WUIMU MUM! APVERTENTIËN. STEENKOLEN-HANDEL beste grove Steenkolen De Wed. A. Vermeulen. SPAANSCHE COUPONS N. 1RVHOIS SNEL. loosstelling voor buitengewone onkosten, ad f 200, verbonden. De chef van den generalen staf heeft het opper toezicht over de school, terwijl zij onder de leiding staat van een hoofdofficier van den generalen staf als directeur, wien als leeraren officieren zullen worden toegevoegd. De leerlingen thans bij de Stafschool aanwezig, zetten, voor zooveel noodig, hunne studiën voort aan de meergenoemde Krijgsschool. De Minister van Oorlog heeft den omvang der studiënalsmede het toelatings examen geregeld. De Staats Cour. bevat de bij Kon. besluit goedgekeurde statuten der vereemging //Handel en Nijverheid", gevestigd te IJselstein. De opeuing der jacht op klein wild in de provincie Zuid-Holland is vastge steld op Zaterdag 4 Sept. De korte jacht mag dagelijks en de lange jacht slechts drie maal per week en wel des Woensdags, Vrij dags en Zaterdags worden uitgeoefend. Aan het Ministerie van Binnen- landsche Zaken werd Woensdag aanbesteed: het doen van eenige herstellingen en vernieuwingen aan de leidammen in het Zwolscbe Diep en de daartoe behoorende werken met bet onderhond daarvan en de verlichting van 1 September 1876 tot 1 Juli 1876. Hiervoor waren zeven biljetten ingekomen. Het minst was ingeschre ven door den heer C. Van der Plas te Har- dinxveld voor f 65.000. Binnen kort verwacht men dat zal worden overgegaan tot het vergrooten der kazerne van de artillerie-instructie-compagnie te Schoonhoven en het bouwen van een schoolge bouw, behoorende bij die kazerne aldaar; een en ander onder liet beheer der genie te Gouda. U. D. In den laatsten tijd houdt het dagelijksch bestuur der gemeente Gorinchem zich onledig met het doen rostaureeren van een zijner oudste en merkwaardigste monumenten, met name den vrij hoogen toren van de in het jaar 1843 afgebroken en nieuw opgebouwde Groote ot Sint-Janskerk, welke toren dagteekent van het jaar 1212 en uit hoofde van de architec tonische waarde door deskundigen zeer geroemd wordt. Den slik weg achter Arkel wil men thans over eene lengte van 6UÜ Meter, 2 Meter breed en 1 dM. dik begrinden. Go rinchem zal daartoe voor f 800, Noordeloos voor f 500 eu Hoornaar voor f 250 bijdra gen, terwijl H oog-Blokland zich voor de op brengst van liet grasgewas met het onderhoud zal belasten. Daarbij hoopt men op eene ruime subsidie der Provincie, zoodat thans alle uitzicht bestaat dat eerlang de communi catie met Gorinchem eene lang gewenschto verbetering zal ondergaan. HiJ da aanbealading van haf. af breken der oude en het daarstellen van een nieuwe goot aan de kerk te Lekkerkerk den 18. Aug. jI., door kerkvoogden der Hervormde gemeente, werd ingeschreven door VV. Pruit voor f350; H. Stuiver f 295 G. Neven Cz. f274; G. Slijk f221 en P. Borsjef21ft, alle te Lek kerkerk. Voor loodgieterswerk G. Oskam te Lek- kerkerk 1 105 m G. Mmr.iugh te Dordrecht f 80. Besteders behouden nog drie dagen het recht aan zich om het werk al of niet aan den laigsten inschrijver te gunnen. Uit NooTdeloos meldt men aan het Utr. Dagblad, dd. 13 Aug: De Raad dezer gemeente heelt in zijn jongste zitting besloten om de jaarwedde van den te benoemen hulp-onderwijzer aan de openbare school aldaar met f200 te ver hoogen en alzoo te brengen op 600, en voorts in diezelfde zitting het besluit genomen tot het aangaan eener geld- leening groot f4500 tegen eene rente van 4 pet. met eene jaarlnksche aflossing van f 500, strek kende tot aankoop van de oude pastorie in die gemeente, Vvelke tot eene voegzame on derwijzers-woning zal worden ingericht. Ook be sloot de raad eene verordening uit te vaardigen, waarbij het op eeiie geldboete van 1 tot 10 gulden verboden is, zich aldaar in kennelijke» staat van dronkenschap op den openbaren weg te vertoonen. Waarschijnlijk zal het stand beeld van ïhorbecke te Amsterdam in het be gin van November aanstaande worden onthuld. Verleden week is te Leerdam uit Richmond (Ain) aangekomen de heer A. De la Bastie, de uitvinder van het zoogenaamd hard- glas. Zijn komst staat in verband met de in richting en ui werkingsteliing van de fabriek der heeren Jeekel eu Co. aldaar. De te Gouda gevestigde commis sie voor de noodlijdenden tengevolge van den watersnood in Frankrijk heeft met goed gevolg pogingen in het werk gesteld om ook uit Gouda en omstreken een bijdrage te zenden naar ge noemde ongelukkige». Uit Gouda is ingeko men: f 972,07; Bodegraven f 116,10; Reeu- wijk f 118,45; Stolwijk 1111,43; VYaddmx- vpou fiuu,75; Boskoop f 79,92; Haastrecht f53,60; Berg-Ambacht 136; Zwaminerdatn f31,15; Gouderak f22,50; tezamen f 1671,02, welke som, na altrek der onvermijdelijke on kosten, door de commissie naar f rankrijk is overgemaakt. Voor de slachtoffers der over strooming in 't zuiden van frankrijk werd te Gouderak f 26 gulden gecollecteerd. De bekende luchtreiziger Godard wordt in het laatst dezer maand tè Amsterdam verwachtom weder eenige malen