LET WEL. Gt. Lazonder, C. J. F. van den Braak, C. van Wilienswaard CLz. M.D •van Oosten Slingeland. M'.D •van Oosten Slingeland. Eenige Kiezers der gemeente KRIMPEN a/d LEK C. van den Berg. P. van der Hoog. spotprijzen^ M. BoOgaerdt Bernardusz. KIN DEM EIS JE. AMEUSTOL C. Z AAU EU Dz., P. P. STUURMAN. D. OOMS Jz.. te SCIEEPIAKERIJ GROOTE OPRUIMING AANBESTEDING. SCHOEHMAKERSKNECHT. „DE HOLLANDSCHE USSEL". STOOMWERKTUIGEN, KETELS, ADVERTENTIËN. KIEZERS van SCHOON HOVEN Op het witte Stembillet: En op het roode Stembillet: EENIGE KIEZERS. C. W. VAN DER KOP. P. HOUWELING. NAAIMACHINEN VETH Co., Dordrecht. SCHEEPMAKERSKNECHTS bij Jacques van Dantzig. KERK EN TOREN. SCHILDERSKNECHT, FABRIEK. DE JONCH A C*. te OVDEfVATEtL Z. M. heeft bij het wapen der in fanterie benoemd tot 2e» luit. de serg. P. L. A, Collerd. Z. M. heeft bij het wapen der ar tillerie benoemd tot 2e luit. bij liet reg. veld-art. den aergeant A. W. De Jonge van der Halen j bij bet late reg. vesting-art., de serg. E. F. Delprat en J. M. Rapparddij bet 2de reg. vesting-art., de serg. H. Oolgaardt en J. C. J. Van Vrijberghe de Coainghbij het 3de reg. vestiag-srt., den serg. S. J. R. Tijlj bij bet reg. rijdende art., de serg. A. M. A. Van den Wall Bake. De Tweede Kamer der 8taten- Generaal is tot hervatting harer werkaaamheden bijeengeroepen tegen 10 Augustns, des namid dags te drie uren. In de sitting der Provinciale Staten van Zuid-Holland op 11. Dinsdag iao. a. besloten Om een subsidie van f 500 aan de Hol- laudsche Maatschappij van Landbouw toe te staan voor de kusten, verbonden aan de aan stelling van wandel leeraars een subsidie van f 1000 aan de V ereeni- ging tot het verleenen van hulp van minver mogende ooglijders voor Zuid-Holland, geves tigd te Rotterdnm; afwijzend beschikt op het adres van de heeren Van den Ouwelant en Hardebroek tot subsidie ten behoeve van den aanleg van een spoorweg van Utrecht naar Antwerpen eeue subsidie verleend aan Katwijk van '/s in de kosten van den aanleg van een scheep- v&artkanaal ter verbinding van Katwijk aan Zee met het uitwaferingskanaal van Rijnland; subsidie verleend vau ten hoogste f 6000 aan Boskoop, voor de verbetering van wegen aldaar; met eenige wijziging aangenomen het ont werp-besluit tot verkoop van het aandeel der provincie van eenige gronden, gelegen buiten deu Ringdijk van den polder Prins Alexander tot het voldoen aan de aanvragen om sub sidie voor de buitengewone kosten van het lAger ouderwijs o. a. voor de gemeenten Wijn gaarden en Ouderkerk a/d IJselj tot goedkeuring der provinciale en buisboo- deiijke begrooting, dienst 1876, welke vastge steld is op ecu bedrag van f 286,781.29l/8. Overeenkomstig bet voorstel van Gedep. Staten werd besloten alsnog geen besluit te nemen «mtrent liet adres van de heeren Van Hall en Montijn, subsidie verzoekende ten be hoeve der droogmaking van plassen onder de gemeente Reeuwijk. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft bepaald 1*. dat de ijkkantoren te 's Gravenhage en Rotterdam wordeu aangewezen voor den ijk van gasmeters2°. dat het ïjkkan- toor te 's Uravcuhage met de degteekening van liet besluit, is opengesteld voor hei ten ijk aan bieden van gasmeters, tot een zoodanig beperkt aantalals de dienst zal toelaten; de opening van bet kantoor Rotterdam zal nader worden bekend gemaakt; 8*. het merk van goedkeuYing, bij den gk der gasmeters (e bezigen is de ko ninklijke kroon, overeenkomstig de stempels daar van aau de betrokken ijkkantoren toegezonden. Bij ministerieele beschikking van 14 Juli 1876 is aan Stoou Cie., te Rotterdam tot wederopzegging, vergunning ver leend voor een stoom booldienst tot verroer van goederen en vee, tusschen Rotterdam en Arnhem en tussclienliggende plaatsen. Eergisteren-middag is H. M. de Koningin in de residentie teruggekeerd. - De officier van gezondheid 2. kl. Van der Grijp iavau het garnizoen te Schoon hoven, bij 's rijks hospitaal te Utrecht overge- plaatst. 