ZOOAG 2OEBRÏÏARÏ. 1876. N°. 349. WEEKBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT. Pallas Athene in ’s lands vergaderzaal. BINNENLAND. BUITENLAND. OVERZICHT. 1 SX1ÏM COURANT 341 5 7 Deze Courant wordt geregeld iederen Zaterdag-middag verzonden. Prjjs: voor Schoonhoven per drie-maanden 0,70. Franco per post door het geheele rijk 0,80. 68 20 65', 103 106 06'/, 96*/, brengen t eere Mogen geweest e 7 7 8 5 7 6 3 3 5 5 6 7 5 6 6 6 6 6 3 3 5 5 5 5 5 ’^zanten onder willen ech- 5 5 910 105*/, I; i/ S 4 8 3 8 3 3 5 5 5 4 3 5 5 5 f 8. W. N. VAN NOOTEN, Uitgevers. Prijs der Ad verten tienVan 1 tot 5 regels ƒ0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte Inzen ding franco, en uiterlijk tot Zaterdags-voormiddags ten 10 ure. pC^llf.br. 63 74./, 97*/. 95«/, 19»„ W’/l, 106 ige Zeeuw- ■*>50, goede Vleanfeche 7,40 4 8,00, ie f7,9U4 I 4 7,40. winter zak. ’lakkeesche iche zomer Jhe f6,40, ÏOlU'EÜ 92'/, 81'/, 10*/ *71. 246 237'/, 99’/, 99’/. quil 7 71. 8,00. ibe f7,20 4 Ordbrabant- ertnaassche 1,00, dito 4 5,80. $.00 46,00, rdinaire en be f8,30 4 8,00 4 8,50. >er van on- m flauw. ndere quai. 'are kooien ren f 4 a 7. 4 4 60 ets. Alle binnenlandsche Advertentiên, waarvan de plaatsing 3 maal wordt opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. Adrertentiën voor dit Blad uit Frankrijk en België worden uitsluitend aange nomen door de Heeren G. L. DAUBE Co. (E. ELSBACH), Hue du Faubourg Mont martre Slbis te Parijs. 100'/, 93*z, 69’/,, 03'/, 287 »7. 85 «»7i. 1‘7. 102 41 14’/, 16 20’/, •eken, zon worden. 3 regeering nd sterling yjezkanaal- fmanciëele be- dat zoowel de toestand nakoming der verplich- loegzaam zijn gewaarborgd, Ier nog eenig uitstel alvo- bewilligen. Een goeden indruk dat de regeering is voortgegaan cre verzekering van de zeewaar- Voor het voorloopige ontwerp, vJt stand gekomenis thans een terwijl door behoorlijk toezicht ■“I de gewetenlooze u einde wordt ge ingen nadert ids toe. Cara- naaf de andere om ge- :h candidaat te stellen. als zoodanig tistische frac- verdedigt Rouher; telt zich zel- jr van de ont- schappij, LeidenWoerden heeft Woensdag II. aanbesteed de levering van 2850 ton spoor staven met eindverbindingen en haakbouten ten behoeve van genoemden spoorweg. Er wa- reiï 22 aanbiedingen, ontvangen, meest van bui- tenjandsche fabrikanten. Daar verschillende in schrijvingen .voorwaardelijk waren ingekomen, koj|i geen laagste inschrijver worden medegedeeld. Aan de werf van den seneeps- bouwmeester M. Van der Kuijl te Slikkerveer is Zaterdag- de kiel gelegd van een ijzeren sleepschroeistoomboot, voor rekening van de heeren J. Van der Velden Co., te Papen- drfecht. De stoommachines worden vervaardigd aan de fabriek van den heer B. Wilton te Rotterdam. Hetbestuurder Vereeniging voo jbil f 23 4 410,50. goe- per lialf - a 30 CL, lammeren half kilo; aardappelen 7,00, peren 100 stuk». bh handel; 4 30, naar 80 per kilo, r Engelaad a 20, nuch- 2 paarden, 10 nuch- 139 vaz al. 62 ct. 1,00; Scha- •or Londen zou nieuwe hulpbronnen tc openen gelen. De koning is naar het om het opperbevel over de troej Deze zijn niet ongelukkig gewt der Carlisten. Reeds maken zij stelling der opstandelingenx> en de getrouwste vrienden i dan ook aan zijne zaak te wi Pallas Athene, de godin der wijsheid en der wetenschap, zal welhaast in ous land haar hoogtijd vieren. In prachtgewaad zal zij de vergaderzaal van het parlement binnentreden. Als heerscheres zal zij hare plaats innemen onder de aanzienlijke rij van afgevaardigden en staatslieden. Zij zal voor ziqh het woord der beslissing eischenwant het geldt haar zaak. Immers binnenkort zal het wetsontwerp op het hooger onderwijs in de Tweede Kamer in openbare beraadslaging