KÜNSTTANDËNen gebitten Timmermansknecht „f Leerling, ADVERT ENT IËN. CHEMISCHE MESTSTOFFEN MINERALE GUANO. f 16,50 per 100 Kilo. J. VERBAAN te Ammerstol. op Colodion Basis S. SON, Lamsteeg, Rotterdam. ZADELMAKERIJ L. BREEVELÜ. Openbare Vcrkooping. EEN WEIKAMP hooikamp OTTOLiAND, SMIDSKNECHT/ GEVRAAGD EEN TIMMERMANSKNECHT, RIETDEKKERSKNECHT, KRUI WAGENMAKER WAGENMAKERSKNECHT, FABRIEK „DE HOLLANDSCHE USSEL". DE JONCH Cle. te OU BEWATER, Stoom- en andere Werktuigen, PILLEN-HOLLOWAY. RELLSTAB, 1812. al wordeu, dat het voor beide lijnen in ge bruik zal genomen kunnen worden. Bij het door den Minister van Jus- titie aan den Raad van State ingezonden wets ontwerp wordt, naar wij vernemen, de opheffing van elf arroudisuraents-rechtbanken voorgesteld, waaronder die te Leiden, Brielle en Gorinchem. Dr. A. Kuyper, lid der Tweede Ka mer, wiens gezondheidstoestand in den laatsten tijd te wenschen overliet, heeft, op raad van zijn geneesheer, voor eenigen tijd het land verlaten om in zuidelijker streken herstel van krachten te zoeken. Het Haagsche Dagblad bericht, dat de on gesteldheid van Dr. Kuiper bestaat in zenuw lijden door overspanning te weeg gebracht. Op de werf «de Hoop", van den Heer C. Van der Giessen te Krimpen a/d IJsel (Stormpolder) is de kiel gelegd voor eene te bouwen ijzeren schroefstoomboot, genaamd «Stad Gouda", voor rekening van de Heeren Jan Rut en Co. te Rotterdam, bestemd voor deu be- staauden dienst tusschen Gouda en Rotterdam vice versa. De 'boot wordt ingericht tot ver voer van passagiersgoederen en vee. De ma chine van 16 paarden kracht wordt vervaardigd aan de fabriek van de Heeren Burgerhout en Kraak te Rotterdam. De loting voor de Nationale Militie 111 het kanton Gorinchem zal aldaar den 22 dezer op bet stadhuis plants hebben. De directeur en directrice der werkinrichting te Leerdam zijn benoemd tot binnen-vader en binnen-moeder in het JSvaug. Luthersch Weeshuis te Utrecht. DeGemeenterandvan Harderwijk heeft besloten de uachtwachts af te schaffen en hen te vervangen door drie agenten van politie, waarvan een met den rang van hoofd agent. Door de politie te Gorinchem is dezer dagen een kunstig vervaardigde valsche rijksdaalder in beslag genomenvoorzien van het gewone raudschnft, de beeltenis van Koning Willem HL eu het jaartal lb71. Het valsche geldstuk bestaat uit een looJeu schijf, waarop aan weerszijden het wapen en het borstbeeld zijn aangebracht in eene dunne laag zilver, op meesterlijke wijze, zoodat voor het ongewapend oog de kunstbewerking bijua geheel ouzicht- baar is. Om een denkbeeld te geven van den grooten omvang der kaarsenindustrie te Gouda, stekken de volgende cijfers. In de steanue-kaarseulabnek aldaar werd ïu 1875 ver bruikt 7,258,727 kilo grondstof, ter waarde van f 3,629,000. Deze werden verwerkt door 187 mannen en jongens en 287 vrouwen en meisjes, te zamen 474, aan wie een werkloou werd uit betaald van f 15U,UO0. Aan pakpapier en etiem ses (kaarseudoozen) werd besleed f lOU.OUÜ, aan kistjes ter verpakking f 1UU,00U eu aau pitten f 85,000. Naby Bergstoep hebben in de vorige week herhaaldelijk door den Spoorweg ingenieur A. De Masy metingen en peilingen der rivier plaats gehadmet het oog op eene eventueele spooiwtgbrug voor de outworpen spoorlijn Gouda-Dororecht. Op het hulp-postkantoor Kin derdijk zijn in het jaar 1875 aangekomen en verzouden aau brieven, bneikaarteu en druk werken etc. 88756 stuks. Het verzoek van de teeken-ver- eenigiug zrHelp u zelveu" te Lek^erkerk, ge richt aau den raad dier gemeente, om het school lokaal eeuige uren in de week te haier be schikking te hebben, is afgewezen. Het proces tusschen de heeren Albregt Van Ollefen en de heeren Legras en Van Zuyieu, toonveldirecteuren te Rotterdam, is bij minnelijke schikking geëindigd. •—Naar men verneemt is de heer Job. W. Wensink te Gouda benoemd tot Stads- muziekonderwijzer eu organist te Fraueker. - Omtrent de hardglasfabnek te Leerdam wordt bericht, dat aau de depóts reeds eeuige artikelen verzouden zijn, nl. gaslampen glazen in twee soorten en verder aschuakjes, taarteuschotelijes eu flesscheiibakjes in verschil lende kleureu. De lste soort lampenglazen wor deu verkocht voor 60 cents, de 2de soort voor 45 ceuts per stuk. De heer Dr. I. Hooykaas, predi kant bij de Remouslrantsche gemeen ie te Rot- derdatn, is door den gemeenteraad te Amster dam benoemd tot hoogleraar in de Oosterscne letteren aau het Athenaeum illusire aldaar, ter