iiNivdtm-zmnmiiT ADVERTENTIËN. SPAANSCHE COUPONS N. FRANCOIS SNEL. BRANDKASTEN E.KISTEN VETH Co., Dordrecht. De Rotterdamsche Diergaarde werd in de vorige week verrijkt door aankoop van een reusaohtigen honderd-jarigen aloë. Deze plant was gedurende 70 jaar het eigendom van de familie Bosch te 's- Her loge ubosch, en is het grootste exemplaar dezer soort in Europa. De hoogte is 2,85 meter, waarvan de plant ruim 2 ra. bedraagt; de langste bladeren zijn 1,60 m. lang; de ruimte die de plant beslaat is zeer aanzienlijk, daar zij 3,85 m. in doorsnede heeft Het aantal bladeren bedraagt 35, waarvan 30 genoegzaam gaaf zijn. Door den heer H. J. W. Bosch, den tegeuwoordigen bezitter van bo vengenoemde merkwaardige plant, werden 8 Al- sophila's of varens, 4 palmen en 1 oleander ten geschenke gegeven. Onder hen die met goed gevolg het examen voor cadet bij de Kon. Miltitaire Academie te Breda hebben afgelegd en aan die inriohting zullen geplaatst worden, komen o. a. voor: voor de infanterie hier te lande: L. J. W. Romer; voor de artillerie hier te lande: L. J. Scheltema en C. G. Boonzajer. De gemeenteraad van Rotterdam heeft eergisteren besloten een adres te verzenden aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal, en daarin bepaaldelijk te verzoeken, er voor te wa ken dat de Rhijnspoorweg-maatschappij onder geen voorwaarde ontheven zou worden van haro verplichting tot aansluiting aan den Staatsspoor weg aldaar. De timmermansknechts te Am sterdam, die thaus 18 cent per uur verdienen, is dit niet genoeg. Zij verlaugen 22 cent per uur, doch de patroons weigeren hieraan te vol doen. Daarop hebben zij 11. Zondag eeue ver gadering in de open lucht gehouden, welke door ongeveer 500 personen werd bijgewoond. Met algemeene stemmen besloten de gezellen geen genoegen te nemen met de weigering der pa troons en deze door eendrachtige samenwerking te noodzaken, het verzoek in te willigen. Eene tweede vergadering zal bijeengeroepen worden, waarop ook de patroous zullen worden uitge- noodigd. Bij d en heer Barge, lid van het Amsterdamsche Comité ten behoeve der slacht offers door de overstroomingen in Frankrijk, is ingekomen, van N. N. te Zeist, de som van f 5000. Het Rijkstelegraalkantoor te Zwijndrecht zal voortaan op Zon- en feestdagen open zijn van 8 tot 12 uren vuormiddags. De diensttijd op werkdagen blijft onveranderd. De schilder Israels heelt voor den senaat der Leidsche hoogescbool bet portret van Thorbecke, voormalig hoogleeraar, vervaar digd. De treffende gelijkenis wordt zeer geroemd. De schoolopziener in het 4e dis trict van Zeeland, ae heer J. H- De ijaat de Kanter, heelt in een brief aan deu Commissaris des Koniugs in Zeeland de redenen opgegeven, waarom hij, niettegenstaande de bekende circu laire van uen Min. vau bmnenlandsciie Zaken, zal blijven deelnemen aan openlijke aanbevelin gen van candidaten. Zooals men weet heelt de Bis schop van Roermond bij ten openlijk schrijven de herkiezing van twee leden van den gemeente raad te Roermond, de heeren Bloemen en Fou* quet, ontraden eu zijir deze heeren daarop ook met herkozen. Thaus heeft de heer Beeren broek, burgemrester der gemeente Roermond, die met 366 van de 421 «èl weid herkozen, zijn ont slag genomen als lid van den gemeenteraad en wel, zooals hij aan den Raad schnjtt, op grond dat de heeren Bloemen en Fouquet, die zeer achtingswaardige personen ziju, niet werden herkozen. De Regeeriug zal, volgens het Dagbl. bij de begrooting voor i87ö, eene som vau f 3,500,001) aanvragenter uitvoering van de vestingwet. De in Tndië overleden fusilier Lagerman schijnt toch aan den moord op Me vrouw Van der Kou wen medeplichtig geweest te zijn. De in deze week ontvangen Indische bladen leveren eenige bijzonderheden omtrent deze zaak. Zoo leest men in het blad ude Vorstenlanden' het volgende stuk: Op den avond van den 17den Juni jl. hoorde de sergeant-ziekenvader VV. iu het hospitaal te Djokdja den fuselier L. roepen: elk neb een moord gedaan." De ziekenvader begaf zich on middellijk aan zijn bed en vroeg hem: //wat is het toch man, waarom ben je zoo ongerust, kan ik je helpen, zeg het mij dan; hebt gij ook iets op je geweten dat u verontrust?' L. antwoordde hierop: f Ja, ziekenvader, kom eens hier/' en hem bij de hand nemende vroeg hij irOudjc, kan ik je vertrouwen waarop de ser- geaut antwoordde: //Ja zeker 1" Ja, zeide L., ik heb een moord begaan. Op het antwoord van den sergeant: hDat meen je ïmnjers zoo niet; maak u geen gedachten, dat zal beter worden, als gij maar eens beter sqty" antwoordde hy//Neen, ziekenvader, ik ben de moordenaar van V. d. Kouwen uit Den Haag'; toen deze hem echter zeide: //Kom, spreek over zulke dingen niet;" antwoordde hij#Neen, neen, ziekenvader, zoo waar helpe mrj God almachtig, ik ben er debet aan," daarbij stak hij de rechterhand tweemaal omhoog. Ver der verzocht hij om den pastoor. Deze kwam