ZONDAfij 6 EEBRUARL' ff*. 347. 1876. WEEKBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT. I IJSSEL”. 5 C19. 'ER, t inrigten nes voor z. BUITENLAND. Kamer-Kritiek. BINNENLAND. 5 7 aan i deu rijksdag. 100 66./, LOP/, Dew Courant wordt geregeld iederen Zaterdag-middag verzonden. Prys: voor Schoonhoven per drie maanden f 0,70. Franco per post door het geheels ryk 0,80. Het partij 5 5 5 5 4- t SCHOONHOVENSCH COURANT 95 925 L0P/, 77, 887, 20«/, H7/, 1027, 4674 911/, 15»/4 277, 5 5 6 7 5 6 6 6 6 5 H 3 3 5 5 5 5 315 359 5»7i. 581./., 637, 1637, 2857, '588 140 «u7. 95'/, Prijs der AdvertentieVan 1 tot 5 regels ƒ0,50. leden regel meer 0,10. Groote lettere naar plaatsruimte. Inten ding franco, en uiterlijk tot Zaterdags-toormiddags ten 10 ure. Alle biaaMalandiehe AdvertentiSn waarvan da plaaUiaf DRIE MAAL wordt opfefaran, worden •leohU TWEE MAAL in rekening gebracht. Advertentiën voor dit Blad uit Frankrijk en België worden uitsluitend aange nomen door de Hoeren G. L. DAUBE& Co. (E. EL8BAOH), Hue du Faubourg Most-, martro 81bu te Parijs. 28 Jas. Ö3"/,, 57.. 2»1/, 95‘/, 87.. '»7. 531-/,, 108 77 101 94 SP/, 97'/, 97./, (8343) iol 5 VEN. n. 1876. erna VVeiland en ouders J. Itjes- Hendncus, ou- jaren, weduwe de Januari-nonamers van Gids en Tijdspiegel eens den oudejaprs-avond in de huis kamers onzer liberale Kamerleden waren neder- gelegd, dan zouden daarmede twee feilentoouende vrienden zijn binnengekoinende Leidsche hoog- leeraar Mr. J. T. Buijs en de gemaskerde «Noorman.” Het aangezicht dezer beide publicisten, (van wier artikelen onze lezers waarschijnlijk wel hebben kennis genomen) was streng. Wanneer mi en dan een lach hunne lippen plooide, was het de lach van het sarcasme of de bijtende ironie. Hunne stemmen klonken scherp, waar schuwend, verwijtend, nu en dan bitter. Ook spraken deze tuchtmeesters niet binnen de muren der stille huiskamer of als duisterend in het vertrouweiijk gesprek. Meen, zij nepen het gausche publiek tot getuige. Zelfs ten aan- hooie van de vijanden hunner vrienden hebben zij hunne boetpiedikingen ondernomen. Die vijanden konden ervaren, dat zij voor geen ge breken blind zijn, al zijn de mannen die er door ontsierd worden, hunne geestverwanten. Zij heb ben gesproken uit liefde voor de waarheid, uit liefde voor de zaak die zij met hunne geest verwanten dituen en zonder zich te sloren aan de wSchadenlreude” welke hunne toespraken bij de luisterende vijanden mochten verwekken. Het ie hun euvel g.duid. Van iele liberale zijden heeft men hun hunne strengheid verwe ten, heelt men bet zoo al geen verraad de gemeenschappelijke zaak, 'dan toch eene on- verantwoordelijke en ongemotiveerde onvoorzich tigheid genoemd, dat zij zich ten aanhuore der tegenstanders aldus uitbeten over de eigen partij. Al die verwijtingen, heelt men hun toegevoegd, vooral in de «Stormschade” van Mr. Buys nog opgesierd met eeuige complimentjes aan tiet adres van den Minister Heemskerk en zijne ambtgeuooten, heoben in het vijandelijk kamp vreugdevuren doen ontsteken: de overmoed zal er toenemen, en terwijl het aanzien der hberale partij bij het groote publiek dat de beide tijd schriftartikelen las, merkbaar zal zijn gedaald, zijn, ingeval van strijd, de kansen der anti liberalen op de overwinning meer gerezen, dan hun sinds lang te beurt viel. Het zoude ons leed doenzoo de gevoelig heid voor de verwijtingen der heeren Buijs