ZONDAG 31 OCTOBER. N’. 333. WEEKBLAD VOOR DE KRIMPENER-. ALBLASSER- EN LOPIKERWAARD EN OMSTREKEN. Blusch de vlaswiek niet uit! 92/. 17‘/, U’/. 51 10.) 81 9S>/, 102 BUITENLAND. OVERZICHT. BINNENLAND. lit SCHOONHOVENSCHE COURANT i. 100. 5 7 807, 38 Mac zijne deu 87. 997. 48 137. 877/, 96y. 973 110 263 238 101 1007, 101 8478 717. 997. 170 te uid rvan nu eens jde is. zal in Spanje zoovel *b de wmtermaan- CHTKN. pd. 4 8 4 8 3 3 3 3 i en 1816. 5 5 5 M'IOOO. 5 4 f 1000. 5 2e leen. 4} 1867/69. 4 1. .8 .5 5 5 f S. «fc W. N. VAN NOOTKN, Uitzeven. ss Om. os 101>/4 Een voorbeelddat 3,1 vaart te bouwen o heut zelf vernietigt geluk, is wel de uitbiussching toch nog in is. Bt Volgens die wet zullen de volgende lijnen van Staatswege worden aangelegd. lo. Zwolle naar Almelo. 2o. Dordrecht langs Gorinchetn en Tiel naar E1M. 3o. Amersfoort langs Rhenen naar Nijmegen.. 4o. de Zaanstreek langs Purinerend en Hoorn naar Enkhuizen. 99 9971. 87 Deze Courant Wordt geregeld iederen Zaterdag-haiddag verzonden. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele rijk 0,80 Prijs der Advertentiën r Van 1 tot 5 regels fOfiO. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Ineen* ding franco, en uiterlijk tot Zaterdags-voormiddags ten 10 ore. oogenbl.» behouden omarmden toei wij zui.c» 870 60*/, 60»/, —Nov. 5 Aug. 5 Juli. 5 —Oct. 5 >0, 1854. 0, 1860. 864. 5 5 6 7 5 6 6 6 6 5 4! 3 3 ndeel. .5 )0. .5 5 5 4. 100. 5 Het is een doorgaand bewijs van verbevenheid van zielals iemand oogen heeft voor het kleine. Wij bewonderen den man die pal staat in den strijd des levens, die, waar plicht gebiedt, geen duimbreed terugwijkt; maar straks, als het uur van rust is aangebroken, en wij zien hem met bijna vrouwelijke tederheid zijn kind in de armen drukken, met belangstelling luisteren naar de schijnbaar onbeduidende mededeelingen van den kleinedan stijgt onze bewondering tot warme sympathie. Den waarlijk groote is niets te klein. Op zedelijk gebied heeft elk verschijnselhoe min beteekenend het zich ook voordoet, zijn waarde. De ruwe mensch, wiens ontwikkeling gebrekkig, wiens denkkracht zwak is, die alleen zich voelt aangetrokken door hetgeen gedruisch maaktdoor bonte kleuren, kolossale vormen en marktgeschreeuwziet niets van het levenhet vaak zoo krachtig leven, dat zich binnen enge grenzen openbaarthij moge eenig respect heb ben voor de kloeke vormen van een zonne bloem de schoonheden van het vergeet-mij- nietje bestaan voor hem niet. Hij die nadenkt daarentegen maar vooral hijin wiens hart ge voel leett voor nederige grootheid, hij ziet niet zelden in de bijna wegstervende'vonk het begin sel eener heldere fakkeldie bestemd is licht en warmte rondom zich te spreiden. In de stoffelijke wereld gaat menige kiem verloren die aangewezen scheen of ten minste het vermogen bezat een boogen wasdom te be reiken. De voortbrengende kracht der natuur is oneindig mildzij schenkt honderdmaal meer leven,, dan zij met mogelijkheid kan voeden. Maar op het gebied van het onvergankelijke in de zedelijke wereld worden de g; ven met mate geschonken alles wat daar verloren gaatis onherstelbaar verlies. Elke kiem van hoogere geestesontwikkelingnedergelegd in de ziel van de bevoorrechten onder de leden van ons geslacht, moet met angstvallige zorg worden gekoesterd en gekweekt, moet gemaakt worden tot een levend kapitaaldat rijke renten afwerpt voor alle volgende geslachten. En naarmate een volk hooger stijgt m beschavingzal het ook zorgen dat kapitaal behoorlijk te exploiteeren. Zijt gij, lezer, wel eens in een zoogenaamde armenschool geweest? Gij ziet daar voor u een drom kinderen uit de behoeftige klasse. Weinig bijzonders is er aan op te merken: dank zij den ijver huns onderwijzers, doen zij zonder veel inspanning die eerste beginselen van kennis op, waarmee zij zich door de wereld zullen moeten helpen; en wanneer eenmaal de schooljaren