vervanging van deu naar Leidcu vertrekkeuden hoogleeraar Dr. H. Oort. Ook te Berg-Ambacht worden door den Hooldouuerwijzer gelden ingezameld ten behoeve van het rampspoedige onderwijzers gezin te Keetengemeente (Jappelle. Aanvan kelijk slagen deze pogingen zeer naar wensch 1 Het hoolubestuur der Vereeni- ging voor Lykenverbraudiug heelt een adres aau de regeenug eu aan de Blaten-Genei aal in ge reedheid gebracht, om bij de wel de verbranding toe te laten. Dit adres zal eerstdaags zijn be stemming bereiken. De heer A. A. Vorsterman Van Oyeu te Maastricht, heeft aan de commissie in zake de erfenis De Gruyter zijn hulp toege zegd tot het sameustelleu van een volledige genealogie van het geslacht De Gruyter. Woensdag werd aau dr. G. J. Tel- jer te Jutfaas, wien met ingang van 1 Januari jl., op zyn verzoex, na 51 jarigen dienst als plaat selijk geneesheer, op de meest eervolle wijze ont slag was verleend, een bewijs van buide door deu raad dier gemeente aangeboden, bestaande in een gouden eereblijk, waarop aan de voorzijde een esculaap (liet zinnebeeld der geneeskunde) mei het inschrift: //Het gemeentebestuur van Jut faas aau dr. G. J. Teljer," terwijl aan de keer zijde het wapenschild dezer ge i. een te is aange bracht met de jaarlallen 18241875. In de Lek onder Lekkerkerk is 11. Woensdag een aanvang gemaakt met het op breken van het ijs, door middel van de rader boot «Nieuwesluis". Te Ouderkerk a/d IJsel is de hoofdelijke omslag dit jaar van f 40UO op f ÖOÜU gebracht, terwijl er ook eene belasting op de houden zal worden ingevoerd. De rechtbank te Rotterdam heeft deu zaakwaarnemer van Wijk veioordi-eld tot vier jaren gevangenisstraf, dree boeten van f 25 en 10 jaar ontzetting der rechtengenoemd in art. 8 der wet 1854. Te Amsterdam heeft zich eene commissie gevormd tot oprichting van eene han- delstelegraafmaatschappij, tin doel hebbende een directe verbinding tusscuen Amsterdam en Rot terdam eu tevens het tot stand biengen van ge meenschap tusscuen de veracht lende bijzondere kantoren en inrichtingen in beide steden onder ling. Ook zullen de lijnen dezer Maatschappij rechtstreeks aan do Rijkslijueu aau-luiten. De Leerdam8che boot heeft Maandag haar gewonen dienst, hervat, maar de vu&rt op het Zcderik-kanaal u nog met her opend. De stoomboot Gorincbflf- Viancu heeft te vergeefs beproefd laatstgenoemde plaals Ie bereiken. De reclitstreeksclie gemeenschap tus schen Utrecht en Gorinchem 19 nu, sedert de buitenwateren weer bevaarbaar zijn, geheel ver- brukeu, daar de de diligence van Van Geud en Loos met meer rijdt. Gisteren zijn de uit Atcbin te- rugkeerende mariniers te Nieuwediep aangekomen eu feestelijk ontvangen. De str jders werden op de Kj ka werf in carré opgesteld en door den Schout bij Nacht verwelkomd. Daarop volgde uitdeelmg der medailles. De troepen defileer den daarna voor de autoriteiten, eu werden aan een rijk voorzieneu feestdisch geuoodigd. Daar heersciite een unovertreffëlijke orde. De Schout bij nacht stelde een feestdronk in, uit den beker, weikeu Jonkheer Spreugler, bij den schiet wedstrijd iu )872, op het Loo, uit handen des Kuuings ontving. De zangvereemgmg Cecilia zong eerst deu strijders op verdienstelijke wijze een welkomstgroet toe. Alloop van Publieke Voricoopingen van Onroerende Goaaeren. Op deu 29 Jan. 11. is door notaris Vonck ie Streefkerk geveild en afgeslagen een huis met tuin en vtrder aauhoong land te Streefkerk, voor de som vau f 2575, De te Nieuw-Lekkerland door de notarissen Van Noorden en Vouck in veiling gebrachte woning met de ongeveer daarbij be- hooreude 3'/s bunder land ia ingezet eu ver hoogd op f SÜü5. o STADSNIEUWS. Schoonhoven, 5 Februari. Tot leden der .Plaatselijke Schoolcommissie zijn eergisteren door den ge meenteraad benoemd de heeren: H. T. Vau den Braak, G. Greup, A. W. Lazonder en J. A. Smits. Naar wij vernemen h eft de heer G. Greup deze benoeming niet aangenomen. Door den gemeenteraad is be noemd tot hulponderwijzer op de school voor gew. lager onderwijs de heer C. Kok op eene jaarwedde van f 6UÜ. De gemeenteraad heeft besloten de jaarwedde van den heer J. M. Kosten, hulp onderwijzer op de schooi voor gew. lager ou derwijs, te verlioogen met f 50, en alzoo te brengen op 1 6uli s jaars, gerekend te zijn in gegaan op 1 Jan. Iö7ö. Aau H. Boer is door den raad vergunning verleend, om op den door hem van de gemeente gehuurdeu gemeentegrond eene koltuauu te bouwen. De N ij verheids-vereeniging voor Goud- eu Zilversmeden alhier heelt dd. 28 Jan. 11. a.iu deu Minister van Financiën een adres gezonden, hetwelk het navolgende behelst //Dat iu hare vergaderingeu bij herhaling de opmerking werd gemaakt dat pletwerktuigeu of pleimoleus (tubriekwerktuigen) in geb.uikop fabrieken vuor goud eu zilver, waarvan bij in voer iu hel Rijk 1 °/0 ver.