iiiiiiiiiiM L UCIE. Een knap BURGERMEISJE Beschrijving der Helkteekens BINNENLAND. s ADVERTENTIËN. KENNISGEVING. KRIMPENERWAARD. GROOTE KAART Schoonhoven en Gouda, UITTERDIJKS-BOUWLAND, SMIDSKNECHT. KLEERMAKERSKNECHT, METSELAARSKNECHTS. DIENSTBODE TE KOOP: HAARLEMMER-OLM, den Heer H. de Jrngh, HAARLEMMER-OLIE. A. C. Eijkelenboom. D. MUNNIKHUIS. ED. SWARTH, en demonatratiën weder overvloedige blijken vaazyne gehechtheid aan het koninklijke huia. Het berechte bealuit der Admiraliteit, waarbij be paald werd dat slaven, die zich aan boord van Bnt- ache oorlogschepen hadden in veiligheid gesteldweder aan do eigenaren moeten uitgeleverd worden, ia, dank zy de krachtige uiting der openbare meening, door de regeering vernietigd. Daar de Tweede Kamer in hare zitting van 12 dezer heeft besloten om Mr. F. J. J. baron Van Heemstra, op 8 Juni ge- kozen in het kiesdistrict Haarlemmermeer, we gens plaats gehad hebbende onregelmatigheid niet als lid der Kamer toe te laten, zal eene r* nieuwe verkiezing in dat district plaats hebben op 3 Nov. e. k. Volgens de stemming, welke Don derdag 1.1. iu de Tweude Kamer heeft plaats gehad zullen voorlaan wordt de geheele wet aangenomen, Amsterdam, 's GravenhageArn hem Leeuwarden en 's Hertogenbosch gerechts hoven hebben. Die iu de overige provinciën worden opgeheven. Het bof te Amsterdam zal 9 10, dat van de vier overige plaatsen 7 il 8 leden tellen. In dt gisteren gehouden zitting der Tweede Kamer is by de voortzetting der beraadslaging over de rechterlijke ontwerpen een amendement van den heer Bredius, om de Procureurs bij de ontbonden provinciale Hoven ook als aangesteld te beschouwen bij het nieuwe gerechtshof, dat 't rechtsgebied van het ontbonden Hof omvat, aangenomen met 63 tegen 8 stemmen. Daarna is 't geheele ontwerp tot vermindering van het getal Hoven op vijf aangenomen met 58 tegen 12 stemmen. Blijkens een bij het Departement van Kolouien ontvangen telegram van deu Gou verneur-Generaal van Nederlandsch-ludië, heeft de tijdelijke militaire en civiele bevelhebber in Atchm den ödeu dezer aau de liidischu lligee ring bericht, dat de gezondheidstoestand gunstig was en dat de vorst vau ftigas stappen deed tot de erkenning der Mederlaudscho souvereiniteit. De Minister vau Oorlog, hiertoe door den Koning gemachtigd, brengt ter kennis, dat de sedert 1871 opgegraven gebeenten vau de op de Citadel van Antwerpen gesneuvelde Nederlaudsche onder-officieren en mindere mi litairen op 27 October a. s. mei militaire eer- bewijzingeu op het kerkhof te Giuneken zullen worden bijgezet. Aan oud-strijders van de Ci tadel en belangstellenden, die deze plechtigheid wenschen bij te wonen, zal te Breda de gele genheid worden gegeven, zich bij deu stoet aan te sluiten. De plechtigheid zal te twaalf uren aanvangen. Te Gouderpk is tot lid van den rmeeuteraad, iu plaats van wijlen deu heer J. Van Lange, gekozen do heer F. A. Van Lange, zoon van eerstgenoemde. Tot lid van deu Raad te Slie- dreciit is bij herstemming verkozen de heer P. De Buutmet 58 stemmen tegen 50 die de heer J. C. Van iiaLlem verkreeg. De begrooting der gemeente IJselsteiu voor liet dienstjaar 1876 is vast gesteld in inkomsten en uitgaven op eene som van f 15.582,10, waaronder voor kosten voor lager onderwijs ongeveer f 4000. De door deu raad der gemeente Lekkerkerk voorloopig vastgestelde gemeeute- begrootiug voor 1876 bedraugt iu ontvang en uitgaaf f12206,855. Voor ouderwijs komt op deze begrootiug eene som van f 5451,67 voor. De 2e luit. der infanterie F. U.A. Sabron is geplaatst aau de krijgsschool te Breda. Tusscbeu de hoogste en laagste inschrijving voor de aanbesteding van werken in het IJ, voor Amsterdam, bestond een nogal aanmerkelijk verschil. De laagste, van deu heer V. d. Velde, te Pupendrecht, bedroeg f i.473,000; de hoogste, van de bh. L. A. Van Haaften, te Sliedreciit, en D. Goedkoop Dz., te Ainsteidam was f 2.240.000. - Behalve de vroeger vermelde miuste tuschryvers voor goederen, bestemd voor de «mrine in Indtë, waarvan op 29 September jl. eene aanbesteding werd gehouden, zijn door den Miuister van Marine tüans nog o. a. als zoodanig erkend: voor bestek Mo. 5, geteerd touwwerk, J. De Gruyter Z. te Lekkerkerk f6149,65; No. 8 en 9, wit en geteeid touwwerk, wed. G. 