.as«» 3 4 3 3 8 3 3 1816. 5 5 5 A f 1000. 5 hf 1000. 5 2e leen. 4| ,1867/69. 4 i. .3 5 5 5 f r N*. 324. I ZONDAG 29 AUGUSTUS. 1875. WEEKBLAD VOOR DE KRIMPENER-, ALBLJ88ER- EN LOPIKERWAARD EN OMSTREKEN. sir1" f*,’°4 BINNENLAND. BUITENLAND. OVERZICHT. A) - M en 81 Vi ?ndhed< 7 ander S. W. JST. VAN JSrOOTHJST, Uiteiwra. g- 1869. 98 100 7. 97«/4 teen te Rui- o- .si. 000. 347. 119 77‘/, 1007. 1047. 1017. 1017. 94/, 847, Prijs der AdvertentiënVan 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzen ding franco, en uiterlijk tot Zaterdags-voormiddags ten 10 ure. Deze Courant wordt geregeld iederen Zaterdag-middag verzonden. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheels rijk 0,80. IOO7, 1007, 176 7, 386 390 61'/, «7. 64’/, 286 7, 698 144 7, 100 7, 99V1 101 96 978 111 84 107, 83 19 15’71. 102 7. 477, 137. 877. 147. 63 75 99’/. «37, 90 W. w/. 50’/, pluUlD, OBir MAAL worm irordeo ,l„Ur, TWEI MAAL U raluote. pW—hl. 5'7!. 258 7, 242 7, SCHMNHBVENSCHE Ml 1209 M9., galerij ter lengte van van 6,59 meter en t w door middel van zuilen en arcaden aan het land terras vóór het badhuis verbonden. Deze galerij zal toegang geven tot 18 magazijnen van ver schillende bestemming. Aan elk magazijn is eene woning verbonden, bestaande uit twee ka mers, een keuken, een kantoor enz., gedeelte lijk aangebracht op den beganen grond en op de jmsschenverdieping, De galerij zal verder toe gang geven tot bovenwoningen, die in twee verdiepingen boven die galerij zullen worden opgebouwd. Deze woningen zullen te zamen béstaan uit 24 afdeelingen en 76 vertrekken van verschil lende afmetingen, met balkons, portierskamers, en gasleiding en verdere inrichtingen, een aangenaam verblijf noodig zyo. De ,ullen alle gemeubileerd worden «n de Bloemendaalsche duinen, voorgevallen. Een soldaat infanterie, te Haarlem ongeluk doodgeschoten. In verschillende plaatsen van ons land zal thans het eerste hardglaadat op 2000 de fabriek van de heereu Jeekel, Mijnssen en Co. te Leerdam vervaardigd wordt, verkrijgbaar zijn. M J T U W - water* V. -- ^U. Ó1C tot- Q W Nu de muziekmeester J. H. Wen- vertrekken zullen alle gemeubileerd worden tu 8. 100. —Nov*. 5 r.Ang. 5 .—Juli. 5 .—Oct. 5 50, 1854. 09, 1860. v 1864. n 5 5 6 7 5 6 I. 6 6 6 5 - - M 3 3 aandeel. f 5 5 5 r. 5 Lst. 100. 5 ask. 5 3BT1N. ert. 2e Sectie. 7 1869. 7 3 5 7 6 3 3 zegowina schijnt, dank zij de bemiddeling deid"«kilogr. ballaststeen, tot verlenging groote mogendheden, zijn langsten duur gehad .te... te hebbeu. Op initiatief van het gouvernement te Weenen hebben Oostenrijk, Duitsoh- land en Ruslandin overleg met Engeland en Frankrijkbij de Porte stappen gedaan on aan den opstand langs den eenig mogelijken weg onderzoek en wegneming der grieveneen eindt te maken. De Porte kon moeielijk anders doen dan deze voorstellen aannemen. Zij zal nu door een gemachtigde met de opstandelingen in over leg tredenterwijl de mogendheden van hunnt zijde aan de insurgenten zullen duidelijk maken, dat zij op geene hulp of tusschenkomst te reke nen hebben. Het is echter te hopendat zij tevens de Turksche regeering zullen weten te noodzaken aan de onderdrukte bevolking recht vraagpuntendie de Minister v te doen wedervaren en aldus alle aanleiding der Zaken blijkens de memorie voortdurende onlusten weg te uemen. Op de Engelsche kusten heeft eene aanva- ring plaats gehad van het koninklijke jacht Alberta dat de koningin met gevolg van WigAi naar het vasteland overbrachten het zeilschip de Mitlletoe. Laatstgenoemd vaartuig is onmid- dellijk gezonken terwijl de Alberta met weinig schade