2 SMIDSKNECHTS BINNENLAND. ADVERTENTIËN. Spaansche Coupons N. FRANCOIS SNEL. GOUD- EN ZILVERSMEDEN SPOED!!! TWEE SMIDSKNECHTS, DIENSTBODE. KEUKENMEID. DIENSTBODE. ATTENTIE! RIJS- TEEN- en RIETGEWASSEN, RIJS-, TEEN- en RIETGEWASSEN, heeft goedgevonden tot be looning van henbehoorende tot de Kon. Ned. marine, die zich hebben onderscheiden in den oorlog met het Rijk van Atchintusscben den lsieu Jannan 1874 en 1 Maart 1875, o. a. toe te kennen den eeresabel met het opschriftKo ninklijk eereblijk voor betoonde dapperheid" aan den luit. ter zee 2de kl. (sedert bevorderd tot luit. ter zee lste kl.) A. Van Hengel. De zitting der Staten Generaal is 11. Maandag door H. M. den Koning op de gebruikelijke wijze roet eene troonrede geopend. Tot Voorzitter der Tweede Kamer ia door Z. M. weder benoemd de heer Mr. W. H. Dullert. De Ministers van Ëinnenl. Zaken en financiën zijn in de Ëerste Kamer door den heer Duymaer van Twist geïnterpelleerd over de contracten, door hen namens deu Staat met de Nederlandsche Rijnspoorweg-Maatschappij geslo ten. Die maatschappij wordt daarin ontslagen van de sinds jaren opgelegde verplichting tot aanslui ting te Rotterdam. Ook kan de controle door de regeering uit te oefenenniet meer zoo ge streng zijn. De door de Ministers gegeven inlichtingen kwamen velen der leden met voldoende voor, zoodat de bejr Duymaer van Twist eene motie voorstelde luidende: «De Eerste Kamer der Staten-Generaal, ha ren dank betuigende aan de Ministers voor de gegeven inlichtingen, is van oordeel, dat, door de overeenkomst van 29 Juni en 5 Juli 1875, het algemeen belang niet behoorlijk is behartigd." Deze motie is gisteren door de Eerste Kamer met 28 tegen 12 stemmen aangenomen. - Door het Provinciaal Gerechts hof in Zuid-Holland is tot deurwaarder bij de Arr. Rechtbank te Gorinchem in plaats van wij len den heer Kamperbenoemd de heer L. D. Van dtr Does, geagreëerde ten kantore der re gistratie en domeinen te Gorinchem. De Provinciale Vereeniging van Burgemeesters en Secretarissen iu de Provinc.e Zuid-Hólland hield Dinsdag in het Hotel Ley- graatf te Rotterdam hare gewone jaarlijkuche bijeenkomst, die door 88 van de 95 leden werd bijgewoond. Bij afwezigheid van den heer Joost Van Vollenhoven, Voorzitter der Vereeniging, werd het presidium waargenomen door deu heer L. Kruyff, Burgemeester vau Ridderkerk. het examen voorde Krijgsschool ▼oor officieren zal den 27sten dezer aauvaugen. Daarvoor hebben zich 6 officieren aangemeld waaronder de heer F. H. A. Sabron2e luit. aan de Kon. Mil. Academie. Op de begrooting der gemeente Gouda voor 187(1 is ten dienste van het on derwijs uitgetrokken, de som van f 46.485,72, waaronder een bedrag van 1 a5.0o9,661/a teu l>®* hoeve der kosteii vau het lager ouderm ijs. De begrooting van ontvangsten en uitgaven voor de gemeente Gonncheui be draagt f 160774,80. Voor 1875 bedroeg deze slechts f145823,77 Vj. Door het Muutcollege te Utrecht is onderzocht een tienguldenstuk, hetwelk alle kenteekeuen droeg van schending ua dc fa bricatie. Het bedoelde //gouden tientje" is in derdaad bevonden te ziju geschoudeu en derhalve vernietigd voor dc circulatie. Deu 3üsteu dezer zal voor de Arr. rechtbauk te Utrecht worden behandeld de zaak tegen het «Utrechuch Dagblad", betreffende eene aanklacht door J. E. De Laat, in zake de me- dedeehng 111 dat blad, wegeus het gebeurde op de Visciimarkt. Uit goede bron verneemt de Goudsche Courant dat voor vacaute betrekking van stads-muziekmeester te Gouda zich hebben aangemeld 2U sollicitanten, waaronder velen van goeden naam. Vooral telt men er flinke pia nisten onder. Door de heeren gebr. Van Has selt Muijderman te Kampen is aanbesteed, het makeu van aardenwerkeu aan zomerkaden, aanlegplaats, terrciusophooging, enz., binnendijks tot aanleg eener steenfabriek, tegenover Kampen. De grondverplaatsing bedraagt p. m. 57 UU M3. Minste inschrijver de lieer (J. Sterk te Heuke- lom, voor t 248U0. - Z. M. heeft besloten, dat bij het passeeren van een der tollen nos. 4 en 5 te Alphen> op den grooteu weg van 't flaagsche Schouw auar Utrecht, aan hen, die dit veilan- gen, een Oewfjs vau oetamjg wordt at'gegeveu, dat op den dag der afgifte recht geeft om deu audeien tol éénmaal zonder betaling door te rijden. Xn de volgende maand zal het gesticht voor ouden van dagen te Egmond aau Zee, dat door vrijwillige bijdragen is tot stand gekoineu en deu naam draagt van Prins Hen driks-stichting, de eerste verpleegden opnemen. - De aanvraag naar hard glas uit de laoriek te Leerdam is zeer groot. Meu is dan ook uacht en dag aldaar met het vervaardi gen van zoogenaamd onbreekbare glazen voor werpen bezig, ten einde weldra met de