F. 828. 1875. ZOOA6 22 AÏÏ&ÏÏSTÏÏS. WEEKBLAD VOOR DE KRIMPENER-, ALBLISSER- EN’ LOPIKERWAARD EN OMSTREKEN. 16!/- 103 «7. 71*/ 101’/. 102 177 307 400 62»/, «»7>. 05>/, BUITENLAND. OVERZICHT. Een Verzuchting. BINNENLAND. 1 8»*/, 5 7 aanval op de en aanv ndel iet geboren 9. W. N. A AN NOOTEN, Uil [even. Deze Courant wordt geregeld iederen Zaterdag-middag verzonden. Prijs: voor Schoonhoven per driemaanden 0,70. Franco per post door het geheele rijk 0,80. SCHOONHOVENSCHE COURANT nit «I 5 5 6 7 5 8 6 6 6 5 41 3 3 sel. f 5 5 5 5 100. 5 51’/« 13 87>/, 16 67*/. eene uitbreidingwaartegen de Turksche Sectie. 7 869. 7 3 5 7 6 3 3 96 992 110*/. 101/, '«»7. is Am- 757. 10U*/. 98‘/. 18‘/. l»7. 5'7. 10*7. 3 4 3 3 3 3 3 1816. 5 5 5 1000. 5 1000. 5 leen. 4} 7/69. 4 .8 5 5 5 10. f “■>7. •"*7. ‘0*7. 95‘/. 807 147 68’/ 38’/, 132V, Alk binnenlandaohe Advertentiftn waarvan da flnaUfag DBIE MAAL wordt opsagovea, warden •loehtr TWEE MAAL in rekening gebracht. 100 7, 1047, 1017. 5*7,. 262 244 7, WH/, ‘017. 1017. Prjjs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels /0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzen ding franco, en jriterlyk tot Zaterdags-voormiddags ten 10 ure. dv. 5 kug. 5 uli. 5 kt. 5 1854. 1860. r en aanvoer van onge- ndel iets williger dan 1 f 200 275, mindere .15 a 175vare koeien ichtere kalveren f 6,50 a 55 ct. per kilo(ok- a 15,00 per stuk. :r f 1,28 a 1,32 per kilo, stuks. Puike nieuwe Zeeuw- che f9,40 a 9,80, goe- blauwe f 8,50 k 9,00, che en Flakkeesdie Vlaamsche winter sak- sche en Flakkeesoh» en Vlaamscbe zoinor- 5,80 k 7,30, Overmaas- 0. Voeder f 4,20 u 4,60, ,50. HTElt. p schil f21,- a 22,-; ter 64 a 66 ct., wei- 0; kaas f 25 i 32, verloopers f 8 a 12, 14 a 16, vette kal- titere idem 7 10 gul- 1 a 3,00, poters f 1,40 er 100 stuks. iggen handel; aange lat. f29,00 a 32,00, ne groote kaasmarkt f 1,30 1,40 per kilo, gen voor Engeland 23 Co f 7 a 20, nuchtere Aangevoerd1603 reu, 6 nuchtere kal en, 312 varkens en 2de qual. 60 ct.; 1 qual. 75 ot.Scha- kilo. Voor Londen d. f 59, 3de qual f 56. :euwsche f 9,25 a Overmaassche f 8,85 wsche f 7,50 a 8,20, itscbe f 7,30 a 7,80, >0. winter f6,60 h 6,75 5 a 6,50, afwijkende j Zomer f 5,25 i 6,25. 5,30 k 6,30, lange en 235 per 2100 kilo. ■ievende te- een hitte wordt de geestigste prater aan een oude slof gelijkmen ga nu eens na in welk een treurige positie ik arme geraakt moet zijn: de vinnigste strijder op het gebied van de journalistiek voelt zich geneigd ziju tegenstander op alle punten gelijk te geven, als de laatste hem maar met rust laat... zulk een hitte maakt ons volkomen onverschillig voor alle mogelijke quaestiën, zelfs het woord quaestie alleen brengt ons reeds aan het geeuwen. Eu daarom moesten eigenlijk gedurende de hondsdagen alle dagbladschrijvers vacantie heb ben. De geabonneerden moesten de uitgevers in dien tijd ontslaan van de verplichting, hun een courant te zenden, natuurlijk zonder dat zulks van invloed zou zijn op het bedrag der ajonnementsgelden; en, om de journalisten dien rusttijd op waardige wijze te doen genieten, zou er op eenig Laai punt van het zeestrand een paviljoen moeten opgericht zijn, waar zij op bun dooie gemak, op kosten van ’t publiek, konden luieren.... Maar helaas! we zijn zoo ver nog niet. Welke vorderingen de beschaving ook in de laatste eeuw of zes gemaakt moge hebben, een her vorming gelijk zoo eveu als begeerlijk werd voor gesteld zal nog wel eemge jaren tot de vrome wenschen blijven behooren. Daarom berust ik maar in het onvermijdelijke, als zoo velen mijner collega’s verplicht zijn ie doen, en.... schrijf een artikeltje. Waarover? Olaat