TE HUUR: WEI- en HOOILAND, 2 SMIDSKNECHTS OORLOGrSTOONEEL LANDBOUWWERKTUIGEN, SIN T-E E O Y. BINNENLAND. ADVERTENTIËN. DORSCHMACHINES VETH Co., Dordrecht. Metselaarsknechts. TIMMERMANSKNECHT, ruim ZEVEN Hectaren TE KOOP: DIENSTBODE, ATTENTIE! KAART GROOT-ATJEH. D. MUNNIKHUIS. FABRIEK „DE HQLLANDSCHEIJSSEL DE JONGH C*. te OEDEWATER. MAANDBLAD GEWIJD AAN DE BELANGEN VAN. Fabriekanten, Grossiers en Winkeliers in Goud en Zilver, Juweliers, Diamantwerkers en Horlogemakers. Dit blad vorsohijnt geregeid den eersten van Iedere maand. De prijs bepaald op 90 cents per kwartaal, franco per post 95 cent. Men abonneert zioh voor een geneelen Jaargang, bij de Bockhandelaren S. k volgen staatkunde op zich cal nemen, natuurlijk ter zyae gestaan door den gewezen vice-keizer Kouher. De Keizerin heeft van het Hegentscliup afstand gedaan. De ex-koningin Isabella, die altijd nog in frankrijk x verblijf houdt, zal weldra in Spanje mogen weder- 1 keereu. Zij ontving daartoe reeds toestemming van 1 het vorige kabinetdoch het tegenwoordige bepaalde dat die terngkeer eerst mag plaats hebben nadat de verkiezingen voor de Cortes, die eerstdaags worden 1 uitgeschrevenzullen hebben plaats gehad. Men is nl. 1 bevreesddat bij verkiezingen van haar naam misbruik i zou worden gemaakt om de regeering te bemoeielijken. Tegenovor de eischen van Rome bij monde van den nuntius Mgr. Simeoni gesteld heeft de regeering zich bepaald tot de verzekering, dat zij op goeden voet 1 met het Vaticaan wenscht te blijven, doch tevens stellig geweigerd om terug te komen op het besluit waarbij het concordaat van 1851 werd afgeschaft. De Carlisten worden in Guipuzcoa al meer en meer in het nauw gejaagd. Bij Hernani en Üyarzun leden zij gevoelige verliezen. Men acht den tijd zeer nabij, dat Don Carlos den strijd zal opgeven. Bij Z. M. besluit is benoemd tot subst. griif. bij de Arr. Rechtb. te Gorinchem Mr. F. Taunay, te Amsterdam. Z. M. heëft aan dr. J. C. Van Deventer, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als schoolopziener in het achtste schooldistrict van Zuid-Holland, en tot schoolopziener in dat district benoemd inr. J. J. De Keus, te Dordrecht. Bij Kon. besluit is benoemd tót hoogleeraar in de faculteit van bespiegelende wijsbegeerte en letteren, aan de hoogeschool te Leiden, Dr. H. üort, hoogl. aan het athenaeum te Amsterdam. De le luit. J. N. Hardeman van het instructie-bataljoninstructeur bij den we- tenschappelijken cursus, ter opleiding van onder officieren Voor Een luit.-kwartierineester te Kam pen is óp zijn verzoek eervol van die betrekking ontheven en is 1 Oct. als zoodanig vervangen door den len luit. A. J. F. Van Overstraten van gemeld bataljon. In de zitting der Tweede Kamer, op 1.1. Maandagbeeft de Minister van Bin- nenlandsche Zaken het woord gevraagd en het volgende gezegd De Minister van Financiën en ik hebben in de beslissing, 1.1. Vrijdag door de Eerste Kamer der Staten Generaal genomen aanleiding gevon den om eerbiedig ons ontslag aan den Koning te verzoeken. Het heeft echter Z. M. behaagd op dit verzoek een stellig weigerend antwoord te geven en na rijpe overweging hebben wij be sloten ook met bet oog op den bestaanden toe stand, ons vooralsnog aan 's Konings verlangen te voegen en onze tegenwoordige betrekking te blijven waarnemen. Wij erkennen ten volle onze verantwoordelijk heid voor deze onze beslissing en hebben gemeend dit aan de Vergadering te moeten mededeelen." B1 ij k e n s een bij het Departement van Kolomen ontvangen telegram van den Gou verneur-Generaal van Nederlaudsch Indië, was op den 23sten dezer de gezondheidstoestand in Atchiu gunstig. Een bataljon Madureesche ba- ris9ans was aldaar van Java aangekomen, en daarentegen liet rechter halt 5de bataljon in fanterie naar Samaraug vertrokken. Op de Staats-begrooting voor 1876 is de accijns voor biunen- en bnitenlandsch gedistilleerd weder geraamd op f 17.9U0.0UU. Door den Minister van Binnenl. Zaken zijn de artt. 18456 en 7 van het Kon. besluit van 3 October 1875, betreffende de veeziekten, van toepassing verklaard in de gemeeute Benschop, in bet noordelijk Boven eind, op het huis, de schuur en het erf, in ge,* bruik bij A. Verhoef en kadastraal bekend sectie A, N°. 874, en op de landen, in gebruik bij E. Van der Vliet en kadastraal bekend sectie A NI". 