X 1875. Z0NDA9 1 AU&ÏÏSTÏÏS. V- N’ 320. WEEKBLAD VOOR DE KRIMPENER-, ALBLASSER- EN LOPIKERWAARD EN OMSTREKEN, Comediespel. 1 »*l/8 ”7, «7>. 65>/, »»7. 99 “7. “’7. BINNENLAND. BUITENLAND. OVERZICHT. o «WEDE COURANT M 10H/, van 5 7 8e‘ een Deze Courant wordt geregeld iederen Zaterdag-middag verzonden. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele rgk f 0,80. 5 g. 6 5 5 154. f 60. r 5 5 6 7 5 6 6 6 6 5 3 .5 5 5 0. 5 53 131/, 59 bij verrassing, aan een einde tt, door de aanneming van de repu- beginsel, wordt op meufr het geduld 28Juh. 91'/» 80‘7». lb7. 51 102 TL 92»/, 102 102 mi'/. 176 872 877 62»/. 144 67 38’/ 130 103»/, 98 261./, 1011/, 1011'/, 10H/4 101 94./,' 996 ii»7. 59, 3de qual f 56. riche f 9,20 a rermaaasche f8,90 he f 8,00 4 8,lü, 1 oord- Brabant actie Elakkeesche en dito comer f 5,80 Oè 6,30, lange en per 2100 kilo. Alle binMalandselM AdrertentUn waarvan de plaatsing DRIE MAAL wordt opgrgeren, worden •leohts TWEE MAAL in rekening gebracht. IN. q «87.. 8 4 3 3 3 3 .3 16. 5 5 5 >00. 5 100. 5 sen. 4J '69. 4 3 5 5 5 f itie. 7 9. 7 3 5 7 6 3 3 Fee. schil (21,00 a 22; 64 4 66 cL, wei- kaaa f 24 4 30, loopera f 10 i 12, a 16; vette kal* idem 6 4 10 gul- 2,50, poters f 1,30 100 stuks, cwarte i 7 stuks rundvee, n handel; aange- (28,00 4 32,00, 30 a 1,40 per kilo, voor Engeland 23 5 k 14. (gevoerd 1 paard Iveren8 nuchtere in, 264 varkens, de qual. 62 ct.; >1. 70 ct.Scha- 10. Voor Londen Z. M. heeft benoemdtot notaris te Zalt Bommel Mr. G. Kolff, advocaat en can- didaat-notaris te Deii en aan J. H. Van Mar- selis Hartsinck, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als plaatsvervangend kan tonrechter te Alphen. Z. M. heeft op verzoek eervol ont slag verleend aan mr. M. Kolff., als plaatsv. kantonrechter te Gonnchem. Z. M. heeft bepaald, dat de wet van 5 Juni 1875, tot vaststelling van bepalingen bu het vobrkotnen van hondsdolheid, in werking treedt op 1 September 1875. In verband met deze weti heelt de Minister van Binnenlandsche Zaken öeppdd dat de muilkorvenwaarvan honden moeten voorzien zijn in de gevallen in voormelde wet vermeld, moeten zijn ingericht naar het moiel, dat, na de invoering vah voormelde wet op 1’ September e. k., ter secretarie van elke gemeente des Rijks voor ieder te bezichtigen zal zijn en waarvan de beschrijving luidt als volgt; Een enkelvoudige stalen band omgeeft den hals van den hond. De uiteinden van den band worden met behulp van een vastzittend of han gend slot zóó bevestigddat afnemen van den korf zonder sleutel oi zonder doorsnijding van den band onmogelijk is. Aan weerszijden van het verticale middelvlak en evenwijdig daaraan zijn aan het nekgedeelte van den band sterke metalen draden vastgeklon ken die over het aangezicht van den hond loo- penden neös tusschen zich opnemennaar beneden buigen en aan de keelzijde van den band opnieuw zijn vastgeklonken. In dwarsche rich ting zijn naar gelang van de taille van den korf 3, 4 of meer dergelyke metaaldraden aange bracht, wier uiteinden eveneens aan den band zijn vastgeklonken. De aldus afgesloten ruimte moet toelatendat het dier de kaken in den korf kan openen, en. belettendat tanden naar buiten uitsteken,. «uivoer vau onge- l boden weder le- e aoorten wel f 25 >r 2 1 3 weken. 