ZONDAG 9 APRIL. N*. 356. 1876. WEEKBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT. BINNENLAND. f 1^1. «7. BUITENLAND. OVBKZICHT. Het ontwerp-Moens. r«w. SCHOONHOVENSCHE COURANT 257 V. el 997s 5 7 schoolwetherziening ct.; 9de vergeefs wordt uitgezien l.vdflita Deze Courant wordt geregeld iederen Zaterdag-middag verzonden. Prys: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele ryk 0,80. 997. 87 Z/ö, n a 180, itere die TU 5 5 6 7 5 6 6 6 6 5 M 8 3 5 5 5 5 100. 5 86 27i/g 17 99*/4 41 Hl/i. 91 Vh 14 22’/, 93/, 991/, 931/, 900 104 7, 72V, 4 3 3 8 8 3 1816. 5 5 5 1000. 5 1000. 5 leen. 4} 7/69. 4 .8 5 5 5 0. f S. W. N. VAJST NOOTEN, Uitgevezt. een ^e- is het voorstel van den Er is innig bet ontwerp, i» ingediend, in u orgaan vertrouwt eenmaal aangenomen het Vaticaau geveu zal delyk de behandeling i troonrede ten einde gebi Een gedeelte der troe| afgezonden, ditmaal niet t tegen sprinkhanen, die de doa, Sevilla en Salamanca Alle binnenlandsche Advwtentiën, waarvan de plaatsing 3 maal wordt opgegeven, worden slecht» 2 maal in rekening gebracht. Advertentiön voor dit Blad uit Frankrijk en België worden uitsluitend aange nomen door de Heeren G. I*. DAUBE Co. (E. ELSBACH), Bue du Faubourg Mont martre 81bis te Parijs. stilts, eendeneieren luwsohe, Vlaamse be mindere en blauwe Prys der AdvertentiënVan 1 tot 5 regels ƒ0,50. Ieders regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzen ding franco, en uiterlyk tot Zaterdags-voormiddags ten 10 ure. 147, 43V, 517. 102 V. 104 V, 967, 967. 1667, 832 326 567. 57 596/i. 597. 278 57J> 184 »v. 5 Log. ill. 5 let 5 1854. I860. «etie. 7 169. .3 5 7 6 8 8 ITBA :nnep, schil f 23 4 :pzaad f 10,00, bo- 63 a 65 ct. per half hens 16 a ft) ct., )2 a 38, lammeren öt. per half kilo; stuk; aardappelen neu f 4.80, Koode appelen f 8,00, 3,40 per 100 stuks, irkt. t vluggen handel 6 a 30 naar wicht 1,15 4 1,30 per kilo, jen voor Engeland gere dito f*8 4 20, kangevoerd1 paard, iaivet<tt,145 Mfch- «"■•H 406 geiten. 2de qual. 75 i qual. f 1,15, Sre Londe. f 653de qual. f 60. she, f 9,20 4 10,00, 8,80 a 9,60, Flak- f 8,20 8,70. Smscbe f 7,00 4 i en Noordbrabant- i en Overmaassche 5,00 4 5,90, dito e f5,00 4 5,80. Sware f 5,90 a 6;50, lange ordinaire en f 8,90 4 9,00, overi- 8,00 48,80; Over- 0 4 8,60. een aanvoer handel beden beate soorten De Engelsohs bladen hebben het nog altijd druk over de beruchte titel quaeatie. Allerwage worden ver gaderingen belegd en adressen ontworpen o<n de ko ningin te bewegen den zoozeer gebaten titel van Keizeria der fndiên toch niet aan te nemen. Zelfs het teer conservatieve Hoogerhuis vereenigde zich slecht, noode met bet wetsvoorstel. De koningin, die, zooals than, blijktreeds vroeger onder Gladstone’s bewind ge tracht heeft, doch te vergeefs, dengewenschten titel te verkrijgen heeft zich intusschen aan dien aandrang van verschillende zijden onttrokken door een uitstapje naar het vasteland. Dit wekt nog meer de voont- waardigmg en gaf in beide huizen reeds tot interpel latie aanleiding. Eindelijk heeft de Khedive op aandrang der En- gelscbe regeering, die op haar beurt moeilijk langer aan den algemeenen drang der natie kon weerstand biedener in toegestemddat Cave's verslag betref fende den stand der Egyptische (geldmiddelen, werd openbaar gemaakt. Dat verslag luidt -niet zeer gun stig doch acht datde bronnen van inkomsten in aanmerking genomenvan een deugdelijk beheer en conversie der schuld tot een billijke rente verwacht mag wordendat de middelen toereikend zullen iün om alle verplichtingen na te komen. In den Pruisisohen landdag rijn zeer levendige beraadslagingen gevoerd over het verslag der commis sie van onderzoek naar de spoor wegaangelegenbedei). Zooals men zich herinneren zal, was aan deze com