1876. IT. 357. ZONDAG 16 APRIL II73’// j hoogleraren der wie hoogescholen zooveel® moge- lijk’ verschiUendeprichtingen zullen blijven ver tegenwoordigen, tmts zij allen mannen .zijn met wetenschappdijken zin. Dan zullen de stu denten naar de richting van hun eigen geest die hoogeschool tonnen kiezen, voor welker rich ting zij de meé^te sympathie gevoelen, en wan neer zij studenten zijn met grootere waarheids liefde dan waarmede velen hunner het zullen blijven stellen, zullen zij bij de hoogleeraren van verschillende richting ter schole gaan. De kerk heeft dan te zorgen, dat in elke der academiesteden ook gelegenheid tot onderwijs in de bijzondere kerkelijke vakken besta. WEEKBLAD VOOR ZUÏD-HOLLAND EN UTRECHT. 6 I I Koningin of dienstmaagd. BINNENLAND. BUITENLAND. OVERZICHT. SCHOONHOVENSCHE COURANT a 5 V. in JUTEN 8’A 25b 2Ö57, 100 93% 900 105 V, 100 89% Deze Courant wordt geregeld iederen Zaterdag-middag verzonden. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele ryk 0,80. 5 5 5 5 5Ö*/, 57%. 59% 59*%, 273% 185 68% 13*71. 43 50% 102% 5 5 6 7 5 6 6 6 6 5 M 3 3 5 5 5 5 5 7 H 78 92 101 101 92l/4 M*/l - 96% 96% 166 3 4 3 3 8 3 3 5 5 5 4 8 5 5 5 f voer van der willig t van bet der* qual. aken f30 die voor jes f25 A per stok. ideneieren je Zeeuw* ,10, goede 'laamsche i blauwe Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels /0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzen ding franco, en uiterlijk tot Zaterdags-voormiddags ten 10 ure. :rinaaösche ,90, dito a 6,80. ,50 i 6,50, dinaire en ,00, overi- 30; Over* 98% 96 96 U*7i. 5«7u 7 Aö’/e 8 100 5 41 7 17% 8 14 8 ||21% “W tohil f 93 8 All, bo ot. per half a 30 et., lammeren hall kilo; aardappelen 70, Rood» en f 9,00, 100 «luka. )u handel naar wioht 20 per kilo. Engeland f8 419, erd: 1109 175 nuöh- 309 var* d. 75 ct., 1,10, 2de lo. ar Londen qual. f 60. 10 i 10,00, 60, Hak- 8,70. f 7,00 4 rdbrabaht- godsdienstige overtuigingen op het volksleven zijn onberekenbaar. De godsdienst is eene stem ming welke hern die ze bezit dierbaarder is dan eenige andere. Zij hangt samen met zijn liefste wenschen, zijn tederste aandoeningen. Zij troost hem in het leed dat hij m stilte draagt zonder dat iemand er van weet, zonder dat althans iemand het zoo gevoelt als hij zelf. Zij werpt een lichtglans over zijne vreugde, welker omvang alleen hij zelf vermag te weten. Zoo is de gods dienstige stemming van een mensch met zijn gemoedsleven samengeweven en is hij in die stemming het gevoeligst. Vandaar ook, dat gods dienstige overtuigingen zoo menigmaal, waar ze geprikkeld werden, de hevigste hartstochten hqb ben doen losbarsten. Zullen nu die overtuigingen gehouden worden buiten den invloed der wetenschap Zullen zij leven buiten den reinigenden atmosfeer van het denken en weten Zij die dat wenschen mogen toezien. Op geen gebild is de macht van bij geloof en traditie zoo gemakkelijk uit te oefenen, en voeren deze heerschappij, dan heeft de dom heid het woord en is het verstand tot zwijgen gebracht. Of moet men de waarheid vreezen? Wie de waarheid vreest, bekent zijn zwakheid en kan geen aanspraak meer maken op den naam van een ernstig mensch. Maar, is hel alzoo noodzakelijk, dat ook de staat de rechten der vrije godsdienstwetenschap hand have, dan mag de Staat juist daarom die wetenschap niet verbannen binnen de enge gren zen eener bepaalde kerk. De kerk zorge voor zich zelve. Hecht zij aan