25.000 j. e vau mms, KERSI'EIST. Wijn, Punsch en Likeuren. VISITEKAARTEN. 75 CENTS. NIEUWJAAR. WAARSCHUWING. BINNENLAND. ADVERTENTIËN. N. FRANCOIS SNEL, STAATSLOTERIJ. De Kapitale prijs van HÜTTMM ra i.mnra\, VOORLEZER VOORZANGER, BODEN. TIMMERMANSKNECHTS. DIENSTBODE, P A K H O O I. KERSKRANSEN, A.C. FIJi\ VAN DllAAT, 100 Visitekaarten ▼oor te bereiden tot den grooten slag. Valmaieda zal ale gouverneur van Cuba door Jovellar ver vangen worden. In Italië vreest men weder voor eene nieuwe uitbarsting van den Vesuvius. Dreigende, zwarte rookwolken stijgen uit den berg op. Nadat bet ontwerp der vesting begrooting 11. Vrijdag door de Tweede Kamer met 87 tegen 36 stemmen is verworpen, zal de Minister van Oorlog, de heer Enderlein, zijn ontslag als Minister verzoeken. Het wetsontwerp tot onteige ning ten behoeve van den spoorwpg van Leiden naar Woerden is eergisteren door de Tweede Kamer met algemeene stemmen aangenomen De onteigening-wet ten behoeve van den Spoorweg van Rotterdam, langs Schoonhoven naar Houten is 11. Woensdag door de Tweede Kamer met G5 tegen 3 stemmen aangenomen. Wii laten de gevoerde discussie over deze Wet hieronder in hoofdzaak volgen De heer Bas ter t wenscht 1°. naar aanleiding eener zinsnede in de Memorie van Beantw. van de Kegecring te vragen, of de Minister in staat is omtrent het uitzicht op eene lijn van IJselstein naar Utrecht eene bepaalde toezegging te doen en of reeds eene voorbe reiding tot eene onteigeningswet gemaakt wordt2". bespreekt hij bet belang van de gemeente Lopik bij eene betere ricbting eu plaatsing van het station. De heer Van Naamen ontwikkelde mede eenige bezwaren ten aanzien der ricbting op sommige punten en wenscht inlichtingen aangaande den fiuancieelen toe stand der Maatschappij. De beer Bredius zegt, dat in het Voorloopig Verslag gevraagd is of voldaan is aan art. 51 van het Wetboek van Koophandel, of met andere woorden 10% Tan het kapraal is gestort. In de Memorie van Antwoord zegt de Keg dat haar medegedeeld is dat werkelijk 10% in de kas der M aatscliappij is gestort. Dit antwoord üeeft spr. met gerustgesteld Waarvan 10 pet.? Er is ingeschreven van 12.000 aandeelen, of voor 1/5 vau het geheele maatschappelijke kapitaal ad 60.000 aandeelen. Waarvan is nu 10 pet. gestort, van de 12.000 aandeelen die geteekend zijn of van het geheele maatschappelijk kapitaal Dit antwoord be- beersebt de andere vraagbe-taat er wettelijk een maatschappij F Als van het 1/5 10 pet. gestort is, dan is met voldaan aan art. 51 van bet Welhoek van Koophandeldat wil 10 pet. storting van het maat schappelijk kapitaaldus met »an eene seriemaar van het geheele kapitaal. Het is hem niet te doen of de lijn spoedig of in het geheel niet zal gelegd wordenmaar wel om het gevolg der onteigeningswet voorlieden, wier onroerende goederen zullen onteigend worden. Di» goederen blijven liggen onder een klem der onteigening. Bij hem is 't dus met de zorg voor de Maatschappij of hare to staudkomingmaar voor de eigenaren die hem huiverig maken van de aanne ming, alvoreus zekerheid bestaat dat aan art. 51 van het Wetboek van Koophandel wordt voldaan. De Minister van B innen landsc he Zaken (de lieer Heemskerk) moet de vraag van den heer Bastert of reeds voorbereidende maatregelen voor de lijn IJselstein-Utrecbt zijn getroffen ontkennend be antwoorden. De zaak ia nog zoover niet gevorderd om aan de Kamer de indiening van een ontwerp binnen een bepaalden tijd te beloven. De Maatschappij doet niets voor dit ontwerp wet is geworden. Wat de heer Bastert gezegd heelt omtrent Lopik behoort niet tot de onteigeningswet maar tot de nadere aan wijzing der perceelen. Er bestaat geene aanleiding om het ontwerp zelf te veranderen. - Indien een amende ment mocht voorgesteld wordenla»t hij dit der Kamer over Maar hij zou het voorstellen van dit amendement njet wens. helijk achten daar Ged Staten en de ingenieurs de richting, zooals die is voorgesteld, de beste achten. De beide laatste sprekers hebben zeer belangrijke Êunten behandeld betrekkelijk het waarborgkapitaal. Ns Minister herinnert dal bij het verleenen van con - cessiën drie voorwaarden worden gesteldeerstens poeualileittweedens waarborgkapitaal, ten derde de oprichting van eene n&amlooze vennootschap. Zijn voorgangerde heer üeertsema heeft die voorwaarden ook gesteld toen hij de concessie verleende. Voor de naleving ,der voorwaarden moet thans de Minister zorgen en de 4 ton waarborgkapitaal zullen niet teruggegeven worden als het werk met wordt uitge voerd. Er bestaat hoegenaamd geeue redeu om in deze zaak cousideratien te gebruiken. De statuten zijn goedgekeurl door de Ministers van Justitie en van