-chulüigd is naar de wet van 15 Augustus 1862 Stbl. No. 170, eu hoewel als zooJauig gedtclareeid zijnde, door do ambtenaren worden aangemerkt te zijn, en gelijk gesteld met gereedschappen waarvau het invoeirecut bedraagt bu/0. Laatstelijk bleek dit bij den ïuvoer van een pletworktuig of pletiuo- leu te Rotterdam. Genoemde Vereeniging heelt gemeend deze, naar hare zeer bescheiden mee- mug, onjuiste tanetleenngaan het beslissead oorueel van Uwe Lxc. te moeten ouderwerpeu zich vleiende dat nel Uwe Lxc. zal mogeu oë- Hagen na het desbelrelleud eu geweuscht onder zoek zoodauigj voorschrillen te geven, als welxe m het belang van het recut eu de billijkheid door Uwe Lxcell. zullen worden uoodig geacht. Tan genoemde werktuigen Reeft zij de eer Uwer Sxcell. hiernevens beleefdelijk schetsteekeningen lan te bieden." De loting voor de Nationale Mi- .itic zal in deze gemeente plaats hebben op Donderdag 24 Februari e. k. De lotelmgen uit Krimpen a/d Lek zullen loten 's morgens te 10 ureuoit Lekkerkerk te 10l/auit Berg- Ambacht te lD/ai uit Ammerstol te 121/* en uit Schoonhoven te 121/, uren. Voor de loting voor de N. Mi litie, zijn dit jaar iu deze gemeente 18 lote- lingen ingeschreven. De overtocht over de Lek ge schiedt voortdurend per «chietschouw. Het water was gisteren te 8 uren 's morgens 1 m. 16 c. en heden morgen ten 8 ure l m. 26 c., "met geregelden eb eu vloed. De Raad dezer gemeente heeft besloten het adres door Burg. en Weth. van Amsterdam, Rotterdam, 's 11 age en Utrecht in zake hei zegelrecht voor de registers van den Burgerlijken Staui te ondersteunen. De heer C. J. F. van den Braak heeft voor de betrekking van Voorzitter der vereeuigmg «fot bijstand iu nood" alhier be dankt. In don nacht van Zondag op Maandag 11. had alhier eene ontzettende gebeur tenis plaats. De het-r G., een bovenhuis van den schilder en winkelier P. T., op de Westbaven tegenover het sta-1huisbewonende had zich Zoudag-avoud op de canapé te rusten gelegd' en schijnt des nachts te ongeveer twee uren wakker geworden, een brandend petroleum-uacht- lampjedat nabij genoemde canapé stond te hebben omvergeworpen zoodat zich de petro leum aau zijne kleederen mededeelde en deze iu brand vlogeu. Het mocht hemofschoon hij daartoe moeite deed, met geluluea het vuur te beteugelen. De vlam wakkerde om zijn lichaam al meer eu meer aau. In vertwijfeliug trachtte hij van de straat hulp m te roepen, maar de dienstdoende nachtwachtendie later wel ver klaarden «iets" gezien te hebbenschenen het niet noodig te vinden de zaak te onderzoeken en gingen huns weegs. Eindelijk nadat hij ook in een acuiervertrek rumoer had gemaakt, daagde bijstand van de zijde vau zijn onderbuur man T. opdiezoodra hij bemerkte dat er onraad was, ttr hulpe snelde. De vlam had inmi idels ook het lichaam aangetast en vreeselijk wus de aanblik vau deu balt verbranden halt verkoolden man. Toch was er nog leven in hem. Men zond oin een doctordie weldra bij de hand was, doch het was onmogelijk den ongelukkige te redden. Hij leefde nog tot ougeveer half zeven ureuen overleed toen op zoo schrikkelijke wijze. Zonderling is hetdat er op de kamers zoo weinig sporen zijn te viudeudat de vlam zich aan andere voorwer pen heeft medegedeeld. De twee hierboveii be doelde nachtwachts zijn door deü Bargem» ester, Huold van politie, uit hunne betrekking ont slagen. Eergisteren-morgen iseen man iu de Haveusloot gevallen en door twee vrou wen gered. WATERSCÜAP3- EN POLDER-BERICHTEN. In de vergadering van Hoofd ingelanden van het Hoogheemraadschap de Al- blasserwa ird met Arkei beneden de Zouwe, den 8. dezer te Gorinchem gehouden, is met 29 van dé 80 stemmen tot Voorzitter benoemd ije heer F. H. Yon Lindern te Alblasserdam. Bij het opmaken eener voordracht van drie cau- didaten aan Z. M. den Kouiug ter benoeming van een Dijkgraaf, iu de plaats vau den perio diek aftredeiideu heer A. H. Vun Tieuhoveu te Gorinchem, werden allen bij eerste stemming gekozen; de heeren A. H. Van Tieuhoveu als eerste caudidaat met 80, W. U, M. Begram van Jdarsveld, als tweede caudidaat niet 29 en A. P. H. A. De Kleiju ais derde caudidaat met 29 stammen. Deze voordracht is bereids aan Z. M. ter benoeming opgezonden. LANDB0 U W-BERi CHTEN. Tot bestuursleden der afdeeling Viauen eu omstreken van de Hoil. Maatschappij van Landbouw zijn in de op 27 Jau. 11. te Vianeu gehouden vergadenug herkozen de hee- ren S. 