ZALF HOLLOWAY Borstplaat, Boterbanket, WAARSCHUWING. LEESBIBLIOTHEEK. ADVERTEIMTIËN. m ST. NICOLAAS. St. Nicolaas, Saiicijsen, td S 3.C. FIJNVJN DRAST.' TWEEDE OF KINDERMEID, PUBLICATIE. EEN HUISORGEL SCHEURKALENDERS ALMANAKKEN DORSCHMAGHINES, behoudens zekere waarborgen betreffende de administratie) heeft afgezien van zijn vroe ger verlangen dat voor den aanleg en de exploi tatie der lijn eeue Duitsche Actiën-Maat schappij sou behooren te worden gevormd. Moge spoedig aau het reikhalzend verlangen der gemeenten aan deze lijn naar Spoorweg- gemeenschap worden voldaanWy hebben er thans alle hoop op. Een door de Regeering inge diend ontwerp van wet tot invoering van een accijns op den tabak bepaalt o. a. Art. 1. Er wordt een accijns op tabnk ge heven ten bedrage van twee en twintig gulden pefglOO kilogram, en voor grootere of kleinere hoeveelheden naar evenredigheid. Art. 2. Behalve tabak m bladen worden onder tabak begrepengeplette en ongeplette stelen, en voorts gekorven tabak, rollen, karot ten, sigaren, snuif en alle andere inwerkte tabak. in de memorie van toelichliug, die het ont werp van wet vergezelt, leest men o. a. Bij een matigen accijns van f 22 de 100 kilogram, zooals wordt voorgesteld, zal de belas ting voor een pakje gekorven tabak van een hektogram of voor 20 sigaren nog geen 2'/s cent bedragen. Volgens deze cijlers, zal bij »*n ruim gebruik van genoemde artikelen de belas ting per hoofd nog geen f 1,60 of voor sigaren nog ge«n f 8,50 in het jaar bedragen, zegge nog geen 0 of 6 cents in de week. Niemand zal dit in ernst een drukkenden last noemen, vooral niet wannier de ontheffing van eeue andere belasting er tegenover staat. Bij een accijns van f 22 de 100 kilognm, zooala bij het wets-ontwerp wordt voorgeste.d, is, zonder de mogelijkheid van eenige vermin dering van het verbruik door den accijns uit het oog te verliezer, veilig op eeue oporengst van mn.stens f2.500.000 'sjaars te rekenen. De accijns op het geslacht, zal daartegenover worden afgeschaft. Maandag 11. werd aan het lokaal van het Provinciaal Bestuur van Zuid-Holland aanbesteedhet leveren van. steenkolen ten be hoeve van den dienst van het Zedtrik kanaal aan den stoomwatermolen aau den Arkelschen dam, iu het jaar 1876. liet eenig ingekomen biljet was vau den lieer A. Zellekens te Delft, voor f 0.65 de 100 kilogram. Te 's-Hage is eergisteren aanbe- steed het maken en stellen van den ijzeren kap aan het station van den Staats-spoorweg bij de Beurs te Rotterdam. Minste inschrijver de heer KIoos te Alblasserdam, voor f 33.9u0. Door den Commissaris des Ko ning* in deze provincie is benoemd tot zetter voor 's Rijks directe belastingen, voor de gemeente Bleskensgrauf, de heer P. Baan aldaar, in plaats van A Bons, overleden. Bij arrest vau 'tpiov. gerechts- bof in Dtrecht van 23 Nov.jl. is vernietigd het vonnis, door de air. icchlb. ie llrecht op den 7 Oct. 11. uitgesproken tegen den hooid- redacteur van bet Utr. Dagblid, mr. L. E. Bosch, en door 't Hof, op meuw rechtdoende op de klacht vau den oroodoakker J. E. de Laat te Utrecht, verstaan, dat in 't bericht van dat blad van 10 Aug. 11. met is ten laste gelegd een daad, welke indien ze had plaats gehad, genoemden bakker of aan vervolging der strafwet zou blootstellen, óf aau den haat en de verachting zijner medeburgeis prijsgeven. El aar aanleiding vau dat oordeel is genoemde hoofdredacteur vrijg. sproken vau 't feit, he.n bij acte van dagvaarding ten laste gelegd, mei verwijzing van den Slant in de susten vau beide instautiëu. Jr Woensdag II. hebben aan het Ministerie van Bi11neuland>cbe Zaken o. a. de volgende aanbestedingen plaats geüad Liet docu van eenige heistellingen en vernieuwingen aan de Keteiknbbeu, en de daartoe behomende wer ken, met het onderhoud daarvan en de verlich ting van 1 Januari tot 31 December 1876. Minste inschrijver de heer U. Vlot te Hardiux- veld, voor f 12.665. De uitvoering van eenige herstellingen en vernieuwingen auu de overla ten in den Waaldijk boven Goriuche.n, uiet de daarbij behoorende sluizen, duikers eu verdere werken, benevens het onderhoud daarvan over de jaren 18761878. Minste inschrijver de heer G. De Hoog te Goriuchem, voor f 21.396. Men schrijft uit Deventer van 25 Nov.De rivier is heden opnieuw 2 deci meter gewassen. De peil.