F, 348. ZONDA& 13 PÏBKUAKI. 1876. !'?7 WEEKBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT. De Houtman». BUITENLAND. BINNENLAND. SCHOONHDVENSCHE COURANT 5 7 cta. per kilo, iter 'cern I Inj uit i Deze Courant wordt geregeld iederen Zaterdag-middag verzonden. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele rijk 0,80. 9. W. N. VAN NOOTEN, Uitgevers. 961/, 96«/a pen, door ron. OVERZICHT. In Frankrijk gaat tegenwoordig alles op in de 67y, ‘"‘7. 105^, Z. M.. heeft in zijnen rang over- 5 b 5 6 54./ J0. r 6 5 6 7 5 6 6 6 6 5 M 3 3 5 5 5 5 qual. 62 ct.; i 1,00; Scha- Voor Londen 3de qual f 74. f8,50 4 9,40, 4 9,20, Flak- i0 4 Ö.00. msche f7,90 4 Noordbrabant- 101)»/, 9V/, 857, *71 217 7, 438 105 7, 79 7'A 85 23 127g 1027, 467, 1*7). 917, 16 257, 344 849 597, 68U/u ö^/i. onverzoenlyken 1 Victor Hugo, en, geven door 3de sij de irsonen trachten ie over om kiezers dui- eze ook nog andere lieden is der laatste 1 Senaat te Belfort 1 zetel in het zal ontbc 92»/, 81 reget die zit niet geku vrij zeker kiezingen van geoorloofden i didaten in zi mer genoeg, door ondv. - die nog niets schijt hunne opgeschroefd Parijzenaars te de gevi delijk t VOO. gekt Wet 5847, 140 7, 69 1971. Overmaasscha 4 6,00, dito ,00 4 5,80. ot 5,70, lange msebe f 8,50 4 f8,00 4 8,50. iropening der van vee voor ig belang, en mindere qual. vare koeien Alle binnenlamdAche Adrertentién, waarvan de plaatsing 3 maal wordt opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht Advertentiën voor dit Blad uit Frankrijk •n België worden uitsluitend aange nomen door de Heeren G. L. DAUBE Co. (B. ELSBACH), Hue du Faubourg Mont martre 81bi« te Parijs. 3 3 3 3 3 16. 5 5 5 00. 5 •00. 5 *n. 4} 69. 4 3 5 5 5 f 4 lebr. 100 7!>/, 01’/, 101!/, oog op de gebroeders De Houtman, die reeds sedert lang handel met Lissabon dreven, en dus best in de gelegenheid waren, gegevens te verzamelen. Aan schranderheid ontbrak het hun niet. Vooral de oudste, Cornell.’, was uiterst geslepen, terwijl daarentegen de overige trexken van zijn karakter niet van dien aard waren, dat wij met bijzonderen eerbied op hem staren. Het bekende verhaal, als zou men te Lissabon argwaan hebben opgevat tegen Cor nells De Houtman, hem in den kerker gezet, en later legen betaling van een geldboete, door Amsterdamsche kooplieden bijeengebracht, ont slagen hebben, gaan wij vluchtig voorbij, de wijl het niet op historische gronden rust en voorts strijdt tegen de waarschijnlijkheid. De gebroeders kwamen ongehinderd terug, en hun mededeelingen waren de aanleiding, dat eenige Amsterdamsche kooplieden besloten zich te ver- eenigen tot een Compagnie van Verre, en vier kleine schepen uit te rusten, waarvan het be vel werd opgedragen aan De Moei en nar. De ster- rekundige Pietér Dirkszoon werd aangesteld als opperstuurman, terwijl De Houtman als com mies medeging. De Moelenaar overleed alvorens den Indischen archipel te bereike i, waardoor op De Houtmandie door sommigen wordt beschul digd den bevelhebber te hebben vergiftigd, de leiding der onderneming overging. jarige Zeeuw- 4 9,50, goed, ie, Vlaamsche f 7,40 4 8,00, ie winter «k- Flakkeeschs amsclie zomer wsche f6,40, 90. iNOUTEN e. 7 7 3 5 7 6 8 3 ÏM. schil f 23 4 »d f 9 a 10, goe- 5 ct. per half 28 a 31 ct., 37lammeren per half kilo-, k; aardappelen amen f 3,20 4 f 1.70, appelen eieren f 5,00 uggen handel; ’26 4 31, nair 4 1,60 per kilo, voor Engeland f 7 4 20, nuch- igevoerd: 1988 en, 13 nuch- in en 276 vu- Den 24en Juni 1596, na een vaart van bijna vijftien maanden, kwamen onze schepen op de reede van Bantam. Men had daar nog geen andere Europeanen gezien dan Portugeezen en Engelschen, zoodat de nieuwe vlag zeer de be langstelling wekte. De Rijksbestierder liet zich bij De Houtman aan boord brengen