ZONDAG 25 JULI. N°. 319. 1875. KRIMPENER-, ALBLASSER- EN LOPIKERWAARD EN OMSTREKEN. WEEKBLAD VOOR DE »»7, 100 7. »‘7. Chineezen in Neerlandsch-Indië. BUITENLAND. OVERZICHT. <4 16Julu kee 5 srt. stok en I» 2. 3. I. I. I. I. Deze Courant wordt geregeld iederen Zaterdag-middag verzonden. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden f 0,70. Franco per post door het geheele rijk f 0,80. S. W. N. VAN ISTOOTLCN, Uitgeven. Alto bMMdandMi» AdvertentiS» waarvan da plaatsing DRIE MAAL wordt opgegovoo, worden ■leekt. TWEE MAAL in rakoning gebracht. Prjjs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels ƒ0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzen ding franco, en uiterlyk tot Zaterdags-voormiddags ten 10 ure. 100 91'/, 21 18'/. 51», 108-/. veyiedere. *sn, maar men heb ik eens H—e. j. 1869. SCHOONHOVENSCHE COURANT. 3 4 8 3 3 3 3 8 en 1816. 5 5 5 44 1000. 5 6 4/1000.5 0 2e leen. 4| 941/, r. 1867/69, 4 n“'“ 9. .3 5 5 5 U100. f 07. 261 2421/, 101-/, 101 1 101 999 108*4 877, 4 ‘1/1. 867, 187, 167, 101 64 12 85*/. ‘67. 67*/. 39 130 80*4 98‘/, ‘OS’/, 98‘4 99*4 1017, 967. 897, I een aanvoer van slechts lel vrij levendig. Vooral België veel vraag, eien f 180 4 260, mindere f 125 4 190, vare dito nuchtere kalveren f7,00 5 4 48 ct. per kilo; fok- 00 4 15,00 per ,tak’. «ter f 1,36 41,42 per kilo. 26 stuks, re. Puike nieuwe Zeeuw- »8che f 9.00 4 9,30, goe- blauwe f 8,00 4 8,20, en Vlaamsche f 7,70 4 n Vlaamsche winter tak- lassche en Flakkeeaphe he en Vlaamscbezomer- ^6,8047,80, Overmaaf fo.' 1CHTBN. pC. «3*4 Ie vergadering van zittingen besteed, raadslaging c*’“r 1 mrgoing. a gen de beschi voer hevig l?_ eef het antwoord ni«$ft de regeenngdat zij toe haven van Bouapartistisohe ambty-'V opzichten de keizerlijken goedgeziaA* *»ts. woordde namens de regeenng en bichuldi, beurt de radicalen. Het resultaat wan deze beraadslagingenzoo bij uitstek geschikt tijen onderling te v"Ui“-4*‘ meerderheid zich met een votui de regeenng vereeniu de vergadering daarn werpbetreffende de ten einde en besloot van het senaatsontwc ting, die mede aan waardige beraadslag» Toch is alle L Kamer zoo goed zal zij om in af te doen, tot schorsing willen de repub nomen besluit alsnog te doen uita Het Engelsoho ontwerp a voor het schen de vei nitief De meening vau velen, dat de industrie op Java in haar tegenwoordige opkomst zou blij ven steken en weldra zou gaan verkwijnen, in dien de Chineezen met langer beschikbaar waren, wordt gelogenstraft door het feit, dat vooral in de hoofdplaatsen op de Noordkust tegenwoordig veel inlanders fabriekarbeid verrichten, en met den besten uitslag. Of de inlandsche bevolking mettertijd zich algemeen op dergelijke werk zaamheden zal toeleggen is een quaestie hoofd- zakelijk afhangende van de meerdere of mindere zorgen die men voor hun ontwikkeling zal dragen. Maar dit is nochtans zekerzooals de zaken thans staan, kunnen de Chineezen onmogelijk gemist worden in het ensemble der Indische samenleving. De regeenng houde hen slechts zorgvuldig in het oog; stelle zooveel mogelijk perk aan de kwade praktijken waardoor zij niet zelden de inlanders geheel uilzuigen, al zou die meerdere zorg ook het verminderen van de op brengst van sommige pachten ten gevolge heb ben. Vooral daar, waar het individueel grond bezit is ingevoerd, zij men op zijn hoede, opdat niet te avond of morgen de Chinees met zijn voorschotten de landerijen inpalme en de bevol- i—Nov. 5 ir.