ZONDAG 26 SEPTEMBER, 1875. N°. 328. WEEKBLAD VOOR DE KRIMPENER-, ALBLASSER- EN LOPIKERWAARD EN OMSTREKEN. 13 December 1872— 16 Augustus en 9 Sept. 1875. I SWEDE COURANT f i —Nov. 144 yt 1864. I. 96V, HO-/, per in 6 263 «37 7, ion/. 101-/, Deze Courant wordt geregeld iederen Zaterdag-middag verzonden. Prijs: voor Schoonhoven pev drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele rjjk 0,80. mag reeds S. W. N. VAN NOOTEN, Uitgevers. isi. .000. k i. 1017/, Alle biaMnlandiche Advertentie waarvan de plaatsing DRIE MAAL wordt opgegeven, worden .lacht. TWEE MAAL in rekening gebraoht. graat- f geilen. 35 et., 2de t., 2de qual. 3 5 5 5 ■s. 100. CHTRN. pO. M 8 4 8 3 3 3 3 I en 1816. 5 5 5 if 1000. 5 4/1000. 5 i 2e leen. 4| 1867/69. 4 1. 1. 1. 21,50 4 23;- 7- ct., wei- kaaa f26 4 28, 380 62‘/, 8*7>. 65>/, 65-/. 288 841/, 207. 15-/. 103 7. 52 17 88 16 55-/. «7» 124 777 100’/, 087, 997. 1007. ww. 037» «7>. 997,. 94 92 52 102 >/8 7 Jert. 2e Sectie. 7 1869. 7 ig. .3 1869. 5 7 6 3 3 RICHTEN. Hennep schil f2\ goeboter 67 a 70 et., wei- Jf kilo; kaaa f26 4 28, t.overloopers f 10 i 13, ren f 16 a 18; vette kal- i, nuchtere idem 8 4 12 gul- n kleingeel f2,60 a 3,00, i 2,00, roode f 1,80 a 2 30 4 5,00, peren f 5,00 4 6,00 ar 100 stuks. met vluggen handelaan- e qual. f 23 a 29. aal alhier eene groote kaas- liboter f 1,20 4 1,30 per kilo. biggen voor Engeland 24 gere dito f 7 4 20, graskal- f60 4 70. I Sept. Aangevoerd: 1340 graskalveren, 10 nuchtere lammeren, 254 varkens, qual. 62 ct.; 75 ct.; Scha lt. per kilo. Voor Londen de qual. f 683de qual f 66. he en Zeeuwscbe f 8,70 4 ke f9,80 a 10; jarige Elak- J,30 a 8,ö0 tot f 9,30; nieuwe E 8,50 a 9,25; nieuwe Flak- f 8,00 a 9,00. iche en Vlaamsche f 7,25 a Overmaassche en Noord- rsche, Flakkeesche en Over* 3,80, dito mindere f5,20 4 6,30, dito mindere f5,00 i lange naar qual. f 3,25 4 e dito f 3,50 a 4,50 tot 5,50, ibrabantsche en Vlaamsche 5 r.—Aug. 5 .—Juli. 5 ■.—Oct. 5 ,50, 1854. 00, 1860. H 5 5 6 7 5 6 6 6 6 5 M 3 3 aandeel. f 5 5 5 v. 5 l.st. 100. 5 nsk. ipol. .5 k I o onwaar. Maar, al zullen stakkers wezen, die het slechter men het in eenige mogelijkheid den i, al mag ook niet worden dat reeds het gemis der ontzettend gemis is, strengheid moet bij J van gevangenissen de leidende gedachte zijn. Er moet worden gestraft. euwsche en Vlaamsche f 8,25 jverige soorten f 8,0048,50. 75. jmber. Bij een aanvoer van was de handel weder in ge- n alleen de beste soorten, te plaatsen. fkoeien I 200 4 260, mindere ten f 115 a 175, vare koeien f 28 4 45 nuchtere dito kilo; weivarkens f28 4 4 8 weken f8,00 4 12,00. -eiboter f 1,26 41,30 per kilo, ie 26 stuks. Tarwe. Puike jarige Zeeuw- laassche f 9,10 4 9,50, goede juike Zeeuwscbe, Vlaamsche 8,40, mindere f 7,40 4 7,80. De dagteekeningen aan het hoofd van dit opstel geschreven zullen in de geschiedenis der Neder* landsche rechtspleging onvergetelijk blijven. In den avond van 13 December 1872 werden in een der volstrekt niet afgelegen gedeelten van *s Qravenhage eene dame en bare dienstmeid in hare woning vermoord en werd uit die woning eene aanzienlijke waarde gestolen. De justitie begon onmiddellijk haren arbeid doch zij mocht met slagen. Zij tastte mis en de zaak scheen afgedaan. De geheele bevolking van Nederland had ge gruwd van het bloedig feit en de schrik was hun om het hart geslagen. Het mislukken van de pogingen der justitie had haar beangstigd haar vertrouwen op de heerschappij van het rechtop de zekerheid van leven en eigendom was hevig geschokt. De tijd maakt veel goed, maar telkens en telkeus kwam toch hier bij menigeen de klacht weder boven het is toch schrikkelijk dat die moord niet ontdekt is. De geringste aanleiding was voldoende om der justitie en policie verwijtingeu te doen toevoegen. Bijna drie jaren zijn sinds