uit den tuin van het Paleis voor Volksvlijt op te stijgen. Het //Centraal comité voor het kindergeschenk aan Z. M. den Koning" heeft bij circulaire aan alle onderwijzers verslag uitgebracht van zijne werkzaamheden en de verschillende comités uitgenoodigdeene commissie naar Am sterdam te zenden voor de rekening en verant woording. Uit het verslag deelen wij roede, dat aan elk comité een photographische afbeelding van het gips-model en aan elke school eene iithographie van dezelfde grootte is verzonden. Teneinde het gips-model goed te bewarenis een vitrine van spiegelglas op zwart mahoniehouten voet vervaar digd welke Z. M. den Koning zal aangeboden worden. In de Woensdagavond gehouden vergadering van 't Mannen-comité van 't Roode Kruis te Gorinchem is besloten, om eene som van honderd gulden over te maken aan 't Hoofd-Comité, ten behoeve van de zieke en gewonde krijgslieden in den oorlog m t Atchin. Was het een groot ongerief, dat den passagiers van de stoomboot Vianen-Gorin- chem geen wagen ten dienste stond tot vervoer naar de "Vreeswijksche stoombargesen omge keerd daarin zal nu weldra eene verbetering worden aangebracht Met inbegrip van het brug- gengeld zal den reizigers voor het vervoer van Vianen naar Vreeswijk 15 ets. worden in reke ning gebracht. Naar men verneemt is de ser geant K., wegens den moord op den sergeait Heiligers gepleegd, door den krijgsraad te Haarlem veroordeeld tot 20 jaren tuchthus- straf, tegen welk vonnis hij evenwel, volgns een later bericht, hooger beroep heeft dien aan teekenen. Aangaande de Tooverhistorie )n- der de gemeente Berg-Ambacht bij Ammertol, waarvan wij in ons vorig nommer uieHing maakten, vernemen wij heden uit goede Iron, dat door de Arr. Rechtb. te Rotterdam egen vier personen, waarvan één onder Berg-Amiacht en drie te Schoonhoven woonachtig zijn, reshts- ingang is verleend, ter zake van onder lerg- Ambacht, gelijktijdig en in vereeniging een aldaar woonachtig zijnde vrouw, mondeliig met geweld en moord ie hebben bedreigd, ndien zij een kind, dat in haar buurt woonde ai vol gens hun bewering door die vrouw zoude be- tooverd zijn, niet onttooverde door bet te ze genen. Die vrouw heeft aan die bedreiging vol daan en bet wonderlijkste van de bede listorie is, dat volgens getuigenis vau den vader en het bedoelde lU-jarig kind, dat sedert l'/8jaar aan zenuwaandoeningen lijdende was, van af de zoogenaamde zegening der verdachte tooverheks beter is geworden. Hoe ver het bijgeloof strekt dient, dat de vader verzekert dat zijn kiud voor haar oiaWo «-an dio rroair ut.II ÜUUllbdUl inct suiker heeft gehad en bedoelde vrouw haar toen zoude belooverd hebben. Dinsdag is, bij klaarlichten dag-, diefstal met buiten- en binnenbraak gepleegd in een woning onder de gemeente Waddnixvceu aan de Stoofkade, terwijl de bewoners naar hun werk waren. Dc ontvreemding bestaat in een zilveren horloge, een zilveren knip en omstreeks f 9 aan geld, 't welk in een secre taire geborgen was. Zaterdag is op den huisvader in het Diuuengasthufs te Amsterdam een poging tot moord gepleegd. Zekeren M.in dienst op de snijkamer, werd door den huisvader zijn ontslag gegeven, omdat hij, ofschoon op zijne werkzaamheden weinig vieL aan te merken, steeds ontevredenheid aan den dag legde. Bij de afrekening schijnt de knecht een mes ver borgen te hebben gehouden in de pet, die hij in de hand hieldalthans hij bracht den huis vader een geweldigen steek toe in de lies. Ge lukkig was hulp terstond aanwezig, terwijl de dader dadelijk gegrepen werd. De toestand van den lijder was bedenkelijk; men hoopt hem echter nog in het leven te kunnen be houden. De dader moet reeds meermalen in handen der Politie zijn geweest. Afloop van Publieke Verkoopingen van Onroerende Goederen. Notaris Mahlstede te Berg-Ambacht. Verkocht te Gouda den 18 Augustus 1876. Eeu Hofstede onder Gouda, groot 11 Hec taren, voor f34135. STADSNIEUWS. Schoonhoven, 21 Augustus. Gisteren-morgen te 3 uren begaf zich het grootste gedeelte der Art. ïnstr. Compagnie, onder commando van den len lui tenant Van der Lee, op marsch naar het station Oudewater, ten einde zich verder te begeven naar het kamp bij Zeist. Maandag-middag was de 13-ja- rige zoon van P. V. d. S. alhier met eenigen zijner makkers bezig met baden in de Kil nabij de Lek. N ïcttegenstaande hij gewaarschuwd was waagde hij ziGh op eene gevaarlijke plaats, met het treu rig gevolgdat hij plotseling in de diepte weg zuil xen niettegenstaande spoedig toegesnelde hulplevenloos werd opgehaald. Donderdag-avond had in de zaal van den heer Van Zessen eene muziekuitvoering plaats van de Tauuus-Capelle, onder directie van den heer Reifert. Even als bij vorige malen werd dit gezelschap met veel genoegen aange hoord. Jammer echter dat deze uitvoering niet vroeger was aangekondigd; andere ware de op komst zeker talrijker geweest. Naar wij vernemen, zijn bij den marktmeester alhier voor de aanstaande kermis uinvraag gedaan o. a. voor 5 groote en 6 lieinere tenten, als