—Aug. 5 1.—Juli. 5 r.—Oct. 5 450, 1864. f iOU, 1860, 186L r 5 .6 .6 7 5 6 6 6 6 5 3 8 randeel. f >si. 5 000. 5 r. 5 st. 100. 5 is k. pol. f kilokus f 24 4 30, overlooperz f8 4’'' n f 12 4 15; vette nuchtere idem 6 4 8 3,00 4 3,50, poters f r 100 stuks, kersen :ren, handel vlug. I vluggen handel; aange- e^qual. f28,00 4 32,50, >terf 1,304 1,40 per kilo, bi^genj oor ingeland 23 Juli. Aangeroerd: 995 talveren, 11 nuchtere kal meren, 316 varkens, 96 n en 1 ezel. ct., 2de qual. 62 ct.; 2de qual. 70 ct.; Scha per kilo. Voor Londen qual. f 59, 3de qual f 56. Aeeuwsche f 8,80 4 en Overmaassche f8,50 eeuwsche f 7,70 4 8,10, en Noord-Brabantsche wscheïlakkeeaohe en 7,40, dito somer f 6,10 e f5,3046,30, lange en ef238 per 2100 kilo. Zeeuwaché en bvermaaa- liggenofschoon het niet te ontkennen valt dat zij tot al wat zij doen geen edeler aandrift ken nen dan het grofste egoïsme en trek naar zin genot. De Chineezen worden door hun eigen land- genooten bestuurd.. Naarmate het getal zijner onderhoorigen toeneemt, krijgt 'zoo’n dignitaris den titel van Luitenant-of Kapitein-, of Majoor^ Chinees. Deze heeft met bet inlandsch bestuun/ niets te maken, en is alken ondergeschikt aaw het Nederlandsch gouvernement. GewoonlijW word! die functie waargenomen door iemand die, door de opiumpacht rijk geworden, zijn zaken aan kant gedaan en zijn koetjes en andere diertjes op het droge heelt. Onder anderen is de Majoor- Chinees te Samarang een groot heer, wiens pracn- tig landgoed de bewondering van eiken vreem deling wekt. Chineezen die in Indië geboren zijn gaan hoogst zelden er toe over naar het land hunner afkomst te vertrekken. Insulinde is voor Ken een land o vervloeiende van melk en honig, wat kunnen ze meer verlangen? De meeste Chineezen hebben in hun huis een ka mertje, waarin hun doodkist op zijn bewoner staat te wachtenechter belet de voortdurende tegenwoordigheid van dit somber voorwerp hun met, het leven zich zoo pleizierig te maken als zij kunnen. Kr is een tijd geweest, dat de Chineezen zich nergens anders mochten vestigen dan te Batavia later werd hun ook het verblijf te Samarang en te Soerabaija vergund. Thans zijn zij niet meer aan zoodanige beperking onderworpen. Ook be hoeven zij zich niet meer, gelijk voorheen, in een bepaald gedeelte van de stad te vestigen men treft nu hun woningen aan te midden van die der inlanders en Europeanen. Toch houden zij zich nog bij voorkeur in elkanders nabijheid op: iedere stad van eenige beteekenis op Java heeft haar Cbineezen-kampong, bij verkorting de kamp genoemd. Een wandeling ’s avonds door de Chineesche buurt van Batavia levert voor eiken baar (nieuw-uitgekomene), een ver rassend vermaak op. Ir Met hel Nederlandsch gouvernement verkeeren de Chineezen op goeden voet, en, indien er eens botsing kwam tusschen de inlanders en de on zen, dan zouden zij zeer zeker de zijde der laatsteu kiezen. Niet altijd is dat echter zoo geweest. In het jaar 1710 ontstond op Java een uitgebreide samenzwering die zich ten doel stélde Batavin te overrompelen en zich van de oppermacht meester maakten. Men zegt dat met minder dan zestig duizend Chineezen dat plan zouden ondersteunen. De aanslag werd in tijds ontdekt en verijdeld, maar gaf toch aanleiding tot eenige gevechten, terwijl de toemhahge Gouvemeur-Generaal, Adnaan Valckemer, bij die gelegenheid al de mannelijke volwassen Chiuee- zen, te Batavia woonachtig, het vermoorden. Dit gruwzaam feit dwong hem reeds het volgende jaar zijn ontslag te nemen. Op zijn terugreis naar het vaderland werd hij aan de Kaap ge arresteerd en naar Batavia teruggevoerd, waar hij in de gevangenis overleed. De bevolking van onze. Oost-Indische bezit tingen bestaat uit drie voorname elementen 1. Inboorlingen. 