486 tot en met 500. De inspecteur voor het genees kundig,staatstoezicht voor Gelderland en Utrecht, de heer W. F. P. Kiehl, plaatst in de Arnh. Ct. het volgende: «Tegen de noodlottige ziekte, die het gevolg is van den beet van een dollen hond, Jbezit de geneeskunde tot nog toe geen redmiddel. Het «enige wat geschieden kan is het onmiddellijk vernietigen van het vergift door aanwending van het gloeiend ijzer op de wond. Ik noodig derhalve het publiek uit geen ver trouwen te schenken aan de daartegen zoo dik werf aangeprezen geneesmiddelen, maar dadelijk geneeskundige hulp in te roepen, en acht mij thans te meer daartoe verplicht, omdat in de «Nieuwe IJsselbode" van den EEsten September Datura Stramonium daartoe aangeprezen wordt, een middel, hetwelk een sterk vergift en in de daar aanbevolen dosis hoogst gevittfijk is." In het laatst der vorige en het begin dezer' week zijn te Hoornaar, Goudriaan en Gicsen Nieuwkerk door deskundigen opme tingen gedaan langs de verschillende wegen in die gemeenten. Deze opmetingen staan m ver band met een verbeterden provincialen grindweg, dien men van plan is tusschen Schoonhoven en Uonnchem aan te leggen. De postkade en Schel- luiu8che weg zouden daarbij aanmerkelijk ver breed worden. Bij de Woensdag door de Direc tie der Marine te Amsterdam gehouden open bare aanbesteding van materialen bestemd voor jle Marine in Indië, is o. a. als minste inschrij ver bekend geworden: Voor bestek No. II, divers touwwerk, F. H. Vou Liuderu voor 18267,48»/,. De Internationale Tuinbou w-ten- toonstelling te Keulen, waarvan de sluiting be- 1 paald was op 26 September 11., zal no? deze j week geopend blijven, hoofdzakelijk omdat de Keizer van Duiischland het voornemen had te kennen gegeven die te bezoeken. 1 Nu de verbinding van den Rijn- met den Hollandschen en den Staatsspoorweg te Rotterdam niet tot stand komtisnaar wij vernemen terstond concessie gevraagd voor een verbindingslijn van den Rijnspoorweg nabij Oudewatermet den ontworpen spoorweg Dor- drecht-Elst tegenover Dordrecht. Deze concessie is echter niet, zooals in eenige bladen vermeld wordt, gevraagd door de Ned. Rhijnspoorweg-maatschappijmaar, naar men ons mededeeltdoor de heeren Van den Ouwe- lant c. s., dezelfdendie de concessie voor de lijn Rotterdam-Schoonhoven-Arnhem-Munster heb ben aangevraagd. Wij mogen niet hopen, dat met dezelfde voort varendheid aan de lijn Oudewater-Dordt worde gearbeidwaarmede men de lijn Arnhem-Mun ster tot stand brengt! Tot lid van het burgerlijk arm bestuur te Gorinchem is door den gemeenteraaad bfenoemd de heer H. A. Ravenswaay. Voor de uitzending en het on derhoud van een Evangelist onder de mili* tairen te Atchin is door een onbekende te Rot terdam de belangrijke gift van f 1000 geschonken. Het feestgebouw, dat te Leiden voor de studentenfeesten en te Rotterdam voor het 12. Ned. Nationaal-Zangersfeest in gebruik is geweest, zal met I Dec. aauat. in laatstge noemde gemeente voor exploitatie als koffiehuis gereed zijnj dit groote houten gebouw met ruime zaal is op het meest bezochte punt der stad opgeslagen en inwendig geheel tot koffie huis geschikt gemaakt. Men zoekt er nog een ondernemer voor. De rechtbank te Deventer ver oordeelde Dinsdag den molenaar J. 8., te ülst, beuevens zijne beide zoons, tot 45 dagen eenzame opsluiting en geldboete van f 25ter zaxe van het fabriceeren en verkoopen van lijnkoekenge mengd inet krijtwit. Eergisteren is voor de Arrond.- Rechtbank te Utrecht de zaak behandeld, inge steld door den bakker De Laat tegen het Utr. Dagblad, wegens de wijze waarop dit blad het gebeurde op 10 Augustus, toen De Laat's dochter naar een gesticot vervoerd was, had medege deeld. Het Openbaar Ministerie was van mee- mug, dat het artikel niet lasterlijk was en con cludeerde tot vrijspraak, hetgeen nader door den verdediger, Mr. Van Eeden, aangedrongen werd. De uitspraak is bepaald op a. s. Donderdag. Voor de 41/, pCt. leening van f87,000, door de provincie Groningen, is voor f376,000 ingeteekend. Tot directeur der zangvereeni- ging ff Harmonie" te Lekkerkcrk is gekozen de lieer C. Berkouwer. Naar men verneemt is te Har derwijk de persoon van V., werver van beroep en laatstelijk woonachtig te Brussel, op verzoek van het Belgisch gouvernement