- r. 353. ZONDAG 19 MAART. 99 WEEKBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT. 827. BUITENLAND OVERZICHT. BINNENLAND. o SBBOimOVENSCHE COURANT )O. 5 7 zooals wij (Uakelijl landdag S.wtNOUmi Deze Courant wordt geregeld iederen Zaterdag-middag verzonden. Prys: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele ryk 0,80. smid t te- was aan- tien ver- iwee. Aan Binnenland- wordt een 9 ioen verleend ten mej. G. Hardeman, f 78, 3de iche, 8,20 Met van alge taanschei 1093 b nuch- lii var- S. W. N. VAN JSTOOTKN, Uitgevers. d. 1.05 41,85 per kilo, ven voor Engeland lito t 7 4 20, nuoh- Aangevoerd veren34 mmeren, 2$ 2de qual. 64 ot.; qual. 10,95; Scha- ulo. Voor Londen 922 losy, 77 ’7. 02 V, 105 867. »7. *7. 250 235 100>/, 100 100 S67. 4 20>/, >’7. 103 13 03 157, *»7. ’87., 987, 1047, 335 336 6’7, 587 ö0“/.. 607/u ITBU. pC. 10 Mrt. 2j 637, 3 4 3 3 3 3 3 1816. 6 5 5 ■1000. 5 '1000. 5 i leen, 4{ 937 67/69. 4 3 5 5 0 f 75 99»/„ 98 96 187/- >67. 637„ 1017/. 927, 101 >0,1 837J 585 137 7, 6’7. 187, sche Poort te Rotterdam, het maken van den bovenbouw van bergplaatsen en andere werken. Minste inschrijver was de heer Key te Bot terdam voor f 850.000 Op verzoek der Hoofdcommissie voor een op te richten monument ter ,eere van de Gebr. Houtman, heeft Z. K. H. prins Hen drik zich bereid verklaard het beschermheer schap te aanvaarden. Op de voordracht voor leeraar in de scheikunde en de natuurlijke historie aan het gymnasium te ’s Hage, zijn geplaatst de hh. Dr. A. H. Pareau, te Utrecht, en Dr. H. D. Benjamins, te Leiden. - De gemeenteraad van Tiel heeft in een adres aan de Tweede Kamer, ter ver betering der Keulsche vaart een geheel nieuw plan aanbevolen, namelijk een kanaal te gra ven van het Zedenkkanaal bij V lanen, naar de Liage bij Marien waard, en verder gebruik te maken van het inundatiekanaal dat de regee- nng van Geldermalsen naar Tiel wil doen aan leggen, en dat voor scheepvaart kan worden ingericht. De gemeenteraad berekent dat de kos ten van het eerste kanaal slechts 16 ton zul len bedragen. A. K., V leeschhouwer te Alblas- serdarn, is door de Arrondissements-Rechtbank te Gonnchem, wegens het smokkelen van vleesch veroordeeld tot twee geldboeten van f 15(1 en f 100, bij wanbetaling te vervangen voor beide boeten door 12 dagen eenzame opsluiting. Den 8en Maart stonden voor de Rechtbank te Gonnchem terecht J. K. en W. Den D., beide wonende te Streefkerk, beschul digd van diefstal van een palingfuik. Het Openb. Miu. eischte voor eerstgenoemde eeue gevangenisstraf <an 14 dagen en voor den tweede van 3 dagen, wegens verzachtende om standigheden. De persoon van A. T. H., si te Nieuw-Lekkerland, stond den 9 Maart recht voor het Gerechtshof te’s Hage, beschul digd van feitelijk vergrijp tegen de eerbaarheid bij kinderen beneden de 15 jaren oud. De advocaat-generaal requireerde eeue tuchthuisstraf vau met minder dan 5 en met hooger dan 15 jaren. Negen getuigen werdeu hierin gehoord, waaronder kinderen van 6 jaren. De stoombootdienst Gorinchem- Vianen is verleden week Zaterdag avond weer vpotloopig gestaakt, zoodat alle rechtstreeksche communicatie tusschen Gorinchem en Utrecht op nieuw verbroken is. Zoo lang bet schut ten aan den Arkelschen Dam onmogelijk is, zal de dienst waarschijnlijk wel met hervat worden. ov. 5 Aug. 5 uli. 5 )ct. 5 1854. f 1860. r k. r 5 5 6 7 5 6 6 6 6 5 M 3 8 sel. 5 5 5 5 100. 