L UCIE. Vervalschte Levensmiddelen. APVERTENTIËIM. STEENKOLEN-HANDEL beste grove Steenkolen De Wed. A. Vermeulen. FILIPS VAN MARNIXj DR. R A. S. PICCARDT. TE KOOP: £D. SWARTH, kunnen «{«onderlijk of gecombineerd worden verhuurd, zoodanig, dat aan eene aanvrage b. v. van zeven vertrekken op ééne verdieping eu tot veertien vertrekken voor ééne woning kan wor den voldaan. Het geheele werk zal den 15n Juni 1876 vol tooid moeten zijn. Op Woensdag 29 en Donderdag 80 Sept. a* b. zal te Utrecht, onder de leiding van den heer Jhr. J. L. De Jonge, de 38ste algemeene vergadering gehouden worden der Nederl. Vereemging tot afschaffing van sterken drank. Op deze vergadering zal o. a. beraad slaagd worden over de artikelen van het Ont- werp-Reglöment (praeadvies). TeKeulen beerschte in de laatste dagen een groote drukte, door de menigvuldige aanvoeren van planten enz. voor de aldaar te houden tuinbouw-tentoonstellmg. Er is o. a. eene groote inzending aangekomen van den on derkoning van Egypte, bestaande uit 400 kis ten, meerendeels houtsoorten; alleen aan vracht van Alexandnë naar Triest is daarvoor f1680 betaald. De tentoonstelling belooft luisterrijk te zyn. In de jury voor deze tentoonstelling wordt Nederland vertegenwoordigd door de heeren J. H. Krelage, van HaarlemC, A. A. Dudok de Wit, J. B. Qroenewegen en J. W. Willink Wz., van Amsterdam; A. Van Lennep, van Heem stede; C. Q. Ovcreynder, van Boskoop en H. Witte, van Leiden. In den toren der gemeente Streefkerk is een nieuw uurwerk geplaatst, ver vaardigd in de fabriek der heeren Haak, Q ruber en Dupout. Er is door den bakker De Laat, wiens handelingen voor een paar weken het Vischmarkt-8chandaal te Utrecht in 't leven heb ben geroepen, een klacht ingediend, ook tegen het UtrecntBch Dagblad, wegens de vermelding der plaats gehad hebbende feiten. De jacht op den Polder Schel- luinen is Vrijdag 11. publiek voor zes jaren ge pacht door den heer M. Schouten te Qorinchem, tegen f181 'sjaars. Van de discussiën in den gemeen teraad van Doesburg over het benoemen van den pastoor, den kapelaan en den predikant tot wa terdragers maakten wij melding; de geheele ver ordening betreffende het brandwezen deelen wij niet mede. Van algemeen publiek belang is die nietwel echter verdient de aandacht dat ieder ingezeten van 20 tot 50 jaar bij het brandwezen dienst moet doen, tenzij bij zich vrijkoopt, in welk geval door Burg. en Weth. een plaatsver vanger voor hem wordt gesteld. Nu rijst echter Je vraagwnar halen B. en W. de plaatsvervangers vandaanals iedereen bij het brandwezen dienen moet A. Ct. STADSNIEUWS. Sohoonhoven, 28 Auguatua. lu de vergadering van den Raad dezer gemeente, van 21 Aug. II., werd door den heer C. Hooghwinkel ontslag genomen als lid van den gemeenteraad, hetwelk echter later Weder is ingetrokken. Voorts was ingekomen een adres van den heer B. Linn, gasfabrikant alhier, daarbij verzoekende het bestaaude contract der straatverlichting met 20 jaren te verlengenouder aanbieding den prijs van het te leveren gas te verminderen tot 14 cents per kub. meter. Door den heer P. Peereboom werd ontslag ge nomen als lid der Plaatselijke Schoolcommissie, met het oog op zijn vertrek uit deze gemeente. De gemeente rekening over 1874 weid goed- fekeurd eu vastgesteldalsin ontvang op 39004,62 in uitgaaf op f38486,21. Goed slot £518,41. De rekening van het Alg. Burg. Armbestuur over 1874 werd goeJgekeurd en vastgesteld als: in ontvang op f 4799,87s, in uitgaaf f4714,30. Goed alot f85,071. De geloofsbrieven der herbenoemde en van het nieuw benoemde lid van den raad dezer gemeente werden onderzocht en in orde bevouden. Er werd dus tot hunne toelating besloten. ^Besloten, ten behoeve der Waag dezer ge meente, aan te schaffen 695 kilo nieuw gewicht, als 23 stuks k 25 kilo, 2 stuks 10 kilo. Besloten het raadsbesluitd. d. 22 Sept. 1874 en 6 Febr. 1875, regelende de heffing van school- Sdden op de school voor Meer Uitg. Lager nderwijs, in te trekken blijvende alzoo de be staande verordening van kracht. Besloten de jaarwedde van den hulponderwijzer A. Schouten te verhoogen met f 50 en alzoo te brengen op f600 per jaar, te rekenen in te gaan op aau 1 October 1875, en wel op grond, dat hjj in het bezit is van eene acte alB hoofdon derwijzer. Besloten aan Fl. Boer een gedeelte gemeente grond, gelegen achter zijne woning op den Langen Waltot weder opzeggingten gebruike af te staan, tegen betaliug van f 15 sjaars. Vergadering der Afdeeling Schoonhoven en Omstreken van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, op Dinsdag 31 Augustus a. des avonds te halt acht uren ia het Heeren-Logement. WATEBSCHAPS- IN POLDER-BERICHTEN Wegens het bedanken van den heer Putman als bestuurslid der waterschappen Ra teles en Dijkveld, gemeente H oenkoop, is Za terdag jl. door stemgerechtigde Ingelanden voor het eerste gekozen de heer C. B. Verheul