missie opgedragen een onderzoek in te stellen naar de knoeierijen die, volgens het beweren van c a., door sommige booge ambtenaren zouden gepleegd zijnbij Let verleenen van concession voor den aanleg van spoorwegen. Een bewijs dat die beweringen niet ongegrond waren is, dat de door de commissie voor gestelde resolutie» die strekken om de regeering tot strenger toezicht en bet weren van misbruiken mb te manen allen werden aangenomen. De opstandelingen in de Herxegowina (Turkije) hebben toch eindelijk in een wapenstilstand bewilligd, waarvan thans ijverig gebruik gemaakt wordt om den vrede te herstellen. De schier hopelooze toestand der geldmiddelen maakt dit dan ook zeer wensohelnk. Reeds is officieel aangekondigddat de betaling der coupon drie maanden is uitgesteld Gok deServieoh* schatkist verkeert in beuarden toestand. Na te ver geefs getracht te hebben in bet buitenland een lee- mng te sluiten, beeft de regeering thans besloten eene leening van 12 millioen francs binnenslands te sluiten, dat zeker gemakkehjker is gezegd dan gedaan, Z. M. heeft 1)600611)6 den hoofd ingenieur van den waterstaat in Utrecht, L. J, Du Cellié Muller, tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw. Z. M. heeft herbenoemd tot plaatsv. kantonrechter te Gouda Mr. J. Fortnyn Droogleever. Z. M. heeft benoemd tot notaris te Scherpenzeel P. Van der Want JM1., can- didaat-notaris te Leerdam. Z. M. heeft voor den tijd van drie jaren tot adsistent van 's Rijks veeartsenij school te I tree lit benoemd: den veearts M. J. Hengeveld, te Amersfoort. Tot lid der Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Amersfoort is m plaats van wij len Jhr. Mr. J. W. Van Loon, gekozen de heer Mr. A. E. baron Mackay met 1168 st. De heer Mr. H. W. De Beaufort kreeg 618 st. Door den Min. van Binn. Zaken is aan de betrokken Gemeentebesturen kennis gegeven, dat het vee van verdachte stallen met in de weiden gebracht mag worden, en dat voor iedere melkkoe, die tusschen 1 Mei en 1 Oct. zoo op stal blijft, dagelijks 20 cent en voor ieder stuk ander vee 10 cent zal ver goed worden. Omtrent den dood van generaal Pel leest' men in ’t vAlgeineen Dagblad van Ned.-Indië” o. a. rGeen vijandelijke kogel of klewangbouw ont roofde aan het zegevierende leger zijn boold; hij viel niet als offer van de gevreesde ziekte, die zoovele dapperen in Atchm ten grave sleept. Pel is gestorven in het bivak te Gighen, ééue plaats, reeds sinds lang in ons ongestoord be zit, in den avond van 11. Dinsdag op Wqensdag 22 op 23 Februari, agn een plotselinge beroerte of aderbreuk. VermoedeJijk stond die doodehjka ziekte-aanval in verband met koorts/’ De tweede zitting van den Mi litieraad zal plaats hebben te Dordrecht op de Berkepoort, op 11 dezer. Het bericht betreffende de ver traging in den aanleg van den spoorweg Lei den—Woerden, veroorzaakt door de Wieringer Schans, blijkt ofijuist te zijn. Binnen den be doelden kring liggen stoomgemalen van een polder en daartegen is geen bezwaar gemaakt. beide wijzigingswet aan te bieden in de hoop dat de Kamer daaraan de prioriteit zal verleenen boven het ontwerp van de Volksvertegenwoordi ging uitgaande In dat gevaldat niet geheel onwaarschijnlijk gevalzal toch de poging van den heer Moens niet onvruchtbaar zijn geweest het zal hem dan zijn gelukt, de Regeering te noodzaken haar batterijen te demaskeeren en dat zou reeds veel gewonnen zijn. De voor standers van goed neutraal onderwijs zouden dan eindelijk te weten komen wat zij aan dezen Minister hebbeneen vriend of een vijand. Mocht het laatstetegen onze verwachtinghet geval blijken te zijn dan zou zulks te weten verre te verkiezen zijn boven den staat van onzekerheidwaarin wij tot dusverre blijven yerkeeren. 