Binnenlandsche Zaken. Slechts 1/5 van het maatschappelijk kapitaal is geplaatst en voor de plaat sing der overige 4/5 is een termijn gesteld. En aan den heer Bredius kan het niet onbekend zijn, dat bij iedere oprichting eener naamiooze vennootschap 1 /10 deel vau bet maatschappelijk kapitaal moet gestort «ijn, welk maatschappelijk kapitaal evenwel variabel kan zijn. Wat doet dit echter alles af voor de goedkeuring der onteigeningswet F Het geldt hier niet het sluiten van een contract van privaat recht, maar de uitvoe ring van een werk van publiek nut. De vraag is dus alleen of dit werk nuttig is. Wat het bezwaar betreft omtrent de positie der eigenarenwier perceelen worden aangewezendeze kan niet benadeeld worden door de onteigeningswet, want, gelijk in de Mem. van Beantw. reeds is ge zegd bij bet met totstandkomen van de lijnvervalt het zoogenaamd servituut. Nu geeft de Mmister toe, dat er nog eenige bezwa ren kunnen geopperd worden, maar dit staat vast, dat, als de Vergadering zich, wegens het bezwaar over locale belangen niet vereenigt met deze voordracht er dan van de geheele lijn nooit iets komt. De heer Bredius moet toegeven.dat het de over tuiging des Ministers schijntdat deze zaak solide en ernstig gemeend is en daarom is ook sprs. opinie ge wijzigd De Min staat blijkbaar voorde Maatschappij in. Na de antecedenten met andere spoorwegen is het wel aan te nemendat de Min. wel vooraf de voldoende zekerheid zich zal hebben verschaften op dien grond zal spr. voor stemmen. Dé heer Begram releveert het gezegde van den Minister, omtrent de locale belangen maar juist ter goede beoordeeling daarvan dient de nederleggmg der planoen. De locale belangen moeten zich in dergelijke sakeu juist doeu gelden. Spr. verzoekt den Min. ernstig te willen bevorderendat bij de eindaanwij- zing op de locale en waterstaatsbclangen, met de rich ting in verband staande tal worden gelet, hoewel Gedep. Staten van een bepaald advies ziju. De Minister van Binnenlandsche Zaken (de heer Heemskerk) wil gaarne aan het verlangen van den heer Begram voldoen. Ook op de water staatsbelangen zal worden gelet. Dat het advies van Ged. Staten tal worden terzjjiii gelegdkan de Mi nister niet beloven. Als overigens de heer Bredius zegt de Minister staat in voor de Maatschappijdan vergist die spr. zich. Dit zal de Min. nooit zeggenmaar in deze zaak heeft hg alle reden om te vertrouwen, dat de ooncesaie ernstig gemeend is en zal worden uitgevoerd. De beraadslaging wordt gesloten. Het wetsontwerp wordt daarop aangenomen met 65 tegen 3 stemmen. Teom de heeren -. Teding van BerkhoutVan Naa. men en Stieltjes. H. M. de Koningin heeft aan het Bestuur der vereeniging //Aurora" te Sliedrecht een prachtig geschenk gezondenom als premie te dienen bij de door genoemde Vereeniging te houden verloting van gemaakte kleedingstukken, op 11 Januari a. s. Door den Minister van Binnen landsche Zaken is dezer dagen de volgende missive gericht aan de Ued. blaten der ondei- scheidene provinciën //De inspecteurs voor liet geneeskundig Staats toezicht hebben mijne aandacht gevestigd op het feit, dat' een aantal poldirbesturen zich de ge zondheid* xler ingelanden, als geen polderbelang uitmakende, niet aantrekken en dat zelfs de noodige gezondheidsmaatregelen door polderbe sturen dikwijls hardnekkig worden belet. We gens den bijzonderen werkkriug der waterschaps besturen, ook in onderscheiding van dien der gemeentebesturen, zal de onthouding, in de eer ste plaats bedoeld, wel m de meeste gevallen zijn te rechtvaardigen; anders is het echter met de beweerde hardnekkige tegenwerking van maatregelen, die de belangen der volksgezond heid waarborgen. Mocht u hiervan blijken, dan reken ik op uwen invloed om dien tegen stand te overwinnen en de aandacht der be doelde besturen op de eischen van het algemeen welzijn ook in dit opzicht te vestigen, in het vertrouwen, dat de Regeerirg voortaan van hunne medewerking- ten goede overtuigd moge zijn." Dinsdag middag hielden een aan tal tabaks en sigarenfabrikanten uit de ge nieentin Gouda, Woerden, Bodegraven, Mont- foort eu Haastrecht een algemeene vergaJering in 'l hotel rde Zalm" te Uouda. Nadat door den president mededeelmg was gedaan van hetgeen de commissie sedert haar eerste verga dering had verricht, werd liet adree dat uit Rotterdam aan de Tweede Kamer der Stateu- Ueneraal wordt ingediend, gelezen en toegelicht, waarop alle aanwezigen een adres van adhuesie teekenden. Uok werd besloten e«n dergelijk adres voor belangstellenden ter teekening te doen leggen. Hoogst aangenaam was het 't Be stuur dat de heeren P. Van Leeuwen Hz. te Woerden en II. Rollman te Bodegraven de be