IeiTschildersknecht Bierbrouwerij „de Zalm 5 Terra-Cotta-Artikelen. Handel in Gedisteleerd, BOUW-, WEI- m HOOILAND, DEPOTHOUDERS flinke BODEN gevraagd, flROODBAKKUlCHT, Twee Kleermakerskoechts, Timmermansknecht 0f Leerling, ADVERTENTIËN. Boeck, Kooiman Van Zessen. MAGAZIJN VAN 1 BOUW-ARTIKELEN, 3 H. A. VAN BAAREN Jr.,g J. Dekker Wilschut BIER, ZOUT EN AZIJN, A. J. van der KOP. Openbare Verkooping. Üe Weduwe WÊSTERWAAL DIENSTBODE, SMIDSKNECHT, TIMMERMANSKNECHT! Gevraagd voor vast werk: CEVRAACD EEN TIMMERMANSKNECHT, geplaatst bij bet persoueel van den geneeskun digen dienst der landmachtden offic. van ge zondheid 2de kl. F. L. Philipsen van het leger in Nederl.-Indiëthans voor den tijd van een jaar gedetacheerd bij het leger hier te lande. Bij Zijner Majesteits besluit is aan den heer Mr. G. T. H.Heuuy, secretaris generaal bij het Departement van Koloniën onder dankbetuiging voor de in die betrekking aan den lande bewezen diensten, op zijn verzoek, een eervol ontslag verleend uit 's lands dienst, met iugang van 20 Februari 1876. Bij Kon. besluit van 24 Jan. 11. (Stbl. no. 39) is nader geregeld het port der brieven, briefkaarten enz., die tnsschen Nederland en Ned.-Indië over Brindisi, Marseille, Triest en Napels worden gewisseld. Voor verzending van brieven over Brindisi, Marseille of Triest en verder met de Britsche, Fransche en Oostenrijksche pakketbooten bedraagt het port: voor gefrankeerde brieven 50 cents, en voor ongefrankeerde brieven 1 gulden per 15 grammen of een gedeelte daarvan. Bij ver zending over Napels en verder met de Neder- landsche pakketbooten, voor gefrankeerde brieven 30 cents, en voor ongefrankeerde brieven 60 cents per 15 grammen of een gedeelte daarvan. Ontoereikend gefrapkeerde brieven worden me het voor ongefrankeerde brieven verschuldigde port belast, na aftrek van de waarde der ge bezigde postzegels. \oor briefkaarten is een port van 16 cents verschuldigd; ontoereikend gefrankeerde worden niet verzonden. Voor gedrukte stukken, monsters en stalen bedraagt het port 121/, cent per 50 gr. of gedeelte daarvan, behalve via Napels, als wan neer het port 10 cents bedraagt. Ongefrankeerd verzonden, worden zij als brieven belast; ontoe reikend gefrankeerd, worden zij belast met drie maal bet ontbrekende. Al deze verzendingen kunnen worden aange- teekend, waarvoor een recht van 25 cents ver schuldigd is. Dit geelt, bij verloren gaan, recht op f 25 schadeloosstelling. - Bij kon. besluit zijn eenige wij zigingen gemaakt in den dienst en den dienst tijd van de miliciens. De tijd voor de eerste oefening wordt voor de lichting van dit jaar van 12 op 9 maanden gebracht, indien de dienstplichtige, naar gelang van het wapen waarbij hij wordt ingedeeld, reeds een zekere mate van kennis en oefening verkregen heeft of zich het nog ontbrekeude binnen een be paalden tijd en tot een bepaalde hoogte weet eigen te maken, alles breeder omschreven in het genoemde Kon. Besluit. Voorts zuilen zij, die een voldoend examen afleggen, gelijk gesteld aan het examen voor aspirant-onderofficier, hun corps en hun garni zoen mogen kiezen,v zooveel mogelijk zullen in de kazerne mei huns gelijken gehuisvest worden; ze zullen voor eigen rekening fijner laken mogen dragen en met elkaar of met de aspirant onderofficiers en korporaals menage hou den. Uit hen zal, indien dit mogelijk is, bij voorkeur militie-kader getrokken worden. Het Kon. Besluit bevat nog drie bepalingen, waardoor het dienen uitlokkend wordt gemaakt. Het Besluit en de Min. Bijlage zijn in de Staats courant van 9 Febr. no. 33 te lezen. Blijken» een 11. Maandag bij het Departement van Koloniën ontvangen telegram van den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch- Indië, heeft de Generaal-Majoor Pel het navol gende nit Atchin aan de Indische Regeering be richt 28 Januari rukten drie kolonnes een uit de IV en twee uit de VI Moekim door de kloof van Daroe tegen de IX Moekim op. Door moeilijk terrein, met veel moerassen, bereikten zij dien dag de vlakte van Daroe, waar gebi vakkeerd werd. De vijand had grooten tegen stand geboden; aan onze zijde sneuvelden 2 minderen en werden de luitenant Van Voorcn en 10 minderen gewond. Den 29sten Januari rustten de troepen. Den SOsten werden de operatiën voortgezet; weder was het terrein moeilijk en de tegenstand lievig; de kampong Daroe werd genomen en verbrand; aan onze zijde werden 19 minderen gewond. 