'tZou ook kunnen zijn dat de Regeering de dingen stil hun gang liet gaan,, in de hoop dat de leden der Tweede Kamer met hun bekende voorliefde voor amendementenhet ontwerp zoo danig zullen besnoeien en beknibbelendat daar van niets meer overblijft dan een schaduween geraamte alleen goed genoeg om dienst te doen als een model van gebrekkige wetgeving. Nog ééns herinneren wij te dien aanzion aan de Wet- Van Houten om te bewijzen dat zoo iets meer gebetfrd is. Zal de liberale partij toonen, dat zij werke lijk oog en hart heeft voor de dierbaarste be langen van ons volken dat zijwat professor Buijs haar ook moge verwijten, kracht genoeg bezit om de allernoodzakelijkste hervorming tot stand te brengen dan schare zij zich in gesloten gelederen rondom de banier, dooj den heer Moens geplant: dan verzette zij zich eendrach tig tegen elke poging, om den aanvoerder nii t ontvankelijk te verklaren in zijn eischen of zijn ontwerp ta verwaterendan toone zij dat zij, al moge’zij voor het oogenblik het niet geraden achten te //gouverneerentoch de macht bezit elk gouvernement te doen voort streven op den weg van vooruitgang, la na&ta van de belangen van Let onderwijs hebben de kiezers in Juni jl. de liberale partij versterkt; het moge nu blijken, dat er bij de stembus sprake geweest is van iets meer dan een leus, iets meer dan een voorwendsel. Wezenlijk, het zal een geluk voor ons volk zijn, ais de on- derwijsquaestie eenmaal vun den rooster is ver dwenen, want het is juist dit vraagstuk, dat onze politieke toestanden het incest bederft, omdat het een zuivere partijvorming belemmert. Het moet voor een man als den heer Moens, zoo door en door thuis op het gebied van het lager onderwijs, en die zoo goed weet wat hij wil, een sterke verzoeking zijn geweest, een volledig herziemngs-ontwerp aan te bieden. Indien hij werkelijk daartoe //aanvechting” heelt gevoeld, dan beeft hij dien drang zegevierend weerstaan, en dat is een verdienste te meer. Hij heeft de Regeering de taak niet uit de handen willen nemen: al wordt zijn ontwerp, zooals het daar ligt, tot wet verheven, dan nog blijft wijziging van de wet van 1857 even nobdzakelijk als ooit. Slechts tot één punt heeft zij zich bepaald: tot het onderdeel, dat alle andere overheerscht, dat het dringendst roept om voorziening, en dat in elke wijzigingswet met anders kan worden geregeld dan door hem wordt voorgesteld. Dat punt isde zorg voor een genoegzaam aantal ondérwijzers van voldoende bekwaamheid. Anders niet. Inderdaad, geen schoolhervorming is mogehjk, wanneer dat niet voorafgaat. Men decreteere vrij algemeeüen leerplicht, men schrijve voor tot welken leeftijd de kinderen de schooi moe ten bezoeken, dat alles betcekent mets, zoolange te vergeefs wordt uitgezien naar onderwijzers. Daaromvoor elk dertigtal leerlingen één onderwijzer. Geen vruchteloos blokken meer met een drom van kinderen, waaraan het on mogelijk is, wegens hun aantal, de noodige zorgen te wijdeu. Aan het hoofd van elke school een onderwijzer, die bezitter is van de hoofdacie. Niet langer meer gemarteld met die zoogenaamde bijschool- Binnenlandsche tjeawaarvoor een minimum van bekwaamheid maf amarf var. rM*<la ijnad tranrwxr wnrdt rraonhi 'pCxli Mrt. 99>/. «7 »6 IB»/, ‘S’/k 101 7, 91'/, 101»/, 101 *7. 