en bleef zoowat '/4 uur by L. Toen de gees telijke weg was, begaf zich de ziekenvader an dermaal by L. en deed hem eenige vragen, om zich te overtuigen of hij wel bij zijn verstand was. Op alle vragen, b. v. wie. ben ik L.P ant woordde hij in bijzijn van getuigen: vde ser geant-ziekenvader, ot denk je dat ik gek ben?" Op de vragen, waar hij geboren «as en nog andere, gaf bij even duidelijk antwoord. Kort na deze vragen aan L. gedaan, vroeg hij zelf aan den sergeant; «-Maar zeg eens, weet gij ook iets van den moord P" Toen deze hem ondervroeg, wat hij toch daarmede be doelde, antwoordde hij//Och die in Den Haag, van mevr. v. d. Kou wen; van goud eu zilve» weet ik niets, wel van geld; maar spreek et niet over; ik, hij en de derde... van uitput ting viel hij achterover. De ziekenvader liet hem hierop rusten en ging naar zijn kamer, om L., zoo hij wat bij was gekftmrn, verder te ondervragen; dooli het waste laat; ten üs/t ure was L. overleden. Dat Lagerman's medeplichtigen eveneens in Indië gezocht moeten worden, blijkt uit een telegram uit Soerabaya, dd. 21 Juni: //Op het bericht dat de fuselier Lagerman zich als dt moordenaar van mevrouw Van der Kouwen heeft bekend gemaakt, zou een soldaat te Djokdjt zich gisteren-avond voor het hoofd geschoten hebben." Eindelijk leest men in het blad /rde Loco motief hTe Djokdja heeft een stervend flankeur ver klaard de moordenaar van mevrouw de wefuwe Van der Kouwen te zijn. n //Het bericht dat de verklaring gegevei is, verdient ten volle vertrouwen, maar wij hibben onzen lezers wel niet te zeggen, dat daarctn de verklaring zelve nog niet volkomen geloofwaar dig is. Misschien zal zij, tijdig officieel naar Nederland overgeseind, de Haagsche polite een draad in handen geven, waardoor de ingewik kelde zaak ontward kan worden." Het eerste Dommer is verschenen vun: //De üruyter's Navorscher," maandbhd tot bevordering vau de keuuis van het gesiaclt van De Gruyter en zijne aanspraken op de aaizieu- lijke nalatenschap van wijlen den markes De Bette, Te Amsterdam werd 11. Dinsdag en Woensdag de algemeene vergadenng der maatschappij *Tot Nut van 't Algemeen," on der voorzitterschap van den heer H. De Veer gehouden. Het oelangrijke punt, dat in be handeling kwam, was een voorstel van het de partement Groningen om voor de oprichting eener kweekschool voor onderwijzeressen aldaar uit de algemeene kas eene som ven f IU.0UÜ toe te staan. Dit voorstel Wt-rd mét 545 tegcu 237 stemmen aangenomen. De Jockey-club te Rotterdam heeft besloten in de volgende maand een hard draverij met paard en cüaw te doen houden. De eerste prijs zal bestaan iu een voorwerp van zilver ter waarde van I 500of naar keuze des winners in een geldsom van genoemd bedrag. De rekening der gemeente Bles- keusgraat en Hofwegen, over 1874, is vastge steld tot een bedrag van: in ontvang f4612,02, in uitgaaf f 4131,94Vs; batig saldo f480,9?1/,- LI. Woensdag heeft te Uoriu- chem de* aanbesteding plaats gehad van het tou- rond houden der gemeentewegen en den Schel- luiu8cheu Voordijk. Het eerste werk 13 geguud aan Willem Vau Aken te Gorinchein voor f243, en dat vau den Voordijk aan G. De Kreij te Scbeiluiuen voor f 37 's jaars. Tengevolge van het stilstaan van eenige fabrieken in België worden dagelijks door Belgische wervers tnsschen de 60 en 70 Bel gen te Harderwijk aangebracht, die door hunne landgenooten aan het station worden afgehaald en dan onder het zingen der Marseillaise geza menlijk stadwaarts trekken onder den herhaal den uitroep van: wVive la Hollnnde!" De wer vers maken goede zaken, daar zij, behalve de f 10 aanbrenggeld, voor eiken goedgekeurden man f 75 van het handgeld krijgen. Maandag jl. werd te Hellevoet- sluis het overgangsexamen gehouden van leer ling-machinisten der 2e klasse tot die der le klasse, bij 's Rijks marine. Onder de geslaagdeu behoort ook de heer L. C. Fauel, van Berg- Am bacil t. STADSNIEUWS. Sonoonhoven14 Augustus. Dinsdag 11. zijn 18 jongelingen ter dienstneming bij de Art.-Iustr.-Compagnie opgekomen, waarvan één geneeskundig werd afgekeurd en 17 werden in dienst gesteld. Tot korporaal-titulair werden Woensdag 18 jongelingen bevorderd. De compagnie telt nu 7 officieren en 198 onderofficieren en minderen, waaronder 55 korpo raals titulair en 99 jongelingen. Aan de oefeningen in het kamp bij Zeist zullen van de Art.-Instr.