N’. 318. ZONDAG 18 JULI. 1875. WEEKBLAD VOOR DE KRIMPENER-, ALBLASSER- EN LOPIKERWAARD EN OMSTREKEN. ‘J7. BINNENLAND. «7. bultenland. OVERZICHT. Een Verslag dat niet ongelezen ter zgde gelegd worden. 9 Juli. SCHDONHDVENSCHE COURANT mag rap- 89>/2 5 7 de aandacht 21,00 A 22; en de Neutraliteit der Deze Courant wordt geregeld iederen Zaterdag-middag verzonden. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele rijk 0,80 S. W. N. VAN NOOTEN, Uitgevers. 85 met de wenschen wijs verlangende zei Voor wetten in vette kai- 1 gul- 2.0Q per eene bn- van geen *rert De der stig- ICHT1N. po 7»7. 100 937, 1»7.. l’V. 51'/, 103 7. Ö2H/,, 8 4 3 1. 3 8 3 8 en 1816. 5 5 5 4 A 1 1000. 5 6è/iOOO. 5 0 2e leen. 4| 1867/69. 4 9. 2. 3. de inzichten uitcenloopende bedoelingen sonen of vereenigingen. E de defensie tegen uvuo-Li...~, o 1- baarheid in geestelijken zin, de oefening ért. 2e Sectie. 7 1869. 7 8 5 l. 1. 2. 4. 5. O o- °n de verlegeuwoor- :rubt te en in leden rop ten, of iel van .i jl. dat zulk rene erkenning trad daarbij tevens in eene van het beginsel, waar- eene kleine vingerwij- igeering te Berlijn be- 3 5 5 .5, Is. 100. Zl Z. M. heeft herbenoemd tot Bur gemeester van Gouderak M. Bron, secretaris dier gemeente. Alle biimMiUmdralM AtortentiSn waarvan 4a plaatsing DRIE MAAL werdt opgegeren, worden •lacht» TWEE MAAL in rekening gebracht. teurs, een kundig op onderwij «gebied, die 5 moeten worden dat zij zich geheel 268 239 7, 100’/, 100 7, 101 99 101 947, 998 109*/, [4./. 101 54 85./. 14 577, »»7i. 131 817, 87’/. 98’/. 927. 1017, 1017, 947, 71*/. 101 7. 1917. 180 368 361 89*7» 62*/, 64’/, «71. 282 604 143 7, qual. 62 ct.; 70 et.; Soha- per kilo. Voor Londen Ie qual. f 59, 3de qual f 56. 1 Zeenwsche f 8,80 A e en Overmaassohe f8,30 Zeeuwsche f 7,70 A 8,10, 3 en Noord-Brabantsche invoer, doch vluggen ban* rezig; fok varkens vanöiS ituk, eiboter f 1,14 A 1,20 per kilo» e 26 stuks. irwe. Puike nieuwe Zeeuw< laasscbe f ö,80 a 9,10, goe- je en blauwe f 7,80 A 8,00, she en Vlaamsobe f 7,70 A 4 7,80. en Vlaamsobe winter sak- f 6,90 A 7,80. Overmaaaschs 50, nieuwe Zeeuwsche en 6,50 A 6,80, gestort f 6,80 'lakkeesche f 6,30 A 6,50. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 0,50.{ Jedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzen ding franco, en uiterlyk tot Zaterdags-voormiddags ten 10 ure. tij de t zing vai men De t van een au peuple wei achtige beraadsli genoodzaakt tot constitutioneele randt, zal h De derde rotes teeren. Ook aan thans reeds In de omstt Italië, Ru gen te W’eei bij de begrafi Oostenrijk, Openbare School, het toegankelijk te stellen kond voor allen, het onderwijs in den godsdienst en wat daarmee in verband staat overlaat aan de kerkgenootschappen, houde hij tevens rekening „vmovLvJ van hen, die bijzonder onder- ’3 overheid houde slechts toe- dat de personen die het geven, waar van bekwaamheid en zedelijkheid over- en dat het z/de mate van kennis doe die de Staat, als onmisbaar voor iNov. 5 >r.Aug. 5 i.Juli. 5 r.Oct. 5 Ï50, 1854. iOO, 1860. 1864. n 5 5 6 7 5 6 6 6 6 5 M 3 3 aandeel. f wi. 5 .000. 5 5 v. 5 Ut. 100. 5 nsk. •pol. .5 o* A mwsohe, Flakkeesche en IA 7,50, dito zomer f 6,90 are f5,30 A 6,30, lange en che f235 per 9100 kilo. ie en Zeeuwsche f9,20 A ere soorten f 8,80 A f 9,30. 