-chaal teekent reeas 5.73 M. boven A.P. Op sommige wegen ismen sedert gisteren bezig met het maken van kis tingen. De zangvereeniging //Oefening Kweekt Kunst," te Streefkerk, heelt op li. Zon dag avond m de kerk' aldaar eeue Zanguitvoe- ring gegeven. Niettegenstaande het ongunstige Weder was er een groot publiek tegeuwooiuig. Multapatior (de heer Plnlepona), de stryder tegen de jeneverpestheelt voor eenige maanden, wegens familieomstandigheden, het vaderland verlaten. Als tijdelijk vertegen woordiger van den door hem gestichten boud is aangewezen de heer J. Gosschalklid vau den Amslerdamschen Gemeenteraad. Bij besluit van Burg. en Wetb. der gemeeute JLopik, is met 3i Dec. a. s. aan P. De Groot aldaar op verzoek eervol omslag verleeud fis gemeenlebode eu als zoodamg be noemd W. tl. Hogeudooru te Leerdam, met ingang 1 Januari 1876. De Nederl. Vereeniging tot be perking van Openbare dronkenschap, hield Dins dag II. te Meerkerk hare jaarlijksche algemeene vergadering. Mededeeling werd gedaan van eenige ingekomen stukken, o. a.: 1. van vijf commis sarissen des Kouuigs, naar aanleiding van aan hen door de Vereenigmg gerichte circulaires om trent de lotingen voor de nationale militie, waaruit bleek, dat de Vereeniging in dezen met zonder vrucht was werkzaam geweest 2. van eeue missive vau den Min. van Binueul. Zaken dd. 27 Nov. 1874 waarin toezegging werd gedaandat door de regeering aan het verlangeu der Vereeniging zou wordeu voldaau. Ouder de punten ter behandeling kwam voor een voorstel van het hoofdbestuur, tot outbin- dmg der Vereeniging, waartoe, na eeue uitvoe rige toelichting, door de vergadering tact alge- meeiie stemme» besloten werd. Daurbij werd de wensch uitgesprokendat de ledeu dezer Vereenigmg zich verder zouden aansluiten aan andere, die hetzelfde doel beoogeuopdat men door vereende krachten zich eindelijk iu de ver wezenlijking harer weuschen zal inogeu verblijden. Ten slotte werd door den voorzitter de over leden oprichter der vereenigingde heer J. F. Schuld met een gepast woord van hulde her dacht. Te Gorincliem vleit men zich dat de spoorwtglijn DordrechtEist het eerst van alle lijnen in exploitatie zal komen. Ook meent men vrij zeker te welen dat het ge deelte GormchemTiel het eerst, daarna dat van Tiel tol ELt, en eindelijk dat van Dord recht tot Gormchem zal aanbesteed worden. Te Gouda is eeue afdeel mg van het Auu-dieustvervangingsbond tot stand ge komen. In de crimineele zitting van het u Zuid-Holland stond 19 dezer terecht Hof een weduwe uit Ouderkerk a/d IJsel, beschul digd van kindermoord voor de eerste maal door de ongeuuwoe moeder gepleegd. Deze vrouw, moeder van nog drie kinderen, van welke het oudste reeds twintig j ireu oud is, die uit twee huwelijken zijn ontsproten, be viel op 14 September in alle stilie van een voldragen kiud van hel mannelijk geslacht, dat duulelyke teekeiien ven leven gal. Toeu zoo bleek htt uit de volledige bekentenis dei vrouw Vatte zij bet denkbeeld op het wicüt door ver stikking het leven te benemen en werkelijk vol voerde zij dit plan, door het kind in een luier te wikkelen en het met dekens te bedekken, totdat zij bemerkte dat het den laatsien snik had gegeven. Dun ougclukkigen dag bleet be- scbulu. ie b«.d eu bewaarde bel lijkje aan liet voeteinde. Den volgenden dag was haar eerste werk alle sporen harer bevalling te verwijderen. Zij licblle eenige tegels uit den vloer van haar slaapvertrek, groef een kuil in den grond, legde daar hel oulzielde wicht geheel naakt iu en bedekte hel weder met de tegels en em plank. Hel lutwasscben en te drogen hangen van luiers wekte echter bij de buren argwaan, te uieer daar besch. reeds dadelijk haar gewoon huis werk verrichtte. De misdaad bleel dau ook met lang verholen: den 18deu September stelde de velüwacuter met den dokter der gemeente Ou derkei k een onderzoek iu en nadat bescti. eerst eeu ontkennende houdmg had aangenomen, kwam zij al spoedig tot eeu guile bekentenis, die zij ook bedeu voor hare rechters luitueid. De schaamte vau buiten echt le zijn bevallen had haar lol de misdaad gebracht eu omdat de kleine er zoo «naar" uitzag, had zij haar plau ten uitvoer gelegd. Eeu vijtial getuigen, waaronder drie deskun digen, in dit proces gehoord, bevestigden het boven hoofdzakelijk medegedeelde. Advocaat-generaal Mr. Vau Maauen achtte door de volledige bekentenis en de aanwijzingen van getuige» de scbuld voldoende gestaald en retireerde de veiour.