1875. ZONDA& 10 OCTOBER. r. 330. WEEKBLAD VOOR DE KRIMPENER-, ALBLASS SR- EN LOP1KERWAARD EN OMSTREKEN. BINNENLAND. BUITENLAND. OVERZICHT. Onschuldige verdachten. 1 100 —Nov 602 100% 5 7 een 262 287 101% 100% 100% Deze Courant wordt geregeld lederen Zaterdag-middag verzonden. Prjjs: voor Schoonhoven per driemaanden 0,70. Franco per post door het geheele rijk 0,80 Prijs der Advertentiën Van i tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzen ding franco, en uiterlijk tot Zaterdags-voor middags ten 10 ure. 827. 114 7, landeel isi. 000. 1 isk. pol. 9. 2. 8. 99% 917. voor van len op 8 5 7 6 3 8 SR. f22,00 23,00; u 5 5 6 7 5 6 6 6 6 5 8 3 5 5 5 st. UlO. 5 147, 8»‘7.. 1CHTIM. nland, de Turken 1869 Sporen zijn zonder de serd. 1 Oct. 63%8 75% 99% 98 92 18% 15%fl 5*%e 102% 82% 98% 102% 102% 94% 85% 71% 100 v8 100% 172 363 860 61% 6»% 656/)b 66 jrt. 2e Sectie. 7 1869. 7 S’ 1869. 9a% 975 110% 84 8% pC 2{ 8 4 8 3 8 3 3 en 1816. 5 5 5 U1000. 5 3&/1000, 5 2e leen. 4} .1867/69. 4 3 5 5 5 f Alle binnenlandwhe Advertentiën waarvan de plaatsing DRIE MAAL wordt opgegaran, worden •leekt. TWEE MAAL in rekening gebreoht. SCHOONKn COURANT. De invloed der groote mogendheden op den stand van zaken in het Oosten blijft steeds goed merkbaar. Het is toch ongetwijfeld aan dien invloed toeteschrijven, dat de minister van oorlog in TurkijO, wiens vijandige gezindheid ten opzichte der vazalstaten bekend was, door een ander vervangen is en dat bij eene kei zerlijke Irade aan de bevolking der in opstand zijnde gewesten verschillende concession worden aangeboden. Die concession bestaan in eene vermindering van belastingen en de instelling van een soort van vertegenwoordigend stelsel, waardoor de gemeenten bij de provinciale be sturen en bij den Sultan hunne wenseben kun nen kenbaar maken. Het is niet waarschijnlijk dat de opstandelingen zich door deze schoon schijnende beloften zullen laten bewegen om de wapenen neder te leggen. Zij weten maar al te goed wat zulke beloften, die door den nood zijn ingegeven, te beteekenen hebben, vooral als de uitvoering wordt opgedragen aan een arnbte- naarspersoneel, zoo bedorven en onbekwaam ais in Turkije ’t geval is. Ook Servie heeft aan den drang der mo gendheden moeten toegeven. Het oorlogzuchtige kabinet, waarvan Ristics het hoofd was, is tot aftreden gedwongen, nadat Prins Milan aan de vertegenwoordiging had duidelijk gemaakt aan welke gevaren het land bloot stond, indien het aan Turkije vijandige ministerie langer aanbleef. Naar men wil toch zouden de staten, die het verdrag van Parijs medeonderteekenden gedreigd hebben niet langer Servies onafhankelijkheid te zullen waarborgen. Waarschijnlijk zal nu een conservatief bewind optreden. Het ontwerp tot wijziging van het DuitSOhe strafrecht, waarmede de Bondsraad thans gereed is en dat wel het grootste gedeelte van den aanstaanden Bijksdagzitting zal innemen, bestaat uit 72 artikelen. Behalve de bepalingen waarbij straf wordt gesteld op voorgenomen misdrijven, is ook voorzien in gevallen dat staatsbeambten misbruik zouden maken van officieele staatsstuk ken, die onder hunne bewaring zijn gesteld. Blijkbaar doelt deze bepaling voornamelijk op het gebeurde mot Von Arnim en wil men hier door tevens voorkomen dat stukken, niet voor openbaarmaking bestemd, aan de dagbladen worden medegedeeldeen misbruik dat in den laatsten lijd herhaaldelijk voorkwam. De reis van den Keizer naar Italië is thans bepaald op den 18. dezer. Te Milaan zullen de vorsten elkaar ontmoeten. Maandag II. zijn de zittingen der Deenscho Kamers met eene troonrede geopend, doch ook dadelijk weder voor zes