voorbijgegaan. In den aanvang van dit jaar werden op eenmaal alle herinneringen weder verlevendigdalle ge moederen weder in spanning gebracht bij het bericht, dat de justitiethans die te Rotterdam nieuwe verdenkingen had opgevat tegen een jongen man en zijne vrouw, die in arrest waren genomen en wier zaak onderzocht werd. Evenwel de eene mtiaud volgde op de andere en niets lekte uit. Het publiek sprak er bijna niet meer vanhaalde de schouders op en scheen van zins de zaak te vergeten. Op eenmaal wordt de alge- meene aandacht gewekt. Het bericht is wnar bet is officieel, de vrouw van Jut, Christina Goedvolk, heeft reeds den löden Augustus be kend dat haar man in hare tegenwoordigheid den dubbelen moord pleegde en dat zij samen de effecten en kostbaarheden ontvreemddenden 9den September heeft die man zelf beleden de moordenaar te zijn. elk eene bevrediging voor het rechtsgevoel 1 Het bloedig geheim ontdekt en de daders in de macht van den arm der gerechtigheid 1 Alle bijzonderheden, die bekend mogen zijn, hebt gij zeker uit meer dan één blad gelezen en herlezen. Van de publieke nieuwsgierigheid hebt gij stellig ook uw aandeel gehad en het is in het minst niet om uwe nieuwsgierigheid nog meer te voldoen, dat wij heden een woordje over die gebeurtenis schrijven. Laat ons geduldig wachten, totdat de justitie de tijd gekomen acht, om iets mede te deelen van hetgeen is voorgevallen op de verschilleude reizen, welke het misdadig echtpaar heeft ge daan', deels om de gestolen goederen te gelde te maken, deels om zich zeivon buiten hel be reik der justitie te stellen. Die tijd kan nog niet gekomen zijn, omdat in het buitenland onderzoekingen zijn in te stellen en een voorbarig bekend maken van het geen de beklaagden zelven dienaangaande hebben medegedeeld, aan de vertrouwbaarheid dier on derzoekingen zoude kunnen schaden. Tot enkele opmerkingen geelt echter het voorgevallene stof. Juist die publieke nieuwsgierigheid, welke dikwijls tot ongeduld overslaat, is een eerste punt. Dat zij bevrediging zoekt is zoo natuur lek inogelijk. Maar dat zij, en dit is een leit, soms liever onjuiste verhalen wenscht dan geene is ongezond. Die ziekte haalt echter het pu bliek zich zelf niet op den hals. Wie het ziek maken zijn die dag- en weekbladen, welke, belust op sensatiebcnchten, niets liever wen- Schen dan do overprikkeling hunner lezers aan te wakkeren om er zelven hun voordeel mede te doen. Minder kiesch op het punt van waarheid of onwaarheid, nemen zij, zoo hun berichtgever maar tenigen schijn van geloof waardigheid bezit, gretig zijne mededeehugen zon der verder onderzoek op. Dat de redactiën Zelve verhalen uit hare duim zuigen, willen Prijs der AdvertentiënVan 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzen ding franco, en uiterlyk tot Zaterdags-voormiddags ten 10 ure. JD-iJ ».■!■.■■■-■ "Un. verslag geeft. De kanselier nl. gaf zijn vrees te kennendat Frankrijk zich door de clericale reactie zou laten medeslepenzooals reeds zicht baar was in de totstandkoming der wet op het Hooger onderwijs. Ook de Oostersche quaestie kwam bij dat onderhoud nog even ter sprake. Ofschoon beide staatslieden het hieromtrent eens waren dat de oplossing van dat vraagstuk voorloopig verdaagd zou worden, meende men nu reeds te kunnen voorzien, dat op den langen weg de zelfstan digheid van Bosnië en de Herzegowina en de uitbreiding van Montenegro daaruit zouden voort vloeien. Die meening wordt door de gebeurte nissen volkomen gerechtvaardigd. Reeds nu, terwijl de opstand dank zij den invloed der grootere mogendheden, geheel gelokaliseerd is, heeft Turkije de handen vol om aan de op standelingen het hoofd te bieden. Eenmaal den opstand meester zal de Porie te rekenen hebben met de mogendheden, die haar indirect hulp verleenden en, zoo