92 scholen met 150 leiding van trouwd.” Toestandenzooals de Inspecteur van het la ger onderwijs in Noord-Brabant daar schetste, Waren en zijn in de andere provinciën van ons vaderland voor het grijpen. En dat werd ge constateerd, door den Minister van Binnenland- sche Zaken bevestigd, door niemand weersproken, in 1874! Sedert is van de zijde der Regeering niets, volstrekt niets gedaan, om een beteren staat van zaken in het leven te roepen althans voor te bereiden. De Regeering heeft tot nog toe een mate van lijdzaamheid aan den dag ge legd die inderdaad bewonderenswaardig is I rÉnhoe zal het thans gaan met het voor stel Moens? Zal de Minister van El Zaken zich nu haastende lang met smart ver- I reeds goed genoeg wordt geacht. Géén kweekelingen meer geteld onder de on derwijskrachten. Wie kinderen op te voeden heeft, moet waarborgen aanbieden dat hij voor zijn taak is berekend. Slechts onder die voor waarde kan van zijn diensten gebruik worden gemaakt. Om het noodig getal onderwijzers te beko men moet van Rijkswege gezorgd worden voor gelegenheden tot opleidingbet getal kweekscho len en normaalinnchtingen behoort aanzienlijk te worden uitgebreid. Ten einde jongelieden van aanleg te nopen het onderwijzersvak tot hun werkkring te kie zen, moeten de vooruitzichten worden verbeterd en in overeenstemming gebracht met de eischen van een burgerlijk bestaan. Die verbetering .moet niet enkel afhankelijk worden gemaakt van de kansom aan het hoofd eener school te worden geplaatstmaar dient voor een ge deelte ueds verkregen te kunnen worden als het bezit der hoofdonderwijzersacte de bekwaam heid van den onderwijzer heeft geconstateerd. Eindelijkdaar bet onmogelijk zou zijnde gemeenten met de vermeerdering van kosten te belastenmoeten de uitgaven billijk verdeeld worden tusschen haar en het Rijkmet behoud van het stelsel waarbij de school als i meente-inrichtiug wordt beschouwd. Zooals men ziet, h heer Moens geen greep in het wilde, tusschen iedere tan de bepalingen een innig verbandzoodanig zelfsdat er geen enkele bijzonderheid uit gemist kan worden. Zelden is de volksvertegenwoordiging geplaatst geweest tegenover een voorstel van zooveel ge wicht, zeiden ook tegenover een ontwerp dat van zooveel diepe zaakkennis getuigt. Moge zij bet in overweging nemen met al den ernstmaar niet minder met al de Voort varendheid die bet onderwerp vereiscbt. Jl-e. Het onderzoek van de geloofsbrieven vordert slechts zeer langzaam in de F rans O he Iweede Kamer, eu de beraadslagingen, die daarover gevoerd worden, zijn weinig geschikt om het gemeen overleg te bevorderen. Dat cr èn door de regei-ringsambtenaren èn door de geestelijkheid eu door de caudidaten zelf hier en daar gruwelijk geknoeid is, komt thans aau bet licht eu kostte reeds aan menig lid der rechterzijde en der Bouapartisten den zetel. Dit en de verklaringen, door den minister Du Faure afgelegd in den bpezem vau de commissie van onderzoek uaar de verkieziug vau dén clericaal De Munheeft ouder de clencaleu een paniek doen ontstaandie zich in hunne organen zooals de Univers, de Gazette de France, de Monde enz. uitspreekt. En toch deed de regeering niets meer dan haar plicht. Naar aanleiding van za ken die aan het licht gekomeu warenen van ingé brachte beschuldigingen verzekerde zijbij monde van Du Faure.dat het de wil en de plicht der regee ring was, om met de haar ten dienste staande mid delen tegenover wederspannige geestelijken de wetten des lands te doen eerbiedigen en beloofde zy een on derzoek te doen instellen naar de wyze waarop aan de senjinariën onderwijs werd gegeven. De Bonapartisten zijn met minder ontstemd over dat langdurig onderzoek der geloofsbrievenniet zoo zeer om het ongeldig verklaren vau sommige verkie zingen, dan wel om de onthullingen, waartoe dat onderzoek aanleiding geeft. Op zeer onhandige wijze toonden zij dit door het indienen van een) voorstel om in het vervolg de verkiezingen door bét hof van cassatie te doen onderzoekeneen voorstel dat mets minder bedoelde dan inbreuk te maken op de bepa lingen der grondwet. Najat van de iiukerzyde was opgemerkt, dat een dergelijk voorstel slechts vau de zyde der Bouapartisten kon verwacht wordenwerd het door dezen teruggenomen. Ook de Senaat heeft zich vereeuigd met het