5 i en Overmaassche 5,30 4 6,10, dito e f5,00 4 5,80. «ware f 5,00 4 6,00, lange ordinaire en 10 per 2100 kilo. f 8,904 9,00, overi- 18,0048,80; Over- 0 4 8,60. anvoer van vee was 'an alle soorten voor injzen gekocht, het lage prijzen van de idere f 180 tot 220. oeien f 80 tot 130. e Vaarzen f90 tot sre Kalveren f 4,50 soort van 62 tot 68 ior Engelsche reke- erloopers naar deugd nd f V 4 12 het stuk. I Vei bot er 60 ets. ot*. Eende-eieren STORM- EN WATERRERICHTEN. Nadat wij ons vorig nommer had den uitgegeven, is het water in de nvjer de Lek alhier sterk gewassen, zoodat het deze week zelfs eene hoogte bekwam van 4,63 m., dat is ongeveer 20 duim hooger dan in het jaar 1845. Zondag-avond verhief zich daarbij een zware storm uit het zuid-westen, waardoor de opge zweepte golven met groote kracht tegen de dij ken beukten en deze veel hadden te verdureu. Op dien tijd werd er nabij bet logement van den heer Van Zessen op den Hoogendijk een kwel in den dijk opgemerkt, die op verschil lende plaatsen zich liet bespeuren. Aanstonds werd op de meest doeltreffende wijze daarin voorzien. Karrevrachten oude straatsleeneu, welke in de stad nog in voorraad waren, aarde enz. werden gebezigd ter verzwaring en beveiliging van deu dijk. Den gebeeleu nacht werd door daartoe aangesfeldé arbeiders gewerkt en de dijk graaf, de asp.-ingenieur, de burgemeester dezer gemeente, de fabnek-landmeter en de opzichter van den waterstaat bjeven met onvermoeide» ijver standhouden bij het bedreigde punt eu toonden toen en Jater met welk een tact eu énergie zij hunne lunetten vervulden. Den vol genden morgen kwamen al vroeg een aantal landbouwers en arbeiders, tot het dijkleger be- lioorende aan, eu zetteu het aaugevangeu werk met kracht voort, zoodat laugs deu dijk op de bedreigde punten eeu Hinken, zwaren berm werd gelegd. De boomen, welke zich langs den dijk bevonden en die, door den storm heeu eu we der gezweept, tot verzwakking daarvan mede- Prys der AdvertentiënVan 1 tot 5 regels ƒ0,50. Iedere regel, meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzen ding’franco, en uiterlyk tot Zaterdags-voormiddags ten 10 ure. - 'ggB kerkten, zijn thans allen afgezaagd en oingehaald. De bewoners der aan den dijk en aan den Ouden Singel staande woningen hebben die ver laten en in de stad met hun have en goed een schuilplaats gezocht. Het gerucht dezer kwellen, maar veel meer nog, dat er te Bergstoep zich 11. Woensdag een scheur in den dijk bevond, waardoor daar door braak als bijna onvermijdelijk werd afgeschil derd, bracht een panische schrik onder de be woners der omliggende dorpen te weeg. Onder het barre weder zag men dien voormiddag een groot aantal mannen, vrouwen en kinderen, met den angst op ’t gelaat in onze stad een schuil plaats zoeken en werden groote koppels runde ren de stad ingedreven, die in verschillende stallen en bergplaatsen welwillend werdep op genomen. Zelfs op het marktplein en in den tuin van het Heeren-Logement stond het vee, waarvoor men zoo spoedig geen berging had kunnen vinden. Toen het echter des namiddags bleek, dat de loopendè geruchten vrij overdre ven waren, zijn sommige landbouwers weder met- hunne kudden naar huis teruggekeerd. Het gebrek aan den dijk te Bergstoep en dat, hetwelk eergisteren te Ammerstol werd ont dekt, is, dank zij de doeltreffende maatregelen, thans voldoende voorzien. Hoe ernstig den toe-* stand moge zijn, wij moeten onze lezers in de Krimpenerwaard en elders waarschuwen, zich met door allerlei geruchten, die veelal zeer over dreven zijn, te laten ontmoedigen. Moge men kalmte en overleg, die juist nu zoo noodig zijn, toch niet verhezen I Hls thans een majestueus, maar tevens ijzingwekkend gezicht, wanneer men vóór Wilhge-Langerak, vooral boven het dijkmagazijn tegenover de openbare school, de Lek aanschouwt. Zij vertoont zich als eeu monster, dat, getergd door den feilen wind, forsche pogingen doet om zich een weg door den dijk te banen en dat deu kop zei Is zoo hoog opheft, dat het hier eu daar zelfs op den dijk ziet en het schuim op en over den dijk spat; zoodat het hier en daar noodig was, om den ongenooden gast het binnendringen te beletten. De dijk blijft, al thans vóór Wilhge-Langerak, tot nu toe iikach weerstand biedeu en blijkt over het geheel op vaste, dichte, hechte grondslagen te