noeming zich heten welgevallen om zich als leden der commissie aan te sluiten, om geza menlijk verder overeenkomstig die voorzeker zeer belangrijke zaak te handtien. De talrijke op komst gal ook hier de duidelijkste bewijzen vau belangstelling. G. C. Up Dinsdag 28 Dec. a. s. zal de heer M. Bisdom van Vliet te Haustitcht 5U jaren de betrekking hebben bekleed van hoog heemraad en dijkgraaf van de Krimpener waard. Onderscheiden feestelijkheden zullen bij die gele- geuheid plaats vinden, terwijl o. a. een talrijke eerewacht te paard uit al de gemeenten van het Hoogheemraadschap den jubilaris hare op wachting zal komen maken. Het leggen, opnemen of herleg- gen van kei- en klinkerbestratingen te 's Hage is aangenomen door den heer H. Jongeburger te Waddiuxveen voor 2-39, J„ per centiare. Het onderhoud van de brug te Vreeswijk is voor den tijd van drie jaren aan genomen door den heer J. Barneveld te Vrees wijk voor de som yau f7900 per jaar. Bij de onderhandsche aanbeste ding tot vernieuwing der Pastorie vau de Her vormde gemeente te Haastrecht waren de na- vo'geude biljetten ingeleverd: A. Tolk, metsel werk f2490; ld. stukadoorwerk f550; id. steenhouwers werk f 8o0; Tli. Hooft, metselwerk en steenho'uwerswerk f 2193; stukadoorwerk f 580; Johs. Van Dam, timmerwerk f3100; U. Jungeling, verven f 745; W. bmit, verven f 755; W. Verwei), smidswerk 1 24o; P. Francke, smidswerk f 249Van Ettinger, te Schoonhoven, loodgieters werk f673. Het werk is aan (le minste inschrijvers gegund, en welJohs. Van Dam, timmerwerk; Th. Hooft, metsel- en steen- houwerswerk; A. Tolk, stukadoorwerk; W. Ver- weij, smidswerk; G. Jungeling, verfwerk en Vau Ettinger, loodgieterswerk. Bij de gisteren gehouden aanbe steding van het maken en slelleu van den meta len bovenbouw voor de brug over den Rijn bij Arnhem, was de nnusle inschrijving vau het Actiën Gesellschaft Harkortten te Duisburg, voor f763.989. Bij de te Utrecht gehouden aan besteding van het doen van eenige vernieuwin gen aan en het onderhoud van de sluis enz. te Vreeswijk gedurende 1876 was minste in schrijver de heer P. Leeuders, aldaar, voor f 1973, voor dien van den straatweg Utrecht-Vreeswijk; dezelfde voor f4 637. Op 18 Jan. a.b. zal te Jaarsveld do aanbesteding plaats hebben van het verhoo- gen en veizwaren van den Noorder-Lekdijk Be- uedendams, over eene lengte van 8372 meters, van af den Kolafweg ouder Jaarsveld tut de grens van het Hoogheemraadschap te Schoonho- van, met eenige bijkomende werken. De begroo ting van dit belangrijke werk bedraagt f 113.700. Woensdag morgenis hetkantoor van de Rijkstelegraaf in het nieuwe gebouw aau de Zuidblaak te Botterdam geopend, 't Ia eene inrichting die alles overtreft wat op dit gebied in ons land bestaat.* Dinsdag morgen hebben twee sleepbooten Bato, ieder met een atoom-modder- molen achter zich, het ijs in het Zederik-ka- naal verbroken, zoodat de scheepvaart op het kanaal weder hersteld is, na ongeveer zes weken gestremd te zijn geweest. Ter gelegeuheid der jongste te rechtzitting der arr. rechtbank te Gorinchem, werd een winkelier in galantenën, tevens depot houder van uitheemsche geneesmiddelen aldaar, wegens verkoop der zoogenaamde podopbylle- pillen van Pearcyveroordeeld tot eene geld boete van 125, ter zake het als niet bij eene wettelijke verordening daartoe bevoegd persoon, verkoopen van samengestelde geneesmiddelen. De genees- en heelkundigen te Gouda zullen den prijs hunner visites met 1 Januari a. s. ver Imogen en brengen op 80 cent f 1 voor eene visite le klasse, 60 cent voor eene visite 2e klasse en 4Ör cent voor eene visite 3e klas e. Geappoiuteeqfe visites en oon- sulten het dubbele van dezen prijs. Nachtvisites kosten van f 1 tot f 3. —•Naar w ij vernemen, heeft de di rectie der Ned. Rijnspoorweg-Maatschappij eene overeenkomst geslo'en met de heeren Copijn boomkweekers aan de Groenekanbij Utrecht, tot het beplanten vau bermen en andere grond stukken langs de spoorweghjn \an Gouda naar '8 Gravenliage. De beplanting zal geschieden met appel- en pcreboomenaalbeziënstruikeupopu lieren en grondhout. Zoo deze proef naar wensch uitvaltinoet het de bedoeling der directie zijn, later ook gelijke beplanting langs hare andere lijnen te doeu plaats hebben. Te Deventer is een koopman be- bekeurd wegens het in zijne bergplaats van doorloopend crediet te veel in voorraad hebben van 40 hectoliter gedistilleerd. De boete be draagt ruim f 10.000. Dezelfde firma is, wegeus het ongedekt vervoer van gedistilleerdeen paar dageu later opnieuw bekeurd. Ook te Waddiuxveen heelt zich eene commissie geiormd, die zich leu d iel stelt het nieuwjaar-wenschen langs de huizen te doen vervallen. Aan