met 15 van de 19 en voor het tweede de heer F. G. Gaikhorst met 82 vau de 51 uitgebrachte stemmen. LANDBOUW-BERICHTKN. De afdeeling vLekkerkerk en Omstreken" der Hollandsche anaatschappij van Landbouw hield den 25sten Augustus eene ver gadering, die talrijk was bezocht. De punten van behandeling waren 1° over de nieuwe wijze van boter maken 2° welke mest het doelmatigst kan worden aangewend alshulpmest, om het zooge naamde schrale hooiland productiever te maken en 3° wat het meest productief is het kaasma ken, het botermaken het mesten vau kalveren of het raelkverkoopen. In deze vergadering wer den als bestuursleden herkozen de heeren P. W. Van Milaan en B. Streeflaud eu werden benoemd tot afgevaardigden naar de Algemeene Vergadering te Zaandam de heeren K. Smit en B. Streefland en tot hunne plaatsvervangers de heeren P. W. Van Milaan en W. A. Luyten. De punten 2 en 3 der agenda werden aangehouden tot eeue volgende vergadering. A De heerlijkheid Oosterwijk meF bijbehoorende hofsteden, landen en uiterwaarden, onder Kedichem, is deze week in verschillende perceelen, bij inzet, geveild. De gezamenlijke som, waarvoor alle perceelen zijn ingezet, be draagt ongeveer f 170.000. Het fruitgewas van den heer Van Dam van Noordeloos is dit jaar verpacht geworden voor de som van ruim f41. Uit Lex mond schrijft men ons, dd. 24 Augustus 11.: Onze paardenmarkt was gisteren weder druk, ja buitengewoon druk be zocht. Eene ontzettende massa vreemdelingen, die in p. m. 1000 rijtuigen werden aangevoerd, behalve die «elke per stooinbooleu enz. arri veerden, bezochten ons dorp. Groot was het aantal paarden dat aan de lijn werd gebracht, terwijl de handel tamelijk levend g was en goede prijzen werden besteed. Ook in de gemeente Willige- Langerak heeft zich sedert eenige weken de tongblaar en het klauwzeer onder het rundvee vertoond eu aanmerkelijk uitgebreid, zoodat de schude èn door vermageriug èn door slechte melkgift van het vee reeds vrij aanzienlijk is. Bij den veestapel in de provincie Utrecht hebben zich in de jongste dagen slechts twee gevallen van longziekte voorgedaanen wel in de gemeente Benschop, bij denzelfdeu vee houder Van Rossum, alwaar bereids elf runde ren door die ziekte aangetast zijn, waarvan 10 afgemaakt en 1 geslacht. De verwachting van de tweede snede hooigras is door het groeizame weder groot en oefent al invloed uit up de prijzen van het hooi. Het leverantie-hooi onder Gorinchem, dat foor een paar mjaudeu gaarne kou verkocht worden voor 26 a 28 gulden de vijf honderd kilo, kan men nu al ruim twee gulden minder koopen. Indien het hooi goed gewonnen wordt verwacht meu *dat de prijzen nog meer zullen dalen. Door de' heeren V. E. te Kuilen burg is een proef genomen om aardappelen, die reeds door de ziekte waren aangetastte koken en, met zout vermengd, evenals gewone aard appelen te knileu, om in den a. s. winter tot veevoeder te dienen. Ongeveer 150 hectoliter zijn op die wijze bereid. Mocht deze proefne ming met een guustigen uitslag worden be kroond, dan zal zulks blijken vau zeer groot belang voor de landbouwers te zijn en in zekere mate vergoeding schenken voor het groote nadeel, door de aardappelziekte veroorzaakt. Men schrijft uit Gouda: Deen- sche boter is in de laatste jaren eene groote concurrent geworden van ouze Hollandsche, en in de omstreken van Kopenhagen is een groote maatschappij opgericht, zich ten doel stellende als //preserved Butter Company' hare boter naar alle koloniën uit te voeren. Zij heeft in de laatste jaren daarin ook groote zaken gedaan. Nu ook naijverig geworden op de Hollandsche kaas, wil zij ook met deze concurreereu eu nam onlangs een bekwame kaasmaakster uit Gouda in dienst, die thans uit Denemarken is terug gekeerd, na op eene groote boerderij, Garingoot genaamd, onderricht in het kaasmaken te hebben gegeven. Tal van landheeren en belangstellenden in het vak, van verre en nabij, waren daarbij te genwoordig en hebben uitéén rnoud hunne inge nomenheid betuigd met de Hollandsche wijze vau bereiding, verre te verkiezen boven 'de in hun land tot dusver gevolgde wijzewaarbij de kaas aan spoedig bederf onderhovig was. Njiar het oordeel van deskundigen, zal men echter de Hol landsche, zoogenaamde Goudsche en Stolksche kaas niet kunnen evenareu, daar de Deeusche melk te vet is, hetgeen als oorzaak van het spoedig bederf is aan te merken, terwijl door afroomeu niet voldoende dat kwaad zal kunnen worden geweerd. KERK- EN 8CH00LN1EUW8. -—Bij de Ned. Herv. gemeente te Amsterdam is tot predikaat beroepen Ds. Ph. J. Hoedemaker te Rotterdam. Tot predikant te Noordeloos is beroepen de heer E. A. Lazonder te Oldenbroek. Ds. A. H. den Boer te Jaarsveld heeft voor het beroep naar Leersum bedankt. Ds. Laan te Leerbroek heeft be dankt voor het beroep naar Oost Capelle. Ds. Mossel te Renkum heeft voor het beroep naar Dordrecht