31 Januari werd de kampong Oleh Soesoe met de daarbij behoorende moskee genomen en voortgerukt tot Lampermei, waar gebivakkeerd werd. Ben dwangarbeider sneuvelde, twee min dere militairen en een koelie werden gewond. Panglima Matsa, hoofd in Moekim Daroe, bood zijne onderwerping aan. 1 Februari werden verkenningen gemaakt naar Lamotong en Lamkoenjit; vierman werden ge wond. De geest der ageerende troepen wordt uit muntend, de gezondheidstoestand ongunstig ge noemd. Aan het Ministerie van Binnen- landsche Zaken is 11. Donderdag aanbesteed het onderhouden der kribben en vleugeldain- men, het leveren en storten van stortsteen en het doen van peilingen en opnemingen ten be hoeve van de overbrugging van het Hollandsch Diep. Hiervoor waren tien biljetten ingekomen. De heeren U. Volker te Dordrecht en A. Voiker te Sliedrecht waren minste inschrijvers voor f17800. üedep. Staten dezer provincie hebben bepaald, dat de uitoefening der jach- J.u op waterwild wordt gesloten op 1 April a. s., de uitoefening van het weispel van 'kwar- telen met steekgaren of vliegnet is toegegelaten van 1 Mei a. s. tot en met 15 Juli d. a. v de visscherij in de binnenwateren zal zijn ge- gesloten van 19 Maart a. s. tot en met 10 Mei d. a. v.; het visschen met kuilnetten van 1 April tot en met 15 Jnni is verboden, en dat de kooilieden hunne kooieenden in dit jaar moeten opsluiten of ophokken van 2 Aprtt tot en met 6 Mei en van 16 Juli tot de opening der jacht op waterwild. De Nieuwe Rottetdamsche (pou- rant bevatte dezer dagen een bericht uit Culem- borgwaarin wordt medegedeeld dat de rivier de Lek van Culemborg naar Rotterdam geheel open was en nu spoedig de vaart der stoomboo- ten weder zou aanvangen. Wij zouden dezen correspondent gaarne een tochtje van Vreeswijk naar Lekkerkerk langs den Lekdijk gunnen, om zich van de waarheid van zijn bericht te kunnen overtuigeu I De pogingen om met een stoomboot het ijs bij Lekkerkerk op te breken zijn gestaakt, en zoolang er geen water van boven komt en de vorst aanhoudt, zal de Lek nog wel eenigen tijd met een ijskorst be dekt blijven. Het spreekt van zelf, dat dit vooral voor handeidrijvenden en neringdoenden niet weinig ongerief veroorzaakt. De stoomboot «/Schoonhoven" vaart thans van Krimpen naar Rotterdam v. v. en herhaaldelijk is deze week een wagen van Schoonhoven naar Krimpen en terug gereden om aldaar vrachtgoederen naar de boot te brengen en af te balen. Hoewel som migen hiermede gebaat wordenkan het met missen of men ziet algemeen reikhalzend de her opening van de vaart in de Lek te gemoet. De tol aan den Arkeïschen Lam beeft bij de vfrpachtiug voor den tijd van 6 jaren weêr 1 200 per jaar meer opgebracht, zoodat er nu gemiddeld dagelijks öijna f 6 moet ont vangen worden om de pachtpenningen te kun nen voldoen. Van den hoofdcursus der artille rie te Delft zijn voorgedrageu om tot het examen voor 2den luitenant der artillerie hier te lande te worden toegelaten de sergeanten H. J. Rijf ko gelJ. M. Van Veldhuizen J. L. Swart, F. F. Peletier, J. L. Van Heukelom, L. Van der Velde, A. N. Fabius en J. P. Van Velthutjsen, allen vau de vesting-artillerieen voor liet leger in Oost-Indië de wachtmeester J. Burlagevan het regiment veld-artillerie. De loting voor de Nat. Militie in liet 24e kanton, hoofdplaats Aibiasserdam, zal aldaar plaats hebben op Maandag 14 Fe bruari a. s. Het bouwen van het Centraal station te Amsterdam is opgedragen aan de hh. J. P. H. Cuypers en A. L. van Gendt, archi tecten te Aiusierdam. Ue Hooge Raad heeft 11. Maan dag uitspraak gedaan in zake: den Procureur- Generaal bij het voormalig Provinciaal Ge rechtshof in Noord-Holland, tegen een arrest, waarbij J. A. Suwerink te Amsterdam wegens het namaken en gebruik maken van keurmer ken voor gouden en zilveren werken, met aan neming van verzachtende omstandigheden, tot één jaar eenzame opsluiting en geldboete is veroordeeld. De Hooge Raad beeft ten deze beslist, dat art. 9 der wet van 29 'Juni 1864 ook iu dit geval wijziging of vermindering van straf toelaat en bet de bedoeling van den wetgever kennelijk geweest is, dat bij de toe passelijkheid der straf het aannemen van ver zachtende omstandigheden is uitgesloten. Door den verkoop van gouden voorwerpen met on echte keurmerken, achtte de Raad ambtshalve slechts eenmaal art. 34 Wetb. van Strafvorde ring overtreden en ééne geldboete toepasselijk, en terecht waren alleen die goudwerken ver beurd verklaard, welke bij den veroordeelde waren gesaississeerd. Ten slotte