ZONDAG 5 SEPTEMBER. N°. 325. 1875. WEEKBLAD VOOR DE KRIMPENER-, ALBLASSER- EN LOPIKERWAARD EN OMSTREKEN. - 146 67*/, 86’/i. Een Kermispraatje. BUITENLAND. OVERZICHT. BINNENLAND. 10»./, 00. ten einde ge- 5 7 14-/, alledaagsche tjalk te zijn, met talhout om- S. W. N\ VAN NOOTEN, Uitgevers. dat ous del, En i de 91 I»'/. 5l’/„ 103 Hot is rang met i zou d: listen zot Alle binnenland.che AdrertentiBn waaraan de plaatsing DRIE MAAL wordt opgegeven, worden ■lechti TWEE MAAL in rekening gebracht. juist allen groote ...At mel de naaste jnt van die eenmaal van een gaven er die ook tot vrienden dan wij wisten het, hij alleen van betooveringen, bleek bij nadere beschouwing SMNHOVENSCHt COURANT. 137, 8' 4 8 3 3 3 3 1818. 5 5 5 '1000. 5 r1000. 5 s leen. 4| 67/69. 4 3 5 5 5 f 602 125 78»/, 100 »/4 1047, et., wei- 84 a 32, vette kal- 8 a 14 gul- poters I 1,40 5,00peren per 100 stuks, m handelaan- 037, io* 7 10* 947, 847, 260 7, 243 7, 1017. IOC*/, 100 7, 957, 977 110 847. 107, 393 406 62 7 64’/ 98./. 99’7,. 97’/, nog kort te van Keizer Na- Koning Leopold r trotsch ide, den irdigheid niet al uriutciimeer Woensdag na Deze Courant wordt geregeld lederen Zaterdag-middag verzonden. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele rijk 0,80 Indanks de gelijktijdig ge- naburige Lexmond, ne ig ongeveer 200 stuks en rendig. eien 1180 a 275, mindere i f 130 i 190, guste dito f 125 4 180, pinken 140 114. 44 A 46 et. per kilofok- '»00 a 14,00, oudere tot >oter f 1,26 a 1,30 per kilo, 26 stuks. rwe. Puike jarige Zeeuw- assche f 9,30 a 9,70, goe- en blauwe f 8,40 48,60, e 17,804 8,20. 5 5 6 7 5 6 6 6 6 5 4j - 3 8 deel. 5 0. 5 5 5 l. 100. 5 4ov. 5 ■Aug. 5 Juli. 5 Oct. 5 1854. 1860. r 4. r i k ubet tegen woordige voor lief. Tegelijk maak ik van da gelegenheid gebruik om uvoor zooverre gij daaemee gediend zijt //pleizierige kermis” te wenschen. TIM. Ik was voornemenswaarde lezersu een deftig betoog te leveren hetzij over den ver- moedelijken oorsprong van de kermis, of wel, over de plaats die zij heeft ingenoinen in onze maatschappelijke ontwikkeling; misschien ook, over het al of niet wenschelijke van haar af schaffing. Op eens echter kwamen de herinne ringen uit vroeger dagen te voorschijn, om mijn ernst parten te spelen, en zoo is mijn stukje geworden wat het thans is. Over dat andere kunnen we later wel eens praten. Neemtbid Nooit had de zoon van den marktmeester, onze kameraden behoorde, in dezen gewichtigen tijd: was in staat C H T BH. nep schil f21,-a 22,-, boter 66 4 68 kilokaas f 2' overloopers 1 10 12, f 14 a 16; v uchtere idem 8 ,50 3,00, f4,00 a en f3,80 t vlugger 8de qual. f20 4 28. ilhier eene groote kaas tor 11,1041,20 per kilo, liggen voor Engeland 24 dito f 7 4 20, nuchter* ug. Aangevoerd2 paar- :n graskalveren8 nuch- of lammeren, 253 var* m of geiten. et., 2de qual. 62 ct.; 2de qual. 75 ct.; Scha per kilo. Voor Londen qual. f 59, 3de qual f 56. en Zeeuwsche f 8,80 4 f 10,00; Jarige Flakkee- 19,00 tot f9,50; Nieuwe eesche en Óvermaasche 1,25 4 9,25. Zeeuwsche, Overmaas- f 7,50 a 7,75, mindere sche, Zeeuwsche, Over- ie f 7,50 a 8,00mindere ie, Flakkeesche en Over- dito mindere f 5,00 4 10, dito mindere f5,00 ke zware f 5,30 4 6,30, i, nieuwe dikke f 4,75 4 e 1215 per 2100 kilo. lonken der Apetrijnen even goed thuis was als wij op het //Bolwerk.” Verder op werd de hamer gehanteerd door een //heer”, die voren bezoeken had ontvangen poleon, Koningin Victoria, en den Eerste, Roi des Beiges, terwijl niet ver van daar een dame, die gewoon was als een vorstin, op twee paarden staande, den circus te doorvliegen, thans haar waar’ in zoo verre verloochende, dat zij een te zindelijk kind te midden van de heerschende verwarring pap zat te voeren. O, hoe gaarne zouden wpj ook planken hebben willen aaudra- gen voor die tempels der kunst: maar de ge ringste poging daartoe werd door Aballino of door den gora-elastieken man begroet door