de Utrechtschc Hoogescliool is bevorderd de h.eer A. H. Pareau, geboren te Assen, tot doctor in de wis- eu natuurkunde, na verdediging van een academisch proelschrift #de pomp-barometer, een toestel voor dissociatie- onderzoek." lij ij ken s den thans verschenen Utrechtschen Studenten-Almanak zijn thans 517 studenten aan de Hoogescho te Utrecht inge schreven, waaronder 219 theologanten. Aan de firma Nijgh Zoon, di recteuren der Nieuwe Kolterdamsche Courant, is vergunning verleend voor den aanleg en het gebruik eener telegraaflijn onder den grond, tusschen hun kantoor in de Witte de Willistraat en het Rijks Telegraal kantoor te Rotterdam. De onthulling vau liet standbeeld voor Thorbecke le Amsterdam sal in Mei a. s. plaats hebben. Te Gorinchem overleed 17 dezer in den ouderdom van 73 jaren de heer K. Van Houweninge van Sprang, president-kerkvoogd en oud lid vau deu gemeenteraad aldaar. De justitie van Rotterdam heeft Zaterdag-xn.ddag een onderzoek ingesteld om- treut de oo.zaak van het ongeluk aan het sla tion te Gouda met den wisselwachter Jobaunes Bezemer en tevens een lijkschouwing gehouden. De aannemers der noodmateria len te Schellumeu en te Gorinchem hebben door het dichte binnen water ruim zooveel ver loren als zij de palen, latten en rijs hadden aangenomen om te leveren. Bijua al het nood- goed hebben zij per as moeten vervoeren om te maken dat het op den bepaalden tijd ter keuring aanwezig was. De doorvaart aau het Reeuwijk* sclie en Sluipwyksche Vartaat met Huis enz. is voor f 7u0 per jaar aan P. Kalkmau verpacht. J. IV. V au Gelderen te Gorin chem zal op 1 Januari e. k. 45 jaren de be trekking van grafgraver en concierge aau de stedelijke begraalplaats aldaar hebben vervuld. Hij heelt m dieu tijd ongeveer 12400 graven gemaakt. De eerste uitloting van f ,500, der geldleeuiug ten behoeve der gemeente Noor delocs, groot f 41 OU, heelt plaats gehad. Tot groot-armmeester der ge meente i\ oordeloos is herbenoemd de heer G. Slob. Door den raad der gemeente Willige Langerak zijn tot algemeen armbe stuurders ïu die gemeente benoemd de heeren Jacob Schep te Willige-Langerak en M. Mulder te Cabauw. Benoemd tot leden vau het bur gerlijk armbestuur te Streefkerk de heeren P, Brand en D. Oon s. In de plaats van deu heer H. D. De Bruin is te Linschoten als wethouder ge kozen de heer H. Verweij Dzn. Iemand, die onbekend wenscht te blijven, heeft aan de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen de aanzienlijke gift van f 6000 geschonken. Ook bij den penningmeester van de Amsterdamsche afdeeling der Maatschappij van weldadigheid is gelijk bedrag ingekomen. Het Belgieche blad de Preeur- seur meldt, dat de groot vizier van Turkije, in antwoord op een vraag door de beurs vau Antwerpen gedaan, uit Konatantinopel getele grafeerd heeft, dat de Januari-coupoa Beer nauwgezet betaald zal worden. Tot heden n bij de Ottomaunische Bank 400.000 pond gestort. 8TADgHiEUWg Schoonhoven14 D«0«alMr. De gemeenteraad heeft in zijne vergadering van gisteren den heer 8. E. van Nooten, die aan de beurt van aftreding was, als Regent van het Gereformeerden Weeshuis uiet herkozen, doch in zijne plaats benoemd den heer G. van Ewijk De volgende vaste oommissiên ciju voor 1876 door den Gemeenteraad benoemd Fabnkage. De hü. A. Graves Kooiman Jc., Voor*., P. Greup en J. J. Lazonder. Strafverordeningen. De bh. G. Lazonder en C. Uooghwinkel. Financiën. De hh. A. Graves Kooiman Jz. Voora, C. Van Willens- waardCL*. en C. Van Gelderen Pz. Verzoekschrif ten. De hh. D. BrussenC. Van Willenswaard CL*. enC. Van Geldereu Pz.Verordeningen, waarbij geen straf ia bedreigd. De hh. A. Graves Kooiman Jz. Voor» C. Van Willenswaard CLz. en P. Greup Muziek en /tang. De bh. A. Graves Kooiman Jz., Voort., P. Greup en J. J. Lazonder. Door den Raad is, in plaats van wijlen den heer H. J. Van Helden benoemd tot lid van het Algemeen Burg. Armbestuur de heer J. G. Doesburg. Aan de Commissie van Fabri- kage is door den Raad opgedragen een onder zoek in te stellen omtrent den toestand der buitenhaven. *- De opbrengst der op 11. Woens dag gehouden verkooping van boomen en hak hout der gemeente heeft de som van f1170 bedragen. In de op gisteren gehouden al gemeene vergadering der Nijverheids-Vereeni ging van goud en zilversmeden zijn tot leden van het bestuur herkozen de heereuD. H. Greup en A. Graves Kooiman Jz. en tot lid van de commissie voor de teekenschool de heer A. Kuijlenburg Pz. Verder werd besloten deu 18 Januari 1876, het tijdstip waarop hare inrichting //Tot hulp iu lijden" in wi-rking trad, op eenigszins doeltreffende wijze te herdenken. Den I3den dezer hield de afd. vScboouhoven en