2. Europeanen. 3. Vreemde Oosterlingen. OiijJer de laatsten bekleeden de Chineezen de eerste plaats, vooreerst wegens hun aantal, 't welk zelfs dat der Europeanen over treft, en ten tweede wegens de aanzienlijke en eigenaardige plaats, die zij in het maatschappe lijk leven daar ginds onder den evenaar innemen. Reeds lang vóór de vestiging der Nederlan ders in Indié onderhielden de zonen van het Hemelsche Rijk betrekkingen met de bewoners der Soenda-Eilanden. Sinds onheugelijke tijden gaan zoo de Chineezen met hun wonderlijk ge vormde vaartuigen (jonken) op avontuur uit naar de gewesten die hun gebied omgeven, en, hebben zij ergens vasten voet gekregen, dan hechten zij er zich, niet met het hart, maar met de beurs, ’t Is hun niet te doen om ko loniën te stichten, of om aan het gebied van hun Keizer grooter uitgestrektheid te geven, geld en veel geld verdienen is het eerste en laatste punt van hun programma. Gelijk bekend is mogen geen Chineesche vrou wen het keizerrijk verlaten; een poging daartoe wordt met den dood gestraft. De Chineezen die zich in Indië vestigen huwen voor een ge deelte met inlandsche vrouwen; de nakomelingen uit die echtverbintenissen worden peranakan's genoemd, in onderscheiding van de in China ge borenen, die si 11 g k é’s heetenof zij leven, niet altijd met inachtneming van de wetten der ze delijkheid, als vrijgezel, met het voornemen om, wanneer de verzamelde schat groot genoeg is, te repatriëeren. Laat ons om te beginnen den levensloop van zoo’n singké eens van naderbij bekijken. Toen hij zijn vaderland verliet, was hij ta melijk armalleen bezat hij zooveel, dat hij zioh twee manden met een zoodje haiidelswareu snuisterijen, eetwaren, versnaperingen of goed- koope kleedingstoffen, kon aanschaffen. Geld voor den overtocht had bij met, maar dat was mindervoor zich eu zijn kleine bagage bedong bij op de eerstvertrekkende jonk kosteloos traject als vergoeding voor diensten die hij aan boord jnoest bewijzen. Zóó landde hij te Batavia of een andere haven op Java’s Noordkust. Zijn toelating in Indië is aan weinig formaliteiten onderworpentegen betaling van een Spaansche mat (f 2,50) heeft hij vrijheid zich te vestigen. Nu ziet men hem, blootsvoets, blootshoofds, met den haarstaart om den schedel gelegd, ter nauwernood met eenige schamele kleedingstuk- ken bedekt, in de brandende zonnestralen zijn koopwaar door de straten rondventen: de man den draagt hij aan een stok over zijn schouder, terwijl hij met de eene hand een ratel beweegt, om door dit zeer aanlokkelijk muziekinstrument zijn komst te berichten. Behoeften heeft hij in dit eerste tijdvak van zijn carrière niet, ten minste, hij heeft ze tot een minimum gebracht; oók is bij de nederigheid in persoon, en vertoont tegenover hen die van zijn waren gediend zijn de meest kruipende onderdanigheid. Onder die omstandigheden heeft hij weldra zooveel overgelegd, dat hij zijn zaken kan uit- breiden, namelijk door het koopeu van een tweede