weken verdaagd, daar de Ministers nog niet gereed waren met hunne voordrachten. De linkerzijde heeft dadelijk in een manifest aan de kiezers tegen deze handel wijze der regeenng protest aangeteekend. Het oorlogsgevaar tusschen Engeland en China is voorloopig geweken. De Bntscbe gezant te Peking is op nieuw met de Chineesche regeering fn onderhandeling getreden. Engeland gaat intusschen nog voort met zijne toerustingen voor eene mogelijke expeditie. Z. M. heeft herbenoemd tot grif fier bij het kantongerecht te Gouda, Mr. J.C. du Pui; tot plaatsverv. kantonrechter te Vianen, Mr. J. H. Hoolboom. Z. M. heeft W. H. Muntendam te Haarlem, op verzoek, eervol ontslagen als con troleur over de poslzegelfabricaUe. Bij kon. besluit is benoemd tot lid en voorzitter der Commissie, vermeld in art. 34 der wet op het vecartsenijkundig Staats toezicht, de heer dr. H. Van Capelle, referend. bij het Depart, van Binnen). Zaken, en zijn tot ledeu dier Comm. benoemd de districts* veeartsen L. Van Dnel te Stratum, C. A. W. Van Hoorn te Arnhem, J. A. A Iers te ’s Gra- venhage, L Swart te Birendrecbt, J. Huif iagel te Haarlem, H. J. Prakte te Leeuw» deu, J. C. Billjoth te Groningen en A. J. J.mné te Rjermond. Naar men verneemt, dreigen de onderhandelingen tusschen Nederland en Vene zuela niet tot een gewensebt resultaat te zullen voeren. Wel moet Venezuela toegegeven hebben aan het verlangen, dal schadeloos* teil mg verieeivk 5 r.Aug. .—Juli. 5 Oct. 5 50, 1854. 00, 1860. u 1864. Financiëelc hulp zoude misschien van weg» den Staat minder wenschelijk wezen, maar het publiek, in welks belang, voor welks vei ligheid die man toch ook geleden heeft, zou goed (ben, de betuigingen zijner sympathie door dergelijke hulp te bekrachtigingen. En deze bovenal het publiek zoude vooral goed doen, wanneer bet door zijne houding toonde, dat alle wantrouwen was geweken, dat het den on schuldige riet enkel onschuldig wilde noemen en als een onschuldige beschouwen, maar ook als een onschuldige wilde behandelen. Bovenal vervaarlooze dus het publiek tegen over onschuldige verdachten zijne plichten niet, door ze te verbergen achter wat het ten on rechte stempelt tot de plichten van den Staat. Met de groote conservatieve of beter gezegd clericale meerderheidwaarop Buffet bij zijn op treden als hoofd van het tegenwoordig kabinet in Frankrijk meende te kunnen steunen, is ook de schijnbare eensgezindheid van de minis ter» onderling verdwenen. Zoo dikwijls deze in de gelegenheid komen persoonlijk hunne meening uit te spreken blijkt hoezeer de beginselen mt- eei loopenzooals trouwens bij eene samenvoe ging van zoo verschillende richtingen als Buffet DecazesLeon Say en Dufaure vertegenwoordigen, met anders te verwachten was. Bijna zou dit verschil in richting aanleiding gegeven hebben tot eene ministcrieelecrisis, doch nog werd er tijdig iets op gevonden, waardoor, althans in de Qogen van het goudguloovige pu- blie.U, de schijn van overeenstemming tusschen I de ministers onderling werd gered. De Mi nister van Financiën Leon Sayhad nl. in eene redevoering doen uitkomen hoe gelukkig het voor Frankrijk was dat de oude meerder heid in de Nationale vergadering plaats had gemaakt voor eene nieuwe, waardoor het land eindelijk verlost was uit den provisioneelen toe stand. Niet onduidelijk schreef hij deze gunstige verandering toe aan de samenwerking der gema tigde liberale partijwier voortdurende steun hij voor de regeering onmisbaar achtte. Buffetdie nog altijd hoopt op herstel der oude meerder heid, kon zich natuurlijk met luet gesprokene niet vereemgen en maakte bezwaar tegen de opname der redevoering