omstreken" alhier eene ver gadering in het koffiehuis van den heer A. J. Van den Bergh. Bij die gelegenheid hield de voorzitter eene lezing over het nut der vogels voor deu landbouw, naar aanleiding van het gunsug bekende werkje, getiteld: //Het eenige middel om bevrijd te worden van een drukkende belastiug." In een volgende vergadering hoopt men deze lezing voort te zetten. Jl. Maandag gaf Ridderkerks Mannenkoor vConcordia" een uitvoering in de zaal van den heer Van Zessen alhier. De jeug dige vereeniging gaf blijken van bijzonderen ijver eu een Hinken geest. Bij toeneinenden bloei en vooruitgang, die haar welmeenend wor den toegeweuscht, zal zij eenmaal een waardige plaats onder de Nederlandsche liedertafels kunnen innemen. Tot kerkvoogd by de Herv. ge meente is 11. Woensdag door notabelen herkozen de heer 8. Intveldt. Tot voorzitter van het college van Notabelen der iierv. gemeente is herkozen de heer D. Brussen en tot Secretaris werd ge kozen, in plaats van den heer H. P. Voorduin, de heer Mr. D. De Blocq vau Haersma Buma. By beschikking van den Miuister van Koloniën is de hoofdonderwijzer A. Schou ten alhier gesteld ter beschikking van den Gou verneur-generaal van Nederlanüsch ludië, om te worden benoemd tot onderwijzer derde klasse voor den dienst daar te lande. Letterkundige Bijeenkomsten. Uitvoe ringen van Muxieit- en Bederij kers- Gesels chap pen, ens. In de Nijmeegsche courant van 19 dezer lezen wij het volgende omtrent een te Nijmegen gegeven concert waarop zich onze Stadgenoote, Mevr. T., heelt doen hooren. In dit bericht wordt de woonplaats van Mevr. T. abusief als Utrecht opgegeven. Ook de heer Schepp, waarvan melding wordt gemaaktis hier, zooals men weet, geen vreemdeling. *17 dezer werd door de ijverige zorgen van bet Bestuur van het Departement Nijmegen der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen aan de talrijke léden en hunne dames weder een avond vol kunstgenot verschaft, in den vorm van een keurig concert. In de eerste plaats had het Zich de medewerking weten te verzekeren van eene dilettante, Mevrouw T. uit Utrecht, die welwillend aan het haar gedaan verzoek had voldaan, uit belangstelling in een instelling die in het algemeen zooveel goeds sticht, en die hier ter stede in het bijzonder zoo krachtig in liet belang vun het onderwijs werkt. Recht dankbaar zijn wij en zeker allen die bet voor recht hadden deze verdienstelijke dilettante in hare beide solo's voor viool te mogen hooren. Haar edel speldat van langdurige studie ge tuigt vereenigt alles in zich wat men gewoon is in meesters van den eersten rang te bewon deren ongewone vaardigheidnette stok voering en bovenal eene keurige voordracht, met ver mijding van alle «ffectbejag. Geen wonder das, dat na de Fantaisie militaire van Leonard en eene aau haar opgedragenonuitgegeven Sonate van Richard Holhet publiek vol bewondering over zulk een ongewoon talent, in luide toejui chingen zijn dank uitsprak, welken wij hier, stellig uit aller naain nogmaals herhalen. Door deu heer Scheppeen pianist yan groote verdienstenwerd de Rhapaodie Hongroise van Liszt meesterlijk voorgedragen, terwijl hij ook in de begeleiding van mevrouw T. een degelijk musicus bleek te zijnenz. Het departement Krimpen a/d Lek der .Maatschappij vTot Nut vau 't Al gemeen herdacht iu zijn laatste vergadering op 16 dezer zijn vijfentwintigjarig bestaan, het had besloten dit te tyeren met een feest, dat geheel een huishoudelijk karakter zou dra gen en, zonder eenige hulp van vreemden, alleen zou opgeluisterd worden door de medewerking van leden. De uitkomst heeft ten volle beant woord aan de verwachting. Na eene inleidende toespraak van den voorzitter, die in eene be schouwing trad van het menschel ijk leven, en de roeping der Maatschappij schetste om tot nut van deu mensch werkzaam te zij", werd de avond afwisselend doorgebracht met voor drachten van gedichten eu uitvoeringen van muziek en zangstukken, en besloteu met de opvoering van een tooneelstukje, getiteld. De Dorpsschool." F/en en ander deed de leden recht gezellig bij een zijn en een aangenamen indruk vau dezen avond meenemen. Tot eerelid van het Departemeut werd bij die gel- genheid benoemd de heer P. C. Geyl, mcde-opricbter van het Departement en de eenige die gedurende al die jaren lid gebleven is en daarenboven zich zeer verdienstelijk gemaakt hielt. Door de Rederijkerskamer #Voor uitgang" te Stolwijk werd op 18 Dec. eene openbare voorstelling gegeven, bestaande in bet opvoeren van vliet spreekuur van den Dokter^, #De profecy der starren" eu v Wie ben ik 't Al deze stukken werden goed afgespeeld. Op de laatste Nutsvergadcring van het