u dat geen zorg baren er is in onze negentiende-eeuwsche wereld zoo ontzag lijk veel te koop, dat wij de onderwerpen maar voor ’t grijpen hebben. Wij behoeven slechts de hand uit te strekkenovertuigd dat we iets zullen pakken dat belangstelling verdient. Zoo zou ik ubij voorbeeldkunnen onder houden over de ly ken ver bran ding, een onderwerp, dat, als ik mij wel herinner, in dit blad nog met afzonderlijk ter sprake is gebracht. Ik zou dan niets anders doen dan het voorbeeld volgen van de Algemeene Vergadering van de Maatschappij tot N ut van ’t Algemeendie ook bij een hitte van de hemel weet hoeveel graden een poos over crematie heeft gedelibereerd. Het denkbeeld, verbrand te worden, is voorzeker in de hondsdagen uiterst verfrisschend. Maar waar lijk, hoe gaarne ik ook alle mogelijk hygiënische, philosophischechemische en sociologische be wijsgronden netjeè zou willen groepeeren en met behulp van deze een betoog samensteilen dat klinkt als een klok,., wezenlijk, de moed ontzinkt mij, als ik het woord //verbranding” slechts uitspreek en het gansche pleidooi blijft me in de pen steken’t is te warm. Ik zou, met de heldhaftigheid van een mo dernen Don Quichote, de lans kunnen vellen tegen ade denkbare soorten, van maatschappelijke monsters ik zou neiging kunnen gevoelenom in deze regelen den strijd aan te binden tegen die op het leven deftj kennen, dat het onder de gegeven en niet „te. kei ijk protest pij storend werken; ilc veranderen omstandigheden maar ’t beslis, mij :““"J dag kunnen komen met het uni-1 niet te wagen aan de behandeling van eenig vraagstuk hoegenaamd indien ik ten minste u een gevoei van Er zijn maar een paar onderwerpen, die bij zóó-en-zooveel graden (heel licht bij ’t kookpunt), de saison zijn: name- Ijk de ^kunstmatige oesterteelt” en de //ge ncentelijke zweminrichting. En dat zijn juist tree heel belangrijke zaken, waarvan ik op dt oogenblik niets weet te vertellen. Troosten wij elkander maar met het vooruit zietdat «es kann ja nicht immer so blei ben:” binnen korten tijd zullen wij weer nair de winterjassen moeten grijpenen dan kar de ondergeteekendc zijn journalistieken ar- bei< weer met meer ernst opvatten. Jén ding hoop ik maar dat het aanstaanden Zordag wanneer deze regelen u onder de oogen konen minstens even warm moge zijn als he den; anders zou mijn artikeltje, dat bepaald ondff een hitte van zoowat 85 graden Fahrenheit moet gelezen wordenjammerlijk in 't water vallei. En dat zou zijn uitstekende verdien stelijkheid in aanmerking genomen, zeer te be treuren zijn. He. Al hebben de beide wetgevende vergaderingen van Europa die het langst bijeenblevennog juist bij tijds vóór de drukkende zomerhitte der laatste dagenhare taak voor een wijle MM<l<u!0al£adtonh is de rust in Fnrnpa ganach niet ongestoord. De Turkscllö regeering spant altijd nog te vergeefs al hare krachten in tot onderdrukking van een opstanddie in zijne gevolgen wel eens tot eene nieuwe herziening van de kaart van ons werelddeel kon aanleiding geven. Want al schijnen Oostenrijk en Rusland ook niet voornemens te zijn op dit oogenblik de Oostersche quaestie ter sprake te brengen en al noodzaakten zij ook de vorsten van Montenegro en Servië tot verklaringen van .onzijdigheid, de opstand verkrijgt, in weerwil de gelegenheid oaurvnn <i« c o uaaivau, uiluiviuuiu nuainKl.il viv XUIB.