'loom eu J. Bierk Cz. Het getal leden der afdeeling bedraagt thans 112. Do vol gende vergadering zal iu April te Leerbroek plaats hebben. De Tuin-bouwvereeuiging teLun- teren (Gelderland) heelt eene tentoonstelling uitgeschreven van appelen uit pitten gekweekt. Eeu prijs van f 1000 is uitgeloofd voor den inzender (Nederlander) der 2b beste appels. De Lunterscue Vereeniging verwacht vau dieu maatregel de aanwinst van vele schooue, gezonde en deugdzame soorten, de thaus bestaande verre overtredende, eu in de tweede plaats: de aau- plautiug van duizeudeu vrucbiboomeu, op plaat- seu die thans ledig en nutteloos liggen. Dinsdag 11. zijn te Scüelluiuen publiek verhuurd eeuige perceelen bouwland te gen ruim 50 cis. de Rijul. roede of tegen 1 858 per hectare. Van 26 Dec. tot 22 Jan. zijn door longziekte aa-igelasl 28d rundereu, als in Zuid- Hollaud 188, N.-Hollaud 3, Utrecht 12, Fries- laud 83. Gedurende de afgeloopen week zijn in de provincie Utrecht gevallen van long ziekte voorgekomen, in Benschop «n Lopik, al" waar in iedere dier gemeenten 2 runderen ten gevolge dier ziekte ziju onteigend en afgemaakt. In de laatste weken zijn voor rekening van de heeren Laugeveld te Giesen- dam en Volkers te SUedrccht de werkpalen en latten te Schelluinen en te Hardinxveld opge kocht tegen f 17 de honderd bossen terw(jl de rijs is verkocht voor f 4,60 f 6 de hon derd bossen. Baron Van Ded em aan de De- demsvaart (Overijsel) heeft tot proef een viertal jonge paarden den geheeien winter in een tink weiland lateu loepen, eu niettegenstaande sneeuw enz. ziju deze pdarden in beter staat'dau vier andere van gelijken leeftijd op stal, met puik onderhoud. Door de directiënder beetwor- telfabriekcn is de prijs der beetwortels voor 1876 weer verlaagd en nu gesteld op i 8,50 per duizeud kilo, te levereu aau bet Kanaal van Steeueuhoek of aan de rivier de Merwede en op f 9,00 te leveren op de werf der fabrieken. Talloos is de, menigte rupsennes ten, dit jaar in de toppen der boumen en heesters aanwezig. Hoewel nog schijnbaar zwak eu nauw ontloken, is bet leven der jonge rup sen zoo taai, dat zij de strengt koude weer staan. Het loof onzer boomeu eu bet ooft ouzer tuinen eu boomgaarden loopt gevaar, als men niet tijdig op vernietiging bedacht is. Men moet de nesten thans uitsnijden en verurauden. Letterkundige Bijeenkomsten Uitvoe ringen van M uz ïo a.- en liederykere- Gezeiaohappen, ens. De buiteugewuue uitvoering der rederijkerskamer «Jau Nieuweuhuizen" te Lek kerkerk, ten voordeele der armen, heeft opge bracht de som vau f 71,50. In de vergadering der Vereeni- mug Wiuterleziu^eu" te Berg Ambacht, op 3 Febr., hield de heer D. (J. De Kouing van Stolwijk eene rede over vPortretteustudie", naar aauleiuiug eeuer bekende pient: De trap der jeugd. Behalve door den spreker werden ook bijdragen geleverd door de heeren: P. Blok en J. Quint, vau Stolwijk; J. Zaauen, W. Van Hanen en A. Stuurmau, van Ammerstol en H. Bezemer, van Berg Ambacht. Woensdag avond had de derde vergadering tot het houden van voordrachten te Arkei plaais. Met het «Klooster op den St. Beruharu" werd de reeks vau bijdragen in proza eu poëzie geopeud, terwijl de avond be sloten werd met het zingen van eeu paar stuk jes dour de aldaar beslaande zaugvereeuigiug. Te üudewater werd 28 Jan. voor een lietdadig doel, iu< het Caté «Sterxeuburg" eene kiuderzaug-uuvoeriug geboudeu ouder de leiding van deu heer J. reit wiet de Jonge. Het zuigeu der tneerendoels drie- eu vierstemmige liedeteu weid afgewisseld door pianomuziek. De uporeugst der uitvoering, alsmede die eeuer in zameling, vooraf door genoemden heer gehouden, was zeer bevredigend. Eeu geïmproviseerd bal besloot den genoeglijken avond. KERK- EN 8CH00LN1EU W8. Beroepen te Gwaeu-Üudekerk Ds. C. H. Koopman te Waspik. Beroepen te Oudewater Ds. C. L. Laan te Leerbroek. Ds. R. O. C. Aitton te Oost^rwyk is beroepen te Uitwijk. Beroepen te Dedemsvaart, Ds. J. Baarslag te Lmschoteu. Beroepen te Sueek Ds. A. E, Van der Dut-seu te Harmeien. —-Aangenomen liet beroep naar Dor drecht, door Ds. G. Van Herwaarden, te Loos- duinen. Ds. J. J. Van derLip,te Wyk by Duurstede, heelt bedankt