in bet officieele blad. Nadat hierover heel wat was voorgevallen en zelfs Mac-Mahon, naar men verzekert, er zich mede benjoeid had werd overeengekomen de redevoering op te nemendoch voorafgegaan door een vriendschappelijk schrijven van Leon Say aan Buffet, waardoor het publiek in den waan moest gebracht wordendat de verstand houding tusschen beiden niets te wenschen over- het. Op die wijze werd op nieuw eene crisis vermeden die reeds zoo dikwijls gedreigd heeft doch op den duur toch niet kan uitblijven. De moord door de Spaanscbe autoriteiten op Cuba, op een Franschman gepleegd, schijnt tot geen botsing aanleiding te zullen geven. Spanje heeft een nauwkeurig onderzoek der zaak bevolen en voldoening beloofd. Intusscheu schijnen nieuwe geschillen met Engeland te zullen onl- stdah. De Engelsche regeering beklaagt zich over.de vijandelijke aanvallen, waaraan hare schepen op de kusten van Spanje voortdurend van Carlistuche zijde blootstaanterwijl de Spaansche regeering zich verongelijkt acht door den smokkelhandel, die onder begunstiging der Engelsche autoriteiten te Gibraltar ten na- deele van Spanje gedreven wordt. Voor Spanje is hel te hopendat al die geschillen tot geene ernstige moeiel ijk heden aanleiding zul len geven. De reg ering toch heeft de han den vol, nu eindelijk de regeling der bin- nenlandsche aangelegenheden aan de orde zal komen. De gemeentebesturen zijn bereids aan geschreven om de kiezerslijsten in gereedheid te brengen, zoodat weldra de verkiezingen voor de nieuwe Cortes kunnen worden te gemoet gezien. Het lange talmen der regeering in het vervol gen der Garlisten, nu deze zich in hunne laatste schuilplaatsen hebben teruggetrokken, heeft den opstandelingen nieuwen moed gegeven. Zij zijn weer offensief opgetreden en beschieten San Se bastian. Op die wijze kan de opstand nog eenigen tijd voortduren. S. W. N. VAN NOOTEN, Uitgever». aan zijne onschuld th gelooveu; hoe hij eindelijk op zijn sterfbed, dooreen onrustig geweten ge folterd, de lang teruggehouden bekentenis heeft nitgebracht; hoe hij dus niet enkel een moor denaar is geweest of een dief, maar daarbij een bedrieger, die met den schijn van onschuld op het medelijden zijner medeburgers heeft gespe culeerd. Wij doen dus wijzer die voorbeelden ter zijde te laten en de algemeene beginselen te zoeken. Nu is de groote fout, dat men in zijne redeneenng uitgaat van een idealen staat en neerkomt op den werkelijken staat, zonder te bemerken, dat men daarbij een afgrond is over gesprongen. De justitie, deze stelling ligt aan de redeuce- ring ten grondslag, want anders kan van recht geen sprake wezen, mag zich niet vergissen, en waar zij zich vergist, hetgeen haar herhaaldelijk overkomt, daar moet de Staat, wiens orgaan zij is, dio vergissing boeten. Maar de werkelijke Staat is niet ideaal, de justitie is niet onfeilbaar. Juist wegens die feilbaarheid zijn verschillende waarborgen gesteldtot rechterlijke ambtenaren worden alleen benoemd mannen, die zekere studiën hebben gemaaktde vormen die bij be schuldigingen en arrestatieën zijn in acht te nemen, doen de vermoedens ter beoordeeling voor leggen aan de verschillende ambtenaren, eerst aan die der policie, dan aan de officieren van justitie, eindelijk aan het rechterlijk college; de leden van dat rechterlijk college zijn door hun zelfstandige positie (wanneer zij bovendien men- scheu zijn van bekwaamheid en karakter) onaf hankelijk van de officieren die hun de zaak voorleggen; de rechter van instructie die de schuld of onschuld onderzoekt is uit den aard zijner betrekking onpartijdig en vraagt sjechts naar waarheid; de