de autonomie van Bosnië daarvan al niet het dadelijk gevolg zal zijfi 4 op den duur zullen de omstandigheden daartoe wel dwingen. De Vorst van Servië, die slechts door kunstmiddelen aan de volksstem het zwij- gen op kon leggen, zou zich niet licht voor de tweede maal laten vinden tot het afleggen van eene belofte van onzijdigheid, die hem thans zoozeer bezwaart. De houding der groote mogendheden ten op zichte der Oostersche quaestie, vindt intusschen allerwege waardeering. Bij de opening der beide delegation in Oostenrijk-Hongarije, bracht de voorzitter der Hongaarse lie delegatie aan de regeering hulde voor de goede leiding der bui ten landsche staatkunde. De begrootiug bij die zelfde gelegenheid ingediend sloot met een te kort van ruim 95 millioen florijnen. Bovendien vraagt de minister van oorlog een crèdiet van 17 il 18 millioen voor de aanschaffing van nieuw geschut. Nu de gemeenschappelijke vijand in SpanjO uit zijne laatste verschansingen verjaagd wordt, beginnen de politieke hartstochten en intrigues, die eenigen tijd gesluimerd hebben, met nieuwe hevigheid te ontwaken. Reeds de optreding van het nieuwe kabinet levert daarvan het be wijs. Het is toch gebleken dat niet in de eerste plaats de quaestie van het stemrecht Oa- novas del Castillo noopte tot aftreden, maar veel meer de intrigues van de ex-koningin Isa bella, tegen wier terugkeer hij en de meeste zijner collega’s zich verzette. Dezelfde man. die vroeger zich aan ’t hoofd stelde der bewe ging van Alfonsus op den troon te plaatsen, generaal Martinez Campos, stelt zich nu voor den terugkeer van Isabella te bewerken. Daarbij komt dat ook de Pauselijke vertegenwoordiger de tijd gekomen acht om zijne eischeu te formuleeren. In een brief aan de bisschoppen, zonder toestemming of voorkennis der regeering openbaar gemaakt, komt hij op tegen de be paling der ontworpen grondwet, waarbij aan alle gezindten buiten de katholieke, eene zeer beperkte vrijheid wordt verleend. Hij eischt verbod van eiken anderen godsdienst dan de katholieke; verbod van elk onderwijs, dat niet van de geestelijkheid uitgaat; de hulp van de we reldlijke macht om afvalligen tot rede te bren* apii. en onderwerping van de drukpers aan de censuur der geestelijkheid. De brief neen na tuurlijk bij alle liberalen en gematigd liberalen de hoogste verontwaardiging opgewekt en de re geering beraadslaagt over de wijze hoe in deze te handelen. Het valt met te ontkennen dat een breken met Rome de positie van den jon gen koning aanmerkelijk zou verzwakken, en toch is dit, tegenover zulk optreden, schier on vermijdelijk. intusschen heeft Don Carlos weder een manifest openbaar gemaakt, gericht aan zijne vrienden in Frankrijk. Hunne hulp inroepende tot voortzetting van den heiligen krijgnoodigt hij hen tevens uit een kijkje te komen nemen, wat betreft zijne wijze van inrichting der mili taire en burgerlijke administratie, zooals hij zich voorstelt die later in geheel Spanje in toe passing te brengen. Hoe sleoht zijn zaken ook Maan, zijn illusie geeft hij dus niet prijs. Het is niet te hopen voor Spanje dat toenemende verdeeldheid oorzaak worde, dat die illusie ook maar voor een deel werkelijkheid wordeI wij met onderstellen. Dit zoude ook te v< gewaagd zijn. Wel geldt dit verwijt van spe culatie op de zwakken van het publiek zonder de nauwgezetheid der waarheidsliefde, niet vele bladen, maar toch zijn er zoo, en die zoo zijn maken misbruik van hunne positie, bederven het publiek. Een andere opmerking knoopt zich vast aan hetgeen in sommige bladen te lezen stond ter verheerlijking der Haagsche policie en dienen moest om haar glorie te verhoogen ten nadeele der justitie te Rotterdam, van welke men vreesde, dat zij met de glorie zoude heengaan. Och, wij willen niet streng zijn. De Haagsche