klki' ZALF HOLLOWAY L UCIE. 2KLËEI{M\kERSK\ECUTS ADVERTENTIËN. ONGEBLEEKTE BREIKATOEN Gez. Van Abshoven. WINTER-ARTIKELEN F. J. van Ipenburg. TE KOOP: TE KOOP: KLEERMAKERSKNECHT, KLEERMAKERSKNECHT. EEN KNECHT, TIMMERMANSKNECHT, TWEE HEEREN ED. SWARTH, VIT SILEZIE. bijzonder genezende kracht V47 5o. Stavoren \angs llindeloopen en Sueek naar Leeuwarden. 0o. Nijotegen naar Venlo langs den linker- Maasoever. 7o. Rotterdam of Schiedam langs Vlaardmgen en Maassluis naar den Boek van Holland. 80. Zwaluwe naar 's Hertogenboech. 9o. Groningen naar Delfzijl. Bet door Dr. Kuyper voorgestelde amende ment, tot aanleg van een Spoorweg Goriuchem- Gouda-Alphen is, na door dien afgevaardigde krachtig te zyn verdedigd, verworpen met 65 tegen 8 stemmen. Onze andere afgevaardigde, de heer Bichon van IJaelmoude, sprak en stemde tegen het amendement. Uit officieuse doch zekere bron kannen wij mededeelen, dat op 22 dezer de Rotterdam-Munster Spoorwegmaatschappij (Rot terdam-Schoonhoven Arnhem-Munster) is gecon stitueerd bij acte, gepasseerd door den Notaris De Bas te 's Hage; terwijl de gegronde hoop bestaat dat bet jontwerp onteigeningswet ten spoedigste aan de Kamer zal worden aangeboden. Omtrent deze zaak schrijft men uit 's Hage aan de Arnh. Courant: Eenige jaren geleden werd door de beeren If ontij 11 te Gouda en Van den Ouwelant te Parys concessie gevraagd voor een spoorweg van Rotterdam naar Arnhem. In overleg met genoemde heeren werd daarop den 1. Mei 1876 aan de heereu Oitlet te lirusael en Wilmart te Brugge concessie verleend voor een spoorweg van Rot terdam langs Schoonhoven, Jutfaas, Wijk bij Duurstede en Wageuingen naar Arnhem. Deu 10. Mei 1874 werd aan laatstgenoemde heeren vervolgens concessie verleend voor een spoorweg van Arnhem Lugs Winterswijk naar de Prui sische geuzen in de richting vau Munster. Op de Heerehgraclit te 's Hage werd een prachtig huis gehuurdwaar de bureaux 111 gevestigd werden. Verschillende pogingen werden te ver geefs aangewendom de uoodige gelden voor den bouw van den apoorweg bijeen te krijgen. De heer Philippart, pie-ident van de Société •nonyue des bassins liouiilera de Hainaut te Brussel beloofde eijn hulp; reeds was de dag bepaalddat de acte van oprichting der Maat schappij voor den notaris De Bas aldaar zou gepasseerd wordende overige heeren waren presentmaar de heer Philippart verscheen niet, en daardoor kon de acte mui gepasseerd worden De heer Philippart werd daarop bij exploit gesom meerd, zijn belofte na te komen. De Heer Philip part had zich ingelaten met verschillende industri eels zaken te Parijs en was aldaar niet geslaagd. Bet schijntdat thans de zaken minder ongunstig slaan, ten minste de acte van op richting der Maatschappij is voor eenige dagen aldaar gepaBseerd. De laad van adminmiatratie bestaat uit den welbekenden concessie-aanvra ger, den heer Van Ouwelant, den heer Pijls, burgemeester van Maastricht, generaal Smits, den heer Philippart en een paar Belgische heeren. Boewei de spooiweg dus op het papier morde ia, zoo zie ik hem nog met tot stand komen. De opbrengst van den spoorweg kan met veel beloven. De Rijnspoorweg, de Staatsspoorweg Arnhem-Eist- Dordrecht- Rotterdam eu het ver voer per schip langs den Rijn ea de Lek zijn machtige concurrenten. De aandeelhouders zijn grootendeela vreemde bankiers, wieu het na tuurlijk slechts te doen is, om de aaudeelen duur verkoopen; kunnen zij daar met in slagen, dan ia er hard kans, dat ue zaak blijft •teken, of dat wy een toestand krijgen, zooals die van deu Neder). Centraal spoorweg. De heer Philippart schijnt de tiuautieele ziel der zaak te ziju." By de dezer dagen door de ge meente Gonnchem plaats gehad bebbeude in- •chrynng voor de 5 pet. leening teu behoeve der gasfabriek, groot f 120.000, is voor f 118.000 ingeschreven, ingevolge art. 6 vau het, plan dier leeuing tiju de aaudeelen toegewezen tegen pan koers aan de navolgende inschrijveis: C. Oortiuau Zonen te U incht voor f40.000, de Uormchemsche Bank f 29.900, de Gonmhem- Spaarbank f20.000, Jhr. Mr. N. H. De Gijse- laar te Gorincheui 1 16.500, 1). Tobias Zonen te Amsterdam 1 15.000, Vau Vloten eu de Gy- selaar te idem f 4000, C. Blok te Werkendam f2000, A. Van der Linden te Haarlem f 500. Nog werd door de Gonncbemsche bank ïuge- •chreven voor 240 aaudeelen (de geheele leening) ad lOU'/g pot. Deze lusobryving werd door den Gemeenteraad ter zijde gelegdomdat er de conditie