achter den rug zijn, bekommeren zij zich in den regel heel weinig om hetgeen hun nog ontbreekt. Maar te midden van die allen valt ons oog op één knaap, die met meer darv gewone belangstelling luistert naar het woord zijns leermeesters; uit wiens levendig oog dorst naar kennis straalt; die al de krachten zijner ziel inspant om te begrijpen, te doorgronden, te weten; die meer en telkens meer zou willen weten; wiens hart zich opent voor al hetgeen waar is en schoon. Zulke knapen, zij zijn de rozen op het vaak doornig levenspad van een onderwijzer, wien het is opgelegd zoo schrikkelijk veel ledige halmen te dorschendéér heeft hij het zuivere graan.... maar, nipt zeiden ook verklaart deze zuchten^: Hoe jammer toch, dat de ouders van dat kind zoo arm zijn, dat het hun geheel en al ont breekt aan middelen, 'om hun kind een hoogere opleiding te doen deelachtig worden, dan de armenschool hem schenken kan I Daar hebben wij dan de rookende vlaswiek, die kampt tegen de invloeden van buiten, om tot een heldere vlam aan te wakkeren. Wit weet, welke krachten nog sluimeren 10 de borst van dat kind I W ie zal zeggen, welke verheven roeping, misschien nog slechts halfbewust, 111 zijn ziel zich verheft, welke idealen dat kind der armoede zich schept, illuaiën, die weldra 142 687, 25 85 587, 99*7^ lie en Overmaassche ire f 5,20 a Ö.4O, dito ure f 5,00 6,00. naar qual. f4,00 4 f3,80 44,80 tot 5,80, itsohe f200 per 2100 j een aanvoer van mdel ook heden we nch hoofdzakelijk tot f925 270, mindere 10 4 190, vare koeien 100 4 240, graskalve- to f 8,00 4 14,00. en vluggen handel, ot, per kilo; die van ilo, fokvarkens van f 1,28 a 1,32 per kilo, •taks. Puike jarige Zeeuw- f 9,30 4 9,70, goede leuwsche, Vlaamsche indere f 8,00 4 8,40. N.va» NOOl'KN n. Alle binnenlendsohe AdrertentiSn waarvan da plaatsing DRIE MAAL wordt opgegeven, worden slechts TWEE MAAL in rekening gebracht. door de harde werkelijkheid zullen worden weggevaagd. Want weldra zal de ijzeren noodzakelijkheid de bronnen der kennis voor hem versperren. Zijn ouders hebben behoefte aan de opbrengst van zijn arbeid, hij moet zijn tijd verkoopen voor een stuk brood. De vlaswiek dooft uit door gebrek aan lucht, of, meedoogenloos wordt er de voet opgezet. Het zou kunnen zijn, dat die jeugdige mensch een wilskracht bezat, die hem eindelijk over alle hinderpalen deed zegepralen. Er zijn voorbeel den geweeft van r:-BL- taaien ijver wisten te ontrukken aail Gcu uwnng van het noodlot, en, trots alle belemmeringen, toch hun plaats hebben ingenomen te midden van de sieraden van hun volk, van de gansche menschheid. Maar tegenover die enkelen staan wellicht honderden, die in den strijd zijn be zweken, hetzij dat hun die on verzettelijke wil ontbrak om tot hun doel te geraken, hetzij het geluk bun bestendig den rug toekeerde, eu de omstandigheden hun steeds vijandig bleven. De wereld kent hun namen niet, in vergetelheid hebben zij hun strijd gestreden, want de regis ters van den roem bieden alleen plaats aan voor de namen van hen die geslaagd zijn. Als wy de levensgeschiedenis nagaan van die kin deren uit de volksklasse, die zich hebben op gewerkt tot den hoogsten trap van beschaving, die baanbrekers zijn geworden op het gebied van wetenschap, kunst, industrie of wat ook, altijd zullen wij op hun weg mannen of vrou wen aantreffen, die hun de hand hebben ge reikt, die hun ten slotte, zij bet dan ook maar voor een deel, de middelen hebben verstrekt om onderricht te erlangen. Zoo zwierf eens Andersen door de straten van Kopenhagen. Zelf wist hij niet wat hij wilde: nu eens meende hij dat bij als tooneelspeler, dan weder als zanger den tempel van den roem zou betreden. Alleen gevoelde hij. m zijn hart den aandrang tot iets groots, iets boven het alledaagsche peil, waartoe zijn levensomstandig heden hem verwezen hadden. Welnu, zou ooit Andersen de gevierde romanschrijver