voor het beroep naar Vlissiugeu. Ds. J. M. Rutte te Maartensdijk heeft voor het ueroep naar Lopik bedaukt. Bedaukt voor Hoog-Blokland door Ds. P. C. van der Horst, te Uoriucuem. De heer G. Doedes, predikant te Velzeu eu voor eemge dagen beroepen te Amsterdam, is aan eene bezett.ug op de Dorst, iu ruim 30-jarigen leeftijd overleden. De Ned. Herv. kerk telt* thans 180 vacatures. Er zal iu de eerstvolgende maanden nog wel geen vermindering hierm plaats hebben daar slecuts een negental proponenten, die naar een prcdikautsplaats dingenbeschik baar zijn en er vau nu tol Meiwanneer de provinciale examens plaats hebben, zeker meer dan 9 nieuwe vacatures, door sterlgeval, eme ritaat, als audersziuszullen bykouien. Beroepen bij ue Christ. Gerefor meerde gemeente te Bpijkemsse Ds, N. J. En- gel oer iste Waddiuxveeu. Dr. J. Van der Vliet, rector te Zalt-Bommel, is benoemd tot conrector aan het Gymnasium te Asseu, De heeren Versluya te Capellt a/d IJsel en Berkouwer te Lekkerkerk staan op de voordracht voor hoofdonderwijzer aan de sciiool te Bareudrecht. GEMENGDE BEBICHTEN. Zondag liet te Utrecht een dame zich naar eeu der kerken rijden, iu hetrytuig, ouder weg naar de kerk, beviel zij voorspoe dig van eene dochter. Moeder en kleins wer den nu, in plats van nar de kerk, huiswarts gebracht. Zaterdag is onder de gemeente Sloten, bij Amsterdam, vóór de scheepstimmer werf Weltevrede een pas geboren kind gevon- vonden. Het had een schrijven by zich van dezen inbond: arDit kind is Kattelik gedoopt uit nood, en moet Kattelik overgedoopt wor- den Het echtpaar, waarvan de man liet kind vond en tot zich nam, zelf katholiek, draalde dan ook niet deu doop te doen voltrekken, nadat eerst door medelijdende buurvrouwen voor allerlei kindergoed was gezorgd. De vondeling heeft de namen ontvangen van Johauua Clasiua Weltevrede. Terwijl Ds. Van Spall, te Gie- sendam, Donderdagmiddag 8 dezer bezig was met eeu 60 tal jonge dochters te catliechiseereu, werd door den bouwman J.Slob, van Hoornaar, een met alledaagscli varken van 510 pond aan de waag aldaar geleverd. Het buitengewoon sterke dier wist echter uit de waag aan zijne, geleiders te ontsnappen en de nabijzijnde con sistoriekamer bmuen te dringen. Men verbeelde zich den schrik en de ontsteltenis der aanwezigeu, die ouder angstig g-llen op stoelen eu tafel eene schuilplaats zochieu. De leeraar behield evenwel zijn tegenwoordigheid van geest eu door den eigenaar en andereu geholpen, gelukte het hun eindelijk, na veel moeite, het ondier te verwijderen. De knecht van den schipper bekwam echter nog eene beet in de hand, waarvoor hem geneeskundige hulp moest worden verleend. In den avond van den 6en Octo ber jl. ontstond in de Nauwe Broederstee.', te Rotterdam, eeu oploopje vóór de woning van den kruidenier Quant. De mau had in dron kenschap zijne bijzit zoozeer mishaudeld, dat ze de gelieele buurt bijeen schreeuwde. De po litie kwam er ook naar kijkenmaar haar ver tegenwoordiger spitste weldra de ooren, toen hij hoorde dat het geplaagde vrouwmensch hem toe riep: «O, mijnheer, als u alles wist, dan hy (Quant) 5 jar in het spinhuis zitten.' De droukeii kruidenier, die op zijn tijd een grap penmaker schijnt te zijn, plaatste zich op een stoel en zride «Daar zit ik al." De vrouw liet z.ch niet ontmoedigeu en ging voort: «Ja, kijk maar op de plank van de bedstede, want u bent hier bij deu opperste van de dievenbende. De agent vau politie uam deze mededeeling met voor kennisgeving aan maar ging werkelijk eens op de plank van de bewuste bedstede kijken en vond er eeu effectentrommel met een groot be- drag aan papier van waarde, juweelen enz. De agenl gaf vtn deze verdachte zaak verslag aan eeu zijner chefsde vrouw werd nog eens gehoord, en men kreeg toen een omstandig verhaal van 't geen zij wistnamelijkdat eenigen tijd te voren op een avond iemand met de trommel bij den kruidenier was gekomeu, dat die twee toeu zicb iu bet gezicht van den rijkdom veilustigd haddenen dat de vreemde man gezegd had«maak dat ge morgen geld hebthoe moet ge maar zelf weten. Ze had dat alles waargenomen terwijl zijbuiteu weten van den vreemdein de kamer van den krui denier verscnolen was. 