werd het ar rest van het Hof vernietigd in zoo verre de gerequireerde als schatplichtig werkmeester tot vijftien geldboeten is veroordeeld, wegens den verkoop van gouden werken van onechte keur merken voorzien, en is hem te dier zake eeue geldboete van f 5U opgelegd. Het overige gedeelte van het arrest blijft in zijn geheel. Bij Kon. Besl. van 6 Februari is een rijkssubsidie van hoogstens f 10.000 uitge loofd te betalen in ieder van f 10 voor elk getal van 500 zalmen welke de dooierblaas ver loren hebbenin eeue der bovenriviereu losge laten. Voor minder dan 5000 zalmen, gelijk tijdig aangebodenwordt geen subsidie verleend. Eén persoon ot vereeniging kan niet meer dan f 8000 ontvangen. De controle geschiedt ten ge noegen van den Minister van Binnenlandsche Zaken. De stoomboot Gorinchem Vianen heeft Zondag-middag de reis tot op een half uur van V/aneu kunnen doen. Maandag (marktdag te Gorinchem) heeft zij dezelfde reis nog eens heen en weer gedaan, waarna de dienst voorloopig gestaakt is. De heer M. De Keizer te Aifen herdacht 11. Woensdag den dag, waarop hij voor 25 jaren aldaar als doctor in de genees-, heel- en verloskunde zich vestigde. Vele inge zetenen deden vau hunne belangstelling blijken door het Ontsteken der nationale vlag, en van vele zijden ontving de jubilaris geschenken. De onthulling van het standbeeld voor Thorbecke jje Amsterdam wordt tegen Mei a. s. tegemoet gezien. Tot de feestelijkheden bij die gelegenheid zhl ook be^ooren de uitvoering van eene cantate, waarvan de tekst door den heer H. J. Schimmel zal gedicht zijn. -—Er bestaat verwachting, dat bin nen een paar jaar de gemeente Rotterdam een algemeen slachthuis znl bezitten. Het terrein, voor de oprichting bestemd, is eene groote uit gestrektheid land, onmiddellijk achter dp nieuwe veemarkt. Reeds is door B. en W. eene op roeping gedaan voor een bouwkundige, die zich met den bouw belasten kan. In 1878 verwacht men dat deze lang gewenschte inrichting vol tooid en in gebruik genomen zal zijn. Naar men verneemt, heeft de President van Venezuela, Guzman Blanco, zich tot een der Mogendheden gewend om de onder handelingen met Nederland weder aau te kuoo- pen, en bestaat er uitzicht, dat het geschil tas- scben de twee Stalen nog in der minne zal eindigen. De zoo gunstig bekend staande tooneelstukkeu//Zoé" en *De Werkstaking", welke stukken, zooals men weet, beide van Nederlandsche auteurs zijn zullen ook te Gouda worden opgevoerd en wel Woensdag 8 Maart a. s., door het Rotterdamsche Tooneelgezelschap der HH. Le Gras, Van Zuijlen en Haspels. Deze voorstelling gaat uit van de afdeéling //Gouda" van het Nederlandsch Tooneel verbond eu het is te verwachtendat niet alleen de inwoners van Goudamaar ook de ingezetenen der omliggende gemeenten van deze gelegenheid zullen gebuik maken, om genoemde zoo boeiende als degelijke tooneelstukkeu te zien opvoeren. Voor de geidieening in de Iste serie van lOO.UOU pond sterling (f 1.200.000), ten behoeve der Ned. Rijnspoorwegmaatschappij is ingesclueven tot een bedrag van 1.087.000 pond sterling, meerendeels door aandeelhouders, zuodat aan met-aandeelhouders niets kan worden toegewezen. Het Gerechtshof te 's-Graven- hage heeft 11. Donderdag recht gedaan m den iu ons vorig nommer vermelden, etfecten- eu juweeieu-dielstal te Rotterdam, waarvan als dader beschuldigd was de huisknecht D. G. N. Van Veen en als medeplichtige tk winkelier A. Quant. De schuldigheid van Van Veen werd door liet Hot wettig en overtuigend bewezen verklaard door een aantal feiten en omstandigheden, iu onderling verband en samenhang beschouwd, terwijl de «chuldigheid van Quant voldoende bewezen werd geacht door diens volledige tie- keuiems, ook iu ver and met verklaringen van getuigeu. Mitsdien werden beideu aan de feiten, hun ten laste gelegd, schuldig verklaard en ver oordeeld tot tuchthuisstraf; Van Veen voor den tijd van 12 jaren en Quant voor den tijd van 5 jaren, 's Hofs uitspraak bracht bij beide ver oordeelden niet de minste ontroering te weeg. - Woensdag werd door de A r r. Rechtbank te Gorinchem weder eeue aanklacht behandeld tegen den zoogenaamdeu wouderdoctor St. Nicolaas te Rotterdam. Het Openbaar Mi nisterie had verzochtdat deze zaak met ge sloten deuren zou wordeu behandeldwegens bet zeer compromittante en onzedelijke, dat de verklaringen voor verschillende getuigen moesten inhouden, doch de Rechtbank willigde dit ver zoek met in. Een zeer talrijk publiek woonde