1876. ZONDAG 5 MAART. F. 351. WEEKBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT. Iets over de Suikerquaestie. <7. BINNENLAND. BUITENLAND. OVERZICHT. SCHOONHDVENSCHE COURANT De groote quaestie 6 7 nvoer van on- 1 heden wiili- hare con- ver- 99»/, 95»/, 5 I. 5 5 5 54./ iO. r SM. PC. Alle binnenlandsche Advertentien, waarvan de plaatsing 3 maal wordt opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gébracht. Advertentiön voor dit Blad uit Frankrijk •n België worden uitsluitend aange nomen door de Heeren G. L. DAUBE Co. (E. ELSBAOH), Bue du Faubourg Mont martre 31 bis te Parijs. S. <fc W. 1ST. VAN NOOTEN, Uitgevers. 590 141 67 V, W/U 61‘/, 637, 1027, beet- ons land uggeu handel; 26 30, naar 5 5 6 7 5 8 6 6 6 5 4| 67 3 3 5 5 5 5 pC. SSFebr. «1 98>/. 951/, ia’/.. 53»/, 103 77 92 101 101 927, 82>/. en de be- het ver- Om alzoo Overmaassche a 6,10, dito ,00 5,80. o f5,00 46,00, e ordinaire eu jarige Zeeuw- 4 9,70, goede he, Vlaamscbe f 7,70 4 8,30, ische f 7,30 4 r,10 4 7,4l>. «MixxrisN Deze Courant wordt geregeld lederen Zaterdag-middag verzonden. Prys: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele ryk 0,80. I per 2100 kilo, i a 9,00, overi jl 8,60; Over- 4 1,40 per kilo, voor Engeland f 8 4 20, nuch- roerd1 paard, •en, 77 uuch- •en, 213 var- qual. 62 ct.; 11,00; Scha- Voor Londen 3de qual f 70’ f8,60 4 9,60, 19,20, Flak- 0 4 8,10. nische f 7,20 4 Noordbrabant- yy‘/8 94 928 106 7, 7öy, 9 87 27 15»/. 102 7, 457. 15 927, 16 29 249 2397 9P/, 97‘/, 97»/, 163 7. 336 840 58>‘/lt 59»/lt ^*/4. Ö2U/1. 3 4 8 3 3 8 3 16. 5 5 5 5 )0. 5 jn. 4| 19. 4 3 5 5 5 - f nu zijn reeds stemmen ge- de moeilijkheden op te heffen, den suikeraccijns zouden willen zien afgeschaft, waarna de suikerindustrie vrij, op eigen krach ten zou trachten vooruit te komen. Die stemmen hebben weerklank gevonden in de Tweede Kamer en mr. De Bruijn Kops heeft een bepaald voorstel tot afschaffing van den accijns gedaan. Hierop is de beraadsla ging over de conventie tot na afloop van het onderzoek over dat voorstel verdaagd. De groote quaestie is natuurlijk het prijsgewin van de 5 millioen, zonder dat een equivalent is aangegeven. Volgens velen geldt dat be zwaar niet. In de eerste maandenzeggen zij, kunnen wij die bate wel missen; de financiën staap goed genoeg. Intusschen kau dan naar een equivalent worden omgezien. Immers juist deze omstandigheden zullen goede prikkels zijn om spoedig tot de reeds zoolang noodige be lastinghervorming over te gaan. Wij hebben met deze regelen alleen onzen lezers, die dit voor zich wenschelijk en noodig mochten achten, de gelegenheid -.villen geven met eenig inzicht in het hoofdpunt der quaestie de aanstaande kamerdebatten te volgen. Zij zullen er ook nog wel dit uit willen af leiden, dat belastingen, welke zoo sterk in de productieve takken van volkswelvaart ingrijpen, altijd zeer groote bezwaren medebrengen en dat aan belastinghervorming dringend behoefte be staat, De groote quaestie van den dag verdient een enkel woord ook in dit blad. Het is waar, de bijzonderheden van bet vraag stuk liggen buiten het bereik van den schrijver dezer regelen en waarschijnlijk ook buiten de bevatting van velen zijner lezers. De hoofd vraag echter, welke zoovele meeningen verdeeld houdt, is eenvoudig genoeg, om onze belang stelling te kunnen, en gewichtig genoeg, om haar te moeten boeien. Onder de belastingen op het verbruik bekleedt de accijns op de suiker eene groote plaats. Hij geeft aan de schatkist eene bate van ongeveer 5 millioen. Daar deze belasting alleen ten doel heeft het binnenlandsche verbruik te treffen, zoo mag zij natuurlijk slechts geheven worden van die hoeveelheid suiker, welke in consumtie komt en moet een" groot deel der suiker, welke hier te lande verwerkt en verhandeld, doch naar buitenslands uitgevoerd wordt, onbelast