>eeliug der vrouw lot tucht- nuisslraf vau miiisieus 5 eu hoogstens 20 jaren. De verdediger van oescliuidigrle, Mr. (Jort au der Liudeu, nad geboopl dat het oordeel vau de deskundigen ten aanzien vau de oorzaak vau den dood een andere dau verstikking ware ge weest. Nu dit met het geval is, restte hem niet anders dan den liove er op te wijzeu, dat oesch. eeist na hare bevalling, toen zij zag dai het kmd «naar" wus, het bouze plau heelt op gevat. Hij hoopte dat het vorig goed gedrag der vrouw eu andere omstandigheden het liof aaulciuiug zouden geven het minimum vau de geëischle stral op le leggen. Het hof heelt bij airest van gisteren haar schuldig verklaard aau kindermoord, voor ue eerste maai door de ongehuwde moeder gepleegd en haar veroordeeld tot eeu tucntttuiastraf van vijf' jaren. De aanhoudende westelij kewin- den hebben eindelijk plaats gemaakt voor de oostelijke en daardoor is het opgestuwde be neden water verdwenen en stroomt het boven water met verbazende snelheid naar zee. De rivieren zijn door den toenemen den was va» boven, zeer hoog opgevoerd eu de streken langs de rivieren Maas, Rijn, Lek eu Mei wede heb ben zeer veel van liet water le lijden. B. halve de nu ten waarden zijn ook reeas vele binnen- poldeis geïnundeerd en olscnoon de bovenrme- reu ukclns beliekktlyk zeer weinig valleside zijn, wordt toch met bezorgheid de toekomst gemoel gezien. De reeds smalle binnenwegen zyn door het hooge polderwater doorweekt en daardoor is op vele plaatsen de co om unica tie be- moeielijkt. Een massa hout, o. a. planken, bal ken enz. zijn van de verschillende buitenwaar den laaggelegen werven en steenovens weg gespoeld; de teen op de uitwanrden ataaude kan niet gesneden worden. De landbouwers die de beetwortels tot vervoer aan de dijken ge reed hadden gelegd, ondergaan zeer veel ver liezen door het wegspoelen. Te Gelkenes, waar door drie verschillende boeren een groote partij beetwortels tot verdieping gereed was gelegd, zijn deze door het hooge water door elkander geworpen en daarvau zeer veel weg gespoeld. De laag gelegen steenovens deeleu ook in de waterrainp, daar de sieenen der pas afgestookte ovens, van onderen nog warm zijnde, wegens het water springen eu alzoo alleen tot puin geschikt zijn. Het vee uit de weilanden is moeien wor-h n gestald en de veldarbeid staat stil. De veldarbeid» rs zien dan ook met bezorgdheid den vuor hen zoo vroeg ingevallen wiuter te gemoet. liet hooge water heeft voor de rivier de Lek herinneringen opgewekt uit de tijden dat deze rivier voor schepen van grooten diepgang bevaarbaar was, daar deze week de groote Telegraaf booten en vele kleine iphroefbooten twee koopvaardij- en alle andere schepen naar boven sleepten. Donderdag is van de werf van den scheepsbouwmeester P. Boele Pz. te Slik kerveer met goed gevolg te water gelaten de ijzeren schroefstoomboot «Johanna III", ge bouwd voor rekening vau den heer C. De Groot te Papendrechten is onmiddellijk daarop de kiel gelegd van een ijzeren sleepkaangrooi circa 3OU lastte bouwen voor rekening der heereu G. Easbender en J. Meudt te Millingen. Tot lid der Kamer van Koophan del te Gorincliem werd W oensdag 11. gekozen de betr J. K. W. Kuhier met 25 van de 36 uitgebrachte stemmen. Je W ij n gaarden is men druk in de weer met handen aan werk te slaan, tol uitvoering van de goedgekeurde bouwplannen vuor eeue nieuwe school met onderwijzerswoning. Bij de besteding op 18 November II. was up laagste inschrijver de lieer Kounnaiis, aldaar, voor de som van f 13 8U0. STADSNIEUWS. Sohoonhoven, 27 November. Tot lid der plaatselijke school commissie is gisteren door den gemeenteraad gekozen de hetr A. Graves Kooiman Jz. De aaubeveliug der 8c. tool com missie bestond, zooals vroeger bericht is, uil de heereu W. Kooimau, Jz. en Mr. G. L. Van Oosten Slingelaud. Door den gemeenteraad is aan het Burg. Algemeen Armbestuur over l87ö eeue subsidie verletud van f 3400de begrooting van dltt Armbestuur over 187bedragende iu ont vang eu uitgaaf f 4634,57'/ï, goedgekeurd eu de begrootmg der schutterij over 1876 mede goed gekeurd tot een bedrag van 1 377,33. In de vergadering van den ge meenteraad van eergisteren is besloten om aan Heereu Regenten van het Ueri formeel de wees huis alhier te kenueu te geven: dat er van eene opneming of wederopneming vau de wees M. W. Kip door den biunenvader, zooals door lleeren Regenten wordt omschreven, geen sprake kan zijn, naar aanleid ng van art. li van het vigeert.ud reglement voor het Geref. weeshuis; en dat door het genoegzaam geulekeu en door deu binnenvader erkend toestaan of toelaten vau slecuts een oogenbltk verblijf aan die wees in het huisf des gesticht*, ten einde eenig ant woord af te waciileu van een door heui wees vader in te stellen onderzoek, wat luj had te doen, of wat door Heeren Regenten zon wordeu verricht, met kan geacht wordeu aanleiding te zijn gegeven tot het door den gemeenteraad toepassen van art. 8 van het hiervoreu genoemd Reglement voor hel