ZATERDAG 25 DECEMBER. 1875:? Het licht breekt door WEEKBLAD VOOR DE KRIMPEN ER-, ALBL iSER- EN LOPIKERWAARD EN OMSTREKEN. S. W. N. V. N NOOTEN, Is. 100 iNov 100-/, ff. 100»/, 5 7 9. 2. 3. Advertentiön voor dit Blad uit Frankrijk en België worden uitsluitend aange nomen door de Heeren G. L. DAUBE Co. (E. EL3BACH), Hue du Faubourg Mont martre 81 bu te Parijs. Prys der Advertentiën Van 1 tot 5 regels ƒ0,50. Ieders regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzen ding franco, en uiterlyk tot Zaterdags-voormiddags ten 10 ure. I 1 2 1 5 74’/, lüu»/, 104 963 lil öl1/, 57. Deze Courant wordt geregeld iederen Zaterdag-middag verzonden. Prys: voor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,70. Franco per poet door het geheelè ryk 0,80. 1 Jul r.—Oc aandeel asi. 1000. 290 l/, 593 140 te den 961/, 3 5 7 6 3 3 SCHOONHOVENSCHE COURANT. 17 Dec. 74“/„ 997, »2‘/. 101 1017, 03>/. 8*7, 69 927, 17 H'7,. 53“/,. 102 7, 997. 447, 137. 597. 167. 387. dit te sommen van het t STAND. DON HOVEN. lot 17 Dec 1875. ouders J. D. Brussen IC H T E N. pC 2| 3 4 3 3 3 3 3 a en KJ 6. 5 5 5 4 ƒ1000. 5 6^/1000. 5 0 2e leen. 4, r. 1867/69. 4 3 5 5 5 Z Jert. j. 2e Sectie. 7 1869. 7 ‘g- 1869. 5 5 6 7 5 6 6 6 6 5 M 3 3 t 5 5 5 5 Let. 100. 5 msk. )pol. ik. /o- men nog steeds bezig zich MAAI. wordt opgags***' wotdea «ImU TWI1MAAL ia rokootag «mm. Het volgend Nonimer der Schoonhovensclie Courant zal, uithoofde van den Nieuwjaars dag', in plaats van Zaterdag middag, Vrijdag-middag worden verzonden. 98’/. ‘68 7, 368 o54 69‘71. 6ü>7lt “*7>. 37. 255 238 100‘/. 5 >r.Aug. 5 .5 5 150, 1854. ►00, I860. H lb61. ekeesebe en Overmaassche mindere f 5,50 a 6,50, dito mindere f 5,2J a 6,20. (4,00 a 4,90 tot 5,80, lange sche f 210 per 2100 kilo. che en Vluamsche f 8,60 4 mdere soorten f 8,00 8.60. 00. Bij een aan voer van slechts ras de handel beden vlug- e week. i f 225 a 280, mindere qual. 115 a 190, pinken 140 a 60. a 160 kilo 60 a 62 cl. per kilo 56 a 58 cl. per kilo, en f 6,50 a 9,00. eibotei; 11,2U per kilo. ie 26 stuks. &W.~N. VAN NOOTEN jonhoven. Voor de betaling van de helft der Turksche daunaricoupon, zoo huilt een be richt uit Odessa aan de Timet, is het geld let terlijk bijeengeschraapt door de gruwelijkste kne velarij. De bevolking is wanhopend en de el lende onbeschrijfelijk. Dat bij zulk een toestand beloften van her vormingen al zeer weinig vertrouwen vinden, ligt voor de hand en wordt algemeen erkend. Geen wonder dat de Engelsohe minister van buitenlandsche zaken, in zijn gelegenheids-JpMoi dezer dagen te Edinburgh gehouden, de quaestie dier hervormingen eene Hoogst moeielijke noemt, wier oplossing aan de Europeesche kabinetten veel moeite en tijd zil kosten. Hij stelde echter vertrouwen in de bedoelingen van Oos tenrijk en Rusland om den opstand tegen te gaan en vrede en orde, langs den weg van hervorming, te herstellen. De aankoop der Su?zkanaal-aandeelen is nog steeds het hoofdonderwerp van beschouwing in de pers en de staatkundige kringen. Ook de liberalen, bij monde van hunnen leider, lord Hartington, juichen den maatregel toe, zoodat de positie der regeering niet onbe langrijk verbeterd is. Reeds wil men het aan den vermeerderden invloed van Engeland toe schrijven, dat Egypte zijne veroveringsplannen ten opzichte van Zanzibar en Abessinië zou hebben opgegeven. De DuitSOhe Rijksdag heeft, wegens het Kerstfeest, zijne werkzaamheden vooreen maand gestaakt. Ditmaal zal deze lange rusttijd der regeering niet onaangenaam zijn; zij was toch niet zeer