gearresteerd en gevankelijk naar Arnhem gebracht. Bij onder zoek bleek, dat hij bij zijne arrestatie in het bezit was van volledige stellen valsche papieren. Tot welke doeleinden deze gebezigd worden, is nog al te begrepen. Wenschelijk blijft het, dat aan dergelijke schandelijke praktijken eens voor goed een emde wordt gemaakt. - Ambtenaren en autoriteiten, die voor hun onderlinge briefwisseling portvrijdom genieten, mogen voortaan gebruik maken van geschreven of gedrukte «open kaarten," van 9 tot 13 centimeter breedte en 12 tot 18centim. lengte. De militien Gonlag, wiens zaak voor den Krijgsraad te Arnhem is behandeld, is vrijgesproken. In de raadszitting te Gorinchem vu» 24 Sept. 11. werd op twee adressen van den aannemer van den bouw der school voor lager onderwijs en van het gymnastieklokaal, beulen op de gedempte Kalkhaven, houdende verzoek om kwijtschelding der verschuldigde boeten ad f 2800, wegens te late oplevering dier gebouwen, op voorstel van burg. en weth. be sloten, de verschuldigde boete te vermiuderen tot op f 1000, uit aanmerking dat het afwer ken der bedoelde gebouwen niet uitsluitend is vertraagd gewordeu door omstandigheden van i des aannemers wil onafhankelijk. —Spoedig zal een wagendienst tusschen Vianen en Vreeswijk worden in werking gebracht. De vracht zal met inbegrip van het bruggeld 15 cents de perBoon zijn. i Een commissie van het Anti- dienstvervaiigingsbond is gisterén te 's Hage ver- gaderd geweest tot vaststelling der statuten. De jaarlijksche contributie is vastgesteld op 25 cents. t Naar men aan het Utr. Dagbl. t mededeelt bestaat het voornemen om in de uit- rusting van het wapen der artillerie met I Ja- nuan eouc wijziging te brengen. Aan het lokaal van het Provin- ciaal Bestuur had Maandag te 's Hage de aan- - besteding plaats van het opruimen van de be- r staande houten en het inakeu van eene ijzeren - draaibrug over de Korenbrugsluis te Gorinchem over liet Zedenkkanaal. Van de vier ingekomen r biljetten was het minst dat van den heer M. Ge- verding, te Rotterdam, voor f9700. De begrooting der gemeente Bleskensgraaf en Hofwegenvoor het dienst- 1 jaar 1876 bedraagt in ontvang en uitgaaf de 1 som van f 4681,73. 1 Gisteren werd op de werf van de heeren J. en K. Smit te Kinderdijk de kiel gelegd voor een schroefstoomboot, genaamd «Vlaardin- gen II," bestemd voor de Vlaardingsche stoom- boot-naatschappij. Voor de verpachting van het Rijk- veer, benevens die van het voetveer te Honswijk waren vijf inschrijvingsbiljetten ingekomen. Het hoogst was ingeschreven door A. ^an Rees te Vianen voor f 1603. STADSNIEUWS. Schoonhoven, 2 Ootober. Z. M. stalen kanonneerboot No. 8, welke alhier 11. Dinsdag aankwam, ten einde matrozen en jongelingen voor de zeemacht aan te werven, is weder vertrokkeu, zonder dat iemand zich tot dienstneming had aangemeld. WATERSCHAP8- EN POLDER-BERICHTEN. Door üed. Staten van Zuid-Hol land en van Utrecht is de rekening van het waterschap de Hoogen Boezem achter Haast recht over 1874 vastgesteld in ontvangsten op f34811,90 en in uitgaven op f32140,48, zoo dat dat dienstjaar oplevert een batig slot ten bedrage van f 2671,42. Op 11 Oct. a.8. zal door het Dijk college van de Krimpenerwaard de gewone jaar lijksche St. Bavoschouw worden gehouden over de dijken, in het hoogheemraadschap. Do schouw zal 's morgens te 8 uren te Schoonhoven aanvangen. Dat er in de polders enz. in Ne derland steeds meer en beter wordt voorzien om den afvoer van hel overtollige water te be vorderen, kan worden afgeleid uit het getal stoomgemalen, die voor en na zijn in gebruik gesteld, in 1861 toch was dit getal 28 met 2892 paardenkrachten; in 1865 was dit cijfer 50 met 3400, m 1870 90 met 5388, in 1873 149 met 7930 paardenkrachten. Afloop van Publieke Verkoopingen van Onroerende Goederen. Op den 27 September 1875 is ten overstaan van den notaris VV. J. Fortuiju Droog lever te Qoudain 't openbaar verkocht, een winkelhuis en erf aan den Kleiweg te Gouda, E. N°. 