verzending naar eeuige dtr voornaamste steden te kunnen aanvangen, iu vcrscneidene plaatsen zullen vaste agenten worden aangesteld. Voor den Siooinbargedienst tus scben Gorinchem eu Viauen vau den heer Qua- kernaat van Spjjk be Gorinchem, zal, naar men verneemt, eene tweede schroef boot in gebruik gesteld worden. Op de thans te Amsterdam in het Park gehouden wordende Nationale Ten toonstelling voor kunst industrie zij o. a. be kroond mot zilveren vergulde kruisen A. Bone bakker Zn., Amsterdam voor goud- en zilver werken met zilveren kruisen: F. M. Fischer, Amsterdam voor goud- en zilverwerken: Joh. F. Van der Horst Co., Amsterdam voor goud en zilverwerken en ordeteekens; K. C. Jonker, Goudavoor voorwerpen gebakken steenC. G. Van der Post, Gouda voor sigaren, met bron zen kruisenW. Tom Az., Moordrecht voor paardenleeren schachten, Firma J. Mertz, Gouda voor lijnkoeken. Krachtens besluiten van den Koning van Spanje, is de intrekking van Cou pons der Binxieulandsche Schuld bepaald als volgt: de coupons, verschenen 30 Juni 1873 en 31 December 1873, worden ingetrokken tegen afgifte van een bewijs voor 2/3 gedeel ten m zilver, onder korting van 5 pCt. belas ting, eir van ten bewijs voor 1/3 in 8 pCt. Bmneniandsche Schuld, berekend tegen 50 pCt.; de Coupon, verschenen 30 Juni 1874, wordt ingetrokken tegen afgifte van een bewijs voor 2/3 in zilver zonder korting en van een bewijs voor 1/3 in zilver onder korting van 70 pCt. Bedoelde bewijzen kuunen worden aangeboden ter amortisatie 1 October, 1 Jauuari, 1 April en 1 Juli. Tot die amortisatie zal telkens zeker bedrag (25 millioen realen) worden aan gewend. Het algem. beurscomité te Amsterdam heeft tbans besloten dat, te beginnen met 1 Oct. a. s.de obligatiëu 3 pCt. Binneul. Spanje zullen worden verhandeld buiten de vijf cou pons 30 Juni 187330 Juni 1875. Waarschijnlijk zal te Amsterdam het standbeeld van Thorbecke niet geplaatst wor den vóór bet aanstaande voorjaar. Iu het Groot-Hertogdom Luxem burg worden groote toebereidselen gemaaid, oa deu 25eu jaardag van bet Stadhouderschap vaa Prins Hendrik der Nederlanden te vieren. De heer J. K. Overbeeke, boek drukker te Bnelle had bij de laatste verkiezug strooibiljetten gedrukt zonder vermelding vsn den naaui des drukkers. Hij is deswege door de Arr. Rechtbank te Bi.elle veroordeeld tot eene gevangenisstraf van i dag, welke strsf echter door Z. M. den Koning iu eene geldboete is veranderd. De beer J. N. Scheltema te Gouda beeft bedankt voor zijne betrekking van secre taris van bet departement //Uouda" van de Maat schappij tot nut van 't algemeen- Dinsdag werd voor het hoog mi litair Gerechtshof te Utrecht in booger beroep de bektnde zaak van den sergeant K. van het bataljon mineurs eu sappeurs behandeld. Zooals men weetwas hij door den krijgsraad te Haar lem wegeus moedwilligen manslag en poging tot zelfmoord veroordeeld tot twintig jaren tucht huisstraf, roet vervallenverklaring vau den mili tairen stand. Mr. M. J. Van Oosterzee, die voor den appellant optrad betoogde m eene uitvoerige pleitrede, dat de feiten niet voldoende bewezen waren en concludeerde op grond daar van tol vrijspraak of subsidiair tot bet opleggen eender mindere straf. De advocaat fiscaalMr. Polseischte bevestiging van het bestreden vonnis. De eisch van den auditeur-mili tair bij den krijgsraad te Arnhem tegen den milicien Uoulag, die, steunende op zijn con signe, een militair doodschoot, strekt om hem zijne daad ontoerekenbaar te verklaren uithoofde van beperkte geestvermogens. Door de Rechtbank te Deventer werd Woensdag behandeld de zaak tegen G. J. S., molenaar te ülst, en zijne beide zoons, be schuldigd van het verkoopen van lijnmeel en lijnkoeken, vermengd met gemalen krijt. Een der getuigen verklaarde ter terechtzitting, dat er in het pakhuis van beschuldigden een hoeveelheid van 9UUU kilo gemalen krijt in een afzonderlijke kamer verborgen was, waar niemand anders toegang bad dan beklaagdenen welke kamer steeds gesloten was. Het gemalen krijt werd sedert lang bij groote partijen, zoowel bij dag als bij nacht, aangevoerd onder den naam van Egyptisch weitenhloein. Een andere getuige beweerde, dat hij belast was met het vervaar digen van lijnkoeken, eu dat men hem ter ver menging vau het lijuineel 6UU ik 7U0 halve Kiïogr. gemalen krijt op de 1500 20u0 halve kilo gaf, hetwelk hij, wanneer het druk was, iu 24 uren verwerkte. Voorts verklaarde deze getuige, dat hem door beschuldigden het zwij gen was opgelegd, op straffe van weggejaagd te worden. Beklaagden bekenden allen het feit 8eüro<«.» te hebben, doch zij dedeu het voorkomen op gezag van hunnen principaal gehandeld te hebben, terwijl zij levens