stel manden. Hij rdoet” nu hoofdzakelijk in lekkernijen: gebak, vruchten, stukken suikerriet* en wat dies meer zij. Maar vier manden kan één persoon met dragenhij huurt daarom de diensten van een armen drommel van een in lander die, voor een heel geringe betaling, hem dagelijks op zijn negotie vergezelt. Zijn schat wordt gaandeweg grooter: spoedig heeft hij vier tot zes dragers in zijn dienst, en hij zelf draagt met meer. Hij loopt er naast als meester zijn kleine, schuine, schelmachtige oogen zijn reeds een paar strepen wijder geopend, zijn hoofd heeft zich een beetje opgericht, hij heeft zich de weelde van een hoed veroorloofd, terwijl de haar- staart, met een nette kwast eindigende, deftig king tot loontrekkende arbeiders vJan Chinees is ’n beste iongei moet hem in de gaten houaen”, een zeeman hooren zeggen. De Sultan van Zanzibar is van Londen naar Parijs Vertrokken, de koning van Zweden legt een bezoek af bij het Russische hof eu Duitschland's keizer heeft 1 zijn zomerkwartier te Gastein betrokken. Niettegenstaande de reis van een Sultan het aan trekkelijke bezit van bet niet-alledaagsche en de meer dan gewone attentieden Zweedschen koning in Rus land bewezen, niet onopgemerkt bleef, heeft toch keizer Wilhelm's reis het meest de aandacht getrok ken zoowel om eene ontmoetingdie plaats had als om eene die niet plaats hadhoewel er blijkbaar op gerekend was. Te Isehl ontmoetten de keizers van Duitsohland en Oostenrijk elkander en deden hun best om door langdurige omarmingen en handdrukken de geruchten te logenstraffendie in den laatsten tijd van eene minder innige verstaiulhouding tusschen beide rijken gewaagden. Dit gedeelte van het vooraf dqor de Duitsche bladen aangekondigde programma liep dus goed van stapel; het andere gedeeltede ontmoeting met koning Lode- wijk van Beieren, mislukte echter, daar deze het blijkbaar niet noodig vond zijn keizerlijken heer en vriend op diens doorreis te gaan begroeten. Sle.chts een paar prinsen kwamen den keizerdie zich een oogenblik te München ophield, hunne hulde bieden. De particularisten en clericalen willen hierin eene vijandige demonstratie zien, gericht zoowel tegen de Dhitsche eenheids- als tegeu de Pruisische kerkelijke politiek. Zij houden daarbij opzettelijk geen rekening met den bekenden af keer van den excentrieken koning Lode wijk van al wat naar openbare plichtsplegingen 3 weent. Dat hieraan echter in de eerste plaats, mis schien wel alleen te denken ismag men veilig aanne men. Dit neemt echter niet weg, dat de Pruisische bladen zeer ontstemd zijn over de koele ontvangst den keizer iu Beieren te beurt gevallen. De verkiezingen voor den Landdag zijn niet ongun stig voor de liberalen uitgevallen. Wel bleven zij ia de minderheiddoch zij wonnen zooveel stemmen dat de kleine meerderheidwaarover de clerioalen en particularisten te beschikken hebben, tot op 2 stem men inkromp. De natiouale vergadering van Frankrijk heeft niet minder dan twee zittingen besteed, of beter, zoek ge maakt aan de beraadslaging over het rapport in zake de verkiezing van Bourgoïng. Rouher verdedigde zijne partij brutaal weg tegen de beschulftfiogen van het rapport cn voer hevig uit tegeu 'Jc' radicale partij. Gambetta bleef het antwoord 11141 jfjhuldig en ver weet tevens de regeenng, dat zij /loefycWin het hand- .a Bouapartistisohe ambtye-'ikeiw als in andere i de keizerlijken goedgezir^ rf*3- Buffet ant- narnens de regeenng eu bichuldigde op haar de radicalen. Het resultaat van deze langdurige ingenzoo bij uitstek geschikt om de par- rling te verbitterenwasdat de groote 1 atat ccn votum van vertrouwen in ugde. Met voorbeeldigen spoed bracht ma de beraadslaging over het ont- 3 verhouding der openbare machten >t al dadelijk tot de tweede lezing zerp «verte gaan. Ook de begroo- de orde is, lokt geen noemens- islagingen uit. hoop op eene spoedige ontbinding der goed als vervlogen. Hoogstwaarschijnlijk van 4 Augustus tot 16 November uiteengaan, eene winterzitting de verdere werkzaamheden Daar door dit nieuwe uitstel alle reden der aanvullingsverkiezingen vervallen ia, "iblikeinen voorstellen op het vroeger ge- ut terug te komen en die verkiezingen taohrijven. lagerhuis heeft in derde lezing het aangenomenwaarbij concessie verleend wordt t aameggeu vau een ouderzeeschen tunnel tua- 1 Engeland en frankrijk. Ook de wetregelende jrbouding tusschen patroon en werkman is defi tief goedgekeurd. Het bezoek van den Sultan van Zanzibar heeft tot het sluiten van een nieuw tractaat geleid. De berichten uit Spanje luiden steeds gunstig voor de regeeringstroepen. De vervolging der Carlisten in Arragon en Cataloniê wordt 'met goed gevolg voortge zet zoodat zij reeds hun laatste sterkte het fort Collado (Castellon) hebben moeten prijs geven. Ook hebben enkele afdeelingeu van Dorregaray’s leger reeds de wijk moeten nemen op Erausch grondgebied. Is de opstand eenmaal beperkt in Biscaye eu Navarre, dan zal het gemakkelijk vallen die geheel te onderdrukken. De grondwetscommissie houdt zich op dit oogenblik met de quaestie der godsdienstvrijheid bezig, die tot heftige beraadslagingen aanleiding geeft. Een gerucht wildat ex-kouingin Isabella partij heeft gekozen voor Don Carlos en tegen haar zoon Alfonso, omdat deze haar het verblijf op Spaansch grondgebied geweigerd heeft. De christelijke dorpsbevolking van de Herzegowina is tegen het Turknoh gouvernement in opstand geko men en weigert belasting te betalen. Na eerst ge poogd te hebben langs minnelijken weg de bevolking tot onderwerping te brengenheeft de regeenng thans troepen afgezonden om den opstand te onderdrukken» naar beneden hangt. Zijn kleeding heeft een geheele verandering ondergaan, bij draagt nette zij tot al wat zij doen geet schoenen, kortom, hij ia een kee (heer) ge- u~* worden. Weldra zal hij de ambulante negotie vaarwel zeggen, hij zal een toko (winkel) hu ren, wellicht zelfs koopen en voortaan gaat zijn karretje op een zandweg. Waar maar wat te verdienen valt zal hij maken dat Hij er bij isals bijvoorbeeld een inlander, aan spel of opiumgebruik verslaafd, geen geld meer beeft om aan zijn rampzaligen hartstocht voldoening te schenken, bij den Chinees kan hij een voor schot krijgen op een gedeelte van zijn aanstaan den rijstoogst. Is er bij de leverantiën voor het leger wat te snappen, geloof niet dat het zijn aandacht zaf ontgaan. Zelfs weet hij Europeanen, wier financiën een lek -bekomen hebben, met onbegrijpelijke scherpzinnigheid te ontdekken, en edelmoedig stelt hij zijn vermogen beschikbaar, vooral wanneer de betrokken persoon landerijen in bezit heeft, die dan ook, zachtjes aan, stukje voor stukje, door den braven i/kee” wordeui in gepalmd. Bij dit alles heeft hij een groot voor recht: zijn geweten zit hem volstrekt niet m den weg. Zoo