gelukkig met hare voorstellen. De begrooting over 1876 werd goedgekeurd, doch, overeenkomstig de wenschen der budget-coin- inissie, zóódanig gewijzigd, dat de vourgestelde belastingen op het bier en op de transactiën ter beurze vervielen. Van de elf artikelen van het ontwerp tot herziening van het strafwet boek, die in beraadslaging kwamen, werden zes verworpen, twee uitgesteld en drie (betrekking hebbende op de ambtenaren van het uitvoerena gezag) met wijzigingen aangenomen. Ook in den Duitschen rijksdag kunnen voor stellen worden te gemoet gezien, tot verminde ring van het staande leger, overeenkomstig de financieele krachten des lands. Ongeveer 40 afgevaardigden, tot verschillende partijen behoo- rende de conservatieven uitgezonderd hebben aan de roepstem van den bekenden Ooatenrijksohen afgevaardigde Dr. Fischhoff gehoor gegeven om pogingen aan te wenden tot verkrijging eener aigeine$ne ontwapening en het ui het leven roepen van een internatio nale rechtbank van scheidsrechters. De verkiezing van senaatsleden door de Nationale vergadering van Frankrijk is einde lijk, doch eerst gisteren, afgeloopeu. Van de 75 gekozenen, behooren 57 tot de linkerzijde en de met deze partij bevriende groepen of personen; 11 tot de legitimisten, waaronder de bissuhop Dupanloup en 7 tot de rechterzijde, waaronder de minister de Cissey, Wallon en de Montaignac en de president der vergadering. Van de leden der linkerzijde behooren vier tot de partij van Gambetta. Hoe gematigd en verstandig die partij zich ook in den laat- sten tijd gedroeg, toch schuilen er nog elemen ten onder, die mets schijnen geleerd te hebben, en de tegenpartij steeds wapenen in de hand geven. Dit was o. o. weder het geval in de zitting van Maandag ji., toen* een paar ieden dier partij het onbekookt voorstel deden om eene alge- meeue amnestie af te kondigen voor alle staat kundige vergrijpen en alle rechtsgedingen we gens gewonemet de staatkunde in verband slaande misdrijven, binnen zes maanden te doen herzien. Hoewel bet voorstel algemeen afkeu ring Vond, smeedt de tegenpartij er toch wa penen uit, tegen de richting, die zegevierde bij de Senaatsverkiezingen. In den boezem der regeering is de verdeeldheid ten top geklom men, sinds bekend werd dat DuLmre en Say voor de lijst der hnkerfracties stemden. Meu acht op grond dairvan eene crisis, bv. bij de behandeling der drukperswet, nog zeer goed moge! ijk. In Spanje is met een ontwerp overeenkomstig hun beginse- Niet, omdat wij verwachten dat reeds binnen duur te kort, ten de Regeering hM» •jweefvurtfe' houdfng Tiet jaar de nieuwe kweekscholen er zijn zullen. m j-nur« 1-.- Integendeel, de houding van den Minister zou die verwachting geenszins wettigen, en een be grooting is wel een opgave van de gelden die de Regeering mag aanwenden, maar niet van sommen die zij moet bezigen tot het aange wezen doel. Maar aan het bestuur van deze Regeering zal eenmaal een einde komenen dan zullen vermoedelijk de gewenschte scholen niet lang op zich laten wachten. Er b nog meer. De uitslag van de stemming over het eerste amendementMoens heeft duidelijk doen zien, dat onder de tegenwoordige samenstelling van de Tweede Kamer het hoofdbeginsel van de Wet van 1857, de neutraliteit der openbare school, geen gevaar zal loopen. Immers, vóór het amendement stemden de liberalen en twee gematigd conservatieven, te zamen 42. Er tegen: de 15 aanwezige katho lieken, de 12 antirevolutionairen (met inbegrip van den heer Messchert, die wel verklaard heelt