9 Juli werd met goed gevolg te water gelaten van de werf van de heeren J. K. Smit te Krimpen a/d Lek het schroefatoomschip f Betsy", bestemd voor de vaart in den Moluk- schen Archipel. Onmiddellijk daarna werd de kiel gelegd van de stoomboot «-Schoonhoven", bestemd voor den dienst op de Lek, onder directie van den beer J. H. Van Santen te Knmpen a/d Lek. De machines voor beide sche pen Vwxixi vervaardigd in de fabriek van de heeren Diepenveen L*l« 3mjt te Kinderdijk. Er heeft zich eeue ondarliuge brandwaarborgmaatschappij voor gemeente- en armbesturen gevormd die reeds met l\ Januari a. s. in werking zal treden. Tot directeuren zijn benoemd de Hfl. T. A. O. De Ridder en S. Crom- melin, en tot commissarissen de 11H, Mr. H. H. VanCapelte, advocaat, secretaris van de Kamer van Koophandel en tevens rechtskundig adviseur der Maatschappijte Arnhem C. J. Al. Dijk- maus, burgemeester van Amerongen cn Leersum, directeur der levensverzekering aldaar; Mr, L. VV. Ebbiuge, burgemeester van Smilde, Mr, A. Greebeburgemeester van ZaandamR. W. Haentjene Dekker, burgemeester en secretaris van Oudewater, lid der Staten van Zuid-Holland, J. F. Jansenburgemeester van Tilburg, en P, C. Sweiner, burgemeester van Beeed. Voor de vervaardiging van re genbakken en het verrichten vau verdere onder houdswerken voor de Marine te llellevoetsluis waren vier inechrijvingsbiljelteu ingekomen, waarvan het miuste was dat san deu heer J. De Bruyue te Kralingeu, voor f12.252. Op 9 Juli hadden te Waddinx- veen twee harddravergen plaats, 's Voormiddags liepen 20 paarden. De prijs werd behaald door liet paard «De Deugd", van den heer C. Haak, van Rotterdampikeur A. Boaterwijl de premie ten deel viel aau den David", van deu heer O. Olsthoorn, van Stompwijkpikeur J. Olst- iioorn. Aan den wedstrijd na den middag namen 12 paarden deel van zessen klaar. De «Wilhel- mina", eigenaar de heer Van Haaren, van Am sterdam, bereden door den bekenden pikeur J. Den Boerbekwam deu prijsde premie be haalde het paard «Slimme Jan", van den heer Roepman te Rotterdamdat als ryder voerde J. Bos. Te 'sHage heeft Woensdag van wege de Holl. maatschappij van landbouw eene harddraverij plaats gehad. De prijs, eeu tafel middenstuk met twee coupes, ter waarde van f 350 of die som in geld, werd behaald door T. Ritsema, uit Garsthuizen, met de bruine ruin graaf Adolf, pikeur W. De Boer. Aan dezen prijs was door een belangstellende een rijk met zilver gemonteerde zweep toegevoegd. De eerste premie, een zilveren servies van f 100, werd behaald door G. Reinders, uit Zundcrdorp, met de zwarte bles-rum Burgemeesterberijder L, C. Lampe. De tweede premie, twee met zilver gemonteerde karaffen, waarde f 50, werd behaald door D. Roepman, van Rotterdam, met de bruine ruin Slimme Jan, pikeur J. De Boer. Voor het bouwen vau het rijks kleedingmagaziju waai van de aanbesteding Don derdag 11. te Gorinchem plaats hadwaren elf inschrijvingsbiljetteu ingekomen en wel als volgt C. Kentie f 45.600 j U. Broekman f 89,000 C.J.Verwey f37.333; G. De Hoog f36.998; F. Knyl f 36.400 A. G. De Pater f 89.893 J. Buiier f 35.766; Van den Steenoven f 34.770; J. Exalto f 33.219; L. De Graaf f S2.500; J. Schouwenburg f 32.873. De heer M. Bisdom van Vliet te Haastrecht is op de tentoonstelling van kloemeu, vruchten enz. te Baarn, II. Woensdag gehou den, bekroond met den tweeden prijs voor de schoonste en fraaiste rijpe meloen. Door het Bestuur der ?omol. Ver- eeniging te Boakoop ia bepaald, dat tr aldaar eene tentoonstellmg van bloemcu en vruchten zal gehouden worden op 19 en 20 Juli b. s. De tentoonstelling zal voor het publiek geopend zijn des Maandags van 2 tot 8, eu des Dins dags van 10 tot 5 uur, tegen betaling van 25 cent. Daar vooral de rozeu thans in bloei komen, kan deze expositie zeer belangrijk zijn. De commissie, die zich te Gouda heeft gevormd tot voorziening in den nood der in Frankrijk door overstrooming ongelukkig ge worden personen heeft ïu de gemeenten Reeu wijk, Bodegraven, Zwammerdam, Boskoop, Wad- dinxveen, Gouderak, Stolwijk, Berg-Am