vanE. Basch, Cagliostro- theatre; Boas, Judels en I/mis Bouwmeester, Schouwburg; W. Bakker, Schouwburg; J. C. Stoete Nieuwenhuis, Schouwburg; A. Blazer, Café-chantant; H. Meijer, Glasspinnerij; E. Gotter, Tweelingzusters; H. Dobbelare, Pano rama, en anderen. Een gedeelte dezer tenten zal slechts plaatsruimte kunnen bekomen. In het Utrechtsche Dagblad van 11. Woensdag leest men de volgende berichten //Te Schoonhoven is een 22-jarige vrouw, met waterscheppen in het water gevallenen hoewel spoedig hulp kwam opdagen, leven'oos er uit ge- ha dd; en een paar regels lager *Te Schoon hoven heeft gist r zich een jongetje v.in 9 jaren door ophanging van het leven beroofd." Beide berichten ziju geheel bezijden de waar heid en kunnen ten stelligste worden tegenge sproken. WATERSCHAPS- EN POLDER-BERICHTEN Bij de Dinsdag plaats gehad heb bende stemming voor een lid van liet polderbestuur Stein onder de gemeente Reeuwijk zijn uitge bracht 366 stemmen. De heer L. Kompier werd met 198 stemmen gekozen. Door Heeren Dijkgraafen Hoog heemraden van de Alblasserwaard met Arkel bene den de Zouwe is gedurende eene maand op de se cretarie vau het Hoogheemraadschap, in den Doelen te Gorinchem, ter lezing gelegd eene bij HH. Ged. Staten van Z- Holland ontworpen wijziging van art. 84 van het reglement voor het Hoogheemraadschap, waartegen gedurende dien tijd bedenkingen kunnen worden inge bracht. Volgens het ontwerp luidt het art. 84 thans als volgt: Do leien vau het Bestuur, de beambten en bedienden genieten de navol gende bezoldigingen en schadeloosstellingen: De Dijkgraaf eeue jaarwedde van f 1000. De Hoogheemraden elk eene jaarwedde van f 300. De Noodheemraden, op post zijnde, voor elke 24 uren f 6. De Hoofdingelanden en Hoofdingelanden-Plaatsvervangers voor elke vergadering elk eene vergoeding van f 3. De Secretaris Penningmeester eene jaarwedde van f 1600. De Dijkopzichters elk eene jaarwedde van f 1400. De Adjunct-Dykopzicliter eene jaarwedde van f 650. Dijkgraaf eu Hoog heemraden voor vergoeding van reiskosten van hen en den Sccr-Penningmeester, jaarlijks met meer dan f lUUO. Voor kosten van de Ver- eemgde Vergadering eu die van Hoofdingelan den jaarlijks niet meer dan f 300. De uitgaaf der beide laatste posten wordt behoorlijk verantwoord. De jaarwedden van de narrige, beambten en hrdieuden wordenop voorstel van Dijkgraaf en Hoogheemraden, door de Vereemgde Vergadering bepaald. LANDBOU W-BERICHTEN. In de 29e algemeene vergadering der Hollandsche Maatschappij van Landbouw, te houden op Zaterdag 18 Sept. a. s. te Zaan dam, komt o. a. in behandeling het voorstel van de afdeeling Lekkerkerk en omstreken tot uitlovingnamens de heeren Joost Pot te EUhout en Cornells Smit Jz. te Krim pen a/d Lek, van een prijs vau f 200 voor een aan het doel beantwoordend toestel om lotgrienden te wieden. Deze proef zal moeten plaats hebben omtrent 1 Juni 1876. De Maat schappij looft bovendien voor zoodanig toestel uit haar gouden of zilveren medaille. Dc hofstede met 17,2968 HA. bouw-, wei-, hooi- en griendland, staande en gelegen op Lakerveld onder de gemeente Lex- mond en toebehoorende aan de erven van wij len J. De Jong aldaar, is Vrijdag deu 20 dezer, bij publieke veiling ingezet en verhoogd tot f83800. Sints eenigen tijd heeft ook naar Duitschland uitvoer plaats van Stolwijksche kaas. Aan het Rijnspoorwegstatiou te Gouda werd o. a. op jl. Donderdag door onderscheidene boeren kaas geleverdwelke daarop per spoortrein naar Duitschland werd verzonden. Uit Boskoop worden dagelijks geheele schuiten vrachten snijboonen, suiker- boonen, komkommers enz. te Utrecht aange voerd. Het gewas is zeer medegevallenwat zeer veel invloed uitoefent op de prijzen. In de omstreken van Gorinchem is sinds een paar weken, olschoon niet hevig, het mond- en klauwzeer onder de runderen heerscliendewaardoorvooral met heerschende warmte, enkele runderen moeilijk de weide kunnen bezoeken. Vele veehouders in Friesland treft tegenwoordig eeu ramp, waarvan men vroe ger nooit beeft gehoord. In de wol der schapen en vooral der lammeren ontdekt men eeu soort van witte madedie door het vel heendringt en tot in de ingewanden voortwoekert. Daarvan is de dood natuurlijk een zeker gevolg. Een zwart schaap, met petroleum begoten zijnde, geleek volkomen witzoo vol zat het van maden. Een land bouwer onder Goutum heeft reeds vier scha pen op deze wijze veiloren, eu nog steeds blijft het kwaad zich uiloreiden. Ook meent men hetzelfde diertje hij enkele varkens waargenomen te hebben. Sommigen meenen, dat het voortkomt uit de eitjes eener blauwe mug, die men op de dieren waarneemt. ln het twee- en driejarig rijsge- was bespeurt meu ouder aan den «tam veel wormgaatjes, die door de langdurige warmte in het hout zijn gekomen. Verscheidene grienden op den Polder Har- dinxveld en Schelluinen zullen daardoor vroe ger moeten gehakt worden, daar zij te veel groeikracht hebben verloren. KERK- EN BCH00LN1EUW8. Beroepen door het clasaicaal be stuur van Brielle