zich van hen af te scheiden maar toch vermoe delijk ten aanzien van de onderwijzersquaestie met hen stemmen zou,) en de overige conser vatieven, te zamen 33. Afwezig waren de libe ralen Blom, Jonckbloet en De Lange, voorts de heeren Casembroot (conservatief) en V. Zinmcq Bergmann (katholiek.) De beide laatsten zou den hoogst waarschijnlijk tegen het amende ment zijn geweest. Waren dus alle leden op gekomen, dan zou het bewuste amendement 45 stemmen vóór en 35 tegen hebben ontmoet. Die cijfers geven ons hoop op de toekomst. Zelfs, al word (hetgeen nog verre van ze ker is) binnen kort de kiestabel naar den zin van Minister Heemskerk gewijzigd, ziodat het getal leden van de Tweede Kamer met drie wordt veimeerderd, en al loope* dan de ver kiezingen voor die drie nieuwe leden allen in het nadeel der liberalen uit, dan nog dreigt ons geen gevaar. Want dan zou het neutra liteitsbeginsel nog maar hoogstens 38 bestrijders tegen 4o verdedigers vinden, 'len minste, in- dien elk zijn plicht doetl Of dan de Regeering, toegevende aan den drang van den heer Moens, spoedig haar bat terijen zal demaskeeren en haar ontwerp indie- uen, óf wel de eer van hel initiatief in deze aan de leden der Kamer overlatenmet kalmte wachten wij den uitslag af. De neutrale, voor allen toegankelijke volksschool zal ongedeerd uit den strijd der partijen te voorschijn komen, en een tijdperk van hernieuwd leven, van nieuwen bloei intreden, tot zegen van het vaderland. lie. BUITENLAND. OVERZICHT. Daartoe gedwongen door de vorderingen die de opstand voortdurend maakt en die zij niet bij machte is te stuiten, heelt de Turksohe regeering eindelijk de lang beloofde bervormi gs- firman uitgevaardigd. Doch juist de omstan digheid dat zij eerst, na door den nood en wat men tevens als vrij zeker kan aannemen, door den invloed der Mogendheden, daartoe ge dwongen te zijn, hervormingen en verb lerin gen belooft, moet aan eene goede uitvoering doen twijfelen. Uit den aard der voorgestelde hervormingen blijkt overigens duidelijk genoeg, dat de regeering wel weet wat er aan het staatsmachine hapert. Gelijk recht voor allen, billijke en gelijke verdeeling der belastingen, rechtvaardigheid in het benoemen van ambte naren, godsdienstvrijheid, herziening der wetten* op bet grondbezit, afschaffing van heetedienaten, enz., dat alles wordt beloofd aan hen die zich zullen gedragen als trouwe onderdanen. De Grootvizier zal in de uitvoering worden gecon troleerd door eene commissie, bijzonder daar voor aangewezen. Aangenomen dat bij de Tuiksche regeering de wensch tot invoering van al die hervormin gen geheel oprecht is, het middel daartoe, geld, ontbreekt. Alleen door knevelarij en onderdruk king waren tot nog toe de ambtenaren in staat de door de schatkist geeischte en door Hofhouding verspilde belastingen bijeen krijgendoch die middelen schieten op zouden doen afleggen. Wij verlangen zeer naar de indiening van dat ontwerpdc antirevolu tionairen hebben ons zoo vaak niets anders dan algemeenheden ten beste gegeven, dat het ons verheugen zal hen op practisch terrein te kun nen bestrijden. Nog wendde de heer Kuijper een poging aan om op zijn wijze te hulp te komen in het gebrek aan onderwijskrachten, door het voorstellen van een amendement, om dertig duizend gulden op de begrooting uit te trekken voor premién aant onderwijzers, die, zonder daarvoor speciaal bezoldigd te worden, kweekelingen met goed gevolg voor de hulp- onderwijzersacte opleiden. Op zichzelf zag er dat amendement heel