aan ver houden was, dat de Bank de geheele ieemng zou toegewezen worden. in de zitting van den gemeente raad te Amsterdam is ingekomen een telegram van Prins Hendrik, behelzende een gelukwensch bij de feestvieriug vau het 600 jarig beslaan der stad. Er werd besloten den Prius dank te betuigen. Inde herfstvergadenng der Prov. Staten vau Zuid-Holland zal o. a. worden behandeld een ontwerp-besluit tot het voor dragen van wijzigingen in het tunet voor de helllug van sluia- en dourvaartgelden, teu behoeve der provincie Zuid-Hollaud, aan de Mallegatsluis te Gouda. Tot directeur der Gemeente-rei niging te kralingeu ia benoemd de heer P. Hartmg te krahugen, oud adjunct ingeuieur m N ederiandach -i udie. Up don 22aten dezer ia door de Politie te Gouda weder procesverbaal opgemaakt tegen H. Van der Ring, opzichter in de touw- slagerij van de heeren Prince aldaar, wegens het als opzichter eener touwslagerij aldaar in dienst hebben van een jongetje, genaamd P. Rijkhof, die beneden den gevorderden leeftijd was. Blijkens een bij het Departement ▼an Koloniën ontvangen telegram vau deu Gou verneur-Generaal van Nederlandscb-Indië beeft de tijdelijke militaire eu civiele bevelhebber in Atchui den 23sten dezer aan de Indische regee ring bericht, dat de gezondheidstoestand gunstig was; sedert den 6den te voren was slechts één enkel militair overleden. Met ingang van den 31sten dezer zal het Rijkstelegraafkautoor te Alblasserdam open zijn op Zon- en feestdagen van 8 tot 12 uren voormiddags; op werkdagen van 8 tot 12 uren voor- en van 1 tot 3 en 5 tot 7 uren namiddags. De gas-quaestie te Gonuchem is thans geëindigd, in de gemeenteraadsvergadering van 22 dezer is het voorstel van Burg. eu Weth. om het aanbod der Gorinchemsche Gasmaat schappij tot overname der gasfa briek voor f 10 6.00U, zijnde t ƒ.4.000 minder dan zij eerst bad geéiacht, aau te nemen, met op één na algemeeue stem neu aangenomen. Ten gevolge dezer schikking zul'de gasfabriek den lsten November door de gemeente worden geëxploiteerd. Tot directeur der stedelijke gas fabriek te Gorinchem is benoemd de heer J, A. Mulder. Behoudens goedkeuring van den Minister van Binnenlandsche Zaken is voor het jaar 1876 aanbesteed de voeding eu het onder houd voor jeugdige vrouwelijke veroordeelden 111 de gevangenis te Montfoortvoor 27'/4 cent pey hoofd eu per dagwaarvan aannemer werd de heer J. A. Jacobi te Montfoort. Benoemd tot Stads Muziekmees- ter te Gouda de heer 8. Van Milhngen te Gro ningen. Van onzen correspondent te Haastrecht vernemen wij, dat op den 2Uen Nov. a. de 50-jarige ambtsbetrekking als Burge meester van den beer M. Bisdom van Vliet aldaar door de ingezetenen feestelijk zal worden herdacht. Voorbereidende maatregelen doen daar van veel goedB verwachten. De raad der gemeente Krimpen a/d Lek heeft besloten in te gaan met l Jan. 1876 de belasting op de honden aanmerkelijk te verhoogeu en deze te brengeu voor honden lste klasse op f 5 011 voor honden 2de idpsse op f3, onder bepaling dat de laatsten iWt op den openbaren weg mogen verschijnen, dan vast gehouden aan touw of ketting. lo de laatst gehouden zitting vau deu gemeenteraad te Parinereud zou over een voorstel tot verbooging van het traktement van de hulpouderwyzeres aan de school voor meer uitgebreid lager onderwijs gestemd wor- deu. De Becretans deelde mede dat de stem men staakten: 6 voor, 5 tegen. Neen, rtrp een stem uit het ptibllek, er zijn er 6 voor, eu 4 tegen. De zaak werd onderzocht eu de onbevoegde criticus bleek recht te hebben. Het voorstel was dus aangenomen. Maandag is van de werf van de wed. O. Boele óc Zonen te Slikkerveer met goed gevolg te water gelaten de schroefstoomsleepooot iNijumgensclie Sleepdienst N°. lil, gebouwd voor rekening van den heer H. Van de Bout te Nij megen en daarna de kiel gelegd vau eeue schroei- stoomsleepboot, voor rekening van de heereu Tboinas8eu eu Coers te Nijmegen, ten dienste bunner stoom baggermolens en net sleepen der schepen, geuaamd Truida en Willie. Dinsdag a. s. zal aan kaatje Kahn door de Maatschappij tot Nut wan het Algemeen" te Gouda de gouden medaille uit gereikt worden voor 60-jarigeu trouVeu dienst bij deu heer M. Van Leer aldaar. Mejuffrouw Jenneke Kentie, den 1 Sden October te Dordrecht overledenheeft bij haren uitersten wilna vermaking van een zeer groot aantal legaten waaronder i 1000 aan de Ltrechtsche Zendiugs-vereemging, föOUU aan het iierv. Beatedehngenhuis