vrij kwam. Niettegenstaande de beman ning van het jacht alle pogingen tot redding in het werk steldekwamen twee personen daarbij omterwijl vele andere ernstig gek wetst werden. De Grieksche kamers zijn door den koning met eene troonrede geopend. Het tegenwoordige kabinet zal vervangen worden door een gekozen uit de nieuwe meerderheid. Rusland maakt zich reeds gereed eene expe ditie uit te rusten tegeu de opstandelingen van diokand die hun Klian verjaagd hebben. Er is veel kans dat in Perzië eerstdaags hetzelfde ge schiedt. Dq ambtenaren en militairen hebben daar i sedert 18 maanden geen tractement ontvangen, daar alle inkomsten door het Hof van den Schah verslonden worden De bevolking is te arm om meer belasting op te brengen. De Schah schijnt dus op zijn uitstapje door Europa niet veel ge leerd te hebben. 1ICHTBH. lenncp sohil f21,-a 22,-; 'oeboter 66 A 68 ct., wei- If kilokaas f 21 A 32, t., overloopers f 8 A 12, en 114 a 16; vette kal- nuchtere idem 8 A 10 gul- t 2,50 A 3,00, poters f 1,50 en f 5,00 A 6,00peren ieren f3,80.per 100 stuks. Ie groote kaasmarkt heden ;aaa; 1ste soort van f30 I tot 30. Vlugge handel. A 1,62, weiboter f 1,30 i biggen voor Engeland 24 ire dito f 7 A 20, nuchtere Aug. Aangevoerd 1137 kalveren, 3 nuchtere kli mmeren, 233 varkens en geiten. 3 ct., 2de qual. 60 ct.; 2de qual. 75 ct.; 8cha- per kilo. Voor Londen Ie qual. f 59, 3de qual f 56. i Zeeuwsche f 9,00 A he en Overmaassche f 8,80 en Zeeuwsche f 7,30 A 8,00, rabantscbe f 7,20 A 7,70, rsche, Overmaassche en 1,25, mindere f7,00 A 7,50. 3he winter f 6,50 A 6,80, mindere f 5,00 A 5,90, 5,00 A 6,30. ire f5,30 A 6,30, lange en Ae f265 per 2100 kilo. Sr was héden veel vee ter |k levendig. 280, kalfvaarzen f 140 A A 150, hokkelings ossen 5, nuchtere kalveren f 10 per kilo. 18. i 26 stuks. irwe. Puike nieuwe Zeeuw- aassche f 9,40 A 9,80, goe- e en blauwe f 8,50 A 9,00, he f 7,60 A 8,00 en Orer en Vlaamscbe winter xak- naassche en Flakkeescha iche en Vlaamscbe zomer- [*6 50’80 Overmaas- van-hat bui- tenstortbed van de Noordzeesluizeu, gein» Velsen. Minste inschrijver de heer 0'. de ter Jzn. te Hardinxveld voor f16870. Door de spoorweg-comité's in de Landen van Heusdeo en Altena, Tilburg en de Langstraat is een adres ingediend bij de Tweede Kamer, waarin zij zeggen met groote teleurstel ling kennis te hebben genomen van het Regee- nngs-voorstel tot het aanleggen van spoorwegen voor rekening van den Staat, dewijl daarin ge mist wordt eeue lijndie de Landen van Heusden en Altena en de Langstraat door aansluiting te Tilburg en Gorinchem iu het spoorwegverkeer zou opnemen. Voorts wordt daarin breedvoerig aange wezen, dat deze lijn geheel voldoen zou aan al de Minister van Binnenlandsche w a van toelichting op bet spoorwegontwerp ter toetsing heeft voor gesteld. Het Utr. Dagblad verneemt, dat door den Minister van Binnenlandsche Zaken is bepaald, dat voortaan de zomeidienstregelingen voor de spoorwegen zullen aanvangen met 15 Mei en de winterdienstregelingen met 15 October. Voor den aanstaanden winterdienst zal reeds de nieuwe bepaling moeten in werking treden. Gedurende deze week is te Maas tricht het XlVde taal- en letterkundig congres gehouden, waaraan een groot aantal leden deel namen. De hoogieeraar Dr. P. De Jong te Utrecht heeft voor de benoeming tot gewoon hoogieeraar in de letterkundige faculteit der Leiasche hoogeschool bedankt. Een alom geacht en geëerd inge zeten van Utrecht, de heer R. Van Rees, emeritus hoogieeraar in de faculteit der wis- en natuurkunde, is deze week overleden. Als mensch en geleerde had hij grooten naam gemaakt, zoo- dat zijn heengaan, hoewel op vergevorderden leeftijd, nog gevoelig treft. Door de ci viel - ingenieurs, de Heeren A. Huet te Delft en M. H. Hartogh te Amsterdam, is bij den Gemeenteraad van Utrecht ingezonden een verzoek, om voorloopige concessie tot aanleg van een waterleiding. Donderdag is op de werf van de wed. C. Boele en Zonen te Slikkerveer de kiel gelegd van de schroefsleepstoomboot Nijmegen- sclie sleepdienst n°. 