en Moorman algemeen «as. Tegen zulk een kwalijk nemen moeten wij waarschuwen in* het belang der liberale partij zelve. De bedoelde publicisten hebben, hoe streng ook, eeh in menig opzicht uitnemend werk verricht en de liberale partij zal wel doenwanneer zij ter wille der waarheid en ter wille van hare eigen belangende ge gronde terechtwijzingen loyaal aan ree uit, de een zijdigheid hier en daar met te bieed uitmeet en van aloude aan het werk der genezing harer eigen onloochenbare kwalen krachtig aanvaardt. ■‘7.. pal. 62 cl.; 11,00; Scha- ^oor Londes ide qua! f 72. municatie te weinig vee teenng is op ter voor het Hetgeen er He 126 kilo Voor En ds., minde- f20 tot 40 rd. NOJTEN “"’pC. 4 3 4 8 3 3 8 3 6. 5 5 5 0. 5 0. 5 n. 4J 9. 4 3 5 5 5 aan de onvergeeflijke lichtvaardigheid, waar mede eenmaal een der liberale Kamerleden, nis uit tartende, der Regeering toevoegde, dat zij op hire hoede moest wezen, dat de liberale partij tot regeeren volkomen in slaat was, iets dat eenvoudig eene onwaarheid behelsde. is duidelijk gebleken, dat. de liberale van haar juiste rol geen besef had. Zij wist, zij koude welen, niets te kunnen doen, dan te controleren, en zij critiseerde en viel aan alsof zij Wen Minister van Binnenlandsche Zaken, misschien zijne ambtgenooten met hem, wilde verwijderen en - want dat moest er wel op volgen vervangen. Die onzekerheid, die dubbelzinnigheid in de opvatting van hare roeping was de oorzaak van alles en daaraan baar gedrag volkomen te wijten. Er valt te, controleeren. De tegenwoordige Regeenng heeft eeuige neiging naar den clen- cajen kant, althans zij kan nog niet als zuiver anti-clericaal vertrouwd worden. Welnu, de li berale meerderheid is sterk genoeg om haar m de zuivere richting te dringen. Dat is hare hoofdtaak. Maar om deze te vervullen, moet zij optreden met waardigheid en oprechtheid, moet zij de groote quaestién waarin de rechten van den modernen staat tegenover de begeerten der kerk te' handhaven zijn, noemen, noemen zonder omwegen, noemen in woorden waaruit hare onverzettelijkheid even krachtig spreekt als de ernst harer overtuiging. De heeren Buijs en Moorman hebben inder daad de wonde plek gewezen. Laten wij ous nu niet weder verdiepen in de vraag, of zij in alle bijzonderheden gelijk of ongelijk hebben gehad. In de hoofdzaak zijn hunne vertoogen onwederlegbaar. Al die kritieken op hunne kritiek bevordert slechts op nieuw de verdeeld heid, die reeds lang genoeg aanhoudt. Liever de handen aan den arbeid geslagen. Liever ous best gedaan om elkaar te verstaan, met elkaar te overleggen, elkaar te waardeeren, el kaar iets te gunnen, elkaar voor te bereiden tot den dag der regeenug, elkaar op te wek ken tot eene eerlijke, grootmoedige coutrolee- nng der Regeenug van het oogenblik, en te zoekeu, ernstig te zoeken naar de mannen die de lieden der partij kunnen zijn, om, zoo zij gevonden zijn, hen als zoodamgen te erkennen, te huldigen en te steunen. Moge dan Januari 1876 eenmaal de maand zijn eener goede herinnering. Te Londen zijn berichten ontvan gen omtrent een in Indië dreigenden opstand, met ver van dë streken waar de Prins van Wales tegenwoordig vertoeft. Er is sprake van dat de Prins van Wales, op zijn terugreis uit Indië, een bezoek zal brengen aan de vesting Gibraltar, waar men reeus groote toebereids'len maakt voor zijn ontvangst. U. a. wil men, ter herin nering aau dit bezoek, een