te Dordrecht, f6000 aan de Nederduilsch Gereformeerde Dia- couie-armcu te Dordrecht, f 2000 aan de Diaco nie armen der Herv. gemeente te Alblasserdam tot eemge eu umverseele erfgenamen barer zui vere nalatenschap genoemd en gesteld, te welen; voor 4/io het Berv. Bestedeliugeuhuis te Dor drecht; voor 8/10 de Nederd. Gereformeerde Dia conie armen te Dordrecht; voor */10 het lustituut voor blinden te Rotterdam voor l/i0de Utrecht- ache Zendings-vereemgingvoor 1/10 het Protes tant ache Weeshuis te Neerboach, bij Nymegeu, en voor l/10 de Christelijke school te Dordrecht in de Stecustraat. (1/l0 dezer nalatenschap bedraagt ongeveer f 2U.0t/ü.) Het bekende eikenboach te Berg- Ambacht, toebehoorende aan baron van Hardeu- broek, ambachtsheer der gemeente, is jl. Zater dag publiek verkocht. De boomen zullen dus woiden gerooid eu daarmede de laatste eiken- boomen uit die gemeente verdwijnen. Deu 27. dezer is voor de Arron- dissements-rechtbauk te Gorinchem behandeld de zaak van A. i. Dokker, gewezen kapitein vau de Deventer stoomboot Duymaer vau Twist, ge dagvaard wegens overtreding van het Kyuvaart- reglemeutop den 3. Sept. j. 1. te Atneide. De gedaagde werd door deu heer Mr. Dyckm. ester verdedigd. De eisch ia f 100 boete of 14 dagen gevangenisstraf, benevens betaling der kosten. De uitspraak zal plaats hebben op 2 Nov. e. k. Reeds geruimen tijd verkeert de Voorstraat te Viauen in een toestand, die alleszins verbetering behoeft. De ongelijke ge deelten zijn vooral hinderlijk voor de njtuigeu voor welke de kleine gele steentjesmidden in de straat gelegenverboden terrein zijn. Men meent echter op goede grouden te mogen hopen, dat weldra aan den algemeenen wensch naar verbetering gehoor gegeven zal worden. Door den winkelhouder van de ambachtastand-vereemging te Gouda ia een partij boter geweigerd te ontvangenomdat die op schrikbarende wijze vervalscht was. Men vraagt zich af of het niet noodig ware ook daarover een keurmeester aan te stellen. Sedert enkele weken hebben er te Ouderkerk a/d IJsel een paar typhusge- vallen plaats gehad, terwijl iu den loop dezer week ook een geval van roodvonk is voorge komen. De gem.-veldwachter De Jong, sedert Februari te Ame.de als zoodanig iu functie, zal, tot eenen anderen en meer voordeeligen werk kring, en wel te Utrecht, geroepen, eerlaug de gemeente Ameide verlaten. Men verliest in hem een ijverig ambtenaar, De van kindermoord verdachte weduwe is in het laatst der vorige week van Ouderkerk a/d IJsel naar Rotterdam vervoerd. Naar wij vernemen, werd dezer dagen op last van de Justitie te Gorinchem tegen den aldaar woonachtigen winkelier in ga- lauteriën B. een proces verbaal opgemaakt, ter zake bet verkoopen van uitheemsche geneesmid delen met de uoodige gebruiksaanwijzing. Het golden hier de zoogenaamde podophyllepilien van Pearcy voor lijders aan vei stoppingen. Eeue d.iarbij m beslag genomen hoeveelneid dier pillen zal scheikundig moeten worden onderzocht. Een te Boskoop gehouden in schrijving, van wege de Poinologische Vereeui- ging, ten behoeve vau de bloemist- n en boom kweekers te Toulouse, die door de jongste over- stroocmngen aldaar vmi hun bestaan ueroofd zijn, heelt opgebracht f 65,25welk bedrag aau bet bestuur der Sociélé d'Horticulture de la Haute- Garonne zal overgemaakt worden. 8TADSNIEUW8. Schoonhoven, 30 October. Bij den gemeenteraad is inge komen de begrooting over 1876 der Artillerie- Schutterijbedragende iu ontvangst en uitgaaf f 438,82; de begrooting van het Burgerl. Algem. Armbestuu r over 1376, bedragende in ontvangst en uitgaaf f 4034,67'/^ en de door Ged. Staten goedgekeurde Gemeente-rekening over 1874, bedragende in ontvangst f 39004,02, in uitgaaf f 38186,21, sluitende alzoo met een batig saldo van f 518,41. De gemeenteraad heeft Mej. A. W. de Gidts, hulponderwijzeres aan de school voor gewoon lager eu meer uitg. lager onderwijs, tegen 15 Nov. e. k., op verzoek, eervol ontslag uit die betrekking verleend. Aau de coïnmissie tot oprich ting eener Bewaarschool is door den gemeente raad 111 overweging gegevenommet het oog op de geprojecteerde vergrooting der kazerne voor den bouw der bedoelde school een meer geschikt terrein aau te wijzen. Aan den Raad is de gemeente- begrooting voor 1876 aangeboden, bedrageude in ontvang en uitgaaf f 29957,71. Hieronder ztju begrepen f 8975 voor kosten voor onderwijs en f 34b0 voor het Alg. Burg. Armbestuur. De