79, aan den heer C. Lagrand te Wad- dinxveen, voor f4050. De bouwmanswoning te Streef kerk met 71/* bunder land, daarbij behoorende, heeft 11. Woensdag bij den inzet opgebracht met de verhooging f 18875. Afslag en toewijzing Woensdag 6 October, 's morgeus om 10 uren. De 9,3821 HA. bouw-, wei- en hooiland, gelegen in den polder Oud-Goudiiaan, is den düen Septembe*, bij afslag, in verschil lende perceelen gemijnd voor 1' 18900. Het winkelhuis met pakhuis en plaats aan den Korten Dam te Schoonhoven, vroeger bewoond door wijlen den heer J. Dekker Wilschut, is op 21 Sept. 11. publiek verkocht voor f4675 aan den heer A. J. Van der Kop te Schoonhoven. LANDB0UW-BERICHTEN. Op de te Lek'kerkerk gehouden eerste najaarsveemarkt werden aangevoerd: 12 koeien, 9 kalveren, 8 ossen en 1 stier. Op de eerste najaarsveemarkt te Berg-Ambachtgisteren gehouden, werden aangevoerd 44 kalverenprijs 1 20 h f 68 ökalfkoeien, prijs f 100if 150; 1 vette koe, prijs f 176; 2 stieren, prijs f 75 i f 100 en 9 keuën welke onverkocht bleven. -—De veearts E.Overbosch te Gouda, toegevoegd als plaatsvervanger van den districts veearts te 's Hage, is bij Kon. besluit van 20 September jl. ook benoemd tot plaatsvervauger van de districts-veeartsen, aan wie Bareudrecht en Haarlem tot standplaatsen zijn aangewezen. Gedurende de jongstverloopen week hebben zich in de provincie Utrecht geene andere gevallen van longziekte onder het rundvee voorgedaan dan te Benschop, alwaar 2 runderen door die ziekte aangetast, onteigend en afge maakt zijn. Op de Dinsdag te Leerdam ge houden paardenmarkt waren ruim 750 paarden aangebracht. De handel bepaalde zich hoofdza kelijk tot werk- en jonge paarden, waarvoor hooge prijzen werdeu besteed. Vele kooplieden bezochten de markt. Bij de openbare verhuring van i ruim 41 hectaren laud, in den Prins Alexander- poldcr, gemeente Krahngen, voor den tijd van zeven achtereenvolgende jaren, is alles opge houden voor f4581 per jaar. De priis der kaas is in de laatste vier weken ruim f 1 per 50 KG. geste gen. Door de opkoopers wordt thans te Hoor naar en omstreken f 27 a f 27,50 besteed. Naar eeu matige berekening heeft de tongbloar en 't klauwzeer onder 't rund vee in de gemeente Willige-Langerak alleen door slechte opbrengst aan melk door 't melkvee in dezen gepasseerden zomer eene schade veroor zaakt vau f 5000. Dit gevoegd bij de vele andere schaden door die ziekte teweeggebracht, i doet wel eenigsziua verwondering wekken, dat i de veeartsenijkunde niet meer op afdoende ge- i nees- of voorbehoedmiddelen legen die ziekte - bedacht is, dan tot nu toe het geval schijnt te zijn. 3 Door den bouwman A# Bikker te Hoornaar is deze week een blauw moorkop* hengst-veulen van 31/, maand oud verkocht voor f 250. KERK- EN 8CH00LN1EUW8. Beroepen te Dordrecht Ds. M. Sjoerste Oppenhuizen. Ds. P. N. Pikaar te Rhenen heeft voor Hoog-Blokland bedankt. LI. Zondag-namiddag hield Ds. A. H. De Klerck, predikant bij de Hervormde gemeente van Lopik, zijne afscheidsrede naar aanleiding van 1 Joh. 2 18a. Na welke plech tigheid door de gemeente Ps. 121 4 den schei denden leeraar werd toegezongen. Het is te betreuren, dat het publiek op vele plaatsen te platten lande zulke dagen in ker misdagen herschept en rust en orde op alle wij zen zoekt te verstoren. Wanneer zal hieraan toch een einde komen? Naar men verneemt is door de Herv. gemeente te Meerkerk besloten, tot het plaatsen van een orgel in de kerk. Benoemd tot hulponderwijzer te Meerkerk op eene jaarwedde van f 600 de heer M. Wandscbeer, hulponderwijzer te Ameide. Voor de betrekking van hulp onderwijzer bij de openbare lagere school te Lopik hebben zich twee sollicitanten aangemeld, waarvan een zich bereids heeft teruggetrokken, als zijnde elders benoemd. Naar men verneemt, hebben zich in Gelderland een 12-tal uitgeweken Duitsche geestelijke zusters aangemeld tot het afleggen van examens voor het lager ouderwijsten einde de bevoegdheid te verkrijgen hier te lande onder wijs te geven. GEMENGDE BEBICHTEN. De heer W. Vellinga, timmerman te Harlingen, heeft eene verkleinde afbeelding van het aanleghoofd in de nieuwe haven en van het noorderhoofd te Harlingen alles op een vijf en twintigste der ware grootte vervaaidigd. Het houtwerk tot in de kleinste bijzonderheden, ook alle bouten, schroeven en ander ijzerwerk is met zeldzame nauwkeurigheid aangebracht. Desteenen onder beide hoofden zijn in hout geïmiteerd, de bazaltmuur is met groot geduld stuk voor stuk opgemetseld, kortom bet geheel is een werkstuk van groote arbeidswaarde. Het is bestemd voor de wereldtentoonstelling te Phi