4, voor rekening van den heer H. Van den Bout te Nijmegen. De ma chine wordt vervaardigd door de fabrikanten W. De Bruin en Co. te Dordrecht. Gedurende het verblijf te Gorin chem van een van Z. M. stalen kanonneer booten is aldaar een 14-jarige knaap, M. S. genaamd, aan "een zijner oogen blind, hetgeen oppervlak kig niet te zien was, nochtans door den offi cier van gezondheid voor den dienst geschikt verklaard en heeft de knaap diensvoigeus vrij willig dienstgenomen. Sedert is het bedrog, waarin een konstabelsmaat verreweg voor het grootste deel de hand heeft gehad, in een onzer Marine havens ontdekt geworden en zijn, naar men verneemt, op hooger last reeds eenige getuigen in deze zaak door den commissaris van politie te Gorinchem verhoord. Naar men verneemt, zal de zaak van den sergeant K. voor het hoog militair gerechtshof in behandeling komen. Mr. M. J. Van Oosterzee, advokaat bij dit hof, zal alsdan ambtshalve als zijn verdediger optreden. Den lOden Augustus jl., des voor- middags tusschen 11 en 12 uren, zijn vau de stoomboot Johan de Wit II, varende tusschen Dordrecht en Rotterdamdestijds liggende voor laatstgenoemde Gemeente, verdwenen de post pakketten van het postkantoor, bestemd voor Slikkerveer en Alblasserdam. In het zakje voor Slikkerveer was nog aanwezig een verzegeld pakket, voor Ridderkerk bestemd. Gisteren is bij het tirailleeren in een treurig ongeluk van het 4e regiment m garnizoen, werd bij Bij Kon. besluit is aan D. H. Bresser, te Gorinchem, als blijk van Zr. Ms, goedkeuring en tevredenheid wegens de redding van een drenkeling uit de haven aldaar op 26 Juni jl., toegekend de bronzen medaille, inge steld bij besluit van 22 Sept. 1855, alsmede een loffelijk getuigschrift. Aan den heer C. G. Van Huls, nieuwbenoemd rijks-ontvanger te St. Anna- Parochie, is toegestaan zijne woonplaats te vesti gen te St. Jacobi-Parochie. Zondag wordt Z. K. H. de Prins van Oranje en Donderdag Z. M. de Koning uit het buitenland te ’s-Hage terugverwacht. Nadat in de gemeente Gouda een voorloopige proef is genomen met de uitgave van een uitvoerig verslag van den Gemeenteraad, is nu besloten, dat verslag geregeld te doen uitkomen. Tot verbetering van het aan het Utr. Dagblad ontleend bericht uit Noor- deloos, in ons vorig noinmer, schrjjft men ons van daar: In de raadsvergadering van 18 Au gustus jl. is de jaarwedde van den nïfedw te benoemen hulponderwijzer bepaald op f 500, met eene gratificatie van f 50 na een eenjarig verblijf. Verder is reeds in de vergadering van 21 April jl. het besluit genomen tot het aan gaan eener geldleening, niet van f 4500, maar van f4100, tegen eene rente van 4 pct. met eene jaarlyksche aflossing van f 500. Eindelijk is reeds in 1874 door den raad eene verórde- ning uitgevaardigd, waarbij het op eene geld boete van 1 tot 10 gulden verboden is, zich aldaar in kennelijken staat -van dronkenschap op den openbaren weg te vertoonen. Twee raadsleden te Urk zijn van hun lidmaatschap vervallen verklaard, omdat zij bij gelegenheid van de kroningsfeesten bier en koek aan de gemeente hadden geleverd. Zaterdag is te