-IF. 358. ZONDAG 23 APRIL. 1876. WEEKBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT. «‘7. w 1 95*/,. 96 163 BUITENLAND. OVERZICHT. BINNENLAND. Offers. SCHOONHOVEHSCÏ BANT miging staat 5 7 861 104 69 83«/4 23 IS»/, 99 89 U*/. Dexe Courant wordt geregeld iederen Zaterdag-middag verzonden. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele rijk. 0,80. ins ver- bewolkt, niet id ki vleienc retge- is het irsch. 10Ï1'/’ ;e jarige Zeeuw- iü a 10,10, goede *che, Vlaamache dere ea blauwe amache t 7,901 7,10 7,90. awNUOl’EN geroep m de S. <fc W. N. VAN NOOTEN, Uitgevers. 6 5 6 7 5 6 6 6 6 5 M 3 8 5 5 5 •0. 5 ran. 8 4.| 3 3 8 3 3 816. 5 5 5 1000. 5 [■000. 5 leen. 4>, 90»/, n Uvertnaauche 0 4 5,90, dito 5,00 4 5,70. are f 5,30 i 6,50, nge ordinaire en amsche f7,804 sn 17,5018,50. n aanvoer van evenals de vo« mindere soorten sven. mindere qual. O, vare koeien chtere kalveren 4 ets. per kilo; an 61 8 weken v. 5 «g. 5 li. 5 :L 5 864. 860. 13 40 42»/. 10/7, 10»./, 1»'/. ao>/, 114 Apr. 62’/, 7’7. W7. 95 aa 161/, 15’/.. 8J‘7i. 917, 1007, Alle binnenlandtche Advertentiën, waarvan de plaateing 3 maal wordt opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. Advertentiën voor dit Blad uit Frankrijk en België worden uitfluitend aange nomen door de Hoeren G. L. DAUBE Co. (E. ELSBACH), Hue du Faubourg Mont martre 81bii te Parijs. 319 547, 577, 464 569 131 99-/, 907, 657. «7. 87. 358 4567, 99 98>/. 987. 93 !0 41,35 per kilo. 1 root Engeland e dito tS4 11, angevoerd: 1317 •en74 nuch- meren, 864 var ied. te qual. 75 ot., aal. 2de per kilo. 1. Voor Londen 53de qual. f 60. f9,00 4 9,80, 10 4 9,40, Klak- 1,00 4 8,50. sche f 6,90 4 a Noordbrabant- stie. 7 9. 7 .3 6 7 6 8 3 rBN. >ep, schil f 2J 4 ipzaad f 10, bo- 4 a 56 ct. per half us 26 4 30 ct., 4 38, lammeren t. per half Kilo; tuk, aardappelen a f 4,OU, Roods appelen f 8,00, 0 per 100 stuks. L vluggen handel; li 30 naar wicht 7/39. J 5 5 ft Z onderwijs benoemd Dr. L. T. Diehl, te Bak huizen. Woensdagmiddag overleed te Middelburg plotseling Mr. K. W. Graaf van Lijnden, Commissaris des Konings in de pro vincie Zeeland. Des ochtends van dien dag bad hij nog de zitting van Gedeputeerde Sta ten bijgewoond. H—e. Tengevolge van de paaschvacantiedie de we vende arbeid overal eenigeu tijd doet staken is nieuws uit het buitenland ditmaal zeer schaal Frankrijk en Turkije trekken 't meest de aandacht. In Frankrijk hebben Zondag jl. vijf aanvullings- verkiezingen voor de Tweede Kamer plaats gehad, waarvan slechts twee tot een resultaat geleid hebben, nl. te Marseille en te Rijssel. Beide gekozenen behoo- ren tot de radicale partij. Te Bordeauxte St. Amand en in het 17e arrondissement van Parijs moet herstemd worden. De benende republikein Pascal Duprat heeft te Parijs de meeste kans. Wederom zijn een aantal prefecten verplaatstanderen op non-activiteit gesteld. Under deze laat-ten behoort de prefect van öavoije, die zwager is van mevrouw Mac-Mahon. De Minister van Binnenlandsche Zaken Ricard geeft hierdoor vooraeker blijkdat hij zich in zijne maatregelen door geene persoonlijke cousideratiên laat weerhouden. Ook in andere opzichten geeft hij blijk van doortastend heid. Reeds dadelijk na het paaschrecès zal een wetsontwerp worden ingediend tot wijziging der wet, regelende de benoeming der m air es. Intusschen is de begrootingscommissiewaarin Gambetta als voor zitter gekozen isijveriger dan ooit aan het werk, zoodat er vooruitzicht bestaat, dat ditmaal de noodige tijd voor de behandeling der begrooting niet zal ont breken. De regeering zal belangrijke sommen aanvragen voor eene in 1878 te houden internationale tentoonstelling ran nijverheid, landbouw, schoone kunsten, enz. Deze wedstrijd, die bereids officieel is aangekondigd, mag als een bewijs te meer gelden van de vredelie vende gezindheid der regeering en van het vertrouwen, dat zij in de nieuwe staatsinstellingen stelt. Na het af breken der onderbandeliugen met de opstan delingen, hebben de vijandelijkheden in Turkije op nieuw een aanvaug genomen. Te Haykch hebben de Turken eene niet onbelangrijke nederlaag geleden en nog breidt de opstand zich 'al meer en meer uit. 