5. I.j een aanvoer van de handel heden zicht, borgen leggen, verwerven, zijn burgers, moet eischen.” Na aldus haar standpunt ten opzichte van de //onderwijsquaestie” nauwkeurig aangegeven te hebben, houdt zij zich bezig met de bezwaren en klachten over het Lager Onderwijs. In de eerste plaats met het schoolverzuim, als mede het te vroeg verlaten der school. De uit gestrektheid van dit voorname gebrek schetst zij in breede trekken. Zij adviseert voor de invoering van Leerplicht van het 7e tot het 15e jaar, echter erkennende: z/Op dit oogenblik zal een wet op den leerplicht nog niet in al haar omvang uitvoerbaar zijn. De toestand der schoollokalen is daartoe op veel plaatsen te ge brekkig" het aantal scholen te gering en het onderwijzend personeel nog te weinig talrijk. Indien dus de leerplicht bij de wet werd gedecre teerd, dan zou er altijd een termijn moeten aangewezen worden, binnen welken alles gereed moet zijn om de wet in volle kracht te kun nen doen werken. Intusschen is het wensche- lijk dat reeds zoo spoedig mogelijk in die rich ting maatregelen genomen worden.” De punten, door de Commissie vervolgens behandeld, zijn: Het onderscheid tusschen Lager en Middelbaar Ouderwijs, en de oinvang van het eerste. Over dit gedeelte van haar onderzoek wenschen wij later meer opzettelijk te spreken: thans ontbreekt het ons aan ruimte daartoe. De Organisatie. (Rijks- of Gemeente-). Zij somt de verschillende redenen op, die hetzij vodr de eerste, hetzij voor de laatste pleiten, en komt tot het besluit, dat gemeente-ergani- satie de voorkeur verdient, mits het Rijk een groot aandeel van de kosten op zich neme, daar deze anders voor de meeste gemeenten te druk kend zouden zijn. Als algemeenen regel stelt zij voor: z/Het Rijk bepale voor elke gemeente, wat daar, alle omstandigheden in aanmerking genomen, noodig is om te kunnen voldoen aan de eischen der wet, en stelle tevens een mini mum van bezoldiging van het onderwijzend personeel in iedere gemeente vast. Van het be drag dezer uitgaven neme de Staat een deel, b. v. 80 pet., op zich. Wat de gemeente meer wil doen, komt geheel te haren laste. Aan gemeenten die door de blijvende 20 pet. nog te zeer gedrukt worden, kan en moet de pro vincie, naar gelang der behoefte, een subsidie verleenen.” Schoolgeldheffing acht de Commissie wenschelijk in dien zin, //dat er, in de steden althans, naast scholen voor kosteloos onderwijs, ook scholen waar een bijdrage geheven wordt, opgericht worden,” onder voorbehoud dat het schoolgeld op deze laatste voor alle scholen ge lijk moet zijn, aangezien op alle scholen hetzelfde onderwezen wordt.’’ Het valt toch met te ont kennen, dat ouders //die tot den beschaafden en fatsoenlijken stand belmoren, er tegen op zien dat hun kinderen dagelijks omgaan met die uit de laagste volksklasse, en dat wel in een tijd dat de gemoederen zeer ontvankelijk zijn.” Zij meent dat men door invoering van algemeen kosteloos openbaar Lager Onderwijs niets anders verkrijgen zou, dan dat alle kinderen uit den fatsoenlijken, ook kleinen burgerstand naar de bijzondere êchool gedreven werden.” En dit laatate acht zij natuurlijk niet wenschelijk. Het Toezicht moet uitgaan van den Staat, van de Gemeente, en van de ouders. Voor het staatstoezicht wordt vereischt: Ministerieel Op pertoezicht, een Adviseur voor het onderwijs, (aangeaieu de Minister die dezen tak van bestuur, hetzij als afzonderlijk departement/dietzij als on derdeel van