't Was eene fout van den vreemdedat hy zich niet vergewist had met deu kruidenur alleen te zijn. Hij bad overigens zijn diefstal zoo goed overlegd. In Augustus van bet vorige jaar was hij, Van Veen genaamd, als huisknecht in dieust getreden by de familie 8t ndon-Le- vingston, io Rotterdam. Die familie bewaarde baar aanzienlijk vermogen aan etfecien en bate kostbaarheden m een blikken trommel in eeu geldkist op de slaapkamer. Van Veen nam op zekeren dag zijn kans waaropende de geldkist met deu sleutel, welken hij bad weteu machtig te wordeuen nam de trommel er uit. Zouder dat iemand iets bemerkte, bracht hy den buit bij zijn vriend den kruidenier, waar hy dien bijzonder veilig waande. Iutusschen is het, zoo als boven bleek, geheel anders uitgekomen dan hij verwachtte. Zoodra de politie de waarde m banden had, kon zij, geholpen door een pa piertje met den naam Levmgston t welk ui do trommel lag, weldra de rechtmatige eigenaars ópsporeu, die tot dusver nog met de ramp onbekend waren. Ten gevolge van deze ontdekkingen stonden Van Veen en Quant eergistereu voor het Hof te 'sGraveuhage terecht. De eerste ontkepde alles met de meeste hardnekkigheidde ander heeft in hoofdzaak eeu volledige uekeutems af- Kelted Het Openbaar Ministerie eischt tegen Van Veen 20tegen Quant 10 jaren tucht- buisstraf. Een steiger voor een in aanbouw zijnd huis. bij de Lange Warande te Botterdam, ia II. Maandag ingestort. Er waren op dat oogeu- blik ze» werklieden op den aleiger werkzaam. Van eeu bunner werd net hoofd veronjzeld, zoo dat hij terstond op de plaats dood b ectj een tweede brak den arm en bekwam ook ïerder vrij ernstige kneuzingen. De vier overigen kwa men bi geheel, of met lichte verwondingen vry. Bij eeu landbouwer te Berg-Am bacht bad eene koe eene stopnaald in den bek gekregen, hetwelk men eerst later outwaarde, toeu de huid van den kop duidelijk de aan wezigheid van een lang, dun voorwerp deed binken. Na insuyding ontdekte eu verwyde.de men de stopnaald. Dit geval herinnert, hoe voor eemge jaren m dezelfde gemeente eene koe g^lacht werd, dis nist vet worden wilde, en waarin men 16 nasiden en spelden en eene rijgpen vond. Ook te Gouds heeft men ge tracht en belaas met goed gevolg eenvou dige lieden hunne zuurverdiende spaarpenningen afhandig to maken en hun daarvoor in de han den te stoppen stukken, die oppervlakkig be keken veel hebben van aandeelen ui de «Nord- deutsche Bank", van fl 200, doch die eigenlijk mets an Iers bevatten' dan een belofte om, na 34-maal f 12,50 gestort te hebben, genoemde som te krijgën benevens eenige loten. De jongeling te Amsterdam, die •tengevolge van den beet van een kat dol» ge worden was, is overleden. Het ongeluk wordt hieraan toegeschreven, dat de jongeling met eeuige makkers de kat geplaagd had. »- Zaterdag II. geraakte een schroef- boot van de heeren J. II. Van Santen Co. vooV de werf van de heeren J. K. Smit te JCrim- pen a/d Lek zoodanig tusschen het afkomend ijs en een krib beklemd dat zij zonk. De equi page werd gered. Door den jongenheer Zalm te Leiden is van den windwijzer der Pieterskerk eene fraaie valk geschoten, die iu den laatsten tijd de schrik van de duiven in den omtrek was. Naar men uit goede bion mede deelt, Zijn de processtukken, in zake H. J. Jut c. a-, welke de procureur-ueneraal ter exa- muiatie vau deu Officier vau Justitie te Rotier- dam had ontvangen nadat de instructie op een paar punten was aangevuldgisteren aan dien ambtenaar teruggezonden, met verzoek, thans de de verwijzing naar hem, procureur generaal, overeenkomstig art. 120 Wetboek van Straf vordering, te vorderen. Behalve de aan het dossier toegevoegde bij,na even uitgebreide in structie tegen De Jong e. s. bevat de inven taris bij ae achthonderd processtukken. De behandeling der zaak kan niet eerder dan tegen de tweede helft vau Maart of de eerste helft van April Worden tegemoet gezien. In de Batavierstraat te Amster dam is Zaterdagochtend omstreeks 10Vs uur een huis van drie verdiepingen ingestort. Terwijl dat gebeurde, lag op de bovenste verdieping een zuigeling iu een wieg, en lagen in de benedenwoning een meisje van ruim 2 jaar eu een blind knaapje van S'/j jaar, ieder in één bedstede. Alle volwassen personen, tot de huis gezinnen behoorende, bevonden zich op straat. Aanstonds waren ecu aantal personen aan 't werk om het puin weg te ruimen en de kin deren te zoeken, waaraan later ook een vijftig tal brandwachten met kracht arbeidden. De zui geling werd dood te voorschijn gebracht, doch de twee andere kinderen werden van onder het puin levend weggehaald en aan de ge lukkige ouders onder een luid «Hoezee" over gegeven. Naast het ingestorte huis is een open terrein, waarop geheid werd. Men