-LIIC '“"*‘*"r meteen wapenen tot nog toe machteloos waren. Mon- j- 0 tenegrijnenServiërs, Dalmatiërs hebben zich kandidaten zouden wedijveren in landerigheid 1 k." ,u ^„4„„,i„i:„u„_,- J 1 1 1 1 “‘J iniKVU vui zich oplossen voegdterwijl ook elders ’t Is vervaarlijk warm De spreeuwen zitten niet te gapen op het dak, och neen I voor deze klassieke kaken- gymnastiek ontbreekt bem (of haar, ’k ben te lui om op te zoeken of spreeuw mannelijk of iets anders is,) de lust: oe warmte maakt zelfs deze onschuldige tijd passeer ing onmogelijk. De fictie van de gebraden varkens van Luilek kerland begint nu kans te krijgen verwezen lijkt te wordenen hoe de visschcn in de pol- derringvaart nog langer ongekookt kunnen blij ven, is waarlijk een raadsel. En, terwijl de zon naar hartelust haar stralen als gloeiende metalen priemen naar beneden schiet, - zit ik hier, met al den ernst dien de plechtigheid vereischt, gereed, om een artikel te schrijven voor *onze wederzijdsche vriendin”, de Schoonhovensche Courant! Benijde mij wie den moed daartoe heeft!.... Als gij dus, waarde heeren uitgevers en dier baar publiek, iets kranigs hadt verwacht, dan kan ik u reeds bij voorbaat een grit leerstelling aankondigen. Bij zulk r aan een na 111 welk bij de opstandelingen vau de Herzegowina ge- ”')egdterwijl ook elders in Bosnië de vaan des opstands wordt opgestoken. Reeds spreekt men van een vereenigd Servië, waartoe dan Bosnië, met inbegrip van de Herzegowina, en Turksch Croatië zouden behooren. Vóór dat het zoo ver kwam, zouden Oostenrijk en Rusland echter ook wel eenige aanspraken doen gelden. Omtrent den opstand in een ander gedeelte van zuidelijk EuropaSpanjevalt weinig nieuws mede te deden. Op nieuw werden enkele kleine voordeelen op de Carlisten behaalddoch het is Martinez Campos nog niet mogen gelukken de citadel van Seo d’ Urgel te bemachtigen. Het beleg wordt echter krachtig voortgezet en inoet naar men uit Madrid verzekert, tot spoedige overgave leiden. Dat Dorregaray, hoewel hij zich reeds op korten afstand van de belegerde citadel bevondvan zijne poging tot ontzet heeft moeten afzien, bevestigt zich. Volgens verzeke ring uit Carlistische bronheeft hij zich echter met Saballs weten te vereenigen. De opstand is nu geconcentreerd in het noordoostelijk deel van Cataloniöterwijl Navarre van Carlisten gezui verd is. De regeering blijft vol goeden moed. Zij heeft eene nieuwe lichting van 120.000 man uitge- schreven. Het schijnt, dat zij hiermede een twee ledig doel beoogt werving van nieuwe man schappen en stijving der schatkist. Zij die zich van den dienst willen vrijkoopen moeten name lijk een bedrag van 8000 realen (ongeveer 1000 gulden) storten. Nog steeds wordt ver zekerd dat de algemeene verkiezingen voor de nieuwe Cortes in den herfst zullen worden uit geschreven. ’t Wordt dan ook hoog tijd, dat de onwettige toestand, met het begin van 1875 geboreneindelijk alsnog gewettigd worde. Wederom hebben do autoriteiten op Cuba zich aan een vergrijp tegen het internationaal vol kenrecht schuldig gemaakt, waaruit hoogstwaar- I schijnlijk moeielijkheden met Engeland zullen geboren worden. Niettegenstaande het uitdruk- Bij Z. M. besluit is benoemd lot griffier der Arrond. rechtb. te Gorinchem Mr. L. H. N. F. M. Bosch, ridder van Rosenthal, thans subst.-griff. bij die rechtbank. Z. M. heeft benoemd tot plaatsver vangend kantonrechter te Schoonhoven S. P. H. Noordendorpburgemeester dier gemeente. Z. M. heeft benoemd tot rijksont- ontvanger te Kampen c. a. J. D.de Bloeme, thans te Venlo; en tot rijksontvanger te Beden c. a. M. J. Römer, thans surnumerair bij de directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijn sen te Rotterdam. DoorZ. M. isbenoemd: totheemraad van het waterschap Stormpolder, gem. Krim pen a/d IJselJ. Veth Phz.tot heemraad van het waterschap West IJselmonde, gem. IJselmonde- en Charlois, P. Kooyman