rusten. En waar boven aan den dijk hier en daar werk krachten tegen het woedend element noodig zijn, wordt (het zij hier ter eere van het dijk college, dat zeer doeltreffende maatregelen weet te ne men en terstond daar is, waar eemg gevaar dreigt, van den dijkmeester, die geen moeite ontziet en het dijkvolk, dat werkt als een leeuw, waar het noodig is, gezegd) terstond het voort woekeren van het water verhinderd. Er bestaat dus nog al gegronde hoop, dat de Lopikerwaard van den geesel van inundatie bevrijd zal blijven, zooals dit reeds meer dan 100 jaren (sedert 1760j het geval was. Het is te hopen, te meer, omdat juist dat lange tijdperk van vrijblijven van watersnood, de ingezetenen van deze waard wel wat al te onbezorgd gemaakt heeft en over het geheel de hoeven en woningen er niet op ingericht zijn, om eenigszins met gerustheid den waterramp te kunnen af wachten. Nergens toch ziet men b. v. vluchtheuvels, zooals op vele plaatsen in de Alblasserwaard en in Gelderland. Vooral ook zullen dan die overdreven angst* valligen eenigszins gerust zijn, die telkens aan leiding geven tot een tragisch-comisch schouwspel, doordien ze zich bij elk verdacht geluid als wanbopigen aanstellen en b. v. op het fluiten van eeu schroefbootje of het zwak gerommel van een donderslag het huis komen instormen, met de armen boven het hoofd uitgestrekt, naar den dijk vliegen, onder het uitroepen van den noodkreet: rhet is er door, het is er door!!” W oensdag-morgen was bet te Vuren eu Dalem wegeus den Waternood aller treurigst gesteld. Eeuige ingezetenen verhuisden reeds met vrouwen en kinderen, huisraad en vee naar het naburige Gorkum, terwijl weder anderen hunne goederen in kerk en school 1IT veiligheid brachten. Even boven het fort Vuren toch was de stand van den Waaldijk hachelijk. Alleen met vereeude krachten, waarbij de hoof den van deu Waterstaat zoowel als die van het Dijkbestuur manmoedig voorgingen, en ook doordien de wind gelukkig ruimde, is men het legerdie de wijk duar geïnterneerd stale gebruik van de i regeenng verleend "••ur hun vaderland raadslaag! nog steeds Alle binnenlandscke Advertentiën, waarvan de plaatsing 3 maal wordt opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gébracht. Advertentiën voor dit Blad uit Frankrijk en België worden uitsluitend aange nomen door de Heeren G. L. DAUBE& Co. (E. ELSBACH), Hue du Faubourg Mont martre 31bi» te Parijs. Eindelijk is, na veel loven en bieden,eeu nieuw kabinet in Frankrijk tot stand gebracht. Het draagt de kenmerken, dat Mac-Mahon slechts zeer noode toegeeft aan de uitspraken der natiezooals die bij de jongste stemmingen zich deden hooren. De linker zijde verbergt hare teleurstelling niet, dat zij in het nieuwe kabinetuitsluitend uit leden der linker-nód- denpartij en constitutioneelen samengestelddoor geen enkel lid vertegenwoordigd isen het is geen wonder, dat die miskenningdie veel van eene uitdaging beeft in ’t eerst de verantwoording van sommige organen gaande maakte. Die eerste indruk is echter voorbij gegaan en algemeen heeft men thans een afwachtenae houding aangenomen. Intusschen zijn de,nieuwe kamers bijeengekomen en hebbenna eerst eene karige lof- en lijkrede op de oude Nationale vergadering te hebben uitgesproken, hunne werkzaamheden aangevangen met het benoemen der voorzitters en onder-voorzitters en het kiezen der bureaux. Die stemmingen hebben reeds eenigszins de richtin gen doen kennenwaarin beide vergaderingen zich zul len bewegen. In de eerste Karnat is d’Auffridot Par- guier tot voorzitter benoemd, maar niet zonder hevige tegenwerking der Bonaparüsten en Koningsgezinden. De keuze der ondervoorzitters eu secretarissen doet zien datzoo de republikeinen al over eene meerder heid beschikkendie meerderheid tot niet zeer groot in en door de omstandigheden nog wel eens door eene conservatieve meerderheid