bach t Moordrecht en Haastrecht getracht subcommis sies in 't werk te stellen. In bijna alle genoemde plaatsen toonde men zich gaarne bereid werkzaam te zijn, teneinde het goede doel te bevorderen. Behalve in Moordrecht, dat zich reeds bij de Rotterdainsche commissie aansloot en Haastrecht, waaruit de commiJ-sie onverrichter zake vertrok zijn nu in alle genoemde gemeenten sub-commis sies werkzaam. De commissie, die zich voor dit doel te Gorinchem heeft gevormd, bestaat uit de hoeren A. Noorderbroek, Mr. ti. J. Dijck- meester, H. Polvliet, 11. A, Ravenswaaij en H. Van Maaren. - Door de heeren Hbveker en Zn., boekhandelaars te Amsterdam is aan de hoofd onderwijzers in Nederland eeue circulaire ge zonden waarin bun het aanbod wordt gedaan tot kostelooze toezending van eeu exemplaar van het Handboek der Geschiedenis van het Vader land, door Mr. Groen van Prinsterer. Eender vrienden van den schrijver heeft een bepaald aantal exemplaren beschikbaar gesteld voor de genen die hunne aanvraag daarom het eerst inzendenten einde alzoo dit Handboek meer te verspreiden on daardoor de geestverwanten van den schrijver in de gelegenheid te atelleu, bun geeat met «iju werk te doorvoeden, en hen, die van eene andere overtuigng zijnom de quaes- tiën van alle zijden te beschouwen. Mej. L. C. de Jongh, Yoor eenige weken te Ameide overledenheeft in hare laat ste ziekte onder andere mondelinge beschikkin gen die getuigden voor haren edelen en meiwhliRveoden zin, ook als haar verlangen te kennen gegevon, dat na haar overlijden, uit hare nalatenschap f 1000 zou worden uitge keerd aan de diaoome-armen der Hervormde gemeente van Ameide en 'l'ieuhoven. Aan dit verlangen u dezer dagen vqldaau. Eeu bijenhouder te Gorinchem werd Woensdag door het kantongerecht aldaai veroordeeld tot twee geldboeten, elk van 10, ter zake van het plaatsen van zijn bijenkorven op geen genoegzamen afstand van den open baren weg; die afstand behoort volgens hif Provinciaal Reglement op de wegen en voetpa- neu iu Zuid-Holland, niet uundtr te bedragen dun 20 meters gemeten uit liet midden van den weg. Wegens het heerschen der pok ken is de kermis te OuJtgenspJaat geschorst. Voor den krijgsraad te Haarlem heeft deze week een getuigenverhoor plaats gehad in zake den gewezen sergeant K. De beklaagde blijft alle schuld ontkennen. De IJsel bg Deventer heeft in de laatste dageu zulk een hoogte bereikt, dat de lagere uiterwaarden reeds zijn overstroomd. De commissie foor de muziek school te Gouda heeft de volgende miaaive aau den gemeenteraad aldaar verzonden. «De com missie van toezicht over de stadsmuziekschool alhier, heeft de eer UEdelachtb. te adviseeren en te verzoekenden gemeenteraad het ontslag van den heer Joh. W. Wsnsink, als muziek onder wijzer dier school, voor te dragen. Het is aan de commissie overtuigend gebleken, dat genoemde onderwijzer zijne betrekking ver waarloost, geheel willekeurig lesuren verzaakt, kinderen wegzendt en de vastgestelde schooluren verandert zonder onze voorkennisdat hij voort durend in lgnrechteu strijd handelt met art. 4 zijner instructie en met art. 12 van het reglement voor onze muziekschool. De commissie constateert dit feit, nadat zij reeds gedurende eenige maanden overtuigd was geworden vau de noodzakelijkheid zijner verwij dering doch ter wille zijner talenten telkens in de openbaarmaking van het bovenstaande aan UEdelachtb. vertraagde. De*voornoemde commissie is bereiddoor over legging van het Notulenboek de bovengenoemde feiten toe te licliten en te bewijzen doch ver trouwt, dat UEdelachtb. volkomen overtuigd zul len zijn van de goede en ernstige bedoeling onzer commissiedie deze overwogen missive tot U Edelachtb. richtgedreven door hare ingeno menheid met de muziekschool overtuigddat de heer Wensmk in alle opzichten schadelijk is voor haren bloei. Het gemeentebestuur van Lex- mond bijgestaan door den bouwmeester W. Ver- heij te Ameide heeft 1.1. Dinsdag het werk aan den toren opgenomen