het zwaaien met een stuk hout, waardoor wij op eerbiedigen afstand retireerden. De tijd der voorbereiding was spoed, de kermisklok had haar eentonig en toch zoo verrukkelijk gelui doen hooren, de kramen ontsloten zich van lieverlede, de goede oude heer Bamberg, de ons allen bekende //Hof-me- chanicus” met zijn wit piqué vest, zijn kolos- salen horlogeketting en zijn vriendelijk gelaat, wandelde deftig voor zijn tent op en neder. Met geen stokken zouden we in huis gehouden kun nen wordenwe moesten de leeuwen in het beestenspel hooren brommen, we moesten ge tuigen zijn van den schitterenden optocht, waar mee het personeel uit het acrobatenspel zijn programma den volke verkondigde. Wel kwa men we spoedig tot de ontdekking, dat Salomo volkomen gelijk heeft wanneer hij verklaart dat i J lieuws is onder de Son, v.—*. J..L kermis al heel weinig verschil aanbood met haar voorgangsters; maar ook die oude kennissen wa ren ons Inf, dewijl zij ons niets dan blijde her inneringen voor den geest brachten. Daar hadt je bijvoorbeeld dien Tyroolschen kramer, dien we nog nimmer hadden gemistde kermis zou zonder hem geen kermis geweest zijn; en hij een echte Tyroler was, dat waarborgden zijn spitse hoed, en zijn breede lederen gordel, waarop zijn naam voluit te lezen stond. vervolgens, die groote aantrekkelijkheid van kermis, die oude getrouwe poppenkast, waarvan men nu nog wel hier en daar een vernieuwde editie aanschouwt, maar gemoderniseerd, ver fraaid, opgeschikt, gepolijst, zoodat zij nog maar een flauwe weerschijn is van ’t geen zij destijds was, - die kast met een geruiten omkleedsel, een klein tooueel, groot genoeg echter voor Jan Klaassen en zijn dierbare wederhelft Katrijn, of voor de aangrijpende scène waar Jan den dood een poets bakt, of den beul opknoopt, of van verbauwereerdheid het kind dood laat vallen, en geen beletsel aanbiedende voor de reusach- tige verlenging van den onbekenden, zwijgenden vreemdeling. Dat was een genot, als wij den gelukkigen eigenaar dier k «st zijn ambulant tooneel zagen neerzetten, en met tromslag de straatjongens bijeen zagen roepen I met welk een opgewektheid stonden wij daar, totdat wij voor de zooveelste maal ai de vernuftige loopjes had den bewonderd, waarmee Jan Klaassen steeds de listen zijner vijanden wist te verijdelenO konden we op den huldigen dag nog ons verkwikken met de aanschouwing echte ouderwetsche poppenkast, we gaarne de lectuur van een geheelen jaargang van het Humoristisch Album voor! Vervolgens de mallemolen I Men heeft te genwoordig recht sierlijke draaimolens, die door een kunstig mechaniek in beweging worden ge bracht, somtijds met een hit I ongelukkig specimen van de schoonste verovering die de menseb op de dieren heelt gemaakt, ja, wel dra zullen wij ze misschien aanschouwen met een stoommachine of electrischen toestel als be weegkracht. Ze zijn omgeveu door quasi-geestige afbeeldingen met niet zelden alles behalve on- berispelijken tekst, en van binnen met meer dan levensgroots portretten van barsebe kruisvaders en smachtende meisjes, terwijl schoonheden van den zesden rang het //samenzweerderslied” uit de Mad. Angot uitgillen. De draaimolen van mijn ^vlegeljaren” had geen ander orkest dan een nooit zuiver gestemd draaiorgel, geen ander ornament dan den schuif met de ringenhij was niet voorzien van leeuwen, tijgers, salamanders, meerminnen en andere natuurhistorische merk- Nog vaak denk ik er aanhoe ik als knaap de nadering van de kermis met geestdrift te gemoet zag. En ik was in dit opzicht de eenige niet; al mijn kameraden, mijn doorgaans nog al stemmige buurjongen niet uitgezonderd, allen telden even als ik reeds lang te voren de dagen, die nog zouden moeten ten einde spoeden, alvorens het gansch bijzonder klokge brom, waarmee op den toren der Groote Kerk het feest bij uitnemendheid werd //ingeluid”, boven onze hoofden zou weergalmen. Reeds lang te voren