blijven. Hoe wordt nu de suiker verkregen? Deels uit de beetwortel, deels uit het suikerriet. Eerst genoemde plant wordt in ons eigen land, de andere in de koloniën geteeld. Reeds in die koloniën zelven is de suiker uit. het net getrok ken en wordt zij als ruwe suiker naar Europa, ook naar Nederland gevoerd. De raffinaderijen ver werken dit product en maken er de geraffi neerde suiker van, welke in consumtie komt. Voor zooveel nu de koloniale suiker betreft, wordt' de accijns geheven bij den invoer. Door de douanen aan de grenzen en in de zeehavens of eerste handelplaatsen wordt die invoer ge controleerd. Doch de suiker komt in als ruw lasting wordt geheven van de voor bruik geschikte, de geraffineerde, de ingevoerde suiker zuiver te belasten, moet mep berekenen hoeveel percent geraffineerde m de ingevoerde ruwe aanwezig is. Doch niet alle geraffineerde wordt binnenslands verbruikt. Een zeer groot deel wordt door de raffinadeurs op de buitenlandsche markten verkocht. Wan neer men dus voor alle ingevoerde suiker de belasting berekend heeft, dan is die berekening te hoog en moet voor het uitgevoerde later een evenredig deel der belasting worden teruggege ven. De moeilijkheid om het gehalte geraffi neerde suiker, dat in de ruwe aanwezig is, zuiver te berekenen, de groote kans dat men dat gehalte te klein neemt, heeft dan noodzakelijk ten gevolge, dat er door de teruggave bij den uitvoer bij slot van rekening te veel wordt te ruggegeven. Op iedere uitgevoerde partij heeft op die wijze de raffinadeur een voordeel. Hij heeft er belang bij minder binnenslands en meer buitenslands te verkoopen, de geraffineerde suiker is op de binnenlandsche markt duurder dan op de buitenlandsche. Zoo wordt dus door het stelsel van teruggave (draw-bock) de raffinadeur ten koste van de schatkist op de buitenlandsche markt beschermd. i- Aangewen ook andere landen suikeraccijns heffen en raffinaderijen bezitten die voor bui tenslands werken, zoo geldt daar hetzelfde en .hangt de hoegrootheid van het voordeel, dat daar bij den uitvoer genoten wordt, gfeheel af van de wijze waarop daar de hoeveelheid geraffineerde suiker, welke geacht moet wordenSm de ruwe aanwezig te zijn, berekend wordt. in Frankrijk vöoral bekleedt de suiker-in- dustne eene belangrijke plaats en daar de Fran- schen door hunne wijze van berekening aan hun raffinadeurs een grooter voordeel verschaften, dan andere regeeriugen, zoo was het gevolg, dat ook de Eransche raffinadeurs hun uitgevoerde suiker goedkooper aan de markt konden brengen. In één woord, er heerschte groote ongelijkheid in het stelsel der berekening, groote ongelijkheid ffizoo in de concurrentie en tegen de meest be- 2. M-. heeft A. J. D. Von Sanf>en benoemd tot 2den luitenant bij het corps Ko ninklijke Scherpschutters, gevormd uit de Ver- eeniging tot bevordering van ’s lands weerbaar heid te Rotterdam. Bij Kon. besluit is pensioen ver leend aan P. J. H. Roelofswaert, gew. rijks- veldwachter te Vianen, ten bedrage van f 176 ’s jaars. Een in den avond van Maandag II. bij het Departement van Koloniën ontvangen telegram van den Gouverneur-Generaal van Ne- derlandsch Indie bevat de treurige tijding van het plotseling overlijden van den generaal-ma joor Pel, militair en civiel bevelhebber in Atchin, in den nacht van den 24en op den 25en dezer. Zijne Majesteit de Kon mg heeft aan den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch-ïndië Hoogstdeszelfs zeer groot leedwezen doen be tuigen wegens het overlijden van dien generaal- majoor. Blijkens een later bij het Departement van Koloniën ontvangen telegram van den Gouver neur-Generaal van Nederlandsch-Iudië, zal de generaal-majoor Wiggers van Kercbem den 3den dezer van Java naar Atchin vertrekken om als militair en civiel bevelhebber op te treden, en heeft hij in last om de operatiën