naar MiddelharnisDs. Molt- zer, van Geervliet. Te 'sGrevelduin en Vryhoeven Capelle is beroepen Ds. W. Kraijenbelt, te Bodegraven. Te Oudewater is beroepen Ds. H. Koops te Wons en Engwier (Friesland). Ds. W. van den Bijtel te Mont- foort heeft voor het beroep naar Bunschoten bedankt. Bedankt voor Eemnes-binnen Ds. E*. A. Lazonderte Oldebroek. Bedankt voor het beroep haar IJ 1st, door Ds. P. C, Van der Horst te Go rinchem. Bedankt voor Warnsveld door Ds. A. E. van der Dussen, te Harmeien. Te Stolwijk zal in de Ned. Her?, kerk een orgel worden geplaatst. Benoemd tot Hoofdonderwijzer te Elburg A. Van der Zee, te Sliedrecht. Tot hoofdonderwijzer te Rhenen is benoemd de heer D. V. d. Waaij, hulpon derwijzer te Dordrecht. Voor de vacante betrekking van hoofdonderwijzer te Braudwijk op een tracte- ment van f 600, en f 100 voor kerkedienst, hebben zicb 26 sollicitanten aangemeld. Tot hulponderwijzer aan de tweede tusschenschool E te Feijenoord is be noemd de heer H. Hulleman te Kralingen. Naar men verneemt heeft mej. G. Hardeman te Gouda haar ontslag gevraagd als hoofdonderwijzeres aan de school voor jonge juffrouwen aldaar. Door de commissie voor de eind examens aan de hoogere burgerscholen in Zuid- Holland zijn geëxamineerd 58 candidaten, waar van 56 voldoend examen hebben afgelegd onder deze behooren vau de hoogere burgerschool te Gorinchem de heeren A. C. Visser, B. W. Bolo- mey, M. F. BoonzajerA. Van Drooge, H. W. Braakman en VV.J. (J. Verhage, Twee der leerlingen van de La- tijnsche school te Gouda, de heeien J. V. d. Crab en P. Peelen, zijn, na het houden eener verhandeling iu de Latijusche taal, tot de aca demische lessen bevorderd. GEMENGDE BEBICHTEN. Donderdagochtend ontstond er brand in een zomerhuis te Krimpen a/d Lek. Een voorbijganger ontdekte het en maakte de bewoners van het aangrenzende gebouv wakker. Door spoedig aangebrachte hulp heeft zich de brand tot dit ééne perceel bepaald. De vier draaimolens, welke de jongste kermis te Gouda opvroolijktenhebben te zameu f 450 staangeld opgebrachtéén er va» zelfs f 160. Dit was het gevolg der verandering vau loting om de staanplaats, in inschrijving voor staangeld. Als eene bijzonderheid verdient vermelding, dal in het begin dezer week door den 92-jarigen landbouwer C. Raaphorst, wo nende in de gemeente Bnelrewaard, nog een omgang is geploegd. Genoemde persoon mag zich voortdurend in eene goede gezondheid ver heugen. Het Italiaansche schip Bertine, met rijst geladen, is gisteren te Etordrecht vódr den stoomnjstpelmolen van den Heer H. Vlie- genhart, voor wien de lading bestemd was, in brand geraakt. De helft der lading, 5000 balen, was nog in het schip aanwezig. Door behulp der brandweer is meu er in geslaagd den brand meester te worden, ofschoon de la ding zwaar is beschadigd. In den morgen van 17 Aug. 11. is L. Slingerland met zijne roeiboot op de Lek, onder de gemeente Nieuw-Lekkerland, in aan varing geweest met de stoomboot Schoonhoven. Slingerland geraakte met zijne boot aan bak boordszijde onder het rad en bleef gednreude 5 minuten onder water, zoodat hem het borst been gebroken eu onderscheidene deeleu van het lichaam gekwetst werden. Hij is terstond door de heeren Ternedeu en Egberts genees kundig behandelddoch men vreest voor het beboud van zijn leven. Naar men verneemt was de man aan doof heid lijdende), zoodat de tijdig gedane waar schuwingen met door hem gehoord werden. Alaandag namiddag is een tjalk schip, te Capelle thuis behoorende en diep met steenen geladen, in de rivier de Merwede nabij de gemeente Gorinchem lek gesprongen en is het vaartuig zoo spoedig gezonken, dat de opvarenden, bestaande uit den hoogbejaarden scüipper A. M. en zijn gezin zicb te namver- nood in eene kleine roeiboot hebben kunnen redden, en daar bodem noch inboedel was ver zekerd, ziet hij zich door dit ongeval van al zijn have en goed beroofd. Naar men wil zal te zijnen behoeve £en beroep worden gedaan op de algemeene liefdadigheid. Men verhaalt te Gou<jla, dat een tijger, uit een der diergaarden ^onzer groote «teilen ontsnaptte Waddinxveen een groot getal schapen heeft gedood en daar schrik en ontsteltenis veroorzaakt. (N. Gor. Cour.) In de vorige week heeft een aan de gemeente Gouda vreemd manspersoon, die zeer fatsoenlijk gekleed was, drie winkeliers aldaar bedrogendoor onder bedriegelijke voor wendsels bij twee hunner, ieder een zilveren cilinderhorloge en bij den anderen een paar bottines aan hem zonder betaling te doen af geven. Diezelfde persoon heeft getracht ook nog anderen op te lichten, hetgeen echter met is gelukt. Dinsdag heeft men te Gorin chem op den Ha vend ij k eene kat, welke men dolheid verdacht, afgemaakt. Maaniag is in de rivier de lJsel, in de onmiddellijke nabijheid der gemeente Gouda, oen jongen verdronken, die, bij de groote warmte, aldaar was gaan baden. Zondag-morgen is te Lekkerkerk aan den Kerk weg in het water geraakt en ver- dronkeu L. Huigen, Wed. van E. Oudenaarden Dinsdag-mid/lag is