en goedgekeurd. Niette genstaande de gevaarlijke werkzaamheden aan dien toren verrichtkunnen wij met genoegen meldendat daarbij volstrekt geene onheilen hebben plaats gehad. Men telegrafeert uit Londen van gisteren, dat iu verschillende streken van En geland, tengevolge van geweldige plasregens, be langrijke overstroomingen hebben plaats gehad. Zij hebben groote schade aangericht, en zelfs verlies van menschenleveus veroorzaakt. Het water stijgt nog. Atloop van Publieke Verkoopingen vau Onroerende Goederen. Notaris W. J. Portuijn Droogleever te Gouda. Verkooping te Gouda op 12 Juli 1875, Een Huis en Erf in de Kappenaarsleeg te Gouda G No. 31. Kooper de heer D. Waer- lee, voor f 585. Drie Huizen en Erven aan de "Vest te Gouda, Wijk O Nos. 548, 549 en 550. Koopster Me vrouw P. Swaneuburg Wed. A. Oudijk te Gouda voor f2670. STADSNIEUWST Sohoonhoven, 17 Juli. Aan de kiezers wordt herinnerd, dat bet huu gezonden roode stembiljet alléén dient om dBb plaatsvervanger voor den heer J. J.Groeneveldt te kiezen tot September e.k. Met September treedt die plaatsvervanger weer af, tegelijk met de heeren Van deu Braak, Lazonder en Van Wilienswaard, Op het witte biljet moet men dus kiezen voor bovengenoemde drie heeren en voor den plaatsvervanger van den heer Groeneveldtdie op het roode biljet geko zen is. Door Burg. ea Weth. zijn aau den Raad voor de betrekking van hulponder wijzer aan de school voor gewoon lager onder wijs voorgedragen de heeren G. Wuijster eu R. Van de Pol. Aan den Raad is aangeboden de gemeente-rekening over 1874, bedragende m ontvang f 39004,62in uitgaaf f 88486,206. Batig saldo f 518,416. Is mede ingekomen de rekening en verant woording van het Algemeen Armbestuur over 1874, zijnde in ontvang f 4799,576, in uitgaaf f 4714,30. Batig saldo f 85,276. Tot afgevaardigden ter alge- meeue vergadering der maatschappij «Tot Nut van 't Algemeen", welke op 10 Augustus e. k. te Amsterdam zal worden gehouden, zij» door het departement Schoouhoven gekozen de heeren G. H. Westbroek en A. Kuijlenburg Pz. De werkende leden van het mu ziekgezelschap Apollo" hebben 11. Woensdag avond hunnen directeur, den heer G. H. West broek, een even keurig als smaakvolcadeau overhandigd, ter gelegenheid van zijne 25-jarige echtvereeniging, die hij morgen in den vreemde met zijn echtgeuooto en zoon herdenkt. Dit ge schenk bestaat m een in monumentalen vorm vervaardigden zilveren inktkoker. Up het deksel van dezeu inktkoker bevindt zich een Apollo- beeld van mat zilver, een lier in de hand hou dende en daar naast eene halve kolom, waarvan een geschiedrol afhangt met deze regelen daarin gegraveerd: Den heer G. H. Westbroek, Di recteur van het muziekgezelschap Apollo te Schoonhoven." Achter het Apollobeeld, bevindt zich eeu lauriertak en op het plateau, dat van effen zilver met een parelrand is vervaardigd, zijn twee inscnptiën aangebracht. Het geheel maakt een alleraangenaamsten indruk en doet den fa brikant alle eer aan. WATERSCHAP*- EN POLDER-BERICHTEN. Ingevolge het nieuwe reglement van het hoogheemraadschap de Knmpenerwaard zal op 28 Juli a. s., ten huize van L. Blanken, te Haastrechtde stemming plaste hebben voor een hoofdiugeland m het le districtin plaats van wglen den heer J. J. Breedveldte Berg- Ambacht. Op 30 dezer zal te Gorinchem in den Doelen eene vereenigde vergadering ge houden worden van bet Hoogheemraadschap de Alblaaserwaard met Arkel beneden de Zou we." In die vergadering zal de rekening over het dienstjaar 1874-75 in het openbaar gedaau worden. LANDBOUW-BERICHTEN. De Afdeeling «Lekkerkerk en omstreken" der Hollandsche Maatschappij van Landbouw hield op den avond van cfen 18e» dezer eeue buitengewoue Vergadering ten huize van den kastelein J. Streefland te Lekkerkerk, waarin de heer W. Sluis van de Beemster als spreker optrad. Gedurende eenige uren hield genoemde heer de Vergadering bezig, waarin hij op eene popu laire wijze wees op het groote nut dat de land bouwer trekken kan, wanneer hij acht slaat