kan overstemd worden. In de tweede Kamer is dit gansch anders. Jules Grevy is daar met bijna algemeene stemmen (eene eer die nog aan niemand voor hem te beurt viel), tot voorzitter gekozenterwijl de leden der rechter zijde die ais ondervoorzitters of secretarissen benoemd zijnhun zetel alleen te danken hebben aan de groote gematigdheid der republikeinsebe partijdie zich ouk nu nog niet verloochent. Met verlangen wordt het programma der nieuwe regeering te gemoet gezien. Daarvan zal het afhangen of zij op den steun der meerderheid zal mogen rekenen. Opheffing van den staat van belegoveral waar die thans nag bestaat wijziging van de wet op het hooger onderwijs en ver vanging van een aantal maires en andere ambtena ren zijn eischendie in de eerste plaats zullen moe ten worden ingewilligd. Door Raspail en Victor Hugo zullen voorts nog voorstellen gedaan worden om aan de Communelisten amnestie te verleenen voorstellen waarin de regeering wel niet zoo gcreedelyk zal toe stemmen. Thiersdie zooals men weet voor beide kamers gekozenheeft het lidmaatschap der 2e Kamer genomen. Voor de 2e Kamer moeten nu nog kiezingen plaats hebbenvoor den Senaat ti Ricard de nieuw beuoemde Minister van sche Zakendie nergens gekozen werd Senaatszetel toegedacht. De koningin van Engeland zal nevens haren ge wonen titel, voortaan dien van Keizerin der Indiën voegen zoo bepaalt eeu wetsvoorstel, dezer dagen door de regeering in het Lagerhuis ingediend. W at in ieder ander land hoogstwaarschijnlijk met toejuiching zou begroet wordenvindt in het Engelsche parlement echter gewoonlijk nog al oppositie. De liberale partij met Gladstone aan het hoofdheeft het wetsvoorstel fel bestreden. De prins van Wales is op zijn terugreis van Indië naar Engeland. Met dezellde geestdrift waarmede men hem welkom heette, deed men hem ook uitgeleide. Ter herinnering van zijn bezoek heeft H. M. hem benoemd tot Eere-kolonel van acht inland- sche regimenten. t groote meerderheid heeft de Beiersche kamer ifgevaardigden een voorstel van den Ultramon- ,..on afgevaardigde Jöry, de noodzakelijkheid uitsprekende van wijziging der bestaande kieswet, aangenomen en tot nader onderzoek in hander eener bijzondere commissie gesteld. Men vreest dat, indien de meerderheid bij haar gevoelen blijft volharden en aizoo aan de Ultramontanen hun eisch tot kieswets- herziening toestaat, een kabinetscrisis niet kan uit- bhjven. Conflicten in de landdagen der verschillende gewes ten van de OostenrijkBoh-Hongaarsohe Monar chie behooren niet tot de zeldzaamheden. Bijna gere geld elk jaar is ontbinding vau een of meer dier ver gaderingen daardoor noodzakelijk. Dit is thans ook weder ‘t geval met den landdag van Tirol, waar de meerderheiddie zich door de uitvaardiging der nieuwe schoolwetten en door eenige vrijheden aan de Pro testanten toegestaan, verongelijkt acht, de vergadering verlaten en aldus de voortzetting der werkzaamheden onmogelijk gemaakt beeft. De overblijfselen van Don Carlos’ le naar Frankrijk genomen hadden en aidt waren maken thans lu grooten gel vrijheid, hun door de Spaansohe om sich alsnog te onderwerpen en naai terug te keeren. De Cortes beraadsla.v over het ontwerp-antwoord op de troonrede. 3de qual. f 68. f8,60 4 9,60, 4 9,20, Flak- f 7,60 4 8,10. amsohe f 7,00 4 i en Noordbrabant- Jectte. 7 169. 