vaste leerstellingen, op welke zij geen inbreuk wil toelaten, zij ga haren gang, maar de Slaat mag zulk een taak niet van haar overnemen. Vandaar dat de fa culteit der godsdienstwetenschap of godgeleerd heid (deze quaestie van namen is eene quaestie enkel van woorden) geeri kerkelijk onderwijs onder hare vakken mocht opnemen. Toen dan ook de Tweede Kamer, in strijd met het voorstel des Ministers, door de aan neming van bet amendement des heeren Van Aaainen beslist had, dat er eene faculteit der godgeleerdheid wezen zou (de kamer koos het woord godgeleerdheid boven dat van godsdienst wetenschap) handelde zeker de Munster niet in den geest dier beslissing, toen zijne Excellentie ter uitvoering daarvan een programma van onder wijs ter tafel bracht, waarin ook de hleerstellige” en de practische godgeleerdheid waren opgeuomen. Hoe de Minister daartoe kwam, is ons nog een raadsel. Was dat voorstel de vrucht van. zekeren spijt, den staatsman on waardig? Wij wil len ons in die onderstellingen niet verdiepen. Gelukkig is de toeleg, waardoor dan ook uige geven, verijdeld en heeft de Kamer beide vakken van de lijst geschrapt. Acht de kerk voor de opleiding harer leeraren het onderwijs m hare //dogmas” en de voorbereiding voor hel kerkelijk werk noodzakelijk en zeker moet zij zoo denken dan zal zij zelve in dat onderwijs moeten voorzien. Hoogst waarschijnlijk zal dan ook de Hervormde kerk het voorbeeld volgen harer Luthersche en Kemonstrantsche zusters, die in de stad waar eene universiteit is gevestigd, eenen hoogleeraar hebben aangesteld speciaal met de opleiding hater leeraren belast. Op die wijze zal zij, door die leeraren in de gelegen heid te stellen het vrije universitair onderwijs te volgen, de beste waarborgen scheppen voor de degelijkheid van hen, die later de godsdien stige leidslieden zullen worden der gemeente. Immers wij willen hopen dat zij dieu weg kiest en ook daarom verheugen wij ons over de aanneming der godgeleerde faculteit. Anders zouden er seminanën gekomen zijn en zeker zijn de enge vertrekken van een semi narie de plaatsen met, waar de ruime blik ver kregen kan worden door mannen die juist dien ruimen blfk dubbel behoeven. Bovendien, men kan wel een seminarie afsluiten, maar de lucht der vrije wetenschap is ijl en dringt door alle scheuren en kieren heen. De Hervormde Kerk heeft dus thans eene groote quaestie voor de toekomst van het godsdienstig volksleven te beslissen. Wij hopen, dat zij ver standig zal wezen en dat de Staat haar daartoe de gelegeuheid geve. D. w. z., wij hopen dat de te benoemen Het was de 8ste Februari 1875. De rector- magnificus der Leidsche Hoogeschool wijdde den grooten feestdag in ter viering van het 300jang bestaan der eerste universiteit van Nederland. Merkwaardige ommekeer in 300 jaren. Toen stond in de rei der wetenschappen de //heilige godgeleerdheid" bovenaan en de eerste bestem ming van den nieuwen tempel der wetenschap zoude wezen de dienst der kerk. Wel zoude ook aan andere wetenschappen een goede plaats worden gegund, maar zij, die aan de kerk hare leeraren geven moest, die den mensebelijken geest zoude inwijden in de geheimenissen van God en het goddelijke, zij zoude toch beerschen als koningin. Zoo voor 300 jaren. En thans? nWeldra, sprak de rector in 1875, weldra zal zij, de heerscheres van vroeger, als eene onnutte dienst maagd ter deur worden uitgewezen.” Inderdaad zij is