00 i 275, mindere 5 a 176, fare dito ere kalveren f 8,00 i ct. per kilo(ok- 5,00 per stuk. 1,10 a 1,26 per kilo, ka. ike nieuwe Zeeuw- 9.60 410,00, goe- auwe 8,70 4 9,00, laamacbe 7,90 4 inscbe winter sak- i en Flakkeeache Vlaamschecomer- 47,30, Overmaaa- Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels ƒ0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzen ding franco, en uiterlyk tot Zaterdags-voormiddaga ten 10 ure. Zelfs in de rechtszalen moet soms iets wor den vertoond wat men ernstig en lachend te gelijk de waarheid zeggende, niet anders noe men kan dan comediespel. En dat is niet te wijten aan den rechter, die de rol vervult, maar aan de wet, die hem tot spelen dwingt, de wet, die niet genoeg rekening heeft gehouden met de veranderende sociale begrippenmet het gewij zigd rechtsgevoel. Wat bedoelen wij Gij hebt wel eens een vonnis hooren uitspre- ken waarbij straf werd opgelegd. ^Misschien hebt gij uw oor niet scherp te luisteren gelegd wanneer allerlei wetsartikelen werden aangehaald. Het is anders de moeite waard en zoo gij het doet, moet het u wezen, of uw geest m een doolhof wordt rondgevoerd. Vreemd, wonder lijk moet het daarbij vooral den beklaagde ver gaan, die zijn vonnis wacht en hoe ineer hij luistert, des te meer op de zee van hoop en vrees wordt heen en weder geslingerd. Overwegendezoo hoort hij b. v. den rechter beslissen, dat de beklaagde zich alzoo heeft schuldig gemaakt aan enkelen diefstal van een guldengezien het artikel van het strafwetboek, waarbij tegen enkelen diefstal een gevangenisstraf bedreigd wordt va» één jaar tot v#f jaar. Hoe nu, zucht de patient, wal zal het wezen, 1 jaar, 2 jaar, 5 jaar e-i de lange zwarte toekomst doemt reeds met al haar verschrikkingen voor hem op; Ijaar, 2 jaar, 5 jaar, herhaalt hij fluisterend, en dat voor dien enkelen guldendien ik daar liggen voud en die mij een weinig eten verschaffen koude voor mijn hongerig gezin, dat is ontzet tend. Maar zijn gedachtemeeks wordt gestoord. Overwegendezoo gaat het door, dat de armoedige omstandigheden van den beklaagde tot verzach ting van straf kunnen leiden. Verzachting van straf, omdat hij arm was? Maar de wet heeft toch voorgeschrevendat de laagstmogelijke straf voor diefstal 1 jaar gevangenisstraf zoude wezen en de wetgever heeft er toch zeker wel aan ge dacht, dat diefstal veelal door arme menschen gepleegd wordtomdat zij arm zijn en honger nebben. Doch hij schijnt nu van ’s rechters ge nade af te hangen en luistert scherper, totdat hij eindelijk verneemtveroordeelt den beklaagde tot eene cellulaire gevangenisstraf van 14 dagen. Welk een overgang 1 De man telt de 14 dagen niet meerwaar hij reeds aan jaar had gedachtmaar zoo er ook maar de kleinste kiem vau een wijsgeer in hem steekt, vraagt hij zich afhoe zulk een verbazende af stand de wet en den rechter van elkaar kan gescheiden houdenen tochde rechter is im mers de man, tot toepassing der wet geroepen. Niet anders vergaat het den beklaagdedie in een woordentwist, ten hoogste getergd, aan zijne tegenpartij een onbeduidenden slag in het aangezicht toebracht en zich op diens aanklacht daarover bij den rechter moet verantwoorden. Ook hij hoort de wet aanbalen van 15 dagen tot 2 jaren gevangenisstraf en eene geldboete van minstens 16 franken, dat schijnt wel de laagste straf te wezenwelke tegen slagen die geene ernstige gevolgen hadden, bedreigd is. En toch, terwyl hij zich reeds de stille strafeel voorstelt, hoort hy op eeus overwegendat de geringheid van den toegebrachten slag eene verzachtende omstandigheid mag heeltn. Hoe nu, maar is dat dan iets byzonders De wetgevertegen het toebrengen van slagen straf bedreigend heeft toch ook moeten denken aan die kleine