bedankt. Z. D. Hoogw. de bisschop vau Haarlem heeft benoemd: tot rector van het Beggijnhof te Amsterdam den Zeer-Eerw. heer M. Bernsen te Haastrecht; tot pastoor van Haastrecht den Zeer-Eerw. heer W. A. Putman. Tot hulponderwijzer aan de school voor gewoon lager onderwijs te Gorinchem is benoemd de heer J. P. Van Batenburgte Maurik. Zoo als wij voor eenigen tijd meldden, heeft de beer N. Van Buuren te Gouda zich door lichaamszwakte genoodzaakt gezien zijne betrekking als ouderwijzer neder te leggen. Nauwelijks wa» dit aldaar bekend, of er vormde zich eeue commissie uit zijne oud- leerliugen, om hem een stoffelijk bewijs te ge ven van dank en erkentenis. Zondag werd hieraan gevolg gegeveu, en den lieer Van Buu ren, in tegenwoordigheid van oud-leerlingen, leerlingen, de plaatselijke schoolcommissie en eenige onderwijzers uit bet 7e district, onder hartelijke toespraken, een prachtig zilveren ta felstel in étui benevens een sierlijke stoel aan geboden. De hoofdonderwijzer W. Van Drongelen te Buren herdacht verleden week zijn 25-jarige loopbaan als hoofd der school. Van verschillende kanten ontving hij geschen ken, o. a. een prachtige marmeren pendule van het gemeentebestuur. De tweede gewone districtsver- gadenng van onderwijzers uit'het zevende dis trict van Zuid-Holland wordt heden, 28 Augustus, gehouden in het lokaal /rNut en Vermaak" te Gouda. Agenda: Komt de ontwikkeling van de verstandelijke vermogens der kinderen volgens art. 23 der wet tot haar goed recht? In te leiden door den heer J. hiewiet de Jonge. GEMENGDE BEBICHTEN. Het aantal badgasten te Scheve- ningeu neemt nog toe; er zijn er thans 155J, behalve de 287 dienstboden en bedienden, die de vreemdelingen vergezellen. Vele badgasten, die te Scueveniugen geen goed onderkomen kon den krijgen, verblijven te 's Hagc. Zaterdag-nacht heeft een schip per van Mardinxveld een schuit, met planken beladen, voor anker geworpen tegenover Bol nes. Terwijl bij rustig sliep, is de schuit ge zonken; de schipper werd met moeite gered,- doch een knaap van 13 jaren is verdronken. Na zeventien jaren arbeids eu na uitgifte van 54 millioen guldens is het nieuwe rioolstelsel voor geheel Londen gereed gekomen, Hooge, ruime, gemetselde buizen, Wuarin een rijtuig mei vier paarden kan rijden, brengendiep ouder den grondbeneden onderaardsclie spoor wegen water- en gaspijpen de faecaliën en al. de omeinhedeii en gebruikte zaken van een rijk vau 4 millioen inwonersop onschadelijke, on zichtbare wijze ver buiten Londen naar zee. De tugenieurs, die dit werk volbracht hebben, ver dienen grooten lof voor hun arbeid. De mach tige eb, die ann den mond van de Theems het water deinen doet, sleept te Crosness, als de sluisdeuren van het riool geopend worden de stoffen mede, ver m de Noordzee waar zij, ge zuiverd eu over een onmetelijken afstand ver spreid onschadelijk in de diepte wegzinken. Door R. De Groot, van Slie- drecht, is in het Amersgat (Maas) onder de ge meente Naaldwijk, tegen deo wal gevonden eeu goed gesloten Rijnwynflesch, bevattende een stukje papier, blijkbaar uit eeu boek gescheurd, waarop met potlood gescbreveu staat vHubertine," g 16 Augustus om 12 uur. u Het stuk is bij den Burgemeester van Naald wijk gebracht. Te Gorinchem werd dezer dagen door de rijksveldwacht tegen eene aldaar beruchte 80-jarige kaartlegster, wed. J. C. genaamd, proces-verbaal opgemaakt, ter zake van door haar geplcigden diefstal van een broodmes van de toonbank eener herberg, alwaar zij do>rde bewoners binnengelaten eu over de toekomst ge raadpleegd was. Eenige dagen geleden bevonden zich eenige jongens op den openbaren weg, dicht bij de spoorbaan te Diereneen weinig van het statiou af. De trein, van Arnhem komende, hield als gewoonlijk bij het station eenige oogen- blikken stil en stoomde toen voort naar Zulteu. Eeu dier jongens, 12 of 13 jaren oud, floot, terwijl de trein hen passeerdeop zijn vingers, waarop de bestuurders den trein deden stilstaan mecneude dat er heel wat aau de hand was. Omdat de trein stilstond, werden ook de pa.-sa- giers onrustig en wilden er zelfs uit. Dejougen werd gepakt en naar het atation gebracht eu daar werd, zegt men, proce3-verbaal tegen hem op gemaakt. In eene nabij Utrecht gelegen ge meente waren een man eu vrouw per rijtuig naar een algemeeu uekeud geneesheer geweest, ten eiude diens raad in te winnen voor een zieke. Toen zy te huis kwamen, waren twee hunner kinderen in eeu sloot gevallen eu in den modder gestikt. Dinsdag-avond had op Feijeu- oord een treurig ongeluk plaats. Op de loco motief, welke aldaar bij de ui uitvoering zijnde werken gebruikt wordt en die in vollen gang was, zat, behalve het noodige personeel, een 19-jarige jongeling, die de onvoorzichtigheid had er af te springen en op de rails onder de locomotief viel. Hij werd als het ware door midden gesneden en was dadelijk dood. Uit Hazerswoude