ladelphia. Op het land van den heer Baren- drecht, gelegen in den Wijkerpolder, is bij het verploegen een vaartuig ontdekt, dat, verder ontgraven, bleek eeue lengte te hebben van 14 meter en tot opschrift draagt: ff Anne Ilobbes Japikse 1488." Io het vaartuig vond men eenige meuschenbeenderen, een looden pijp en eenige scherven. Kostbare voorwerpen heeft men niet gevonden. Op de keerzijde van de medaille der Amsterdamsche kermisvreugd ziet meu de verschillende gebouwen der stadsbank van leu ning, die, naar verhaald wordt, in de ker misdagen voor ongeveer f 82.000 aan beleengeld voor panden heeft uitbetaald. De Londensche «Daily News' deelt mede, dat de Prins vau Oranje, die zich nog te Parijs ophoudt, Zondag door een lichte ongesteldheid is aangetast. De Prins bevond zicb op een partij in bet kasteel Brevaunes, toen hij plotseling te half twee, even voor dat de cotillon zou worden gedanst, ongesteld werd en verplicht was naar Parijs terug te keeren met den extra trein, die voor de gasten gereed stond. Wel staat te Leerdam sedert 1 Augustus één groot gebouw, waarin de fabriek voor hard glas zal wdïden opgericht, maar nog geen enkele machine tot het vervaardigen daarvan benoodigd, is er in geplaatst; en het kan nOg eenigen tijd dureu alvorens de machinerie die in Frankrijk gemaakt wordt, voltooid is. De bobéches die thans in den handel zijn, zijn alléén gehard in de fabriek van den heer de la Basti te Parijs. Door den heer Muller te Gorin chem, werd voor eenige dagen een paard ge kocht voor f800, waarvoor hem f 1600 ge vraagd was. Of sommige landlieden ook over vragen durven I Zaterdag-middag had aan het station van den Rijnspoorweg te Utrecht het volgepde plaats: Drie boeren die met den mid dagtrein naar Maarsbergen wilden vertrekken, plaatsten zich in den laatsten waggon, waarin niemand plaats had genomen. De trein zette zich in beweging, maar tot hunne verwondering bleef bun waggon staan, omdat hij niet aange haakt was. Zij moesten zich nu getroosten te wachten tot de volgende trein vertrok. Te Parijs zyn onlangs vijf per sonen vergiftigd, tengevolge vau het eten van soep uit een slecht vertinden koperen ketel. Drie der lijders zijn rfeeds overleden. Te Doesburg werd 's avonds dook i eenige jongens een vlieger opgelaten met een rooden lampion aan den staart. Velen ver- kochten heel wat wijsheid over dat nieuwe «luchtverschijnsel" en werden braaf uitgelachen, toen de aard er van nader bekend werd. Zes en twintig bijenstokken i hebben den arbeider H. Rietveld te Hoornaar t dezen zomer f 60 opgebracht, benevens den kost voor nog 13 stokken tot bet volgende jaar. Wel een bewijs dat een flink arbeider met wat overleg en doorzicht bij zijn dikwijls karig loon een aardig stuivertje kan oververdienen. De Amerikaansche bladen hangen een treurig tafereel op van de crisis, die thans in de Vereenigde Staten heerscht. In NewYork zijn duizenden zonder werk. In New-Orleans is het nog veel erger. Vijftien jaar geleden was deze stad het entrepot van den handel van twee werelden. Haar haven was vol schepende kaaien met koopwaren bedekt; ieder kon rijke lijk zijn brood verdienen; algemeen heersebte welvaart. Thans herkent men de stad niet meer er zijn 40000 armen. Handel en verkeer staan stil en de kooplieden kunnen zich ter nauwer- nood staande houden. De haven, de pakhuizen, de winkels zijn leeg; geen werk, geen crediet, geen vertrouwen, geen hoop zelfs op de toe komst. Zelfmoorden zijn aan de orde van den dag. Woensdagavond omstreeks 7 uur werd" de gemeente Zwolle eensklaps in eene Egyptische duisternis gehuld. De hoofdbuis der gasfabriek geraakte verstopt, en alle gasvlammen gehoorzaamden aan dien invloed. In de R. K. kerk werd juist avondkerk gehouden, zoodat on der het talrijk gehoor geen geringe ontsteltenis ontstond. Alles liep echter gelukkig zonder on gelukken af, daar het der directie van de fa briek spoedig gelukte het gebrek te herstellen. Zondag-ochtend is te Delfshaven na veel inspanning door de politie in de keuken van een ingezetene afgemaakt eeu van dolheid verdachte hond. Gelukkig voor den eigenaar die met zijne vrouw gereed stond ter kerk te gaan dat hij dit nog bij tijds heeft opge merkt, anders waren de ongelukken, met het oog op zijne te huis blijvende kinderenmet te voorzien geweest. De bond verkeerde in zoo'n v erschr i kkel ij keu toestand dat hij de verschil lende Voorwerpen in genoemde keuken aanwe zig, met woede heeft vernield. De brugwachter B.