liep er gewoonlijk een los gerucht, dat het //groote paardenspel”, des tijds de circus van Wollschliiger of van Loiset, dit jaar zeer zeker komen zou, want dat men reeds een paar van de //heeren”, met rijlaarzen aan, een zweep in de hand, en een paar ver vaarlijke, koolzwarte knevels onder den gebogen neus, had zien wandelen. Inmiddels wist een ander te vertellen, dat er reeds een poffertjeskraam en een komedie #in de Nieuwe Gracht lagen”, welke min of meer duistere of ten minste eenig’zins dubbelzinnige uitdrukking voor ons volkomen verstaanbaar was. Niet zelden even wel bleek het, als wij ons door een onderzoek in loco van de waarheid der loopende ge ruchten gingen overtuigen, dat zij, of //ge-, heel vertonnen,” of voor ’t minet genomen er niets ni zeer voorbarig geweest warenof ook, dat de verspreider er van zich eenige dichterlijke vrij heid had veroorloofd, want, hetgeen door de Eaam werd aangekondigd als de tijdelijke berg plaats van een komedie met al haar wonderen en een zeer geladen. De kermisweek snelde heen nimmer ge bruikte de tijd zijn vleugels zoo vaardig als ge durende die dagen. Dezelfde klok, die de ge boorte vai»» het feest had verkondigdzong ook zijn uitvaart. Reeds dien zelfden dag begonnen enkele haastige heden hun paleizen ai te breken. Den volgereden dag en nog twee «lagen daarna waren we getuigen van de verwoesting van ons Jeruzalem. Nooit gevoelden wij ons meer verlaten treurig gestemd, dan Dinsdag en kermis vooral als het dan motregende. Prijs der AdvertentiënVan 1 tot 5 regels ƒ0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzen ding franco, en uiterlijk tot Zaterdags-voormiddags ten 10 ure. meer want ous betrouwbare berichten te geven omtrent hetgeen de kermis zou aanbieden. Maar het scheen wel alsof hij zich bewust was, dat hij thans een min of meer officieel persoon wasmeestal wees hij onze enquête af met een veelbele, ke nend, geheimzinnig schouderophalen, vergezeld van een fijn diplomatiek lachje. Evenwel, de dag kwam eindelijk waarop wij voor het eerst op dë^Markt een zeker aantal balkjes op blokken zagen samenvoegen tot een reusachtigen rechthoek, en de stellen zagen hoog werken die een van de tooverpaleizen onzer droomen bijeen moesten houden. Vandatoogen- blik af had onze onderwijzer een alles behalve prettig baantje: al maakte hij ons de dagelijk- sche portie wetenschap nog zoo smakelijk, we gaven er minder om dan ooit, onze gedachten waren ajbsent. De architectonische gewrochten, die nu op verschillende plaatsen der stad met verbazingwekkende snelheid werden opgericht, namen al onze zielsvermogens in beslag, we fluisterden er over terwijl in de school ons de mysteriën van de gemengd repeteereude breuken werden verklaard, en de vrees voor strafwerk kon ons niet weerhouden elkander deelgenoot te maken van de gedane ontdekkingen. Nu, in de meeste gevallen begreep de onderwijzer wel, waar ons de schoen wronghet scheen zelfs, of het uitzicht op vacantie ook hem lank moediger had gemaakt. Behoef ik er nog wel bij te vertellen, waar heen onze schreden zich richtten, zoodra de les uren waren doorgeworsteld? Hoe wij' ijlings heensnelden naar het terrein van de kermis, waar wij zelfs het uur van den maaltijd ver gaten bij het bewonderen van de snelheid, waar mee het rspul” van Blanus of van Bamberg, de rgroote en de kleine komedie” en meer andere merkwaardigheden tot stand kwamen? Hier klauterde tegen den ladder op een //heer”, dien wij het vorig jaar op het tooneel hadden zien schitteren als tAballino den grooten ban diet;” en, ofschoon hij thans niet aanhoudend grijnsde, gelijk een rechtgeaard bandiet betaamt, was het hem aan te zien, dat hij in de spe- Herzegowiua. In de om, evenals vroeger is ten behoeve v< ;en het Tarkache lorten, indien an( zijn zoon Menotli '1 en eene Je Sectie. 7 1869. 