ambtenaren van policie en justitie die hunne bevoegdheid mochten te buiten gaan en de voorgescbreven vormen schenden kunnen worden afgezet; zelfs de rechters, die op die wijze aan de plichten van hun ambt te kort komen zijn daarvan niet uitgesloten, al ge schiedt hunne afzetting op andere wijze. Nu kon men die waarborgen onvoldoende achten en op hunne vermeerdering aandringen, doch tevens een recht tot schadevergoeding aan te nemen, zoude onlogisch zijn. Erkent men, en dat men dit erkent blijkt uit den eisch dier waarborgen, dat de Staat, evenals alle menschelijke instellingen, onvolmaakt is, dan mag geene schadevergoeding' worden ge vorderd, alsof de Staat volmaakt, ideaal ware. Alleen wanneer de waarborgen verwaarloosd, de wettelijke vormen geschonden zijn, alleen dan kan hij die daaronder geleden heeft o. i. recht op schadevergoeding doen gelden. Dit wat de rechtsvraag betreft. Of het ook wel goed zoude werken? In vele gevallen zonde de werking zeker billijk wezen, in vele ook met; maar stellig zouden de gevallen niet zeldzaam worden, dat het recht op schadevergoeding een voorwerp werd van sjieculatie. Er zonden menschen worden gezien, die wanneer de justitie bij het opspo ren der bedrijvers eener misdaad moeilijkheid ondervond, «en voorloopig vermoeden op zich zelven zouden doeb vallen, om wanneer natuur lijk latei hunne onschuld bleek, het recht op schadevergoeding te kunnen doen gelden. En zoodanig misbruik zoude niet enkel financië le nadeelen veroorzaken, liet zoude de justitie dikwijls, door de vrees van dupe te wezen eener speculatie, huiverig maken in het doortasten, het zoude haar nog meer door verkeerde aan- wijzigingen afleiden van het rechte spoor. Derhalve geen recht op schadevergoeding. Hecht en staatsbelang beide verzetten zich daartegen. Eene andere echter is de vraag, of niet somtijds de billijkheid tegemoetkoming eischt, ingeval n. 1. dc onschuld duidelijk is. Het onschuldig slachtoffer van een rechterlijk on derzoek, dat blijkt ten onrechte tegen hem ge richt te zijn geweest, is wel het slachtoffer der noodzakelijkheid, maar een slachtoffer blijft hij altijd. Ondervindt hij moeielijkheden om de verloren .positie in de maatschappij te herwin nen, dan zal de regeering wijs en billijk ban delen door hem te steunen, b. v. rfoor de aan bieding van eenige betrekking of op andere Daar ia een tijd geweesttoen de namen van De Jong, Behagel en Verlind voorwerpen van schrik waren voor de rustige burgers. Zware verdenkingen van schuld aan den Haagschen moord hadden op hen gerust. De justitie had termen gevonden om hen aan te houden niet voor kortmaar maanden achtereen. Tot eene openbare terechtstelling echter was het niet ge komen. De instructie, met hoeveel zorg aange wend had waar zij onwrikbaar bleven in hunne ontkentenis geene voldoende bezwaren opge leverd en zij werden in vrijheid gesteld. Maar het publiek is geneigd omwaar de justitie eenmaal ernstige verdenking heeft gehad, die verdenking te handhaven, ook waar de justitie haar heeft.prijs gegeven. Voor eene veroordee- ling is immers bewijs noodig en tusschen een niet bewezen schuld en onschuld kan eene groote klove liggen. Het publiek is trouwens met de stukkenwaarop de invrijheidstelling gegrond was niet bekend. liet heeft geene andere ge gevens dan het feit der arrestatie, die natuur lijk gemotiveerd was door ernstige bezwaren en het feit der invrijheidstellingdie gemotiveerd was niet door een ontbreken van allemaar slechts van voor eene veroordeeiing voldoende bezwaren. Al liep dus het drietal weder in vrijheid rondde smet bleef hen bijhet publiek bleef hen verdenken