ZONDAG 15 AUGUSTUS. 1875. I I WEEKBLAD VOOR DE KRIMPENER-, ALBLASSER- EN LOPIKERWAARD EN OMSTREKEN. •;6 üi Overreding of gezag. BUITENLAND. OVERZICHT. BINNENLAND. rfn-'T’ SCHODNHOVENSCHE COURANT 851/4 NOOTEN, 101 7 eene over igen der hoewel o Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzen ding franco, en uiterlyk tot Zaterdags-voormiddags ten 10 ure. 10s/4 84 262 243 m*/. >1 »«7. 992 111 107, 687, een 99*/,, 101 987, Alle bianenlaodMhe AdverUntitn waarvan de plaateins DRIE MAAL wordt opgegevenworden ■loebU TWEE MAAL in rekening gebracht. generaal Jo- roepen behoorlijk gegrond iet al te 102 7. 177 7, 399 398 7, 027, 627, Ö67, «67. 287 605 146 7, 687, 397, 133 817, 100 104 S. W. N. V Uil 5 Deze Courant wordt geregeld iederen Zaterdag-middag verzonden. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele rijk 0,80. 9.37, 102 7, 1017, i«7i. 1027. 527, 127. een aanvoer van ruim d heden flauw gestemd Ük lager. en f 180 4 265, mindere f110 4160, guste dito luchtere kalveren f7,00 er en vluggen handel, er kilo; fok varkens van ligszins oudere f 20 per er f 1,26 4 1,32 per kilo. stuks. Puike nieuwe Zeeuw- mhe f 9,30 4 9,70, goe- 1 blauwe f 8,40 a 8,60, l. ot 6,40, Zwmer Zeeuw- 0 k 6,80gestort f 6,80 kkeesche f 6,30 4 6,50. Voeder f4,20 4 6,40. in deze teedere nuanceering 13 met u in het algemeen, in circulaires of mimsteneele resoluties. Zij is alleen na te gaan in de bijzondere gevallen. Daarom is het de,, plicht zich over ieder geval del te te doen inlichten, daarom 757, 89»/., 93 92 18-/,. '87. 517. protest uit van de t is zelfs de nationale vergadering rongen van den eerbied dien zij den bestaande., en wettigen regee- -!dit alles lijdelijk aan kunnen vrij samenspan- Ur radicalen wordt ge- o-.ieel in haar geest, dat de Prefect van de de openbare prijs- 1 1 verboodver- te houden toe- zouden worden ge- besluit op den Pa- aakt heeft, kon wel eens dingen lucht gaf, de regee te meer daar de raad ook sympathie met het clericale raadt. lent is medena goedkeuring pigen maatregel, betreffende behandeling van teengegaan. lOUsten van nieuwe Staat, in 't algemeen nerking moge komen spoorweg vau Gouda over Gorinchem en Waalwijk naar De minister van Binnenlandsche Zaken heeft onlangs eene circulaire uitgevaardigd, welke tot veel bespreking over «n wede'r stof heeft gegeven. Aanleiding gaf hetgeen bij de laatste Juni- verkiezingen, bepaald bij de verkiezing te Zut- phen, was voorgevallen. In ons vaderland wordt boven bijna alle rechten aar. het kiesrecht eene zeer bijzondere waarde toegekend. Ieder kiesbevoegder wien de landszaken ter harte gaan, oefent gaarne voor zijn gering aandeel op den gang dier zaken zijnen invloed uit. Nergens echter werkt het isolement on vruchtbaarder dan hier; zonder samenwerking is geen enkel resultaat te winnen. Vandaar de oprichting van kiesvereenigingende aanbeve lingen in advertentiën en leadingartikels, de besprekingen in kleine bijeenkomsten of op groote meetings. Die aanbevelingen echter geven in den regel niet genoeg. Een groote menigte onder het kiezerspersoneel moet hetgeen men noemt be werkt worden. Vandaar dat de verkiezingsdagen dagen zijn, zuiver kwaad partijen, CHTKN. pc-n c 4eay. 8 4 8 8 8 8 3 I en Hl 6. 5 5 5 4 ƒ1000. 5 4f 1000. 5 2e leen. 4| 94s/» 1867/09, 4 .8 5 5 s. 100. f -No«: 6 Ang. 5 —Juli. 5 Oct. 5 >0, 1854. 10, I860, r 864. 5 .5 8 1 5 6 6 6 6 5 4< 3 .3 indeel. i. .5 00. 5 5 5 st. 100. 