komen. In lange jaren is een zoo belangrijk onderwerp niet aan de orde geweest, een onderwerp dat, builen den politieken hartstocht geplaatst, niet bewogen door de drijfveeren van een kleingeestig mate rieel eigenbelang, binnen den verheven kring van de hoogste, de geestelijke belangen der natie en der menschheid te huis behoort. O zeker, strijd zal er wezen, strijd over onderdeden van groot en van klein belang, maar, daarvafl zijn wij pvertu gd, slechts één geest zal alle strijders bezielen. Nederland is te allen tijde een land geweest, waarin de wetenschap hoog werd vereerd. De parlemen taire strijd, die ons in de volgende maand wacht, zal een schitterend tournooi wezen, een steekspel waarin de dapperste en edelste ridders met hunne scherpste wapenen tegen elkaar in de kampplaats zullen treden, waarin de zwaar den tegen de schilden en de blinkende harnas sen zullen kletteren, waarin ieder met vurigen moed trachten zal zijn tegenstander uit het zadel te lichten om zelf meester te blijven van de overwinning. Maar al die ridders zuilen, al vorens den strijd aan te vangen, hunne hulde aan de hooge godin die het gestoelte der "eere inneemt en de overwinnaars zullen hunne lauweren aan hare voeten nederleggen. De schildknapen zullen zich aan hunne rid derlijke lïeeren scharen en de lucht van hunne krijgsleuzen doen weergalmen, maar al die kre ten zullen zich oplossen in één harmomschen lofzangeere zij Pallas Athenede edelede heilige, de machtige boven allen, die de we reld der geesten beheerscht en leidt. Inderdaad, hebben wij alle reden zulk eenerid derlijke en ernstige stemming onder onze kamerle den te verwachten. Ware het anders, de titel van volksvertegenwoordiger zoude hun niet kunnen toekomen. Den rang dien Nederland nog tegen woordig in de statenrij van Europa bekleedt, dankt het naast zijnen handel aan fijnen we- tenschappelijken zin, en zoolang de wetenschap er zulk eene hooge vereering ondervindt, zal het rang blijven behouden. Het vraagstuk van het Hooger onderwijs kan ook nooit die hartstochten in beroering bren gen, welke als zoovele kruidjes roer-mij niet bij het noemen van het Lager-, soms ook van het Middelbaar onderwijs werden bewogen. Voor de regeling toch van het hooger onderwijs kan slechts één maatstaf worden gekozen: daar is het alleen de vraag, hoe de beste waarborgen worden verkregen pm de zuivere beoefening der wetenschap om haar zelve alleen te verzekeren. Ieder is het er hierbij over eens dat aan de wetenschap het woord moet worden gelaten zon der eenige beperking, dat hare vrijheid door niets ter wereld mag worden belemmerd. De tederste gemoedsbezwaren buigen voor baar het hoofd. Hier geldt het niet de opvoeding der volksmassa’s die lagere scholen bevolken, maar de vrije ontwikkeling van het weten en denken in de hoogste wetenschappelijke kringen der maatschappij. Toch zal er, gelijk wij zeiden, gestreden worden. Turkije heeft zich met de hervormingsvoorstellen van Andrassy vereenigd en dit aan de gezanten der zes Mogendhedendie deze voorstellen ondersteund hebbenmedegedeeld. De opstandelingen ter van geen onderhandelingen weten. Het Deensohe folkething heeft, tegen den uit- drukkelijken wensch der regeering inbesloten de uitgaven*, voortvloeiende uit de invoering der nieuwe vestingwet door eene belasting op de inkomsten te bestrijden. 