Jz. Bij Kon. besluit van 7 dezer is besloten tot de oprichting eener Krijgsschool voor officieren waartoe de thans bestaande Stafschool zal worden hervormd. Omtrent die school kunnen de volgende bijzonderheden worden medegedeeld De volledige cursus aan die aobonl duurt 3 jaren; die voor de intendance zal zich tot één Jaa« be palen. Telken jare wordt door den Minister van Oorlog bepaaldhoeveel en welke officieren in den regel luitenants van de verschillende wapens en dienstvakken, tot de detacheoring bij de school zullen worden bestemd. De officieren die verlangen gedetacheerd te worden zullen aan een toelatingsexamen moeten voldoenten einde bewijzen te geven van genoegzame wetenschappe lijke kennis. Aan het verblijf bij de Krijgsschool is voor iederen leerling eene jaarlijksche schade- t van den kapitein, hebben zij een Spanjaard, die zich als passagier aan boord van eene Engelsche mailboot bevond, gevangen ge nomen en onmiddellijk gefusileerd. De heropende zittingen der Algemeene Raden, en de verkiezing der voorzitters voor de Raden, trekken in Frankrijk, bij gemis van politieke voorstellingen in de Versailler Schouwburgzaal, het meest de aandacht. Zooals men weet mogen die corporaties zich niet met de politiek inlaten, een verbod waartegen hier en daar nog al eens gezondigd wordt. De prefecten zullen zeker voor ditmaal wel weer een waakzaam oog moeten houden. Op verschillende voorname plaatsen is de gees telijkheid reeds druk in de weer om de op richting van zoogenaamde vrije hoogescholen voor te bereiden. Te Detmold (Duitsohland) is een monu ment onthuld ter eere van den held Herman den Cherusker, die, toen onder de regeering van Keizer Augustus de Romeinen tot in Noord- Duitschland waren doorgedrongen, hen versloeg en dus het land van vreemde overheersching bevrijdde. De onthullingsfeesten werden door den keizerde keizerlijke familie en een over groot publiek bijgewoond. De regeering meent eindelijk den geheimen delegaat, die in naam van den Paus het bis dom Posen, na de gevangenneming van den Bisschop aldaar, administreert, gevonden te heb ben in den persoon van domheer Kunowski. De ondergeschikte geestelijken, die,-omdat zij weigerden den naam van den delegaat te noe men, voor eenigen tijd mede gearresteerd wer den, zijn thans op vrije voeten gesteld. Onder leiding van den oud-Katholiek Döllinger is te Bonn eene conferentie gehouden van ver tegenwoordigers der oud-Katholieken en afge vaardigden der Oostersche kerken. Men stelt zich daarmfede ten doel tot eene nauwere aan eensluiting der verschillende Christelijke gezind ten te geraken. Of dit doel bereikt is, zal later moeten blijken. Een nieuw bedrog op groote schaal ten na- dcele der Fransohe en Engelsohe banken, in dezer dagen gelukkig nog tijdig te Newyork ontdekt. Er is daar namelijk voor eenige mil- lioenen valsch bankpapier ten name dier banken ontvangen, dat dojr een bankiershuis aldaar in omloop werd gebracht. Het bedrog zou op die wijze langen tijd bedekt kunnen blijven. Het hoofd kwartier der vervalschers moet te Barcelona gevestigd zijn. de verderfelijke invloeden, 21. _r ï.l - -hedendaagsche maatschappij storend werken; zou voor den dag kunnen komen met het u_’ verseele middeldat alle bekende en niet be-1 o- _._p- kende sociale vraagstukken noodwendig tot op-1 de misdaad niet wil begaan lossing moest brengenen olie uitgieten op de verveling te bezorgei woelige golven der zee.... Maar als ik voel, hoe de stralen der zon zelfs door de jalousiën heen mijn studeervertrek in een soort van oven herscheppen dan zinkt alle strijdlust mij in de pantoffels en ik zou