H.. V., touw slager te Gouda, bij het zwemmen in de We tering achter den Kattensingel aldaar verdronken. Deze persoon laat een zwangere vrouw en vier kinderen na. LI. Dinsdag is teOudewater een 6-jarige jongeling, G. d. B., die met nog eenige andere jongens was gaan zwemmen, ver dronken. A. H. Kelfkens, de man die 54 jaren lang de gevaarvolle taak verrichtte om bij feestelijke gelegenheden de vlag op de spits van den Utrechtschen Dom te steken, is deze week in 75-jarigen ouderdom op zijn bed ge storven. Alseen bijzonderheid kan gemeld worden, dat zich in het land van A. Alting, koopman te Harkstede in Friesland, eene koe bevindt, die zich laat zuigen door drie varkens. Een weduwe hertrouwde met den broeder van haar overleden echtgenoot. Het por tret van den eersten man hing aan den wand toen een paar jaren later iemand binnen kwam en vroeg wiens beeltenis dit was. Dat, antwoordde de vrouwis het portret van mijn overleden schoonbroeder. In het an.ders zoo rustige Does burg geeft een conflict tusschen den Gemeen teraad en de bedienaren van den godsdienst veel stof tot discours. De pastoor en de ka pelaan eu de dominés ontvingen dezer dagen een missive van het Btadhuis, waarbij hun werd meegedeeld, dat zij tot de vereerende betrekking van «waterdragers bij de brandspuit" waren be noemd. Met die eer waren zij echter volstrekt met ingenomen en eenstemmig gaven zij den Raad in overweging, om toch die betrekking aan anderen op te dragen. De pastoor en de kapelaan protesteerden tegen hun benoeming in zeer gepaste bewoordingen, te kennen gevende, dat naar ban meeuing een bedienaar van den godsdienst moeilijk bedienaar van de brandspuit kon zijn, maar de predikant der Herv. gemeente, de heer dr. Faure, was zuo verontwaardigd, dat hij aan den gemeenteraad schreef, dat hij, zoolang de Commune van Parijs nog niet naar Doesburg was overgebracht, geen waterdrager rkoos te worden, en dat de hem gedane op- t.. icht "in strijd was met zijn privilege eu rechten. In de eerstvolgeude raadsvergadering gaf dat i roflict tot uitvoerige bespreking aanleiding. De lorzitter wilde, om alle verdere onaangenaam- i den voorkomeu, de bedienaren van den gods- uienst maar vrijstellen, maar anderen waren daartegen en meenden, dat dan ook de waar digheid van eeu lid van den gemeenteraad het «aterdragen met toeliet. Nog anderen waren m meening, dat er van vrijstelling in het ge- li el geen sprake mocht zijn. De quaestie is i ig niet uitgemaakt. Zooals bekend is, wordt de romp in de verongelukte stoomboot //Schiller" door (.uikert onderzocht, en is reeds menig kostbaar ueel der lading op die wijze geborgen. De mededeelmgen der duikers aangaande de lijken door hen gezien, hebben aanleiding gegeveu tot het volgende voorval. Iu de afgtloopen week, meldde zich een jong meusch uit Luxemburg, Frans Hauser geuaaind, aan het station aan, vanwaar de onderzoekingen per duiker geschie den. Hy was te uauweruood van eeu hevige mekte hersteld, die hem aangetast had ten ge volge van den schok, door het bericht van het vergaan van de «Schiller" veroorzaakt, aan boord v uirvan zich zijne moeder en beide zusters be- juden hadden. Sedert hij, hoewel nog lijdend, ne boven bedoelde mededeelmgen der duikers vernam, had hij rust noch duur; hij wilde de lijken zijner dierbaren aan den schoot der baren ontrukken. Zijn verlangen werd ïugewilligU, en laatstleden Zaterdag werd hem het helaiduiker- toestel aangedaan, en daalde hij, van twee ge oefende duikers vergezeld, in zee af. Na twintig minuten zoekens zagen zyue med- gezellen, dat hij zich naar een donkere massa begafdie zij niet met juistheid kondeu onder scheiden. Zij volgden hem dadelijk en bereikten hem terwijl hij alle krachten inspande om een rotsblok te beklimmen, waaraan de bedoelde donkere masaa scheen vastgehechthet was het lijk van een zijner zusters. Zijne krachten be gaven hem, eer hij op de rots was, en zijne geleiders kwamen te hulp. Een vreeselyk schouw spel wachtte hen. Een verbazend groote zeekrab hield den hals van het lijk der jongste zuster tusschen zijne scharen vastgeklemd. Hauser be twistte het overschot van het jonge meisje aan het zeemonster, dat zich woedend verweerde en zijne prooi niet los liet. De duikers zagen dat de strijd hopeloos en Hauser te zwak was. Zij gaven het sein tot ophalen en doodelijk ontdaan naar geest en lichaam werd hij boven water gebracht. Hij heeft het afgrijselijk schouwspel en de doorgestane vermoeienis niet kannen over leven, maar is nog denzelfden avond bezweken. Eenige dagen geleden heeft men nabij Gladbach het lijk gevonden van een man, die men vermoedde dat uit roofzucht vermoord was, daar het lijk van alle kleederen was ont daan. Een paar dagen later hoorde eene on derwijzeres aldaar een harer kleinste school meisjes iets vertellen van een pak oude kleederen, hetwelk vader te huis gebracht en voor veel geld verkocht had. De onderwijzeres achtte zich verplicht in stilte daarop de aandacht der po litie te vestigen, en naar