de terecutziltmg bij. De zaak komt op het vol- geude neder. De behanger G., inwoner der ge meente Gorinchem, had zich tot den wonder doctor St. Nicolaas gewend met te keunengeviug dat zijne aanstaande vrouw iu zwangeren toestand verkeerde en het verzoek, zoo mogelijk een abor tus te bewerken. De zoogenaamde doctor bad daarop het meisje gevisiteerd, beloofde aan het vèflangen te voldoen en tegen betaling van f10 stelde hij haar eenige drankjes eu poeders ter baud, met de noodige gebruiksaanwijzing. De medicijnen werden spoedig in beslag genomen en op last van den Officier van Justitieschei- kundig onderzocht, bij welk onderzoek bleek, dat zij hoegenaamd geene afdrijvingsmiddelen bevatten. De beklaagde stond mitsdien alleen terechtwegens het onbevoegd uitoefenen der geneeskunst en het bereiden en afleveren van geneesmiddelen. Bij eene tegenovergestelde uitkomst der ana lyse, had hij met den behanger G. moeten terecht staan voor het misdrijf, bedoeld bij art. 3l7 van het strafwetboek. In scherpe en van ver ontwaardiging gloeiende bewoordmgenbrak het Openbaar Ministerie den stat' over bet gedrag van den getuige G., dieom een misstap geheim te houdenvoor geene misdaad terugdeinsde en tegen St. Nicolaas werd, uithoofde recidive, de toepassing der wet in hare volle gestrengheid gerequireerdnamelijk eene cellulaire gevange nisstraf van zes maandeneene geldboete van f 600 en eene van f 200voor beide geldboeten subsidiair 60 dageu gevangenisstraf, mede in eenzame opsluiting te ondergaan. Naar men verneemt, is men met de onderhandelingen over den Aankoop van de henoodigde gronden voor den aanleg van de spoorlijn LeideuWoerden reeds zoo verre ge vorderd, dat men verwachten kan, dat nog vóór Mei de aanbesteding van de aardebaan kan plaats hebbenmet eenige grondeigenaren, die hooge eischen stelden, noopt men zonder rechterlijke uitspraak tot een minnelijke schik king te geraken. Vande werf van den scheepsbouw meester P. Boele Pz. te Slikkerveer is op 4 Febr. met goed gevolg te water gelaten de ij zeren schroefsleep» too naboot Hendrina, gebouw voor rekening van den heer J. C. Van Hat* turn, te Sliedrecht, en is daarop de kiel ge legd van de schroefsleepstoomboot Nijmeegsche Sleepdienst No* V, te bouwen voor rekening van den heer H. Van den Bout, te Nijme gen; voor beide booten worden de machines vervaardigd in de fabriek van de heeren W. De Bruijn c. s., te Dordrecht en tevens is ook de kiel gelegd voor ijzeren schroefsleepstoomboot, te bouwen voor rekening van de heeren J. Van der Velden Co., te Papendrecht, waarvoor de machine zal worden vervaardigd in de fabriek van de heeren Walker Stronck Van Delden, linker Maasoever te Rotterdam. Het tijdelijke Rijkstelegraafkan- toor te Vreeswijk is gesloten. Bij het Gemeentebestuur van Ge« nemuide» bestaat het voornemen een nieuwen polder groot 10 èk 16 bunder door indijking aan de Zuiderzee te ontweldigen. Door aan slibbing is dit gedeelte daartoe geschikt ge worden. Bij de aanbesteding der steen- kolen voor het stoomgemaal van de polders van Lekkerkerk en Zuidbroek, was de laagste in schrijver de wed. W. Mynlieff te Krimpen a/d Lek voor f 0,677/lo per Heet. Ook te Waddinxveen heeft zich eene afdeeling van v Volksonderwijs" gevestigd. Het bestuur bestaat uit de heeren A. Bran- desJzi-., P. Kraan, A. N. Molenaar, C. C. Regt eu J. A. Van de Werve. Bij de aanbesteding tot het amoveert-n eu opbouwen eener bouwmanswouing voor Ads. Streefland te Lekkerkerk, waren in schrijvers voor het timmerwerk G. Neven Oz. f 3957, P. Borsje f 3525, H. Stuiver f 3470 eu voor het metselwerk J. Verwaard f 3270, J. Streefland f2930, A. Van De Wal f2675, allen te Lekkerkerk. Aan den laagste is het werk gegund. Bij den lagen waterstand is de rivier de Merwede zoo vol drijfijs gekomen dat de stoombooten Donderdag hunne vaart op Rotterdam moesten staken. Naar men wil weten, zou de pa rade op 's komngs aanstaanden verjaardag op 19 dezer te 's Hage bijzonder luisterrijk wezen, zouden wellicht de dezer dagen uit Atchin terug gekeerde mariniers er aan deelnemen, ja, zou de koning zelf de troepen inspecteeren. Ter gelegenheid van dien verjaardag stelt liet gemeentebestuur van 's Hage zich voor twee fon teinen aau te brengen m den Vijver. Voorts worden geïllumineerd zoowel het eiiaudje als de Vijverberg met omgeving, benevens twee muziektempels, de een op de Plaats, de ander op 't Tournooiveld, waarin een tweetal muziek corpsen zich zal doen