onschuldig uit, zoo zelfs, dat het Handelsblad reden meende te heb ben tot aanneming te adviseeren; doch de strekking er van was wijder dan genoemd libe raal orgaan misschien vermoedde, en gelijk ook door den voorsteller onbewimpeld werd uitge drukt. Het duidde aan dat zij die er zich bij aansloten geen vrede hebben met de rijks-op leiding van kweekelingen, en als zoodanig kon het de goedkeuring van de liberalen niet ver werven. Onzes inziens was de verwerping van het amendement-Kuijper volkomen billijk. Zij was dit te meer, nu de Kamer pas aanzienlijke had gevoteerd voor de vermeerdering getal Rijks-kweekscholen. Die scholen toch bereiden niet uitsluitend leerkrachten voor het openbaar onderwijs voor: zij geien wat voor alle ondeiwijzers dienstig is. Willende voorstanders van de secte-scholen boven dat algemeen noodige nog bijzondere eischen stellen aan de personen die zij met het onderwijs be lasten, niets belet ben op eigen hand inrich tingen voor dat meerdere godsdienst-onder- wijs bijvoorbeeld, te openen. Doch het behoort niet tot de roeping van den Staat, hiertoe bij te dragen. De 8tandaard-mannen hebben geen recht, ach en wee te roepen over de ge vallen beslissing, en de liberalen van onrecht vaardigheid te beschuldigen. Wat daarentegen door de liberalen in den tweedaagschen veldslag is gewonnenverdient eens nader te worden beschouwd. In de eerste plaats wordt algemeen erkend dat vele gemeenten gaarne beter voor het onder wijs zouden zorgen, indien het haar aan de middelen niet ontbrak. Dat is niet altijd een voorwendselmet zelden neemt het onderwijs het grootste gedeelte der gemeentelijke begroo ting in beslagzonder dat nog op vóldoende wijze in dit gewichtig volksbelang is voorzien. De Staat moet daar wel tusschenbeiden komen en dit kan geschieden door gebruikmaking van de bevoegdheid die Art. 36 van de wet op het Lager Onderwijs verleent. Ook de Minister had gemeend in de behoefte aan ruimer subsidie te moeten voldoen en den daartoe strekkenden post op de begrooting reeds verhoogddoch de heer Van Naamen oordeelde nog meerdere verhooging uoodzaktlijk. Zijn voorstel werd aangenomen met één stem meerderheid. Van veel wijder strekking waren de amende menten van den heer Moens zij betroffen het voldoen aan het dagelijks toenemend gebrek aan onderwijskrachtendoor vermeerdering van het getal kweekscholen. Reeds verleden jaar had die onvermoeide kampioen voor de volks ontwikkeling een gelijke poging aangewend, maar toen had hij zijn doel niet kunnen be reiken. Thans stonden de kansen beter™ de jongste verkiezingen hadden aan het liberalisme in de Tweede Kamer een overwegende meer derheid geschonkenen nu moest het blijken of de vrijzinnigen zich scharen zouden rondom den voorganger op het gebied van 't onderwijs. De uitslag was schitterend: ondanks het verzet van den Minister, die de noodzakelijkheid van nieuwe'kweekscholen #nog met inziet", werden zijn voorstellen met een schitterende meerder heid aanvaard. Niet alleen stemden al de libe ralen er voormaar ook de linkervleugel van de conservatieven, namelijk de heeren Fabius en Wintgens. Die uitslag steekt ons waarlyk een hart onder den riem. Moge het jaar, dat ten einde spoedt, voor allen die gewfton zijn met belangstelling den loop van de parlementaire geschiedenis van ons vaderland te volgenmenige teleurstelling heb ben aangeboden in één opzicht zijn wij toch flink vooruitgegaan. Het groote vraagstuk, naar welks oplossing zoo vurig wordt verlangdis wel niet tot een beslissend