met kracht voort te zetten. Nog wordt medegedeeld, dat bij de ope ratiën in Atchin, op den 4den Februari, ge sneuveld is de kapitein J. A. Van der Kruk en bij eene pitrouille van het 13de fiatailjou op den löden, de kapitein J. Van der Pauwen, e. 7 7 8 5 7 6 3 3 nr schil f 23 4 f 10 a 11, goe- r ct. per half 26 a 30 ct., 38, lammeren per half kilo; k; aardappelen f 4,2ü, poters f 8,00 a 9,00 Don Carlos heeft Spanje verlatenomdat zijn zaak onherroepelijk verloren is, of, zooals hij zich in zijn afscheidswoord uitdrukt, omdat hij er van afziet lan ger voor het geluk van Spanje werkzaam te zijn. Dit zoo spoedig verkregen gunstig gevolg van den laatsten veldtocht tegen de Carlisten, moet hordzakelijk wor den toegeschreven aan den geest van samenwerking, die ditmaal, beter dan zoo dikwerf vroeger ’t geval was, de verschillende bevelhebbers bezielde, en aan het overleg en de bezadigdheid der regeeringdie, al vorens dèn beslissenden slag te wagen, alles met de meeste nauwgezetheid heeft voorbereid. Van dat wijs overleg mag men dan ook verwachten, dat de regee ring niet te spoedig de handen in den schoot zal leg gen maar door verstandige maatregelen het herwon nen grondgebied zal zuiveren van al die elementen, die hun werk maken van rooven en plunderen en daarom zich bij den gelukzoeker aansloten. Deze be vindt zich thans met zijn gevolg in Frankrijkwaar hem alleen een vrije doortocht doch geen verblijf is toegestaan. Waarschijnlijk zal hij zich nu naar En geland begeven. Zijne partijgangers hebben voor een gedeelte een goed heenkomen jn Frankrijk gezocht, waar zij geïnterneerd wordenvoor een ander gedeelte zich onderwierpen. Deze voor Spanje zoo gewichtige omkeering is, zooals men denken kante .Madrid en overal elders met groote vreugde begroet. Het prestige van den jongen koning is door deze gebeurtenis ontegenzegge- lijk zéér gebaat eu de wetgevende vergadering kan, wat zeer te wenschen is, hierin een prikkel vinden om zich met ijver toe te leggen op de regeling binnenlandsche aangelegenhedenwaaraan zoo dring behoefte is, en het zoeken van nieuwe bronnei inkomsten ten einde het waggelend gebouw der 1 ciën op betere grondslagen te vestige" Zoolang de oorlog de krachten en midi uitputte (niet minder dan millioen frai daarvoor jaarlijks noodig) het binnenlandsche bestuu als aan krachtige onder Cuba. Dok daaraan zal nu bet slagen wordeu. De Cortes den aanvaard, j gezworen. Castelar het beginsel van dei bestreden, terwijl d«. nen is met voor de vei van den door hem 'tls te hopen randslagingen 1 zeld wordt. Uitgenomen aan zeer rustig geble”- mindere qual. pinken f 50 4 60 4 64 ct»., keus van 6 a voordeelde raffinadeurs was door de minder be voordeelden de mededinging niet vol te houden. Dit gaf in 1864 aanleiding tot het sluiten eener suikerconventie tussohen Nederland, En geland, Frankrijk en België. Het doel daarvan was, éénheid te verkrijgen in de wijze van be rekening, gelijkheid alzoo van kansen bij de concurrentie. Men stelde daarbij vast zeker typen, men gaf de verschillende qualiteiteu van suiker zekere nummers, die alsdan naar de vaste regelen der conventie in die typen zouden worden geclassi ficeerd. De ervaring heeft echter aan de verwachting niet beantwoord. Vooreerst scheen detypen-ver- deeling in verband met de verschillende quali- teiten, die er alzoo werden aangevoerd, niet juist te zijn geweest. Doch bovenal classificeerde het eene land anders dan het andere. De qualiteit der suikers werd onderscheiden naar haar kleur en veel ruimte scheen daarbij aan de willekeur te zijn overgebleven. Vooral de Franschen classi ficeerden veel te laag. De Fransche raf finadeurs ontvingen in verhouding tot hunne vakgenooten in andere landen veel te veel accijns terug, zij hadden bij den uitvoer veel grooter voordeel, zij konden hunne producten