policie en de justitie in dat arrondissement hebben zich veel moeite gegeven, om de schuldigen te ontdekken. Het is inderdaad een afmattend werk en men heeft wel alle plichtsgevoel en alle geest kracht noodig om er bij te blijven, wannéér men ijverig denkt, overweegt en onderzoekt, dagen, we ken, maanden lang en dat alles zonder succes. Het publiek waardeert die moeiten niet en de ambte naren moeten hunne voldoening alleen zoeken in het bewustzijn hunner plichtsvervulling. Het was alzoo zeer natuurlijk eu zeer goed ook, terwijl aller dankbaarheid gericht werd aan het adres der Rotterdam.-che justitie, dat ook herinnerd werd aan het vele goede door de ambtenaren van 's Gravenhage in dezen verricht. Het was goed, dat vermeld werd, hoe de Haag sche politie in het laatste najaar de eerste aan wijzingen ttgen Jut, op wien hare aandacht door een naamloozen brief gevestigd was, aan de justitie heeft verstrekt. Maar sommige bla den zijn er niet mede tevreden geweest, haar die tweede, die bescheiden rol toe te kennen. Deze deden al haar best om de menigte te doen gelooven, dat aan die politie eu aan deze alleen eigenlijk het succès was te danken. Welnu, dat is eenvoudig eene onwaarheid, tastbaar voor ieder die onpartijdig is. Ja, men mag werke lijk niet voorbijzien, dat er een groot, een on begrijpelijk verzuim is gepleegd, toen men in 1872 zoo volstrekt met aan Christina Goedvolk, de vroegere dienstmeid van mevrouw Van der Kouwen en haren aanstaande heeft gedacht. Die bedoelde bladen hebben ook inderdaad aan de Haagsche politie geen dienst bewezen. Zij hebben cue a - 1 schijnen voor maar half verdienden lof. redactie vau het u Paleis désaveu van c meenen terecht, politie moet om de noodzakelijke reputatie van onbaatzuchtige plichtsvervulling te behouden, ook den schijn eener valsche ijdelheid vermijden. Jut en zijne vrouw zullen nu worden ver oordeeld en gestraft. Wat het,lot der vrouw zal wezen is misschien twijlelachtig. £e man echter zal eene levenslange tuchthuisstraf niet ontgaan. Voor 5 jareu zoude hij de doodstraf hebben beloopen eu menig voorstander dier straf zal thans, in veler oogen terecht, de afschaf fing van dit strafmiddel betreuren. Men zij toch voorzichtig en bespreke zulke quaestiën niet onder den indruk van een oogenblik en van een enkel feit. Zeker, Uc maatschappij zoude er niet onder lijden, wanneer Jut niti meer leefde. Zeker, het zóu vrij wat goedkoo- per zijn hem op te hangen, dan hem in een tuchthuis jaren achtereen te onderhouden. Op zich zelf Kan ook het recht van den staat om met den dood te straffen niet worden betwist. Maar zulke vraagstukken van wetgeving staan niet op zich zelve. Zij hangen met den gehee- len toestand der maatschappij samen. Een straf stelsel, waarin dit uiterste midd.d wordt gemist, waarin ook den zwaarsten booswicht de gele genheid niet benomen wordt, om te breken met zijn varleden en, al is bet binnen de muren van het tuchthuis, een nieuw en beter leven te leiden, waarin met het oog op de mogelijkheid van gerechlehjke dwaling, nooit een onherstel bare straf wordt bedieigd, zulk een strafstelsel staat hooger, dan een, waarin de doodstraf nog geldt. Welnu, een zwak georganiseerde staat moet dooden. Vroeger stond de doodstraf op allerlei geringere misdaden, welke later aan hare bedreiging geheel ontkomen zijn en dat was toen niet anders mogelijk. Maar de kracht der sta ten is eene andere geworden. En Nederland, ambtenaren zelven gevoelig doen De i het //Paleis van Jusutie” had een die ambtenaren geweuscht. Wij Een ambtenaar van justitie en in de oogen van het algemeen /ed^ljoe klejn ook, is inwendig sterk genoeg, kan althans sterk genoeg zijn, om de doodstraf te kunnen missen. Veel liever, dan op eene we derinvoering der doodstraf, dringe men daarom aan op