Geref. weeshuis." Gisteren werd voor het Kanton gerecht alhier tiehandeld eene zaak vau E. Hoogeu- doorn, bouwman te tlekeudorp, tegen de Herv ge meente van Oudewater. Deze zaak komt hierop neder. De gemeente llekeudorp behoort kerkelijk onder Oudewater en dus de ledeu der Herv. ge meeute te Hekeudorp worden aangeslagen iu den hooldelijkeu omslag, die door de llerv. kerk vau Oudewater wordt geheven. Nu heeft genoemde Hoogendoorn, volgens zijne verkla ring, ontdekt dut er eeu oud verdrag bestaat van 1745, waarbij bepaald wordt dat na de betaling van ecu som van f 12UU de gemeenten Hekeuuorp, Si.elrewaard eu Linschoteu voor al tijd van eenige contributie aau de stad of de kerk van Oude water werdeu- vrtjgesield, eu hij komt thans zijn betaalden kerkelijken omslag over de jaren löö6, 1867, 1868, J869, 1870, 1871, en lö73, te zaïneu bedragende de som van 1 55.45, van de kerkvoogden vau Oudewater terugeischen, omdat hij, op grond van genoemd verdrag, meent die met verschuldigd te zijn. Deze zaak werd thans voor het Kantongerecht behandeld. Mr. H. J. Kranenburg, advocaat te Gouda, trad voor den eischer Huogeiiduorn, Mr. J. Knottenbelt, advocaat te Rotterdam, voor ue gedaagden, de keikvuogdeu vau Ou Jewater, op. De uitspraak werd bepaald op Vrijdag 17 December e. k. Met genoegeu vernemen wij, dat weder dit jaar door de bestaande St. Nicolaas- commissie pogingen worden aangewend oin aan de schoolgaande kindereu eeu St. N icolaasfeestje te bereiden. Wie bij vorige dergelijke leestjes getuige was van de vroolijke en dankbare ge zichten der kleinen, zoowel van meer-als min- dergegoeden, zal zeker met ons den wensch uitspreken, dat het de commissie ook nu weder niet aan medewerking en ondersteuning moge ontbreken, en zij door ruime bijdragen in staat moge gesteld worden haar plan te verwezenlijken. Donderdag II. reed de knecht van den stalhouder W\ Den Hoed met een reiziger, die verscheidene kisten bagaadje bij zich had, op den weg tusschen Schoonhoven en Lo- pik, toen door een of andere oorzaak het paard schrikte en het rijtuig met al wat er zich in bevond in de wetering stortte. Slechts met moeite kon de reiziger zich redden en aan zijne bagaadje, die ook verschillende borduur werken mhield, moet eeu zeer belangrijke schade door het water zijn aangebracht. De werkman J. G. Flentrie en echtgenoote vierden gisteren hun gouden brui loft. Een hunner zonen had zich eenige dagen te voren met eene lijst bij vele stad^enooteo vervoegd ten einde bijdragen tot opluistering van de feestvreugde der waardige oudjes iu ont vangst te nemen en hij mocht de voldoening smaken ongeveer f 45 voor dat doel in te zame len. Ziju onze information juiat, dan zou die liefderijke »oon echter deze manoeuvre geheel op eigen hand hebben gedreven en het opgehaalde geld niet voor het doel hebben besteedwaartoe het gegeven was. (Jlijkens achterstaande annonce wordt aanstaanden Dinsdag de Volksbibliotheek van ons departement van vliet Nut" weder geo pend. Deze Bibliotheek, uit meer dan 7U0 boekwerken bestaande en waaruit tcdereeu koste loos boekeu ter lezing kan ontvangen, mocht in de laatste jaren, door de krachtige mede werking van den vorigen bibliothecaris, die vol- geus het nieuwe reglement niet meer als zooda nig kon fungeertn, meer en meer aan haar doel beantwoorde». Nu de catalogus weder met een 60 lal nieuwe boen werken is vermeer derd, mag men de verwachting koesteren, ds* ook dezen winter het aantal lezers weder moge toenemen. Iu de Donderdag-avond gehou den jaarltjksche vergadering van de Ijeesvereem- gmg voor Buitenlaudscbe lectuur is besloten, net 25jang beslaan dier veteeutgiug, in Maart 1876, feestelijk te herdenken. De «Standaard" van 16 dezer be vat het volgende bericht uil Schoonhoven //Bij de verkiezing van notabelen, welke 12 Nov. alhier plaats bad, verkregen de drie mo derne afiredeflden 78 en 77 stemmen; terwijl op de drie orthodoxe candidaten 56 en 55 slem men werdeu uitgebracht, zijnde het hoogst bereikte cijfer. Aan de stemming namen deel 137 vau de 150 kiesgerechtigden, welk getal voorzeker aanzienlijker zoude ziju, ware hel met dat het bekomen tier kiesbevoegdheid, zyude 4 'gulden contributie ten benoeve der kerk, stel selmatig werd tegengewerkt door het met ver schat!' u va» eeu aantal bij herhaling gevraagde vaste zitplaatsen, sedeit de komst vhii Ds. Van Tooren. Enkele stemgerechtigden onthielden zich aan de stemming deel te nemen, omdat, naar aanleiding van de ten dien aanzien gewezen von nissen te iluogeveen eu elders zoowel de wet- ligneid van het kerkbestuur alhier