Amsterdam door de directie der Amsterdamsche Kanaalmaat schappij aanbesteed: het aanbrengen van vierkante meter zinkstuk met het vereischte bagger werk en de bij levering van twee millioen Noch de verkiezingen van voorzitters voor de Algemeene Raden in Frankrijk, noch de zittingen dier Raden hebben tot iets belangrijks aanleiding gegeven. De partijverhoudingen bleven ongeveer dezelfde; alleen de keizersgezinden on dervonden dat zij niet aan populariteit winnen hier en daar werden zij door Orleanisten vervan gen. De redevoeringen, waarmede de zittingen geopend werden, droegen, voor zooveel zij het verboden gebied der staatkunde raakten, een ver zoenend karakter, dat den bestaande» toestand er kende, zoodat de prefecten geen reden hadden om hun gezag te doen gelden. Belangrijker was het verhandelde in de eerste vergadering, die de permanente com missie hield, na het uiteengaan der Kamer. Enkele leden hadden nl. een paar gewichtige grieven in te brengen tegen de regeering. In de eerste plaats kwam men, naar aanleiding eener onlangs plaats gehad hebbende Bonapar- tutische demonstratie, op, tegen de toegevendheid waarmede Buffet te werk gaat tegenover de woelingen dier partij, terwijl de minste buiten sporigheid van republikeinsche zijde op het strengste vervolgd en gestraft wordt. De Mi nister maakte er zich af door een nader onder zoek toe te zeggen en zich te verdedigen tegen de beachuldiging van partijdigheid. Hoe overbodig deze verdediging was bleek al dadelijk uit het antwoord dat de minister gaf op eeue andere vraag, die tot hem gericht werdnl. dezewaarom de verspreiding van Gladstone’s werk over Rome en zijne verhouding tot de tegenwoordige maatschappij van regeenngs- wege bemoeielijkt werd. De minister, zoo luidde dat antwoord, was niet voornemens de vrije ver spreiding toe te laten van boeken, die tegen het catholicisme gericht of van staatkundigen inboud waren. Op dezelfde onhoudbare en onwettige gron den zou men nu van de regeering mogen ver wachten, dut zij eene politieke demonstratie, als ontegenzeggehjk bedoeld wordt met de be devaart, die in Duitgohland door graai Zu Stolberg georganiseerd wordt naar de bekende grot van Lourdes, zou verbieden, ook al wordt die Staatkundige bedoeling voorshands zorgvuldig bedekt gehouden. Naar ’t schijnt zullen de be devaartgangen integendeel, althans door de le gitimisten in Frankrijk met sympathie ontvangen worden. De liberale dagbladen in Duitschlaftd zien dit natuurlijk met leede oogen en zouden gaarne willen dat de regeering op den een of anderen grond den tocht verhinderde. Nu dit niet bet geval zal zijn, wil men een soort van tegen-demonstratie op touw zetten door de op banden zijnde Sédansfeesteu met buitongewonen luister te vieren. Alle uitstekende middelen om het wantrouwen dat nog steeds tussclien beide natiën beslaat en zoo hebt tot conflicten aan leiding kan gevenin de hand te werken. De citadel van Seod’Urgell, het voornaamste vaste punt der Uarlisten in Catalonië zal weldra in handen der SpaanBOhe regeenngstroepen moeten vallen. Reeds worden onderhandelingen gevoerd over de voorwaarden der overgave. De Alfonsiqten kunnen dan vereenigd tegen Dorre- garay en Saballsdie het overschot der Gar> hstuche legermacht aanvoeren, optrekken. Het komt er nu maar op aan den opstand in zijne laatste schuilplaatsen op te zoeken en te ver nietigen. Meer dan ooit is de tijd thans daar voor gunstig. Niet alleen dat het leger van Don Uarlos door de laatste nederlagen en door desertie aanmerkelijk verzwakt is, maar ook de tuchtdie altijd voorbeeldig