't Hooft Z. te Dordrecht, f 7282,66 eu W. De üruyter te IJselsteiu, f 10279,86; No. 14 eu 15, witte eu geteerde lijnen, W. Tom te Moordrecht f 2x16,33; Mo. lb, zeil-, takel- eu lijngaren, de Uoudsche machinale ga- renspinuerij 1 1782. Voor deu Muandug door B. en VV. vau 'a Hage auubesteden bouw van een regu lateursgebouw en van een teerput bij de nieuwe guslabriek, was van de 7 ingekomen biljetten het miusl ingeschreven door deu heer D. Boer te Sliedrtchl voor i 10.250. Door deu gemeenteraad van Noordeloos is, op verzoek, wugens ver gevor derde jaren, eervol ontslag verleend aan deu heer G. Slob, als ambtenaar vau den burger lijken stand, en in die betrekking benoemd de lieer J. Van Muylwijk. Bij deu gemeenteraad van Rot terdam is ingekomen een adres van S. Poot en 67 anderen, houdende verzoek om verdere over- dekkiug der veemarkt. De lust om van bet over dekte gedeelte gebruik te maken is toch zog groot, dut de aanvoerders van vee met de verschillende booten zich altijd zooveel mogelijk haasten o u er het eerst te zijn en hierdoor met zelden ver warring eu gevaar ontstaat. Vroegcr, toen men geen, overdekte markt kende gevoel Ie men ook niet zoozeer de behoefte daaraan doch dit is nu geheel anders. Adressanten meeneu dat da groote uitbreiding, die de veehandel in de ge meente Rotterdam ondergaat en die een bron van rijkdom voor velen isliuu verzoek om overdekking van bel verdere gedeelte genoegzaam rechtvaardigt. De Raad heeft besloten dit adres ter visie te leggen om bij de begrooting behan deld te worden. Op 27 Oct. e. k. zal voor de Ar rondissement*-rechtbank te Gorinchem behan deld worden de zaak van A. J. Docter, vroeger kapitein van de Deventer stoomboot Duymaer van Twistwegens het voorgevallene (overtre- ding-Rijnvaart-reglement) op 3 September j.l. te A meide. Naar het oordeel der commissie van Rijksadviseurs voor geschiedenis- eu kunst is de wijzewaarop de beroemde geschilderde glazen in de kerk te Gouda gerestaureerd wor den verre van goed en zij geeft de voorkeur aan een geheel andere wijze, die daareutegeif door de kerkvoögden minder goedmeer koi*r baar en zelfs gevaarlijk wordt geacht. Kunnen kerkvoogden besluiten de restauratie overeen komstig deu wensch der Commissie val Rijks adviseurs te doen plaats hebben, dan kunnen zij zooals huu van goederhand verzelerd is op eene aanzienlijke rijkssubsidie rekrnen. De spits der Nieuwe-kerkstoren te Delft is weder in orde. De liaao is er nu opgebracht. De heer M. Bisdom vsn Vliet, Burgemeester van Haastrecht, zal 17 Novem ber a. s. die betrekking 50 jaar vervuld hebben. Te 's tlage heeft ziek eene ver een iging gevormd, wier doel het is geene klein handelaars te begunstigen die bunne koopwaren op voertuigen laden met trekho iden bespannen deze vt reeniging telt reeds 16J leden. De con tributie zal aangewend worden tot het stichten van een honden-asyl. De Nederlaudsche vereeniging tot afschaffing van sterken drank telt thans 41 afdeelingen en 333 corresjiondeiitschappen, ma kende te zameu 12798 leden, behalve 1839 jongelieden beneden 18 jaar. lie t.drijkste af deelingen zijn: Amsterdam met 4006, 's Gra venhage met 2352 en Botterdam met 1268 leden. Op eene vergadering van hou ders van vreemde obligation te Londen is be sloten een vergadering te beleggen van houders van Turksche .obligatiën, ten einde te protes teeren tegeu het jongste decreet van de Otto- manische regeering, en de beste maatregelen te beramen tot bescherming der belangen vu» de houders van Turksche obligation. De gemeente Bleskens graaf heeft dezer dagen een groot verlies geleden door het overlijden van den algemeen geachten heer Antonie Bons, wieus geheele leven is gewijd geweest aau de belangen zijner medeburgers, wier onbegrensd vertrouwen hij genoot. Bij af wisseling bekleed met bijna al de betrekkingen welke een dorpsgemeente ople vert eu met een helder oordeel begaafdbewies de brave inan onschatbare diensten, die bij rijk en arm eu bij zijue vele vrienden in dankbare herinnering zullen blijven. Deu 26. September dezes jaars werd in het Notarishuis te Rotterdam de 47ste jaarvergadering gehouden van het algemeen Meis jes-, Vrouwen en Wed uwen fonds. Uit de rekening en verantwoording bleek, dat in het afgeloopen tondsjaar aan nagelaten vrou welijke betrekkingen is uitbetaald f 37.477,21, welke lijfrenten gedekt zijn door een reserve van f 362.195,25. Daarenboven is nog voor loopende contracten, buitengewone sterfte enz. gereserveerd