begrootiug 1875 zal volgeus besluit van den Raad iu ontvangst en uitgaaf worden verhoogd met f 778,41 welk bedrag voortvloeit uit ouvoor- ziene ontvangsten. Zondag 11. werd voor het front der Artillerie lutructie Compagnie, waarbij alle HH. officieren tegenwoordig waren, door den lsten Luitenant A. M. Van der Lee, waar nemend Compagnie-Commandaut, onder eene hartelijke toespraak aan den Sergeant-Majoor A. VVJ. Vlick uitgereikt de bronzen medaille met loffelijk getuigschrift, hem door Z. M. den koning bij besluit van den 8 October 11. toe gekend voor het redden van een drenkeling op den 4 Juli. De Gemeenteraad heeft in zijne zitting vau 23 dezer besloten aau Regenten van het üeref. Weeshuis te kennen te geven, vdat het door hen, bij besluit van 3 Aug. 11. gege ven ontslag uit het gesticht aan de wees M. vV. kipblijkens hunne missive van deu 3deu der volgende maand, .moet geacht worden te zijn in strijd met de voor Regenten eu voogden bestaande voorschnlten eu door den gemeenteraad niet kan noch mag worden erkend noch geldend geacht." Door Regenten van genoemd gesticht werd met bet oog op handelingen van den binnenvader die, m strijd met Z'jne instructie, de hem door Regenten gegeven bevelenweigerde op te vol gen, aau den Raad verzocht, den binnenvader op grond van art. 8 vau het Regl. te ontslaan ot te schorsen. Dit verzoek is gesteld 111 handen eener speciale commissie ter hue van onderzoek en rapport aan den Raad. Naar aanleiding van eene op dracht van den gemeenteraad hebben zich twee leden, de heeren A. Graves kooiman Jz. en J. J. ijuzonder, op 22 dezer naar 's Hage begeven, ten einde met de beide afgevaardigden ter Tweede Kamer voor dit district te confereeren over vSpoorwegaangelegenheden." De door de Plaatselijke School commissie aan den Raad aangeboden aanbeveling ter voorziening in de vacature als lid dier school commissie, ontstaan door het vertrek van den heer P. Peereboombestaat oit de heeren W. Kooiman Jz. en Mr.G.L. Van Oosten Slingeland. Nadat de eerste nutsvergade- nng in dit seizoen, 11. Dinsdag-avond met een toepasselijk woord door den voorzitter, den beer G. H. Weatbroek, was geopend, trad deze met eene lezing van onzen Nicolaas Beets over de Taal voor het talrijk opgekomen publiek on. Na de pauze werd mede door denzelfden spreflBp Cremer's geestige schets Jochem, Pier en JaopTk voorgedragen. In de Maandag-avond gehouden zitting van den Schuttersraad is de schutter M. C., wegens het niet opvolgen der orders omtrent het afhalen van wapeneu en kleeding en het verzuim van excercitien veroordeeld tot eene boete van f 3, met bepaling dat het vonnis voor liet front der schutterij zal worden voor gelezen. WATERSCHAPS- EN POLDER-BERICHTEN. In de vergadering van het Hoog heemraadschap vde Alblasserwaard met Arkel beneden de Zouwe", den 23en dezer te Gorin chem in den Doelen gehouden, is het voorstel tot afgifte in huur aan G. De Vries te Go rinchem van 50 M2 grond, ten oosten van de Schellumsche brug tegen 5 ets. per M2, dat is tegen f 500 per Bunder of Hektare, aangeno men en zijn daarna voor den aanstaanden winter tot noodheemraden benoemd de heerenA. Veth Jz. te PapendrecbtN. J. Vonck te Streefkerk; A. D. Smits te Goiincbem; A. Eijkelboom te Gijbeland, gemeente Brandwijk; A. P. H. A. De Kleijn te Ameide; V. Brand wijk te Gijbeland, gemeente Brandwijk; J. Vermeulen te Gorinchem; W. C. M. Begram te GorinchemA. Kooijman te Noordeloos; P. Schakel te Giesen-GudekerkC. De Ruijter te Meerkerk en J. A. Van der Stok te Nieuwpoort. Door de gunstige werking van 't stoomgemaal S. I. vau Nooten onder Haast recht, dat ook van het waterschap Willige- Langerak water loost, levert dit waterschap een veel gunstiger aanzien op dan vóór de stichting vau dat gemaal dikwerf in den herfst en den winter het geval was, dewijl thans land te zien is, waar toen soms ongeveer 2 R. voet water stond. In den regel staat thans het polderwater op of zelfs eenige duimen onder zomerpeilen 't is dus duidelijkdat dit waterschap door bovengenoemde nuttige inrich ting veel is vooruitgegaan, daar thans het lage land eerstens niet vermagert en verslecht door 't lang ouder water staan en ten andere er beter gebruik van kan gemaakt worden voor de beweiding en bet 's winters behoorlijk kan bewerkt worden. Op 8 November a. s. zal het üverwaardsbestuur te Gorinchem in deu Doelen eene vereenigde vergadering houden ter verkie zing van een heemraad of