een ander, onder zijn beheer heeft, een politiek persoon moet zijn en niet altijd een 13 Adviseur als dan met het schoolwezen in uitgebreiden zin be- Dat men in Engeland over het algemeen nu juist niet dweept met de Staatkunde van den Üuitschen njkskansefier is overbekend en blijkt bij menige gele genheid. Zoo dikwijls de wenschelijkheid besproken wordt van Engeland s toetreding tot den driekeizers- bond, verraadt zich die af keer bij de groote meerder heid der persorganen, en toen voor eenigen tijd gele den de Duitsche gezant op een gastmaal de politieke quaestie, van zijn standpunt bezien, slechts even aan roerde, kwam men al dadelijk in het parlement tegen die schending der diplomatieke gebruiken in verzet. Zoo vond ook de bekende nota van Duitschland aan België nergens meer afkeuring dan juist in Engeland. Men herinnert zich de vele interpellation waartoe die quaestie in llooger- en Lagerhuis aanleiding gaf du moeite die de regeering had, om diging omtrent Duitschlands bedoelingen gen stellen. Ofschoon deze zaak nu reeds geheel vredelievenden zin geëindigd is, kwam een der van het kioogerhuis dezer dagen op nieuw daar» terug, door aan de regeering de vraag te richte" Duitschland verlangt, dat Engeland het beginsel v< internationaal recht, in de nota van 3 Februari aan België ontwikkeld, mede erkent. Lord Derby antwoordde, met verlangd werd, doch beschouwing en waardeering mee niet ónmogelijk misschien c zing aan het adres van de regc zou moeten zijn.) Voorts vijf inspec- vijftigtal schoolopzieners ervaren en __.l-j:? zof) I aan hun taak kunnen en moeten wijdeneindelijk nog speciale ambtenaren, uitsluitend belast met de zorg voor den leerplicht. De Gemeente moet toezicht hou den door middel van haar dagelijksch bestuur. De tegenwoordige plaatselijke schoolcommissiën wenscht men te doen vervangen door //school raden’, gekozen door en uit de ouders der op de openbare scholen gaande kinderen. Voer de Akte-examens wenscht bns port vijf commission, elk jaar éénmaal zitting houdende. Een toelaag te eischen van elk die zich laat ejamineeren, onafhankelijk van den uitslag. Geen candidaat meer dan driemaal voor dezelfde akte toe te laten. Een Akte A (in de plaats der tegenwoordige zoogenaamde hulp- onderwijzers-akte), en een Akte B. Meer pae- dagogisebe inrichting der eKamens. Voor de Aanstelling der onderwij zers acht de commissie het behoud der verge lijkende examens wenschelijk. Zij dringt aan op splitsing van de scholen in twee klassen. Om aan 't hoofd te staan is voor beiden Akte B. vereischte, maar om te kunnen dingen naar een school eerste klasse moet men eerst min stens twee jaar belast geweest zijn met het be stuur van een school tweede klasse. Het aandeel van den schoolopziener m het maken van de voordracht moet nauwkeuriger omschreven worden. De Financiëele positie des onder wijzers moet verbeterd worden. Voorscholen eerste klasse stelt de Commissie een minimum van f1500, voor tweede klasse f1000, met vrije woning en zoo^mogelijk tuin. Ook de hulponderwijzers wenscht zij te verdeden in twee klassen: bezitters van Akte B met f 800, I van Akte A met f 500 als minimum van be zoldiging. Alle veranderlijke inkomsten wenscht zij te doen vervallen. Gok over de getalsterkte van het Onder wijzend Personeel in verband met het aan tal leerlingen, de opleiding van onder wijzers, het voorbereidend