hooren. Zondag-voor middag siju een vijf. tigtal mariniers, die de expeditie naar Atchin hebben medegemaakt, uit Nieuwediep, waar zij ook feestelijk waren ontvangente Amsterdam aangekomen. Aan bet station werden zij opge wacht door vele hoofd- en andere officieren van alle wapens, ook van de schutterij door het garnizoeneenige corporatiën van oud-strijders en door de stal muziek der schutterij. Met luide hoezee's en toespraken werdeu zij begroet, toen de trem bintienstoomde. Daarop begon de tocht door dc stadbegeleid door het muziekcorps vau de schutterij. Niettegenstaande wind, sneeuw en modderwas het stampvol langs den weg dien de stoet zou doorwaden. Bij dien tocht heerschte echter vrij wat wanorde. De muziek werd uit elkauder gedrongende cavaleristen vermochten niets tegen de menschenrnassa. Op den Haarlemmerdijk, bij de Heereumarkt, moet een man zelfs bij die gelegenheid in een kelder zijn gedrongen en zijn nekbeen hebben gebroken. In de kazerne op Kattenburg aangekomenwer den de krijgslieden feestelijk onthaald. De ontvangst der mariniers te Rotterdam, waar zij ten half drie Zondag arriveerdenwas niet minder levendig. Zij werden aan het station opgewacut door vele autoriteitenzooals de bur gemeester en secretaris de bevelhebber in de militaire afdeeling de comm. en officieren der dd. schutterijde cemmandant der kon. scherp schutters officieren van het garnizoen euz., ter wijl om die autoriteiten de schutterijhet gar nizoen de scherpschuttershet Metalen *Krui» en verdere vereemgmgen stonden. Nadat de aan komenden met muziek begroet en eenige toe spraken tot hen gehouden warenging het in optocht naar de kazerne aau de Oostpoort. Het gedrang der massa, ondanks bet slechte weer, maakte echter, dat die optocht nog al erg in de war -liep eu allerlei kleine ongelegenheden ontstondendie van een opdnngeude en wan ordelijk door elkander loopende menscheu menigte onafscheidelijk zijn. Slechts met veel moeite en by kleine troepjes gelukte het den met uitbundig gejuich begroeten krijgers in de kazerne te komeu, waar hun ineen uet'versierde zaal een feestmaal werd aangeboden. Eenige belaugstell enden uit Am sterdam en Rotterdam hebben zich in Com missie vereenigd, om een onderzoek in te stel len naar den toestand van het vaarwater tus- 8clien de beide genoemde steden en in dat onder zoek aanleiding te vinden tot het ontwerpen van een pian, boe m dien toestand verbetering te brengen zou zijn. Drie leden dier Commissie bebben een adres betreflende die zaak aan den Minister van Binnenlandsche Zaken overhandigd. STADSNIEUWS. Sohoonhoven12 ïebruarL Het ijs in de Lek vóórdezestad ia er in de laatste dagen weder sterker op geworden. De overtocht geschiedt thans met zwaar geladen schiet schouw en. De dikte van het ijs is aan den noorderwal 11 centimeter in het midden 17 ceutim. en aan den zuider- wal 15 centim. Waterhoogte lieden morgen te 8 uren 1 m. 25 c. De Artillerie-lnstructie-Com- pagnie zal aan de ingezetenen dezer gemeente op a. s. Z iterdag ter gelegenheid van 's Komngs verjaardag weder eene aangename ontspanning bezorgen. Des middags van dien dag zal in de zaal vau den heer Van Zessen een groot militair assaut worden gegeven en des avonds zal aldaar eene tooneelvoorstelling door eenige jongelingen plaats bebben. Voor bijzonderheden omtrent den toegang tot deze feestelijkheden verwijzen wij naar achterstaande advertentie. Atloop van Publieke Verkoopingen van Onroerende Goederen. De te N ïeuw-Lekkerlaud op den 9 dezer geveilde boumauswoning, met de daarbij behoorende ruim 31/, bunder wei- bouw- eu hooiland, heeft opgebracht de som van f 9030. Waterschap8- en polder-berichten. Eerstdaags zal te Berg-Ambacht de stemming plaats hebben voor 2 gecommit teerden in het polderbestuur, ter vervanging der heeren: A. Stolker, (overleden) en K. W. Ver doold, die zijn ontslag heeft genomen. LANDBOU W-BERICHTEN. In de vergadering der afdeeling der Hollaudqphe Maatschappij van Landbouw de Vijf-Heerenlandcnde Alblasserwaard en het Land van Arkel beneden de Zouwe, op 11. Donderdag te Gorinchem gehouden, is overgegaan tot de verkiezing van twee leden in het bestuur, in plaats van de heeren M. De Gier en Jhr. Merkes van Gendt. Laatstge noemde had verzocht voor dit lidmaatschap met meer in aanmerking te komen. Alsnu werd herbenoemd de heer M. de Gier eu inde plaats van den heer Jhr. Merkes vau Gendt, de heer F. den Hartog, te Hoog blok land. Te Schelluinen zijn de eerste stallen