5 ik. al. uiterste Rech sterkingen en het verbranden van verscheiden 4 woningen. Evenwel bleef de vijand vele onzer posten beschieten. Choleragevallen kwamen nog dagelijks voormaar overigens werd de gezond heidstoestand zoowel in als buiten Kotta-Radja gunstiger, en de sterfte was betrekkelijk gering. Tot handhaving der orde en rust in Ceram, waar eenig verzet tegen het gezag is gepleegd, heeft de Indische Regeering 150 man infanterie met eenige artillerie en met de noodige Alfoersche hulptroepen daarheen gezon den. Men ontvangt goede berichten van deze expeditie. Eene vijandelijke negerij was verla ten gevonden en bezet; eene andere stormen derhand ingenomen, met een verlies van twee dooden en twee gekwetsten. De gezondheid en de geest der troepen en der bevriende bevol king waren zeer goed. Z. K. II. prins Alexander heeft he den de residentie verlaten, tot het doen eener reis naar Zwitserland. De heer J. W. Van Wulvenhorst heeft aan de Regeering en de Tweede Kamer het volgende adres ingezonden Geeft met verschuldigden eerbied te kennen de ondergeteekende Datbij den aanleg van nieuwe spoorwegen voor rekening van den Staat, in ’t nlwniNm belang vooral ook in aanmerking moge de aanleg van een Schoonhoven, G«.l ’s ilertogenbosch. 1. Deze weg verbindt de residentie bijna linea recta met de hoofdstad van Noord-Brabant. 2. en, casu quo van een spoor van Dordrecht naar Eist, ook Rotterdam en Dordt met den Bosch enz. 3. Geeft te Waalwijk langgewenschte gelegen heid tot belangrijke aansluiting langs Loon op Zand met Tilburg en langs ^osterhout met Breda enz. 4. Verleent hoognoodige veilige communicatie binnen de Hollandsche waterlinie, ingeval van defensie of inundatie. 5. Loopt door een buitengewoon welvarend en sterk bevolkt oord, waar geen nevenspoor wordt gevonden. 6. Is voor personenverkeer en handel in 't mid den van ’t land van groot algemeen 'belang, in ’t bijzonder ook voor Utrecht en Amsterdam, terwijl waterbouwkundig geen 't minste bezwaar bestaat. Wulvenstein ’t Welk doende, 9 Aug. 1875. J. W. Van Wulvenhorst. Bij den Raad van State, afdee- ling geschillen van bestuuris irigekomen een koninklijk besluit, houdende afwijzing van het beroep der gemeente Gorinchem van een besluit van Ged. Staten van Zuid-Hollandwaarbij de goedkeuring is onthouden aan het Raadsbesluit tot het aangaan eener geldleemug van f 50.000. De opening der jacht in de pro vincie Utrecht is bepaald op 4 Sept,; de lange jacht zal tweemaal per week, des Dinsdags en Vrijdags, gehouden mogen worden. Aan den gemeenteraad van Dord recht, is door B. en Wvoorgesteld, eene geld- leening van f200.000 aan te gaan, tot uit voering van verschillende werken. Bij de publieke aanbesteding der schoolvergrooting te Berg-Ambacht, op eer gisteren, werd ingeschreven door de heereii J. A. V. d. Straaten f 3445P. V. d. Leedeu f3171; P. Blanken Dz. f3156; G. De Vreugt f3150; J. Oskam Gz. f3100; W. F. V. d. Wal f2982 en S. V. d. Oever f2920. Alle inschrijvers zijn te Berg-Ambacht woonachtig. Den laagsten inschrijver is het werk gegund, Onlangs is het belangrijk dijk- archief der Vijf-Heeren-Landen door den be kwamen Commies chartermeester van ’s rijks- archief, den heer 8. H. Hingman, in orde ge bracht. Dat van de Alblasserwaard met Arkel beneden de Zouwe zal, naar men verneemt, nu ook door deuzelfden heer worden nagezien en geordend. De-door eene te Gorinchem opge richte commissie, tot ondersteuning der nood lijdenden door de overstrooming in het Zuiden van Klankrijk aan de huizen der ingezetenen gehouden collecte, bracht de som van f430,91 op,. boden. Hij wraakt hunnerzijds, advertentie met of zonder bijvoeging van hunnen ambtstitel. Die laatste consequentie schijnt velen toch al te ver te gaan. Immers, zoRjedeneeren zij, dan treedt de ambtenaar enkel Op als par ticulier, dan is zijn ambt buiten spel. Doch de consequentie des Ministeis is naar onze mee- ning zoo logisch mogelijk. Juist in den kleinen kring van het kiesdistrict zijn zij, die anibtelijke betrekkingen bekieeden, genoeg