-Compagme ongeveer 135 officieren en minderen deelnemen. De marsch derwaarts is bepaald op Vrijdag, 2U dezer des morgens vroeg. Drie ongel uk ken-, dienog geluk kig afliepen: Zaterdag viel een jongetje in de voorhaven bij de sluis, doch werd met inspan ning gered. Maandag was een hier gelo geerd meisje met een vriendinnetje stil naar ilen Lek-oever gegaan; zij gleed op de aanleg plaats der overzetschuitjes uit, viel in het diepe water doch werd nog bij tijde door A. Brandwijk, die zich gekleed te water begaf, gered. Donderdag geraakte eeue beüoeftige vrouw in de Havensloot, doch werd door eenige omstanders uit het water gehaald. Door de vereeniging Tot /«Bij stand in Nood" alhier is in hare jongste vergade ring besloten, uit de kas de som van f25 af te zonderen voor de noodlijdenden door den watersnood in Frankrijk. Tevens is besloten pogingen aan te wenden tot wering der bede larij in onze gemeente. - De noten aan de boomen der gemeente zijn II. Woensdag publiek verpacht en hebben de som van f35 opgebracht. Op Dinsdag 17 dezer hoopt (le oudst* inwoner dezer gemeente, de heer C. Van Dam Kooiman, zijn 92sten verjaardag te herden- keu. De heer Van Dam Kooiman, in 1783 geboren, geniet nog eene goede gezondheid en heeft tot nu toe, naar ons wordt medegedeeld, niet minder dan 8000 stadgenooten mogen over leven, 't welk met het oog op de bevolking dozer gemeenté merkwaardig mag worden genoemd. In het huis op den Tol, door den heer W. iloagendijk aangekocht en afge broken om door een nieuw huis te worden vervangen, is in den kelder een steenen pede stal gevonden, waaróp het hoofd van een man is geoeeldhouw.l. Defce steen is zeker van Imo gen ouderdom. Er werd, naar wij vernemen reeds f 25 door een koopman in antiquiteiten voor geboden. <|J.aandag zal naar wij vernemen de genWttl-majo r Jacobs, inspecteur der artil lerie, vergezeld van zijn adjudant, den kapitein lioogaardt, alhier aankomen, teneinde hel gar nizoen te inspecteereh. LANDBOU W-BERICHTEN. Op de 11. Woensdag te Willige- Langerak gehouden boomvruchten-verpachting werden de appeleh duur verpacht, zoodat elk mud gemiddeld op f3 k f4 komt. Enkele boomgaarden werden zelfs verpacht tegen f 5 k f 6 per mud. Woensdag II. is te Schelluinen verpacht het fruitgewas van negen boomgaarden gelegen onder Schelluinen, Arkel en den Banne van Gorinchein. Gemiddeld zijn do appelen aan de boomen verpacht legen ruim f 6 en de peren tegen f 7 de hectoliter. Het hooigras, tweede snede, is II. te Gormchem publiek verpacht met de on kosten tegen f 85 de hectare. Ruim zooveel staat er op als met de eerste snee en blijft het weder nog eenigen tijd zoó groeizaam, dau kun nen er gemiddeld wel 5UUU halve kilo's per hectare gewonnen worden. Ouder de gemeente Willige- Langerak beeft de aardappelziekte een schrikba rend aan/.ien vooral onder de vroeg» soorten, en voornamelijk ondir de graafjes. iNiet zelden zijn */6 van 't getal aardappelen bedorven; ja zelts zijn enkele stukken land het uitrooien haast niet waard. Ook ouder de late sjorteu vertoont zich de ziekte reeds eenigen tijd in den aardappel. -De ho'oioogst onder de gemeente Arkel is zoo goed als afgeloopen en kan, hoewel minder dan in h<;t vorige jaar, Ucb redelijk voldoende worden geacht, de wellanden hebben zich door de laatste regens veel hersteld. De rogge is binnengehaald eu zal een goed beschot opleveren, hel welk insgelijks van de tarwe wordt verwacht. De haver en paardeboonen staan uitmuntend. De hennep heeft door den wind in de maand Juli veel geleden doch zal nog een redelijk gewas opleveren. De suikerbiet, die daar in den laatsten tijd veel verbouwd wordt, staat goed en belooft over het algemeen eene ruime opbrengst. De aardappelen gaven voor eenigen tijd uitzicht op een buitengewoon goeden oogst. De vroege soorten zijn uitmun tend van qualiteit, het is dus zeer te bejamme- reu dat de ziekte zich op een verontrustende wijze heeft geopenbaard, zoodat, wat de vroege soorten betreft, deze op veel akkers voor de hellt onbruikbaar zijn. Bij een viertal boeren, die op korten afstand van elkander in de gemeente Arkel wonen, heeft zich de tongblaar bij het vee voorgedaan. KEEK- EN 8CH00LN1EDWÊ Beroepen te Oost-Kapelle (Zee land) Ds. C. L. Laan te Leerbroek c. a. Bedankt voor het beroep Ysel- muiden door Ds. E. H.Lazon ler, te Oldebroek. Ds. J. E. Steenbakker Morilyon Loyseu te Oud-Beierlaid heeft liet beroep naar Bruchem c. a. (Classis Bommel) aangenomen. Ds. Th. Van üogh Vz. te Helvoirt heeft de toezegging van beroep naar Etten bij Breda aangenomen. Aangenomeu het beroep naar Nun- speet, door Ds. D. P. M. Huet, te Dirksland. Deze week vierde de heer VV. Van Hees, R. C. pastoor te Oudewater, den dag, dat hy vóór 26 jaren tot priester werd gewyd. Zijne parochianen toonden door vele blijken vau sym pathie hoezeer zij hunnen geestelijken herder op prijs stellenen ook van vele protestantsche inge zetenen zoowel als van zijne ambtsbroeders vau elders, mocht de jubi.ans menig blijk van deel neming en achting ontvangen. Het tweehonderdjarig bestaan der Portugeesch-Israelitische bynagoge te Am sterdam is Donderdag feestelijk gevierd. Op de uitnoodigiug tot bijwoning dier feestviering heeft de orthodoxe kerkeraad üer Herv. gemeente te Amsterdam een weigerend antwoord gezonden waarop door negen niet-orthodoxe predikanten en een aantal vrijzinnige gemeenteleden ad rekten aan de Israël, gemeente zijn gericht, waarin