op de resultaten, die de onderzoekingen op het ge bied van natuur- schei- en plantkunde opgele verd hebben, terwijl de geheele oordracht nog overvloeide van practische opmerkingen, gepot Uit de langjarige ondervinding van den spreker. Voorzeker was de Voorzitter der Afdeeling, de Heer Blok, de tolk van de talrijke vergadering, toen hij den Heer Sluis hartelijk dankte voor den aangenamen nuttigen avond, dien hij den Leden bezorgd had, en tevens den weusch uit drukte, dat het gehooide toegepast mocht wor den en zóó strekke tot bevordering van den bloei van den landbouw in deze Afdeeling. Op den volgeuden dag had op een veld in de nabijheid dezer gemeente, daartoe door de eigena&rs, de heeren W, A. Luijten en W. Roest welwillend afgestaan, eene proefneming plaats met eene maaimachine, een paarden-hooihark en een hooischudder, toeoehoorende aan deu heer A. vau Vliet te Berg-Ambacht, die de werktuigen mede geheel belangloos hiertoe leende. Het schoonste weder begunstigde de proef, die door honderden belangstellenden werd bijgewoond. Eenstemmig was het oordeel, dat alles uitste kend geslaagd was en dat ook voor deze streken de invoering van zulke werktuigen een groote stap voorwaarts zoude zijn. Na den afloop bracht de Voorzitter der Afd. nogmaals eeu hartelijk woord van dank aan den heer Sluis, die de leiding va» deze proefneming ook op zich genomen had en verder aan de andere heeren, die het hunne hadden bijgedra gen om alles zoo te doen slagen. De Afdeeling «Lekkerkerk en omslrekeu", hoewel eerst in het begin van dit jaar opge- richt, telt reeds 114 Leden. Door den zwaren regen en den daarop gevolgden harden wind, heeft de hennep, die prachtig te veld stondto Berkenwoude veel geleden. Op vele akkers is ze dermate geknakt en neergeworpen dat er weinig van terecht zal komenen de schade groot zal zijn. KERK- EN 8CH00I.N1EUW8. Beroepen te Rotterdam Ds. W. J. Geselschap, pred. te Reitsum. Ds. G. Nijhüijs te Goudnaau is voornemens op 25 juli, des namiddags te 2 uren, zijne afscheidsrede te houden terwijl de bevesti ging te Laugerak bepaald is op 1 Augustus des voormiddag? te 10 uren en de intrede des namiddags te 2 uren. Bevestiger Ds. C. P. Van Tooren te Schoonhoven. Aangenomen de toezegging van beroep naar Berkenwoude, door den heer I. A. Prins, candidaat te Leiden. Ds. W. Willems, te Daarle, be- roepen te Lopiker-kapelzul morgen, 18 Jnli, worden bevestigd, door Ds. A. H. Den Boer, te Jaarsveld, terwijl de bevestigde des middags zijn intrede zal houden. Door de gemeenteraad va* Stol wijk is tot hoofdonderwijzer aan de dorpsschool aldaar benoemd de beer D. C. De Koningte Gorinchem. Op Zaterdag 81 dezer zal te Go rinchem in den Doelen de Algemeene vergade ring vin onderwijzers in het 9e district van Zuid-Holland gehouden wordeu, onder leiding van den Schoolopziener den beer Mr. A. H. Van Tienhoven te Gorinchem. De onderwerpen ter bespreking zijnWelken invloed kan de on derwijzer uitoefenen op de publieke aangele genheden zijner gemeente?" In te leiden door den heer D. Van 'tSant, te Gorinchem; en «In hoe verre zijn talrijke scholen al of niet aan te bevelenP" In te leiden door den heer A. Mink te Heukelom, In de vorige week herdacht de heer M. G. Emeis, dat hij gedurende 25 jaren ain het hoofd der openbare school te Sluipwijk had gestaan. Vele waren de blijken van belang stelling, die de jubilaris ontving. Door den schoolopziener en de onderwijzers uit het 7de schooldistrict werd hem een keurige canapé aangeboden. Een aantal ambtsbroeders kwamen hem 11. Vrijdag avond gelukwenschen en brachten eenen aangenamen avond door, waarbij ook ver schillende autoriteiten van Sluipwijk en eenige dames tegenwoordig waren. P00r ^en gemeenteraad van Brandwijk is aan den openbaren on 'erwyaer den heer J. Zaanen, op zgn verzoek tegen 1 Oct. a. s. eervol ontslag verleendmet toekenning van pensioen. De uitslag der admissie-examens voor de hoogere burgerschool te Gorinchem is als volgt; Toegelaten tot de eerste klasse: A. L. W. Nooiduyn, C. Van 't Sant, H. C. Moermans, H. De Koning, J. M. De Looff, P. C. De Looff, A. Bot. Tot de tweede klasse: M. S. Appel, W. De Hoog. Tot de tweede klasse in Dord recht is voorwaardelijk toegelaten J. Albarda. Woensdag jl. nam de beer K. Mars1 eeraar aan de hoogere burgerschool te Gouda en benoemd directeur aan die te Rotter dam afscheid van zijne leerlingen en mede onderwijzers. Bij die gelegenheid boden hem de leerlingen een schilderij als aandenken aan. Dit afscheidwaarbij leeraren en leerlingen zeer ge troffen warenwas een nieuw bewijs hoe hoog de heer Mars door allen wordt bemind en geacht. QËÈIENQDB BERICHTEN. Ten half twee gisteren-nacht ont stond er brand iu de Koninklijke Stoomdruk kerij te Amsterdam, die de Standaard drukt. Gelukkig werd er gewerkt. De brandweer bluschte onmiddelijk het vuur. Uit Molenaarsgraaf wordt ge meld, dat bij den aldaar overleden A. v. d. Giesen onder de tegels van den vloer boter- potten zijn opgegraven, in welke zich rijksdaal ders bevonden ter somma van f 25000. Van der Giesen moet vóór zijn overlijden briefjes geschreven hebben, waardoor voormelde bergplaats werd aangeduid. Zoo men zegt, moeten er ook in eene geheime lade veel goudstukken gevonden zijn. Woensdag-namiddag drong zekere G., een gepensioneerd militair, in een plotselin ge» aanval van waanzinde pastorie binnen der R. K. kerk te Gorinchemjoeg door zijne hou ding en gebaren de aldaar aanwezigenwaaronder de pastoor, doodelijken schrik op het lijf en greep den pastooreen eerbiedwaardighoogbejaard manmet geweld bij de keeleerst na de komst der politie gelukte het deze, door eenige burgers bijgestaan zich van dien waanzinnige meester te maken en hem naar het politiebureau te trans porteeren. Daar werd hij een sabel machtig, en hieuw daarmede op een der politie-agenten in ovelke behendiglijk een wellicht doodelijken sabel houw op het hoofd wist af te weren. Alstoen door eenige militairen van de naastbijgolegen hoofdwacht in bedwang gehouden, werd hij ver der door bet dwangbuis onschadelijk gemaakt. Donderdag-morgen is hij naar het krankzinnigen gesticht te Dordrecht overgebracht. Kapitein Warrens, voerende het Engelscbe schip Greenland, rapporteert, dat hij zich eenige maanden geleden op 77 graden noorderbreedte te midden van ijsbergen bevond, die bet hem onmogelijk maakten voort te steve nen. Hij was van alle kanten ingesloten niet alleen, maar op meer dan een mijl afstand ivas niets dan ijs te ontdekken. Hij wist niet hoe uit dien toestand te geraken; het weder was kalm. Tegen middernacht evenwel kwam er verandering en stak de wind hevig op. Alles begon rondom het schip te kraken. De wind bijna tot storm aangewakkerd drong in de spleten en brak met geweld de ijsmassa. Den volgen den dag, toen het weder tot kalmte was terug gekeerd, was zij geheel verdeeld, de ijsbergen her- en derwaarts verspreid en bevond zich de Greenland ais in een bevaarbaar kanaal. Tegen den middag bespeurde men een ander schip in dit vaarwater. Voorshands alleen de masten. Het werd door den noordenwind ge dreven. Zeilen en tuigaadje zagen er zeer vreemd uit. Op het dek, eindelijk zichtbaar geworden, was niemand aanwezig. Kapitein Warrens wilde weten wat er van dit schip was. Hij liet een sloep uitbrengen en ging met eenige van zijne manschap er op af. Hoe nader by kwam, hoe grooter zijne nieuwsgierigheid werd. Het schip scheen verlaten. Kapitein Warrens ging aan Itoord, hij vond niemand. Daarop begaf hij /ich regelrecht naar de kajuit. Een man zat met den rug naar de deur gekeerd aan eeD ta lc] te schrijven. Hij scheen van de vrepmde 'gasten en het gerucht, dat zij aan boord maak- len, geen de minste notitie te nemen. Kapitein WarrejtB klopte hem op den schouder vree- selijke ontsteltenisDe schrijvende was een lijk, een doodgevrorene I Hij had de pen nog in de hand, en op het papier, dat voor hem lag,* las men: «14 No vember. Reeds 17 dagen is onze vaart door het ijs gestremd en zijn wij geheel ingesloten. Sedert