bekend en of de heer A. achter zijn naatn zijn Burgemeesters- titel voegt, is in den grond vrij onverschillig; daar weet ieder wel, dat hij Burgemeester is. Wat moe'l men er dan van zeggen? Het geldt hier de verzoening van twee van tweeërlei rechten naar het schijnt. Aan den eenen kant staat de theorie der vrijheid van de verkiezingenaan den anderen staan de rechten van ieder kiezer, om teen rechtmatigen invloed uit te oefenen op zijne medekiezers. Daar dreigt een conflict en de minister van Binnen landsche zaken, ridderlijk voor de eerstgenoemde theorie zijn knie buigend, hakt den gordiaan- schen knoop door een verbiedt aan zijne ambte naren van hun recht tot inwerking op de stemming hunner medekiezers eenig gebruik te maken, welk ook. Wat moet men er dan van zeggen Naar onze bescheiden meeniug dit, dat het onderwerp onmogelijk in het algemeen, bij circulaire kan worden geregeld. Wil men mis bruiken voorkomen, dan is het eenige wat te doen valt, eed «auwkeurig en tegelijk loyaal volgen der pmktijk. Immers waar eindigt de geoorloofde invloed, waar vangt de ongeoorloofde aan Wij gelooven dit niet beter te kunnen uit drukken dan door deze onderscheidinginvloed door overreding moet vrijgelaten, invloed door gezag moet geweerd. Maar de ambtenaren staan in dat opzicht volstrekt niet alleen; uitoefening van invloed door gezag is evenzeer mogelijk eu evenzeer te veroordeelen bij den werkbaas, den chef van een handelshuisder geestelijke enz. Ieder wiens ondergeschikten kiezers zijn, staat voor die kiesche quaestie. In den grond immers is alles hier eene quaestie van kieschheid. De grensscheiding is met gemakkelijk te trekken althans eisebt dit nadenken, nauwgezetheid een juist begrip van de rechten der anderen en der eigen plichten. Maar ónmogelijk is de zaak met. Doch wat wel onmogehjk is, dat is het oplossen dier quaestie door algemeene circu laires. Men heeft herinnerd dat ook Mr. Thorbecke eenmaal eenen burgemeester, zijn geestverwant, wegens diens verkiezingswijze berispte. Wel een nieuw bewijs voor het uitnemend politiek in zicht van dezen staatsman. Daar was een be paald geval, dat bij beoordeelde, om na de bëoordeeliug over dat eene geval uitspraak te doen. Op fijne nuanceering komt quaestie alles aan, zoodanige te geven 111 bet algemeen, van deu Minister zijner kennis komt, is het bovenal de taak der openbare meeniug de misbruiken te noemen en te tuchtigen, opdat juist de grens scheiding tusschen geoorloofd eu ongeoorloofd in de oogen van het publiek hoe langer zoo scherper worde. En wil men voor die praktijk een regel, dan is cr geen andere dau deze: geen gezag, maar wel overreding. Na de begrooting en nog een aantal kleinere wets ontwerpen, schier zonder beraadslaging, te hebben afgedaan, is de wetgevende vergadering van Frankrijk tot de maand November uiteengegaan. Zelfs bij het scheiden verloochende zich de geest van tweedracht niet, die, zooals ook weder gedurende de jongste zit- tiug ruimschoots bleek alle geregelde afdoening van zaken onthogelijk maakt. De kreet Leve de Re publiek, door de Linkerfracties aangeheven, werd overstemd door het Leve Erankryk van de Reek- iêfleh! verkiezingsbemoeling I terzijde eu lokte een zelfs eenvoudige aanbevelingen bij VorTrc st ot zonder biivoeaina van hunnen rngsvorm. De regeering ziet dit al Bmaparttotea en monarcbalen kunne, ntn .Iteeo tege.. de uitingen der ra wiakt. Bet was zonder twijfel geht msschien wel op haar last, C Sane dezer dagen geheel willekeurig uideeling op sommige openbare scholen mtedelijk uit vreesdat in de daarbij t spiaken Republikeinsche gevoelens uit De ongunstige indruk, dien dit njachen gemeenteraad gemaa inden hij zich in bewoordn rinj tot ontbinding