en sprook jesdichter zijn geworden, bij wiens dood zijn gansche vaderland 111 rouw was gedompeld, in- dien niet een edelmoedig menschenvriend, de heer Collin, zich zijn lot had aangetrokken Bepaald nieten daaromzoolang in Ons oog een traan zal opwellen of om onze lippen een glimlach zal spelen bij het lezen van Andersen's sprookjeszal steeds een gedachte van dankbaar heid den man zijn gewijddie Andersen in be scherming nam. Het is olimogelijk te zeggen, hoeveel schatten door gebrek aan zorg verloren gaan. Onze Volks opvoeding is in dit opzicht zoo gebrekkig mo gelijk. Slechts bij uitzondering stellen wij onze scholen voor Middelbaar en Hooger Ouderwijs open voor jongeliedendie door de fortuin zijn misdeeld. Heeft dit somtijds plaats, dan is de uitkomst vaak verrassend. Ecu «wibcciu, ua wij allen ons nog herinnentn Een paar maandei geleden was er behoefte aan een tweetal knapen van meer dan gewone ontwikkelingom te wor den opgeleid tot tolk voor de Cbineesche taal. Eed vergelijkend examen zou de besten aanwij zen, en, wie voldeed in de eerste plaats? De leerling eener Hoogere Burgerschool, wiens ouderwijs door de gezamenlijke leeraren was bekostigd. O, hoezeer jl. is de keizer van Duitsohland van iaamohe reis teruggekeerd, hoogst tevre- over de buitengewoon hartelijke ontvangst, die hem zoowel van de zijde der vorstelijke familie als van die van het volk ten deel ia gevallen. De goede verslaudkoudtag, die tasschea beide natten bestaat en waarvan deze ontmoeting de sprekendste bewijzen droeg, uilte zich vaak op de meest harlstochtelijke wijze. Dit was o. a. hel geval toen de keizer aan den pre sident van de kamer van Afgevaardigden, in tegen woordigheid van den koning, zijne erkenlehjkheiu be tuigd bad voor de schitterende ontvangst hem bereid eii daarbij te kennen gaf, dat natiën die bijna op ware het te wenschen, dat er wat meer gezocht werd naar die ruwe diamanten, die in den schoot van ons volk verborgen lig gen, en dat men met opzag tegen de moeite en de kosten, ze te polijsten! Weldadigen, die van den overvloed u geschonken zoo gaarne iets afzondert voor een edel doel, hier is voor u een arbeidsveld, dat nog bijna braak ligt. Als het u mag gelukken, slechts één dier knapen te vormen tot hetgeen er van liega gemaakt kan worden, dan bewijst gijr^ met alleen hem een onechatbaren dienst, maar tijdgenoot en nakomelingen genieten de vruchten van uw werk. Zeker, er zouden meer Andersen’s gevonden wor den, indien er wat meer Collin's waren. Blusch de vlaswiek met uit! Dat roepen wij ook u toe, die over het ontluikend talent een oordeel hebt uit te spreken. Een discipel van de kunst treedt voor u op. Misschien is zijn proefstuk een meesterstuk, en in dat geval zult gij hem natuurlijk dadelijk recht doen wedervaren, zult gij geen oogenblik aarzelen, hem als een der uwen te erkennen. Maar ook het tegendeel kan gebeuren. Talent en onverschrokkenheid gaan niet altijd samen, en een debuut kan weleens ongelukkig uitvallen wegens aangeboren beschroomdheid. Ik bid u, dat dan de stem ik zeg niet van het mede lijden, de stem der billijkheid voor een oogen- blik uw vernuft het zwijgen opleggel Zie, uw rijkbegaafden, dib zich met kritiek kan doodelijk werken op een ontluikend u AntrnLlrn^ aan den dwang genie, evengoed als zij een ingebeeld talent voor I immer van zijn dwaasheid kan genezen. En voor niets ter wereld zoudt gij immers een zedelijken moord op uw geweien willen hebben? Daarbij komt nog, dat gij bij uw heoordeeling van een nieuw opgetreden schrijver of kunstenaar gevaar loopt door de feiten gelogenstraft te worden: want, als gij hem alle talent ontzegt, en hij straalt in Ihter iaren als een ster van de eerste grootte, wat dan? Daarom, in uw en zijn belang, weest voorzichtig, tracht niet uit te blusschen wat eenmaal wellicht helder vlammen zal. Inte gendeel, reikt het talent dat zich