4 M. heeft j hr. F. E. M. Van Al- phen, raad-adviseur bij het Departement van Koloniën, met ingang van den 2Oen dezer benoemjl tot secretaris-generaal bij dat Depar tement' 4. M. lïeeft den commissaris van politie ie Gorinchem, J. D. Stork, tevens be noemd tot commissaris van Rijkspolitie. Blijkens een Woensdag bij het Departement van Koloniën outvangen telegram van dep Gouverneur-Generaal van Nederlandsch Indië, is den 13den dezer door generaal-majoor Pel aan de Indische Regeering bericht, dat thans met de operatiën tegen de XXVI Moe kim een aan vang is gemaakt, waartoe met drie kcllonnes werd opgerukt. De gezondheids toestand was ongunstig en de cholera toege- nomenu - J)e Minister van Binnenlandsche Zaken heefttengevolge van het door den heer F. C. Blom genomen ontslag als lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, bepaald dat de verkiezing van een nieuw lid der Kamer in hef hoofdkiesdistrict Rotterdam zal plaats hebben op 7 Maart e. k., en dat, zoo een herstemming noodtakel ijk is, die gehouden zal worden op 21 Maart e. k. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft ter kennis gebrachf van belang hebbenden dat zijdie naar een of meer der uitgeloofde subsidiëu tot ondersteuning van de ‘K zalmt^elt wenschen mede te dingenzich be- hoorep te wenden tot het Ministerie van Bin- nenlahdsche Zaken met eene op gezegeld papier geschreven opgaaf van het aantal zalmen, dat zal gorden losgelaten, van de plaats waar en het tijdstip waarop dit zal geschieden. 1 Den 14den dezer heeft aan het Ministerie van Buitenlandscbe Zaken de onder- teekefoing plaats gehad van een tractaat van handel en vriendschap tusschen Nederland en de Zuid-Afrikaansche Republiek. if Met 1 Mei zal er een wijziging in de uniformen der Mariniers komen. Het kopef dat zij tot dusver op de schouders droe- gen zal vervangen worden door katoenen pas santen en fouragères. In plaats van het mouw vest krijgen de soldaten een blauw baaien hemd. Ook krijgen ze een anderen pet. De officieren verliezen de epaulettendoch krijgen daarente gen andere petten. -4 Woensdag 11. werd op *de werf van de heeren J. K. Smit te Kinderdijk de kiel gelegd voor een schroefstoomboot, genaamd //Stad Tiel No. 2”, bestemd voor den dienst tusschen Amsterdam en Tiel, onderneming van F. Den Hartog en wed. C. Van Ude. De machines zullen worden vervaardigd in de fa- brieve van de heeren Diepenveen Leis Smit. -T- Te ’s Hage is Maandag aanbe- steejjide uitdieping van den Hollandschen IJsèl. Hiervoor waren drie biljetten ingeko- men; de minste insciirijver was de heer G. Van Herk te Ouderkerk a/d IJsel voor f999. 4- Het bestuur der’Spoorwegmaat- Vooral zal de kamp hevig zijn bij* de be handeling van het gymnasiaal onderwijs. Op de gymnasia zullen de gronden worden gelegd voor de wetenschappelijke studiën aan ’sRijks universiteiten. Die gronden zullen gebouwd moeten worden op klassieken bodem, d. w. z. bij de gymnasiale opleiding moet het onder wijs in de klassieke talen en in de nieuwere letterkunde met de daaraan verwante histori sche studiën, allen beheerschen. Wiskunde en redeneerkunde moeten den gee^t tot denken harden-, Een elementair onderricht in de we tenschappen der natuur moet den leerling verhin deren öen vreemdeling te blijven in het leven der natuur die hem omringt. Maar de klas sieke Opleiding blijve de eerste plaats behou den. Geen beter middel tot verheffing van den geest tot het bewerken van die boogere stem ming, welke vóór studie en wetenschap ont vlamt én bezielt. Doch dan moet daarmede vroeg begonnen worden/ omdat de dorre weg der grammaticale studiën in de jaren der eerste jeugd zal moeten worden doorgeworsteld, terwijl daarvoor in la- teren tijd geen zin meer bestaat. Nu heeft de Minister voorgesteld, dat zij, die 2 jaren de hoogère burgerschool bezochten, daardoor van zelf in de 3de klasse van het gymnasium zouden kunueq komen. Deze samenkoppeling heeft veel, zeer vijsel bezwaren ontmoet, want zij breekt de eenheid in. den gymnasialen cursus en maakt het onmogelijk, dat reeds in de beide eerste