Depart. Meerkerk c. a. te Ameide ge houden, vervulde de heer J. W. Van Maaneu uit Nieuw land, de spreekbeurt. De eigenschapp.n vau bet glas, zooals door schijnendheid, helderheid enz., overdrachtelijk ge bezigd, gaven den spreker ruime stol voor eene lezing, üp deuzelluen avond werd door den heer L. A. Van der Voort, uit Jaarsveld, eene kleine verhandeling van Laurillard, over Alchi mie, voorgedragen. Iu de gisteren avond te Oude water gehouden N utsvergadering traden als sprekers op de H H. A C. V an Aelst en R. V\ Haentjeus Dekker. WATERSCHAPS- EN POLDER-BERICHTEN. LI. Diuedag heeft de proefma- ling plaats gehad van het stoomgemaal van het waterschap t-nelrewaard en Z. Linschotenwelke goed geslaagd moet zijn. Iu 't koffiehuis ./De Roos" te Oudewater heeft daarop voor de daarbij beirokken personen een fliuer plaats gehad. w LANDBOU W-BERICHTEN Op Zomerzorg, bij Leiden, zal in Augustus a. s., van wege de afd. Leiden der I lollandscbe Maatschappij van Landbou|jeen l ntoonstelling van boter, kaas, bloemen, plan- te-u en vruchten worden gehouden. In de eergisteren te 's Hage ge houden algemeene vergadering der Holl. Maat schappij van Landbouw is tot lid van het Hoofdbestuur in plaats van den heer Van Es, van Melissant, met 122 van de 151 stemmen gekozen de heer J. Van der Breggen Az. te Waddinzveen. De schaden aan bevroren sui kerbieten tusschen Arkel en Meerkerk, hoe groot ook, wordt voor den verbouwer minder, daar de fabriek van Geldermalsem die schade voor hare rekening en de door haar gekochte suikerbieten alle in ontvangst neemt. De fabiiek te Ze venbergen weigert dit echter en nu worden de voer deze fabriek bestemde, door de vorst be schadigde suikerbieten voor veevoeder tegen f 1 en f 1,25 de kar verkocht. Het een en tweejarig rijsgewas In de Gorkumsche Avelinger., heeft door den strengen vorst veel geleden. Het jeugdige hout is door de zware ijsschol geknaki en tegen deu grond geslagen. Verscheidene stukken die duur waren verpacht, hebben ruim de helft aan hout verloren of het is weinig meer waard en kan alleen voor brandhoud gebruikt wordeu. Iu de laatste vier weken is de prqa der kaas f 1 per 50 KG. gestegen. Door de opkoopers wordt thans te Hoornaar en om streken f29 h f 30 besteed. De voorraad be gint echter sterk te verminderen; het wringen raakt gedaan. KERK- EN SCHOOI Ji1EU W 8. Beroepen te IJ 1st Ds. W. Van den Bytel, te Montfoort. Beroepen te Stads-kauaal (Gro ningen) Ds. A. Vau de Water te Meerkerk. Beroepen te Bergscheuhoek, Ds. B. A. Lasonder, te Oldebroek. - Bedankt voor Goudnaan, door ds. A. H. Den Boer, te Jaarveld. Te Berg-Ambacht zijn herkozen bij de Nad-Herv. Gemeente aldaarde Heeren G. Voorsluijs Jz. en W. Yerduijn Wz., tot kerkvoogden; A. Blanken Pz. en J. Verburg, tot notabelen. Tot notabelen zijn te Noordeloos gekozen de heeren F. Slob Fz. en G. Den Besten, in plaats van wijlen den heer W. De Jong Az. en van den heer B. Boden, die verzocht had niet meer iu aaumerking te komen. Te Schelluinen is tot Notabel gekozen de lieer Ew. de Kuijper Cz. Te Hoornaar zijn Herkozen als kerkvoogd de heer H. Bikker Hz. en als no tabelen de heeren A. Donk Jz. en P. W altaard. Te Nieuwpoort is als kerkvoogd herkozen de heer J. Gelderblom en als nota belen zijn herkozen de heeren A. Pierhagen en S. Benschop. Herbenoemd tot kerkvoogd te Berkenwoude de heer R. Broereu. iTot kerkvoogd bij de Hervormde gemeente te Stolwijk is herkozen de heer C. Dogterom en tot notabelen zijn herkozen de heeren C. Stoppelenburg Dz. en D. Delen. Bedankt voor het beroep naar de Chr. Geref. gemeente te Giesendamdoor Ds. G. A. Gezelle Meerburg, te Putterslioek. Tot pastoor te Vianen is be noemd de heer E. Geerdink, pastoor te An- gerloo bij Doesburg. Het achttal leden van het On derwijzersgezelschap te Gorinchem, die onlangs een afdeeling van het Ned. Onderw.-Genoot- schap heboen opgericht, is Zaterdag 1.1. belang rijk vermeerderd, daar in de vergadering beslo teu werd, dat het gezelschap een afdeeling van het genootschap zou uitmaken, zoodat de nieuwe afdeeling nu 20 leden, waarvan 4 dames, telt. De gemeenteraad van Groot- Ammers heeft het tractemeut van den hulp- ouderwijzer aldaar verhoogd met f75 en dus gebracht op f 500. De gemeenteraad te Krimpen a/d Lek heeil uiet algemeene stemmen benoemd tot 3en Hulponderwijzer aan de openbare school den heer W. Meijer. Voor de vacante hulponder wij- zersbetrekkiug aan de Openbare Scliool te Oude water heeft zich slechts één sollicitant aange meld, zijnde de heer H. Robberse te Nieuwer- A rustel. GEMENGDE BEBICHTEN. De zaak van Jut en zijn huis vrouw zal in de maand Februari e. k. voor het Gerechtshof te 's Hage worden behandeld. Het