verklaarden, dat zij met kouden coucurreeren, zoo er geene verval- sching plaats had. liet U. M. eischte, dat beklaagden zouden wurdeu schuldig verklaard aan het plegen van bediog iu deu aard van koopmansgoed, eu te dier zake zouden worde^v^ruorJeeld lol 4 maan- deu gevangenisstraf en ttAc geldboete van 1 25. Te Ouderkerk a/d IJsel was iu den loop der vorige week eene weduwe vau 4i jaar vuu eeu levend kind van het mannelijk ge slacht bevallen en toen het kind na eemge uren dood was, door haar in hare woonkamer begra ven. Bij de eerste ondervraging erkende zij het feit en wees de plek aanwaar het lijkje lag dat daarop naar het lijkenhuis werd overgebracht. Zondag-middag kwam de Officier van Justitie en een lid der Arr. Rechtbank van Rotterdambe nevens twee doctoren om de zaak te onderzoeken. Nadat beklaagde het procesverbaal geteekend had, kreeg zij verlof naar hare woning te gaan op voorwaarde dat zij bij de eerste oproeping voor den reebter zou verschijnen. Donderdag jl. zijn de van kindermoord beschuldigdebeneveu? tien gedagvaarde getuigen, voor den rechter versche nen en is beschuldigde weder vergund, na afloop van het getuigenverhoor, naar huis terug te keeren, na hernieuwde belofte om op de eerste oproeping te zullen terugkomen. Jammer dat over deze ongelukkige, ineer te beklagen dan te verachten vrouw, allerlei praatjes worden ver breid, die bij onderzoek blijken onwaarheid te zijn. Mocht ieder wat meer denken aan bet schoone gezegde//die staatziet toedat hij niet vallei" De heer B. J. R. Engelbregt, di recteur van het telegraafkantoor te Culemborg, is benoemd tot directeur van het post- en tele ""graafkantoor te Helmond. - De officier van gezondheid 1ste Klasse W. Littel wordt met 1 Nov. e. k. ge plaatst in de rol van Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetslu is, eu gedetacheerd te Rotterdam. Te Gouda worden weder nieuwe plannen ontworpen voor een waterleiding. De stoomboot //Vreeswijk" zal a. 8. Vrijdag haar winterdienst aanvangen en van dien dag af te 12l/a uur van Rotterdam afvaren. Tengevolge van den lagen wa terstand op de rivier beeft de Deventer-Stoom boot haren dienst moeten staken en komt de Aruhemscbe boot, hoewel nog dagelijks varende, niet geregeld op tijd aan. In het algemeen wordt de scheepvaart zeer bemoeielijkt. STADSNIEUWS. Schoonhoven, 25 September. Op 11. Zaterdag-namiddag over leed in den ouderdom vau 6ö jaren de heer H. J. Van Helden. De gemeente verliest in hem een achtingswaardig inwoner, die in ver?chil- lende betrekkingen, o. a. als lid van den ge meenteraad, lid van het algemeen Burgerlijk Armbestuur, lid van de spijscommissie enz., zich voor de stad onzer inwoning gedureude een reeks van jaren verdienstelijk maakte. Binneu enkele dagen wordt alhier verwacht Z. M. stalen Kanonneerboot No. 3, kommandant Luit. ter zee le klasse L. F. M. Linge, ten einde matrozen en jon gelingen voor Z. M. zeemacht op gunstige voorwaarden aan te werven. J 1. Dinsdag zijn bij de Artillerie nsbr. Compagnie 8 jongelingen aa ngekoinen waarvan 1 is afgekeurd eu 7 zijn ui dienst gesteld. Heden vertrekken naar de verschil lende regimenten 13 korporaals titulair, als: 4 naar het le, 4 naar /iet 2e en 5 naar het 3e reg. Vestingartillerie. Na het vertrek dezer korporaals blijft de sterkte 7 officieren en 188 onderofficieren en minderen. Met het begiu der volgende maand zal de Regimentsschool een aanvang nemen, waarop van de Compagnie 4 korporaals tot onderoffi cier en 1 kanonnier tot korporaal hunne op leiding zullen out vangen. WATERSCHAPS- EN POLDER-BERICHTEN. ln de "bestuursvergadering vah het Waterschap «de Overwaard," deu 23 dezer aan het Pinkeveer, gemeente Peursum, gehou den, is de naamlijst der stemgerechtigde inge landen vastgesteld en zijn daarna de volgende 36 aandeelen ad f 500, iu de geldleening ten behoeve van het stoomgemaal Wisboom' uit geloot. Nommers: 12o, 250, 237, 118, 196, 65, 243, 36, 177, 73, lo9, 82, 213, 96, 241, 21, 127, 109, 174, 126, 171, 42, 140, 128, 24, 209, 188, 165, 215, 61, 182, 7, 199, 240, 190, 167. Van deze geldleening primitief f 125.000 groot, zijn sedert 1870 elk jaar achtereenvolgende 16, IU, 24, 24, 32 en thans 36 aandeelen uitge loot, zoodat bij eene amortisatie van reeds f 71000, de schuld n»8 £54000 blijft. Door het polderbestuur vau Berg-Ambacht is tot molenaar aan den steenen baliemolen aangesteld D. Maedaniel, thans op den Zuidbroek?clieu watermolen woonachtig. De vorige molenaar J. Versteegt, is thans in der gelijke betrekkjr.g te Barwoutswaarder werkzaam. Op 12 Oct. a. s. zal te Peursum eene stemming plaats hebben van een hoofd ingeland voor het waterschap «de Overwaard1', in plaats