hetgeen thans wordt gemeld, is de vader van het meisje, onder be schuldiging van den moord te hebben gepleegd, in arrest genomen. NAGEKOMEN BERICHTEN. Gisteren vierde de Koninklijke Nederlandsche fabriek van gouden en zilveren werken van de heeren J. M. Van Kempen Zonen te Voorschoten haar veertig-jarig be staan. Het geheele personeel, ongeveer 150 man tellende, werd des morgens door de hee ren Van Kempen in de gelegenheid gesteld den schoonen Haarlemmerhout te bezoeken en des namiddags feestelijk onthaald. Bij den aanvaug werd den heer Van Kempen namens het geheele personeel een fraai souvenir aan geboden, beslaande in eene kunst-étagère. De gulle vroolijklieid die aan den feestdisch heerschte werd niet weinig verhoogd door eene aanzienlijke gift, geschonken door de heeren Van Kempen aan het weduwfonds dat door het personeel was opgericht, als eene waardige herinnering aan dezen heugelijken feestdag. INGEZONDEN. Mijnheer de liedacteur Na de bevestiging van Ds. N. te Langerak b/z de Lek loopen hier en in den omtrek vrij schandelijke geruchten. Het kan er toch niet bij door als men iemand maar gaat belasteren ten koste der geheele NH. gemeente, 't Is een tijd van openbaarheid en laster moet ontmaskerd worden, 't Is daarom dat ik op deze wijze ieder, die hiertoe in staat is, oproep, om de lasteraars in deze zaak tot zwijgen te brengen. Met dankzegging voor de ontvangen plaatsruimte, Mijnbeer de Redacteur Uw bestendige lezer, SCHOONHOVEN. X. Mijnheer de Redacteur! Heb de goedheid aan de volgende regelen een plaatsje in uw blad te willen schenken. Met verbazing lazen wij het ingezonden stuk van den Heer P. Boon Jr. in het nommer van den 15den dezer. Met verbazing zeggen wij, want wij weten niet, waarover wij ons meer moeten verwonderen, óf over den stijl, óf over den inhoud, óf over de vele tegenstrijdigheden, die in het stuk voorkomen. Eén ding lezen wij er in hoofdzaak uit, nl. een per soonlijk teleurgesteld gevoel over de niet herkiezing als lid van den gemeenteraad van den «voor geen heeren bevreesden" onderteekenaar. Maar zulks is te begrijpen, 't Was dan ook niet aardig zoo door eene beslissende meerderheid van stemmen van het kussen gehaald te worden. Maar kom, maak u nu eens niet boos, heer Boon, als wij uw stuk eens nagaan. Dat de stijl veel te wenscben overlaat, houden wij er voor, is uwe schuld niet: dit bewijst alleen, dat uw secretaris niet voor zijn taak bere kend is. liet is immers niet te veronderstellen, dat iemand die als lid van den gemeenteraad steeds met wijsheid dacht aan de woorden van Salomo, «Spreken is zil ver, maar zwijgen is goud," op eens zulk een vloed vau woorden tot zijne beschikking zou hebben. Waarlijk het begin van uw stuk is wel oolijk; gij wist uiet, dat er twee partijen in deze gemeente bestonden, maar kom dat is immers maar gek schee- ren! Mogelijk kendet gij de woorden liberaal en anti liberaal niet, maar gil wist toch wel, dat er eene partij van vooruitgang bestaat en eene partij die zulks niet wil. Maar ziet hier al dadelijk eene tegenstrij digheidwant later verzekert gij weer, dat er hier eene liberale partij bestaat; ol meendet gij soms, dat alles één was en dat gij dus ook liberaal waart Iets verder moeten wij u doen opmerken, dat gij ge lijk hadt, door te zeggen, dat liberaal of niet de leus der strijdende partijen niet geweest is, maar waar is bet, dat de keus geweest is tusschen man nen van vooruitgang, volksontwikkeling, goed onder wijs en mannen, die dit alleB tegenwerken. En dan spreekt ge van een leugen, maar goede vriend, gij weet toch wel dat deze leugen niet in het be richt stond, waarop uw stuk doelt. En nu eeu antwoord op uw vraag aangaande de de benoeming vau den heer V. d. Berg. De heer V d. Berg is door ons candidaat gesteld, onafhankelijk van zijne richting. Het kon en mocht alleen de vraag zijn of de candidaat geschikt voor de betrek king en zelfstandig genoeg was om niet aan den leiband van anderen te loopen. Wij vertrouwen dit van den heer V. d. Berg en het zijn ook hoogst waarschijnlijk deze redenen geweest, welke de door u genoemde, streng rechtzinnige partij bewogen heeft bij de eerste stemming dea heer V. d. Berg wél en u niet to verkiezen. Dezelfde redenen hebben ook gewogen bij de her stemming tusschen den heer Boogaerdt en uw per soon, eu was het dus zeer natuurlijk, dat enkelen van de door u genoemde streng rechtzinnige den heer Boogaerdt stemden.Wij hébben te goede ge- daohteu van u, dan dat gij zulks niet zoudt toestemmen. Uw gezegde «dit zouden zij misschien niet gedaan hebben, zoo de inzender waarheid sprak," verklaren wij niet te begrijpen. 'tls óf te hoog óf te laag voor ons, wij kunnen er niet bij. Gij erkent overwonnen te zijn, maar gesneuveld op het veld van eer. Bravo! Welnu, lees dit versje van de Oénestet dan eens: «Met u strijd ik niet meer, fatsoen gebiedt mij 'tzwijgen. «Een snuifje*) bood men ugij gooit met p..rdev...n.