zij schrijvendat zij met diepe verontwaardiging hebbeu kennis genomen van het besluit van den kerkeraad der Nederduitsch Hervormde gemeente. GEMENGDE ~BEBICHTEN. Eenigen tijd geleden heeft de heer Holtzman te Amsterdam een proef geno men met een nieuwe manier in het aanleggen van telegraaflijnen. Met goedvinden namelijk van de gemeentebesturen heeft hij den zooge- naamden Oetewaler weg, of wel van af de Mui- derpoort door het Watergraafsmeer tot aan Die- merbrug, tot het veld van zijn arbeid gekozen. De heer Hqltzman heeft namelijk een stof uit gevonden, waarvan de samenstelling zijn geheim is, om de telegraafdraden ten eerste beter te isoleeren of van de aanraking met andere licha men of aan de werking der buitenlucht ont trokken te houden, en ten tweede om veel ma- tenëel uit te winnen. De telegraafpalen eu de porceleinen hoedjes (isolatoren) zouden dan ver vallen en de draden met meer boven maar onder den grond aangelegd worden en wel in een ijzeren goot. Die uitvinding nu is allerbelang rijkst eu reeds in het buitenland beeft de proef vóldoende uitkomsten opgeleverd. Alleen op groote schaal, is er voor den ondernemer aan zienlijke winst aan verbonden. De heer Holtz man nu heelt voor zijne rekening de proef op kleine schaal en wel langs den hierboven ver melden weg genomen. Die aanleg is allerkost baarst geweest uit hoofde van den genugen af stand. Bleek het werk, Ut onderzoek van Rijks wege, voldoende, dan zou de regeenng die dra den overnemen en den uitvinder den aanleg door het geheele land opdragen. Ofschoon nu reeds langer dan een jaar geleden het werk afgeleverd, onderzocht fen voldoende bevonden is, wordt van die ondergrondleiding evenwel tot nog toe geen gebruik gemaakt. Naar men verneemt stuit dit enkel en alleen op een verschl in den vorm der overdracht, die aan het Kijk zou geschieden, zoodat toch te eenigen tijd te verwachten is dat de aanleg van telegraafdraden volgens het systeem Holtzman op groote schaal te verwachten is, en dus de telegraafpalen eerlang tot de geschiedenis sul len behooren. P*m. Cour. Bij het station van den Staats spoorweg te's Bosch heeft een jongmensch (hulp onderwijzer) zich met een pistoolschot van het leven beroofd, Stukkeu, die bij hem werden ge vonden doen vermoedendat de daad geploegd werd in een aanval van godsdienstigeu waanzin. Twee vreemde manspersonen," wien tussehen Zondag en Maandag 11. duor dé politie te Gouda voeding en nachtverblijf was verstrekt, hebben zich des morgens begeven naar den Goejan-Verwelschen dyk, gemeeule Gouda, en aldaar bij J. De Kort.-, terwijl deze met zijne huisvrouw naar zijn werk was, inge broken en uit eene in het binnenvertrek staande chiffonnière ontvreemd een oloedkoralenketting met gouden slot, een gouden ketting met dito kruis, een paar dito spinwerk ooroelleu, een dito broche, een paar dito kleine oorbellen met steentjes eu een zilveren suuifdoos. De veld wachter van Hekendorp, daarvan onderricht, heeft beide personen te Oudewater opgespoord en met de uutvreemde voorwerpen naar Gouda overgebracht. Bij Breda werd door een boer een granaat, die hij voor eenigen tijd bij het cadettenkamp had gevonden, bij den smid ge- bracht, met verzoek om er een handvalsel aan te maken, ten einde 'ivoor zwanrtewicht te kunnen gebruiken. Toen de smidsjongen er met een gloeiend ijzer bijkwam, om er een gat iu te boren, sprong de geladen en nog met ont plofte granaat en Verbrijzelde hem den arm, die daarna onmiddellijk afgezet moest worden. Dinsdag jl. is er m de steenfa briek van den heer Van Lange onder Nieu- werkerk a/d IJsel een kind van twee jaar in een sloot verdronken gevonden. Hoeveel kleurschakeeringen voor het oog zichtbaar zijn, wordt door het volgende voorbeeld aangetoond. In de Gobelin-weverij gebruikt men 28.000 kleuren van garen, waarvan iedere kleur in het weefsel te onderkennen is. De duikers, die belast zy» met het opsporen der aanzienlijke geldsommen die zich aan boord bevonden van de Schiller, die onlangs iu het gezicht der Scilly-eilanden ge zonken is, hebben reeds twee kistjes, inhou dende 500.OOü fr.teruggevonden. Wij vernemen, dat deze week eene bejaarde vrouw onder Ammerstol des nachts uit haar bed is gehaald omdat zij verdacht werd een kind betooverd te hebben. Zij moet daarop door de mannendie haar kwamen halen, naar het huiswaarin zich het betooverde kind be- vo.id, zij ii gebrachte» mishandeld zijn. Tot ons leedwezen moeten wij nog daarbij voegen, dat zij die deze schanddaad bedrevennaar ons ter oore kwam mwoners vau Schoonhoven zijn. De politie doet onderzoek. Ken tentwagen, waarin drie per sonen en een kind gereten waren, is Donderdag morgen kort na den tol aan den Arkelsclien Dm gepasseerd te zijn, van den Lingedijk afgeredeu. Duor het losgaan van een schroei ging het paard inet de hoornen door, waarna het rijtuig den dijk afliep. Ken der passagiers, een dame, heeft