van den heer C. Kooyman. Op 15 Oct. te NoordeJooa, een hoofdingeland, in plaats vau den heer D. Kooyman. Op 12 Oct. te Langerak, een hoof.ngeland, in plaats van den heer C. Vuyk. Op 9 Oct. te Groot-Amraers, eeu hoofdingelaud, in plaats van deu heer Van der Wolf. LANDBOUW-BERICHTEN. De 24 dezer te Gorinchem ge houden paardenmarkt kenmerkte zich door een aanvoer van ongeveer ÖU0 en daaronder vele schoone paarden. De handel bepaalde zich echter hoofdzakelijk alleen tot vier- en meerjarige paarden, die van f500 tot f700 afdeden. Een enkel paard werijl voor f 975 verkocht. Op de Woensdag gehouden paar denmarkt te Zalt-Bommel, kwamen ongeveer 800 stuks aan de lijn. De handel was zeer geanimeerd. Vreemde kooplieden besteedden goede sommen, van f 700 tot f1400. De 9,3821 HA. bouw-, wei- en hooiland, gelegen op den polder Oud-Goudriaan, zijn den 23 dezer bij publieke veiling iugezet eu verhoogd tot ruim f 16.000. Daar te Willige-Langerak dezer dagen beste fokkalveren verkocht worden voor even f 40, d. i. voor ongeveer a/8 van den prijs die verleden jaar omtrent dezen tijd voor kal- veftn kou bedongen worden, zullen zoowel hier als elders de boeren, die zich in dezen zomer op 't fokken van kalveren hebben toegelegd, iu du hoop van goed wat fokgeld bij den ver koop te ontvangen, over 't algemeen niet zoo'n goede rekening maken als zij wel verwacht had den. Flauwe uitvoer naar buiteu moet als oor zaak dier prijsvermindering aangemerkt worden. 14 dezer is ouder het vee in de weide van den bouwman Corns. Jongebreur te Nieuw-Lekkerland de besmettelijke longziekte uitgebroken. Drie der aangetaste runderen zijn outeigend en afgemaakt en het vleesch na be hoorlijk door deu veearts Zwart te zijn gekeurd, in het openbaar tot consumtie verzocht. De eigenaars der hennepzaad molens te Berg-Ambacht hebben het maalloon per hectoliter zaad van 10 op 15 ets. gebracht. De al ge me ene Vergadering der Hollaudsclie Maatschappij van Laudbonw heeft 1.1. Zaterdag te Zaaudam plaats gehad. Uit het uitgebracnt verslag bleekdat het aantal afdee- lmgen 66 en dat der leden 11.717 bedroeg, dus 41U meer dan in 't vorige jaar. De vcrgaderiug vertegenwoordigde 57 afdeelm- gen, uitbrengende 310 stemmen. Er werd be sloten bij de regeering aan te dringen op de subsidie voor wundelleeraars. Het rapport over du prijsvraag omtieut «kaasbereiding'' nog niet gereed zyude, zal worden opgenomen i« de mededeeliugeu. Daar de prijsvraag over griend en tieudhout niet was beantwoord, wordt beslo ten die nogmaals uit te schiijveu. Vervolgens komt in beuaudeling een voorstel der afdeel mg «Lekkei kerk en Omstreken", waarbij zij namens de heeren Joost Pot, te Eishout (gem. Nïeuw-Lekkerland)en Koruelis Smit Jz., te Krimpen a/d Lek, een prijs uitlooft vato f 200, voor een aan het doel beantwoordend toestel om lotgriendeu te wieden. He Maatschappij looft bovendien voor zoodanig toestel uit hare gouden of zilveren medaille. Het lid van het Hoofd bestuurde heer Crommelinbrengt gunstig prae-advies uites stelt voor, dat de Maat schappij hare gouden medaille uitlove. De ai'ge- vaaidigde van Amsterdam maakt bezwarenhet voorslelleud Departement legt zich daarbij neder, /ü°^at ge8Lclde Vemschteu eenigszius gewij- Op voorstel van de afdeelingen Rotterdam Schiedam eu Omstreken, Waddinxveeu Zeven- huizeu eu Omstreken, eu Zoetermeer, Zegwaard eu Omstreken zal het Hoofdbestuur tegeu de maand Juli 1876 eeu wedstrijd uitschrijven van stoom-koolzaad-dorschmachinestevens geschikt tot bet dorschen van alle andere soorten van granen. Het zal prijzen uuloveu voor de rna- cumesdie, bij weinige kostbaarheid, het best voldoen aau deze voorwaarden dat zij het zaad markcschooü leveren en met te zwaar zijn om over bruggen eu dammen te wordeu vervoerd. De uit te loveu som bedraagt als minimum 1 1U0U. Een voorstel van de Ai'deelidg Rijswijk, Voor burg en Omstreken luidt aldus: «J)e Holland- sche Maatschappij van Landbouw looft hare goudeu medaille uit aan deugene, die een radi caal, beproefd, door de noodige getuigen ge staald, geneesmiddel weet tegeu de to.gblaar eu het klauwzeer onder het rundvee." Het HooldDestuur brengt preadvies uit bij monde vau zijn medelid .bultman; aan de aid. is in overweging gegeven te vragen een preservatief middel, eu uat de Maatschappij daarvoor hare gouden zou uitschrijven. Na overleg is beslo ten voor te stellen 2 medailles uit te loven, één voor eeu geuees- en eeu voor een preser vatief middel. De algemeene Vergadering der Maatschappij zal het volgend jaar te Rotterdam wordeu ge houden. KERK- EN SCHOOLNIEU'WS. Ds. E. A. Lazouder te Oldebroek is beroepen te Sneek en te Poortvliet, en heeft voor Axel