-R. te Gorin chem heeft eer-gister de gemeente verlaten, zonder dat men nog weet waarheen. Hij laat eene vrouw en kinderen achter. Naar men ver neemt is zijne administratie goed in orde. Dinsdag behandelde het Prov. Gerechtshof te Amsterdam een hoogst belangrijke zaak. Het gold namelijk een beschuldiging ter zake van diefstal van vijf boerenkooltjester gezamenlijke waarde van een halven cent. De gruweldaad geschiedde door een boerenknecht uit Nieuwer Amsteldie den last van zijn baas had gekregen zulke kooien van een zijneï bekenden te halen. Hij bleek echter wat lui uitgevallen en vond het gemakkelijker over de schutting van het naburige erf te klimmen daar de bewuste kooltjes Weg te nemen en ze op het erf van zijn baas te planten. De aanklacht luidde «Diefstal in de aanhoorigheid van een bewoond huis door middel van overklimming." De eisch was een cellulaire gevangenisstraf van drie maan- den. De uitspraak is bepaald op a. s. Dinsdag. Voor ongeveer 6 maanden ver dween de kassier van een der grootste ban kiershuizen te Philadelphia, met ongeveer twee millioen. De politie deed vruchtelooe nasporin gen, doch de chef van het bankiershuis ontving den volgenden brief: «Uit liefde deed ik dezen stap. Geef mij uw dochter Emma ten huwelijk en ik breng u al het geld terug. Zoo niet, dan verteer ik alles vóór men mij in hechtenis kan nemen. Antwoord door de dagbladen. «Uw gewezen kassier F." De bankier dacht hierover na, sprak eens met zijn dochter en nu kwamen zij overeen, dat het wel het beste zou zijn den jongen kas sier als schoonzoon aan te nemen. Zoo ge dacht, zoo gedaan. De annonce werd geplaatst en de jonggehuwden brengen nu hunne witte broodsweken te Parijs door. Omtrent een vermoedelijken moord, die te Havelte (Drente) moet plaats ge had hebben, schrijft men aan de Asser Ct. bet volgende: Bij Thalen, landbouwer te Havelte, diende een knecht, die zich zegt men somtijds overgaf aan het misbruik van sterken drank en daardoor nu en dan laat thuis kwam. Men ging dan ook vóór zijne thuiskomst te bed. Zoo ook Zondag-avond. Maandag-morgen vond men hem op den weg liggen en droeg men hem naar huis, in de meeuing dat hij nog onder den in druk van den drank was. Hij was toen be wusteloos. Eerst toen, hij eenigen tijd, men dacht, geslapen had, ging men weder zien en outdekte met ontzetting, dat hij dood was. Toen bemerkte men eerst eene diepe snede of steek in den nek. Hoe en op welke wijze hij die wonde bekwam, is nog onbekend. De jus titie heeft te Havelte onderzoek gedaan. Het kaatsspel, van ouds her be kend en vroeger meer algemeengaf dezer dagen voor de gemeenten Stolwijk, Berkenwoude en Achterbroek weder levendigheiden lokte vele toeschouwers derwaarts. Een wedstrijd in dat spel had op drie achtereenvolgende Zondagen 'plaats in bovengenoemde gemeeuten tusschen zes pikeurs van Berkenwoude en zes van Stolwijk. De pikeurs van Berkenwoude behaalden voor de eerste maal de overwinning met 12 van de 15 spelendaarna die van Stolwijk insgelijks met 12 vau de 15; doch foor de derde maal, toen de strijd moest beslist worden in den Achter- broek traden die van Berkenwoude met 8 van de 12 spelen glansrijk uit het strijdperk, en hiermede hadden deze pikeurs van Berkenwoude den ouden roem van hun dorp gehandhaafd. Een oude dame liet zich dezer dagen in presentie van den Haagschen corres pondent der «Arnh. Ct." aldus over badkuren uit: v «Al die badkuren, beweerde ze, droegen dien naam met eere, want meer dan kuren waren het inderdaad niet. Geen familie tegenwoordig, ging ze voort, of er zijn leden, die aan de een of andere kwaal lijden, waarvoor ze een of andere badplaats bezoeken moeten. Kootje moet naar Homburg, Louise naar Eras, Frederika naar Karlsbad, en de huisvader bezwijkt voor den aandrang van vrouw en dochters, ook al con- veniëert zoo'n badreis hem in het, geheel niet en al moet de familie misschien den ganschen winter krom liggen voor het fatsoenlijke en dure gebrek, dat ze gedurende eenige weken* verblijf aan zoo'n Duitsche badplaats, van alle kanten gesneden en gevild, lijden moet. Ja, de papa eindigt dikwijls zelf met