aich nog al bezeerd, de beine andere en het kind kwamen er met den schrik af. Het paard holde een eind voort en sprong toen ook van den dijkwaardoor het viel en gewond werd. Het werd door een schipper, die zijn schuit voorttrok, gegrepen. Als waarschuwing om 111 deze warme zomerdagen bij het koopen van visch goed toe te zien op de qualiteit, wordt mede gedeeld, dat Zaterdag II. een geheele familie te Voorborg ongesteld is geweest, tengevolge van het eten van bot; gelukkig slechts in lichte mate, daar men weinig van de visch had ge bruikt. Ecu reiziger voor een labriek van kunstmest beproefde in een dorpsherberg de aanwezige landbouwers over te halen tot het doen van bestellingen. //Men heeft," snoefde hij, tin de scheikunde thans zulke vorderingen gemaakt dat het mij niets zou verwonderen, of ieder landbouwer brengt, eer wij een paar jaar verder zijn, de mest in zijn vestzakje naar 't land. f Ja, om den oogst dan in zijn audere vestzakje binnen te halengaf een der land bouwers ten antwoord. W oensdag-morgen is het 2y9- jarig zoontje vau den bouwman Walraven, te Vuren, al spelende iu eeue sloot gevallen eu verdronken. De moeder haalde zelf haar eeuig Kind nit het watet, doch te laat! 'i'e Brussel zullen vier stieren gevechten gehouden worden. Het eerste dezer gevechten zal plaats hebben op 15 Augustus, doch op voorwaarde dat de strijd met wordt voortgezet tot den dood der stieren. Men is volop bezig met Jpebereidselen te maken voor deze woeste schouwspelen22 stieren en 14 toreadors zullen daaraan deelnemen. Zondag-avond barstte een on weersbui loc, die voo»l in de stad Utrecht veel schade aangericht heeft. Zij was vergezeld van zwaren regen en hagel. Er vielen hagelstee- nen zoo groot als knikkers, waardoor de vruch ten bij massa's van de boomen ziju geslagen en vele ruiten gebroken zijn. In den hortus werden circa 20U0 en aan het hospitaal 267 ruiten stuk geslagen, terwijl bij een enkel bloe mist met minder dan 2600 ruiten werden vernield. Ook elders heeft het onweer schade berokkend. Bij Teums Bos te Benschop is een koe iu de weide, midden uit eene aanzienlijke kudde, door den bliksem getroffen en gedood. Te Lopiker- kapel werden van onderscheidene gebouwen o. a. vau de Werk en de schoolde ruiten verbrijzeld terwijl de vruchtboomen zoodanig hebben geleden, dat de schade van een landeigenaar, alleen op met minder dan f2000 wordt berekend. Te Minnertsga in Friesland is een werkman vlak voor zijne woning door den bliksem getroffen en gedood. In de nabijheid van Raai te zijn twee met booi gevulde bergen door den bliksem getroffen en afgebrand. Te Markelo sloeg de bliksem iu eene boerenwoning, die geheel af brandde, terwijl eene daarbij staande schuur met een 25-tal schapen insgelijks eene prooi der vlammen werd. Ook de te veld staande gewassen hebben veel geleden. Twee kinderen, een jongen van 13 en zijn zusje van 4 jaren, waren uit Rot terdam overgekomen bij hunne grootmoeder op tone der watermolens te Albl^erdam. Beiden /.ouden 11. Dinsdag over eene •enroede loopen, die aldaar over liet Waterscnap ligt, met het ongelukkig gevolg, dat het meisje in het water viel. De jongen, zijn zusje willende redden, verloor daarbij het leven, terwijl het meisje nog levend uit het water werd opgehaald. Een student zat onlangs, toen hij met vacantie thuis was, naast een jonge dame in de dorpskerk. Daar hij geen kerkboekje bij zich had zong hij meê uit het boek van zijn buurmeisje. Na afloop van 't gezang bladerde hij even in het bijbeltje en wees het meisje op den tweeden brief vaa Johanues vers 5, waarop zij, dit gelezen hebbende, het blaadje omsloeg eu hem schalks het 13e en 14e vers van den derden brief van Johanues lezen liet. Dinsdag-middag kwam te Rotter dam een koopman in groenten, met zyn door een hond bespannen wagen den Hofdijk afrij den naar deu kant van den Noordsingel, en daar hij zich op den wagen had geplaatst, kon hij den houd niet bedwingen, die, in woeste vaart voortrenneude, een 6-jarig knaapje over reed, dat met zijne moeder met een pleizier- trein uit Amsterdam was roedegekomen en juist daar ter plaatse speelde. Het kind is 's avonds overleden. De politie beeft zich de zaak aan getrokken. 