onderwijs, de inwendige inrichting der scholen, en de vrijheid van het bijzonder onderwijs, geeft het Rapport zeer behartigingswaardige wen ken; ons bestek verbiedt ons echter, ze meer gedetailleerd te behandelen. Het verslag eindigt met eenige opmerkingen over school hygiëne, die ons wellicht stof zullen leveren tot een latere beschouwing. Nog eens bevelen wij de lezing van bet be sproken rapport dringend aan. Er is geen on derwerp dal in belangrijkheid het //vraagstuk van de school” op zijde komt. He. De dezer dagen vastgestelde splitsing van de Afdceling Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen aan hel Departement van Binnenlandscbe Zaken, in dier voege, dat Onderwijs thans een afzonderlijke afdeehug vormt onder voortdurend beheer van den tegenwoor- dijen Referendaris Mr. Van Volleuhoven, achten wij een stap in de goede richting. De Maatschappij Tot Nut van ’t Algemeen heeft van het oogenblik van haar oprichting tot heden immer een warm hart en een geo pend oog gehad voor het onderwijs. Aan haar heeft men het vooral te danken gehaddat in den aanvang dezer eeuw onze volksschool de bewondering van den buitenlandschen bezoeker wekte: de vrijzinnige beginselen, die bij haar op den voorgrond stondenheeft zij door haar invloed en voorbeeld in onze wetgeving zien opnemen terwijl zij steeds voortgaat den toe stand der school gade te slaan en, waar zulks noodig blijkt, pogingen tot verbetering van het gebrekkige aan te wenden. Bezield door hq,ar onveranderlijke belangstel ling in de opvoeding van het Nederlandsche volk der naaste toekomst, heeft zij te vorigen jare een commissie van deskundigen benoemd, om ouderzoek te doen naar de werking der schoolwetten van 1857 en 1863, (Lager en Middelbaar Onderwijs,) alsmede naar het ver band tusschen die beide, en naar het nog zoo weinig georganiseerde Voorbereidend Onderwijs. Het eerste gedeelte van baar rapport, hande lende over het Lager Onderwijs, is dezer dagen publiek gemaakt en aan de departementen ver zonden. Men vergunne ons, er op te vestigen. Tot ons leedwezen hebben wij meer dan eens bespeurd, en ’t is met de eerste maal dat wij die opmerking makendat er lezers (I) zijn, die de gewoonte hebben de //boeken van ’tNut” meestal onopgesneden op een hoopje te leggen, en ze alleen voor den dag te halen bij de jaarlijksche schoonmaak;” niet, om ze dan eens in te zien, maar alleen omdat ze niet kunnen blijven liggen als het geheele huis met bezemen wordt gekeerd. Om de hooge belang rijkheid van het onderwerp verzoeken wij on zen lezers, voor zooverre zij leden zijn van 't Nut, bovenvermeld rapport, dat in een aange- namen stijl is opgésteid, ernstig ter hand te nemen, en, indien ze het niet zijn, hun best te doen het zich te verschaffen. Laat ons toonen, dat de onderwijs-quaestie niet uitslui tend door ons wordt gebezigd als een leuze bij de verkiezingen, maar dat de toestand der school in onze schatting den levensvraag is voor onze natie: dat elke poging die wordt aangewend om baar te doen worden wat zij wezen moet, door ons wordt gewaardeerd. Al dadelijk blijkt liet, dat de commissie zich plaatst op het standpunt van de liberale partij in Nederland, en zich niet laat afschrik ken door het schermen met groote woorden zoo- als /rconsciëntiedwang,” ffscherpe resolutie,” dergelijken. //Waar het zoo de hoogste belangen van den staat