O. M. zal door deu advocaat-generaal van Maanen worden waargenomen. In de gevangenis te Rotterdam zal men blij zijn als Jut opgeruimd is. Hij wordt dag eu nacht door twee personen bewaakt, omdat hij herhaaldelijk jn vlagen van razernij verkeert, soms zoodanig, dat zes man hem nauwelijks bedwingen kunnen. Zijn vrouw moet zeer kalm zijn. Het volgende ongeval viel jl. Zaterdagavond in een huis aan den Schoon- hovensctien Kerkweg voor. Terwijl een der zonenmet heunepschillen bezig, aan den haard zat, alwaar een pot kokend water te vuur hing, viel een' zijde spek, waarvan het touw doorge slipt was, naar beneden, uit deu schoorsteen in den pot, zoodat de persoon al het kotende water over het lijf kreeg, eu zich allerdeerlykst brandde. Eerst na weken kan hij geheel van zijne brandwonden hersteld zijn. Wanneer wij letten op de bedrij vigheid, allerwege langs de Lek na het eindi gen van deu kortstondigen maar streugen win ter ontstaan; op de veelvuldige schepen, sleep en schroefbooten die de nvier bevaren, en dit vooral ter oorzake van de tijdelijke onbevaar baarheid van andere waterwegen; als wij letten op het vervoer van suikerbieten, hoepels, hout, riet, teen enz. naar de verschillende plaatsen van bestemming; wanneer wij den zalinvisscher zijnen zegen weder zien uitwerpen, hopende op zegen, dan zou men meenen, dat de schoone Lente reeds in 't land gekomen was. Maar zij is nog ver af. Wij ziju pas den herfst uit,en den winter ingetreden, die zich nog krachtig kan doen gelden. Intusscheu dan ken wij het zijnen tegenwoordigan goeden luim (dien men, zoo als wij aantoonden, uiet onge- brufkt voorbij laat gaan,) dat de nijverheid als herleeft, en de algemeene welvaart daardoor zeer wordt bevorderd. Dinsdag 11. werd ten huize van den heer O. J. Dekker te Groot-Ammers eene voorstelling gegeven door deu gunstig bekenden heer J. Bonefang, bestaande m goocbeltoereu, biologie, balanceeren enz. Een talrijk publiek woonde die voorstelling bij enwas de ver wachting er van bij velen reeds hoog gespan nen, de uitkomst overtrof die nog verre. Wij durven dus gerust den heer Bont fang by de liet hebbers van dergelijke voorstellingen aan bevelen. Omstreeks 4 uren in den namid dag van 11. Zaterdag bevond zich de huisvrouw van den machinist Egemaus te Gorinchem ge heel alleen op hare woonkamer. Toen zij de kachel oppookte moet, naar men vermoedt, eetiig vuur aan haar voorschoot hebben medegedeeld, met het ongelukkig gevolg, dat zij na eenige oogenblikken kin lichte laaie vlam stond. Op haar hulpgeschrei schoten eenige buren toe om haar te helpendoch te laat, zy was toen reeds zoo deerlijk aan verschillende ledematen gebrand, dat zij, hoewel er terstond geneeskundige hulp werd ingeroepen, Maandag-morgen is overleden. Onlangs had de landbouwer C. Van Wijngaarden, te Molenaarsgraaf, zijne por tefeuille inhoudende een bankbiljet van f 25 en een muntbiljet van f 10gesloten met een elastiekjeop_ de schoorsteenlijst gelegd. Een dag of wat laler vermiste hij uit d,ie porte feuille het bankbiljet en het muntbiljet. Onmid- delijk liet hij daarvan procefc-verbaal opmaken en verdacht zijne dienstmeid. Hij had goed geoor deeld want de ijverige veldwachter dier ge meente A. Oudenaarde, zette dadelijk zijne bakens zoo goed uitdat hij zeer spoedig te weten kwam, waar he^. rapieren geld besteed en ingewisseld was. De verdachte heeft haar misdaad reeds vol ledig bekend. Een oud vrijer, die voor eenige dagen te Londen overleed, heeft zijn vermogen van 6000 p. st. nagelaten aan de 3 dames, die hem indertijd blauwtjes hadden laten loopen. Als reden geeft hij op, dat hij aan deze dames voor een goed deel, zijn levensgeluk heeft te danken gehad. Dat de verlichting te Berken- wonde zoowel natuurlijk als geestelijkvoor uitgaat blijkt uit een gedaan voorstel in den gemeenteraadom de buurten met lantaarns te verlichten. De groote, afdrijvende, herstellende en koortsver drijvende eigenschappen der echte KINA-LAROCHE bevelen haar ernstig aan de Geneesheeren en zieken aan. Groote Gouden Medaille. Parijs. Gouda, 23 December. Kaas met vluggen handel aangevoerd werden 26 partijen; prys f 26 A 32 naar wicht en qual. Goeboter f 1,30 k 1,40, wei- dito f 1,20 k 1,30 per kilo. Vette varkens 29 k 32 ct., biggen voor Engeland 24 k 27 ct. per half kilo, magere dito f 7 A 20, vette schapen weinig ter markt met flauwen handel, nuch tere kalveren f 8 a 16t BURGERLIJKE STAND. Ingeschreven van 17 tot 24 Dec. 1875. Qiborkn Wilhelmina Adriana, ouders G. H. Pe tersen H. G. Ridderhof. Andries Joannes, ouders P. Verroen en H. De Jong. - Johanna Wilhelmina, ouders T. Van Der Maat en A. Pommer. Martha Maria, ouders A. Roos