't Zal weinig baten of de Mogendheden, zooals het plan ^schijnt te zijn, op nieuw de opstandelingen zullen aansporen tot het nederleggen der wapenen. Hiervoor zal wel meer dan eene eenvoudige aanspo ring noodig zijn. Waarschijnlijk met het doel om dit zoolang mogelijk tegen te houden, kwam de Neue freié presse dezer dagen met eenige onthullingen” voor den dagdie strekken moeten om aan de goede verstandhouding tusschen Rusland, en Oostenrijk afbreuk te doen. Het blad deeldè namelijk eene serie dépêches medeallen van 1870 en gericht aan den Russischen gezant te Weenen zeer bezwarend voor de staatkunde, destijds door Rusland gevolgd. Deze zou de opstand in de Herzegowina langen tijd ons op een verkeerden weg bevinden, dat de meening, waardoor wij ons lieten leiden, on houdbaar is, dat de vlag, waarpnder wij strij den, niet de rechte kleuren vertoont. Wel zou den we nu van richting willen veranderen, maar een valsche schaamte weerhoudt ons te erkennen dat we tot dusverre gedwaald hebben: wij vree- zen door .onze omkeering grond te geven, dal men ons van beginselloosheid zal beschuldigen. Toch mogen we ook hier niet aarzelen recht vaardigheid boven alles, zij het ook met opoffe ring van eigen inzichten. Aan het hoofd eener vereeniging staat een man, die met voorbeeldigen ijver jaren lang haar leider is geweest, en door wiens krachtig optreden nuttige maatregelen genomen, belang rijke hervormingen verkregen zijn. Maar zijn jaren klimmenmet den besten wil kan hij de zaak, die hij zoo goed heeft gediend, niet meer zoo behartigen als hij vroeger deed. Jeugdiger krachten moeten de zijne vervangen, zal de ver- eenling in bloei toenemenzijn aftreding als aanvoerder is gebiedend noodzakelijk geworden. Alleen de eerbied dien men hem toedraagt is oorzaak, dat men hem daar nog met opmerk zaam op gemaakt beeft.- men hoopt dat hij zelf zal inzien wat geschieden moet. Wèl hem, in dien hij thans de kracht bezit, het standpunt dat hij heeft ingenomen op te offeren aan het algemeen belang; wèl hem, indien geen valsch gevoel van miskenning hem belet, door een edel besluit de kroon te zetten op zijn werk, den dank te verdienen van alle weldenkenden. Gij hobtf te worstelen gehad met een vijand, wiens eenig streven wel scheen te zijn met alle hem ten dienst staande middelen uw goeden naam te bezwalken, u in uw stoffelijke belangen te krenken. Eindelijk heeft hij de vervolging moeten opgeven: de pijlen zijner kwaadwillig heid zijn afgestuit op uw standvastigheid, en zelf tot machteloosheid vervallen, was hij wel ge noodzaakt u met rust te laten. Maar wat wil bet geval: jaren naderhand ziet gij hem terug in gaiisch veranderde omstandigheden. Door allerlei wederwaardigheden is hij in een deermswaardigen toestand geraakt, en gij, gij alleen kunt hem daaruit redden. Uw er- barming roept hij met in, want hij weet te goed, hoe grievend hij u heeft beleedigd, en een overblijfsel van stuggen trots belet hem, zich aan de genade eens vijands over te geven. En gij, zult ge thans het triomflied van het bevredigd wraakgevoel zingen, en zijn jam mer nog verzwaren door het gewicht van uw verachting? Of zult ge, dit onzalig gevoel op het altaar der humaniteit als offer aanbiedende, in het hart van dien ongelukkige het geloof aan Christelijke liefde doen geboren worden; zult ge, dour hem op kiescbe wijze behulp zaam te zijn, kolen vuurs stapelen op het hoofd eens vijands? Een man heeft op den maatschappelijken ladder een hooge plaats ingenomen, en een maal hoopt bij nog hooger te zullen stijgen. Het middel