denkt, dat de instorting een gevolg was van het te veel uitgraven der fondamenten. Eeu kleine ondeugende knaap had van zijn moeder een kastijding ontvangen en zat eemge minuten later in stille overpein zing op een stoel, ziju moeder overal met den blik volgende. Eindelijk zeide hijMoe. Wat is er, jongenP Moe, ik zou wel wil len, dal pa eeu andere vrouw nam. ♦—Gelijk te verwachten ware, bleek Woensdag te Langerak het gevaarvolle van liet schaatsenrijden op de rivier de Lek, bij dooiweder of geringe vorst. De waaghalzerij bad reeds dagen geduurd en ging op dien d»g zelfs zoo ver, dat men een tent op het ijs bouwde, en ook dddrdoor tot schaatsenrijden uitlekte. Een boerenzoon zou eene veilige baan leggen, waarop dan vooral de jeugd zich kon vermaken. Plotseling echter begaf hem bet broze ijs. Tot driemalen toe geraakte hij er onder, maar kwam telkens, het ijs verbrekend, weder boven. Gelukkig Jron de derdemaal, dat hij bovenkwam, de man van de teut hem een zoogenaainden punthaak toesteken, dien hij greep en vasthield, tot anderen met eene ladder en touwen ter hulpe kwamen en hem van een anders gewissen dood redden. Spoedig daarop waren nu, voor goed, teut en schaatsenrijders verdwenen. Vrouw B. geb. Van D. heeft eer gisteren voor de rechtbank te Gorinchem terecht gestaan, aangeklaagd wegers het houden van een andjeshuis zonder vergunning. Uit de ver- laringen van verschillende getuigen bleek, dat deze herhaaldelijk bij gemelde vrouw goederen hadden gebracht en daarvoor geld hadden ont vangen, terwijl zij veelal de goederen over acht dagen terughaalden eu alsdan voor renten of bcwaarloou eeuige stuivers betaalden. De beschouwing der getuigen was, dat zij de goederen beleend hadden, terwijl de beklaagde opgaf de goederen steeds gekocht te hebben met recht van wedennkoop. De ambtenaar van het O. M. beweerde dat in deze duidelijk gebleken wis dat de bekl. er haar beroep van maakt goederen te beleenen, terwijl de verdediger Mr. Dijckmeester volhield, dat al de vereischten aanwezig waren voor de toepassing van art. 411 C. P. en er in elk geval verzachtende ornslan- heden bestonden. BEVOLKING. KRIMPEN a/d lJbbL. In 1875 geboren 81 m. 28 v., totaal 59. Iu de gemeente gevestigd 47 m. 69 v., totaal 116. Overleden 20 m. 20 v., totaal 40. Uit de gemeente vertrokken 50 m. 65 v., totaal 115. Getal huwelijken 12. Bevol king op 81 Dec. 1875: 805 m. 850 V., totaal 1655, waarvan 1688 Ned. Herv., 1 Chr. Afgeach., ^OUDERKERK a/d IJSEL. In 1875 geboren 56 m. 47 v., totaal 1,03. In de gemeente geves tigd 56 m. 59 v., totaal 115. Overleden 24 in. 25 v., totaal 4-9. Uit de gemeente vertrokken 60 m. 78 v., totaal 183. Getal huwelijken 24. Be- vol king op 31 Dec. 1875: 1208 m. 1187 v., totaal 239 waarvan 2373 Ned. Herv., Evang. Luth., 2 Chr. Afgesch., 4 R. C. en 15 Israëlieten. NAGEKOMEN BERICHTEN. Londen, 4 Februari.». Een Neder- lapdsch eskader is op de kust van Venezuela verschenen. De bevelvoerende Commodore van de Engelsche oorlógschepen te Jamhïca heeft een schip naar Curasao gezonjjjg^ om voor de belangen deV Engelsche onderdanen te waken, in geval vijandelijkheden mochten ontstaan. KEULEN 4 Febr» Waterhoogte 1.56 ra. Gev. 0 01 m. ARNHEM 4 Febr. Waterhoogte 1.16 m. Gev, 0.03 m. VREESWIJK 4 Febr. 8.00 A. P. Ver- schil tf.12. INGEZONDEN, Tb Bleskensgraaf zijn Hf Zou'dag avond fe elf uren ran de bovenramen van een huissan de Tolsteeg al de ruiten met keitjes of kegels ingeworpen. Uit is in korten tijd de tweede roaal dat dit geschiedt en nog wel naast de wotting van dan, veldwachter! Het ware te wensphen, dat de schuldigen werden op- gespoyd en hun straf niet ontgingen. BURGEERLIJKE STAND. GE VI EEN TE öCHÜUN HOVEN. Ingeschreven vau 28 Jan. tot 4 Febr. 1876. UOORB»: Ebsabeth, ouders G. Van lpenbftrg en M. Verschoor. Bastiaan, ouders A. W endels en C. Klerks.