uitingen vau eeu gekwetst eergevoeldoor drift plotseling te voorschijn geroepenen eveu spoe dig betreurd. En hij hoort zich eindelijk veioor- deelen tot betaling eeuer geldboete van 13, Zoo vergaat het menig anderdie wegens een kieiu delict op de bank der beklaagdeu geroe pen wordt» Wat beteekent dat nu In de boute wereld der misdrijven is het als overal eldersgroot en klein zyn er bout door een, de laagste, gemeenste hartstochten en de meest vergeeflijke gemoedsaandoeningen kunnen a <fc W. N. VAN NOOTEN, Uitgevers. HI ■■iiïMk» 4 leiden tot daden, die door de wet onder eene zelfde categorie worden gerangschikt. »W anneer twee menschen hetzelfde doen, is dat toch niet hetzelfde.” De strafwet moet met die onmetelijke ver scheidenheid rekening houden. Ónmogelijk is het ééne bepaalde straf voor ieder misdrijf, zelfs voor iedere soort van een misdrijf voor te schrij ven. De rechter, die elk bijzonder ijeval te be oordelen heeft, die alleen in staat is, alle bij zondere omstandigheden van dat geval na te gaan, moet eenigermate de vrije hand hebben, waar hij de juiste maat der op te leggen straf te meten heeft. Dit is de eene zijde der waarheid. Aan den anderen kant mag de rechter niet overgelaten zijn aan eigen willekeur. De toet moet de grondslag van iedere rechtspraak blijven. Wat hebben nu de verschillende wetgevers ter verzoening defcer twee denkbeelden gedaan. Vooreerst hebben zij bij elke strafbedreiging eene ruimte aangenomen, zij hebben een maxi mum gesteld en een minimum waar tusschen de rechter zal kunnen kiezen, zonder dat hij van zijne keuze rekenschap behoeft te geven. Maar daarnevens is nog een ander stelsel aangenomen, het stelsel der verzachtende om standigheden en van dat stelsel hebben wij be weerd, dat liet tot het bovenbeschreven come dies pel voeren moet. Verzachtende omstandigheden in den meer specialen zin van bet woord heeten dan die, welke den rechter de bevoegdheid geven om zelfs te dalen beneden het gestelde wettelijk minimum. Neemt hij ze aan, dan is hij echter verplicht ze met name in zijn vonnis te noemen. Een eenvoudig menschenverstand moet zich afvragen, wat die omstandigheden toch eigenlijk beteekensn? Iedere handeling, ook ieder mis drijf kan met anders worden gedacht, dan in verband met al de omstandigheden, welke het hebben voorbereid en vergezeld. Dit weet de wetgever, dit moet hij weten. Welnu, waarnaar zal hij dan strafimnimum, zijne laagste strafbedreiging regelen? Wel, antwoordt het eenvoudig gezond menschenverstand, naar zijne waardeenng van het misdrijf, opgevat in zijn lichtste gedaante en dan het maximum naar het misdrijf in zijn ernstigste gestalte. Voldoet de wetgever aan dien eisch, dau kan aan bij zondere verzachtende omstandigheden niet meer worden gedacht. Maar ziet hij dien eisch voorbij, stelt hij de strafininima te hoog, dan laat hij eene groote ruimte toe tot afdaling in geval van verzachtende omstandigheden, dan noodzaakt hij den rechter dikwijls tot een waar comediespel. Comediespel is bet menigmaaldat zoeken naar verzachtende omstandighedenómdat het rechtsgevoel der rechters tegen de zware straf bedreiging opkomt. Het gestolen voorwerp had weinig waarde, de toegebrachte slag veroorzaakte geene verwon ding, de beklaagde had berouw, het was de eerste maal, dat de man voor de justitie kwam, de da der is arm, hy staat niet ongunstig bekend enz. enz. Zoo heeft de rechter een ganscheu catalo gus, waaruit hij zoeken kan. En toch, al die omstandigheden zyu zoo