gymna,siumjarenèmet de klassieke opleiding wor de begonnen. Eeul tweede heftige strijd zal tot brandpunt kiezen Nederlands hoofdstad en haar Athenaeum Illustrê. Deze doorluchtige school, welke een roemrijk velleden van bijna 2*/g eeuw achter zich heeft, verzocht aan den Minister in zijn ontweij|j ook aan haar het recht toe te kennen, om exaimens af te nemen, en den ductoralen en andere academische graden te verleenen. Zij gelooft eerst wanneer zij dat recht bezit hare vleugelen te zullen kunnen uitstaan en zonder dat nare schoone toekomst te zullen verbeuren. De Minister heeft geweigerd, <naar een machtige groep van de vrienden der wetenschap zal hierin van (jen Minister verschillen. Zij wenschen wel aan de stad Amsterdam bij de wet strenge voor- waaruen te stellen waaraan het onderwijs aan en de inrichting van haar Athenaeum zal moeten voldoen, maar onder die voorwaarden willen zij het recht van examineeren en promoveeren toe staan. Waarom zoude die liberaliteit geweigerd wordenHoe vrijer de vlucht der wetenschap wezen zal, hoe meer zij het gansche land ten goed? zal komen. Een ander strijdpunt zal gelegen zijn in het vraagstuk naar de plaats welke de godsdienst- weteiischap in het universitair-onderwijs zal inneflien. Dat de oude theologische facu teiten, opgedicht ten behoeve van één enkel, het her vormde kerkgenootschap, hebben uitgedieud, wordt niet meer tegengesproken. Maar al is de Koningin van weleer tot lager orde afge daald, zij is eene princes van deu bloede ge bleven. De godsdienst is een verschijnsel in de geschiedenis der menschheid van zoo hooge beteökenis en zij zal het ook in de geschiedenis die nog komen moet zoozeer blijven, dat een samenstel van wetenschappen, waarin de weten schap die den godsdienst in al zijn veelzijdige vormen buiten bestudeering liet, onvolkomen zoude zijn. De Minister nu heeft wel bet on derlijs in eenige deelen der godsdienstweten schap in zijn ontwerp opgenomen, maar eene afzonderlijke faculteit, d. i. eene afzonderlijke plaats in de rij der wetenschappen, heeft hij aan# haar niet willen geven. Daartegen is ge protesteerd en zal bij het Kamerdebat krachtig geprotesteerd worden, naar wij hopen met goed gevolg. Valt de invloed van den godsdienst op de gansche maatschappij niet te ontkennen, dan ligt daarin een reden om dat verschijnsel in de mebschenwereld zoolang en zooveel mogelijk te brepgen in de levenwekkende atmosfeer der zui vere gezonde wetenschap. Wij hebben met deze korte regelen bij onze lezers de belangstelling nog eens willen verle vendigen voor de hoogst belangrijke dagen die Nederland op het gebied der wetgeving te ge- moet gaat. i onze illusiën blijken niet ijdel te zijn en al onze kamerledenal onze minis ters, alle reporters der kamerdebatten, allen die hooren of lezen zullen wat er gesproken wordt en die in grooteren of kleineren kring invloed kunneu oefenen op de richting van het aan staand debat en zijn uitstag,-ware priesters zijn in den dienst van Pallas Athene. Zoolang die gebiedster aan het hoofd blijft staan van het’ Nederlandsche volk, zal dat volk zijn roeping'- blijven vervullen en met eere worden genoemd. Alvorens de zittingen van den Duitschen rijks dag namens den Keizer te sluiten heeft de njkskan- selier de gelegenheid aangegrepen om zijne ontevre denheid lucht te geven over de houding van een groot gedeelte der dagbladpers. Hij beschul ligde haar van onoprechtheid, van onrust stoken door het verspreiden van lasterlijke beweriugen, het vervalschen van feiten enz., waardoor de regeering, zooals verleden jaar o. a. met de in omloop gebrachte oorlogsgeruchten 't geval was, vaak in moeilijkheden gebracht werd. Blijkbaar was die uitval niet zoozeer gericht