einde gebracht, doch we zijn een groote schrede in de goede richting gevorderd. Wij bedoelen de quaestie van bet onderwijs de quaestie, die zoowel bij ons als bij andere natiën zooveel hoofden warm maaktzooveel gemoederen in beweging brengt, de quaestie die bij de stembus werd gebezigd als de leuze, waaronder de vrije staatsburger van zijn recht gebruik maakte. De Regeering, wij weten het, scheen het netelig vraagstuk niet aan te durven. Aan den eenen kant achtte zij het met geraden, de vrienden van volksverlichting en vooruitgang door reactionaire maatregelen geheel van zich te vervreemden, terwijl zij aan de andere zijde evenzeer schroomde de partijen aan welker steun zij behoefte gevoelde, ter wille te zijn. Inmid dels bleef de toestand van de volksschool be denkelyk; de kwijmng, waaraan zij lijdende is, verergerdedoordien men nabet zijn toevlucht te nemen tot krachtige geneesmiddelen. De Regeering weez eiken aandrang tot verbetering af met halve en onbestemde beloften en toe zeggingen met het vooruitzicht van wettelijke hervormingen in de verre toekomst. De liberale meerderheid van onze volksverte genwoordiging begreep, dat het met langer zoo kon voortduren. De staatsmachten konden niet langer onverschillig blijven voor de luide roep stemmen, die uit den boezem van het volk oprezenmochten zich niet langer verbergen in den nevelmantel der geheimzinnigheid. Wel kon de meerderheid de Regeering niet nood zaken vóór alles de herziening van de W et van 1857 ter hand te nemen, maar ook binnen de grenzen van deze Wet zelve was mog zoo veel verbetering aan te brengen dat het initia tief daartoe geenszins als noodeloos te beschou wen was. Gelegenheid tot het voorstellen van hetgeen men wenschte bood de behandeling van Hoofd stuk Binnenlandscbe Zaken, Afdeeling Lager Onderwijs aan. Van die gelegenheid is gebruik gemaakt, en, met uitstekend gevolg. De libe ralen hebben hun kruid niet verschoten in lang durige discussionin een tweedaagsch debat, dat uitmuntte door kortheid en degelijkheid, is de overwinning behaald. De 13e en 14e December van het jaar 1875 staan met gouden letters geteekend in het hart van elk die on derwijs op prijs stelt. Ook de tegenstanders van de neutrale school hebben zich moedig gekweten. Aan den leider der antirevolutionaire partij, Dr. Kuyper, kun nen wij den lof niet onthouden dat hij met warmte gestreden heeft voor zijn beginsel. Hij was het, die het debat opende, en mede als zijn overtuiging te kennen gaf dat langer dralen op het stuk der herziening van de wet op het lager onderwas niet geoorloofd is; en later, toen op nieuw de Munster de noodzakelijkheid van spoed in dit opzicht niet erkennen wilde, kon digde hij aan dat zijn geestverwanten weldra NICHTEN. Hennep, gebeelo gewas 9. goe boter 64 a 70 cL, wei- df kilo kaas 1 28 a 32, it., overloopers f 6 A 8, ►eren 18 a 20; vette kal- .ilonucnlere idem f7,00 :leu kleiugee! f 2,80 a 3,00, I a 2.0J, rooJe 1 3,2ü per 0, peren f 7,00 per uectol.; met zeer vluggen bandel; Prijs f 26 a 33 naar wicht liboter f 1,15 i 1,25 per kilo, et., biggen voor Engeland magete dito f 7 i 20, nuob- lec. Aangevoerd 2 paarden, i en graskalveren, 8 nucb- en ot lammeren, 366 var ken of geiten en 1 esei. i7 ct, 2de qual. 62 ot.; I, 2de qual. 90 ct.; Scba- il. per kilo. Voor Londen de qual. f 683de qual f 66. ie, Aeeuwscbe, Flikkeescbe .0.00, nieuwe I 9.30 a 9,70, Flakkeesebe f 9,00 9.40, che en Vlaamscbe f 7,20 i laassclie en Noordbrabhnt-

Schoonhovensche Courant | 1875 | | pagina 1