voor- stel tot opheffing van den staat vau beleg en de re- geermg heeft niet geaarzeld met het besluit te sanc- tioneeren. Het ontwerp tot wijziging van de wet op het hooger onderwys wordt hevig door de geestelijk- hei 1 bestreden. Een dertigtal bisschoppente Parijs vergaderdhebben tegen het voorstel geprotesteerd. Uit Spanje meldt men, dat de pauselyke nuntius Msgr. Simeoni dreigt zijn ontslag te nemen als de Cortes het artikel van ‘de grondwetdat godsdienst verdraagzaamheid voorschrijftaanneemt. Vt eldra zal dat dezer dagen door Cauovas de Castillo in beiaadslaging komen. Het regeenugs echterdat het bewuste artikel geen aanleiding tot botsing met d. Ook de Senaat heeft ein- van het ontWerp-adres op de ïbracht, eu dit goedgekeurd. .epen zijn op een nieuwen vyuud "et tegen de Carlisten maar J provinciën Toledo, Baju- iievig teisteren. Een der belangrijkste, zoo niet het belang rijkste feit uit de geschiedenis van de tegen woordige zitting der Tweede Kamer is onge twijfeld de indiening van het voorstel van den Afgevaardigde uit Sneek, strekkende tot her ziening van sommige bepalingen van de wet op het lager onderwijs. Door de indiening van dat voorstel heeft de heer Moens uitvoering gegeven aan een belofte, bij de jongste begroo- tings-discussiën door hem afgelegd. Mannen van een krachtig, weldoordacht ini tiatief zijn zeldzaam in elk Parlement ter wereld, inzonderheid in de gelederen der Neder- landscbe Volksvertegenwoordiging. Van de verschillende rechten, in de Grondwet aan de leden der Tweede Kamer toegekend, wordt naar tons inzien van het recht van amendement een te weelderig, van het recht van initiatief een te spaarzaam gebruik gemaakt. Waarlijk, er behoort moed toe, om zich te wagen aan de indiening van eenig wetsvoorstelhet gebeurde met het ontwerpVan Houten, (kinderarbeid,) en met het spoorwegplan van de heeren Kap- peyne c. s., om ons tot de historie van den laatrften tijd te bepalen, heeft’ geenszins kun nen Strekken, om den lust tot leiding van den wetgevenden arbeid bij de Tweede-Kamer-leden te doen toenemen. Daarom is de natie den heer Moens dank schuldig, dat hij zich, ondanks dat alles, niet heeft laten we^rhouden de koe bij de horens te pa kken. Terwijl de Regeering blijft volharden bij haar stelsel van »op dc lange baan schuiven,” werd de toestand van ons volksonderwijs vau jaar tot jaar meer onhoudbaar: het gebrek aan onderwijskrachten is langzamerhand een chro nische kwaal geworden, die de verwezenlijking zelfs van de minst overdreven denkbeelden van volksontwikkeling in den weg staat. Reeds in de zitting van 9 December 1874 sprak de heer Verheijen, die toch zekér niet onder de vurigste kampvechters voor schoolwetherziening zal worden gerangschikt: vHet gebrek aan hulp, ik herhaal het, is bij uitstek groot. Vau het houden vaq ver gelijkend examen, bij de vervulliug van de bétrekking van hulponderwijzer, is, bijna zo der uitzondering, geene sprake meerdus geen voldoen aan het voorschrift, neergelegd in art. 22 der wet van 1857. Ik overdrijf eeniger- matemaar zeker met veel, wanneer ik zeg dat ik, als het ware dagelijks, word overstelpt, èn van de zijde vau belanghebbende ouders, èn van de zijde van gemeentebesturen, èu van de zijde van het staatstoezicht, met het ver zoek toch hulp te willen aanwijzenen, pour tout partage, kom ik met ledige handen, want hulp kan ook ik met verleenen. Onlangs werd mij die gevraagd voor eene gemeente, waar drie hulponderwijzers moesten zijn, en geen enkele aanwezig was. Er zijn dan ook 1*0 leerlingen en meer aan de één enkelen onderwijzer toever- van Meer vrij 27 5, mindere qual. iO, vare koeien kalveren f 4,50 voor Engeland i 6 4 8 weken het geine regeerinj Ie cai kom!

Schoonhovensche Courant | 1876 | | pagina 1