f 139,623,60, met een saldo van voordeelig dekkingfonds van f 12.390,49. Het geheele kapitaal, ad f 875.000, nomin, 2'/j pet. N. W. 8., is belegd in iuschrijvingeu op het Grootboek. De rekening van het fondsjaar 1874/75 sluit met een batig slot van f 14.931,237s, boven eu behalve een som van f 8778,28, die aan de leden als korting op huu contributie uitgekeerd. Het gewijzigd reglement en de tarieven zijn bij besluit van 10 Augustus 1875, nu. 57, goed gekeurd door Z. M. den Koning. Tot de voornaamste wijzigingeu behooren u. dat de verzekering dadelijk van kracht is; b. dat do contributie gedureudc de verzekering dezelfde blijft; c. dat iu de winst niet alleen de leden deelen, maar dat ook in dezelfde ver houding een aandeel wordt uitgekeerd «aau de weduwen en andere vrouwelijke betrekkingen boven du huu veizekerde jaarwedde"; d. dat de bezittingen der Maatschappij met meer uitslui tend worden belegd iu inschrijvingen op het Grootboek, maar ook iu hypotheken op vaste goederen, ui beleemug op eliëeten en in effecten van deu Staat. Aan de leden wordt, zoolang zij lid blijven, de genoten korting per jaar gewaarborgd, on verminderd hun aaudeel in de winst over elk fondsjaar. Lea extra dividend van 10 il 12 pet. der contributie wordt over het lautstverloopen jaar aan de leden uitgedeeld. Door lusschenkomst van de kft- uier van koophandel eu fabrieken te Gorinchem I I is aan den arr. ingenieur t: Rotterdam aanvraag gedaan tot het doea varen van een schuitje bij de afgebroken Korenbrugsluis, tot kosteloos ver voer van passagiers, alsook tot gemak van deu handel. Maar de Tijd verneemt, zal bin nen kort in hooger beroep worden behandeld een hoogst belangrijke rechtszaak, waarover door de rechtbank te Tiel voor eemgeu tijd in eerste vonnis is beslist. Deze zaak komt m korte trek- keli ueêr op de vraagof het den voogddie door den kantonrechter te Wijk bij Duurstede is benoemd over minderjarige kinderenvan welke de twee oudsten in de katholieke kerk zijn gedoopt en door de overleden ouders katho liek ziju opgevoedvrij staat om deze beide kinderen te besteden, of toe te laten, dat zij besteed worden door de Hervormde Diaconie met den bepaalden last om te verhinderen dat zij in den katholieken godsdienst zouden wor den ouderwezen en de katholieke kerk bezoeken; zonder dat deze handelwijze des voogds recht geeft aan den toezieuden voogdom de ontzet ting van eerstgenoemde uit de voogdij te eischcn. Door de Commissie voor het ge neeskundig Staatsexamen te Leiden is het ge tuigschrift voor het lBte gedeelte uitgereikt aan den heer F. W. Grotendorst, milit. student. STADSNIEUWS. Schoonhoven, 10 Ootober. Bij de heden alhier plaats ge had hebbende aanbesteding voor het makeu van twee nieuwe sluisdeuren, voor de waterkeering in de Haven bij het Raadhuis, is ïngoschrevea door de hh. P. V. d. Leeden te Berg-Ambacht voor f 950; J. Maasland te Leerbroek voor f 773; W. Looijen te Heukelom voor f735 en W. Pruijt te Lekkerkerk voor f570. Aau laatstgenoemde is het werk onder nadere goed keuring van deu raad gegund. Gis teren-morgen te 91/s uur arriveerden alhier de waaru. Commissaris des Ko- nings, vergezeld van eene Commissie uit Gede puteerde Staten dezer Provincie. Na een on derhoud met den Burgemeester, vertrokkeu zij een uur later naar Gorinchem, van waar zij te circa vijf uren hier terugkeerden, en weder een onderhoud ten Raadhuize haddén met den Bur gemeester en de Commissie van Fabrikage dezer gemeente. Beide bezoeken betreliën waterschaps- belangen. Deze week werd door den heer H. Ollaud, van Utrecht, de zelfregistreerende peil schaal in het daarvoor ingerichte gebouw alhier gesteld. De verkooping der meubelen en winkelgoederen, nagelaten door den heer J. Dekker Wilschut, welke ten overstaan van deu heer C. B. Van Baaren, deurwaaider alhier, plaats had, heeft niet minder dun vier volle dagen en nog bijna een halven dag geduurd. Maar wij vernemen is gisteren een brandkastbestemd voor het Postkantoor alhieraangekomen. Deze kast wordt vau wege het Rijk verstrekt, ten einde daarin alle op het postkantoor aanwezige waarden aangetee- keudü brieven of pakjes enz. te bergen. Leu dergelijke brandkast komt ous in deze gemeente bijzonder doelmatig voor, eensdeels om tiet groot aantal aangeteekende artikelen dat aan dit kan toor wordt verzonden en ontvangen maar ook omdat alles wat