eene betere organisatie der gerechte lijke policie, op eene degelijke, eene strenge inrichting der gevangenissen en tuchthuizen. In dat opzicht is reeds veel gedaan, maar nog niet genoeg. Het zeggendat de gevan gen man het beter heeft dan menigeen die eerlijk bleef, is dikwijls overdreven, dikwijls «ok onbillijk en onwaar. Maar, al zullen er altijd arme stakkers wezen, die het slechter hebben dan men het in de gevangenissen met eenige mogelijkheid den tuchtelingen. gpven kan, al mag ook niet worden voor bijgezien dat reeds het gemis der vrijheid een de inrichting gedachte zijn. Er moet worden gestraft. Over dit punt is veel, zeer veel te zeggen en wij komen er wel eens op terug. Ja het is de moeite wel waard in een volgend artikel nog een en ander daarover te praten. Het is zoo gemakkelijk de nieuwere denkbeelden over strafrecht en straf van ziekelijke philantropisme te beschuldigen, zonder dat men den feitelijken toestand kent en zich van de moeilijkheid der quaestie rekenschap geeft. Jut zal ons dan nog meer stof tot schrijven ge ven en dan niet alleen hijmaar ook die anderen pp wie eenmaal de verdenking dezer misdaad kleefde, het bekende drietal dat langen, zeer langen tijd onder die verdenking in de preven- tieve gevangenis doorbracht. Thans hoort men ze beklagen, thans hoort men het billijk noemendat zij worden’ scha deloos gesteld van staatswege. Die klachten en beweringen verdienen wel eenige aandacht. BUITENLAND. OVERZICHT. Wie in het laatst der vorige week de dagbla den in handen nam taoet' wel tot het besluit komen, dat in Frankrijk gewichtige gebeur tenissen op til waren. De prinsen van Orleans, die nog met lang geleden hunne aanspraken op den troon hadden nedergelegd aan de voeten van den legitiemen Vorst, plotseling bekeerd voor de Republiek; de Boiiaparli.-ten naar het scheen gereed oin den beslissenden slag te slaan eu de bestaande orde van zaken omver te werpen eene regeering die moeielijk de beschuldiging kon ont gaan van bevordering der Bonap'artistische aan slagen en op het punt stond om daarover ter verantwoording geroepen te worden door de permanente commits edit alles scheen aan te duiden dat een crisis ophanden ja onvermij delijk was. En toch kwam de geheele beweging neer op een storm in een glas water. De be- keering der prinsen van Orleanswaarover de legitnmstische bladen wraak riepen, en die door dé republikeinen gewantrouwd werd, bleek niets meer te zijn dan een zet op het politieke schaak borddie, voor ’t oogenbhk door de omstandig heden geboden, straks, als de kans verkeeit, weder teruggenomen kan worden. Dé prinsen zelf komen er openlijk voor uit. Zij willen de republiek onder piesidium van Mac-Mahon voor- loopig steunendoch behouden zich hunne vrij heid van handelen «a.. k-» ten einde is.Buffet, die tot verantwoording zou geroepen worden wegens zijne werkeloosheid tegenover het woelen der keizerlijkenvoorkwam/ den storm door opoffering van een zijner vrieiy. den den beruchten prefect Ducros die reeds lang door de publieke opinie veroordeeld was. De permanente commissie, die bijeen zou koiftn om te haudeleu, ging uiteen zonder iets te doen of zelfs iets te vragen en de Bonapartisten gaan voort met het houden van vergaderingen eu het beramen der beste middeleu om tot hun doel te gerakenzonder daarin in ’t uinisl gestoord te worden. Alles ademt dus weder ru?t eu vrede eu de maarschalk en zijn premier beijveren zich in hunne redevoeringen ook hel volk vertrouwen in den bestaanden loestaud in te boezemen. Dat dit vertrouwen echter niet zoo algemeen gedeeld wordt, bewijst ook het onderhoud, dat Erins Gorlscnasoff van Rusland dezer dagen had met den heer Thiers, eu waarvan de Bien public, het bekende orgaan van den oud-presideut een

Schoonhovensche Courant | 1875 | | pagina 1