op de buitcnland- sche markten veel goedkooper levereu. De be langrijkheid der Fransche suikerindustrie leidde er de Eransche administratie toe, om, al was het dan ook eenigermate ten nadeele der schat kist, eer te bevorderen dan tegen te werken. De tijd voor welke de conventie gesloten was verliep en zij moest dus worden herzien of ver nieuwd. Tot vernieuwing was echter geeno der partijen genegen. Ook Frankrijk niet, waar de moeielijke finapcieele omstandigheden wel eenige betere behartiging van de belangen der schatkist wenschelijk maakten. Engeland had zijn accijns geheel afgeschaft en in Nederland en België klaagde men bitter over de Fransche concurrentie. Men sloot dus een nieuw tractaat, de conventie, welke door de vertegenwoordiging in de drie andere staten reeds werd goedgekeurd en welke door de onze thans wordt behandeld. Het typenstelsel zal volgens die conventie voor Nederland en Frankrijk vervallen. België alleen behoudt het, ofschoon verbeterd en meer overeenkomstig de werkelijkheid ingericht. Frankrijk en Nederland zullen in de plaats daarvan erlangen een zoogenaamd exercicestelsel, ofschoon in beide landen verschillend. De schei kunde heeft een middel aan de hand gedaan om zuiver te berekenen het gehalte geraffineerde suiker, dat in de ruwe aanwezig is. Men noemt dat suikerineting, of saccherimetrie. Nu zul len in Frankrijk bij den invoer der ruwe suikers van iedere partij monsters worden getrokken, waarop die bewerking toegepast en waarnaar al zoo de accijns voor de geheele partij berekend zal worden. In Nederland zal de controle en de berekening geschieden in de fabrieken zelven, die daartoe aan een zeer belemmerend toezicht zul len worden onderworpen. De ambtenaren der be lastingen zullen zich voortdurend m de fabrie ken mogen bejegen, de gebouwen moeten, vooral wat de indeelmg der vertrekken aangaat, naar vaste voorschriften zijn ingericht, de wijze van bewerking moet naar voorgeschreven bepalingen plaate hebben alle maatregelen voor eene goede controle ter voorkoming van smokkelarij noodzakeiijk. Engeland, dat, gelijk wij zeiden, den accijns afschufte, verbindt zich alleen, om, wanneer het ooit weder de belasting mocht invoeren, even eens een exercicestelsel te volgen. Nu vreezen de tegenstanders dezer regeling voor Nederland twee zaken. Vooreerst, men kent den lust der Franschen om hunne suikerindustrie te beschermen. Men verwacht dat zij, hetgeen volgens deskundigen mogelijk schijnt, bij het trekken der monsters deze willen nemen van de slechtste deeleu der partij, zoodat het suikergehalte dier partij hoo- ger is, dau die van het monster. De berekening van den accijns zal dus nog te laag zijn, de raffi- ïiadeurs zullen wel niet zulke groote voordeelen hebben als onder de oude conventie, maar toch altijd voordeel. Zij zullen dus ‘boven de Neder- landsche beschermd blijven. Het tweede gevaar is de belemmering der Nederlandsche industrie zelve door de vele maatregelen van controle. Daardoor zal, vreest men, de vooruitgang dier industrie worden tegen gehouden. Beide gevolgen zullen dus komen vooreerst ten nadeele der industrie, dan ten nadeele van alles wat met haren bloei samenhangt, handel, scheepvaart, landbouw, nl. de wortelteelt, in sommige deeleu van gt.s een tak vau uitnemende welvaart. Vandaar de groote oppositie tegen de ventie, welke door de regeering krachtig dedigd wordt. Hier en daar hoord, welke, om Prys der AdvertentiönVan 1 tot 5 regels /0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzen ding franco, en uiterlyk tot Zaterdags-voormiddags ten 10 ure. .1■!g_J!