nopen, in andere opzichten weinig s striven der regeering verrs Het Engelsche parlemi van den bekenden voorloopigen maatref de «eewaardigheid van schepen, en na t- de Indische begrooting, voor eenigen tijd uiti leiland heeft op zeer onwaardige wijze den- geboertedag van zijn bevrijder David O'Connell gevierd^ In plaats van eendrachtig de nagedachtenis te eeren' van den man die, eenvoudig gelijk recht voor allen bedoelendeEngeland tot rechtvaardigheid tegenover Ierland dwong en den eersten doch krachtigsteu bloot gaf tot vrijmaking der Katholieken, legden de Ultra- montan'-n met den Lord-mayor van Dunlin en kardi naal Cellen aan het hoofd, van den aanvang af het er op toe om aan het geheele feest een zuiver Ultra- montaaesch karakter te geven. Wyd en zijdook buiten Engelandwaren daartoe uitnoodigingen aan de kiders der Lltramoutaansche partij gezonden Het kon wei niet anders of deze toelegdie zich o. a. ook hierin uit sprakdat bij den feest maaltijd de eerste toast aau den Paus en de tweede aan de koningin gewijd we?d moest van de zijde der Orangisten en Protestanten want ook deze namen aan het feest ‘deel een protest uitlokken. Dit had ten gevolge dat het feest geheel mislukte niet alleen maar tot allertreurigste tooneelen en te Glasgow zelfs lot bloe dige botsingen aanleiding gaf. De regeenngstroepen in Spanje vorderen steeds hoewel langzaam. In een der forten van Seo d’Urgelwaar de Car- listen zich verschanst hebben is reeds bres geschoten terwijl een uitval met groot verlies werd teruggesla- gen. De poging van Durregaray om de forten te ont zetten is evenzeer mislukt. Blijft men te Madrid de pogingen van o. vellar steunenzoo door aanvoer van nieuwe tre als door al wat er noodig is om het leger uit te rusten en te verzorgendan bestaat er vooruitzichtdat de opstand binnin een nie lang tijdsverloop geheel onderdrukt zal zijn. De opstand der Christenbevolking van de Herzego vina (Turkije) duurt nog steeds voortde pogingen der regeering om de rust te herstellen bleven tot nog toe te vergeefs. Het beste en eenig afdoende middel om voor het vervolg dergelijke onlusten te voor komen rechtvaardigheid tegenover de Christenbevol king en beter toezicht op het leger van ui'zuigende ambtenarenblijft echter achterwege. Met de bezuinigingsmaatregelen schijnt het thans ernst te worden. Niet alleen de ambtenaarstractemeu- ten zijn verminderd, maar ook de Sultan heeft afstand gedaan van een gedeelte (f 5000000) van zijn jaarlijksch inkomen, voor den aanleg van een spoorweg van Konstantinopel naar Bagdad. De verkiezingen 111 Griekenland zijn ten voordeele der conservatieve partij uitgevallen. De meeste oud- Ministers zijn verkozen. Het tegenwoordige kabinet, dat, zoo als men weet, gansch andere beginselen is toegedaan, zal dus wel spoed.g plaats maken voor eaa ander. Den Isten Juli jl. is de wetgevende vergadering (Althing) van IJslaudvolgens de bepalingen der nieuwe grondwet, waarbij aan dat eilandhoewel deel van Denemarken uitmakendeeen eigen be stuur werd toegekend, voor ’t eerst bijeengekomen. De koninklijke boodschap maakte met ophef gewag van de harlehjke wijze waarop de Koningbij zijn jongste bezoek, allerwege werd ontvangen. De Khan van C eene oproerige partij uit zijne bezittingen verdreven. Eene gcreede aanleiding mogelijk voor Ruslandom zijn macht in Midden-Azië uit te breiden. Z. M heeft aan D. C. R a u k o p f, wed. van J. E. Hoen gewezen hoofdonderwijzeres te Gorinchem, een pensioen verleend van f 1019. Bij Ko huizen Van Uven te Alkmaar benoemd tot leeraar aan de rijks-hoogere burgerschool te Gouda. Blijkens een bij het Departe ment van Koloniën ontvangen telegram van den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch Indië, was den 4den dezer door den tijdelijken mili tairen en civielen bevelhebber in Atchin, kolo nel VV iggers van Ketchemhet navolgende aan de Indische Regeering bericht: Kleine patrouilles hadden den vijand nog al benadeeld door het vernietigen van eenige ver- t. 2e Sectie. 