lid van het dagelijksch bestuur in de plaats van den heer J. Aantjes te Ottoland, die du jaar aan de beurt van aftre ding, doch weder herkiesbaar is i LANDB0U W-BERICHTEN. De gisteren (Vrijdag) te Gorin chem gehouden St. Huiberts- of Toon markt muntte uit door een buitengewoon grooten aan voer van vee. Men berekent dat niet minder dan 6000 stuks aau de lyn stonden. De Haar- straat, Kruisstraat, langs den Toren, achter de Kerk, de Boerenstraat tot bijna,aau het einde, benevens de Arkelstraat, eeii gedeelte der Var kenmarkt en een aantal steegen waren met vee bezet. Over 't geheel was de handel tamelijk levendig. Vette, vaar- en kalf koeten vonden grage koopers, maar het jonge vee bleef groo tendeela onverkocht. De prijzen waren: vette koeien f180 a 260; kalfkoeien f160 a 280; dito vaarzen f80 a 175; vaarkoeien f 90 a 180; enkele tot f 2202'/g jarige ossen f 160 a 200; hokkeling ossen f 70 a 90; graskalveren f 25 a 60. Op de Woensdag te Stolwijk gehouden tweede najaars beestenmarkt waren aangevoerd 183 stuks vee, als: 88 koeien en 95 kalveren. De handel was over hel geheel traag, ofschoon de prijzen iets gedaald zyn. De veemarkt te Leksmond werd 11. Donderdag flink bezocht. Ruim 140 ran- dereu werden aan de lijn gebracht. De handel was met levendig en de prijzen lager. De paardenmarkt te Woerden werd Maaudag druk bezochtook door vreemde kooplieden. Er waren rnim 450 paarden aan de lyn, die vlug van de band gingen; de prijzen liepen van f200 tot f600, Bij de plaats gehad hebbende verpachting van hout- en teeugewassen te Jaars veld werden in deze week wederom buitengewoon hooge prijzen besteed. Het hout werd gemiddeld verkocht vau f 350 tot f 525 per hectare. De snijteen vau f65 tot f85 de vim of 104 bossen. De stikteeu van f 60 tot 1 60 de vim. De 8,0920 HA. weiland op Aak- sterveld onder Ameide en toebehooreude aau den heer G. De Jough te Leerbroek, zijn den 27en dezer, bij publieke veiling m drie perceelen in gezet en verhoogd tot een bedrag van f 21000. In de jongste dagen hebben zich te Benschop twee gavallen van longkiektc onder het rundvee voorgedaan. De dieren zijn onmid dellijk afgemaakt en onteigend. In de afgeloopen week is voor eene waarde van f 15.000 aan kaas aan de stads waag te Utrecht gewogen. De prijs der kaas is in de laat ste vier weken f 2 a f 2,50 per 50 kilo geste gen. Door de opkoopers wordt thans te Hoornaar od omstreken f 29 h f 30 besteed. Hoewel er 111 de onmiddellijke nabijheid der gemeente Arkel een beetwortel- suikerfabriek bestaat, n. 1. aan deu Arkelscheu dijk onder Gorinchem, zijn er daar in de laatste dagen toch honderdduizenden kilo's ge laden voor fabrieken in de provincie Noord- Brabant, voornamelijk voor die te Zevenbergen en te Ond-Hasselt. De prijs is f 10 per 1000 kilo's. De percenten korting bij de aflevering geven nog al eens aanleiding tot hooge woorden tusschen den boer en den zoogenaamden bie tenschrijver. Op de Maandag jl. gehouden Woerdensche paardenmarkt is een vosveulen van i/9 jaar met sneeuwwitte manen en staart ver- kocut voor f 376, terwijl den kooper later te vergeefs f 475 geboden werd. Een auder veu len wanl verkocüt vuor f 600. In de vorige en in deze week zijn te Ajkel vele honderden hektoliiera aard appelen, (ronde wolkammers), scheep gedaan met bestemming naar Maastricht. De prijs be draagt ongeveer f 1,65 per HL. Onder den veestapel van H. De With Dz. te Lopik werd in deze week de be smettelijke longziekte geconstateerd. Bereids zijn 8 runderen onteigend eu één onder het vereischte toezicht voor rekening van genoemden veehouder geslacht. Letterkundige Bijeenkomsten. Uitvoe ringen van Muziek- en Rederij kers- Qezelsonappen, ens. Op deu avond van den 22en de zer gaf de zangvereenignig Amicitia te Nieuw Lekkerland hare eerste openbare uitvoering, na slechts weinige maanden onder de leiding van den heer Vau der Ven werkzaam te zijn geweest. Het school locaalalwaar de uitvoe ring plaats had en dat daartoe bereidwillig door het Gemeentebestuur was afgestaan, was goed gevuld met belangstellenden, die over de uit voering der zangstukken zeer voldaan wareu. Na afloop van deu zang droeg de heer Helle man een dichtstuk voor, waarna dé heer Matthijs den dank van allen bracht aan de zangver- eeniging en ook aau den heer Helleman, voor het genoegen, bun dezen avond veTschaft. KERK- EN SCH00LN1EU W8. Beroepen te St. Anthonypolder Ds. M. Lotz te Schellumen. Beroepen