hennep, het geheele gewas, verkocht aau den heer J. Buul te Nieuwkuik voor 1 21 en f 22 per vijftig kilo. De meeste bouwlieden hebben nog met kunnen verkoopen. Door den veehouder A. Van Vliet te Berg-Ambacht wordt kaas uaar de tentoon- stellmg te Philadelphia gezonden. He vorst in November heeft veel schade aan de rietkoopers veroorzaakt. Door het hooge water heeft de zware ïjsachol het riet verbrijzeld en legen den grond geslagen. De papiertabnkanten willen het nu alleen heb ben voor het opruimenzoodat de pachters schade en voor hun volk geen werk hebben. Te Benschop werden de vorig,e week 4 ruuderen wegens longziekte onteigend en afgemaakt. Het verbod van uitvoer van paar den uit Duitschland is thans opgeheven. Letterkundige Bijeenkomsten- Uitvoe ringen van Muziek- en Rederij kera- Gezelschappen, enz. Inde leesvergadering van het dept. Lekkerkerk dtr Maatschappij tot N ut van 't Algemeen op 4 dezer hield de lieer Reijer- kerk van Berg-Ambacht eeue rede over liet goede en schoone iu onzen tijd op te merken, ten 1ste iu het streven naar algemeene ver standelijke ontwikkeling, ten 2de iu zijne groote werkzaamheid en ten 3de in zijne samenwer king voor groote algemeene belangen. Na de pauze werden door verscheidene heeren bijdragen geleverd. In eene vergadering mnt entree der vereeniging //Al doende leert men", te Dalem, trad Donderdag-avond 1.1. als hoofdspreker op de heer J. v. Leeuwen oud onderwijzer van Nieuw- Beierlandthans te Gorinchem. Deze schetste naar aanleiding van het onderwerp Uitspan ningen" het genot en het nut daarin gelegen. Met nog eenige bijdragen van de HH. Vos, V. d. Giessenv. üannis, De Heus en Kam steeg werd verder de avond geuoegelijk door gebracht. Door de vereeniging //Oefening en Vriendschap" te Streefkerk werd 11. Don derdag eene openbare vergadering gehoudenals spreker trad op de heer Jde V isser, die tot onderwerp koos //Vaderlandsliefde". Bij dragen weiden geleverd door de hh, J. De Visser, J. Streefland, C. Bakker, C. De Lange, W. Molenaar, J. Sterkman en F. H. De Visser Jr. Donderdag 11. werd te Gieseu- Nieuwkerk vergadering gehouden van de ver eeniging vNut en Genoegen." Als spreker trad op de heer J. Steijnis van Giesendamdie sprak over kunstmin en over het nut van hare beoefening. Bijdragen werden geleverd door de heeren Van SlijpeJz., Smijter, Vau der Heijden, Van der Giessen, Blokland en door den spreker J. Steijnis. Te Berkenwoude trad Donder dag-avond in de Nuts vergadering als spreker op de heer J. Quint van Stolwijk. In zijne rede schetste hij het ontstaan, den voortgang en de ontaarding der Kermis. Daarop droe gen de heeren J. Quint, D. Bruijn en J. De Bruin een dramatisch stuk voor, getiteld: de Oude en de Nieuwe Tijd, waarna met verschil lende bijdragen vau eenige heeren deze verga dering werd gesloten. In de bijeenkomst: //Tot onder ling Nut" werd te Noordeloos op 11. Maandag eene lezing gelnuden door den lieer J. W. Van Mamen uit Nieuwland, die tot onderwerp had: «/Christelijke bedden, ontleend aan de eigenschap van het glas." Verder werden er nog bijdragen geleverd door de heeren J. Van Iperen, Wou liaan Jr, J. Van Muijlwijk, H. Van Es, en door Mejuffrouw De Lint van W ij ngaar Jen KERK.- EN 8CH00LN1EUW8. Beroepen te Amsterdan Da. J. Brummêlkamp te Veeneadaal. Beroepen te Bennekom Da. E. A. Lazonder te Oldebroek. Ds. R. O. C. Aitton te Oosterwijk heeft het beroep naar Uitwijk aangenomen. De Ambachtsheer van Polsbroek heeft aan den kerkeraad van die gemeente voor de aanstaande vacature van een predikant, af stand van zijn recht van agregatie gedaan. De afd. Berg-Ambacht van het Nederl. Protestantenbond hield jl. Donderdag eene vergadering, «die druk bezocht was, ook door leden der afd. Ammerstol. De verhande- liug werd gehouden door den heer L. M. lleijer- kerk, emer. pred. van Sommclsdijk, en had ten onderwerp: «/De ware bijbelbeschouwing, een voornaam hulpmiddel ter verzoening van de oude met de nieuwe richting in het godsdienstige. Tot hoofdonderwijzer 3an de tweede openbare school te Barend recht is be noemd de heer C. Berkouwer, hulponderwijzer aan de eerste openbare school te Lekkerkerk, aan wieu daardoor op zijn verzoek eervol ont slag uit die betrekking is verleend. GEMENGDE BEBICHTEN. In een behoeftig gezin te Lek- kerk is dezer dagen eene vrouw bevallen van drie leveude welgeschapen dochters. In den nacht van 8 op 9 dezer is de korenmolen van B. Bakker, te Waddinxveen, geheel afgebrandhet