— Maar o, wat draaft ge nu weer door, als ge zegt, .wij hebben gedaan wat wij konden, en later blijkt weer, dat ge meent niet op uw hoede geweest te zijn; dat gaat toch niet zameu. Gij verklaart herhaaldelijk in uw stuk, de waarheid te willen zeggen, echter kunnen wij den wil moei lijk voor de daad houden, wanneer ons blijkt, dat gij willens en wetens vau de waarheid afwijkt. Eilieveheer Boonhoe durft ge toch beweeren dat sommigen alléén op hun patent gestemd hebben en geen cent in den gemeente-omslag betalen. Wij vragen u, noem slechts een enkele. Gij weet toch zeer goeddat de door u bedoelde patent stemmers in verhouding meer in de gemeente-belasting beta len dan gij. Foei wat hebt ge daar nu weer een grove onwaarheid uitgesproken. Neen, gij praat van schamen, over zulke onwaar heden moest gij u schamen. Verder spreekt ge op uwe waarheidlievende wijze van vrije stemming, treu rige bladzijden, om niet te vergeten, de aardigheid die ge debiteert, dat ge de zegepraal der liberale partij blijft ontkennen, nadat gereeds vroeger gezegd nebt, dat ge overwonnen zijt. Dat is immers nu de goede lieden voor 't lapje houden. Maar komik wil eindigen, alleen wil ik u nog zeggen, dat het nootje, dat ge nog ten beste geeft, het grappigste van alles is, want daar slaat ge toch zoo aardig door, dat ieder verstandig lezer er om lachen moet. En nu nog een versje tot besluit. !#Te ver! wat meent ge er mee?spreek juister! zeg (het mij? «Te ver is dat uw doel ofwel Uw neus voorbij. U bij voorbaat dank zeggende, Mijnheer de Redac teur! voor de opname dezer regelen, Hoogachtend Uw. Uw. Dienaar, J. H. v. SANTEN. KEIMPEN a/d Lok19 Augs. 1875. 28 Stemmen. Mynheer de Redacteur Fimmer had ik kunnen vermoeden, dat ik naar aanciding van het eenvoudig en beknopt bericht, dat ik UEd. over den afloop der gemeenteraadsver kiezing alhier toezond, nog de pen zou moeten op vatten. Het ingezonden stuk in uw nommer van 15 dezei schijnt dit echter noodig te maken. De voor geen heeren bevreesde heer P. Boon Jr., zichtbaar doos omdat hij opgeruimd is (sic!), heeft dit stuk bhjkfcaar doen opstellen om zijn woede te koelen aan de partij die hem uit den zadel heeft gelicht, en om geschikt hiertoe te kunnen geraken, begint hij met mij, uw armen correspondent, die toch uit deu tard der zaak geroepen was UEd. den uitslag der herstemming te berichten, de leste lezen. Waar aan ik echter zijn beschuldiging van onwaar geweest te zijn verdiend heb, ik moet u ronduit zeggen goed kan ik dat nog altoos maar niet vatten. Het kan alleen zijn omdat ik wat meer gezegd heb dan vol strekt noodig was, omdat ik niet tevreden was met een bloote yermelding der cijfers, neen, ik voegde er, o gruwel, bij: «Deze herstemming bracht de li berale partij een volslagen zegepraal, want daardoor verkreeg zij een beslissende meerderheid in den raad." Op deze zinsnede dan moet en kan zijn aanval alleen gericht zijn. Hij noemt dit: hoogst onnauwkeurig, «liter heb ik waar en onwaar schromelijk dooreenge- mengd, over zulke praatjes moest ik mij wel scha men!" Maar, mijn hemel, over welke praatjes? Dit zal mij wel altijd duister blijven Wat ik alleen uit het schrijven begrijp, is: dat ik de woorden liberale partij niat had mogen bezigen, en waarom niet? Umdat (zegt de heer Boon), de heer Boogaerdt den doorslag gekregen heeftdoor de stemmen van enkele z. gen. streng rechtzinnige personen. Maar, eilieve, waarde heer Boon, luister nu eens goed. Gii zelf geeft toe, dat er in deze gemeente enkele lieden worden gevonden die zich liberaal noemen. Welnu, deze stellen een candidaat; hun candidaat wordt ge kozen (met wiens hulp doet bier weinig ter zake); wanneer ik nu eenigszins wil aanduiden welke partij heeft gezegevierd, hoe kan ik dan andere woorden, als de gekozene, bezigen. Moest ik wellicht geschre ven hebben: de candidaat van zekere lieden in deze gemeente die zich liberaal noemen is, met behulp van enkele z. gen. streng rechtzinmgentot lid van den gemeenteraad gekozen. Mijn hemel, wat een om - haai van woorden; stel bijv. eens de herstemming had een ander resultaat opgeleverd; dan bed ik, op dezelfde wijze voortgaande, moeten berichten: de candidaat van zekere lieden in deze gemeente die er prijs op stellen, domme, onzelfstandige mannen, die naar hun pijpen dansen willen, als leden in den raad te hebben, is met behulp van het minst ontwikkeld gedeelte der kiezers als zoodanig gekozen, Op deze wijze echter zouden mijn berichten wat omslachtig worden en mij te veel tijd gaan kosten. En hier mede, mijnheer de redacteur, meen ik te kunnen vol staan, daar ik wellicht reeds te veel plaatsruimte gevergd heb. Alleen noodig ik UEd. en de lezers van uw blad vriendelijk uit, mijn bericht van 8 dezer te vergelijken met het uitvoerig artikel door den heer P. Boon Jr. geteekend ten einde op te merken hoe de man mij bijna alleen aanvalt over dingen die ik volstrekt niet gezegd heb, en die ik derhalve ook niet behoef te verdedigen. De zijdelingsche beschuldigingen den leiders der liberale partij toegevoegd, over de wijze