en vreezen. Alleen het bewijs der schuld van een ander koude dit doen ophouden. Dat bewijs is na de bekentenis van Jut en diens vrouw geleverd. Het publiek heeft nu over zijn ongegronde verdenking en vrees berouw gekregen. De drie onschuldigen zijn martelaren gewor den van het voorbarig oordeel der openbare mee- ning en van de dwalingen (hoe natuurlijk ook) der justitie. Het publiek heeft aan zijn leedgevoel en zijn inedeTydén uitdrukking willen geven en het heelt in ernst de vraag gesteld hebben niet onschul dige verdachten recht om te worden schadeloos gesteld De vraag wordt niet bij deze gelegenheid voor het eerst gedaan. Bij elke beschouwing over de strafrechtspleging, bij elke voorgenomen hervorming van dit deel van het rechtswezen komt zij ter sprake. Zij verdient wel over weging. Op het gevaar af van voor hardvochtig door te gaan, kunnen wij toch een recht op zoo danige schadeloosstelling van staatswege niet innemen. Men kan ons de roerendste tafe- reelen beschrijven: een man, door een aller- ongelukkigsten samenloop van omstandigheden verdacht geworden van een grove misdaad, waar aan bij met het minste deel had; hij geleek bijzonder veel op den dader; de getuigen, die zijn spoor ontdekten hebben onnauwkeurig waar genomen en verbeelden zich te goeder trouw dat zij wel nauwkeurig warenhij is toevallig in het bezit gekomen van eenige ontvreemde voorwerpen en in de wijze waarop hij in het bezit kwamofschoon voor hen zeer goed ver klaarbaar is iets dat van den gewonen gang van /aken afwijkt; hij wordt gearresteerd; zijne be tuigingen worden niet geloofd; zijn gezin ver armt; zijne kinderen sterven van ellende; zijne vrouw kwijnt wegzijne zaak verloopteinde lijk wordt bij ontslagen, aan de maatschappij, aan zijn gezin, aan zijn bedrijf teruggegeven maar hel schoone verleden is vernietigd, ver nietigd voor altijd. Zulk een verhaal kan ons de tranen in de oogen lokken en de hand in de beurs doen tasten, maar ons oordeel over het recht op schadeloosstelling wijzigen kan het niet. Ook hier alweder hoede men zich voor beslissing van algemeene vraagstukken uit enkele gevallen. Ik kan eVen goed uw verhaal eenvoudig voortzetten in andere richting en n schilderen, hoe die zelfde zoo geslepen, handig en brutaal is ge weest, dat hij de justitie volkomen op een dwaal spoor heeft gebrachthoe deze geëindigd is met lighter. Hennep f 22,00 23,00; oeboter 66 tl 70 ct., wei- f kilokaas f 24 30, overloopers f 6 10, in f 16 a 18; vette kal- nuchtere idem 7 a 10 gul- kleingeel f 2,50 a 2,70, a 1,80, roode 1 2,00 per 1peren f 5,00 a 6,00 per l stuks. met zeer vluggen handel; jsie qual. f 30 a 33, 2e iboter f 1,30 h 1,40. biggen voor Engeland 24 sre dito f 6 a 18. jpt. Aangevoerd: 1 paard, e en graskalveren, 10 tapen of lammeren, 364 ;en of geiten. ot., 2de qual 62 ct.; 2de qUal. 75 ct.; Scha per kilo. Voor Londen i quah f 70, 3de qual f 67. goede mindere f8,70 a Zeeuwsche f 8,50 9,25 rmaassche f 8,00 9,00. e en Vlaamache f 7,20 i Msohe en Noordbrabant- ohe, Flakkeesehe en Over- 10, dito mindere f 5,20 40, dito mindere f5,00 ange naar qual. f 3,75 i dito f 3,50 a 4,5 0 tot 5,50, brabantsobe f 195 a 198 rsohe en Vlaamsche f 8,40 irige soorten f 7,90 a 8,30. ber. Bij een aanvoer van J de handel, vooral in de ig gestemd. eien f 200 a 275, mindere i f 120 a 175, vare koeien graskalveren f 25 a 35 levering 58 A 62 ct. per er stuk; fok varkens van ïoter f 1,20 1,24 per kilo, 26 stuks. rwe. Puike jarige Zeeuw- ssebe f 9,10 a 9,50, goede ke Zeeuwache, Vlaamsche '0, mindere f 7,60 A 8,00. e en Vlaamsche f 7,30 7,50.

Schoonhovensche Courant | 1875 | | pagina 1