om te onder zoeken met welk doel de vreemdelingen waren gekomen; en toen hij vernam dat zij koop mansgoederen en goede realen bij zich hadden om handel te drijven, toonde bij zich dadelijk bereid om hun van dienst te zijn. Zelfs werd hun een huis in de stad aangewezen waar zij hun zaken zouden kunnen doen. De goede verstandhouding was niet van duur. De schuld daarvan ligt vooreerst bij de Portu geezen, die de Bantammere opstookten tegen de onzen, als zouden dat zt-eroovers zijn, die den handel slechts als voorwendsel bezigden. Dit vermoeden kreeg eenigen grond, naardien De Houtmantoen hem een groote hoeveelheid spece rijen tegen billijken prijs was aangeboden, zeide liever nog wat te willen wachten tot hij voor- deeliger koopen kon. Ook maakten onze zee lieden, waaronder een groot getal «lieve jongens” waren, zich aan velerlei ongebondenheid en on beschoftheid schuldighetgeen spoedig aanlei ding tot botsingen gaf. De onzen zagen zich genoodzaakt Bantam te verlaten; pogingen om op andere punten van de kust betrekkingen aan te knoopen mislukten evenzoo, dewijl de Ban tammer» overal waarschuwingen hadden gezon den tegen de woeste vreemdelingen, en, na eenige gevechten met de inlandersvertrok ken onze schepen bijna onvernebterzake. Den 14en Augustus 1597 kwam het vlootje, met verlies van een groot deel der bemanning en van één der schepen, te Texel binnen. De nadeelige uitslag schrikte evenwel de kooplui niet afeen nieuwe onderneming werd op het getouw gezet waarvan de leiding aan Van Neck werd toevertrouwd. Het volgende jaar vinden wij de beide broe ders belast met het co nmando over twee sche de-Leeuw en de Leeuwin, uitgerust den aanzienlijken koopman De Mouche- De onzen landden ditmaal op het Noor den van Sumatra, waar destijds Atjeb de hoofd stad was van een machtig rijk. ’t Ging hier nage noeg eveneens als voor Bantam. Sultan Alaoed- din ontving de onzen vriendschappelijk, maar wederom waren het de Portugeezen die hem met argwaan tegenover de Nederlanders be zielden. En toen de laatsten weigerden, op zijn aanzoek deel te nemen in een oorlog, dren hij tegen het volk van Djokor te voeren De Houtmaas waren van een deftige familie: hun vader ia raad en vroedschap van de stad Gouda geweest. De oordeelvellingen van verschillende schrij vers ov§r het karakter van Cornells en het aandeel dat hij in de eerste onderneming heeft gehad, loopen teer uiteen. had, was hun ondergang besloten, ofschoon de Sultan zich wel wachtte iets van zijn vij in delijke gezindheid te doen blijken. Op den len September 1599 was Frederik De Houtman met ebn gedeelte der bemanning aan wal gegaan, toen de Rijksbestierder met groot gevolg een bezoek kwam afleggen aan boord. Dat was wel meer gebeurd, en onze schepe lingen ontvingen hem en de zijnen met groote staatsie. De Atjehneezen hadden spijzen mede gebracht, die de onzen zich goed deden sma ken van hun kant zorgden zij dat de wijn niet werd gespaard. Maar spoedig bleek het, dat achter die vriendelijkheid verraad schuilde; de spijzen waren met bedwelmende stoffen vermengd, en pas lieten deze, haar uitwerking gevoelen of de Atjehneezen grepen de wapens die zij ver borgen bij zich droegen, en vermoordden Cor nells De Houtman en verscheidene van zijn volk. Toch bereikten de valschaarde hun doel niet, want de andere schepelingen herstelden 8ich uil hun bedwelming en drongen zoo kloekmoe dig op de Atjehneezen aan dat deze deels werden gedood, deels over boord geworpen. Zoo had dan de 'oudste der broeders het le ven verloren in de onbekende gewesten waar heen hij den weg had helpen ontsluiten. Ook Frederik, die, zooals gezegd is, aan wal was gegaan, werd gevangen genomen en later naar Pedir gevoerd, vanwaar hij ontvluchtte toen ruim een jaar later