woonhuis echter bleef door tijdige hulp gespaard. Zondag jl. zijn niet minder dan 118 zalmen, onder Öleeuwijk, door Woudri- chemsche visschers gevangen, eeue waarde ver tegenwoordigende van ongeveer f 300Ü. Een nieuw Kamper-stukje. Bij toeval is oude kt, dat aau het nieuwgebouwde postkantoor te Kampen geen brievenbus was gemaakt. Iu 't beiteK moet daarvan sells geen melding gemaakt ziju 1 Tengevolge van eene ontploffing zijn in eeu steenkolenmijnnabij Saint Elieune (Frankrijk), Vrijdag 4 dezer, 216 werklieden bedolven, waarvan er slechts 19 levend zijn uitgehaald. Onmiddellijk was men op de plaats des onheils eu begon men de mijn te doorzoeken en de puinhoopen op te ruimen. Tot nu toe zijn ongeveer 100 lijken gevonden doch men zet de wt rkzaamheden voort. De oorzaak van 't ongeluk is onbekendmen denkt aan onvoor zichtigheid van een oer werklieden. Eene in schrijving voor de nagelaten betrekkingen is dadelijk geopend eu heelt reeds uu eenige dui zenden francs opgebracht. Maarschalk Mac Mahon teekende o. a. voor 5000 francs. Bedelaar: //Ach, meisje! 'n aal moes, as je blieftI" «/Ga voorbijl mevrouw geeft met aau de deur!" Vraag dau aan je mevrouw of ik eventjes bij haar in de kamer mag komen." Te Amsterdam zijn, alleen voor geneeskundigendezer dageu te zien geweest twee meisjes, van 5'/# en 21/, jaren waarvan bet oudste 212 en het jongste 185 halve kilo zwaar is. Om zich eeu begrip van den omvang van het oudste meisje te kunnen vormen, dient men te weten dat de afstand van het eene eiude vau het schouderblad tut het andere één meter is en deomvaug van haar lichaam 1.60 m. bedraagt. Zij is blijkbaar minder schrander dan haar zuster, kau niet staan eu zitiu het minst niet verbaasd, de bezoekers aau te kijken, ter wijl het jongsteop het eerste gezicht niet on bevallig gaarne met haar moe ler speelt. V Óen watermolenaar A. Vonk, te Ottolandtrof l.i. Zondag een vreeselijk ongeluk. Terwijl hij den molen uaar den wind wilde kruienbrak de ketting en viel eene roede die hem den arm op drie plaatseu en het been verbrijzelde. Bovendien bekwam hij aan borst en schouder zulke kneuzingen dat men eerst voor het behoud van zijn leven vreesde. Door de A rroudissements - recht bank te Gorinchem werd 11. Dingsdag uitspraak gedaan in de zaak van G. v. D., huisvrouw van J. B., aangeklaagd wegens het houden van een beleen- of pandjeshuis. De rechtbank veroordeelde haar tot een cellulaire gevangenis straf voor den tijd van 16 dagen en een geld boete van 150 en in de kosten. In den avond van den 8sfen Fe bruari is te New-York een hevige brand uitge barsten, waardoor verscheidene huizeno. a. twee hotels en verscheidene winkels, zijn vermeld. Drie pompiers zijn gedood en vijf gekwetst. De schade wordt aanvankelijk op drie millioen dol lars geschat. Onder de curiositeiten op de ten toonstelling te Philadelphia zal men ook aan treffen de oorspronkelijke drukpers van Benjamin Franklin. Deze^ zal bij wijze van contrast ge- filaatst worden naast een cilindcr-pcrs van de aatste constructie. Er worden manchetkuoopen ver vaardigd in den vorm van gouden tientjes. Ook schijnt dat er thans glazen nabootsingen van tienguldenstukken in omloop zijn. Te Rot terdam althans moet een dergelijk stuk zijn ontvangen. Men zij op zijn hoede 1 l)e prins van Walis heeft te Jey- pore een prachtige volwassen tijgerin geschoten; 4 kogels waren noodig om het beest te dooden de prins zat op een olifant. Halt! uw sigaar weg! riep een soldaat die voor een kruidmagazijn ep post stond, toen iemand met een sigaar wilde pas- seereu. vZijt ge dwaas? mijn sigaar brandt niet#Dat doet er niet toel" riep de soldaat. //Loop naar de maanl denkt ge dat ik voor uw pleizier een omweg zal maken? Ik wil voorbij." //Nu, in vredesnaam\" zei de soldaat, vkom dan maar hier." En met een haalde hij een lucifer voor den dag en ontstak dien, doch juist kwam de aflossing aan. //Hier en ginder, kerel!" riep de korporaal, «/wat doet gij daar! Geeft gij vuur aan de vöorbijgangers?" vJa, korporaal," Antwoordde de schildwacht; vmijn consigne luidt: «/wanneer de voorbijganger niet op de eersteaanmaning sigaar of pijp wegdoet, geeft ge dadelijk vuur!" En zie, ik geef hem vuur, want hij wilde zijn sigaar niet wegdoen) BURGERLIJKE STAND. GEMEENTE SCHOONHOVEN. Ingeschreven van 4 tot 11 Febr. 1876. Geboren Pieter, ouders D. Van der Hek en J. Verhoef. Josephina Geertruida Maria, ouders C. M. T. Wolff en J. C. Lancée. Maria Kornelia, ouders