gisteren hebben wij geen vuur meer. Onze kapitein heeft vergeefs getracht ons uit onzen rampzaligen toestand te redden. Zijne vrouw ia dezeu morgen gestorven. Zonder hulp"Hier had de dood hem zeiven de v ugers verstijfd en het bloed in de aderen doen f tollen. Kapitein Warrens en zijne gezellen doorzochten i n het schip verder. De geheele bemanning waa doodgevroren. Tusschendeks, in de haug- matten, overal hard bevroren lijken. In eeue der kooien vonden zij dat eetier vrouw, met baar kind in den arm. De hardvocbtigste werd week bij het afgrijselijk schouwspel, dat dit schip aanbood. Kapitein Warrens heeft de boeken en papieren, die hij aan boord kon vinden, medegenomen en zal in Engeland eene enquête doen instellen. Te Ammerstol ia men deze week begonnen met gelling-hennep te plukken. Dit mag bgzoader vroeg heeten. liaandag-morgen heeft te Sittard (Limburg) een moord plaats gehad op eene vrouw, moeder van drie nog jeugdige kinderen. Als vermoede]ijken dader noemt men den man van de vermoorde, Meijers, spoorwegbeambte en herbergier, oud 65 jaar. De man is na het bedrijven van den moord op de vlucht gegaan, doch, terstond opgespoord en in een roggeveld te Stockhein (Belgie), op 3 uren afstand van Sittardgevonden. Bij de lijkschouwing is gebleken, dat behalve verscheiden zware verwondingen aan het hoofd en achterhoofd, toegebracht met een zwaar voor werp, het nekbeen verbrijzeld is, hetgeen den oumuldellijkeri dood ten gevolge beeft gehad. De dader, die, naar wij vernemen, bekend heeft het feit gepleegd te hebben, had na het begaan van de daad het lichaam In het bel gelegd en is eerst deu volgenden ochtend naar het Belgische dorp Lanklaar gevlucht, alwaar hij door de maréchaussees werd gearresteerd. Hij geeft voor, dat zijne vrouw zich aan het ge bruik van sterken drank te buiten ging, en dit dikwijls reden tot huiselijken twist gaf, hetgeen ook op den avond van den moord het geval zou geweest zijn. Verder verklaart hij, in zulk eeue drift verkeerd te hebben, dat hij niet wiet wat hij deed, en zich ook niet kan herinneren, met welk voorwerp en tioe hij den moord ge pleegd heeft. De man is in het huis van arrest te Maas tricht overgebracht. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur! Het bericht ia het aommer uwer Courant ran 11 Juli jl., nopens het vacant zijn, gedurende 15 maanden, van eene hulponderwijzers betrekking aan de schcol alhier, zou, zoo als het dtór voorkomt, al licht tot de gevolgtrekking leiden dat zelfs geenerlei poging wss aangewend om in die vacature gedurende dien tijd ook maar gedeeltelijk te voorzien. Het tegendeel is waar. Behalve dat den hoofdonderwijzer, zoo&ls in der tijd in deze Courant is vermeld, voor meer dan gewone werkzaamheden ten gevolge vanen in den eersten tijd na het ontstaan der vacature, eene gra tificatie, naar ik meen van f 70, is toegekend, zijn ver volgens successievelijk twee kweekehngen tegen f9 's weeks aangesteld, waarvan de laatstaangestelde als nog werkzaam is. UEd. voor de plaatsing dezer regelen bij voorbaat mijnen dank betuigende, noem ik mij Ouderkerk a/d lJsel, Uw Dienaar 16 Juli 1875.X. BURGERLIJKE STAND. GEMEENTE SCHOONHOVEN. Ingeschreven van 9 tot 16 Juli 1875. Genoszn Aletta, ouders B. J. Van den Bergh en C. A. Van den Bergh. Johanna, ouders B. Sterk en C. Radix. Balduinus Henricus, ouders A. J. Driesen en A. P. Blom. Geertrui, ouders J. Schoen maker en T. Huisman. Ondebtbouwd W. De Ridder met E. Suur, bei den thans te Rotterdam woonachtig. OvebIiEden F. H. C. Holoud ruim drie maanden. Zalmvisaoherij te Ammerstol. Aan deu afslag geweest vau 12 tot 17 Juli: 175 zalmen en van de visscherij „de Bol" 35 zalmen; prijs van tO,8Q tot f 0,95 per half kilo. Ondertrouwd i P. HOUWELING, van Lobnen a/d Vecht, W. P. SAS SCHOONHOVEN, 9 Jnli 1875. (7493) Getrouwd: JOHANNES POST van der BURG en WILHELMINA CORNELIA MERCK, die, ook namens wederzijdsche betrekkingen, hartelijken dank zeggen voor de vele bewijzen van deelneming ondervonden. 