overheerscht geworden en de oude theologie van weleer heeft haren tijd gehad. Zij heeft zelve haren troon ondermijnd. Immers loen zij zich eene plaats had toege wezen onder de wetenschappen, toen zij andere takken van menschelijk denken en weten naast zich plaatste, toen moest zij ook handelen als eeue wetenschap, toen moest zij zich ook toe gankelijk stellen voor den frisschen adem der vrije gedachte. En tegen dien frisschen $dem was zij, de oude, niet bestand. Immers zelve was zij geen vrucht van het vrije denken ge weest. Aan de traditie, aan gebrek aan onder zoek dankte zij hare grootheid. In schijn koningin, was zij in werkelijkheid dienares, dienares der kerk, ja meende zij in het bezit te wezen van zekere onomstootelijke en on Veranderlijke waar heden, welke de kerk tot leerstukken had ge stempeld. Maar zij moest mede in den stroom. Wijs begeerte, geschiedenis en historische kritiek zijn haar te machtig geworden en het merkwaardig feit was eindelijk onmisbaar, dat de faculteit der theologie, door de Hervormde kerk zelve aan genomen als de kweekschool voor hare leeraren, aan de drie hoogescholen geheel verschillend was in richting. Was er grooter tegenstelling denk baar dan die tusschen Leiden eu Utrecht? Zoo moest wel de oude theologie als een onnutte dienstmaagd m den tempel der weten schap ter deure worden uitgewezen. Maar hoe? Dat was de groote vraag. Tusschen hen die dat vonnis wilden ten uit voer leggen bestond verschil van meening. De Minister Heemskerk was na lang aarzelen tot het besluit gekomen, dat de nieuwe wet op bet Hooger Onderwijs geenefaculteit der godgeleerd heid noch iets wat daarop geleek meer kennen mocht. Aan de kerk zelve zoude het overgelaten blijven voor de wetenschappelijke vorming harer leeraren te zorgen, en wie buiten die Leraren had noodig zich in de wetenschap van den gods dienst te verdiepen. Maar daar waren anderen, die anders dachten en o. i. gelukkig. Zij vonden hunne uitstekende woordvoerders in de commissie van rapporteurs. Immers is de godsdienst een maatscnappehjk verschijnsel, bij alle volken waar te nemen en bij alle volken van ontzettenden invloed. Be hoorde dan dit verschijnsel buiten bet gebied Van het menschelijk deuken en weten te worden gelaten Hoe zou dat uiogelijki zijn Men zou het heden verbieden en toch mpsgen zquden er onder de denkers en geleerde mannen op staan, die aan de bestudeering der godsdiensten hun leven wijdden. WetpMsoq^wfl De/Mtfdde» waarschijnlijk is. De' niet-geldig verklaring van de verkiezing van Rouher op Corsica (hij werd nog op twee andere plaatsen verkozen) is meer een moreele nederlaag voor de Bonapartisten, die, gevoegd bij de vele nederlagen die zij reeds leden, verpletterend is. Do indiening der begrooting in het Engel** SOhe parlement, hopzeer vergezeld gaande van een voorstel tot verhooging der inkomsten-be- lasting, een voorstel zeker wel geschikt om iif^ gewone dagen de aandacht geheel in te nemen, heeft de titelquaestie niet kunnen verdrihgéii. Een bewijs te meer hoe vertegenwoordiging en natie slechts noode aan de grillen van hare vorstin toegeeft. Hoewel beide huizen zich met het voorstel vereenigd hebben, is dit toch nog met geheel van het tapijt. Evenals in het Hoogerhuis, waar een gelijk voorstel met ge ringe meerderheid verworpen werd, heeft Fawcett in het Lagerhuis een voorstel ingediend om tot H. M. een adres te richten, met verzoek om den