een weg tracht te banen de hand, effent hem het pad, het welk, gij weet bet misschien bij ondervinding zoo rijkelijk is voorzien van hoekige steenen, waaraan hij zich vaak den voet te bloeden stoot! Blusch haar niet, de rookende vlaswiek! Ook u verzoeken wij zulks dringend, vader, die uw ^zwakken zoon hebt zien bezwijken voor de stem der verleiding. ^Lang hebt gij invloed op hem kunnnen uitoefenen en hem deels door zachten drang, meer nog door streng toezicht, weten terug te houden van de eerste schreden op het pad dat naar het verderf voert. Helaas hij Zwichtte voor de overreding van anderen.... Maar Zie, straks rijst in zijn gemoed de gedachte, dat hij verkeerd heeft gehandeld tegen den He mel en tegen u.... De vlaswiek rookt nog.,.. Ik bid u, wees thans behoedzaam: één hard woord kan haar misschien voor altijd uitblusscheii. Laat dat woord, dat welverdiend verwijt, dat u op de tong zweeft, onuitgesproken; misschien zult gij een kind wedergevonden, een ziel gered hebben. De traan des berouws vermag veel meer dan de blos der schaamte. Voor ons allen zou het goed zijn, indien het woord dat tot onderwerp voor onze leekepreek dient, ons wat méér voor de aandacht zweefde. Dagejijks komen wij in aanraking met allerlei soort van menschen, en er zijn er onder, die er waarlijk niet naar streven om ons het leven aangenamer te makenja, wij ontmoeten zoo veel zelfzucht, zooveel eigenwaan, zooveel valsch- heid zelfs, dat wij geneigd zouden zijn met den fabeldichter voortaan ons gezelschap bij de dieren te gaan zoeken. Maar laat de wrevel ons niet de baas worden; bedenken wij, dat er noch ab soluut goede, noch volkomen slechte mmseben gevonden worden. De meest bedorven mensch, de verhardste egoïst, die niet schroomt zijn wel- op de puinhoopen van het door gde gebouw van andeter levens- nog te vergelijken bij de vlaswiek, die w min of meer nabij is, maar rookt, ten bewijze dat er nog leven iedenken wij altijd, dat niemand verder van de volmaaktheid is verwijderd dan hij, voor wien het een uitgemaakte zaak is, dat zijn broeder niet anders kan beschouw 1 word u dan als een onverbeterlijk slecht sujet.,.. Ook ons geloot aan menscaeuwaarde is een vlaswiek, die nimmer uitgebluscht mag worden. H—e. hetzelfde oogenblik tot eenheid gekomen wares, bij elkander behouden en vrienden m o eaten sijs. Her haaldelijk omarmden toen de vorateu 'elkaar met de betuiging: »ja, wij zuilen vrienden blijven." Prins Von Bismarck ia voortdurend nog niet in staat aan het openbare leven deel te nemen. Urn echter de loopende geruchten te logenstraffen, die zeggen dat redenen van staatkundigen aard hem weerhouden heb ben om den keizer op zijne reis te vergezellen, zou hij het voornemen hebben opgevat om nog dezen winter te Rome een bezoek bij Victor Emanuel te gaan afleggen. Hiervan zal echter wel niet veel komen. Eerstdaags tóch zal de Rijksdag zijne zittin gen heropenen, en de ontwerpen die d&n aan de orde gesteld worden, zullen, nanr het zich laat aanzien meermalen *s Rijkskanseliers tegenwoordigheid en, wat eigenlijk hetzelfde is, den invloed van zijne persoon- t lijk heid eischen. De voorgestelde wijzigingen in het Wetboek Van Strafrecht worden nog steeds door schiet alle pkrtijen hevig bestreden nn eene poging van de otficieuse Nord- deutso lie alge meine Zeitung, om de bepalingen van bet ontwerp te verdedigen, leed geheel schipbreuk. Een nieuw kerkdijk ontwerp, dat naar het heet nog gedurende deze zitting zal worden ingediend en waarbn procession en bedevaarten buiten de kerk voor goed zullen verboden worden, zal er mede niet toe bijdra gen om de beraadslagingen minder hartstoohtelyk te maken. In Baieren heeft de aanneming van het aan onze lezers bekende adres van den ciericaien afgevaardigde Jörg, deu oorlog tusschen regeermg en vertegenwoordi ging op nieuw doeu uitbarsten. Tot groote vreugde der liberalen heeft