bedankt. Ds. H. V. Hogerzeil te Arnhem, heeft bedankt voor het beroep naar Utrecht. Bedankt voor Lieuden door Ds. W. Kraijenbelt te Bodegraven. Door mej. J. 8. Van Gelderen te Gorinchem is aau den raad eervol ontslag ge vraagd als onderwijzeres iu de vrouwelijke hand werken aan de school van lager onderwijs met ïugang van 1 October. GEMENGDE BEBICHTE2L~ e n treurig voorval heeft te Aarlanderveen algemeene ontsteltenis verwekt. &n vuilniscshijiperkomende van 's Gravenhage had aldaar Zaterdag deu ilden dezer bot gekocht en Zondag daarop uiet vrouw en knecht zonder letsel daarvan gegeten. Ue overgeschoten vischjes hadden zij Maandag gebakken in oliemede te s Hage gekochten na het gebruik der aldus bereide visch waren de schipper eu knecht (de vrouw at er toen niet van) zeer onpas selijk geworden maar daar zijom han dorst te iesscben, karnemelk en later komkommers gebruiktenhadden zij gemeend die onpasselijk heid daaraan te moeten toeschrijven. Een ge bakkan vischje en een kop waren ovurgt-schoten en tofti de schipper Vrijdag jl., hier liggende aan een scheepstimmerwerf, dat overschot wilde weg werpen werd hij daarin verhinderd door vijf op die werf zich bevindende personendie het ge zamenlijk o [«ten met dit ongelukkig gevolg dat allen na een kort tijdsverloop werden aan getast door braking en bloedontlasting en één hunner binnen 24 uren ua het gebruik ouder de vreeselijkste smarten overleed. De overigeD schijnen te zullen herstellen. Het lijk is in het bijzijn van den rechter kommissaris en den offi cier van justitie uit Leiden geschouwd. Eergister zijn van 'sGravenhage naar Rotterdam overgebracht eemge bewijsstuk kenwaaronder de dolk en eenige kledingstuk ken betrekking hebbende op den moordge pleegd op mevr. v. d. Kouwen en hare dienstbode. Woensdag 11. is de spoorweg aan den linkeroever van het meer van Zurich, (Zwit serland) over een lengte van 100 voet bij het station Horgen in het mpep verzoukeu. Men vreest, dit het slation deuzelfden weg zal gaan. Op de prachtige buitenplaats «Klein Jachtlust" van Mr. P. Heringa Cats te Oranjewoud bij Heereoveen zaten Donderdag avond, 16 dezer, de dienstboden met elkander in de'keuken en werd de huisknecht D. Gar- retsen, uit Zutfen af komstig, oud 24 jaren, door de meiden geplaagd. Hij had verkeering met één harer en zou dientengevolge met deu laten November van daar vertrekken. Door dit pla gen men zeide hem, dat hij nog een ander meisje beminde ontstak hij zóó in drift, dat hij een mes uit een naastbijzijud vertrek haalde en daarmede het meisje, waarmee hij verkuering had aangeknoopt, zoodanig aau de keel ver wondde, dat zij kort daarna bezweek. Het on gelukkig slachtoff. r is een eemge dochter, oud 80 jaar, "euaamd Yna Bakker, uit Leeuwarden. De misdadiger gaf zich zei ven als moordenaar aan. Hij is geboeid vervoerd naar de gevan genis te Heeren veen. Nog in den laten avond heeft de justitie de plaats des onheils bezocht'. "Vau de nu afgeloopen laatste kermis te Amsterdamdie van den 13den tot en met den 19Jen gehouden werddeelt het Handelsblad eemge met onbelangrijke statistieke opgaven medewaaraan wij het volgende out- leeneu De Amsterdamsche omnibusmaatschappij ver voerde gedurende dat tijdsverloop ruim 80000 personen. Alle hotels waren overvol en de pfbi- ziertreinen alleen brachten duizenden in de stad. Trouwens alles ging deze week bij duizenden, lil het lokaal Roetemeijer werden tusscben de 25 en 30000 glazen bier getapt en daar genoot het puüch-lustige publiek de iespectabele hoeveelheid van 10000 glazen. De beroemde Trui sleetin dat lokaal ongeveer 5000 eieren. In het koffiehuis de Port van Cleve werden o. a. 1400 kilo's vleesch verorberd en 7000 eieren. Zestien vaatjes boter werden ter toetereiding van het vleesch verbruikt. In de Warmoesstraat bij Krasnapolsky (koffiehuis) werden, gedureude die acht dagen, tussc.ien de 30 en 4UUUÜ menschen gelaafd of geVoed. Eu wanneer meu nu, behalve deze groote iurichtin- gen, de honderde groote en kleine restauratiëu neemt, kan men z.ch eenig denkbeeld vormen van hetgeen iu de laatste week te Amsterdam te doen was. De jenever-statistiek zullen wij onzen lezers besparen. Het aantal der aan de pohlie- burelen opgebrachte bescbonkenen is nog met 2U0, maar dit is geen maatstaf, omdat de meeste be scbonkenen iliet buiten de politieburelen hebben weten te rooien. Nog een paar staaltjes van kermis-statistiek. Op de kermis stonden 16 wafelkramen. In iedere wafelkraam werden gemiddeld per dag 3000 waiels verkocht, maakt2io00 gedureude de week, zoo dat het aantal van 336U00, op een paar meer of minder behoeft men met te zieu werd geno ten. Eeu tweede staaltje. Zezen en twintig pof