80 Juli is de vrouw van A. Van de Ruit, daglooner te Kortenoord, bevallen van 3 kinderen, 2 jongens en een meisje, bij welke bevalling de heer A. Van Leerdam, genees- en verloskundige te Nieuwerkerk a/d IJsel adsis- teerde. Opmerkelijk is, dat diezelfde verlos kundige op dien zelfden datum vau 't jaar 1850, dus juist 25 jaar geleden adsisteerde bij de be valling van de vrouw van L. Krijgsman, tante der bovengenoemde kraamvrouw, die toen ins gelijks met de geboorte van 3 kinderen werd gezegend. Bij de exercitie der militairen uit den Bosch op de heide te Cromvoirt op 11. Maandag zijn 30 mau door de hitte onwel ge worden. LI. Zondagavond kwam de land bouwer C. Vonk, G,Rz., woonachtig te Gou- driaan en huiswaarts keerende, met paard en wagen door de gemeente Langerak, vergezeld van zijne vronw en schoonmoeder, en nog iemand dien hij onderweg had opgeladen om mede te rijden. Ongeveer halver»eg de/er gemeente, bij het zoogenaamde fSleekhuis", dat pas ge- amoveerd was, en waarvan de steenen vlak, aan den dijk, naast den rijweg, op een'hoop ston den, schrikte het paard van dien steenhoop, met het ongelukkig gevolg, dat de wagen van deu dijk geraakte en de schoonmoeder van Vonk eene zware verwonding in het aangezicht bekwam en hare beide armen op de hoogte der polsen gebroken werden. Niettegenstaande zoo spoedig mogelijk ingeroepen en verleende ge neeskundige hulp moet de reeds bejaarde vrouw nog geenszins buiten levensgevaar verkeeren. De overige personen, die op den wagen gezeten waren, moeten, betrekkelijk ongedeerd, met den schrik vrijgekomen zijn. Bij een landbouwer te Jaarsveld is een bruin lederen portefeuille waarin zich een muntbiljet van f 10 en eenige papieren zonder waarde bevonden door 't opeustarfnde raam or.ti vreemd. Te Lopiker-Kap%l heeft een bruidspaar het voorgenomen huwelijk, waarvan Zondag ll. de tweede afkondiging plaats had, voor goed uitgesteld. Tot geruststelling dient echter vermeld, dat geen tragische tooneelen daar van 't gevolg zullen zijn, daar bruid en bruidegom er zich beiden op beroemen, de eerste aanleiding tot de ontknooping der teedere banden te heb ben gegeven. Van een koppel koeien, die Maan dag van Rotterdam naar Den Hang werden ge dreven, is een der dieren, door vermoeienis en de drukkende hitte uitgeput, op den weg neer gezegen en bezweken. Te Amsterdam is een kind door een bierwagen overreden en daarna spoedig gestorven. Dinsdag 11. werd de stad Utrecht in rep en roer gebracht. Bij den broodbakker De Laat, woonachtig aan de Vischmarkt, diende sedert geruimen tijd een knechtvau een oppas send gedrag, 35 jaren oud die bet oog op diens 22-jarige dochter had laten vallen. De Laat, die èn om verschil van godsdienst de knecht was Protestant, de dochter Katholiek èn om het onderscheid in jaren van geen huwelijk tussehen beide verliefden wilde weten, liet deu kuecht uit zijn dienst heengaan. Toen nu Zondag jl. genoemde bakker zich met zijne dochter naar de R. K. kerk begaf, ontmoet ten zij op hun weg den vroegere» knecht. Oogen- blikkelijk waren de beide verliefden gereed om zich vau den vader te verwijderen en een andereu weg in te slaan. De vader rukte zijne dochter uit den arm van den knecht en de politie, die dit zag, gelastte, dal allen zich naar het bureau zouden begeven. Daar werd de dochter naar haren ouderdom gevraagd, en op hare verklaringdat zij nog niet meerderjarig wasontving zij het bevel met haren vader meê te gaan terwijl den knecht gezegd werd ziju eigen weg te volgen. Dinsdag-morgen reeds vroeg, omstreeks 4 uur, stond een rijtuig bij De L. voor de deur, waar mede hij zijne dochter naar een gesticht onder Leiderdorp wilde brengen. Aan het bedoelde ge sticht «erd de vader met zijne aanvraag afge wezen en hem gezegddat niemandtenzij uit vrije beweging, kon worden opgenomen. Onver richter zake keerde dus De L. roet zijne dochter naar Utrecht teiug, waar zij des avonds circa 8 uur aankwamen. Intusschen had zich eeue groote menigte volks den gebeclen Dinsdag voor liet huis verzameld. De politie had handen vol werkom baldadig heid tegen te gaaneu was genoodzaakt,na sommatie, zich des avonds te 10 uur door den dichteu drom volk heen te siaan. De straatjeugd, die reeds allerlei liedjes op den bakker had geïm proviseerd werd eemgszins aan 't wijken ge bracht, zoodat'thuis zelf voor het inslaan van glazen was beveiligd. Evenwel werden er van de overzijde van het water nog eenige glasruiten ingeworpen. Een agent van politie werd door een steen gewond. De bakkertegen wien de woede der volks- menigie was losgebrokenbad de onvoorzichtig heid zich bij zijn terugkomst op straat te be geven en werd op het Vreeburg vrij ruw beje gend. Hij kon zich echter nog bijtijds in een logement aldaar otrgen. Ook Woensdag-a zond Ilebben de opioopen plaats gehad, doch Donderdag is het rustig gebleven. Men roemt zeer de houding der politie. Men verneemt nog, dat de knecht ter wille van zijn meisje en om haar familie tevreden te stellen, die vooral tegen een gemengd huwe lijk had, uiet een pastoor was m overleg ge treden. Deze een ui alle opzichten achtings waardig man, die ook De L. goeden raad zou gegeven hebbeu, had den jongeling onderhouden en onderwezenhij moest echter aangenomen worden bij den pastoor der parochie en deze voegde hem toe: ik zou je aannemen, om je een dochter van De L. te doen huwen;een huwelijk geheel buiten baar stand; dat bevor der ik met. 