met de laatste post van Gouda aunkomt of met de eerste post daarheen wordt verzondeneen nacht op hut kantoor alhier over6lijft en dus een veilige berging voor liet pubhek met onverschillig is. Het tooneelgezelschap van de heeren Stocte Mieuweuhuijs zal in de zaal van den heer Van Zessen, bij genoegzame intee- kemng, op 25 dezer eene tooneel-voorstelling geven. Wij vestigen de aandacht der liefheb bers op achterstaande advertentie cu mogen aanbevelen, dat men, om dergelyke voorstellin gen hier moge/ijk te maken, niet wacht met plaatsen te nemen tot den voorstelling-dag zelf, maar reeds nu voor een of meer plaatsen in- teekent. Daardoor alleen ^kunnen dergelijke ondernemingen hier tot stand komen. Wordt uit Arnhem bericht, dat een doosje Zweedsche lucifers ontplofte door dien men bet van een afstand van een hal ven meter op een tafelkleed wierpdezer dagen had hier hetzelfde, doch op eemgBzins andere wijze plaats. Een onzer stadgeuooteu schoof een vol doosje Zweedsche lucifers openeu op 't zelfde oogenblik ontploften al de zich in het doosje bevindende lucifers. Het gaf een geweldige damp en bij onderzoek bleekdat het doosje van binnen verschroeid was. Dit gebeurde u.et de zooge naamde //echte" soort. Men zij voortaan op zijne hoedel Letterkuiyiige Bijeenkomsten. Uitvoe ringen van Muziek- en Rederij kers- Gezelsonappen, ens. Gisteren-avond had te Haast recht de eerste volksvoordracht plaats, onder presidium van den heer C. Den Baars. De Noord- pool-expéditiën was het onderwerp, waarop de lieer Ant. L. De liop uit Amsterdam zijne hoorders vergastte. Ma de pauze werden door denzelfden spreker nog bijdragen geleverd. De reeks iter Winterlezingeu" te Berg-Ambacht zal een aanvang nemen op Donderdag 21 Oct, a. s. De leden van het dep. Lekker kerk der Maatschappij tot Nut vau 't Algemeen hadden Donderdag iiunne eerste gewone winter vergadering. Als spreker trad op de heer J. Streefiaud van Streefkerk. Na de pauze werden door oen spreker en de heeren Visser en Mo lenaar van Streefkerk C. Berkouwer, A. Blan kensteen M. Den OudstenG. Leenheer en J. De Jong van Lekkerkerk bijdragen ten beste gegeven. Iu de eerste bijeenkomst in dezen winter tot het houden van volksvoordrach ten, fTot onderling Nut" te Noordeloos, heeft de heer Woutman Sr. van Hoog-Blokland eene lezing gehouden over «/spreekwoorden." Verder zijn er nog bijdragen geleverd door de heeren Woutman Jr., H. Van Es, A. A. In'tVeld en Grandjeau. WATERSCHAPS- EN POLDER-BERICHTEN. In de gisteren te Capelle a/d IJsel gehouden vergadering van stemgerechtigde inge landen von den Prins Alexanderpolder is be noemd tot secretaris de heer J. E. De Voogt, burgemeester van Capelle en Nieuwerkerk a/cl IJsel, eu tot penningmeester de heer N. P. Jong kind, candidaat-notans te Rotterdam. Op Zatërdag 23 October a. s. zal te Gorinchem eene vcreeuigde Vergadering ge houden worden van het Hoogheemraadschap «/de Alblasserwaard met Arkel beneden deZouwe ter behandeling der volgende onderwerpen 1° Voorstel tot afgifte in huur aau G. De Vries te Gorinchemvan 50 M2 grondten oosten van de Schelluiusche brug tegen 5 ets. per M2. 2* Benoeming van 12 Mood heem raden. Bij de verkiezing van een Hoofd ingeland voor deu Alblasserwaard, met Arkel beneden de Zouwe, is 11. Dinsdag door Inge landen als zoodanig herbenoemd de heer C. V uijk, te Laugerak. Gisteren is te Noordeloos tot hoofdingeland van de Overwaard voor den polder Noordzijde herkozen de heer D. Kooijman. Herbenoemd tot hoofdingeland van het waterschap de Nederwaard de heer P. Baan te Bleskeusgraaf. Benoemd tot hoofdingeland van het waterschap de Nederwaard, in plaats van wijlen W. Van 't Verlaat, de heer A. Van der Laan Hz. te Bleskeusgraaf. 'lot lid van het polderbestuur van Bleskeusgraaf, zitting hebbende voor deu polder Noordzijde, in plaats van wijlen W. Van 't Verlaat, is benoemd de heer A. Slinger land Sr. Cz. Sr. LANDB0U W-BERICHTEN. Op de bekende paarden- eu reu- lenmarktdie ditmaal den Ï4den dezer te Ameide gehouden werd stonden 950 paarden300 veu lens en 30 hitten aan de lijn. De handel was zeer levendig, vooral in D/g jarige, en de markt zeer druk bezocht. Het weder was ongunstig. De tweede veemarkt te Lekker kerk was iu aanvoer aanmerkelijk beter dan de vorige. Daar er goed vee was werden er flinke prijzen besteed. Van 5 Sept. tot 2 Oct. zijn door longziekte aangetast 131 runderen, ul. in M. Brabant 3, iu Z.