impopulairen Keizerinnen-titel niet te aan vaarden. Over dat voorstel tal na het Paasch- recès beslist worden. Allerwege worden aanstalten gemaakt om den Prins van Wales, die op zijn terugreis van Indië behouden en wel te Malta is aangekomen, fees telijk te verwelkomen. Ook Saksen zal weldra zijne kerke!ijk-staat kundige wetten hebbeu. De regeeriog heeft eene reeks ontwerpen van die strekking 'ingediend, die, hoewel in het algemeen op de leest der Pruisische wetten geschoeid, in menig opzicht daarvan afwijken en meer het beginsel van scheiding tusschen kerk en staat voorstaan. D^wapenstilstand in Turkije heeft niet tol het ge^-^chte doel geleid, De eischen die de op- stanJkhjagen stelden: onmiddellijke invoering ita (/gezegde hervormi gen onder waarborg (M-, Jnrogendheder, verwijdering der Turksche trekpen, voorziening in het onderhoud der op standelingen er hunne gezinnen, herstel hunner nnecrendeds verwoeste woningen, vrijheid om de wapenen te mogen blijven dragen, enz., bewezen genoeg dat zij den strijd nog niet moede zijn, die, in weerwil van de herhaalde verzekeringen van onzijdigheid, van de zijde van Servië en Montenegro steeds nieuw voedsel ontvangt. De toestand in de Herzogewina en Bosnië moet vol gens de Oostenrij ksciie bladen allerbedroevendst zijn; Christenen, zoowel als Mahomedanen ma ken zich aan de grootste wreedheden schuldig, en doën de onderlinge verbittering steeds toe nemen. De Berlijnsche correspondent van de Daily Telegraph oordeelt dan ook dat de wen- schenjkheid eener gewapende tusschenkomst thans alleszins gebleken is. De vraag is echter of de groote mogendheden hel reeds eens zijn gewor den over de verdeeling van den buit! Z. M. heeft aan A. F. Beukman eeivol ontslag verleend als commissaris van politie te ’s Gravenhage, en benoemd tot commissaris van politie te 's Gravenhage F. De Klopper Jr., thans commissaris van politie te Amersfoort. Z. M. heeft benoemd tot plaats- verv. kantonrechter in het kanton Dockum (Schiermonnikoog) N. J. Van der Worm, burgern. en secr. der gem. Schiermonnikoog. Z. M. de Koning heeft jhr. W. J. De Pesters en jhr. mr. J. P. Strick Van Lin- schoten, dijkgraven van den Lekdijk Boven-eu Benedendams, benoemd tot officier van de Eiken kroon, wegens hun uitstekende zorg en leiding bij gelegenheid van den jongsten watersnood. De Minister van Financiën heeft bepaald, //dat gezegelde briefomslagen, welke in handen der belanghebbenden ui dier voege be schadigd of bedorven zijn, dat zij niet gebruikt kunnen worden, op de postkantoren zonder bij betaling tegen nieuwe kunnen verruild worden.” De Minister van Financiën heeft het ontvangkantoor der directe belastingen eu accijnseu te Gouda, buitengemeenten, gerang schikt in de zesde klasse. De Heer A. F. Beukman, die zijn eervol ontslag verkregen heeft als commissaris van politie te ’s Gravenhage, is door den Min. van Justitie benoemd tot adjunct-commandant voor den huishoudelijken dienst in het huis van opsluiting en tucht te Leeuwarden, S. W. N. V.A.N NOOTEN, Uitgeval* t Op die wijze zullen de inzichten der kerk het best met de belangen der wetenschappelijke waarheid verzoend worden. Want, de godge leerdheid moge door den een eene koningin worden genoemd, door den ander eene dienst maagd, herrscheres boven alle blijft de waar heid, d. i. het wijze denken en het grondige weten. Met bijna algemeene stemmen (279 tegen 4) heeft de Spaansohe