-S— slag der verkiezingen bekend was, eene dalende be weging begonnen, die door de republikeinscho bladen een natuurlijk gevolg van vroeger aangewende kunst- middelen tot rijzing en aan speculatiezucht wordt toe geschreven maar door de antirepublikeinsehe bladen gretig wordt geëxploiteerd om de groote menigte vreea aan te jagen voor het radicalismeder waarlijk zeer gematigde republikeinen.DeFjgaro doet onder het opschrift*eene laatste poging" een beroep op de behoudenden van alle partijenkoningsgezinden keizerlijken en gematigde republikeinen, tot vorming rati een bondtea einde de maatschappij te bescher men tegen den getneenscbappelijken vijand. Zijn roep stem vindt echter weinig gehoorminder dan ooit zijn de mannen der rechterzijde en der uiterste rechter zijde geneigd om met de keizerlijken samen te werken, en deze staan dan ook zoo goed als geheel alleen. De Minister de Meaux heeft Buffet's voorbeeld ge volgd eu mede zyn ontslag genomen. Du fa ure is voorloopig met do portefeuille van Binnenlandsche Za ken belastnaar men wil zou eerst na de bijeenkomst der kamers in de vacatures voorzien worden. In Buf fet’s plaats noemt men Casimir Périer Raanl Duval en Leon Renault. Voor de herstemmingen worden druk aanstalten gemaakt. Dufaure heeft m eene cir culaire de autoriteiten tot gematigdheid en overleg, met name in de toepassing van de bepalingen der drukperswet aangespoord. Al heeft de Turksche regeering het hervormings plan der Mogendheden aangenomen en al schijnt zij willens dit oprecht uit te voerendaarmede is de rust echter niet hersteld. Integendeel nieuwe moeielijkheden doen zich voor. De Mahomedaansche bevolking van Bosnië protesteert tegen de gelijkstelling, die door de jongste decreten aan de Christen-bevolking wordt toe gestaan eu neemt daarbij zulk eene dreigende houding aan, dat de regeering daarover reeds vertoogeu heeft gericht aan de Mogendheden. Aan de andere zijde stelt de Christen-bevolking zoo weinig vertrouwen in de beloften der regeeringdat de uitgewekenen, niet tegenstaande de belofte van bescherming en onderstand weigeren naar hunne haardsteden weder te keeren en liever gebrek lijden in den vreemde. Tussohen de regecringen van Pruisen en Beieren is de toestand ietwat gespannen door de tegenwerking, die, blijkens de verklaring der regeering in de Kamer, de Pruisische regeering van de Beiersche te wachten heeftin de verwezenlijking van haar lievelingsdenk beeld aankoop der spoorwegen door het Rijk. Nog meer gespannen is de verhouding tusschen de Deensohe regeering en de zoogen. boeren- of linker- □artij in het F o 1 k e t h i n g. Bij de beraadslagingen over het ontwerp tot versterking der stad Kopenhagen liet het hoofd dier partij zich eene uitdrukking ont vallen, die een storm van verontwaardiging ten ge volge had. Hij gaf nl. te kennendat aijne partij daarom het ontwerp bestreedomdat de regeering van die versterkingen gebruik zou kunnen maken tot on derdrukking van een mogelijke beweging van de Zijde der plattelandsbevolking. In Zwitserland zullen de algemeene Raden eerst daags verschillende nieuwe wetten in behandeling ne men, die een uitvloeisel zijn van de bepalingen der nieuwe grondwet. Een dier wetten, niet de minat belangrijke, regelt het beginsel der volkomen schei ding van kerk en staat en bepaalt o. a., dat niemand verplicht is bij tc dragen tot de kosten van eeredienst of godsdienstwelke de zyne met is. I der .agend :n van fluau- oodgen. - middelen des lands ..ancs toch waren o) was aan reorganisatie van stuur niet te denken, evenmin irdrukking vau den opstand op 1 nu beter de hand kunnen ge- heeft thans hare werkzaamhe- Alfe leden hebben den koning trouw de republikein heeft echter later len eisch tot eedsaflegging uitvoerig de beruchte generaal Pavia begou- le vergadering de noodzakelijkheid geleiden Staatsgreep te betoogen. 1 dat met dergehjke vrij nuttelouze öe- niet al te veel nationaieu tijd verbeu- de beurs, is in Frankrijk alles tig gebleven. Eerstgenoemde is, toen de uit- nieu’ id gel

Schoonhovensche Courant | 1876 | | pagina 1