7 3 69. .5 7 .6 8 3 H—e. De aandacht in Europa blijft algemeen en bijna uitsluitend op den staatkundigen toestand van Tur kije gevestigd. Al heeft men nog niet geheel de hoop opgegeven, dat de opstand, die in de Herze- gowina zijn brandpunt heeft, doch zich al verderen verder uitstrekt ook in Albanië, ook ditmaal nog zal onderdrukt worden, hierover is men het algemeen eens, dat de opperheerschappij van Turkije in het Oosten haar einde met rassche schreden nadert. Alleen onderlinge naijver der groote mogendheden hield haar tot nog toe in stand. Zoo dra deze het eens worden omtrent eene herziening van de bepalingen van het tractaat van 1856, dat, in plaats van de Oostersche quaestie afdoende te regelen, eene soort van wapen stilstand tusschen de verschillende belanghebbende staten in het leven riepis het met die heerschappij gedaan. Rusland zit reeds op den loer en voert ijve rig ouderhandehngen met den sultan en den vorst van Montenegro. Of deze onderhandeliugeu nu juifc strekken om de bemiddelingsvoorstellen der mogendheden, waarvan wij in het vorig overzicl ding maakten, in de hand te werken, zal toekomst wellicht leeren. Voorshands schiji bemiddelende stappen weinig vrucht verwacht te mo gen worden. De opstandelingen toch, die eiken dag nieuwe versterking ontvangen en zich onder een voor- loopig bewind met Jubibratie aan het hoofd vereenigd hebben, weigeren een wapenstilstand te sluiten, alvo rens zij zekerheid hebben dat hunne grieven zullen worden weggenomen. Reeds maakten zij zich van verschillende belangrijke punten meester, waardoor zij zich in staat gesteld zien aan hunne eisohen klem bij ie zetten. Het is niet te verwonderen dat de re- geering ouder die omstandigheden er aan denkt bet weinig te vertrouwen Servie te bezetten, zich daar door een gemakkelijker toegang tot het tooneel van den opstand te openen en tevens de altijd nog machtige oorlogspartij in Servie in bedwang te hou den. Het is echter de vraag of Vorst Milan, die zich blijkbaar door zijne beloften, hem te Weenen afgeperst, tot nog toe g«‘bonden achtdan nog langer zou aarzelen zich aan het hoofd der beweging te stellen. Zooals te verwachten was hebben de forten en de ci tadel van Seo d’Urgell zich eindelijk op genade of onge nade moeten overgeven, De fanatieke Carlistisohe bevel hebber Lizzaraga, de beruchte bisschop van Seo d'Ur- gelldie mede in de citadel eene schuilplaats had ge zocht, alsmede de overige bezetting zijn krijgsgevangen naar Puycerda gevoerd. Nu aldus de burgeroorlog in Spanje zijn einde schijnt te naderen, komen ook de redders in menigte opdagen. Ieder die den titel voert van generaal wil tdans aan de onderdrukking van den opstand medewerken en zich aldus de eer daar van toeeigenen. Hut is te hopen dat men te Madrid aan dien aandrang niet veel zal toegeven; de goede geest der troepen zou daaronder noodwendig moeten lijden, en de Carlisten zouden voorzeker niet nalaten hiervan partij te trekken. De alge neene afkeuring die de voorgenomen bede vaart van Duitsche Katholieken naar Lourdes ook zelfs bij de conservatieve organen van Duitsohland ondervindtschijnt de ontwerpers er nog toe te zullen brengen oin van hun plan af te zien. Met het oog op de agitatie die nu reeds zoowel in Duitsohland als in België en Frankrijk naar aanleiding van dat plan heerschte, zou zulk een besluit zeker zeer ge- wenscht zijn. Uit Frankrijk valt niets bijzonders te vermelden. Mac-Mahon is op de jacht, en uit gebrek aan nieuws zoekt men in een paar redevoeringen die de Bona- partist Magne te Dordogne en do radicaal Naguet te Parijs gehouden hebbenmeer beteekenis dan die wel verdienen. Tusschen Engeland en China dreigt een conflict te ontstaan naar aanleiding eener minder goede beje gening, door deu Bntscben gezant van de zijde der Chineesche regeering ondervonden. De oude Lord Russell heelt partij getrokken voor de opstandelingen van de Herzcgowiua. Inde Times verklaart hij zich bereid om, evenals vroeger voor de Grieksche