't Meisje verklaarde toen den wil voor de daad te zullen houden, en bleef haar beminde getrouw. De heer X., die zeer bijziende is, vond onlangs, te huis komende, een groote bouquet bloemen op een stoel liggen; daar hij wensebte de bouquet friseb te houden, zette hij haar in een bak met. water. Toen mevrouw X. een oogenblik later de kamer inkwam, gaf zij een gil en viel in "onmacht. Haar echtge noot had namelijk haar nieuwen zomerhoed, we gens de vele bloemen waarmede deze versierd was, bij vergissing in 't water gezet. NAGEKOMEN BERICHTEN. Bij koninklijk besluit zijn herbe noemd met ingang van 19 dezer, tot burge meester: van Berg-Ambacht, P. J. Smits, se cretaris dier gemeente; der gemeente Ottoland en Penrsum, J D. Van Slijpe, secr. dier gem.; en met ingang van 20 dezer, tot burgem. der gemeenten Everdmgen en Hagestein, M. A. Sloot, secretaris dier gemeenten. Bij beschikking van den Minister van Binnenlandsche Zaken is aan P. De Baat en Cie., te Sliedrechttot wederopzegging, ver gunning verleend voor een stoomsleepdienst in de provinciën Noord-Brabant, Gelderland Zuid- Holland, Noord-Holland, Zeeland, Utrecht, Overijsel en Limburg. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur! Heb de goedheid het onderstaande, ter verbetering van het bij u ingezonden bericht, aangaande den uit slag der verkiezing voor den gemeenteraad alhier, in uw weekblad op te nemeu. Uit dit hoogst onnauwkeurige bericht vernam ik, dat iu deze gemeente twee partijen bestaan, eene libe rale en dus ook eene niet-liberale, waarvan de eerst genoemde yi den verkiezingsstrijd dc overwinning zou hebben behaald, zoodat nu deze partij in den gemeen teraad de beslissende meerderheid heeft. Daar men in onze dagen in alles deze twee partijen meent te zien, kan men zich wel eens vergissenvan daar dat in dat ingezonden bericht waar en onwaar schromelijk dooreengemengd is. Ik wil u daarom eens de volle waarheid zeggen en tart een ieder het tegen deel te bewijzen. Wéér is het, dat in deze gemeente enkelen worden gevonden, die zich liberaal noemenwdar is bet, dat het nieuwbenoemde raadslid, de heer M. Boogaerdt, ook daartoe behoort, maar een leugen is het, dat liberaal of niet de leus der strijdende partijen is geweest. Waarom hebben dan de liberalen voor de eerste stemming den heer v. d. Berg, die niet van dc hunnen was, aanbevolen Of meent men dat Krimpens inge zetenen zoo aartsdom ziju, dat zij niet weten, hoe juist verscheidene mannen van z.g. streng-rechtzinnige richting den doorslag aan den heer Boogaerdt hebben gegeven; dit zouden zij misschien niet gedaan hebben, zoo de inzender van uw bericht waarheid sprak. Dooh wij zijn overwonnen, maar de nederlaag was niet schandelijk voor ons. Wij hebben gedaan wat wij konden, dat is natuurlijk, cn hoopten (wij wenschen de waarheid te zeggen) op de overwinning, maar zijn teleurgesteld. Wie nu evenwel Krimpen kent, verwon dert zich hierover niet, maar zal zich wel verwonderen dat de heerenpwtij niet reeds vroeger gezege vierd heeft. Wij toch kunnen met beschikken over stemgerechtigden, die onze onderhoorigen en op ons be vel uit Rotterdam of van elders moeten overkomen om hunne stembriefjes in de bus te werpen; stembe voegden, die geen cent in den gemeente-omslag betalen en alleen op hun patent stemmen. Wij heboen geen voor den ganscheu strijd onverschilligen, stokouden, halfzieken man gedwongen zich ter stembus te slepen. Ora de stem te vragen acht ik geoorloofd, maar om de stem, tegen eigen overtuiging der menscben in, te be delen, acht ik zeer onkiesch. Vleitaal of bedreiging is, voor zoover ik weet, niet van onze zijde gebruikt ook hopen wij nooit van allerlei verzinselen gebruik te maken om een wethouder op te ruimen; hetgeen wij zeiden waren algemeen bekende waarbeden. Welnu, het bevreemdt mij dan niet dat een zoogenaamd li beraal juicht, waar hij een van zijne kleur overwin naar ziet en in zijne opgewondenheid vergeet, hoe juist de uiterste partij van de andere zijde, zooals een klein kind kan uitrekenen, hem zoover gebracht heeft. Over zulke praatjes moest de inzender van uw be richt zich dan wal schamen, daar hij, zoo hij geen vreemdeling is, wel weet, hoe de gansche verkiezing hier er op schijnt aangelegd om te toonen, hoe be spottelijk het is van eene vrije stemming te spreken. Daarvan levert het gebeurde te Krimpen eene treurige bladzijde, indien de geschiedenis van den verbitterden strijd van dit jaar eens werd beschreven, en als dan hier ter plaatse de liberale partij wat ik blijf ontken nen, heeft gezegevierd, zal zij wel niet openbaar ma ken wat zij, de partij der vrijlieid, deed om tot haar doel te geraken. Ik wenscli dan mijn opvolger toe dat hij zich uitstekend van zijne taak zal kwijten en niet bloot staan aan dc domme vooruitloopcnde be oordeeling der menschen. Dit hoop ik evenwel, dat de nederlaag, door enkele overloopers orfs toegebracht, ons tegen een volgenden keer behoedzamer zal maken en het alsdan moge blijken, dat er in Krimpen meer vrije, zelfstandige mannen, dan af hankehjken en laf- hartigen zijn. Met de opname dezer letteren zult gij, Mijnheer de Redacteur, genoegen geven aan Uw voor geen Heeren bevreesden Dienaar, P. BOON Jr. Krimpen a/d Lek, 11 Aug. '76. NB. Deze naam ware zeker beter gepast Het is toch van algemeene bekendheid, dat velen hunner me dehelpers (wij bedoelen hier alleen de onaf hankehj ken, de afüankelijkcn en onderhoorigen hebben geene meening dan de meening van hunnen baas!