7 1869. 7 3 $89. 5 7 6 3 3 oupons zie men oorkomende. CHTIH. nuep schil f 21,00 4 22; boter 64 4 66 ct., wei- kilo; kaas f23 4 32, overloopers f 10 A 12, f 12 a 14; vette kai- uchtere idem 6 4 10 gul- ,50 4 3,00, poters f 1,40 1 per 100 stuks, idvee ter markt, goeden handel; aauge- qual. f 29,00 a 32,50, eene groote kaasmarkt erf 1,20 4 1,80 per,kilo, nggen voor Engeland 28 dito f64 14. ug. Aangevoerd: 1333 veren, 8 nuchtere kni eren, 279 varkens, 86 it., 2de qual. 60 ct.; de qual. 75 ct.; Scha- er kilo. Voor Londen uah f 59, 3de qual f 56. óeeuysche f 9,20 a sn Overmaassche f 8,80 uwscha I 7.50 4 8,20, zntacbe f7,30 4 7.80, wiqjer f5,50 4 6,50, f5,3046,80, lange en Duivenboonen f 9,75 kiezerspersoneel moet hetgeen van spanning, dikwijls van overspanning Wie eerlijk wil blijven en zijn gewet^ji wil bewaren, beeft het in zulke tijden genoeg. Daar zijn personen, daar zijn ra__, die het met de middelen zoo nauw niet nemen eh wanneer men zijne tegenstanders op dit standpunt het ónmogelijke zelfs ziet verrichten, wanneer het gevaar begint te drei gen, dat de oneerlijke wapens toch bij slot van rekening de machtigste zullen blijken te zijn, dan is er veel zedelijke kracht toe noodig om die wapens af te wijzen en een nederlaag met een zuiver geweten te stellen boven winning waarop smetten kleven. Zoo ligt het dus in den aard der zaak, dat op de verkiezingen invloed wordt uitgeoefend door de besten, de ijverigsten, de ernstigsten, de verstandigste!!, die van dq numerieke kracht der flauwe, onverschillige, dikwijls domme kie- zersmassa’s willen gebruik maken voor de berei king hunner wenschen. Evenmin is het eeu wonder, dat, vooral in een klein land, die ijverige eu kundige kiezers voor een zeer groot deel gevonden worden in de ambtelijke wereld. De ambtenaren van het administratief of het rechterlijk gezag zijn bo vendien door den aard hunner werkzaamheden en hunne studiën met zaken van Wetgeving en staatkunde meer dan menig ander vertrouwd en voelen zich daartoe meer dan menig ander aangetrokken. Het gevolg ligt voor de hand. Onder de invloedrijkste leden der kiesveree nigingen, onder de eerste onderteekenaars der advertentiën van aanbeveling, onder de beste sprekers m politieke clubs en op meetings telt men ambtenaren. Verbiedt dezen zoodanige ■deelneming en aan het verkiezingswqrk zal eeu groote, eeue uitnemende kracht ontbreken. Vrijheid van verkiezingen in deu zin, dat ieder zijn eigen oordeel volgen moet, klinkt in de theorie zeer schoon eu het is vooral van liberale zijde, dat die theorie «als een van de grondslagen voor den constitutioneelen regee- nngsvorm met ophef verkondigd wordt. Maar in de praktijk blijkt die vrijheid, zoo opgevat, eene illusie. Om zijn eigen oordeel te kunnen volgen, moet men toch een eigen oordeel be zitten en hoevelen zijn in dat bezit? Wie zich deze illusie niet ontveinst, zal dan ook gaarne op het oordeel der onoordeelkuudigen werken en trachten óf er nog iets van te ma ken, óf aan dat oordeel zijn eigen oordeel in de plaats te stellen. Zoo beschouwen ook de ambtenaren, die wij straks op het oog hadden, het aanbevelen, het aanprijzen hunner candidaten als een heilige taak, als een plicht die op hen als verstandige en belangstellende staatsburgers rust. Die taak te aanvaarden, heeft thans de Mi nister van Binnenlandsche Zaken den aan hein ondergeschikte ambtenaren per circulaire ver-

Schoonhovensche Courant | 1875 | | pagina 1