naar Delfshaven ds. B. A. De Jong te Krimpen a/d Ltk. —•Te Dus sen is beroepen Ds. W. Kraijenbelt, te Bodegraven. - Beroepen te Otterloo ds. P. F. Van deu Steen, te Nieuwerkerk a/d IJsel. - Ds. J. W. Van Hoogstraten, te Krimpen a/d IJsel heeft het beroep naar Win kel aangenomen. - Ds. Caro te Spijk houdt morgen zijn afscheidsrede. Men schijnt er in die ge meente op te rekenen, dat de vacature niet spoedig zal vervuld worden, want, naar men verneemt, heeft men de pastorie aan een inwoner van Arkel verhuurd. Door den Kerkeraad der Herv. gemeente van Jaar veld is, nameus de ge meente, aan ds. A. H. den Boer een keurig cadeau vereerd, als blijk van erkentelijkheid en belangstelling, wegens het bedanken voor het beroep naar Leersum. Werd de Herv. gemeente te Krim- Wp a/d Lek onlangs verrast door een geschenk v4n den heer J. Van Brandwijk, bestaande in een twintigtal fraaie petroleum-lain penteu be hoeve der kerkthans mocht die gemeente uit de nalatenschap vau den heer A. Verhoeff een certificaat Ned. Werk. Schuld van f 1000, h 2'/s pet. ontvangen. Door stemgerechtigde manslid maten der Hervormde gemeente Lopik is be- sloten aau den te beroepen predikant of pro ponent voor die gemeente een tractement toe te kennen ten bedrage van f 1400. Door den kerkeraad der Herv. gemeente van Jaarveld is bet besluit genomen, geen bedeeling meer te verstrekken aau ouders, die hunne kinderen met getrouw ter school zenden. - Tot notabeleh van de Herv. gem. te Montfoort zijn gekozen de beeren D. v. Dijk en Jv. Kooteu. Dinsdag werd te Rotterdam de algemeeue vergadering gehouden vau bet Pro testantenbond; zij werd bijgewoond door ouge- veer 70 algevaardigdeu en leden en geleid door den vice-voorzitter prof. Tiele. Het boud telt nu ruim 4200 ledeu, waarvan in bet afgeloopen jaar 1000 zijn toegetreden. Een motie van Prof. Rauwenhoff werd aan genomen, waarbij de vergadering zich vereenigt met bet plan tot oprichting van een weekblad. Tot hoofdredacteur werd bcuoemd de heer H. G. Lohr, Luth. predikant te |Hotlerdamhet blad zal de voortzetting zijn van vde Hervor ming" en zal te Rotterdam uitkomeu. Tot leden v. h. hoofdbestuur zyn gekozen Ds. J. H. Maro- nier uit Utrecht en Mr. W. Terpatra te Leeu warden. Door den Gemeenteraad van Al blasserdam is besloten om op de openbare school voor gewoon lager onderwijs, in pluats van drie hulponderwijzers en één kweekeling, vijf hulp onderwijzers aau te stellen terwijl tevens be sloten werd ouk op de school voor uitgebreid lager onderwijs een hulponderwijzer met acte voor het Fransch aan te stellen. Tengevolge van dit besluit zijn er nog vier vacatures. De heer P. Blok Pz., thans werk zaam aan de Openb. lag. achool te Stolwijk, is benoemd tot hulponderwijzer aan de school te Haastrecht. Benoemd tot hulponderwijzer te Gouderak de heer G. J. H.'De Vries Gz. te Zierikzee. Door de Commissie voor het lager onderwijs zijn 0. a. als hulponderwijzeressen toegelaten de dames: E. C. L. Van Echten nit Gouda, A. Van Leeuwen uit Lekkerkerk, C. F. Stuart uit Vianen. QEMENODE BEBICHTEN. Op 22 dezer kwam bij den koop man iu naaimachines H. Lammeaan de Turfmarkt te Gouda, een vreemd manspersoon die veel op een schipper geleek voorgevende chef- machinist te zijn en dat hij voor een zeekapitein die in het hotel «de Jonge Graaf" te Amster dam gelogeerd was twee naaimachines moest koopen die tegen rembours aan voornoemd hotel moesten gezonden worden. Lamme, zeer m zijn schik, liet er onmiddellijk eeu paar uitzoekeu, trof al zeer spoedig accoord met den vreemde ling en bestelde onmiddellijk een paar kisten om de naaimachines in te pakken en weg te zenden. Intusschen verzocht die vreemde per soon voor den dienst dien hij Lamme bewees een kleine belooning, waarop deze hem f 15 gaf, vervolgens naar liet spoor bracht en onder-, weg nog tracteerde. In tijde is het nog ont dekt dat de vreemdeling, die zich al zeer spoedig uit de voeten had gemaakt, hem had bedrogen, zoodat de machines met verzonden zijn. Het salonameublement, hoogste prijs in de loterij der in het Park te Amster dam gehouden tentoonstelling, gevallen op serie A. No. 18667, is getrokken door J. Okkinga, landbouwer te Wijuaidum. (Friesland) De trekvogels trekken dit jaar veel vroeger en iu grooter menigte naar het zuiden dun gewoonlijk, waaruit wordt afgeleid dat de winter streng eu laugdurig zal zyn. De pijpenfabrikant G. J. Wage naar Wz. op de Raain te Gouda