daartoe zal zijn eenige dochter zijn, een beeldschoon meisje, rijk beschonken met alle gaven der natuur en met den geluk- kigsten aanleg bedeeld. Die aanleg wordt door zijn zorgen heerlijk ontwikkeld: de moeite, aan haar opvoeding besteed, wordt rijkelijk beloond, en als zij den jonkvrouwelijken leeftijd heeft bereikt, prijkt zij met vele talenten, waardoor de aandacht van velen op haar is gevestigd. Een jongeling, tot de hoogste standen behoo- rende, wil haar zijn hart wijden, zijn hand schenken, de vader is op het punt zijn vungsten wensch vervuld te zien, en daarna zal niets de verwezenlijking van zijn droom van eer en grootheid meer inden weg staan. Maar ach, het meisje bemint den man van hoogen rang niet, dien baar va der haar tot echtgenoot heeft bestemdzij heeft haar hart geopend voor de liefdesbetuigingen van een jongeling van nederige afkomst en van beperkte middelen, wiens eenige rijkdom bestaat in zijne vele deugden en schitterende bekwaam heden, Vreeselijk is de teleurstelling van den eerzuchtige, nu hij zijn jaren lang gekoesterd plan met mislukking ziet bedreigd, en noch smteekingën. noch harde woorden worden ge spaard, om \üu dochter tot andere gedachten te brengen. HetTmeisje beproeft weerstand te bie den, maar ziet eindelijk het vruchtelooze daar van inzij besluit, al is het met een bloedend hart, zich naar baars vaders wil te schikken Doch terwijl de dag, waarop zij zich voor altijd verbinden zal aan een man, dien zij niet be mint, en waarop zij een trouw hart zal moeten breken, al meer en meer nadert, verbleeken de rozen op haar wangenhaar heldere zang klinkt niet meel, door de woning, haar zilveren lach begeleidt niet meer het lied der vogelen, uren achtereen kan zij daar nederzitten, starend in de ruimte, als het beeld der stille smart. Ook de vader zit menigmaal in diep gepeii zonken; ook zijn voorhoofd is vaak b< ook aan zijn borst ontsnapt nu en dan een bange zucht. Een hevige strijd wordt daar ge voerd in zijn binnenste, een strijd tusschen eerzuebt en kinderliefde, een strijd, waarvan het leven of de dood van zijn dierbare dochter wel licht zal afhangen, een worsteling tusschen de duisternis en het licht, een episode in den eeuwenouden kamp, in welken de menschheid is gewikkeld om door de overwinning tot heer lijkheid te geraken. Wie zal hier tnumfeeren? God lof, de mensch, de vader behaalt de zege praal het kostbaar offer wordt gebrachthij zelf voert den jongeling, zonder wien het leven zijn dochter een woestijn zou zijn, in haar armen. Ziet vrienden l als wij dergelijke offers bren gen, als wij onze neigingen, onze be grippen, onze eigenliefde, onze harts tochten, onze eerzucht nederleggen op het altaar van den plicht, dan‘bewandelen wij met groote schreden den weg der volmaking. Maar laat ons dat dan niet doen met een gebogen hoofd en met een bedrukt gelaatmen behoeft het ons niet aan te zien, dat wij ons zelven een noodige kastijding hebben opgelegd. In tegendeel, zonder juist roem te dragen op onze voortreffelijkheid, kunnen wij toch na zulk een heldenfeit met een helder oog de wereld in ’t gelaat zien. Een heldenfeit mag zulk een offer genoemd worden, want, wie zich zelven overwint, heeft grooter krachtsinspanning verricht dan wie een leger tot de zegepraal voert. Prijs der AdvertentiënVan 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzen ding franco, en uiterljjk tot Zaterdags-voormiddags ten 10 ure. -1—1 en daarvan al de schuld dragen, it Petersburg de echtheid der stnk- de verspreiding daarvan beschouwd de goede bedoelingen van Rusland introuwen. elsche bladen zijn weinig ingenomen met resultaten, die het eerste gedeelte der van het Parlement heeft opgeleverd. Nog zoo beweert de Daily News, werd zooveel lorst met nietswaardige zaken, en het wei- tot stand kwam ware beter niet gedaan, geen vleiende ervaring voor