van Caarden op de reede vau Atjeh het anker had laten vallen. Ook genoemde zeevaarder had met groote moeielijk- heden te kampen, om tot vreedzame handelsbe- trekkingen te geraken; ten einde die uit den weg te ruimen besloot Frederik De Houtman, nadat hij pas zijn vrijheid had herwonnen, tot eeu daad, die hem een eervolle plaats nevens Regulus Allaart Beilinc en Hambroek waardig maakt. Hij begaf zich namelijk, iu weerwil van het hem dreigende gevaar, naar den Sultan, die hem bedaard aanboorde en hem toen naar zijn gevangenis te Pedir terug liet voeren. Van Caarden trachtte nu door geweld te verkrijgen wat hij langs den weg van minnelijke schikking niet had kunnen verwerven, maar ook dat mocht hem niet gelukken. Nog ruim een jaar zuchtte Fatóerik De Hout man met zijn lotgenooten in den kerker te Pedir, waar hij zich voornamelijk met sterre- kundige waarnemingen bezighield. Toen kwam er verandering 111 de politiek van Atjeh. De Portugeezen waren gaandeweg stouter geworden in hun eischeu, waarom de Sultan met hen brak. Hij ontsloeg Houtman en de zijnen, die met de vloot van De Roy en Bicker naar Nederland terug keerden, terwijl in het volgend jaar de Sultan zelfs een gezantschap af vaar digde naar Prins) Maurits, om met dezen een verhoud van vriendschap te sluiten. Frederik De Houtman, wiens karakter en be kwaamheden verre verheven waren boven die van zijn meer bekenden broeder Cornells, ver trok reeds 111 December van het jaar 1603 op nieuw naar Indié, waar hij werd aang-steld tot eersten landvoogd van Amboina, toenmaals het gewichtigste punt, wat onzen handel be-- treft, van den geheelen archipel. Zes jaren lang voerde hij daar op loffelijke wijze het be stuur; na dien tijd was hij kommandant van eeu vloot van 23 schepenen werd vervolgens benoemd tot Baad van Indié, welke waardig heid hij in 1625 nederlegdeom naar bet Vaderland terug te koeren. Naar alle waar schijnlijkheid is hij in 1627 te Alkmaar over leden. De kennis der Oostersche talen is door hem vermeerderdhij gaf in 1603 een //spraeck- ende woordboek in de Maleijsche en Mada- gaskarschc talen met vele Arabische ende Turcksche woorden enz.” Nog ééns zij het gezegd: wij laten de quaestie van de wtnschelijkheid van een //Hout manmonument” geheel in het midden: de lezer gelieve die zelf te beslissen uit de mede gedeelde biographische bijzonderheden. II—e. Zooals onzen lezers bekend is, worden sinds eenigen tijd te Gouda en elders pogingen aan gewend om belangstelling te wekken voor het stichten van een monument ter eete van het broederpaar, dat geacht wordt den grond ge legd te hebben voor onzen handel op Indië. Het is ons plan niet, hier thans de vraag te bespreken, in hoeverre deze wijze van vereering van het voorgeslacht onze sympathie verdient: we willen alleen de personen, aan wie die eer wordt toegedacht, nader beschouwen, in verband met de zeetochten waaraan hun naatn is ver bonden. Dat onderwerp is zeker in de Schoon- hovensche courant, die ook te Gouda, de ge boorteplaats van de gebroeders De Houtman, een groot aantal lezers telt, niet misplaatst. Hoe ondernemend onze vaderen van de zes tiende eeuw ook waren wanneer het uitzicht op handelswinst hen aandreef, //de verre ende grouwelicke reyse” naar Indië lokte hen aan vankelijk met uit. Trouwens, daar was reden voor. De Portugeezen, die de specerijen uit Indie haalden, brachten ze niet verder dan tot Lissabon, en aan de Nederlandsche schepen lieten zij de zorg over, die verder over Europa te verspreiden. Zoo verdienden de onzen op een min gevaarlijke wijze veel geld. Toen ech ter Koning Filips van Spanje Portugal aan zich onderworpen had, weid de vaart op Lis sabon hachelijker, doordien er vaak embargo gelegd werd op onze schepenofschoon we erkennen