verkoopt pijpen met de portretten van de vermoorde Mevrouw Van der Kou wen en hare dienstbode 11. Beeloo. Eeu ambtenaar bij 4e belastin gen is vau de spoorwegbrug bij üeldermalsen 111 de Linge gestort en verdronken. Het lijk is nog niet gevonden. De man laat eene weduwe met 5 kinderen 11a. De bouwman J. De kuyper te Schelluinen heeft van teu jongen appelboom voor den tweeden keer appelen geplukt. Men kan thaüs den even merk- waardigen als bevredigenden afloop mededeelen van eeue zaak, die te Groningen indertijd groot gerucht heelt gemaakt. Dea 27sten November 1871 overleed te Gro ningen ten huize van haren zwager, prof. Vale- ton, mejuffrouw A. J. C. üoeverneur. De over ledene, dat wist men, had een aantal etfecten, maar in hare nalatenschap was geen spoor van die papieren te vinden. Er bleef geen ander vermoeden over, dan dat de effecten moesten zijn ontvreemd, een vermoeden, dat inderdaad groote waarschijnlijkheid voor zich had eü waarin men meer en meer werd versterkt. Een en andermaal liep het gerucht, dat de •effecten zouden zijn teruggevonden, dat de dieven waren ontdekt, doch de officier van justitie ver klaarde een dergelijk gerucht vooj: onwaar, en deelde een lijstje der stukken mede, waarvan gelukkig de nummers bekend waren. Aan den persoon, die aanwijzing kon doen van deze ver miste papieren, wead eene beloomng beloofd van f200. liet baatte niet; niemand deed zich op. Maar nu is eindelijX dezer dagen de verloren schat op het onverwachts te voorscbijn gekomen. Prof. Yaleton had onlangs aan den heerDussel, timmerman aldaar, een secretaire verkocht, die door dezen met de zorgvuldigheid aan de mannen van zyn vak eigen, werd ouderzocht. En bij dat ouderzoek kwamen de effecten voorden dag, die nagenoeg vier jaren 111 eene geheime lade waren verborgen geweest. De heer Dussei heeft de stukken tot eene waarde vau meer dan f 2U.UU0 naar men wil ter hand gesteld aan de erfgenamen. Het vaartuig dat den 3en dezer te Gouda zonk, is m de vorige week gelicht, maar de arme schipper is weinig gebaat met de som van f 289, die de burgerij beui schonk. Het lichten van het vaartuig beeft weinig min der gekost; daarbij komt het lichten der lading eu het berstelleu van het vaartuig dat veel ge leden heelt en daarenboven zal de man zeker tot Februari broodeloos zijn. Te Malmesbury is dezer dagen de geestelijke Isaac Hanks plotseling op den predikstoel overleden, juist toeu hij als tekst had opgegeven; «Maar de mensch sterft en verdwijnt, mensch geel' op uwen geest, en waar is hij F" CORRESPONDENTIE. Het bericht in ons vorig nommer omtrent de traotemeuts-verbooKing van den hulponder wijzer te .Streefkerk is niet afkomstig van onzen gewonen correspondent aldaar. Ter verbete ring van dat bericht diene dat het gewone tractement van dien hulponderwijzer is f 859, maar dat hem nu onlangs eene verhoogde gra tificatie is toegestaan van f 50. INGESONDEN. Mijnheer de Redacteur! Het ware toch wenschelijk onzen afgevaardigde Dr. Kuyper een blijk van bemoediging te geven, voor de, waarlijk van gezond verstand getuigende voorge stelde spoorweglijn Alphen-Gouda-Gorincbem, waarop ZEd. zoo inderdaad met onwaardig ge wauwel beantwoord is door den afgevaardigden ta- biusdie daarentegen ten onrechte van de nu geïso leerde plaatsenen wel voornamelijk Schoonhoven daaronderrecht huiselijke zielen deukt te maken. Hoe practisch toch kan een uitgebreid spoorwegnet werken bij de tegenwoordige inrichting van onderwijs, vooral met het oog op de Hoo- gere Burgerscholen, die met dan met groote opofferingen of veeltijds bijna on- ovirkomelijke bezwaren door jongelieden vau plattelands gemeenten kunnen worden beiocht, terwijl bij versnelde communica tie daaraan veel tegemoet gekomen wordt, getuige de vele studenten, die 0 a. te "s tlage wonen en dagelijks naar Leyden heen en weder sporen enz. Veel zoude ik nog over dit onderwerp kunnen schrij ven maar gebrek aan tijd voor mij en de beperkte ruimte in uwe kolommen doen mij haas'en te eindigen, met verzoek, zoo ook U hiermede kunt instemmen en dit in Uw geacht blad opnemen dan voor mijne reke ning het exemplaar daarvan onzen afoevaardi^de Dr. Kuyper te doen toezenden, vertrouwende toch alle weldenkenden in ons district gaarne den heer Kuyper zouden dankzeggen voor de genomene moeiteonder recommandatie bij volgende voorkomende gelegenheid. die den heer Kuyper echter niet heeft gestemd. BURGERLIJKE STAND. GEMEENTE