gedenkzuil oprichten met een borstbeeld van oen Pruis. De Oosten rijksch-Hongaarsche Monarchie, maar met name het eigenlijke Hon garije, heelt een groot’ verlies geleden door het overlyden van den edelen Frans Deak, den be kenden patriot. Omringd door zijne bloedver wanten en een aantal vrienden, heeft hij Zater dag, na een langdurig lijden, deu laatslen adem uitgeblazen. Erans Deak was den 17den October 1803 uit een oud Hongaarscb geslacht te Kehida ge boren. Ma zijne rechtsgeleerde studiën te hebben volbracht, wijdde hij zich aan de openbare be langen van zijn vaderland en ijverde met kracht voor liberale hervormingen, in 1832 tot lid van den landdag gekozen, bepleitte hij met warmte de afschaffing uer onrechtvaardigheden van het feodale stelsel. Ma de gebeurtenissen van 1848 tot minister van justitie benoemd, wijlde Deak zich geheel aan ue reorganisatie der rechtspleging. In 't ka binet slemue hij altijd met de gematigden voor eene vredelievende vereffening uer geschillen met Oostenrijk. Toen Kossuth in September 1848 het roer in handen nam, legde Deak zijne por tefeuille neder, maar bleef did van deu rijksdag. owas de onvermijde lijkheid van het optreden en aanblijven der tegenwoordige Regeenug. Aan bekwaamheid ontbrak het deze allerminst. Regeerkracht be zat zij in hooge male en het gezag was bij haar, naar den eiseh, m vaste handen. Menig vraagstuk van wetgeving, sinds lang onopgelost, koude en wilde zij tot beslissing brengen. Wat vloeide hieruit voort Mr. Kappeyue heeft eens het liberaal parle- menlair beirid aldus gelormuieerd conttoteeren thans, gouverneeren straks. e Twee plichten dus rusten op de liberale meer derheid. Het straks was nog met aangebroken, maar moest worden voorbereid. Men leefde in het h thans” en moest dus controleerenscherp maar met die waardigheid welke eene gruole politieke partij past. Haar optreden in deu laatsten politieleen veld tocht moest dusom aan den eisch der ge schetste omstandigheden te voldoen, het karak ter vertoonen van eensgezindheid en waardigheid in de contró.e, van vasten wil om de grond slagen te Irgge.i voor het regeeren van later. Eu wat is er van gekomen f Zonder orde of afspraak hebben allerlei sprekeis allerlei grieven tegen de Regeenng bij gebracht, tot de kleingeestigste toe, die uit de bewaarplaatsen werdgn opgerakeld. Kwam het op stemmen aan, dan was er van meerder heid geen spöot en-'.twij behoeven slechts te herinneren aan de vijf of zes vruchteloze stem mingen in zake de .Rijnspoorweg quaeslie, om ten beeld in de gedachten terug te brengen, dat het gedrag der liberale meerderheid het scherpst van allen toekent. Voeg daarbij den on behaag! y ken, weinig parlementairen, tegenover eene Regeenug nu en dan ongepasten vorm waarin de grieven werden geuit. Denk verder I 8. W. 1ST. VAN NOOTEN, Uitgaven. --T-B Eén ding moet men ook niet vergeten. Het' kan waar wezen, dat de tegenpartij uit de twee tijdschriftartikelen munt wil slaan. Op het oogen- bhk is daaraan geen gevaar vwbojiden en aller minst mag aan de beide heeren worden verwe ten, dat zij die tegenpartij de kaarten in handen spelen. Zoodanig bezwaar zoude kunnen gelden, wannier de verkiezingen in aantocht waren. In zulke oogenblikken moeten alle grieven tegen de eigen geestverwanten worden ter zijde gesteld voor de alleen machtgevende eensgezindheid. Ver keerden wij in zulk een tijdperk stellig