's HAGE, 14 Juli 1875. (7488) Voorspoedig bevallen van een Zoon A. P. BLOM, geliefde Echtgenoote van A. J. DRIESEN. SCHOONHOVEN, 13 Julij 1875. (7489) De Ondergeteekende betuigt zijnen hartelijken dank aan allen, die hem, bij gelegenheid van de herdenking zijner 25-jarige ambtvervulling, van hunne belangstelling hebben doen blijken. G. J. SPRUIJT. OUDERKERK, a/d IJ8SEL, 18 Julij 1875. (7492) Een iegelijk, die iets te ttèrdaren heeft van-, of verschuldigd is mh de nalatenschap van wijlen den Heer JAN DEKKER WIL SCHUT wordt verzocht daarvan ten spoe digste opgave te doen aan een der beide onder geteekende». Dr. C. J. van KETW1CH. Mr. G. L. van OOSi'EN 8LINGELAND. Exec, Test. SCHOONHOVEN, 16 Juli 1875. (7490) OVERAL worden tegen hooge provisie •u andere voordeelen geschikte personen gevraagd, tot het aanwerven van LEDEN voor ede Onderlinge Hulp", Maatschappij van Gelduitkeenng bij ziekte, kneuzing of verwonding. Brieven franco aan de Directie, iu de Ooud- eche straat 19 te Botterdam. (7475) Mevrouw VAN NOOTEN db Wilde Voor de Verkiezing van VIER LEDEN van deu GEMEENTERAAD, op a. s. Dinsdag 20 Jüu, worden, in het belang onzer gemeente, met ernst en aandrang aanbevolen: De Heeren en "VEIVE HIEZEHH. noodigen hunne Medekiezers uit, bij de Verkiezing- van ORIE LEDEN voor den Gemeentebaad, op 90 Jult a. s., met hen hunne stem uit te brengen op de Heeren: NH« Omtrent den tweeden Candidaat worden de Kiezers opmerkzaam gemaakt, dat het bijvoe gen van BERNARDUSZ. noodzakelijk is voor de geldigheid aer uitgebrachte stem. vraagt tegen half Augustus een net (7497) Tot LEDEN van deD GEMEENTERAAD te worden aanbevolen de Heeren: aftredend lid. en in plaats van wijlen den Heer J. VERMEULEN: (7600) EENIGE KIEZERS. De Ondergeteekende verzoekt bij de aanstaande Verkiezing voor Leden van den Gemeenteraad, niet in aanmerking te komen. SCHOONHOVEN, 16 Juli 1875. (7495) De Ondergeteekende, van ter zijde vernomen hebbende, dat eenige Kiezers voor den Gemeen teraad alhier voornemens zouden zijn aanstaanden Dingsdag hunne stemmen op hem uit te bren gen, verklaatt, met dankbetuiging voor die welwillende meeningenvooralsnog niet den minsten lust te hebben Lid van den Raffd te lijn. (7485) T. SWETS T«. De Ondergeteekende heeft de eer zijnen ge- achten begunstigers te berichten, dat hij met 1 Augustus a. s. de van wijlen den Heek p. VAN DER VEER te UBSel8tein zal aanvaarden, hopende door eene goede behandeling zich ieders vertrouwen waardig te maken. (7494) van f 16,— en hooger voor Dames, Naai ster?, Kleermakers, Schoenmakers enz. Ga rantie en kosteloos onderricht. Reparatiën spoedig en billijk. (7478) Er worden ten spoedigste gevraagd TWEE tegen goed loon. /.ich te vervoegen bij den Heer p. HOUWELING, Mr. Scheepmaker te Loenen aan de Teoht. (7.74)* BUITENGEWOON van eene fraaie collectie JArONSTOFFBh, GRGNiDlNES, HAKKGES enz., in alle genres tot (7498) Lopikorstraat2e huis van af de Markt KERKMEESTERS der Hervormde Gemeente te JAARSVELD zijn voornemens, op Dingsdag den 27en Julij 1875, des middags te 2 uren in de Consistoriekamer aldaar, in het openbaar aan te besteden Belangrijke vernieuwingen en herttel lingen aan de bestaande De besteding geschiedt bij enkel* inschrijving. Aanwijzing in loco op Wobnsdag gl Julij, des voormiddags 10 uren, door den Bouwmees ter Wtn. VERHEIJ te Ameide, bij wien van dien datum af dagelijks inlichtingen «gn te bekomen. Bestekken zijn, tegen franco toezending van een bedrag van vijftig oenten, van af Maan dag 19 Julij, te verkrijgen bij den Heer Wm. VERHEIJ te Ameide en bg de Boekhandelaren S. W. N. van NOOTEN te Schoonhoven. (7470) Wordt ten spoedigste gevraagd een bij J. KOOIMAN, Mr. Schilder te Pols broek; voor een geruiinen tijd werk. Brieven franco, doch liefst in persoon. (7488) A C. EIJKBLENBOOM vraagt, liefst terstond, een Brieven franco of in peraoon. (7*96) CTV. ING., (7481) Handel in vertikale en horiaontal* DRIJFWERKEN, MACHINE-OLU en.

Schoonhovensche Courant | 1875 | | pagina 2