wordt van 27 Augustus gemeld: Gisteren-avond omstreeks half 10 ontstond brand in het bovengedeelte van den molen van de Hazerswoudsche droogmakerij. De brand nam weldra in hevigheid toe. De molenaar en lijn gezin, reeds te rust zijnde, koiiden zich te nau- wernood redden, met achterlating van zyn ge- heelen inboedel, waarvan niets tegen brandschade was verzekerd. Niettegenstaande de plaats des onheils niet gemakkelijk te bereiken was, waren spoedig 2 brandspuiten aangerukt, en ia het door dier werking wogen gelukken een zomer huis en hooiberg te behouden. De molen is tot den grond toe afgebrand. Als eene. zeldzaamheid kan wor den gemeld, dat J. V. d. B. te Qroot-Ammera, tot zijne mét geringe verbazing, by liet door snijden van eene groote kaas, ontdekte dat er een nest in I«gi met zeven jonge muizen, die zoo vlug waren dat hy ie niet dan met veel moeite beeft kunnen vangen. Maandag-morgen trachtte te Til burg eene non het klooster te ontvluchten, het geen haar aanvankelijk gelukte, maar aan het spoorwegstation werd zij aangehouden en weder naar het klooster gebracht. De secte der Adventisten in Mas sachusetts (Noord-Amerika) verwacht een nieuwen zondvloed, en wel zoo zeker, dat de hoofden der secte eene maatschappij trachten op te richten tot het bouwen eenec kolossale ark. Wie een aandeel neemt van 50 dollars zal recht hebben op eene plaats in de eerste en wie er een van 20 dollars neemt op eene plaats in de tweeds klasse. Te Haarlem is Woensdagnacht een treurig ongeluk outdekt. Op de spoorbaan tusschen den Kruisweg en het Bolwerk vond men het lichaam van een man, geheel verminkt en, behalve zijne kousen en schoenen, ontdaan van kleederen. De beenen hingen nog slechts aan het lichaam, het aangezicht en het achter hoofd waren zoodanig verwond, dat de man on kenbaar was. De onderstelling, dat hij vaü Half weg naar Haarlem door den spoortrein letterlijk is voortgesleurd eu langzamerhand vermorzeld, verdient hierom geloof, dat men op de spoor baan nabij Halfweg stukken kleederen met bloed bevlekt gevonden heeft, zoomede dat op verschil lende plaatsen van den weg sporen van de ver ongelukte deelen gevonden ayn. Dit voorval heeft plaats gehad met den locaaltrein 83 van Amsterdam naar Haarlem. Op welke wijze de ongelukkige door den trein is medegealeept, is nog niet bekend. Men vermoedt, dat hy een polderwerker is, die te Halfweg vermist werd. Dat met alle spinnen onschade lijk zijn, wordt o. a. door het volgende geval aangetoond, dat zich te Nimes dezer dagen voordeed. Een jongendie op het land werkte voelde plotseling een steek in zyn voet. Toen hij de hand naar de gesloken piek bracht, vond hij een spin. Het dadelijke gevolg van den steek was, dat de jongen niet zonder pijn loopen kon; toch bleef hij werken en spruk nagenoeg nist over de woud. Des nachts kreeg bij vreeselijke stuipkrampen die hem de Spraak benamen eu hem geheel buiten bewustzijn brachtenwelke toestand aanhield, tot hy na eeu paar dageu overleed. Te Corbeil (Frankrijk) plaagde een vierjarig kind een grooten haan. Het ver bitterde dier wierp zich op den knaap, die van schrik neerviel, waarop de haan den jongen de beide oogen uitpikte en hem het aangezicht verscheurde. Geen drie uren overleefde de kleine dat ongeluk. Te Oude-Niedorp had dezer da geu het volgend ougeluk plaats: Vijf knapen, die op weg naar school al spelende zich hadden opgehouden, eu daardoor eeu weinig te laat aan de school kwamen, besloten niet naar binnen te gaan, maar, door liet warme weder uitgelokt met ehauder een bad te nemen. Zoo geschiedde het, doch met het ongelukkig gevolg dat twee hunner weidra in de diepte verdwenen, terwijl eeu derde, ofschoon reeds bewusteloos toen hy uit het water werd gehaald, spoedig herstelde. Dc overige twee heboeu geen letsel bekomen. -—Uit een zeer geleerde bron wordt een vergelijking medegedeeld van de waarde, die aau de tegenwoordig op aarde bekende metalen wordt toegekend. Die vergelijking raadplegende, is men eenigszins verbaasd te vernemendat het goud eerst in de negende plaatsin aanmerking komt. Het is niet meer waard dan ongeveer 750 gulden het kilo, terwijl het indium tien maal zoo veel kost (ongeveer f 7,300), bet vanadium met het indium met veel in prijs verschilt, eu daarop in geregelde orde volg6ii bet rhuteniumhet rho dium, het palladium, het osmium en het iridium. Het zilver is door de jongste ontdekkingen op metallurgisch gebiedwat zyn waarde betreft vergelijkenderwijs gesproken, geheel op den ach tergrond gedrongen. Gelukkig zijn de nieuwe metalen nog in zeer karige hoeveelheid gevonden ot afgescheidenzoodat voor de in gebruik zijnde edele metalen voorshands geen gevaar bestaat. AJ de laboratoria van de wereld konden tot heden nog maat hoogsteni 8 gram vanadium voort- brengen. Dinsdag-middag is te Krimpen a/d IJiel een kind van 8'/, jaar in het water geraakt en