als van zijne handelingen wordt betwist lu zijn nummer vau 24 dezer behelst de Standaard de volgende rectificatie //Ter rectificatie van eeu bericht uit Schoon hoven verzoekt ous de President-Kerkvoogd aldaar te willen m dedeelen, dal bij de g. houden «tem ming voor notabelen, op 12 November jl., geen sprake is geweest van orthodox of modem. Het gold hier alleen de herkiezing van drie uolabeleu, die volgens deu btaiaaiideu rooster moesten af treden, eu die Zich steeds als te eerlijk eu te numaau hadden doen kennenoui hen door eene mei herkiezing voor het hoofd te stooteu. Uw correspondent ziet modernenwaar zij niet be slaan; hij zegt verder, dat bet «bekomen der kiesbevoegdheid stelselmatig wordt tegengewerkt door het mei verschaffen vau eeu aautul bij her haling gevraagde vaste zitplaatsen;" hy spreekt van de uulhouding vau enkele stemgerechtigden, omdat de wettigheid van het Kerkbestuur en zijne handelingen wordt betwist. Daartegenover mout worueu aangevoerd, dat alle plaatsen in de kerk bezet ziju; dal nieuwe baukeu (wan neer die noodig mochten ziju) steeds te ver vau deu preeksmel zouden moeten vallendat de wettigheid van het sedert jaren gevestigde kerk bestuur tot op heden duur niemand werd betwij feld en er nimmer eenig protest wegens de ver meende onwettigheid lot kerkvoogden kwam." WATERSCHAP*- RN POLDER-BERICHTEN. Den 18. Juni 1869 werd door In gelanden van deu Zuidplaspolder besloten om dien pulder iu het vervolg uitflu tend met stoomkracht te bemalen eu onmiddellijk aan dat plan gedeeltelijk uitvoering te geven door de stichting van ééue onder- en ééne boven stoom machine. Nadat m 1871 die machines iu werking werdeu gestelddeed zien de be geerte naar de geheele stuoinbemaliug bij her haling gevoelen, lot de vergadering vau In- g lauden den lUden September 18/ 3 aai: eene Lommissie, bestaande uit het Bestuur eu drie lngelanueuop droeg dienaangaande eeu plan en raming van kusteu op te maken en aau de goedkeuring der vergadering te onderwerpen. Die Commissie heeft zich na voorlichting vau dwkund I' I, met «et «,rg vmn hare tuk ge- Welen en de resultaten van haar onderzoek aau Ingelanden medegedeeldwaarop in eene Woensdag 11. gehouden vergadering met bijna eenparige stemmen is besloten nog twee stoom gemalen te stichten, die in terhand met de beslaande kuuneu weiken voorts onl op eigen aardige wijze aan de hoogere landen water te verschaffen welke verschaffing destijds als voor waarde was gesteld voor de totstandkoming van het volledig stoomgemaal. Ten slotte nam de vergadering met over grote meerderheid van stemmen het besluit •tot ben rul ting van de veldweg- n, voor zoover die hoofdzakelijk ter communicatie kunnen ge acht wordeu te dienen. Eerlang zal dus de Zuidplaspolder zijn ge- heele wiudgemaalbestaande uil 30 molens, opheffen eu dat vervangen zien door eene flmke atoomuemalingdie voor liet vervolg de water- standen 10 uedwang zal kunnen houden, wat tot Uiertoe zells met het laatstelijk versterkt sloom- en wlndgemaal met altijd mogelijk is genieken. Bij ijsgang en hoog opperwater, gedurende deu winter van 1375—1876, zal het station (ioruicliein worden bezet door de heeren- L. H. J. J. Mazel, hoofdingenieur, W. H. Hubrechl eu M. B. O. hogerwaard, ingenieurs, J. O. Lugteu eu F. C. Brak, op zichten, J. 0. Pabst eu N. O. de Ligt, bui- tengewone opzichters. Door het Polderbestuur van Lekkerketk en Zuid broek is tot machinist aan het Btoouigemaal benoemd H. Mudde Cz. te Lekkerkerk. Op 3 December zal terherberge van L. Blanken, te Haastrecht, de stemming plaats hebben voor eeue vacature van no-fd- ïngclaud-plaatsv er vangerm bet eerste district van de Krimp< naarwaard. Deze vacature is ontstaan door het overlijden van deu vorigen titularis, deu heer K. Koomeu, te Vhst- LANDBOU W-BERICHTEN De prijs der kaa3 is iu de laatste vier wekeu f 1 per 51) LU. gedaald. Door de opkoopers wordt lliaos u Hoornaar en ornstre- kelt f28 a f 29 I* steed. KERK- EN SCHOOLNIEUW8. Beroepen te Sprang Ds. E. A. La- zonder pred. te üldebroek. Beroepen te Amersfoort Us. w. H. J. Baart de la Faillete Ridderkerk. Beroepen te Dordrecht Ds. A. Couvee, le Brcukelen. Beroepen te Utrecht Ds. A. n. Ruitenschild, te Oegstgeeat. Te Wïllige- Laugerak was be roepen de heer E. Jnpciieucaudidaat, die echter daarvoor bedankt heeft. De caudidaat A. II. Roose heeft voor het beroep naar Oudewater bedankt. Ds. 