zouden de heeren Buijs en Noorman hebben gezwegen. Mtaar die tijd is er niet. Wij verkeeren in zoover in een periode voor zelfonderzoek en zelfverbe tering uitstekend geschikt. Maken de liberalen zich dien tijd ten nuttedan zullen zijin Juni 1877 eensgezinddankbaar zijn voor de lessen in Januari 1876 ontvangen. Wat is het groote verwijt tot de liberale leden der Tweede Kamer gericht Gemis aan inzicht in hun eigen zwakheidgemis aan door zicht in de politieke omstandigheden waarmede- moest worden gerekend gemis aan besef van de waardigheid eener politieke partij en van den eerbied dien men aan de Regeering ver schuldigd is, kleingeestigheid in hunne opposi- tieveronachtzaming der parlementaire vormen. De feilen waarmede de liberalen hadden reke ning te houden waren duidelijkvoor ieder waar te nemen. De liberale partij zelve was in de laatste jaren gebleken tegenover de zware regeeri.-igstaak machteloos te zijn. Gemis aan leiding, aan inwendige organisatie en tucht, verdeeldheid van inzichten r persoonlijke naijver en vijandschap hadden de partij alle aanspraken om regeerings- partij te wezendoen verliezen. Aan de mi nisters uit haar midden waren doqr de vrienden zei ven de teugels van het bewind uit ue banden geslagen. Al die redenen 'van desorganisatie waren nog verre van weggenomen en al hadden de laatste verkiezingen aan de liberalen de meer derheid verschaft in het parlementvan verkie zingen alleen kan men geeue regeerkracht ont- leenen. Bovendien die parlementaire meerderheid zelve, zij was met een enkel cijfer uit te drukken, iedere ziekte iedere alwezigheid van zeer enkele leden konde bij de beslissing der gewichtigste quaestiën de meerderheid m minderheid ver anderen. Een derde omstandigheid lijkheid van het optreden 7 7 3 5 7 6 3 3 schil f 23 1 f 9 a 10, goe- ct. per half 26 a 29 ct., 8lammeren ter half kilo; aardappelen wrs f 2,50 a 1,80, appelen ectol.; eieren ggen handel; fö a 31, natr 1,55 per kilo. 3or Engeland 7 a 20, nuch- gevoerd: 960 n, 9 nuch- en 201 var- Later werd Deak naar Weenen geroepen, om ge hoord te worden over de reorganisatie van ’t land. Maar hij weigerde, daar het gedrag der Oostenrijksche regeering te eenenmale met zijn beginselen in strijd was. Toen in 1860 Deak voor de tweede maal naar VVeenen werd geroepen, gaf hij toe. Hij nam deel aan de onderbande- hngen over de hervormingen en onderscheidde zich daarbij steeds door zijne gematigdheid. Welk aandeel Deak genomen heeft aan de belangrijke geoeuitenissen na 1866, ligt nog versch in *t geheugen. Hij is de eigenlijke schepper geweest van ’t Oostenrijksch-Hongaarsch vergelyk van 1367. Zijne landgenooten droegen hem op de handen. «De oude heer” en «de wijze des volk»’* waren de namen, waarmede hij gewoonlijk ge noemd werd. Door zijn eenvoudige levenswijze, zijn eerlijk karakter, zijn onverzettelijke stand vastigheid, doet hij vaak denken aan de groote mannen der klassieke oudheid. Sedert eenigen tijd nam Deak niet meer per soonlijk deel aan de openbare zaken, maar grodt was nog altijd de invloed, dien hij oefende, en de DeaK-partij, gelyk in Hongarije de gematig den genoemd worden, zal zijn verlies zeker zeer diep voelen. De Keizer van Oostenrijk gaf in een schrijven zijne deelneming te kennen in bet overlijden van Deak en de Keizerin bracht te Pesth een bezoek aan zijn stoffelijk overschot en legde een fraaien bloemkrans op het praal