verdronken. Tc Woerden is eeu jong meisje in da buitenste der stadsgrachten geraakt en levenloos opgehaald. £n 1831 wilde men alle kransolie benamingen achterwege laten en beproefde men nationale mode» in te voeren. Papa en mama mochten de kinderen met meer zeggen. Een huisvader zetde daarop tot zijn beide kinderen, een knaapje van 6 en een meisje van 5 jaren: «Kinderen 1 niet meer papa zeggen, dat is de hond, en ook niet meer mama, dat is de kat." Een paar dagen later werd het jongentje, dat aan de deur stond, dooreen heer aangesproken. Heer. «Jongeheerl is papa te huis?" Kind. «Neen mijnheer I die is met de meid naar de hal." Heer. *En mama?" Kind. #Die zit op zolder te muizen. Zaterdag-middag jl. heeft C. B, oud 34 jaren, te Goripchem woonachtig, zich door ophanging in zijn wodfcertrek vau het leven beroofd. D« wijze waarop het lichaam van den zelfmoordenaar gevonden is, getuigt van overleg is het volvoeren'dezer heillooze daad. Om den 'hals een stevig touw, bevestigd aan een balk der zoldering, hing de man in eene gebogene houding, levenloos. Op het hulpgeschrei Van zijn 71/8 jarig dochtertje, die het eerst haar vader hangende had gevonden, zijn er eenige buren toegeschoten, die den ongelukkige hebben afge sneden, doch te laat. Hij laat eene weduwe met vier hulpbehoevende kinderen na. Zondag-nacht hebben een paar stokers te Nieuwediep uit moedwil een mari nier over de brug der Marinfe schutsluis in het water willen werpen; de man kvtfatn terecht in een juist d«arouder liggende modderpraam, tengevolge waarvan hij, zich ernstig bezeerde. Zijn pijnlijk gekerm lokte anderen naar die plaats, waarna men hem naar het Marine- noepitaal heeft gebracht. De daders zijn door de politie opgespoord en in verzekerde bewa ring genomen. Dronkenschap was hier weprv, de aanleideude oorzaak. Te Zeist had 11. Zondag een droe vig voorval plaats. Een aanvallig kind van ruim vier jaar ging naar gewoonte bij de familie, die daar voor den zomer kamers had gehuurd, goeden morgen wenschen. De ontbijttafel stond gereed, en daar naast, 111 een theeémmer, een schenkketel met kokend water. Onder het spe len loopt het kind met een vaart tegen den emmer, met het ongelukkig gevolg, dat het ko kend water het kind, boven bij den hals in, over het lichaam stroomde, eu Zoodanig met brand wonden, vooral aan de linkerborst, overdekte, dat het, ondanks (ijdige hulp, den volgenden morgen is gestorven. De voornaamstè hótelliouders en restaurateurs te Brussel hebben zich, op uit- noodigmg van den Burgemeester van Brussel, schriftelijk en op hun eerewoord verbonden hun gasten, in den tijd dat de jaoht verboden is, geen wild voor te zetten. Meu hoopt zoodoende het stroopen tegen te gaan. De verspreiding van den Bijbel is'door de Turksche regeering in haar gebied toegestaan. Een een voudi ge Me ij er ei sche land man, die voor 't eerst met den- trein reed, zette zich tamelijk opgewonden door deze omstan digheid en de vdrupkes," die hij in de wacht kamer genomen bad, in een rijtuig tweede klasse, waar hij zich zeer familiaar tegen alle aanwezigen gedroeg. Hij beproefde ook een heer, die tegenover hem zat, en volstrekt niet ingenomen was met den zeer naar jenever riekende buurmaneen gesprek aan te knoopen en vroeg hem daaromW or godde hen De beer deed of hij hem niet hoorde. Misschien is hij doof, dacht het boertje en schreeuwde hem daarom soo hard mogelijk in het oor: wEn wor godde gij hen De heer, om van hem af te komen, dacht, dat het wel het best zou ziju hem ruw te ant woorden op zijne ruwe vraag eu zeide: f Naar de heil" De andere lachte goedmoedig, knikte met het hoofd, knipoogde tegen zyn buurman alsuf deze met hem in de beste verstandhouding stond, eu zei: vlkke ok, mar ik hè retour 1" Als een oud, beproefd middel tegen den beet van een dollen hondwordt het volgende genoemd *Men neme dadelijk warmen azijn of lanw water, wassche de woud goed uit en droge ze; dan giete men eenige droppels mineraal zoutzuur in de wond." Daar minerale zuren het speeksel vergift oplossenzal men zeker de rampzalige werking van het vergif voorkomen. Het zont is als meststof zeer voordeelig voor den landbouw. Het zeelt vrucht baarheid aau schrale groudan. Het is ook een krachtig middel tegen den brand in bet koren, die er door wordt voorkomen. Het beveiligt de zaaiing voor wormen. Het bevor dert de ontkieming van olieachtig of vet zaad. Het vermeerdert ao opbrengst der hooi en wei landen. Het verbetert de hoedanigheid van het hooi. Het maakt het grove voeder van runde ren en paarden voedzamer, en het natte wordt er minder sohadelijk door. Het behoedt het vee en de paarden voor ziekten en verbetert hunna gesteldheid. NAGEKOMEN BERICHTEN. Z.M, heeft, met ingang van 8Sep- tember o. k., herbenoemd tot burgemeesters van Kamerik A. Van Loon van Willige-Langerak S. I. Van Nooten secretaris dier gemeente. Donderdag is van de werf van den scheepsbouwmeester P. Boele Pz., te Slikkerveer met goed gevolg te water gelaten bet ijzeren Rijn schip M/irgarelba, groot circa 200 last, gebouwd voor rekening van den heer Ir. Würz te Lorch. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur I Aangenaam zsl het ons zijn indien aan het onder staande een plaatsje gegund wordt in uw weekblad. Met verbazing, zoo schrijft de heer v. Santen, heeft hij „ons ingezonden stuk van den 15en dezer in uwe courant gelezenmaar met niet minder ver bazing, doch met teleurstelling, lazen wij het zijne van den 22stcn daaropvolgende. Verbaasd waren wij dat do heer Van Santen begint met aanmerking te maken op den stijl. Flauwe aaumerking, die, verondersteld dat de stijl te* wenschen overlaat, aan 'den inhoud niet 'in jiet minst schaden zal. Het moge dan bij betijen een minder aangenamen indruk op den heer Vau Santen gemaakt hebben, wij voor ons moeten erkennen dat wij van dat minder aange name niets hebben gevoeld; wij beschouwen dit als niet aan de orde zijnde, weshalve wij zoo vrij zijn dit ter zijde te zetten. (Indien wij meer vertrou wen stelden in uwe taal en letterkundige kennis, heer Van Santen, zouden wij u waarschijnlijk uitnoo- digen, ons de gebreken aan tc wijzen die in den stijl van dat stuk voorkomen, met vriendelijk verzoek ons te willen duidelijk maken waarin de onderlinge overeenkomst en het onderlinge verschil der onder scheidene stijlsoorten bestaat en welke de vereischtefi zijn voor een goeden stijl opdat wij ons in het ver volg voor gebreken zouuen kunnen wachten. Stel u nu echter gerust, waarde heer, wij willen niet dat gij u overgaapt aan kost die voor u te voedzaam is. Wij vergen noch Van u, noch van de leden der sociëteit een antwoord op het bovenstaande. WÜ willen u wel de moeite besparen, boeken te moeten doowmuffelen en hier en daar passages over te schrij ven, daar het ons weinig interesseert en wij vast overtuigd zijn dat niemand het u ten kwade zou duiden, indien gij van stijl niets afwist. Teleurgesteld waren wij bovendien daar ons uifc het schrijven van den heer V.' Santen zoowel als uit dat van uwen correspondent bleek, dat zij de hoofdstrek king van het door ons ingezonden stuk èf niet heb ben begrepen of niet hebben willen begrijpen, waar door wij ons dus genoodzaakt zagen, nogmaals een plaatsje in uw weekblad te verzoeken. Wij hebben in ons ingezonden stuk wiflen santoonen, dat de partij die zich noemt «de liberale" en waarvoor nu de hee ren V. Santen Co. den handschoen hebben opge vat, zeer weinig aanspraak kan inaken op dien naanf. En vraagt gij naar het bewijs hiervoor/ Wij geloo- ven ruimschoots te kunnen volstaan met te wijzen op het gebeurie bij de laatste «vrije stemming," liever gezegdgroote openbare jacht op stembevoegden voor 3en gemeenteraad. Naar alle hoeken zona 3c libe rale partij, zegge «liberaal", hare honden uit om het wild op te sporen. En waarlijk hun* troep schijnt goedgeorganiseerd geweest te zijnafgegaan ten minste van hat -aantaldat zij door geweld of list tot de hunnen heeft gebracht, Ieder h»d daarbij zijne eigene taak. leder der aanvoerders toad daarbij zijn contingent te leveren, terwijl minder gemakkelijk over te halen stembevoegden met gemeenschappelijk overleg werden bijgebracht. Hartstochtelijke ijveraars als zn waren, hebben zij dan hunne pogingen ditmaal bekroond gezien. Zij hebben getoond, in de 14 dagen die tusschen de lc en de 2t)e stemming verliepen, goede vorde ringen gemaakt te hebben. Bij de le -stemming tooh verkreeg de heer Boogaerdt 26 stemmen van de 59; van die 26 stemmen waren er 3 van streng rechtzin nige en minstens 6 van volstrekt afhankelijke perso nen blijven voor hem 17 stemmen. Dus wel oorzaak van juicben. Er zijn er die zich bij deze gelegen heid zeer verdienstelijk hebben gemaaktdoor telfs kiezers, die bun biljet reeds get eek end haddendoch niet in hun geest, op den dag der stemming nog te verschalken, daarbij gebruik makende van een oogen- blik, waarop zij niet zeer helder waren en hen in dien toestand overhaalden hunnén candidaat te stemmen. Maar,, eilieve, heer van Santen, maak gij zelf open baar of doe openbaar maken, wat door uwe partij in het werk gesteld is om tot uw doel te geraken. Dat dan ieder oordetjle of deze partij op den naam van «liberaal" aanspraak kan maken en of wij het recht hebben, te blijven ontkennen dat de «liberale partij" de overwinning behaald heeft. Wij zijn over wonnen, doch door geene partij, allerminst door eene liberale, maar door een mengelmoes bestaande uit personen van de meest niteenloopeade gevoelens op elk gebied. Ziedaar de hoofdzaak, nu nog enkele aanmerkingen. De heer V. Santen, waarschijnlijk slechts onder teekenaar van het stukschijnt bijzonder te huis in Salomo en de Nederlam(scbe dichters. Nu is de aangehaalde storeuk nergens in ie geschriften eersten te