-Hollaud 85, in M.-Holland 2, in Utrecht 10, in Friesland 31. In het vorige tijdperk van vier weken waren 119 rundereu door die ziekte aangetast. De,qualiteit en quautiteit van de aardappelen onder Willige-Laugerak is in dit jaar iu den regel met zoo goed als andtre ja ren; ook de ooftopbreugst is dun, zoodat de fruitpachters, die tegen f 4 h f 6 de H.L, pachtten, slechte rekening maken, daar de ver» koopprijs van 'l ooft niet geëvenredigd is aan dien hoogeu inkoop. De notenbooineu daarentegen leverden in jaren met zooveel vrucht als thaus. KERK- EN SCH00LN1EUW8. Beroepen te IJselmonüe Ds. G. Van Goor te Op- en Neder-Andel. Ds. P. C. Van der Horst, te Go rinchem, is beroepen te Goes. Beroepen te Leersum Ds. Chr. L. Laan te Leeroroek. .Beroepen te Utrecht Ds. J. Rie- rneuste Driebergen. Bedankt voor Westmaas door Ds. C. Diebl te Chaain. Zondag herdacht Dr. R. A. S. Pic- cardt, predikant te Goes, zijue 25-jange ambts vervulling bij die gemeente. Benoemd tot kapelaan te Mont- l'oort de heer J. O. H. Kok. De Hoof don der wijzers-acte is o. a* behaald door de heeren W.C. Keutie uitlJsel- monde en 11. P. Tempelaar uit Rotterdam. Mejuffrouw A. Wilschut, hulpon derwijzeres te Assen, heeft met goed gevolg het examen iu de wiskunde afgelegd. Door den gemeenteraad van Noordeloos is gisteren tot hulponderwijzer be noemd de heer H. W. Arentscu te Lexmoud. GEMENGDE BEBICHTEN. Te Arasterdam heeft een heer een portefeuille verioreu, waarin f 10000 aau bankpapier geborgen was; f 1000 wordt aan deu vinder, die deze waarde terugbrengt, uil- geloofd. Door den iuspecteuf van politie Gulden te Rotterdam is gearresteerd een kamer- bediendc van den beer R., die zich vuu een som van f 26.000 aan juweelen en effecten had meester gemaakt. Hij werd in de Broedersteeg te tUlCTtam gerathij het gestolene ge- Lorge.i had. Mevrouw de wed. A. Blussé de Jongegeb. J. P. Maizounetop den huize Cronesteyn ondet ZoeterwoudeTierde den li Oct. haren lOiden verjaardag. Ondanks dien zeldzaam hoogen ouderdomgeniet zij nog eene vrij goede gezondheid en is zij in het volle bezit harer verstandelijke vermogens. Het volgende cnrieuse geval heeft zich te Sneek voorgedaan. Zekere zeeka pitein had vóbr eene reeks van jaren zijne vrouw verlaten wegens een zeereis. Tot leedwezen der vrouw vernam zij iu li jaren mets vau haar man. zoodat zij beweerde, dat hij overleden was en op grond der wet een tweede huwelijk Hanging. Niet weinig werd echter de vrouw verbaasd toen haar eerste man dezer dagen te Sueek arriveerde. Hij was onder de zeeroovers gevallen en had li jaar gevaDgen gezeten in een vreemd land, gedurende welken tijd hij geen brieven had kunnen verzenden ot couranten lezen. Dat nu alle drie persouen een vreemde positie hebben, laat zich begrijpen, te meer omdat er uit beide huwelijken kinderen zijn. Naar men zegt moet de eerste man zijne vrouw opeischeu. Met'belangstelling ziet men den verderen loop dezer zaak te gemoet. Omtrent het gebeurde te Reek bij Grave, waarvan wij in ous vorig nommer melding maakten, benebt men de volgende bij- zonderbeden. Toen de brigadier der maréchans- s& vernomen had, dat in het hakhout te Velp het lijkje gevonden was van een der vermiste kinderen, begaf hij zich naar de aangewezen plaats. Ouderwij) was met ver vau daar het lijkje gevonden van het tweede kind, lig gende m de greppel, waarin ongeveer twee palm water stond. Vele menschen waren op het ge rucht van den moord op de plaats samenge stroomd. De brigadier maakte uit eenige ge ruchten op, dat men het voor een verdacht teeken hield, dat zeker meisje uit de buurt met op de plaats van het ouheil tegenwoordig was. Dit meisje stond zeer ongunstig bekend. Op dit gerucht afgaande, grf de brigadier onmld- dellij k last haar op te sporen en haar, desnoods met geweld, op het terrein van den moord te brengen. Zij werd bij de lijkjes gebracht, eu, hoewel haar gelaat kalm bleef, gaf toch eemge aarzeling in haar bonding den brigadier aanlei ding haar te visiteeren. Hij vond m haar bezit een knipmes, bevlekt met bloed, een zakdoek, eveneens met bloed bevlekt. Zij bleef echter alle schuld hardnekkig ontkennen. Zij had zells den moed, op last van den brigadier, het lijkje van het jongste kind S3 passen ver te dragen. Zij werd daarop naar Grave vervoerd, waar zij lachende, ouder een grooteu