G. Van Ophijnen en J. W. Lammers. OverledenA Den Blijker, oud 16 weken—J. Van der Ree, oud 63 jaren, echtgenoot van A. Rous. Voorspoedig bevallen van eene Dochter C. J. WOLFF-LANCÉE. SCHOONHOVEN, 5 Februari 1876. Heden overleed, tot diepe droefheid van mij, zijne Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen, na een geduldig lijden van slechts weinige dagen, mijn geliefde Echtgenoot PIETER DEN BUTTER, in den ouderdom van bijna 76 jaren, na eene gelukkige Echtvereeniging van ruim 47 jaren. JOSINA BOELE, Wede. P. drn BUTTER. STREEFKERK, den 9. February 1876. De Ondergeteekenden betuigen bij deze hun nen hartelijken dank voor die vele, ook zicht bare bewijzen van belangstelling, bij gelegenheid- van hunne vijf en twintigjarige Echtvereeniging, van verschillende zijden ondervonden. C. TREURE. L. TREURE, geb. Muis. LEKKERKERK, 13 Februari 1876. Die iets te vorderen heeft vanverschuldigd is aan- of papieren als andersints onder zich heeft, behoorende tot den boedel en nala tenschap van den Heer J, G. J< GROE— NEVELDT, gewoond hebbende te ScllOOn- hovon en aldaar overleden den 31 en Januari 1876, wordt verzocht daarvan opgave, betaling of afgifte te doen aan den Notaris J, p, MAHLSTEDE te Bergambachtvóór den 28en Fkbruaei 1876. Die iets te vorderen heeft van - of verschul digd is aan J. VAN HOJVDHORST, Koopman eu Winkelier te Sohoonhoven, wordt verzocht daarvan opgave of betaling te doen, vóór den 25en Februari 1876, aan den Notaris J, p, MAHLSTEDE te Bergambacht. De Ondergeteekenden geven kennis, dat A> A. DE LEEUWi Koopman te Ben- sohop, niet meer voor hen werkzaam ie, ter wijl geëerde Begunstigers enz. spoedig zullen bezocht worden. De prijs van het ZAlMa BIER is f 3, van het GERSTE BIER f 2,50, per Kinnetje van 40 Kan. Winke liers en Slijters genieten rabat. S IJZERWAREN en GEREED-2 SCHAPPEN. g Firma VAN HELDEN. a KELDERWINDEN, BA.NKSCHHOE- g VEN, BASCULES, BALANSEN ,g PLAAT-, STAAF- eu BANDIJZER, Q OVENRAMENDEURPANEELEN £3 RAMEN, en alle soorten van GIET-S g WERKEN, TEER, PEK enz. enz. o q ontvangen; engelscueS g BROODSNIJ-MACHINES met REGU-g 3 LATEUR, zeer geschikt voor Kostscholen,^ 2 Gestichten en groole Gezinnen. W Mp- Behalve de HANDEL in WUIVEN enz., in het Huis, Korten Dam, vroeger bewoond door wijlen den Heer zal van nu af aan ook worden uitgeoefend eene GROSSIERDERU IN benevens iu hrl groot en klein. Sohoonhoven. De Notatis de KLEIJN te Mo. lenaarsgraaf zal, hij inzet op Donder- Pao 24 Fkbruarij- en bij toeslag op Donderdag 2 Maart 1876, telkens des avojflls 6 uur, ten Herberge van de Wede. SUIKER te Bleskeil8graat ten verzoeke van AART AANTJES aldaar, in het openbaar verkoopen EENIGE PERCEELEN op den Zuidzijdschen polder, in de gemeente Blethemgraaf en Hofwegen, te zamen groot ongeveer 5 Bunders, 40 Roeden nader bij biljetten omschreven; te aanvaarden dadelijk na de gunning. betuigt bij deze haren opregten dank aan alle hare Stadgenooten, en vooral aan den Heer A. DE JONGf voor de bewijzen van belang stelling, in deze week aan haar bewezen. gevraagd, voor den verkoop van een RfET ARTIKEL. Brieven franco, onder Letters B.B.. aan het algemeen Advertentie-Bureau van NIJGH VAN DITMAR, Rotterdam. Voor eene Kon. goedgekeurde Maatschappij worden in de Omstreken van Lekkerkerk tegen goede provisie, met extra beloo ning voor 't eerste tijdvak hunner werkzaam heden. Adres, met franco brieven, aan den Heer J. DE JONGf Bode-Inspecteur te Lekkerkerk. Mevrouw Z WA KT-GL AZE7VER vraagt met den eersten Mei eene Oude Haven te Schoonhoven. Wordt gevraagd een om 1 Mei a. s. iu dienst te treden, tegen hoog loon. Adres, liefst in persoon, bij JOH. KRAMER te Stolwijk. Op een dorp in Zuid-llolland wordt gevraagd een bekwaam P.G. Adres, franco brieven, bij de Boekh. S. W. N. van NOOTEN, Sohoonhoven. A. KARREMAN, Mr. Timmërman te Zevender, bij Schoonhoven, vraagt zoo spoe dig mogelijk een bekwaam legen hoog loon. Vast werk. Brieven franco, doch liefst in persoon. OF LEERLING, vast werk begeerende, vervoege zich terstond bij J. C. GERHARD te Jaarsveld. mits goed voor hun werk; salaris naar bekwaam heid, en ook kunnen hierbij nog meerdere voor- deelen verbonden worden. Inclineerenden vervoegen zich in persoon of met franco brieven bij H. TART DER STRUIF te 's Gravonsande, Westland en een aankomende niet beneden de 16 jaren. Adres, in persoon of met franco brieven, bij HEIVDk. HOGER— VORST, Timmerman te Oudew&ter.

Schoonhovensche Courant | 1876 | | pagina 2