natuurlijk, komen zoo veelvuldig voor, dat inderdaad de wetgever ze zich toch wel heeft moeten voorstellen. Wat is nu het geval. De eene rechter hecht aan het minimum der wet weinig waarde en daalt zonder moeite zoo laag als de inspraak van zyu rechtsgevoel hem ingeeft. De andere rech ter kan zoo iets mei zyn geweten niet overeen- biengen, het hooge minimum blijft voor hem toch altijd het minimum der wet. Hij vindt het misdrijf wel miniem, maar hij kiest ook de ml- memste wettelyke straf en hy strpft bij slot van rekening zwaar. De hooge strafminima, met een stelsel van verzachtende omstandigheden daarbij, leiden alzoo niet enkel tot theoretische onwaarheid, zij voe ren niet enkel tot comediespel in de praktijk, zy veroorzaken ook eene alleronredelijkste on gelijkmatigheid in de rechtsbedoeling. Daarom moet dat alles worden gewijzigd. Den rechter blijve de ruime beoordeeling van ieder byzouder geval, maar dé wet zy den rechter een wezenlijk richtsnoer, door hare strafmini ma werkelijk evenredig té maken aan de straf- genegen zijn amende honorable te doente meer nu de regeenng zelve daarin voorging door aan te kondigen dat zij in den loop van dit jaar nog een wetsontwerp tot betere verzekering der zeewaardigheid van schepen zal indienen. Hoewel het Spaausoh eskader thans mede deel neemt aan de operatiën tegen de Carlisten door hete beschieten der zeeplaatsen is er in den stand van zaken weinig verandering gekomen. De regeenngstroepen versterken zich in de ge nomen position en doen een- aanval op Seode Urgelwaar ook Saballs met de zijnen zieb bevindt. Don Carlos heeft op nieuw een schrijven gericht aan zijn waarden neef Alfonsus zooals hij hem thans betitelt. Ditmaal heeft de pre tendent zich niet te verontschuldigen over be gane wreedheden maar beklaagt hij zich over den maatregel van Alfonsus, om alle gezinnen van bekende Carlistep naar het door dezen be zette grondgebied te doen overbrengenDe brief eindigt met de gebruikelijke verzekeringdat een maal de goede zaak moet zegevieren. De grondwetscommissie heeft de quaestie den godsdienst in vrijzinnigen geest beslist. Even wel de beslissing der commissie is nog niet die der Cortesdeze kan wel geheel anders uitvallen. De werkstaking te Brünn (Oostenrijk) is thans, na 5 weken te hebben geduurd zoo goed als geëindigd. De werklieden hebben hunne over dreven eischen laten varen en de patroons enkele billijke grieven opgelost. De opstand in de Herzogewina (Turkije) neemt gaandeweg in omvang toe. Aibaneezen, de Christenen in Bosnië en Monténegrijnen maken gemeene zaak met de opstandelingen zoodatindien het niet spoedig gelukt den op stand te ouderdrukken de gevolgen niet te x overzien zijn. De aanleiding tot dit alles schijnt gezocht te moeten worden in de steeds toene mende verhooging der belastingen, die de krach ten der bewoners te boven gaan, en in de schraap zucht der Poeta’s. Volgens de Daily Telegraph ziel Rusland af van verdere pogingen om eene internatio nale «regeling van het volkenrecht in tijd vau oorlog tot stand te brengen. De conferentie, te Brussel aangevangen, zal dus niet verder wor den voortgezet. baarheid van het misdrijf in zijn lichtste ge daante. V^n de aanstaande f?) nieuwe strafwetgeving wachten wij die hervorming en met voldoening hebben wij gezien, dat de quaestie op de a. s. ju ristenvergadering een onderwerp van debat zal ziju. Het gewone jaarlijksche tijdperk van stilte op parlementair staatkundig gebied zal weldra geheel