geldt, zou deze zich aan zelfmoord schul dig maken, indien hij de behartiging dier be langen overliet aan de meerdere of mindere werkzaamheid, aan de inzichten en de vaak 1 van bijzondere per- Evenmin als aan dezen O-J zee en vijand kan worden zergelaten, mag de Staat, waar het de weer- *«1Un.» mn rln nofonln^ Vall het volk voor den strijd op maatschappelijk en zedelijk gebied geldt, lijdelijk toezien. Zoo er gens dan is hier staatszorg, staatspl ich t. Een blik op de vroegere geschiedenis van ons school wezen zoowel als op den toestand waarin nog heden veel landen van ons werelddeel zich be vinden, leert ten overvloede wal de gevolgen zijn, indien de Staat dien eersten en voornaam- sten zijner plichten verwaarloost en de hoogste belangen van het volk prijs geeft aan de wille keur van persoonlijke inzichten of aan de harts tochten van partijen.” Waar evenwel de Staat, zorg dragende het Lager Onderwijs zoo goed en zoo algemeen b mogeljjk te maken, en, door duidelijk voorschrift deskundige kan wezen, terwijl de en strenge handhaving van de Neutraliteit der <.,nn be* in nit™^ onge- vrij wat loeien f 175 A 235, mindere 15 A180 pinken f35 A 60, r0; enkele nuchtere kalve- 8- 1869. 7 6 3 3 LICHTEN. Hennep schil f? aeboter 64 A 66 ct., wei- f kilokaas f 24 A 30, overloopers f 8 A 12, en f 8 a 14; 1 nuchtere idem 7 A 10 3,00 A 4,00, poters f sr 100 stuks, kersen leren, handel vlug. st vluggen handel; Mange le qual. f29,00 A 32.0U, ,00. boter f 1,30 A 1,40 per kilo. biggen voor Engeland 23 ire dito f 5 A 14. 1 per kilo. Juli. Aangevoerd: 927 ikalveren12 nuchtere kal- imeran, 303 varkens, 54 ten. 1 ct., 9de 2de qual. doeld werd, vqor het geval deze haré bemoeiingen soms verder dan tot België wenschte uit te strekken. De Minister onderscheidde daarbij twee gevallen, n. 1. den eisch om alle daden, hoe indirect of hoe gering ook, die de strekking hebben ongeregeld heden in na burige staten uit te lokken, strafbaar to stellen; en het vestigeu van den aandacht op sommige daden, die den vrede in naburige staten zouden kunnen ver storen en wier verhindering door het internationaal recht geboden wordt. De billijkheid van laatstgenoemd beginsel zou iedbr gouvernement tot zekere hoogte moeten erkennen, doch een eisch als eerstgenoemde zou eene aanmatiging verraden, die in de geschiedenis zonder voorbeeld is en in Engeland zeker met afkeer en verontwaardiging zou afgewezen worden. Tegen de reis van den *Engehichcn kroonprins naar Indië worden door sommige ernstige bezwaren ingé bracht, minder om het doel, dan wel om de kosten aan dit uitstapje verbondep. Deze toch zuilen niet minder dan 142.000 pond sterling bedragen, waarvan 60.000 pond bestemd zijn voor geschenken aan de inlandsche vorsten en hoofden. Het zijn vooral de werkinan-afgevaardigden en de leren, die tegen deze verkwisting van ’s lands gelden, zooals zij het noemen, pre* Ook aan de reizen van kroonprinsen begint men ’1 eene staatkundige betcekenis te hechten, tandigheid dat de drie kroonprinsen van Lusland en Duitaohland voor eenige da- Biien bijeenkwamen, om tegenwoordig te zijn afenis van den Oud-Keizer Ferdinand van MosueiinjK, wil men een nieuw bewijs zien van de heebte vriendschap, die genoemde staten vereenigt. De verkiezingstnjd in Beieren is in vollen gang De Aartsbisschop van München heeft zich, naar men verzekert, de ontevredenheid van