zich diets te laten maken, dat zoo'n badkuur ook hem zoo veel goed zal doenom eens uit te rusten van zijn ingespannen werk. Kuren, mijn lieve mijn heer, anders nietl In mijn tijd werd daaraan niet gedacht. Wij klaagden en zeurden niet, om dat wij, jonge meisjes, ons in de buishouding bezig hielden, en de huismoeders meer dachteq aan een genoeglijk thuis voor man en kinde ren dan aan een week of vier bluf in het buitenland. Dat de jongensdie dag aan dag op kostscholen of gymnasiën zit ten te blokken, (zij had er de Hoogere Burgerscholen gerust bij kunnen noemen) 's zo mers met een paar flinke laarzen aanden ransel op den rug en onder vertrouwd geleide, eeu voetreisje doen in ons land, in Utrecht, Gelderland of Limburg, of zelfs, indien de ou ders het goed betalen kunnen, langs den Rijn of Moezel, naar den Hartz of Zwitserland, dat is goed en nuttig; ze ontspannen zich en leeren meteen; dat werd in mijn tijd ook wel gedaan. Maar tegenwoordig laat men juist de jongens thuis, zelfs niet eens onder behoorlijk toezicht, en papa en mama trekken met de dochters, wier blozende kleur bewijst, dat ze waarlijk niemen dal mankeeren, in dwaze toiletten als halve Ja panners heel Europa door. Ik weet wel aan wie het ligt, vervolgde bet goede mensch, terwijl zij met verontwaardiging haar zwart zijden japon over de knieën glad streek het is de schuld niet van de vrouwen en meisjes. Die arme schepsels weten niet beter, maar de mannen moesten wijzer zijn en het Nederlandsche «oost west, thuis best" meer in eere houden 1" Parijs, de stad der vermaken, zal over eenigen tijd een nieuwe inrichting rijk ziiu, welke door de vele vreemdelingen zeker niet onopgemerkt zal blijven. Men heeft namelijk het plan vastgesteld voor een monster-schouw burg, die Coliosseum zal heeten. Deze inrich ting zal gevestigd worden tusschen de avenue van het bosch van Boulogne en de avenue van Eylau; zij zal tien duizend plaatsen bevatten en des morgens te acht uren geopend worden. Tot goed verstand, waarom de opening reeds zoo vroeg zal plaats hebben, dient men te we ten, dat het Coliosseum geen eigenlyk gezegde schouwburg zal zijn, maar een gebouw voor verschillende vermakelijkheden, alwaar zoowel de poppenkast als de opera een plaats zal vinden. Er zullen vijf of zes verschillende voorstellingen per dag gegeven worden in een grooteu «betoo- verenden tuin," die des winters vewarmd zal worden. Voorts zullen er eeue uitgezochte bi bliotheek, een leeskabinet met alle Fransche en buiteulandschc dagbladen en tijdschriften, studie-, muziek- en gymnastiekzalen, eene rijschool, Fransche en niet Fransche spellen en, vooral niet te tergeten, restaurants en prachtige buffetten. De bals, concerten, comedies en allerhande feesten in dit gebouw zal men kunnen bijwonen, ge durende zestien uren per dag, voor den genngen prijs van 50 cent (1 franc.) Bij den bouwman K. De Jong te Streefkerk bevindt zich eene soort van Japik- appelboom, die in Augustus 11, door G. Den Butter ontdaan is van zijne vrucht en welke heden weder ruim met zijne tweede vrucht be laden is, ofschoon die kleiner van stuk is dan de eerste. Ook bij den bouwman J. Streeflaad te Streef kerk staat een appelboom voor de tweede maal in dezen som«r met appelen beladen, welke reeds ter grootte van een knikker zijn. In het Alexaudra-Paleis te Lon den 13 eene internationale tentoonstelling van aardappelen geopend. 8000 Soorten werden ingezonden. BURGERLIJKE STAND. GEMEENTE SCHOONHOVEN. Ingeschreven van 24 Sept. tot 1 Oct. 1875. Gbborin Maria, ouders A. Van Dam en M. Burg- graafF. GitbouwD! J. Van Eijk met A Okhuijzen. Overleden C. C. Dekker, oud 4 maanden.— Levenloos kindwaarvan ouders zijnG, M. Smits kamp en W. Boef. Ondertrouwd PIETER ROEM VOS. AÜRIANA CATHARINA SCHOONHOVEN, 1 October 1875. (7842) Eenige kennisgeving. Getrouwd: J. van EIJK, van IJpsflstrtn A. OKHUIJZEN, van Schoonhoven, die tevens, ook namens hunne wederzijdsche betrekkingenhunnen dank betuigen voor de vele bewijzen van belangstelling, bij hun Huwelijk ondervonden. SCHOONHOVEN, 29 September 1875. (7837) Werd ons ouderhart binnenkort getroffen door het overlijden van ons geliefd Zoontje, heden mogten wij ons verheugen in de geboorte van een Dochter. K. VAN DER HART. E. P, A. van der IIART-Nobel. LEIDEN, 27 September 