insurgenten, thans ten behoeve voor hen die in verzet zijn gekomen tegen het lurksche wan bestuur, een zekere som te storten, indien anderen zijn "voorbeeld volgen. In Italië hebben Garribaldi en z” met hetzelfde doel gelden disponibel gesteld inschrijving geopend. De grootvorst Alexis van Rusland, derde zoon van den Czar, die wegens een heimelijk huwelijk met een der hofdames zijner moeder, bij den Keizer in ongenade was gevallen, heeft de gunst zijner ouders herwonnen door eene echtscheiding met wederzijdse!; goedvinden. De gewezen hofdame voert thans den titel van gravin biggiano, Blijkens een bij het Departement van Koloniën ontvangen telegram van den Gon- verneur-Oeneraal van Nederlandsch-Indië heeft kolonel Wiggers van Kerchem den 22sten dezer uit Atchin bericht, dat niets meldeuswaardig» was voorgevallen en dat de gezondheidstoestand fölardigheden, maar bezat alleen panrden ten minste, wij hielden het er voor dat het paarden moesten verbeelden, ’t Waren kolossale, altijd krakende, piepende, knarsende gevaarten, die nooit eenig gevaar aanboden dat men door de snelle vaart duizelig zou worden. De beweeg kracht, wel, dat waren wij, wij vertegenwoor digers van het Jonge Nederland, '.jongens wel te verstaan, ofschoon een enkele maal een reeds vroegtijdig geëmancipeerde jeugdige dame zich onder ons mengde, en deelde in onzen arbeid en onze beloonmg. Want, door toepassing van een stelsel dat door zijn eenvoud en zijn doel matigheid de theorieën van alle mogelijke staat huishoudkundigen in de schaduw stelt, had de eigenaar het vraagstuk opgelost, hoe zonder veel arbeid en met weinig onkosten zijn molen aan den gang te houden. W ij liepen in de balken en brachten den toestel in beweging. Het ho norarium werd uitbetaald volgens onveranderlijk tarief, en geen .onzer trachtte door werkstaking loonsverhooging te verwervenwie driemaal mee geduwd had, kreeg één gratis-tournée. Zelfs de controle was overbodigwij zorgden wel dat niemand, door meer te eischen dan hem toekwam, den geregelden gang verbrak. Dat loon was voor ons dubbel zoet: vooreerst hadden wij het net zoo eerlijk verdiend als Czaar Peter zijn schoenen, en ten tweede was het op zich zelf een genot, gediend te worden door hen die wij op onze beurt weer zouden dienen. Zoo vlogen die heerlijke dagen om. Geen enkele wolk verduisterde den hemel van ons hj vciMi4ui(, uut geluk, dan alleen de treurige ondervinding, dal want 3at ZU- ‘■’tiier beneden niets minder onnitpattelijk t» dan kerinis-centenen misschien een heel verwij derde gedachte aan ons vacantiewerk dat na tuurlijk nog altijd het oogenblik verbeidde, waarop wij er de eerste hand aan zouden slaan. Is er dan ook ter wereld iets barbaarscher te bedenken dan vacantiewerk I Vooral des avonds, tegen dat wij moesten maken dat we in huis kwamen, dpn was alles poëzie. De Friezinnen uit de wafelkramen slopen glimlachend door de drommen kermisgangers om haar overheerlijke waar te koop te bieden, lilt de vuurhaarden voor de poffertjeskramen steeg een wierookwalm ten hemel. De orkesten van Blanus en van het accrobatenspel trachtten elkander te overstemmen en joegen door hun onmelodisch geweld den honden een half uur in deu omtrek stuipen op het lijf. De gehoornde dame eu gebaarde heer, beiden van was, voor het wassenbeeldenspel begonnen te leven onder den invloed van het flikkerend lichten waren zeker op dat oogenblik vroolijker dan de tanige oude vrouw, die de rol van bureauliste ver vulde. Uit deze en gene tentwaar een dra matische voorstelling was begonnen hoorden we pistoolschoten klinken, terwijl de dame in het beestenspel, die, alvorens zij naar binnen zou gaan om naar teeder lichaam den leeuwen en wolven als een versnapering aan te biedenzich nog eenmaal in al haar glans aan het publiek vertoonde, aan onze idealen van een toovergodin uit het sprookje vleesch en bloed gaf.

Schoonhovensche Courant | 1875 | | pagina 1