den Koning op den hals gehaald, door het uitvaardigen van een herder lijken brief, waarin hij de geloovigen aanmaant slechts mannen te kiezen die in woord en daad aau de kerk en het geloof zijn trouw gebleven. Wat echter meer beteekent is dat ook een groot aaatal geestelijken uit München het mandement afkenren, omdat «ij vree- zen dut daardoor in Beieren dezelfde godsdienstige woelingen zullen ontstaan als in Noord-Duitschland. In het stuk, waarin zij die afkeuring te kennen ge ven, verklaren zij trouw te willeu blijven aan de kerk, zonder evenwel hun trouw aan den Koning te ver loochenen en toe te geven aan de pressie van het Vaticaan, dat onbekend is met de Duitsche toestan den. De voorlezing van den bnel oordeelen zij eene ontwijding der kerk, die geene kiezersvergadering is, van den kansel, die geen tribune is, van het Evan gelie, dut geen staatkunde en van den priester die geen politieleen drijver mag wezen. De tempel Gods, zoo eindigen zij, moet een huis des vredes zijn, maar thans zaait men er tweedracht en haat tusschen pries ter en leek, tusschen vader en kind, tusschen man eu vrouw, tusschen burger en ouderling. Een woord dat zeker ook elders wel behartigingswaardig is. Voor het eerst is een der kerkelijk-staatkundige Pruisen toegepast op een niet-Katholick geestelijke, n. 1. op een mennoniet, die geweigerd heeft een der leden zijne^ gemeente tot het avondmaal toe te laten, omdat dat lid militair geworden was. Het bevestigt zich dat de Bisschoppen hunne onder- hoorigen gemachtigd hebben aan de verkiezingen voor de nieuwe kerkelijke besturen deel te nemen. Het groote nieuws uit Frankrijk is de aanneming van de wet op het Hooger onderwijs, niet alleen met behoud der bepaling, waarbij ook aan diocesen het recht wordt gegeven tot oprichting van universiteiten, maar selfs met opneming van eene nieuwe bepaling’ waardoor het bezit in de doode hand langs een zij weg weder is ingevoerd. De fondsen van zondere inrichting voor hooger onderwijs, die 1 openbaar nut is verklaard, kunnen, indien er g‘ rechthebbenden meer zijn, bij het teniet gaan der stelling aan eenig genootschap, dus ook '"T ae vervallen, indien de statute/*voorschrijven, mede.erkmg der tot nro» ia »erK regen door de belofte om tegen de niel w verklaring van de verkiezing in Nièvre te stemmen. Het was dus geen geringe teleurstelling toen, dank trouwe opkomst der Linkerfractiea, de verkie- itn den Bonapartist de Bourgotng met 20stem- 1 meerderheid door de Kamer nietig werd verklaard, beraadslaging over het rapport, waarin het bestaan geheim Bonapartistisch comité de 1’appel ple werd erkend, gaf nog tot eene storm- Jslaging aanleiding, waarby Buffet werd >t de verklaring, dat de regeering de 3 wetten, tegenover ieder die se aan handhaven. c lezing van het wetsontwerp op de open bare machten is thans aan de orde. De operation tegen de Carlisten in Spanje zijn met goed gevolg voortgezet. De strook lands ten suiden van de Ebro is van Carlisten gezuiverd; in Cata- lonic is hun macht gebroken, terwijl hel beste deel hunner strijdkrachten, onder Dorregaray, al meer en meer naar het noorden van Arragon tegen de Franscbe grenzen wordt teruggedrongeu en misschien genood zaakt zal worden de grenzen over te trekken, indien althans de regeeringstroepen den weg naar Navarre weten te versperren.

Schoonhovensche Courant | 1875 | | pagina 1