'I'. H. Vau den Honert te Ac- quoy heeft voor Heukelum bedankt. Herkozen te Berkenwoude tot Notabel do beer M. Van Dorp te Berkenwoude en verkozen de heer C. Meerkerk iu deu Ach terbroek. Met ingang 1 Januari 187b zijn tot notabelen bij de tleiv. gemeente van Loptk ^benoemd de HH. 8. I. Van Noote» en Door stemhebbende leden der Hervormde gemeente te Willige-Langerak is met algemeene stemmen tot uoiabel herkozen de heer L. Rijnevetd. Maandagsavond jl. werd te U o- nnchem in het lokaal achter het Diakouie- Armhuis, eene «geestelijke opwekking" gehouden. De bijeenkomst wrrd geleid door deu heer Bru inet, die de talrijke schare voorging ut t zingen der liederen van San^ey. De predikanten Zegers en Van der Horst en de heer Schoch gingen voor in het gebed. Door deu kerkeraad teSchellui- uen is besloten, om deel te nemen aan het onlangs, ouder toezicht der Algemeene Synode, gestichte Hulppensioenfonds voor predikanten, die hun eervol emeritaat met njkspeustoeu heb ben verkregen. - Voor het kantongerecht te Mep- pel is opnieuw de zaak aanhangig gemaakt vau kerkvoogden der Herv. gemeente te Meppel tegen den heer C. Th. Moutijn, die weigerachtig is gebleven in 't voldoen van dan ktrkelijken aau Sag. De aangeklaagde, die zelf zijne verdedi ging voordroeg, grondde de weigering o. a. op zijne tijdens minderjarigheid op zich geuomeu plichten, waaraan hij zich thans met meer ge- houden achtte. De beer Mr J. A Sin.., -e voor kerkvoogdeu optrad, concludeerde tol beu ling- o. a. op grond, dat de heer Mom yu, eeu - maai aangenomeu en bevestigd zijnde, lid was der Ned. Herv. kerk, waarvan de gemeente Meppel en üosterboer een ouderdeel uitmaakt. De uitspraak is bepaald op 9 Dec. a. s. B eroepen bij de Christelijk Geref. gemeente te Veen ds. Kimkert, te Rotterdam. Jl. Zaterdag bad in een der za len van de groote socieieit te G./uda eene met talrijk bezochte vergadering plaats der onaer- wijzers uit 't 7de schooluisinct van Zuid-Hol land. De heer Puslhuinus van Gouda was de inleider van het onderwerp: «De voimleei in de lagere school." Op verdienstelijke wyze be toogde spreker, dat bedoeld vak vau onderwijs van zeer veel belang is, als het op de rechte wijze wordt aangeweud. Vooral werd daartoe het werk van den heer Bakkes dringend aan bevolen. Een en ander gaf tot belangrijke dis- cussiëu aanleiding. Nog werd door den voorzitter, den heer Broedelet, en andereu het onderscheid besproken tusschen «maatschappelijke en christelijke deug den," bedoeld in art. 23 der wet van 1857. üp voorstel van de heeren Lalleman eu Ak- kerhuijs is op de agenda voor de volgende ver gadering geplaatst: de Eaedagogiek, vooral met het oog op de acte-examen-. Met 1° December a. s. zal mej uf- frouw G. Hardeman te Gouda ophouden als onderwijzeres te fuugecren. Dit is voor Gouda eu voor liet onderwijs iu het algemeen een zeer gioot verlies. Zij ia een uitmuntende onderwij zeres en eene opvoedsterzoods men daar sedert mevrouw Van Meer ten met heeft bezeten. Tot hulponderwijzer te Haast- reclit is benoemd de heer V\E. Matthijs Jr., thans' hulponderwijzer le Schoonhoven. reclame. Op de in dit blad voorkomende Advertentie der Bankflrnia A. Goldfarb te Hamburg wordt de aandacht gevest-gd. GEMENGDE BkBICHTEN. Donderdag jl. heeft een boeren knecht ziju bemindeuit loutere liefde, op de Markt te Gouda, een stuk uit de wang gebe ten tt-n gevolge waarvan hij een gedwongen bezoek aau het bureau van p litie beeft afgelegd. Te Berg-Ambacht is een geval van besmettelijke keelziekte (diphteritis) voor gekomen. Te Rotterdam zijn verleden week verschillende personen gearresteerd, die er hun werk van maakten theestoven en ketels, iu deu vroegen morgen voor de deuren der huizeu gezet, mede le nemen. Kapitein Boyton, de beroemde uitvinder vau bet zeer practisch zwempak, waar mede hij van Dover naar Calais oveisiak, is thans te Amsterdam eu zal Ealerdag, Zondag en Maandag e. k. belangstellenden gelegenheid geveu, om met zijne uitvinding keunis te maken iu de Zwemschool aau deu Wesierdokïdijk aldaar. DmsJag zal kapt. Boyton te Ulrecbt in de zwem- en badiunchling aan den Leidscuen Hiju vau eu heer Auspuel eeue voorstelling geven. De moeder van Jut, die Woens dag weder voor deu ufficier vau instructie le Rotterdam had moeleu compareeren, is Dinsdag avond te 's 11 age op straat zijnde, op het oogen bltk dal haar geieiJer zich even verwijoerd had, op den grond gevallen tu aan het (joufd bloe dende opgenomen. Men weet met of mm hier aau imaiaudeling, dau wel aan ecu val moet den ken zij zelve kan daaromtrent geen inlichting geven, doordien zij dadelijx bewusteloos was ge vonden de reis naar Rotterdam is tengevolge van de bekomen kwetaureu moeten worde» uitgesteld. Hoewel het goudgeld uog vrij schaarsch schijnt, betfi eeue