moeten, dat daarbij van de zijde der Spanjaarden niet al te scherp werd toegezien. Onze schepen bezochten even trouw de hoofd stapelplaats aan den Taag, onder neutrale vlag en met nagemaakte vrachtbrievenen al was de vervalsching ook duidelijk merkbaar, de Spanjaarden knepen een oog dicht, omdat de zelfde vaartuigen die specerijen kwamen halen niet zelden ammunitie aanbrachten. Toch, naarmate de zucht voor avonturen wakker werd, begon men ook hier te lande, op het eind der zestiende eeuw, aan de vaart op Indië te denken. De pogingen, die aange wend zijn om een nieuwen weg langs de Noord te vinden, zijn genoeg bekend. Vrij algemeen beerscht nog de meening, als zou het den Por tugeezen door allerlei middelen zijn gelukt, om den weg naar Indië een geheim te doen blij ven. Niets is minder waar dan dat. Wel hebben zij het beproefd, maar het druk ver keer van die dagen was daarbij een onoverko melijke hinderpaal. Reeds in het jaar 1592 had een beroemd aardrijkskundige, de Amster damsche predikant P. Plancius, een tweetal kaarten weten machtig te worden, waarin de geheimen van de vaart naar Oost- en West- Indië beschreven waren door Bartholomeo de Lasso, cosmograaf en meester van de zeevaart van den Kouing van Spanje. Ook waren de Portugeezen zei ven oorzaak, dat de groote verborgenheid aan het licht kwamzij ge bruikten in hun vloot met arrest geslagen Ne derlandsche schepen, terwijl het zelfs den zee vaarder J. H. Van Linschoten gelukt was een reis mede te maken naar de kust van Mala bar. De beschrijving van dien tocht kwam in 1595 in het licht, derhalve, toen de eerste vloot reeds was vertrokken; het is evenwel ze ker, dat men bij dien tocht Linschoten’s hand schrift aan boord had. Wat nu het aandeel betreft, dat de De Hoot mans in die eérste onderneming hebben gehad, hieromtrent moeten we doen opmerken dat, al was de richting geen geheim meer, er toch ten aantal bijzonderheden, de vaart betreffende, onbekend waren. Toen dus het plan, om een kleine vloot voor de Indische vaart uit te rusten, meer tot rijpheid kwam, sloeg men het verkiezingen. Het 1 do verkiezing van let 2e Kamer, die den 20en heeft als 't waru deu uitslag der verkiezingen heid op te maken. De den, zooals le Te mits ei berekenen dat in den zu||ea hebt Daarei treden, 1, nietü Prijs der AdvertentiënVan 1 tot 5 regels ƒ0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzen ding franco, en uiterlyk tot Zaterdags-voormiddags ten 10 ure. ■M—WW maken van toebereidselen voor ïden van het Wetgevend lichaam, 1 dezer moeten plaats hebben, tijd doen ontbreken om deu voor deu Senaat met juist- gematigd republikeinsche bla- in le Journal des Debats, nieuwen Senaat 160 republi keinen zitting zullen hebben, zoolat deze eene meer derheid vormen. Daarentegen blijft Buffet, zonder in berekeningen le treden, den uitslag gunstig voor de lering noemen, niettegenstaande hij zelf en Dufaure, icb beide mede candidaat hadden gesteld, ekozen werden. Zijn aftreden wordt dan ook geacht. Eerst wil hij echter nog de ver- van 20 Februari leideh, d. w z. door on- invloed zooveel mogelijk trachten can- ctjnen g est te doen verkiezen. Jam- oo, wordt hij in dezen toeleg indirect zeer loor zijn tegenstanders gesteund. De c >nder de radicalen, Louis Blanc cn ihijnen geleerd te hebbei lelde redevoeringen, waarmee voor hunne beginselen persoi winnen, aan de officieuse pers stof 3 gevaren van het liberalisme aan de 1 slijk te maken. Gelukkig dat deze lorlichtiug hebben, ul. de geschi jaren. Thiers is tot lid van den :kozen, doch geeft de voorkeur aan een etgeveud lichaam, die hem zeker niet zal onthou den worden, d Aufridet Pasquie schijnt de aangewe zen candidaat der republikeinen voor den voorzitters- zetel in den Senaat. Met buitengewone