toeloop van volk, door de straten giug. Toen zij zien achter de muren der gevangenis bevond, wiBt de luitenant der maréchaussee haar tot bekentenis te brengen. Het meisje, Marie Van der Linde geheeten, is 15 jaar oud. Zij is klein van gestalte met een tanig gelaat. Zij heeft woeste, flonkerende oogeu. Zij bekende, dat zij, bezig zijnde eikels te rapen, de kinderen m een laan had gezien. Zij had, omdat de kinderen haar wel eens hadden uitgescholden, toen het plan opgevat hen te vermoorden. Beiden wist zij naar een afgelegen boschje te lokken, waarop zij het oudste kind aangevat en een steek m den hals toegebracht had; het arme kind had zich toen met alle macht verweerd, waarop het door haar op den grond werd geworpen en zij het iu woede de oogeu uit het hoofd boorde. Een paar sneden over den hals voltooide den moord. Volgens baar verklaring, had zij er heel veel //spul" mee gehad. Daarop heelt zij t jongste kind schandelijke gewelddadigheden aangedaan en het vervolgens in een greppel met het hoofd onder 't water gehouden, totdat het gesmoord WaS' 1"1 L i Toen is zij teruggegaan naar het lijk van het eerst vermoorde kind, en heeft dit een porte- monnaie afgenomen, waarin acht centen. De portemonnaie heeft zij weggeworpen en de centen begraven onder een graszode, welke p ek zij later heeft aangewezen. Hoewel er geruchten loopen, dat zij idioot is, schijnt dit met t ge val te zijn. j Nader meldt men uit 's-Hertogenbosch, dat iu het Huis vau burgerlijke en militaire verze- kering aldaar zou zijn gebleken, dat Marie V au der Linde geen meisje, maar een jongen is. V- Iu de vorige week had te ile°- hoven een droevig ongeval plaats. J. Van bezig met appelenpluk keu inden boomgaard van II. Van Eshad hel ongeluk van de ladder te vallen. De man, een oppassend huisvader, de steun vau een vrij talrijk gezin overleed op ruim zestigjarigen leeftijdweinige dagen na den noodlottigen val. Een heer uit Kerkrade las onlangs in eeu Duitsche 'courantdat een ürma te Leipzig, tegen inzending van 2 Ihaler, eeu recept zou toezenden om onaangename droomen te voorkomen. De man zond dadelijk per post de 2 Thaler en ontving Zaterdag uit Leipzig een smal strookje papier, waarop gedrukt was //Ga niet skpen.'' Op de Maandag te Gorinchem ge houden botermarkt werd door de politie eene boermaangehouden, wier stukken boter met het vereischte gewicht hadden. Maar het commis sariaat van politie overgebracht, werd door haar het maximum der bedreigde geldboete van f 40 vrijwillig uitbetaald. Voor eenigen tijd is te Noorde- loos overleden de landbouwer H. V. d. D. Naar men verneemt heeft men thans, behalve eenige voorwerpen van waarde, in eeu busje, dat onder eenige kledingstukken verborgen was, 100 stuks oude tienguldenstukken gevonden. Aan den keizer van Duitschland zal door de te Milaan wonende Duitschcrs een geschenkbestaande uit een zilveren schaal worden aangeboden. Deze schotel weegt ruim twee kilo en heeft een middellijn vau vier eu veertig centimeters. Hij heeft 5800 francs gekost. Uit Utrecht is dezer dagen een bezending kikvorschen naar Engeland verzonden. Iu de laatste dagen worden mede voortdurend van deze dieren naar België eu Frankrijk verzon den zij worden met nat gras in manden gepakt. nagekomen berichten. Men schrijft uit Gorinchem: Een geschil dat op een langdurige procedure kan uitloopen, is hier gerezen in zake de waar debepaling van de gasfabriek en haar aanhoo- righeden. Met den leu Nov. e.k. vervalt de concessie tot gaslevering aau de gemeente en daarmee tegelijkertijd het recht tot levering van gas aan particulieren. Ter uitvoering der voor waarden, waarnaar de openbare verlichting der gemeente geschiedt, zijn deskundigen benoemd ter begrooting der waarde van de fabrieksge- gebouwen en al wat verder tot de gasverlich ting behoort. De meerderheid der deskundigen heeft de waarde der fabriek c. a. geschat op eeu som van f92000, de minderheid op eeu bedrag van f 120000. Van eenige toenadering wil de Gorinchemsche gasmaatschappij met weten. Zij wil de fabriek alleen tegen den prijs, door de minderheid der deskundigen aangewezen, aau de gemeente overgeven. Dientengevolge hebben Burg. en Weth., gedreven door de overtuiging van het goed recht der gemeente en toegerust met de adviezen van erkend bekwame rechts geleerden, aan den Gemeenteraad voorgesteld: a. om de Gasmaatschappij