boerin uil Eist deze week toch veertien duizend gulden iu gouden tientjes bij de credielvereeniging le Arnhem gestort. Deu haten N ov. jl. is te Woerden op de post gedaan een met lak gesloten brief, mnoudeiide eeue missive van de heeieu Boelen eu Verschuil le Leiden en eeu baukuiljet vau f'4U, gemerkt J. J. No. 4875, welke brief met uaa hel opg. geven adres is bezorgd. Maauaag-avond is aan do Reeu- wijksche brug een njiuig met e.f personen, van Boskoop, die te S.uipwyk eeu zilveren brui loft hadden bijgewoouJ, ui 't water geraakt, met het droevig gevolg dat twee hunner ver dronken zyn. *_L)6 70-jange werkman G. Van Santen, aau de Vijfhuizen, onder Meerkerk, viel 11. Maaudag uil zijne schouw in het Ze- derikkanaal, kiemde zien wel aau de scuouw vast, doch had de kracht niet zich daar iu te beuren. Gelukkig werd ziju hulpgeroep gehoord. De heer E. 'i'erlouw kwam met eeue andere Schouw eu redde zoo deu reeda half verkleumden grijs aard van een anders wissen dood. hen docter zond aan zijn kleer maker een jas terug omdat deze met paste. Lenigen lijd daarna bevond de kleermaker zich met deu docter op de begiaiëms van diens palieut. «Docter, wat zijt gij toch gelukkig 1" zei de kleermaker. «Hoe zoo?" vroeg de docter. //Umdat een veiknoeid werk u nooit wordt teruggezonden," antwoordde de kleermaker. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur In het laatste nommer der Courant hebt U waar schijnlijlc eene onjuistheid gemeld. Gij bericht., dat de heer C. J. F. Van den Braak ter gelegenheid van zijn gouden bruiloft eene bedeeling heeft doen plaats hebben aan de Roomscb-Catholieke armen. Dit kan haast nift waar zijn. De heer Van den Braak zaï zijne liefdadigheid wel niet hebben beperkt tot zijne geloofsgenooten. Niet waar, is er wel ééne plaats aan te wijzen, waar door de Pro'estanteu zoo weinig on^ derscheid gemaakt wordt tusschen Gereformeerd of Katholiek, wanneer het op het uitreiken van aalmoe zen aankomt P Denken de Protestanten er aan hunne vele arme Roomsch-L'atholieke medeburgers uit te sluiten, wanneer zij iels lieaben weg te geven P De verhouding tusschen Gereformeeiden en Room- schen wordi er gaandeweg niet beter op; moet nu ook de lieidadigheid eeu dam opwerpeneen scheids muur stellen tusschen de verscbilleudc kinderen van éénen Vader. De heer Van den Braak, een der Roomsch-Catho- lieke notabelen lid van den gemeenteraad, wethouder lid der schoolcommissie, geelt thans het sein. Moet dat seiu worden opg- volgd Wij willen onze Protestantsche medeburgers niet opwekken, om alléén aan Protestanten wel te doen, maar wij roepen hun toch toe#Let op de teekenen de» tijdsl" Scboo hovenE©n Protestant. 26 Not. 1876. Mijnheer de Redacteur! Tot lid der plaatselijke Schoolcommissie is gisteren door den Raad dezer gemeente gekozen de heer A. Graves Kooiman Jz, en wel met voorbijgang der twee door de Schoolcommissie aanbevolen heeren W. Kooiman Jz. en Mr G L. Van Oosten Slingeland. Niet alleen is dit eene beleedigingde genoemde heeren aangedaan, maar niet minder aan de Plaatse lijke Schoolcommissie, die deze aanbevehug had op- gemitakt. Nog versch ligt het in het geheugen, hoe een geacht en waardig man als de heer /..wartdoor denzelfden Baad, uit het Algemeen Armbestuur werd gelaagd; nog is zoo menig dergelijk be drijf te noemen, cn thans wordt op nieuw aan de heeren W. Kooiman Jz VIr. G L Van Oosten Slin geland en de Leden der Schoolcommissie een slag in 't aangezicht gegeven. Wij vragen met ernst en nadruk waar moet het- toch met ouze stad heenals flmkeeerlijkeonaf hankelijke en uiet partijdige manui u op die wijze worden behandeld Een Burgerman. BURGERLIJKE STAND. GEVIEENTK SCHOONHOVEN. Ingeschreven van 19 tot 26 Nov. 1875. Grboi'KN: Arie Teunis. ouders C. Van Oostnrom en A. Van Dam Jacob Theodoor, ouders J. Ten- bolter eu E Clausman. Getrouwd: N. P. Woudenberg met G. Van Soolingen. Overleden: A. Hak. oud 4 maanden J Worm hout. oud 44 jaren, echtgenoote van G. Van den Bergh. Door Gods goedheid voorspoedig bevallen van eene flmke Dochter JOH ANNA WIL11ELMINA HEFFl'IJ, geliefde Echtgenoote van w. van solinge. NOORDWIJK BINNEN 22 November 1875. (8037) Wij brengen onzen opregten dank aan allen, die ons bij gelegenheid van ons Vijftig-jang Huwelijksfeest bewijzen van belangstelling heb ben gegeven. Vooral aan het Muziekgezelschap ede Har- Monie", dat door het brengen van eene serenade, en aan onze mede-burgers van Schoonhoven, die door het afsleken van vuurwerk enz. dit voor ons groote feest zoo regt feestelijk hebben doen eindigen. C. J. F. vaN den BRAAK. J. M. van