plechtigheid, immers sinds lb71 was dit niet door de Koningin zelve geschied zijn Dinsdag jl. de zittingen der beide huizen van het Bngelsche parlement door H. M. geopend. De troonrede, bij deze gelegenheid uitgesproken, had, zoo als verwacht mocht worden, verscheiden punten van tegenwoordig belang te vermelden. Van het besluit tot aankoop der buczkanaal-aandeelen werd mededee- ling gedaan en da/rbij bet vertrouwen uitgesproken dat het Parlement de middelen niet zal onthouden tot het afdocn van deze zaak. Dit is dan ook zeer onwaarschijnlijk geworden, sinds Disraeli's tegenstander, Gladstone, het goed beleid der regeering in deze erkende. Eene herziening van de beruchte slaven circulaire door eene koninklijke commissie wordt m het vooruitzicht g steld Met ingenomenheid maakt de troonrede gewag van de bewijzen van gehechtheid aan de Britsche regeering, door alle klassen der In dische bevolking aan den dag gelegd bij het bezoek van den Prins van Wales, terwijl teu aanzien der quaestie mei Ginna de verwachting wordt uitgespro ken, dat de moordenaars van Margary zullen ontdekt en gestraft worden en dus aan Engeland eene ge- weuschte voldoening zal gegeven worden. Bij het bespreken der overige buiteulaa Ische betrekkingen wordt gezegd dat H. M. heeft gemeend zich niet te mogen outtrekkeu aan de pogingen, door de Mogend heden aangewend tot herstel van den vrede in Turkije, door, met eerbiediging van de zelfstandigheid der Porte, bij den Sultan aan te dringen op het invoe ren van hervormingen en betere handhaving der rech ten van zij 11e Christelijke onderdanen. De pogingen schijnen dan ook met geen onguu- stigen uitslag bekroond te zullen worden. Met de meeste omzichtigheid, teu einde t. v. m. het eergevoel van den Sultan, die altijd nog groot wil schijnen in zijne onbeduidendheid, te sparen, is de bekende nota door den Oostonrijksohen gezant aan den Groot vizier overhandigd, terwijl de gezanten der overige Mogendheden daarop dadelijk hunne instemming met de gedane voorstellen hebben betuigd. De Turkache regeering zal eerstdaags hare houding ten aaiuien dier voorstellen in eene circulaire aan hare vertegen woordigers in het buitenland doen kennen; zij schijnt genegen tot toegeven. Oostenrijk en Rusland zijn in- tusschen reeds oegonnen met ook iets te doen tot beperking van den opstand: Oostenrijk heeft de waak zaamheid aan de grenzen verdubbeld, ten einde de iiisurgciiteu allen toevoer van die zijde af te anijden; Rusland oefent invloed op Montenegro uit. Ook bij de ter aardebcstelling van het stoffelijk over schot van den grooten Hongaarsohon patriot en Staatsman Frans Deak heeft zich de algemeene deel neming op ondubbelzinnige wijze geuit. Onder een grooten toevloed van volk, waaronder aartshertog Jozef, aartshertogin Clothilde, de adjudant generaal des Keizers e. a. werd het lijk grafwaarts gedragen, waar de president van het huis van Afgevaardigden, de heer Ghyczy, in gevoelvolle woorden de uitstekende daden en de groote verdiensten van den overledene schetste. Op de Frans-Jozef plaats te Buda-Pesth zal eerlang een gedenkteeken te zijner eer worden opgericht. De operaties tegen de Carlisten in het Noorden van Spanje zijn weder hervat. Hoewel de kansen aanvankelijk niet ongunstig staan voor de regeenngs- troepen en reeds vele voordeeleu behaald zijn, is het nu echter reeds te voorzien dat de verwachting door de regeering in eene circulaire aan de buitenlandsebe vertegenwoordigers uitgesproken, als zouden de Car- listen binnen 8 of 10 dagen geheel teu ondergebracht zijn, teleurgesteld zal worden. Heldhaftig verdedi gen de opstandelingen eiken duim gronds en hier en daar hielden zij stand tegen de overmacht hunner vijanden.

Schoonhovensche Courant | 1876 | | pagina 1