SCHOONHOVEN. Ingeschreven van 22 tot 29 Oct. 1875. Geboren Hendrik, ouders G. Trapman en E. C. Van der Neut.Gerrit Joban, ouders G. Bonte en J. Goedhart. Ondertrouwd: M. Verheugt, weduwnaar van J. Jansen, met J. Quist, weduwe van E. P. Muller, tbans beiden wonende te Delfshaven. Voorspoedig bevallen van een welgeschapen Zoon E. C. TRAPMAN-van der Neut. SCHOONHOVEN, 26 October 1875. (7964) Heden overleed ook de Oudste onzer tweelingen. H. G. W. NAHUIJS. ANNETTE NAHUIJS-Merens. SCHOONHOVEN, 28 October 1875. (7970) Heden overleed, tot diepe droefheid van mij en mijne eenige Dochter, na een langdurig doch geduldig en kalm lijden, mijn geliefde Echtge noot? MARIA van OS, in den ouderdom van 58 jaar. Allen die haar gekend hebben kunnen ons verlies beseffen. A. VERHFJJ. M. VERHEIJ. SCHOONHOVEN, 29 Ootober 1875. (7975) B. KLOOSTERMAN. (7963) Het Effecten- en Kassiers kantoor van N. FRANCOIS SNEL te Gouda, is verplaatst naar (le Goutve, C 234, naast de R. C. Kerk. <7968) HOLLOWAÏ ZALK. Keer U welken weg gij wilt, ga waarheen U goeddunkt, overal zult gij per sonen vinden die gereed zijn den lof dezer zalt te vet kondigen. Voor barsten, schrampen, brandwonden, kneuzingen en verstuikingen is het een onwaardeer baar geneesmiddel; voor zeere beenen, veroorzaakt door ongeval of koude, kan men er gerust op ver trouwen dat zij goed en duurzaam zal genezen, inge vallen van gezwollen enkels, roos, jicht en rhumaticjc geeft Hoiloway 's Zalf de grootste vt-rligling, doordii zij de ontsteking vermindert, het bloed verkoelt, de zenuwen stilt, den bloedsomloop regelt en alle on zuiverheden verdrijft Deze Zalf behoort een plaats MR groote lijst van huidziekten, die in de kindscbheid ontstaau en met het opgroeijen van het kind in kracht toenemen. Doosjes Pillen en Potjes Zalf f 0,80. f 1,85, f 3,—, f 6,75, f 13,60, f 20,50, zijn op franco aanvrage k con tant te bekomen bij alle Apothekers in Holland, alsmede in HOLLOWAY't Etablissement te Londen, &35 Oxford Street, vroeger 244 Strand. (7946) uit de STOOMFABRIEK van H. BLENKEN te Enschede. Bekroond met twee Zilveren Medailles. Deze katoen onderscheidt zich door bijzondere zacht heul en sterkte, terwijl de kleedingatukken, die er vau gebreid worden, reeds na één tweemaal wasschen even wit zijn als van ge bleekte katoen. Depót te Schoonhoven, Hij Hoek Dam ea Loplkentraat. (7877) bestaande in Dameshoeden tn andete Mode-Artikelen, te verkrijgen bij Sohoonhoven, Haven, B 45. (7978) Eene gebruikte TILBURYi zoo goed als nieuw, Ui de olie, by JOHANNES GROE- NEVELD. Rijtuigmaker te SohOOühOVOU. (7974) Eene gebruikte TILBURY, zoo iroed ala nieuw, en een gebruikt SPEELWACEJVTJB, bij B. VAK DER GOOT, Mr. Zadel en Rijtuigmaker, Lopikerstraat, No. 589 te Sohoonhoven. (7971) ten spoedigste gevraagd, tegen boog loon, kost en inwoning, bij (7966) J. J. N. FISCHER te Oudewater. Er wordt ten spoedigste verlangd een bij JAN 8CHEFFE, Mr. Kleermaker te N leuw-Lekkerland. (798!) K. SPEKSNIJDER te Berg-Ambaoht vraagt ten spoedigste een bekwaam KLEER MAKERSKNECHT. Vast werk en hoog loon worden verzekerd. (7976) P. FRANCES, Mr.Smid te Haastrooht, vraagtom dadelijk in dienst te treden eenigszins met het vak bekend. (7973) H. BERKHOF l" Oudewater vraagt zoo spoedig mog- lijk een BEKWAAM tegen vast werk. (7965) varlangeu zoo apoedig mogelijk ééne VRIJE KAMER met KOST en BEWASSCHINü. Aanbiedingen, m.et opgaaf van prys, onder let ter P, aau het Bureau van dit Blad. (7966) Bij 8. VV. N. VAN NOOTEN te Schoon- hoven is uitgegeven EEN ROMAN DOOR Schrijver van t Jonkheer van Attenrode". 2 Deelen. Groot-octavo. Prijs f 4,80. Hikschbkro, 1 Maart 1872. Den Heere W. H. ZICKENHEIMER. Iu den laatsten tijd was er aanzienlijke na vraag naar uwen Druiven-Borsthoning en heb ik ook van de patiënten de inderdaad bij longziekte eu dergelijke kwalen vernomen, waarom ik U verzoek mij onmiddellijk een grootere bezending te doen toekomen. PAUL SPEHR. Alleen echt verkrijgbaar in ifle8SC',en nevenstaand fa- briekstempel te Schoonhoven by Wed. WOLFF Zn; Alblasserdam bij O. van der Zanden; Gouda bij F. H. A. Wolff; Gorinchem bij B. J. R. Bosch ZoonHaastrecht bij J. D. den Har- tog; Dordrecht bij J. van Goudoever d« Jongh Oudewater bij F. Jonker Idenburg; Rotterdam bij C. J. VV. Snnbdié, groote Markt, en Le- deboer Jr., Hoogstr.; Riddeikerk bij A. G. de Kroes; Sliedrecht bij Wouter Visser. (7948)

Schoonhovensche Courant | 1875 | | pagina 2