tegen de pers als zoodanig, dan wel bestemd tot bereiking van een dubbel doel. 1° gaf de wijze, waarop He regeering vaak be trokken wordt in sommige artikelen der zoogenaamde ollicieuse bladen, wier aantal nogal talrijk werd ge acht, den kanselier aanleiding tot de stellige verkla ring dat er geen ollicieuse bladen of corresponden- tiëu bestaan. Hier stak de vorst echter de hand in een wespennest, want niet alleen verloor die verkla ring reeds veel van hare kracht, door de erkenning, dat er wel betrekkingen bestonden tusschen de ver schillende Ministers en sommige redactiën, maar de pers zelve vindt in die bewering aanleiding tot het instellen van een onderzoek naar den oorsprong van sommige artikelendie in der tijd nog al de aandftcht trokken. Het tweede doel was de eindstemming over het ontwerp tot wijziging van het strafwetboek in een door de regeering gewenschten zin te verzekeren en 'dit gelukte dan ook volkomen. Het geheele ontwerp werd, hooldzakelijk zooals het door de commissie uit den rijksdag was gewijzigd en met behoud van enkele artikelen, die bij de le en 2e lezing verworpen waren, aangenomen. De Landdagzittingeiji-nemen nu weder een aanvang. De openbare meening en die der regeering schijnen ten opzichte van Graaf von Arnim 'Jat minder streng te worden. Zelfs wil mendat de Keizer aan den graaf toestemming z.ou verleend hebben zijn zoon, die te Berlijn ernstig ziek ligtte komen bezoekei der gevaar te loopen van gearresteerd te w. In het Engelsch lagerhuis is door de een crediet aaugevraagd van 4.080.000 pond tot bestrijding der kosten van aankoop der Sut aandeelen. Zij trad daarbij in eenige schouwingen, waaruit bleek, J 1 der kanaalmaatschappij als de tingen van den Khedive gen( De oppositie verlangde echte rens het crediet te be— heeft het gemaaktdi op den weg tot betert digheid der zeeschepen. in de vorige zitting tót stand gekomenii ontwerp van wijdere strekking ingediend, een voorstel tot betere regeling en u op het sluiten van zeeassurantiënaan praktijken van sommige reeders een e maakt. Naarmate de groote dag der verkiezii neemt de beweging in Frankrijk steec betta reist van de eene plaats matigdheid te prediken en ziel Reeds in zeven departementen treedt hij op. Op Corsika meten de beide Bonaparti tien hunne krachten. De keizerlijke Prins de candidatuur van zijn portieken voogd Prins Jerome Napoleon bestrijdt die en st( ven op den voorgrondals voorstander wikkeling der democratische beginselen en der volks- regeering. Buffet oefent nog altijd politietoezicht uit. Om dit des te beter te kunnen doen, heeft hij den pre fect van politie Renault, diovalsgematigd republikein bekend stond en candidaat gesteld was in Seine el Oise, vervangen door Voisin, doch tevens een groot gedeelte der bevoegdheden, aan die betrekking verbon den., zich toegeëigend. Door zijn toedoen is tegenover Thiersdie zooals men weet te Parijs candidaat ge steld is, een conservatieven” candidaat gesteld, nl. Daguin( oud-voorzitter der rechtbank van koophandel. Zelf heeft hij eene candidatuur aanvaard in het arron dissement Castelsarrasin. De Spaansohe Cortes zijn Dinsdag 1.1. door den Koning geopend. Deze gevoelde zich krachtigernu hij döor een goeden raad wordt» bijgestaan?' De be trekkingen met het buitenland werden bevredigend genoemd van de onderhandelingen met het Vatikaan werden de beste verwachtingen gekoesterd en zoodra de vrede hersteld was zou de tijd gekomen zijn om 1 en de financiën te re- h«t Noorden vertrokken v tivöpen te aanvaarden, "‘■veest in het bestrijden zij «ich gereed de hooid- Esteliaaai» te tasten van Don Carlos beginnen ranhopen. Ipbro koning is •"«•rbevel c

Schoonhovensche Courant | 1876 | | pagina 1