14. JULIJ 1875. Aanvang des morgens te 10 uren. te houden door den Heer VV. SLUIS uit Beomiter, op Dingsdag den I3en J u 1 lt. 's avonds te 7 uren, ten huize van J. 8TREEF- LAND, over ENTRÉE voor ni et-leden der Hollandsche Maatschappij van Landbouw 25 Cents de persoon. Het Bestuurder afd. Lekkerkerk en Omstreken van de Holl. Maatsch. v. Landb. R. BLOK, Voorzitter. (7465) p. W. VAN MILAAN Secretaris. Mevrouw de Wed. R. BOECK verlangt met Novemlier eene (7462) Er worden ten spoedigste gevraagd TWBB tegen goed loon. Zich te vervoegen bij den Heer P. HOUWELIHO, Mr. Scheeptneker te Loenen aan de Veoht. (7438) Ontvangen eene partij prima qoalltelt DUNNE TEER KARTEL TEER per enke' k f 19'~' Beide soorten per last f 227,—. Wordt ook in 't klein verkocht. Contant met l°/„ korting. (7452) KRIMPfZN a d LEK. verkrijgbaar tegen één Gulden bij H. A. BOECK, Veerstraat en H. DE JONOH, Vncbbrtig. (7461) voldoend waschmiddel tegen vernietiging van DEK en tot (/roei en verbetering tier WOL. Verkrijgbaar met gebruiksaanwijzing bij Rotterdam, it tien Cents per Schaap. (7447)

Schoonhovensche Courant | 1875 | | pagina 2