1875. (7824) Door Gods goedheid beviel heden voorspoe dig, van eene welgeschapene Dochter, Mevrouw G. NIJIIUIS-Korvezee. GERII. NIJHUIS. Predikant. LANGERAK bez./Lek, 1 Oetober 1875. (7843) Heden overleed, na een kortstondig lijden en tot bittere droefheid van zijne naastbestaanden, JOHANNES THEODORUS van NISTEL- ROOIJ, in den ouderdom van 18 jaren en 3 maandentijdig voorzien van de H. H. Sa cramenten der Stervenden. Allen, die den dierbaren overledene van nabij hebben gekend, zullen ons smartelijk verlies kuilnen beseffen. Th. van VLIET en Kinderen. Do Gezusters van NISTELROOIJ. HAASTRECHT, 1 Oct. 1875. (7826) ZAAIMA0HTNE8, WANMOLENS, PLOE- GUN. EGGEN, STROOSNIJDERS enz. (.7833) A* TOLK» Mr. Metselaar te HaastTOOht vraagt TWEE BEKWAME Brieven franco of in persoon. (7823) H. J. J. DE HOOGj Mr. Timmerman te Schoonhoven, vraagt zoo spoedig mogelijk een KNECHT. (7836) Voor alle blijken van belangstelling bij de geboorte onzer dochter ondervonden, betuigen wij onzen hartelijken dank. G. A. DE JONG, E. de JONG Goede. SCHOONHOVEN, 30 Sept. 1875. (7832) Voor een zeker aantal jaren, in den polder NOORD-ZEVEIf- DER. Informatien te bekomen bij de eigenaars A .VAN SCHERPENZEEL en C. W. VAN DER KOP te Schoonhoven. (7341) TWEE GEBRUIKTE TENTWAGENS, waarvan één voor zes personen, zoo goed als nieuw, in den olie, en één dito voor vier personen. Te zien en te bevragen bij J, GROE— NEVELD, Mr. Rijtuigmaker te Schoonhoven. (7839) HOLLOWAY's PILLEN. Het tnecst de volks gunst genietende middel, ter genezing van vrouwelijke kwalen. Na vele jaren Van ondervinding is het on- wedersprekeliik bewezen, dat er geen geneesmiddel is gelijk aan Holloway's Pillen, ra het genezen van kwalen der vrouwen eigenderzelver versterkende en zuiverende eigenschappen maken dezelve onscha delijk en onwaardeerbaar. Zij kunnen genomen wor den door vrouwen van eiken leeftijd, voor iedere wanorde of onregelmatigheid in het gestel, de oorzaak daarvan spoedig verdrijvende daardoor de lijderea eene krachtige gezondheid wedergevende. Als huis middel zijn zij onvergelijkelijk en kunnen door oud en jong worden ingenomen, gezondheid en veerkracht herstellende, nadat ieder ander middel bewezen ia onvoldoende te zijn. Doosjes Pillen en Potjes Zalf f 0,80, f 1,85, f 3,—, f 6,75, f 13,50, f 20,50, zijn op franco aanvrage con tant te bekomen bij alle Apothekers in Holland, alsmede in HOLLOWAY's Etablissement te Londen335 Oxford Street, vroeger 244 Strand. (7746) gevraagd, zoo spoedig mogelijk, de een meer, de andere minder bekwaam voor HOEFBESLAG en KACHEL WERK. Brieven franco aan A. I. FRÖBE, Mr. Smid to Oudewater. (7813)* Met 1 Nov. wordt verlangd voor buiten eene ALS MEID ALLEEN, P. G., liefst niet bene den 80 jaren. Adres, de Heeren S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, letter M. (7825) IEMAND, te Schoonhoven woonachtig, des avonds eenige uren disponibel hebbende, wenscht die gaarne te besteden tot het verrichten van eenig SCHRIJFWERK of het bijhouden van ROEKEN. (784°) Hierop reflecteerende, adresseere men zich, onder letter B, Bureau der Schoonhovensche Gourapt. Mijne affaire geliquideerd hebbende, worden degene die van mij te vorderen hebben, of aan mij v e r s c h n 1 d i g d zijn verzocht, hunne opgaven of betalingen te doen aan A. HOOGENBOEZEBI, Koestraat, alhier, die verder mijne zaken heeft overgenomen. Vorderingen voor of op 9 dezer in te zenden. D. HOOGKNBOEZEM Az. SCHOONHOVEN9 Oct. 1876. (7899) Alom voorhanden: VAN HM IN Geteekend volgens de Voorschriften van het Topographisch Bureau te Batavia, naar de ge gevens, verkregen bij de tioeede Expeditie tegen dat Rijk in 18731874. Schaal van 1115000. 2 Bladen in kleurendruk. Prgs f 1,60. BREDA, Augustus 1875. Be Uitgevers, BROESE COMP. Door J. MUUSSES Oo. te Purmerentois aitgegeven en bij S. W, N. van NOOTEN te Schoonhoven verkrijgbaar gesteld a* DRUK van het gunstig bekende en voor VEEHOU DERS onmisbare werkje BEKNOPTE EN DUIDELIJKE BIJ HET RUNDVEE. DOOR Met 10 uitslaande Platen in twee kleuren gedrukt. Prijs f 1,40. CIV. ING., (7818) Handel in alle soorten van GEREEDSCHAPPEN tooi Hout- en IJzerbewerking enz. Bij M. M. OLIVIER, Rokin 70 te Amsterdam, zal verschijnen: No. 1 van: W. N. van NOOTEN te Sehoonhoven. (7811)

Schoonhovensche Courant | 1875 | | pagina 2