bed neder. De plechtigheid bij de begrafenis was eene indrukwekkende manifestatie ter eere van den overledene. De Aartsnertog Jozef, de Aartshertogin Clotilde, de adjudant-generaal des Keizersbaron Mandellalle voorname ingeze tenen en een aantal deputation namen daaraan deel. De heer Ghyezy, president van het Huis van afgevaardigdenmeld eene treffende lijkrede. Volgens een depêche uit Berlijn heeft de Russische Regeenng den Sultan ge waarschuwd niet aan zijn voornemen om Monte negro den oorlog te verklaren gevolg te geven. Een andere depêche uit Berlijn berichtdat de Bondsraad het voorstel heeft aangenomen tot intrekking van het besluit, betreffende het verbod van den uilvoer van paarden. Al wederom heeft de Spaansche Regeering aan de Mogendheden doen weten dat binnen een week ui tien dagen de C irlisti* sche opstand gedempt zal wezen. Dan zullen weer troepen be chikbaar worden voor Cuba. Een hevige storm heeft, volgens berichten uit New-ïork van 2 Febr., aan de kust van den Ailantischen Oceaan gewoed. De ge meenschap tusscheu New York en Wasmngton is lijdelijk verbroken. Torenspitsen en daken zijn vermeld. Le verwoesting is enorm. Wanneer onze liberale leden der 2de Kamer reeds op d^n oudejaarsavond de Januari-nom- mers van Gids en Tijdspiegel op hun schrijf tafel hadden kunnen vinden, zouden zij inder daad eene goede lectuur voor dien «dag der boetedoening” gehad hebben. Geen avond meer bestemd voor het terugzien op de tekortkomingen, die achter ons liggen. De zelfverwijten zijn den Sisten December zoo aan de orde en Zi'O algemeen, dat men als van zelf ook veel minder gevoelig is voor de ver wijtingen van anderen. «Vrienden die feilen toonen” zijn, in strijd met Van Alphen’s leer, zelden welkom. Maar de dag waarop zij hun bezoek toch nog het best kunnen wagen is de oudejaarsavond. Zij vinden ons dan ietwat in de stemming van een boeteling en omdat wij weten, dat zij zelven op dien dag ook hunne eigen penitentiën verrichten, willen wij ze wel verdragen. Welnu, zoo Z. M. heeft benoemd tot rechter in de Arrond.-rechtbauk te ’s Gravenhage, Mr. J. C. E. Baron Van Lijnden, rechter in de Arrond.-rechtbauk te Rotterdam. Bij Kou. besluit zijn opgeheven de ontvangkantoren der dir. belastingen en ac- cijnsen te U root-A miners c.a. en te Meerkerk c.a., zooals die thans bestaan; de gem. Streef kerk, Brandwijk en Molenaarsgraaf toegevoegd aan het kantoor der dir. bel. en acc. te Albiasscrdam c.a., onder voortdurend beheer van den tegenwoordigen titularis, den heer J. Neiszen; de gem. Leer broek en Nieuw land toegevoegd aan het kan toor der dir. bel. eu acc. te Leerdam o. a., onder voortdurend beheer van den tegeuw. titul. B. C. Wildrik; is mgesteld een kantoor der dir. bel. en acc. te Ameide, behooreude onder de coutróle Gorinchem, en bevattende de gemeenten Ameide, Meerkerk, Tienhoven, Lmgerak, Nieuw- poort, Gruot-Ainmers,Uitoland,Goudriaun, Nyor- deloos en Hoog-Blokland; en is U. C. Ezaito d’Alinaras, thans ontvanger der dir. bel. en acc, te iVleerkerk c. a., benoemd tot ontvanger der- zeilde middelen te Ameide c. a. Z. M. heeft pensioen verleend, ten laste van den Staat, aan W. Van Giessen, ge wezen njksveidwachter te Viauen, ten bedrage van f löÖ ’sjaars. Men verneemt, dat voor de Spoor- weglijn LeidenWoerden het station in laatst genoemde gemeente zoo uitgebreid en vergroot

Schoonhovensche Courant | 1876 | | pagina 1