vinden, terwijl de twee keurige versri ralu de Genestet, die V. Santen aanhaalt zeker "het best op hem zelveu zouden zijn toe te passen. Wat ook verder de lof, den heer V. d. Berg toegezwaaid, betreft, wenschten wij er op te wijzen, hoe doze per soon, als zijnde geen jabroer tegenover hem, ook aanvankelijk moest verwijderd wordenhoe men daarom, naar het algemeeu gerucht luidt, de candi- datuur aan anderen heeft aangeboden, die echter be dankt hebben en alzoo genoodzaakt was hem .Je ge houden waarbij toen ten laatste ribg' een slimme be rekening kwam. Verder wenschten wij nog te vragen of de voorstanders van den heer Bogaerdt het be schaafdste, flinkste, verlichtste deël der kiezers zyn-, juist het tegendeel zouderf wij even goed kun nen beweren. Wat-gij eindelijk nog zegt van mannen die het goede door u genoemd zouden tegenwerken, dit is weder eene dier nolle phrasenwaarmede zoo dikwijls geschermd wordt. Wij achten het te ver beneden ons, dan dat wij er tegen protest zouden aauteekenen. Eindelijk wat betreft het aan den lei band van anderen loopen, wij gelooven niet dat van iemand die de gezoelens van een ander deelt, zonder in het minst van hem afhankelijk te ziju kan gezegd worden dat hij aan een leiband loopt. Intusschen kan het wel belachelijk genoemd worden dat mannen die het «aan den leiband loopen" op zoo groote schaal willen toepassen, anderen willen lastig vallen orn'dat zij niet aan hun leiband willen gaan. Maar kom, wij willen eindigen (wij zullen eens probeeren uw stijl na te bootsen) alleen willen wij u nog zeg gen, dat het nootje, dat wij ten beste gaven, blijken zal niets meer of minder te bevatten, dan de stelling waarvan gij.en de uwen schijnt uit te gaan, indien gy slechts aan ons verzoek voldoet, openhaar te maken, doch geheel, wat uog op openbaarheid wacht. En nu voor de nieuwe raadsleden ook nog eea Duitsch versje tot besluit, dat de heer Van Santen wel voor zijne vrienden vertalen zal. ilaben wirklich Platz genommen, Wissen nicht, wie cs geschah, Fraget nicht, woher wir kommen, Denn wir sind nun einmal da. Van dit snuifje zullen zij wel eens moeten niezen. Met de plaatsing dezer regelen zult gij, Mijnheer de Redacteur, ditmaal voor het laatst zeer verplichten UEds. Dw. Dienaren P. BOON Jr. cn SECRETARIS. P.8. Verzoeke minder op den stijl dan wel op den inhoud te letten. Wij hebben de opname van dit artikel niet willen weigerendoch achten deze quaettic van geheel plaatteljken aard nu hiermede genoeg zaam besprokenRedactie. Mjnheer de Redacteur! In Uw geacht blad van 11. Zondag komt een ingezonden stukje voor van Uw bestendigen lezer X. uit Schoonhoven, al* zouden aldaar en in dien omtrek vrij ichandelijke ge ruchten loopen na de beveiliging van Dt. N. te Leagenk b/z. de Lek. Ik ben het geheel eena met dien inzender dat het er- toch niet by doorgaat iemand ten koste der geheele N. H. gemeente maar te belasteren. Toch, M. de R., schijnt er iet» op dien dag te L. ge beurd te moeten zijn, 't zij in ot builen de pastorie, wat het daglicht niet mag zien; men schijnt daarover ook aan het Nieowt v/d Dag te hebben geichreven- Men leze dat blad van den 12en dezer onder .Correspondentie." Wat er van zy. mij dankt de beate inlichtingen kunnen worden verstrekt door den nieuwen Leeraar of door den consulent, Ds. van Beuujugen te Ameide. U dank zeggende voor de opname dezer'regelcnM. de R„ Uw getrouwe lezer, Zalmviaaohorij to Ammerstol. Aan deu afslag geweest van 23 tot 23 August.5$ zalmen en van de visscherij „de Bol" 8 zalmen; prijs van de zalm van f 1,40 tot f 1,70van de St. Jacobszalm van f 1,10 tot f 1,50 per half kilo. BURGERLIJKE STAND. GEMEENTE SCHOONHOVEN. Ingeschreven van 20 tot 27 Augustus 1875.» Geboren Nicolasina Elisabeth, ouders H. Brussen en J. Hoogenboezem. Leonardus Gjjrardus, ouders A. C. Van den Bergh en C. M. Van den Bergh. Elisabeth, ouders J. Rikkoert en M. Verheij. Petrus Johannes, moeder M. C. Swaantjes. Ondertrouwd J. Zwart, weduwnaar .van A. M. Huizer mot J. Bijl, wonende te Amsterdam. Overleden: A. Van der Sluis, oud ruim 13_ ja ren. J. Hollebeek, oud 3 maanden. C. J- Van Wamel, oud ruim 33 jaren, echtgenoote van M. V. Ji Verroen. T. Van Dam, oud 21 jaren. Getrouwd Mr. G. L. vas OOSTEN SLINGELAND en C: J. CAMBIER van NOOTEN. LOPIK, 26 Augustus 1875. U650) Getrouwd J. ZWART, Weduwnaar van .A. M. Hüizer, en J. BIJL. AMSTERDAM, 26 Augs. P875. (7654) ige kennisgeving. Dinsdag overleed, tot diepe droefheid zijner Moeder en verdere betrekkingen, in den ouder dom van bijna 22 jaren, TfiUNlS van DAM, die gedurendq vele jaren met voorbeeldige trouw en nauwgezetheid op onze Boekdrukkerij werk zaam was. S. W. N. VAN NOOTEN. SCHOONHOVEN, 27 Augustus 1875. De Heer en Mevrouw van OOSTEN SLIN GELAND- Cambier van Nooten betuigen bij déze hun hartelijkeu dank voor de vele bewij zen vau belangstelling, ter gelegenheid van hun Huwelijk