bereid zijn voorshands in alle sociale wanverhoudingen te berusten,.... tot dat de thermometer een lager cijfet aanwijst, want, lezer, ’t is nu inderdaad tp heet om tq vechten. Ware ik wezenlijk een journalist die te allen tijde zijn plicht betrachtik zou thans een paar kolommen moeten bezigen om sympathie te be tuigen voor die edele vertegenwoordigers van ons volkdie de rust van den komkommertijd groot moedig hebben opgeolferd om ten bate van de natie zich onledig te honden met Kiestab.... ik bedoel met spoorwegaangelegenheden die nu, terwijl de geheele wereld reistplotseling ziju aangegrepen door de grootsche begeerte, om die streken van ons landwaar de vervoermiddelen nog in een achltiende-eeuwschen toestand verkee- ren, te doen opnemen in het Europeesch spoor wegnet. Doch, als wij denken a^n warme dis- cussiën op het warme Binnenhof, dan wordt bet ons bang om hel hartde gedachte alleen aan Kamerdebatten doet ons nog sterker trans- pireeren, en wij zijn er schier aan toe om ons zelven geluk te wenschen dat wij geen leden van onze Tweede Kamer zijn. Wat een geluk dat er in déze dagen geen verkiezingen behoeven plaats te hebben! Welke politieke drijver zou er bij zulk een warmte pleizier in hebbenzijn tegenpartij door het slijk te sleuren, welke ijveraar zou in de brandende zonnestralen eenige uren op schild wacht willen staan om stembriefjes te corrigee- ren I Zelfs de heer Husen zou als hij nu in een spoorwagen zatgeen trek hebben om te luisteren naar de vertrouwelijke mededeelingen van een openbaren onderwijzerhij zou onver- 1 mijdelijk in slaap vallen en zoo de geli missen om de strooi-biljetten-htteratuur 1 belangrijke bijdrage te verrijken Kiezers en en de strijd bij de stembus zou in een algemeenen, broederlijken bier-établissomenten. Met terzijdestelling van alle staatkundige tin- negieterij zou ik, ware ’t niet zoo akelig warm, I met den lezer het gebied van 't huiselijk leven kunnen betreden, om daar te duiken (hè, wat klinkt dat woord frisch naar de parelen der poëzie. Doch waar men ook komtoveral is 1 't heetook het leven in den engen kring der vreedzame woning trekt ons niet aan. De men- schen moesten maar tijdclijk de zeden en ge woonten der voor-histonsche paaldorp-bewoners, of van de aloude meerminnensyreuen en soort gelijk volkje in toepassing kunnen brengen 1 Ja, ware ik in 't bezit van zoo’n zwemtoe- stel als waarmeê onlangs een ondernemend Ame rikaan het Nauw van Calais ovörstak, en kon ik, daarmêe gewapend, een koel plekje in zee uitzoeken om daar mijn courantartikel te schrij ven, ik zou wel lust gevoelen met u te pralen over den Europeeschen vrede, die door het ka binet van meneer Disraëli op zoo uitstekende wijze is gered toen hij volstrekt met in gevaar was; ik zou uw hart vervullen vah bewondering voor de grootsche politiek van ïnet-zen-neus- in-ander mans-zaken-steken, alias non-inter- ventie, die ginds in Turkije het prachtig re- geeringsbeleid van den Grooten Heer onaange roerd laat, en de wanhopige krachtsinspanning van een hoop tot het uiterst gedreven opstan delingen eerlang in bloed zal laten smoren. Ik zou uw hart doen trillen van geestdrift bij de gedachte aan de Christen-kapital^en, die dienen moeten om het Mohammedaans^h bestuur nog een jaar of wat te schragen, totdat het eindelijk uitgeput ineenzinken en bij zijn val de lieve geleende milhoentjes in den afgrond zal mee slepen.... maar ik zie waarlijk geen kans om bij een temperatuur als de tegenwoordige, geest drift te wekken.... 't is daartoe veel te warm. Aldus, lezer! moet ik wel zeer nederig be-

Schoonhovensche Courant | 1875 | | pagina 1