en N. Kok. Anna Elisabeth MariaAloanna, ouders C H. Hellegers en J.B.M.Verroen. Ovekledbn Levenloos kind M., ouders T. Van Der Maat en A. Pommer. L, G. Van den Bergh, oud 4 maanden. Nieuwjaarwensclien worden in het volg-end nommer opgenomen tegen 3/5 CENTS. Inzending tot Vrijdag-morgen. De Heer en Mevrouw van BERESTEIJN- Diemont betuigen hunnen hartelijken dank voor de vele blijken van belangstelling, bij hun huwelijk ondervonden. WEESP, den 22. December 1875. (8187) KAKSlERteGOUDA, mkasseert rechtstreeks alle BINNEN- en BUL TENLANDSCHE WISSELS; verantwoording DIREKT NA INKOMST. Geeft nauwkeurige mformatiën omtrent alle BINNEN- en BUITENLAN DSC HE HAN DELSHUIZEN. Koopten verkoopt EFFECTEN en COUPONS en controleert alle uitlöotbare fondsen. KANTOOR(8190> GOUWE.C, 234, naast de R.C. Kerk. KEIZERSTRAAT, Armeninricbting. OF* IVO. 14055, is gevallen bij H. 1\£. van O JE ESTVJC, Haven, naast de Israëlitische Kerk te Sohooa- hoven. (8195) CHIRU KGIJN-DENTISTE, DUBBELE BUURT, GOUDA, verwittigt, dat hij een NIEUWE VINDING heeft om in de meeste gevallen de hevigste Kiespijn te verwijderen, zonder de Tand of Kies te trekken. Verder gaat hij voort met liet INZETTEN van volgens de laatste Methodes op Geud, Zilver, Caoutchouc en ZUIGTANDEN, zonder haken of veeren, welke op het ziekelykste Tandvleesch geplaatst worden, zonder het uitnemen der oude wortels. AAN BE VEL.ING is onnopdig, daar hij vereerd wordt met het algemeen vertrouwen der Geneesheeren alhier en elders. Gedurende een tijdvak van 82 jaren mocht hij Schoonhoven wekelijks bezoeken, alwaar hij eiken Woensdag te spreken of te ontbieden ia by Mej. Wed. DEN HOED. (8172) Bij de REMONSTRA.NTSCHE G EMEENTE te Schoonhoven wordt gevruagd een bekwaam van den P.G., tegen een behoorlijk salaris. De GodsJienstoefeuingen hebben des Zondags slechts éénmaal in de veertien dagen plaats. Men ver- voege zicli bij den Heer A. C. BEK, ^9P^" kerstraat aldaar. (8182) In alle plaatse.i kunnefi solide BODEN geplaatst worden, tegen VAStO premie OU provisie, voor een gupstig werkende Maat schappij. Aanbiedingen franco, onder letter Z, bij VAN DORP Co., Achterburgwal, B, No. 158, te Amsterdam. (8189) Twee bekwame TIMMERMANS" KNECHTS gevraagd, tegen goed loon en ook des avonds kunnende werken aan knap binnenwerk, bij C. H. DE PATER te Schoonhoven. Uriaven franco. (8193) Mevrouw TROMP vraagt eene tegen 1 February. (8191) A. C. H.VAN SCHERPENZEEL TE SCHOON HOVEN verlangen TE KOOPEN een partijtje PAKHOOI. Opgave van prijs franco. (8196) Gevulde BANKET en gewone SAUCIJZEN, APPELBOLLEN, BOTER- BANKET enz. KOEK- en BANKETDAKKEK. SCHOONHOVEN, 24 December 1875. (8194) Franco door het geheele Land worden verzonden zeer net afgewerkt op glacé of dof karton, voor En daarbij cadeau een zeer net afgewerkte ALMANAK, do.r J. V.\N HEUVELEN, Boek- en Steenarukker, Goudschen Singel, 57, Rotterdam- NB. Postzegels worden in betaling aange nomen. (8185) maat, gekleurd en met goud, zijn in verschil lende prijzen verkrijgbaar in den Boekhandel van S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven. De Ondergeteekendedie het vorig Rp«n jaar moest lotenvoornemens zijnde een Plaatsvervanger te doen stellen, zoo werd zijn voogd door zekeren THIJSSEN te Breda, bediende van A. J. MOLLMANN te Arnhem, m zake het stellen van Plaatsvervangers bij de Nationale Militie, onophoudelijk vervolgd met aanbiedingen van lager prijs dan bij anderenzoodat hijdat eindeloos geplaag moede, besloot het hem voor gelegd siukje papier te onderteekenen, na vooraf de heilige en plechtige versekering van bedoelden THIJSSEN te hebben aangehoordlil deze woorden Indien de ori- gineele gezegelde actes ter teekening werden auii 'eboden, en hij wenschte niet te contrac teeren dan behoefde hij die actes niet te teeke nen, en de zaak werd als nietig be8ChOUWd, zonder eenige kosten. Daardoor als 't ware geprest, heeft hij als eerlijk en eenvoudig Landbouwer geteekend, doch onmiddelijk werd hij door eenige bekenden ge waarschuwd, zich aan dat kautoor niöt te ver trouwen, maar bij de voor soiled bekende Maat- sohappij Eendragt te gaanwelke dan ook zeer naar genoegen een Plaatsiervanger gele verd heeft. Doch wat gebeurt: Hij, wanende geheel van MOLlMANN af te zijn, ingevolge de afspraak, wordt hij door MOLLMANN aangemaand hem te betalen voor schade en kosten 1 800, zegge driehonderd Gulden, wat natuurlijk niet ge schiedde. Belanghebbenden ben ik bereid ten allen tijde persoonlijk die onbillijke handelwijze breeder mede te deelen, terwijl de rechterlijke uitspraak iu deze uordt tegemoet gezien.* L. VAN ASSELDONK. VEGHEL, Novsmber 1875. (8175)

Schoonhovensche Courant | 1875 | | pagina 2