waarop zij voor hun candidaat geijverd hebben, laat ik liever aas henzelven ter beantwoording over en ben Met hoogachting, Uw Correspondent. KRIMPEN a/d Lek, 19 Augustus 1875. De woordenrijkheid van den heer Boon is te neer opmerkelijk, daar de man in zijn betrekking als lid van den raad bijna nimmer een woord sprak. CORRESPONDENTIE. De advertentie uit Gouda wordt niet geplaatst. Het ingezonden stuk uit Ammerstol kan niet in zijn geheel worden opgenomen. BURGERLIJKE STAND. GEMEENTE SCHOONHOVEN. Ingeschreven van 13 tot 20 Augustus 1875. GeborenJannigje, ouders G. Van der Dussen en K. Schenkel.Antuonie, ouders T. Rikkoert en P. C. Stoové. Wouter, ouders C. Rietveld en H. Van Ettinger Cornelia, moeder P. A. Van Veelen. Ondertrouwd: Mr. G L. Van Oosten Slingeland met C. J. Cambier Van Nootenwonende te Lopik. Getbodwd: P. De Wit met M. M. Koppenol. P. Verhoef met N. l'e Zeeuw. Overleden: J. C. Den Besten, oud 6 weken. J. Hollebeek, oud 3 maanden. Zalmylssoherlj te Ammerstol. Aan.deu afslag geweest van 16 tot 21 August.: 69 zalmen en van de vissclierij „de Bol" 14 zallnen; prijs van de zalm van f 1,25 tot f 1,00, van de St. Jacobszalm van f 0,95 tot f 1,40 per half kilo. Getrouwd CORNELIS IN 'T VELD en ANNA VAN DIJK, die, ook namens wederzijdse he betrekkingen, hartelijk en dank zeggen voor de vele bewijzen van deelneming, bij de voltrekking van hu» huwelijk ondervonden. DUSSEN, 12 Augustus 1875. (7627) Getrouwd te STOLWIJK, op 20 dezer: KNGEL OOMS, van Goüderak, met WIJNTJE ANKER, die tevens aan hunne wederzijdsche familiebe trekkingen hartelijk dank zeggen voor de deel neming, bij deze gelegenheid ondervonden. (7632) Heden overleed, tot diepe droefheid van mij en mijne Kinderen, mijne hartelijk geliefde Echtgenoote ADRIANA UITTEN BOG AARD, in deu ouderdom van ruim 37 jaren. W. SMIT. HAASTRECHT, 20 Augustus 1875. (7630) Heden overleed, na voorzien te zijn geweest van de laatste H. Saóramenten van onze Moe der do Heilige Kerk, mijne dierbare Echtgenoote CATHARINA JOHANNA van WAMEL, in den ouderdom van bijna vier en dertig jaren, mij nalatende twee Kinderen, te jong om hun verlies te kunnen beseffen. M. V. J. VERROEN. SCHOONHOVEN, 21 Aug. 1875. (7637) TE AMEIDE. De Ondergeteekende geeft bij deze aan de geachte ingezetenen van A.m0id0 en TiOll- hOVOn kennis, dat zij in de maand Septem ber weder eene lading zal ontvangen. Zich in de gunst van het geëerde publiek aanbevelende, belooft zij de kolen tegen zoo laag mogolijke prijzon te zullen leveren. (7626) worden gokooht en tor convorsio ing0- lovord, door den Commissionair in Effecten GOUDA WESTHAVEN. (™3>* Die iets van mij te vorderen lieeft, wordt verzocht voor den 31en eerstkomende daar van opgave te doen. (7615) 1'. PEEREBOOM. vereenigt in zich de eigenschappen van het Carlsba- der, Emser en Mariënbader zout en bewijst uitmun tende diensten bij hoofdpijn, verstopping en slechte spijsvertering, benevens de kwalen, die daaruit voort komen, zooals maagpijn, migraine, aambeiien en in 't algemeen de ziekten, waartegen men zich van la- ieermiddeleiGiedicn^Ir^erzegeGe^loozen^ Borstpastilles uit drop, salmiakzout, mout, anijs, zwavel en extract van slaapbollen zamengesteld en goed van smaak zijnde, worden door alle doctoren bevonden bet beste middel tegen hoest, schorheid, keel- en borstpijn te zijn. In en doozen a 50 en 30 cents, in proefzakjes a 15 cents. S t li a 1 w ij n. Het is van algemeene bekendheid, dat ijzer een onmisbaar bestanddeel van ons bloed is. Waar het in te geringe hoeveelheid voorhanden is, zijn kwaad sappigheid, bleekzucht en klierziekten de natuurlijke gevolgen. Van alle zoogenaamde ijzerpraeparaten is aeze oplossing de geschiktste. Eén eetlepel bevat 0,15 gram ijzer in een licht verteerbaren vorm. De fla- con kost f 1. Kliabarber, Slijm-Maag-pillen pei^oo^nctJ>(^)illei^2j^cents^^^^^^^^^^^^ Boterpoeder verkort den tijd van het karnen, maakt de boter vas ter, beter van smaak, fraaijer van kleur en verhindert bet sterk worden. In pakken voldoende voor 500 kan melk a 30 cents. Bij ieder artikel i* «ene uitvoerige gebrttik»aanwg«ing. Bovenstaande artikelen zijn te bekomen in de be kende depóts, voornamelijk: (7612) Schoonhoven, Wed. WOLFF Zn. Albia*«erd«raG. Maat Ez. Bodegraven: H. Rollmann. Dordrecht: Wed. Köhn Co.; J. Krim; Leon Pennoch; B. Bischop. Gorinchem: N. Stufkens; B. J. R. Bosch.Gouda L. Welter; L. Schenk. Oudewater: F. Jonker-Idenburg, Ap. Rotterdam C. J. W. Snabilié, Apoth.; T. E. v. Santen- Kolff Apotb.; F. W. C. Ledeboer, Jr., vis vis 't Stad huis;' M. Cloos, Apoth., Rang 441; 8. J. G. Wulff, Westnieuwlaud; v. Ypcn Co., Sehied. Dijk 288.— Utrecht v. ltinkh- Herminghuijzen, Twiiest Wed. J. Porton, Hamburgerbrug; J. Derksen, Witte Vrou- wenstr.; J. J. L. v. Haarlem, Vredeb. 745; K W. Hout zager, Ap., Sadelstr.T P.v.d.Bergh&Zn.,Heiligew.— Vianen J. C. Stuart. Woerden N. C. v. d. Kas. En in de andere plaatsen in de bekende depots. Emmerik. H. von Gimborn,

Schoonhovensche Courant | 1875 | | pagina 2