—sic! uit grove onkuude niet alleen de partij, maar zelfs het woord liberaal verfoeien, terwijl de leiders der z.g. Krimpenscbe liberale partij door hunne haudelin- gen toonen, niet het minste begrip van het wezen aier partij te hebben. Mynheer de liedacteur! Ik neem de vrijheid UEd. te verzoeken onderstaand bericht in uw onder de landbouwers veel gelezen week blad op te nemen, in de hoop, dat een der Afd.-be sturen wel de goedheid hebbe de inlichtingen te ver schaffen. In de Mededeelingen en Berichten No. 1 van 1875 der Holl. Maatsch. van Landbouw lees ik: #De bij voeging Delflandsche, Rijnlandsche, Edammer, Goud- sche en Stolksche (k*has) betcekent niet, dat de kaas bij Delft, aan den Rijn, bij Gouda of bij Edam moet gemaakt zijn, maar strekt alleen tot aanwijzing van de soort, welke bedoeld wordt." Waarom is hier ook niet bijgevoegd bij Stolwijk? Welk verschil bestaat er in vorm of hoedanigheid tussehen Goudsche en Stolksche kaas Van waar komt het, dat als er Stolksche kaas voor tentoonstellingen gevraagd wordt, zij altijd één of twee jaar oud moet wezeu F lk geloof dat vele landbouwers UE. met mij dank baar zullen zijn voor de plaatsing en hem, die iet» zaak tot klaarheid brengt, voor de oplossing, daar er nog velen met mij zijn, die dit niet goed begrijpen. CORRESPONDENTIE. Het ingezonden stuk van vgeen Langerakker" wordt met geplaatst; ook met als advertentie. Het ingezonden stuk uit Gouda kan niet worden geplaatst. Zalmvissoherlj te Ammerstol. Aan deu atslag geweest van 9 tot 14 August.71 zalmen en' van de visscherij „de Bol" 22 zalmen; pnjs van de zalm van f 1,00 tot fl.45, van de St. Jaconszalm van f 0,80 tot f 1,60 per half kilo. BURGERLIJKE STAND. GEMEENTE SCHUONUUVEN. Ingeschreven van 6 tot 13 Augustus 1875. GeborenJohanna, ouders W. Den Hoed en A. Zmdervliet. Augustus Johannis Philippusouders H. A. Boeck en M. T. I. Tulleners. Overleden -. J. Copier, oud 3 weken. W. C. M. Jans, oud 4 weken. G. Van Stenisoud 8 maande F ^Vijftigjarige Echtvereeniging X van HENDRIK van den BERG /S en BARTJE ALBLAS. S Hunne dankbare Kinderen (y en Kleinkinderen. 2)GRÖ0T-AMMERS, 15 Augs. 1875. (7B09)( Ondertrouwd Mr. G. L. van OOSTEN 8LINGELAND en C. J. CAMBIER van NOOTEN. LOPIK, 13 Augustus 1875. (7602) Getrouwd: C. PRIJDEKKER, van ÜORINCHRM, en P. M. db VOS, van Schoonhoven. GOUDA. 11 Aug. 1875. (7601) Bevallen van een' Zoon K. A. TELCHUIJS- de Wildf. f NAAltDEN, 9 Augustus 1875. (7597) Voorspoedig bevallen van een Zoon T. M. I. BOECK, geb. Tulleners. SCHOONHOVEN^ 12 Augustus 1875. (7599) Voor de talrijke bewijzen van deelneming betoond bij de ziekte en liet overlijden van onzen veelgeliefden Zoon-"betuigen wijook namens onze Kinderen, onzen welgemeenden en hartelijkeu dank. S. E. van NOOTEN. C. C. J. W. van NOOTEN- Roldanos. SCHOONHOVEN, 14 Aug. 1875. (7591) worden gekooht en ter conversie inge- leverd, door den Commissionair in Effecten GOUDA, WESTHAVKN. (7608) Kng-elsch Tandpoeder. In elegante dozen van 100 en 50 grammen k 45- en 25 cents. Bij ieder artikel i« eene uitvoerige gebruikManvrijsiag, Bovenstaande artikelen zijn te bekomen iu de bekende depótsvoornamelijk(7683) Schoonhoven, Wed. WOLFF Zn. Eu iu de andere plaatsen in de bekende depots. Emmerik, H| von Gimborn, Fabriek en Magazijn van met Kunstsloten, (die elke proef kunnen doorstaan), ter be veiliging tegen BRAflfDen INBRAAK. (7595) is het eenvoudigste en goedkoopste huismidd^j tegen maagpijn, maagkramp, slechte spijsvertering, zuur, hoofdpijn, duizeligheid, hartkloppingen enz., en moest, daar het ook bij het inmaken van zure vruchten, het weekkoken van groenten, vooral peulvruchten, als; erwten, boonen, linzen enz., zeer goede diensten be wijst, in ieder huisgezin gevonden worden. In pakjes a 18, 33 en 60 cents. Haarbalsem of Eau philocome. Deze balsem is eene spiritus-oplossing van een zeer fijn vet met eene toevoeging van Peru-balsem, extract van kina cn welriekende oliecn. Hij reinigt de huid van het hoofd, en kan het beste middel genoemd wor den, om den groei van het haar te bevorderen en het uitvallen te voorkomen. In flacons h 45 en 90 cents. Anatherin-mondwatei'. Met een gelijke hoeveelheid water gemengd, is het de aangenaamste mondspoeling. Het neemt eiken slechten smaak weg, reinigt de tanden, versterkt «wak taudvleesch en verhindert de vorming van kalk op de tanden, daar het slijm en overblijfselen der spijzen oplost. Het flacon kosW5_cents.

Schoonhovensche Courant | 1875 | | pagina 2