—Gerhard, ouders M. Cohen en 11. Van Zui den— Toontje Maria Geirtruida, ouders C. J. Van Nieuwenbuiren en J. E. Van As .Okdibieouwd: C. Nobel en C bmits. Getrouwd: A. A. Hollebeek en A. Van Wijk. Overusdkn: J G. J. Groencveldtoud 51 jaren, weduwnaar van J. C L. Korn((prffer Heden orerleed', na een langdurig doch ge duldig lijden, tot diepe droefheid van ons, onïe Kinderen en verdere betrekkingen, onze geliefde oudste Zoon WILLEM JAN, in- den nog jeug digen leeftijd van 19 jaren. L ,i, BREENINGEN. G. C. van BREENINGEN- Khisvs. KRIMPEN a/d LEK, 31 Januarij 1876. (8397) Eenige en algemeene kennisgeving. Heden overleed te Schoonhoven onze ge- liefde Zoon en Stiefzoon JACOBUS QÖAlTHfÜUS JOHANNES 0R0ENEVËL3Toud rnon 31 jaar, Weduwnaar van J. C. L. KORNDöRFFER, nalatende een kind van bijna 2 jaren. J, J. GROEN F.V EL l)T. A. H. G. GROENEVELDT- VAN DAR EmbDE. RHENEN, 31 Januari 1876. (8365) Vohlrekt eenige en algemeene kennisgeving. Te Schiedam overleed Mejuffrouw J. VAN DER MOST, Weduwe den Heer K. VAN NOORTWIJK, in den ouderdom van 89 jaren. A. VAN NOORTWIJK. AMMERSTOL, 5 Pebr. 1876. (8*00) Eenige kennisgeving. Voor de vele bewijzen van belangstelling, ontvangen bij het overlijden van Mevrouw de Wed» A. M. MONTIJN-VAN DER S10K, betuigen de,Kinderen en Behuwdkiuderen hun nen hartelijken dank. OUDEWATEK, 3 Pebrusrij 1876. (8391 0e Ondergeteekende bericht, dat bij Oom- missionair is geworden in en STELSEL O. VILLË. Vervaardigd in de Fabriek van VAN SAN- DELING C«. ,e willomsdorp MlNER.il,B-GUANO per 100 Kilo f 16,50. AMMONIAK HOUDENDE ZWAVEL- ZUURKALK (bijzonder voor Weiland16,00 per 100 Kilo. SPECIALE MESTSOOBTEN voor Aardap pels, Tabak, V'as, Tarwe, Haver enz. Alles verpakking in begrepen. Beveelt zioh beleefdelijk aan. (838U worden vervaard gd roet het besie succes, tot de civielste prijzen en een degelijke garantie van 25 jaren, aan het Brusaebche Kunsttand- kundige Etablissement van (8382) De Ondergeteekende bericht, dal hij de van wijlen N. VAN OORT alhier, heeft overgenomen en die onder dezelfde firma zal voortzetten, belovende alles in het tferk te lul len "stellen, om het vertrc^wen, aan zijnen voor ganger geschonken, waardig te blijven. Firma N. VAN OOIM^ SCHOONHOVEN, 4 Kebr. 1876.v'ffl09) Z. B. DE KLEl'jN, Notaris ie Molenaars.: raat,' zal, bij inzet qp Don- deu dag 17- eijt bij toeslag op Don- dkIidau 24 Febrdarij 1876, telkena des na- middags 1 uur, .ten Herberge van C REIJËR- KERK, aan de Vlietébrug .bidder OttÖland, in het openbaar verkoopeu: - bigucn- en een over de'Achterweiering, op de Noordzijde van den polder J^aag-Bloklaad,.onder de gemeen!» te zabien groot 2 BUN DlvRS, 5 ROEDEN, 87 ELLEN j breeder bij bdletten omschreven. Te aanvaarden bij do gunning. (839u> Wordt* gevraagd een - om 1 Mei a. s. in dienst te treden, tegen hoog loon. Adres, liefst in psjwoon, bij JOH- KRAMER 1» Stolwijk.w? en een aahkomen.de niet beneden de 16 jaren. Adres, in persoou'of met franco brieven, bij HEND*» HOO'ER™ VORST, Mr. Timmerpian te OutJOW&wr. (8366) Gevraagd, om met half Miart in dienst te treden, "eeu bekwaam loon f 6 50 per week, boven kost eu inwoning. Adres bij O. RIJSWIJK te Stolwijk. (836?)* - L Wordt gevraagd een bekwaam en geschikt voorgerhimen tijd Adres: JOHs VERHEIJ te Ameide. (8368>* Wordt tegen hoog loon gevraagd, om ten spoedigste in dienst te treden, een alsmede een LEERLING,'bij OVERMAN te Kamerik, bij Woerden. (8369) OIV. ING., C8SS») Leveren of vervaardigen en herstellen alle a soorten van MACHINE-O LIJ in vijf kwaliteiten. HULLUWAT's ZALF en PILLEN Gelukkig^, gezondheid - Hoe voorzigtig. -hoc xorgvuldig de men- schen ook zijn mogen, zij zijn sfeeds ^e8'e"ld door ziekte aangetast te worden, en wijsheid >s nei, voorzien ie zijn van een middel tegen zulk eerife ramp. De Zalf en Pillen, door Professor Ho "o«ay ontdekt, zijn door een ieder, die dezelve beproeld lieert, erkenu de grootste verdiensten te bezitten in het genezen van zeere beei.en, zcere borsten, oude wonden, zwe ren en etterbuilen en al zulke besmettingen, die men door onvoorzigtigheid heeft gekregen. Untsiekingen en zwellingen der klieren worden met zekerheid ver dreven, terwijl de Pillen bet gestel zuiveren en ver- sterken. Aldus, zelfs bij eene matige, goede gezond- heid zijn eenige doses, vau tijd tot tyd daar va ineenomen. bijzonder heilzaam, wegens derzei ver trek king om het ligthaum te bewaren voor onzuiverheden en zwakheid, terwijl zij nimmer falen in hardnekkige gevallen de meest verouderde kwalen uit te roeijen. Doosjes Pillen en Potjes Zalf f 0,80. f 1.86, f 8,— f 6 75, f 13,50 f 20,50, zijn op franco aanvrage con tant te bekomen bij alle Apothekers in Holland. Alsmede in HüLLOWAÏa Etablissement te Londen, 8W» Oxford Street,.^roeL'er 24i Strand(8870) Vnn dit beroemde werk verscheen onlang» een nette, zeer goerikoope uitgave in twee cleelen, bevattende ruim 800 bladz. druks. Prijs in genaaid f8,90 en gebonden in prachtbanden Uitgegeven door S W. N. van NOOTbN te Schoouhoven en bij alle boekhandelaren ver krijgbaar.

Schoonhovensche Courant | 1876 | | pagina 2