oudervondeu. (7651) Voor de vele bewijzen vau deelneming, onder vonden bij de ziekte en het overlijden van mijn innig geliefden Zoon TEUN IS, betuig ik, ook nanjens mijneKindereu, mijn haitelijken dank. Wed. A. van DAM - Heerens. SCHOONHOVEN, 23 Augustus 1875. (7661) TJEa ameide. De Ondergeteekende geeft bij deze aan .de E lachte ingezetenen van AJüGidO en TiOH- oven kennis, dat zij in de maand Septem ber weder eene lading zal ontvangen. Zich in de gunst van het geëerde publiek aanbevelende, belooft zij de Kolen tegen zoo laag mogelijke prijzen te zullen leveren. (7645) Heer van St. Aldegonde enz. DOOR MET EEN WOORD VOORAF VAN Dr. J. VAN VLOTEN. Prijs 35 Centa. Uitgave van B. W. N. van NOOTEN te Schoonhoven en bij alle Boekhandelaren vei» krijgbaar. Een nóg in goeden staat zynden HITTEW- TENTWAGEN met losse kap, bij (7663) C. de Wit, Rijtuigmaker, Schoonhoven.. Enkele dagen voor de Heer l'OST van der BURG van hier naar Gou derak ertrok, ben ik met ZEd. overeengekomen: 1. Om werkzaam te blijven op de Secretarie van den Krimpenerwaard tot 1 Juljj 1876 en in dien tijd de archieven van den waard en de opgeheven veenderij te regelen, daarvan Inven tarissen op te maken en registers van eigen dommen aan le leggen; alsmede om te zijner tijd de kadastrale gaarderboeken bij te werken en de kiezerslijsten in gereedheid te brengen. 2. Om mij in verband daarmede te ver plaatsen zoo digt mogelijk in de nabijheid van de Secretarie. Daarvoor zou ik genieten, van den waard f 1090,— vau de opgeh. veenderij f 600,— (beiden na aftrek van onvermijdelijke uitgaven voor reiskostenKad. Extracten en kaarteil), de helft der declaration voor het bijwerken der gaarderboeken ad p. m. f 286,en de kie zerslijsten ten bedrage 4 van' p. m. f 80,—- (ua aftrek der drukloonen), van 'den Secretaris in zijn privé Nihil. Wijders kwamen wij overeen, dat ik met het oog op mijne verplaatsing eenig voorechot zou hebbenmaandelijks op rekening f 7 5,— en bet resterende op 1 July 1876. Overeenkomstig het bovenstaande vroeg eu kreeg ik in 3 termijnen f 99,60 voorschot, huurde een huis bij .Gouda (disponibel 15 Augs.) ging eiken - dag (veelal met den postdagen van 4.15 's morgeus uit S.) naar de Secretarie, ont ving over de maanden Junij en Julij de be paalde f 75,en vroeg eu kreeg op 13 Augs. op rekening van die maand f 16,—. De verevening van de f 98,50 vouden wij goed te doeu in maandelijksche termijnen vaü f 10,(ingaande 1 Augs.) eu het resterende bij de verdeeling der declaratiën voor de gaar derboeken en de kiezerslijsten. Toen ik nu in den namiddag van 16 Augs. (zonder dat er te voren een verkeerd woord tusschen ons was gewisseld) werd aangevallen met de woordenvlk ben de dupe uwer schandelijke leugens," #je hebt me afgezet, enz. enz." ston.d ik verstomd. Ik trok mij daarom terug naar mijn bureau. Dmgsdag den I7en, bijna op hetzelfde uur onderging ik een gelijk lot en Woensdag 18 Augs, werd ik eenvoudig met tot mijne werk zaamheden toegelaten. Ware de heer ^P. v. d. B. niet begonnen met adverteren en ha^ hy zich onthouden van u^ededeelingenals: vik heb hem weggejaagd" enz., dan had ik mij bepaald, ZEd. in regten tot nakoming onzer verbmdti-nis te noodzaken. Thans echter ben ik verpligt te doen eu doe ik dan ook volgaarne der waarheid openlijk hulde. O. DIJKGRAAF. SCHOONHOVEN, 27 Augustus 1876. 7M8. Door S. W. N. van NOOTEN te Schoon hoven wordt uitgegeven: TIJ DSC H RI1T voor REKENKUNDE, ten behoeve van aaukomeude Onderwijzers eu On derwijzeressenonder redactie van H« KRAMERSHoofdonderwijzer te Gouda. Vijfde Jaargang. Eerste Aflevering. Prijs per jaargang van 6 nommers 90 Cents. Bij alle Boekhandelaren is de ïuteekaning geopend. Handboek tot herkenning der vervalschingen vau de meest dagelijks voorkomende Levens middelen. Volgens eenvoudige methoden. Ten dienste van het algemeen, door B.. J- OPWUBDA. Prijs 90 Cents. Inhoud: Brood, Meel, Sago, Vleosch, Wijn, - BierBrandewijn, Likeuren, MelkKóffieThee Chocolade, Suiker, Honig, Suikergoed, Oranje water, Zout, Peper, Olie, Anijszaad, Kaneel, Saffraan, Azijn, Ingelegde Groenten, Limoen sap, Vet, Boter, Kaas, Zeep, Was, Lijnmeel, Stijfsel, Tabak, Snuif, Linnen, Katoen, Wol, Zijde, Papier, Leder, Petroleum. «Men zal in dit werkje vele methoden vinden, om het bedrog., dat tegenwoórdig met olie voedingstoffen gepleegd wordt, te ontdekken. Dit nuttig en «eer oordeelkundig ingerrL* 1'":" aanbeveling waard." oordeelkundig ingericht geschrift, is eene bijzondere aanbeveling waard." «Tnd" «De weinige stuivers, voor den aankoop besteed, zullen ruimschoots intrest afwerpen." Utr. Dagblad." Uitgave van S. W. N. van NOOTEN te Schoonhoven en alom verkrijgbaar. Bij S.*& W. N. VAN NOOTEN te Schoon- hoven kom't van de pers: EEN ROMAN DOOR Schrijver van e Jonkheer van Attenrode". 2 Deelen. Groot-octav#. Prij» f 4,80,

Schoonhovensche Courant | 1875 | | pagina 2