hij het ooit heeft gehad, is het reeds lang verdroogd. Ook zijn godsdienst kwelt hem metde Booze Geesten hebben genoeg te doen met de lui in het vaderland te plagen, en de Goede, nu, die zijn te goed om het hem lastig te maken. Zelfs zal hij, wanneer zijn belang het medebrengt, tot den Moham- medaanschen godsdienst overgaan ten minste, de uiterlijke vormen daarvan in acht nemeu zijn haarstaart, die hem zoo dierbaar is, en waaraan na zijn verscheiden de Engel des doods hem zal optrekken naar het verblijf der geluk zaligen, snijdt hij dan zonder aarzelen af: de Engel moet dan maar een ander bodvast zoeken. Nu dekt hij zich den schedel met den hoofd doek en alleen zijn scherpe, onaangename ge laatstrekken, zijn gele kleur en zijn schuine oogen verraden zijn Mongoolsche afkomst. In dit laatste geval heeft hij ook alle gedachte om naar China terug te keeren laten varenzijn middelen veroorloven hem in weelde te leven, en hij ontzegt zich ook geen enkele genieting meer. Zqo matig als hij vrpeger was, zoo b o n« v i v a n t is hij thans. Evenwel, hij blijft goed financier; hij zul wel zorgen, dat zijn uitgaven niet boven de raming gaan, want hij wil gaarue blijven die hij is, of hooger stijgen. Alleen kan het soms gebeuren, dat de duivel van het spel hem te pakken krijgt, en in dat geval is hij zichzelven geen meester. De Chineezeu, die van de regeenng de vergunning voor het houden van dobbelspelen in hun woningen pachten, (zooge naamde toptafels en het spelen van pho en topho, waarvoor zij in de hoofdplaatsen hon derd en daarbuiten vijftig gulden per etmaal moeten betalen,) plunderen hun landgenooten gruwelijk. Geen andere personen mogen aan die spelen deelnemen, maar dat gebod wordt vaak over ’t hoofd geziendaarenboven weten de Chineezen uog wel op andere wijze den inlan ders gelegenheid te geven tot voldoening aan hun' speelwoede. Maar 't wordt tijd dat wij ook eens de licht zijde van de kinderen China’s bekijken. Niet alleen zijn zij uiterst geschikt voor den handel, doch ook voor elke soort van industrie. In de tinmijnen vau Bangka eu Biltong, in de steen- kolen-ontginmngen van Borueo, werken bijna uitsluitend Chineesche koeliesin de constructie- werkplaatsen van Soerabaija treft men ze bij hoopen aan, en zij behooren daar tot de onver moeidste arbeiders. In menige suikeronderneming maken zij wederom de voornaamste arbeidskracht uit, ja, het is zelfs meer dan waarschijnlijk dat zij het zijn die de Javanen, lang vóór de dagen van Jan Compagnie, met de bereiding van het sap van suikerriet bekend gemaakt hebben. Het van nature traag en droomeng temperament van de inboorlingen van Java heeft door het voor beeld der Chineezen een krachtige imptflsie ge kregen, terwijl ook de handelsgeest door ben is opgewekt. Het een en ander maakt, dat som mige schrijvers ever Indie met de staartmannen zeer veel ophebben, en met karig zijn met hun lof, terwijl anderen weer geen woorden kunïitii vin den, krachtig genoeg om hen zoo zwart mogelijk te maken. De waarheid zal wel in het midden 927, 1027, W7* ^■7*. 1017. 1017. 176 7, 366 62‘./i, 62*/, «67,. 604 144 7, dat ie kr evalk voor den Landdag zijl den uitgevallen. Wel zij wonnen ze neerderheid waarov te beschikken hebbei 7 rl. t 2e Sectie. 7 1869. 7 3 7 6 3 3 ICHTEÏC d en nep schil f21,004 22; xboter 64 4 66 ct., wei- gul- 2,00 per

Schoonhovensche Courant | 1875 | | pagina 1