echter de komag beslist partij gekomen voor zijne ministers en zelfs geweigerd om het adresdat hem door eeno deputatie uit de kamer werd aanueboden, in Ontvang te nemen. De zitting is intusscheu verdaagd en ka nerontbindmg zal waar schijnlijk weldra volgen Hoe weinig de koning <e«e- geu is aan de tischen der ciericaien toe te geven blykt nog uit tiet feit, dat tijdens dit incident plaats had, een beslu.t werd geteekend waarbij de njkswet op het burgerlijk huwelijk, die nwt 10 Januari e. k.in werking moest treden, nu reeds van kracht wordt verklaard. Wie er ook aan het hoofd der regeermg van Frankrijk mag staan, Thiers blijft de gevierde man van de groote meerderheid Terwijl op eeneredevoe ring van Mac-Mahon ol Buffet ter nauwernood acht wordt gcslageu, tenzij om de beginselen die daarin verkondigd worden te bestrijden, geven de woorden van den oud-President Thiors dagen ja weken lang stof tot bespreking aan alle dagbladen. Dit ie ook nu weder het geval. In eene uitvoerige redevoering heeft do bekeerde royalist, Zondag voor acht dagen, te Arcaobon zijne meening over den toestand vau Frankrijk, zooals die zich onder zijn bestuur heeft ont wikkeld en op dit oogenblik is, blootgelegd. De repu bliek bestaat thans en met volle recht, seide hij. net komt er nu maar op aan haar te doen slageu, door aan alle maaaen van goedea wil. onverschillig tot welke party zij behooren, daarin eene plaats aan te wijzen. Van Europa heeft Frankrijk niets te duchten: alle mogendheden hebben de politiek van interventie vaarwel gezegd en sullen niets liever zien dan dat Fraukryk met wijsheid, op verzoéneude en vredelievende wyxe zijne eigen aangele genheden regele. Ten slotte trad de redenaar op als verdediger der beginselen van 1789, die met kalmte, voorzichtigheid en wijsheid toegepast, aan Frankrijk gelijk aan het óverige Europa, ten goede sullen komen. Intusscheu nadert de tijd dat de nationale vergade ring wier zal bijeenkomen. Het zal dan blyken of de republiek, zoo als Thiers die zich denkt, in Frank rijk mogelijk en door hare vertegenwoordigers gewild is. Met eene regeermg als de tegenwoordige, waarin zoovele tegenstrijdige elementen samengaan, zal dit wel niet mogelyk zijn. In Spanje en Turkije heerscht nog immer de zelfde toestand. Terwijl men te Madrid aan het beramen ia van nieuwe plannen om aan den opstand deu genadeslag toetebrengen, guan de Carhzleo voort met het bombardeereu van verschillende plaatsen, zooals zij voor wekeu geled n ook reeds deden. Daarenboven is er weder sprake van de optreding van een nietiw kabinet met Cinovas de Castillo aan Het hoofd, zoodat er dan wel in’ het geheel geen tijd zat zijn om aan nieuwe expedities te denken. Met Rpms wurdt on derhandeld over den toekomstigen kerkdijk staatkun dig m toestand van het koninkrijk. Alles wat de Porte doet om aan den opstand in de Herzegowina en Bosnië een einde te maken blijft tot nog toe vruchteloos. Voortdurend worden er kleine gevechten geleverd, waarvan nu eens het voor deel aan deze, dan aan gene zijd» Naar het zich laat aanzien zal in als in Turkije de toestand gedurende den weinig veranderen. -—De spoorwegwet is door de Tweede Kamer met 65 tegen 7 atemineu aangenomen. e Sectie. 7 1869. 7 3 J». .5 7 6 3 3 3HTER. mnep f 20,00 4 21,00; 67 4 70 ct., wei- ilo, kaas f25 4 32, overloopers f 6 a 8, 16 a 18; vette kal- nuehtere idem f 5,00 kleingeel f 2,60 a 2,70, ,70, roode t 2,00 per eren f 7,00 4 8,00 per ituks. t vlaggen handel; aau- 3 qual. f30 4 34, 2e ml alhier eene groote cr f 1,20 41,30. ;gen voor Engeland 24 ato f74 20; graskai- Aangevoerd: 1 paard, en graskalveren, 6 n of lammeren, 317 of geiten. 2de qual. 60 ct.; 3 qual. 75 ot.; 8cha- kilo. Voor Londen d. f 693de qual f 66. euwsche, Flalckeesche dito mindere f 8,80 dito mindere f 8,25 1 Vlaamsohe f 7,30 4 ie en Noordbrabant-

Schoonhovensche Courant | 1875 | | pagina 1