vertegenwoordiging be sloten de artikelen van het ontwerp grondwet, die over het koningschap en de erfopvolging handelen, zonder beraadslaging goed te keuren. Hierdoor is dus aan het koningschap van Don Alfonso, die dit tot heden alleen aan een staats greep te danken had, de noodige sanctie gegeven. Want al beweerde de president-Minister, dat het recht van den koning op den troon geen punt van beraadslaging kon uitmaken, daar het legitiem, dus boven alle bedenking verheven was, het feit der stemming was eene goedkeu ring tevens van het fait accompli. Het gering getal tegenstemmers, waaronder ook Castelar, is overigens een gunstig voorteeken voor de toekomst van Spanje, dat in de eerste plaats geboefte aan rust heeft om de hand te kunnen slaan aan zoozeer noodige inwendige organisatie. Dat velen die behoefte erkennen en tot verwezenlijking trachten te brengen, daarvoor mag gewezen wor den op de vorming eener vereeniging van afge- vaardigden lot verschillende partijen befioorende, die zich ten doel stelt goede wetten voor te bereiden tot verzekering der openbare veiligheid, de uitbreiding van handel en verkeer en de ont wikkeling van den landbouw. Ten aanzien der vrijheden, zoogenaamde fueroe, der Baskische provinciën heeft dë regeering ver klaard, dat over eene opheffing daarvan met de afgevaardigden dier gewesten werd onderhandeld. Dank zij de genomen voorzorgsmaatregelen, blijft het in die provinciën vrij rustig. Die maatregelen zullen nog geruimén tijd noodig zijn, want de Carhsten aan gene zijde der Pyreneën wachten slechts op eene gunstige gelegenheid om hunne oude kuiperijen weder voort te zetten. Gelukkig dat de regeering in de tegenwoordige Fransollö regeering een beteren bondgenoot vindt dan in hare voorgangster. Bij de ophan den zijnde tweede mouvement prefectoraal zullen toch ook de zuidelijke departementen niel vergeten worden. De overeenstemming tusschen regeering en republikeinsche meerderheid in Frank rijk laat steeds w«mig te wenschen over. Gene beijvert zich om steeds aan bil^ke wenschen gehoor te geven,deze om de grootste gema tigdheid te betrachten in bare eischen. Zoo ver- zstte de regeering zich niet tegen een voorstel van een der afgevaardigden, om nu reeds eene verandering te brengen in de benoeming der mairee, niettegenstaande eene geheel nieuwe gemeentewet reeds wordt voorbereid. Ook de be kende amnestie-voorstellen, waaromtrent de ka mers eerst na het Paaschrecès eene beslissing moeten nemen, zuilen wel tot geen verschil aan leiding geven. De overgroote meerderheid weuscht alleen de schuldigen in het mededoogen van den Maarschalk aan te bevelen, zonder over eene geheele of gedeeltelijke kwijtschelding van straf te beslissen. Met het onderzoek der geloofsbrieven is men nog steeds bezig. Chesneiong, dejbefifamde on derhandelaar tusschen Parijs en ,‘1’rahsdorf Rouher eti nog een paar ar.qermw moes ten het in de laatste dagen misgeidfen. Voor eerstgenoemde vooral was deze nederlaag eene eleurstelling, daar zijne herkiezing niet zeer Bij dit Noinmer behoort een Bijvoegsel. Alle binnenlandeche Advertentiën, waanton de plaateing 3 maal wordt opgegeven, worden slecht» 2 maal in rekening gebracht. Advertentiën voor dit Blad uit. Frankrijk •n België worden uit.luitUnd aange nomen door de Heeren G. L. DAUBE Co. I (E. EL3BA0H), Rue du Faubourg Moat- martro 81bi» te Parijs.

Schoonhovensche Courant | 1876 | | pagina 1