fertjeskramen vereerden de kermis roet hare te genwoordigheid. In iedere kraam weiden gemid deld ongeveer 700 bordjes poffertjes per dag of IÖ800 stuk» gebakkeu. Dit getal maakt over de geheele week per kraam 1JL7UQÜ stuks, dus over de 27 kramen 1175200. Nog een berekening. In den schouwburg, het Volkspaleis, de verschillende tenten waar alleen avondvoorstellingen gegeven werden, wa ren gedurende de kermis, eiken avond, gemid deld 10000 personen, zoodat 70000 personen van deze verschillende vermaken liebbeu gepro fiteerd, ongerekend de bezoekers vau cafe chau- tauts en zoovele andere teuten en tenijes. Door de drie Amsterdamsche Beijerseh-bier- brouwerijen werden afgeleverd ongeveer 150000 liters bier. Voegt daarbij iiu nug een niet on belangrijke hoeveelheid Hollandscli bier en ge ïmporteerd bier, eu men krijgt alweer eeu ko lossaal cijfer. Uit het bovenstaande blijkt genoegzaam, dat heel wat geld in deu tijd van 7 dagen is ver teerd en door sommigen heel wat is verdiend. Mrutf de rekening zou miuder gunstig uitzien, als het mogelijk was ook een statistiek te ge ven van beu, die iu die zeven dagen hebben verspild, wat zij hadden behooren te sparen en "die meer bedorven hebben dan in zeven jaren, wo ooit, weder is goed te maken. De landbouwer Gijs De Jong te Deijl was Dinsdag op een wagen met aardappelen gezeten tóen de paarden onverwacht aau het hollen geraakten. De man viel van den wagen werd zwaar gewond en overleed een paar uren later. Hij laat een weduwe en 3 jonge kin deren na. Een sergeant vau het 8e Rege- ment Infanterie te Bergen op Zoom, heeft zich eergisteren nacht door middel van een geweer schot van het leven beroofd. Zondag-middag had in de duinen onder Rookanje een treurig ongeval plaats. Eenige jongelingen vonden een granaat van 23 cM., afkomstig van een der monitors en waarin zich een springlading van 8 KG. buskruid be vond. Eeu hunner had, niettegenstaande de waarschuwingen der anderen, de onvoorzichtig heid in de monding der grauaat vuur te werpen, waardoor de granaat ?prong en de jongeling let terlijk verbrijzeld werd. De overigen, die zich verwijderd hadden, kwamen, met uitzondering van een, die door granaatscherven licht gekwetst werd, met den schrik vrij. Uit verschillende oorden van het land ontvangt men de gunstigste berichten om trent de jacht* Het wild is zeer overvloedig. Op de tentoonstelling te Amster dam bevindt zich een door den heer Smulders fa brikant te Maastricht, uitgevonden instrument, om het bespelen der carillons gemakkelijk, of eigeulijk gezegd, mogelijk te maken. Daarom trent schrijft bet Utr. Dagbl. de wijze tot nu toe in praktijk gebracht om een klokkenspel te bespelen, mag toch zeer zeker allerpnmitiefst heeten. DoWfckkenist bleef steeds gedoemd om door middel van vuistslagen de klokken geluid te doen voortbrengen. Jaren, neen eeuwen heeft die geduurd. Niet alleen eischt dit eene ver bazende krachtsinspanning, maar aau de wellui dendheid van het klokkenspel wordt veel af breuk gedaan. Dank zij de inventie der heeren Smulders is hieraan eeu einde gemaakt. Zijn toestel is eeu kleine kast met toetsen, een or gel of pianiiso gelijk. Ze worden met de viu- geren bespeeld, zonder dat dit meer inspanning vereischt, dan het bespelen van een orgel. Zoo dra er een toets neergedrukt wordt slaat de klok aau eu veel sterker dan bij het thans gebrui kelijke stelsel mogelijk is. Niet slechts wordt hierdoor njeerdere kracht, grooter welluidend heid ontwikkeld, .naar de klokkenist kan door dit beknopte instrument met akkoorden werken. De Belgische regeering verleende voor deze vin ding octrooi. Ik vernam dat vele klokkenisten dit Instrument onderzochten, en onverholen hunne ingenomenheid er mede betuigden. De weinige honderden guldens, die het instrument kost, kan voorzeker geen beletsel zijn om het aan te schaf - feu, de groote quat-stie is of het alleszins in de practijk voldoet en is dit het gevjl, dan zal het ontegenzeggelijk zijn weg wel vinden. In den tuin van den ouderwij zer te Hoornaar staan een 150 tal andijvie- struiken opgebonden, waarvan meer dan 100 bij eene lengte van 43 cM. een omvang van 52 cM. hebben. Bij den heer J. Exalto te Gorin chem, staat «en ongeveer 15-jarige perenboom, die in het voorjaar verplant en den geheeleu zomer voor dood gehoudeu werd, thans ia vollen bloei. Het zonderlinge hiervan is dat de boom meer bloesem dan blad draagt. INGEZONDEN. He Weeshuiskwestie te Sehoonhoven. Het ontslaan vau eene weesJochter uit bet Gere formeerden Weeshuis alhier, beeft tot zoo velerlei gepraat aanleiding gegeven, meu beeft de gemoederen daarover zóó kunstmatig opgewonden.dat deondergc- teekende het noedig eu nuttig