te sommeereu tot overgave der gasfabriek c. a. aan de gemeente Gorinchem tegeu een som van f 92000. b. om Burg. en Weth. te machtign om, hangende het geschil, op de naar hun oordeel meest geschikte wijze in de openbare straat verlichting te voorzien; c. om den ^Burgemeester te machtingen, zoo noodig, namens de gemeente als eiscber op te treden in de tegen de Gorinchemsche Gasmaat schappij in eersten aanleg in te stellen rechts vordering tot ovorgifte der gasfabriek en aan- boongheden. Dit voorstel is met algemeene stemmen aan genomen. Met lo November zullen dus de inwoners dier geineeule, voor de verlichting hunner stra ten en huizen slechts huu toevlucht tot de lichte Getrouwd P. ROEM A. C. db VOS. die, mede namens wederzijdsche betrekkingen hunuen hartelijken dank betuigen voor de vele bewijzen vau b-langstellingbij bun huwelijk ondervonden. SCHOONHOVEN, 13 October 1875. (7898) Heden ochtendom 4 uur, overleed mijn geliefde Echtgenoot ANTONIE BONS, Heem raad van den Nederwaard, Hoofdingeland van den Alblasserwaard eu Oud-Wethouder van Bleekensgraaf. Hij stierf in den ouderdom van 79 jaren op twee dagen na, en na een ge lukkige echtvereeuiging van omtrent 52 jaren. W. van der HAVEN, Wed. A. Bons. BLÏSKENSGIIAAF, 9 October 1875. (7904) ontving ik het treurig berigt, dat te Batavia op 26 Augustus is overleden, mijn geliefde Broeder, de WelEdl. Heer O. van 90NSBEEK, in den oudeidom van 59 jaren. I. C. van SONSBEEK. SCHOONHOVEN, 9 October 1875. (7878) Eenige kennisgeving. Heden ontvingen wij het voor ons zoo treu rig berigt, dat te Hardtnxveld plotseling is overleden onze waarde Nicht, Meiufvrouw de Wed. L. KAMEISOOL, geb. Valkhof?, in den ouderdom van ruim 68 jaren. C. A. WISBOOM. H. A. WISBOOM-Valk. SCHOONHOVEN, 14 October 1875. (7901) De naastbestaanden van wijlen JOHANNES THEODORUS van NISTELROOIJ, deu len Oct. 1875 te Haastrecht overleden, betuigen hunnen hartelijken dank voor de vele bewijzen van deelnemende belangstelling, zoowel van hier als van elders ondervonden. Th. van VLIET en Kinderen. De Gezusters van NISTELROOIJ. HAASTRECHT, 13 Oot. 1875. (7906) De Ondergeteekende geeft bij deze kennis, dat hij bij beschikking van de Arr. Regtb. te Rotterdam van 8 Oct. 1875 is 'aangewezen tot bewaring van het protocol, en het waar nemen der practijk van den Notaris H. P. VOOR DUIN te Schoonhóvendat hij ten en nuizsu mcuuw uuu wovmuuv nu» daartoe sp ciaal eiken Woensdag zich zal maan en petroleumlampen, benevens kaarsen i bevinden ten kantore van genoemde aan de 1 Haven, terwijl men zich intusschen dagelijk- kunnen nemen. Werd onlangs gemeld, dat po gingen waren aangewend tot bet verkrijgen eener verbeterde communicatie met de gemeente Hoog Bloklanddoor het begrinden van den Bloklaudschen weg en zijn de daartoe benoo- digde fondsen bijeengebrachtzoowel door eene ruime subsidie van de Prov. Staten van £uid- Holland als door bijdragen van de besturen der omliggende gemeenten desniettemin k*n tot die verbetering met worden overgegaan, daar het be stuur der gemeente Hoog-Blokland weigert ge hoor te geven aan de voorwaardeom voortaan de kosten te dragen van het verder onderhoud van den Hoog-Blok landschenyweg, voor zooverre genoemde gemeente betreft. Te Epe is een moord gepleegd, en wel onder de volgende omstandigheden: J.K. leefde in ongeoorloofde betrekking met de vrouw van P. v. Z. Laatstgenoemde kwam Woensdag avond ten huize van J. K. om zijne vrouw te halen die zich daar bevond. J. K. beval hem zijn huis te verlatenen namtoen daaraan niet terstond werd voldaaneen geladen geweer en schóót v. Z. dood. K., die naar men zegt in beschonken toestand verkeerdeheeft zich zelf bij den Burgemeester aangeklaagd en is in hechtenis genomen. De rechterlijke macht uit Arnhem heeft reeds een onderzoek ingesteld. INGEZONDEN. Zondag avond 11. had te Ammerstol eene uitvoering plaats van de aldaar bestaande groote en kinder-zang- vereemging. Dat gezelschap, eerst door den hulponderw. Lmeis, tegeu betaling begonnen, heeft later, op verzoek van het college, de heer Van Noortwyk, hoofdonderw zich aan het hoofd gesteld, eu hoewel niet lang be staan, overtrof die uit?, veler verwachting en beeft buitengewoon voldaan, bet welk inzonderheid onder de pauze bleek, want toen werd den heer V. Noortwyk, van wege het gezelschap, als blijk van bijzondere te vredenheid voor zyne inspanning