den BRAAK- (8076) Marcus. S Een prachtige partij j Doozen en Surprises.g g Sui lier-en Chocolmulwerken, rj APPELBOLLEN enz. g K Vau af Woensdag a. s. geëtalleerd. r-e SCHOONHOVEN, 27 Nov. 1876. (8038) Mevrouw VAN NOOTEN, Haven, vraagt terstond eene boven de 15 jaren oud. (8086) De Ondergeteekeudedie het vorig lip jaar moest lotenvoornemens zijudë een Plaatsvervanger le d-ien stellen, zoo werd zijn voogd door zekeren THIJSSEN te Breda, bediende van A. J. MOLLMANN fe Arnhem, in zake het stellen van Pl6&t8T6rVftngON bij de Nationale Militie, onophoudelijk vervolgd met aanbiedingen van lager prijs dan. bij anderenzoodat hijdat eindelOOS geplaag moede, besloot het bem voor- gelegd smkje papier te onderteekenen, na vooraf «ie heilige en plechtige verzekering van bedoelden THIJdSEN te hebben aangehoordm deze woordenIndien dt ori- gineele gezegelde actes terteekening werden a mgebodenen hij weuschte niet te contrac teeren, dan behoefde hij die actes niet te teeke nen, en He zaak w- rd »ls nietig be80hOU.Wd, zonder eenige kosten. Daardoor uls 't ware geprest, heeft hij als eer ijk en eenvoudig Landbouwer geteekeud, doch onmiddelijk werd hij door eenige bekenden ge- waaischuwd, zich aan dat kantoor nidt te ver trouwen, maar hij de voor soiled bekende Maat schappij Eendragt te gaanwelke dan ook zeer naar genoegen een Plaatsvervanger gele verd heeft. Doch wat gebeurt Hij, wanende geheel van MOLlMANN af te zijn, ingevolge de afspraak, wordt hij door MOLLMANN aangemaand hem te betalen voor schade en kosten J 300zegge driehonderd Gulden, wat natuurlijk met ge- schiefde. Belanghebbenden ben ik bereid ten allen tijde persoonlijk die onbillijke handelwijze breeder intde te deelen, terwijl de rechterlijke uitspraak iu deze wordt tegemoet gezien. L. VAM ASSELDOIVK. VEGHEL, November 1875. (&068) UORiNCHEM, 22 Nov. De Veemarkt was na acht dagen der groote beestenmarkt slecht en de handel over het algemeen zeer lusteloos. Uitgenomen puike Rype koeien werd n voor Belgie langzaam opgekocht voor f 250 lot 275. Mindere 1 20U tot 1 245. Tydkoeieu f 140 lot f 160. Vaar koeien f ilO tot I 16U. Vaaizeu f 100 tot 1175. Pinnen 160 tol f90. Uras- kalveren f 2ü tot 1 45. Nuclilere kalveren f 10 it f 13, Vette varkens 54 tol ÖU ets. het kilo. Voor Engelsche rekening 46 lot 48.ets. liet kilo. Jonge varkens van 6 8 wekeu f 6 A f 8. VVeivurkens 1 12 it f 15 het stuk. KEILEN 26 Nov. Waterhoogte 5.78 in. Gev. U 36 m. ARNHKM 26 Nov. Waterhoogte 5.15 m. Gev. 0 07 m. VREESWIJK 26 Nov. -+- 1.66 A. P. Gew. 0.03. Daar het ST. NICOLAASFEEST d't jaar invalt op ZONDAG 5 'JKCKMBKR, maken Burgemeester en W ethouders van Schoonhoven bekend, dat genoemd feest alhier zal gevierd wordeu op MAANDAG 6 Dicembkr. SCHOONHOVEN, 27 Nov. 1875. Burgemcetter en Wethouders van Schoonhoven, De Burgemeester, 8. P. H. NOOH DEN DORP. De Secretaris, (80S9) W. ROMANS van SCHAIK. Wordt te koop aangeboden (Secretaire), in nette moderne Mahoniehouten kast, zeer welluidend van toon en soliede con structie. Met franco brieven te bevragen, onder de letter O, bij de Boek handel aren S. W. N. VAN NOOl'EN te Schoonhoven. (80>6) eu andere VOOH 1Ö76, voorhanden bij de Boekhandelaren S, &W.(N. VAN NOOTEN te Schoonrovkn. 7A 31 MACH I ES, BOLLEN BEEK EES, WANMOLENS, PLOEGEN, EGGEN, STKOIKSN IJ DERS em. (8075) VETI1 Co., Dordrecht. Uitgebreide Nieuwe Catalogussen gratis verkrijgbaar. Schoonhoven. S. W. N. VAN NOOTEN. OOR HOLLO A Y's ZALF en PILLKN. Geen l. Taar Als de geneesheer zijn hoofd schudt en de lijder moedeloos is, dan is het de geschiktste tijd om deze edele geneesmiddelen te beproeven. Ontstekin gen, zweren, uitslag, ett. rbuilen, zeere beeneg e» een veel grooter lijst van uitwendige kwalen, kunnen altijd door deze onvergelijkelijke middelen generen worden. Indien de genezing niet altijd vlug gaat, soo zal die toch altijd volkomen zijn en geen gevaar van 1erug- kt er achterlaten. Dat deze Zalf de verkoelendste, verzachteudste en genezendste kracht uil oefent over de meest ontstoken pijnlijkste eu meest verouderde zwe ren is eene gevestigde daadzaak, die dagelyks beves tigd wordt door de ongevraagde getuigenisi van deel nemen de hj<fers, wien (om hunue eigene uitdrukking te bezigen) Holloway s ge..ec*middelen van den rand des grafs hebben gered. Doosjes Pillen en Petjes Zalf f 0,80. f 1.85, f3,—, f 6 75, I 13,60 f 20.50, zijn op f ra noo aanvrage a con- taut le bekomen bij alle Apothekers in Holland, alsmede in HOLLOWAY s Ltablissement te Londen, 835, Oxford Street, vroeger 244 Strand. (8066)

Schoonhovensche Courant | 1875 | | pagina 2