oordeelt, die kwestie voor bet publiek in het juiste licht te plaatsen. De zaak is deze: Op 30 Dec. 1873 vroegen Regenten aan den Raad de weesdoebter M. W. K. te ontslaan. Zij vroegen dit ontslag en mets anders, en motiveerden uie aanvrage door vier gèwicntige consideratieu 1. dat noch straffen, noch vermaningen, noch bet zenden naar een verbeterbuis, in slaat waren geweest baar op den goeden weg terug te brengen; 2. de menigte klachten door binnenvader en bin- nenmoeder ook na hare terugkomst uit het verbeter buis tegeu baar ingebracht eu door Regenten steeds gegrond bevonden, 3 bet schandelijk gedrag, waaraan zij zich, sedert liet sluiten vau het Weesbuis en bare besteding bij baren oom, bad schuldig gemaakt; 4. eindelijk dat baar zedeloos gedrag en hare verregaande brutaliteit ia wunriUn en dedenvoor de andere nog jeugdige weeskinderen nadeelig werkte, en dezen tot een schadelijk voorbeeld strekte. Met bet oog op die overwegende bezwaren ver zochten Regenten dit in deze zoo spoedig mogelijk eene beslissing zou worden genomenen M. WK. uit bet Weesbuis zou worden verwijderd. Op 7 Maart 1874 ontvingen Regenten van het College van dage- lijksch Bestuur dc bier volgende Missive: ,Naar aanleiding van 's Raads besluit d. d. 19 Februari U. hebben wjj de eer, in antwoord op Uwe Missive d. or. December 1873 No. 159 te berichten, «dat de zorg voor u. g geheel aan Ufcd. wordt overgelaten, mei aanbeveling om die maatregelen te nemen, die door Ubd nuttig en noodig zullen wor deu geoordeeld." Dit scbnjvau was een antwoord op de aanvraag van Regenten om M. K. te ontslaan. Wordt daarin bet door Regenten gedaan verzoek toegestaan of niet? Regenten, om alle middelen tot verbetering uit te putieu, gaveu daarop aan M. K. kennis van de door ben verkregen machtiging om baar uit bel Weesbuis te verwijderen. L\J wilden baar echter nogmaals in de gelegenheid stellen, om zich te ver betereu en zij plaatsten baar bij baren oom en toezien- den voogd, die baar echter ua weinige wek en(v oor baar hebben. ging daarop met toestemming van Regenten, dienen in Gouda; had drie diensten in veertien dagen, ging naar Amsterdam, Rotterdam, Goudazonder zien te storen aan Regenten, die bij herhaling in hare klee ding moesten voorzien Zij ontsloeg zich dus feitelijk van het toezicht van Regentenen deze vonden dan ook thans den tijd gekomen, om tot een formeel ont slag over te gaan. /.ij gaven hieraan gevolg op 3 Augustus. Bij herhaling hadden zij haren toezienden voogd gevraagd in de vergadering van Regenten te komen; deze ontweek die vergadering onder allerlei gezochte Voorwendsels. Regenten lieten zich hi- rdoor echter niet afschrikken. Zij ontsloegen in bunue ver gadering van 3 Augustus. M. K. in tegenwoordigheid van den binnenvader, en gaven dezen in last haar naar haren toezienden voogd te brengen j en dezen mede- deeling te doen van de redenen, die tot baar ontslag hadden geleid. Ziedaar de zuivere toedracht der zaak. Vier raadslieden vereenigden zich daarop, om in eene openbare raadsvergadering die zaak te behandelen. Wat en hoe er in die vergadering over de zaak en over Regenten gesproken is, behoeft hier niet te worden vermeld. Het is trouwens overbekend, boe menigmaal in den Raad fatsoenlijke lieden worden gehavend en verguisd, wanneer zij het ongeluk heb ben niet overeenkomstig de zienswijze van het hoofd van zekere partij te denken en te handelen, lietging dus in die Raadsvergadering als in de meeste: het was eene crimineele zitting, waar het Publiek eens goed-kon hooren, aan welke menschen de Raad het bestuur van het Weeshuis en de zorg der wees kinderen jiatl toevertrouwd. RegenUu worden in staat van beschuldiging gesteld; het dagrioe strekkende raadsbesluit wordt hun toege zonden, eb Regenten hierop antwoordende: wij zen slechts op de gewisselde missives, zij voerei\ zelfs geen enkel nieuw argument aan ende R.ad benoemt eene Commissie om die zaak te onderzoeken, enwellicht inden doofpot tp stoppenwant (om hier eene eeuigzins on deugende gissing te opperen) men magb.jna aannemen, dat de Raad den brief van Regenten van 30 Dec. 73 had vergeten, en dat bet op 19 Februari 1874, in den Raad besproken en goedgekeurde ontslag, hun was door het ooofd gegaan. Zoo staan de zaken sedert eenige dagen. De Com missie van onderzoek kan in de twee eerste weken met bijeenkomen. In al dien tijd zou men dus aan allerlei gistingen en praatjes den vrijen tengel kun nen vieren, en dR heeft de ondergeteekeude door dit schrijven willen voorkomen. WESTBROEK, Regr nt-Secretaris. BURGERLIJKE STAND. Gebosen; Ararina, ouders A. De Zeeuw en M. Langerak. Willempje, ouders G. Den Boer en M. Ros. Johannes, ouders J.