en- moeiteeene prachtige bronzen pendule als belooning aangeboden, waaruit blijkt dat de ingezetenen van Ammerstol de zaak op prijs étellen en uaar w»arde weten te schatteu, en vele andere gemeenten vooruit zjjn en beschaamd maken, alwaar men voor iets dat geld moet kosten, niets over heeft. BOKGEEL1JU 0TANÏÏÜ GEMEENTE SCÜUONHOVEN, iugeschreveu van 8 tot 15 Uct. 1675. Gfc.Bon.KNChnstiaan Maurits en G^rnt Christiaan, ouders li. G. W. Nahuns en A. Mereus. Herma nns Hcudrikus, ouders G. C. Euest en M. C. Stee- kelenburg. Evert, ouders fl. Van Dam en C. Van Geelen. Jan, moeder M. Wcndels. Johannes The- odorusouders H. Meijer en M. Hieger. Wille- muntje ouders C. Den Haun en N. De Wit. Gethouwd: J. D. Wendels met J. Verkerk.— M. Snel met A De Gidts. P. Roem met A. C, De Vos. OvjsrlïdknA Van den Bergb,oud 5 maanden. tot bespreking van zaken, het Kantoor van Notaris VOORDUIN betreffende, zal kun nen wenden tot den' Heer D- TEIJINCK te Sohoonhoven J. G. Brouwer Nijhoff, (7897) NOTARIS. TE KOOP AANGEBODEN een zeer goed onderhouden, gaaf exemplaar fan de van het Hoogf-Heemraadschap van de Criinpenre-Waard, hoog ongeveer D/j Ned. El en breed ongeveer 2 Ned. El. Deze kaart is gevat in een keurig nette, stevige, zwarte lijst. Te zien en te bevragen bij de Boekbande laren S. W. N. van NOOTEN te Schoonhoven. (7902) tuMchen VICE VERSA. Van af 15 Octobbr 1875 zullen de vertrek uren bepaald zijn, als volgt: van SCHOONHOVEN, des toormiddags 41/* ure, idem li1/* ure» des namiddags 4 ure. van GOUDA., des voormiddags 9 ure, des namiddags 5 ure, des avonds 91/, ure. (7911) De Ondernemer, A. J. de RUITER. Openbare Verhuring- voor zee jaren, aanvangende 1 Januarij 1876, van 1 Hektare3 Aren, 50 Centiaren oiidrr SNELHEWAARD, «P VulJDiO 29 Octobbr 1375, in vl)E BOOS" te Oude- water, 's morgens elf uur, ten overataan van den Notaris J. G. BROUWER NIJHOFF te Haastrecht. (7918) W. GROENENDIJK, Mr. Smid te BerkenWOUdO, vraagt terstond een 8M1DS- KNECHT, bekend met PLAAT- en BOEKEN WEKE. Loon f ÏOO 'n jaar.. Pranco brieven, liefst in persoon. ('a07> J. DE LANGE vraagt zoo spoedig mo- gelijk een tegen hoog loon. (7909) A* TOLK, Mr. Metselaar te Haastreoht, vraagt TWEE BEKWAME Brieven frauco of in persoon. (7893) Tegen 1 November a. s. wordt eene (7899) gevraagd bij HOOGEJiDORP te Haastrecht. HOLLOWAY's PILLEN. Deze beroemde Pillen zijn bijzonder dienstig om het bloed te zuiveren en de maag te reinigen, d# nieren zacht prikkelende eu »ls een zacht purgeermiddel werkende. Eenige doses dezer zuiverende Pillen brengen de vuilste maag weder in orde, verwijderen alle galaandoemngen, ver sterken den bloedsomloop, geveu kracht aan de spie ren en kalmte aan de hersenen en zenuwen. De Pillen zijn zoo onschadelijk, dat zij door personen in den zwaksten gezondheidstoestand met wondervol goed gevolg kunnen ingenomen worden. Als het gestel door bovenmatig toegeven aan lusten ontze nuwd, of door het gebruik van kwikzilver bereidingen uitgeput is, zijn leze Pillen uitmuntende geneesmid delen; zij drijven het vergif uit eu verrijken het bloed. Doosjes Pillen en Potjes Zalf f 0,80, f 1,85, f 3,—,, f 6,76,1 13,50, f 20,60, tyn op f ra noo aanvrage h con tant te bekomen bij iflle Apothekers in Holland, alsmede r"~>' T r""v' Etablissement te Londen335 in HOLLOWAY- Oxford Street, vroeger 244 Strand. (7887) wordt zoo spoedig mogelijk gevraagd bij den HOOFDONDERWIJZER te Goudriaan. Aanbiedingen liefst in persoon. (7906) Een gebruikte TENTWAGEN m TILBUKIJ, 200 8°®d ",euw. heide ui de olie. J. GROENEVBED, (7900) Rijtuigmaker te SohOOIlllOV6H De Ondergeteekende heeft te SoïtoOllllOVÖll alleen aangesteldtot verkoop van opregte in plaats van den Heer J. D. WILSCHUT. (788ü) c. DE KONING TILL?. Ik Heer C. DE KONING TILLT heeft in deze stad mij Ondergeteekende san- gesteld, in plaats van den Heer J. D. WIL SCHUT, tot den verkoop der echte SCHOONHOVEN. V879) Doer J. MUUSSES Co. te Putmerende is uitgegeven en bij S. W. N. VAN NOOTEN to Schoonhoven verkrijgbaar gesteld j 3° DHÜH van het gunstig bekende en voor VEEHOU- DE^ BEKNOTTE'eN DUIDELIJKE BIJ HET RUNDVEE. DOOR Met 10 uitslaande Platen in twee kleuren gedrukt. Prijs 11,40. Bi/s. W. N. V\N NOOl'EN te Sctom- koven is uitgegeven: EEN ROMAN Dooa Schrijver van Jonkheer van Atlenmle". I 2 Deelen. Groot-octavo. Prijs f 4,80.

Schoonhovensche Courant | 1875 | | pagina 2