waslaat tegen woordig veel te wenschen over. Reeds heeft de pretendent twee zijner generaalsdie betrokken waren in een aanslag op zijn levenin hechtenis moeten doen nemen. Jammer dat de regeering te Madrid het al wederom welke redenen is moe lelijk te gissen, noodig heeft geacht, Mar- tiuez Campos door een anderen opperbevelheb ber, generaal Jovellar, te vei vangen. De ópstond in het Turluofie district de Her- pink le Gouda ontslagen is, worden de leaaeo aldaar tijdelijk waargenomen door den heer P. Broek te ’s Gravenhage, totdat er een nieuwe onderwijzer benoemd is. De heer Wensink heeft echter ook een muziekschool opgericht, om met de stadsschool te concurreeren. In het magazijn van de heeren J. M. Van Kempen te ’s Hage is voorhanden een meesterstuk van kunst en smaak in hun beroemde Koninklijke fabriek van gouden en zilveren werken te Voorschoten vervaardigd en waarmede zij hun gevestigden roem op nieuw en in niet geringe mate hebben versterkt. Het is een geschenk, door het Ned. Ind. leger aan te bieden aan den heer Gunther Von Bült- zingslöwe, van wiens menschlievend optreden in Atchin, als vertegenwoordiger van jrHetRoode Kruis”, herhaaldelijk gewag werd gemaakt. Vóór zijn vertrek uit Indië zal hem het bewijs van erkentelijkheid worden aangeboden. ’t Is een kolossale vaas van zilvermet gouden versierselenop een zwart marmeren voet. Het stelt op bet deksel den heer Von Bültzinjjs- löwe op 't slagveld voorbezig met een militair aan den arm gewond en neergestortonder een breed gebladerden boom te verbindenzijn ver banddoos staat naast hem en een kan, waar* mede hij deu soldaat laaft. De beide figuren zijn uitstekend fijn bewerkt en het beeld van den heer v. B. is naar diens portret treffend gelijkend weergegeven in geplatineerd zilverwaardoor de groep een nog artistieker aanzien heeft verkregen. Op de vaas zelve prijkengekroond door twee geniussen mede in geplatineerd zilver aan de eene zijde vliet Roode Kruis” m de oorspronke- lyke kleut, aan den anderen kant het smaakvol in goud bewerkte naamcijfer van den heer Von Bültziugslöwe, waaronder de hem door den Ko ning vereerde Militaire Willemsorde. Daaronder zijn tegenover elkander aangebracht de Nedar- landscbe en Soerabajasche wapens omgeven door tropeeën, samengesteld uit krijgsattributen en vaandels. Op ’t marmeren voetstuk zijn twee inscription in gulden letters uitgesneden r Atjeh 1873—74” en //Aangeboden door het Ned. Ind. leger", terwijl boven de geniussenop den rand der vaas een omschrift, mede in goud uitgedreved verkondigt, dat het geheel is een «Hulde aan Gunther Von Bültzingslöwe." Het is een prachtvol kunstwerk, zooals uit de Koninklijke faunek van den heer Van Kempen is te verwachten. Te Gouda zal eene afdeeling wor den opgericht van het Nederlandsch Toneelve^- boud. Door den gemeenteraad van ’s Hage werd indertijd besloten, om aan de heeren F. J. de Bonnaville en J. J. C. De Wijs aldaar, op hun verzoek af te staan een strook grond aan de landzijde nabij het ge meente-badhuis te Scheveningen, teneinde daarop een galerij te doen bouwen voor magazijnen met bovenwoningen. Ter uitvoering van dat plan, kwam door ge noemde heeren met vier deelgenooten eene ver- eeniging tot stand, onder don naam van tfSociété des Galeries.” Inmiddels werden de plannen voor de uitvoering gereed gemaakt, het werk aanbesteed en Maandag 11. met den bouw aan gevangen. Hei gebouw, dat eene oppervlakte inneemt van ongeveer 1299 M9., zal bestaan uit eene 84 meters, ter breedte ter hoogte van 6 meter,

Schoonhovensche Courant | 1875 | | pagina 1