aangebroken zijn, als ook de vergaderin gen van Frankrijk en Engeland uiteen zullen gaan, om elders verstrooiing te zoeken van de wetgevendé werkzaamheden. De beraadslagingen der laatste dagen in beide parlementen bewezen, dat, in het oog van vele leden, de omvang dier werkzaamheden nog al te wenschen over laat. Wat Frankrijk aan gaat,’ kan dit niet verwonderen. Jaren lang verkeerde de natie in het onzekere omtrent den toekomstigen regeeringsvorm. Handel en nij verheid kwijnden bij het voortduren van den abnormalen toestand. Na eindelijk, als ’t ware dien onmogelijkon stand van zaken is gemaakt, door de aanneming uo’ bliek in 'u der natie op een wreede proef gesteld, door de tegenwerking die de behandeling der con stitutionele wetsontwerpen van de zijde der monarchalen en clericalen ondervindt. Wederom is het hun gelukt de tot-stand- 'koming dier wetten voor geruimen tijd te ver schuiven. De Nationale Vergadering zal den 4en Augustus voor 3 maanden uitééngaan, zon der hare taak te hebben afgewerkt. Voor de monarchalen is tijd gewonnen reeds veel ge wonnen I Bij de tweede lezing der wet op de-samen stelling van den Senaat, waarmede de verga dering zich thans bezig houdt, leed de regeenng Bene kleine nederlaag, door de verwerping van haar voorstel om reeds nu een candidatenlijst op te maken van de Senatoren, die door de Nationale Vergadering moeten benoem»! worden. Ook omtrent andere punten bestaat verschil tus schen de regeering en de commissie. De Sultan vau Zanzibar heefi tijdens zijn verblijf in Frankrijk aan Mac-Mallon, met wien hij bijzonder ingenomen schijnt te zijn, een kostbaren eeresabel ten geschenke gegeven. De kosten van des Sultan’s bezoek aan Engeland, die ten laste der Engelscbe schat kist komen, worden begroot op 75Ü0 pond ster ling (f 90.U00), nl. 3200 pond voor reiskosten, 3390 voor verblijfkosten en 860 voor fooien enz. In het Lagerhuis had dezer dagen een zeer bijzonder voorval plaats, naar aanleiding van eene mededeeling der regeering dat, wegens gebrek aan tijd het parlement gaat in het begin van Augustus uiteen behalve eemge andere wets ontwerpen, ook dat tot betere bescherming van het leven der .zeelieden onafgedaan zal moeten blijven liggen. Dit wetsontwerphoewel door de regeering ingediend dankt zijn ontstaan aan het krachtig initiatief van Phmsoilden bpkenden matrozen- vrien Idie jaren lang onvermoed werkzaam was, om door open baar nuking van feiteu en overtui gende cijfers aan te toonen dat de gebrekkige toestand der zeeschepen iu het algemeen jaarlijks aan duizende zeelieden het leven kostte. Hoe lietreurenswaardig ook, was het toch ver klaarbaar dat de mededeeling der regeering hem derwijze de parlementaire gebruiken uit het oog deed verliezen, dat hij, in woede ontstoken, de regeering aansprakelijk stelde voor het verlies van meiischenlevens als gevolg van dit nieuwe uit stel en haar beschuldigde van vt-rstandhoudiug met de rijke reeders, leden der kamerdie hy schurken noemde. De premier eischte hierop, dat de voorzitter hem wegens die( beleedigende uitdrukkingen zou //berispen.” Op verlangen van de vele vrienden, die Phmsoil ook in het huis telt, besloot men echter de beraadslagingen over het incident voor 8 dagen te verdagen en dan den schuldige iu de gelegenheid te stellen de beleedigende woorden m te trekken. Overtuigd van de sympathie der gansebe natie, zooals die zich dezer dagen in talrijke meetings uitspreektzal Phmsoil wel

Schoonhovensche Courant | 1875 | | pagina 1