- Van der Aa en N. An ker.Levie, ouders J. Schenk en A. Rubens. Ovehbkden: H. J. Streng, oud 14 maanden. C. Rietveld, oud 37 jaren, echtgenoole van D. Di- tewig. H. J. Van Helden, oud 66 jaren, echtge noot van A. Brouwer. A. Van den Bergh, oud 10 weken G. De Langen, oud 10 maanden. /OOgn, Uie UUttl eouici ua ncuugc kostgeld betaald) niet langer ten zijnen huize wilde in. Een tweede proef had denzelfden uitslag. Zy 40-Jarige Echtvereeniging van WILLEM VISEER Hz. BASTEJAANTJE du JONG. llun dankbare Zoon. WILLIG E-LANGERAK. (7799 Getrouwd J. ALBLAS, van Waddinxveen, A. C. VEENENBOS die, ook namens wederzijtlsche betrekkingen, hun hartelijken dank betuigen voor de vele bewijzen van belangstelling, zoo vuu hier als elders ontvangen. HAASTRECHT. 15 September 1875. (7795) Getrouwd J. J. GROENEVELDT, Oud-Burgemeester van Schoonhoven, en A. H. G. van dee EMDE. RHENEN 23 September 1875. (7810) J. C. GOTTE, van Goüda, en E. H. J. W. BIETZ, die, ook namens wederzijdecbe betrekkingen, bun dank betuigen voor de vele blijken van belang-telling, bij hun huwelijk ondervonden. AMSTERDAM, 23 September 1875. (7796) Eenige kennisgeving. Heden uacht overleed plotseling, na eene hevige ziekte van slechts twee uren, mijne ge liefde Echtgenoot CATHARIN A GEERTRUI DA VRIJDAG. II. WILLEM VRIJDA.O. AMSTERDAM, 17 September 1875. (7797) Heden trof mij voor de tweede maal de zware slag, door het overlijden mijner geliefde Echt genoole CORNELIA RILT VELD, in den ouderdom van 37 jareu. Alleen diegenen die haar gekend hebben, kenneij mijn verlies met mijn eenigst kind, te jong qui haar Destncu, aneen ue noop op een beter leven, lenigt mijne smart. Tevens dankbetuiging van deelneming, zoo wel binnen als bu ten deze stad, bij het over lijden ondervonden. D. DITEWEG. SCHOONHOVEN, den 17. September 1875. (7807) Heden overleed ons innig geliefd Zoontje KORNELIS, in den ouderdom van bijna 16 maanden. K. van dee HART. E. P. A. van dee HART-Nobel. LELDEN, 18 Sept. 1875, (7804) Voor de vele en hartelijke bewijzen van deelnemingzoo van hier als vau elden oa» dervonden bij het overlijden van onzen geliefden Echtgenoot, Vader en Behuwdvader, den Heer H. J. van HELDEN, betuigen wij oooeu welgemeenden dank. Wed. H. J. van HELDEN- Beouwir. J. J. DRIESEN. M. C. DRIESEN - VAN HKLDKN. J. D. VAN DEN BERGH. G, C. van den BERGH - van Helden. SCHOON UOVEN, 24 Sept. 1875. De zaak zal voorloopig op denzelfden voet en onder dezelfde firma worden voortgezet. (77W) worden voortdurend gekocht, door den Cominis- missionair in Affecten GOÜDA. NB. Ook de vijf achterstallige Coupons van Spanje BfXNENLAND mogen, volgen» besluit vau het Amst. Beurscomité, gekuipt worden. (778?) De PLAATSELIJKE SCHOOLCOMMISSIE noodigt Ouders en Voogden uit tot aan melding van leerlingen, welke zij verlangen met 1 October 1875 ter school te zenden, voor uit gebreid en gewoon lager onderwijs, op Maandag den 27. Sept. e. kdes namiddags van één tot twee uren, in het Gemeentehuis. C. J. F. VAN DEN BRAAK, Voorz. Dr. GALL AN DAT HUET, Secret. SCHOONHOVEN, 24 Sept. 1876. (7798) wordeu gevraagd, tegen hoog loon en gunstige voorwaarden. (7790) Adres franco, letter A, Bureau dezer Courant. gevraagd, zoo spoedig mogelijk, de een meer, de andere minder bekwaam voor HOEFBESLAG en KACHELWERK. Brieven franco aan A. I. FROBE, Mr. Smid te Oudetrater. (7778) TERSTOND WORDEN GEVRAAGD voor het BOERENWERK, tevens KAGCHEL- MAKERS. Loon naar bekwaamheid, franco brieven, aan het HULPKANTOOR, Krim pen a/d IJssel- (7789) Mevrouw Van der KOP-Van Kelck- IIOVEiX, op de Oude Haven, vraagt met 1°. November eene (7803) Mevrouw Van der KOP - Vreede vraagt t.'gen November eene (7788) Mevrouw LAZO.NDEK Punckik vraagt met 1 November eene (7805) IEMAN D, des avonds eenige uren disponibel hebbende, wenscht die gaarne te besteden tot het verrichten van eenig SCHRIJFWERK of het bijhouden van ROEKEN. (7802) Hierop reflecteerende, adresseere men zich, onder letter BBureau der Schoonhovensche Courant. Publieke Verkooping van in het RAADHUIS te Jaarsveld, Dondke- dag 28 Octobsr 1875, voormiddag» ten 10 ure. Informatiën bii den Heer DE KLEIJN te ninciOo.JJ808) .Publieke Verkooping van ten overstaan van Notaris BODDE, geves tigd te Meerkerk, ten Her berge «T FORTUIN" te Ameide, op Zaturdag 30 Ocxobee 1875, 'e morgens ten 9 ure. Informatiën bij de Heeren BODDE voornoemd en DE KLEIJN te Ameide. ^7809) De Oudergeteekende, Agent, maakt bij deze bekend aan zijn deelnemers in de goederen verdeeling TOT NUT EN VOORDEEL, dat de getrokkene prijzen aan hunne woningen zullen worden bezorgd. Js. van 1PENBURG Az. SCHOONHOVEN, 36 S^»t. 1875, (/80«>

Schoonhovensche Courant | 1875 | | pagina 2