7 3 5 7 6 3 8 ITEM. nnep, schil f 23 4 zaad f 10 a 11, goe- a 68 ct. per half kens 26 a 30 ct., 0 4 36, lammeren ct. per half kilo; r stuk; aardappelen men f 4,50, Roode ppelen f 8,00, peren er 100 stuk». tarkt. ien alhier gehouden partyen met viug- r wicht en qual.; Den 19den zal de Koning zijn intocht in de hoofd stad houden en daar zekereven als overal eldecs met luister ontvangen worden. In Turkije hadden in de laatste dagen weder ber- haaldehjk kleine gevechten plaats tusschen de opstan delingen en de regeeringstroependie voor laatstge noemden niet altijd even guustig afliepen. Een der hoofdaanvoerders van de opstandelingenLiubibratich, is op Oostenrijksch grondgebied in hechtenis genomen. In de verklaring door het Ministerie in Frankrijk voor de Kamers afge!egd, wordt gezegd, dat de volks- ste/nzooals die zich in de algemeene verkiezingen heeft doen kennen de constitutioneel instellingen door de vonge vergadering tot stand gebrachtheeft bevestigd. Nooitzoo luidt het verderwas, eene' regeering wettiger samengesteld. Alvorens aan her ziening der tegenwoordige instellingen te denken moe ten deze worden in praktijk gebracht. De regeering wenscht trouw te blijven aan de vrijzinnige en behou dende beginselenwelke aan die wetten ten grondslag liggen, en zal van hare ambtenaren dezelfde trouw eu gehoorzaamheid eischen. Voor alles zal het noodig zijn te steunen op de heilige wetten van den gods dienstde zedelijkheidvan het huisgezin, van den eigendom, en avontuurlijke oorlogen te vermijden. Bij kon. besluit is benoemd tot vice-president van den Raad van State jhr. mr. G. C. J. Van Reenen. Z. M. heeft benoemd tot notaris te Harmelen D. Robbemond, cand.-not. te Soest. Z. M. heeft benoemd tot dijkgraaf van het hoogheemraadschap de Alblasserwaard met Arkel beneden de Zou we A. H. Van Tienhotren. Z. M. heeft pensi laste van den staat aan i ,r gewezen hoofdonderwijzeres te Gouda, ten be drage van f408. Bij resolutie van den Minister van Fiiftncién, is benoemd tot commies ter di rectie der registratie en domeinen te Maastricht mr. C. E. Achterberg, cand.-notari» te Rotterdam. Volgens het wetsontwerp tot re geling van de inrichting en het rechtsgebied der arrondissements-rechtbanken en kantongerechten zal het kanton Schoonhoven bestaan uit de ge- ineei.teu: Schoonhoven, Willige Laugerak (nieuw), Polsbroek (nieuw), Hoenkoop (nieuw), Vlist. Haastrecht, Stolwijk, Berkenwoude, Ouderkerk a/d IJsel, Krimpen a/d IJsel, Krimpen a/d Lek, Lekkerkerk, Berg-Ambacht en Ammerstol. De nieuwe gemeenten ziju afkomstig van het op te heffen kanton LJselstein. De gemeente Oudewater wordt, zooals wij reeds meldden, van het kanton Schoonhoven overgebracht naar het kanton Woerden, en komt daardoor volgens het ontwerp te liggen in het arrondissement Utrecht. Het kanton Gouda zal de volgende gemeen ten omvatten.- Gouda, Hekendorp (nieuw), Lau- geruigeweide (nieuw), Reeuwijk, Waddinxveen, Moercapelle (nieuw), Bleiswijk (nieuw), Zeven huizen (nieuw), Nieuwerkerk a/d IJsel (nieuw), Moordrecht en Gouderak. De gemeenten He kendorp en Langeruigeweide worden van het kanton Woerden afgenomen; de vier andere nieuwe gemeenten zijn afkomstig van het op te heffen kanton Hillegersberg. Ten einde verbreiding der long ziekte gedurende den aanstaanden zomer in de weiden tegen te gaan, heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken bepaald, dat de van die ziekte verdachte runderen den stal niet mogen verlaten, vóórdat de termijn, gedurende welken zij verdacht blijven, verstreken is. De distnkts- veeartsen ziju aangeschreven, in geen geval de Burgemeesters te adviseeren tot liet geven van vergunning tot vervoer van zoodanig vee van den stal naar dc weide. Voor elk stuk melkvee, dat tengevolge van dt-ze bepaling tusschen 1 Mei en 31 October in den stal moet blijven, zal aan deu eigenaar 20 cent daags en voor eik ander rundvee 10 cent daags worden uitgekeerd, ter tegemoetkoming in de meerdere uitgaven door de stalvoedenng veroorzaakt. In hun belang wenscht de minister, dat de veehouders vooral met deze bepaling worden bekend gemaakt, op dat zij tijdig maatregelen kunnen nemen voor de uitoefening van hun bedrijf. Aan het Departement van Bin nenlandsche Zaken is gisteren aanbesteedhet op de vereischte hoogte brengen van een ge deelte van het stationsplein buiten de Delit-

Schoonhovensche Courant | 1876 | | pagina 1