de regeering. ;in keert den 22en van hare bqilenlandsche adressen, allen op de titel- hebbende, wacht haar dan. zou de Spaansche regeering bij Vaticaan hebben voor- 1851 weder van kracht te verklarenwordt officieus tegengesproken. In den laatsteu tijd is de verhouding tusschen de regeering en den nuntius veel verbeterd, omdat, zoo zegt de cor respondent vande Kölnische Zeitung, ae nuntius overtuigd isdat aan de zaken niet meer te veran deren is. Trouwens hoe ver de voorgestelde godsdienst, vrijheid zich zal uitstrekkenkan men best opmaken uit de behandeling, die de Protestanten thans onder vinden. Te Gyon b. v. is hun kerk op last der over heid gesloten, terwijl te Madrid aan een predikant verboden is per advertentie bekend te makeiuwan- neer hij prediken zal. He'. Hooggerechtshof te Athene (Griekenland) heeft dezer dagen vonnis geveld in het geding tegen de leden van het vroeger bewind en tegen sommige bisschoppen, beschuldigd van wanbeheer en omkóo- perij. De Minister van Eeredienst is veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf, verlies van staatkundige rechten voor den tijd van 3 jaren en 24.000 gl. boete; de Minister van Justitie tot 10 maanden gevangenis straf en de Bisschoppen tot aanzienlijke geldboeten. Z. M. heeft benoemd tot Hoog- leeraar in de faculteit der wie- en natuurkunde aan de hoogeschool te Utrecht Dr. E. Mulder, buitengewoon boogkerfar aan die hoogeschool en Dr. H. C. Dibbitsleeraar aan de hoogere burgerschool te Amsterdam. De luitenant tersee Istekl.A.P. Hooghwiukel, dienende als 1ste officier aan boord van Zr. Ms. ramschip Guinea, wordt met den laatsteu dezer op nonactiviteit gesteld en met Mei daaraanvolgende vervangen door den luitenant ter zee ls|e kl. A. Van Hengel. De Commissaris des Konings heeft bepaald, dat de aflevering van de bij de nationale militie voor de lichting van dit jaar in te lijven manschappen zal geschieden’s-Gra- venhage 1 MeiDelft 2 MeiRotterdam 6 Mei; Schiedam 3 Mei; Leiden 12 Mei; Dordrecht 8 Mei. Er is aan de heeren Van Hall au Montijn concessie verleend tot het droogmaken der groote veenpiassen onder Sluipwijk en Reeu- wijk. ConcessiQuarissen zullen bijgestaan wor den door eene commissie van adviesbestaande pit den burgemeester en 3 verveenera uit de ge meente Sluipwijk. Woensdag werd aan het Ministe rie van Bujienlandsche Zaken aanbesteedhet onderhouden gedurende eeu jaar van de werken tot verbetering van den waterweg van Rotterdam naar zee aan den Hoek van Holland, ingaande 1 Mei 1876 en eindigende 30 April 1877. Minste inschrijver de heer A. Volker te Slie- drechtvoor f 53.000. Vervolgens werd herbesteedhet verrichten van bagger werk in het bed der Oude- en Nieuwe Merwededoor middel van Rijksbaggervaartui- gen, met de bedieuing en het onderhoud dier vaartuigen tot en met 31 Maart 1877. Minste inschrijver de heer A. Volker te Sliedrecht, voor f 113.400. Z. K. H. Prins Alexander zal ver moedelijk deu 2 Oen Mei a. s. uit Algiers in de hofstad terugkeeren. Tot geneesheer te Linschoten is door den Gemeenteraad benoemd de heer J. A. Van der Grient, thans te Hiudeloopen. De gemeenteraad van Goes heeft tot leeraar in de scheikunde en natuurlijke historie aan de inrichtingen voor middelbaar Er ligt iets heel ziekelijks en naargeestigs in de wijze, waarop sommige lieden hun zelf opofferende liefde, of ten minste een of ander surrogaat daarvan, den volke laten zien en bewonderen. In verreweg de meeste gevallen gehoorzamen wij uitsluitend aan de ingevingen van een, somtijds volkomen te rechtvaardigen, maar ook niet zelden tamelijk bekrompen ei genbelang; doch het schijnt wel, alsof wij ons schamen, zoozeer onderworpen te zijn aan een op zichzelf onedele drijfveer, en we doen het voorkomen, alsof in de eerste plaats het belang van het algemeen ons tot deze of gene hande ling noopte. Toch voegt het niemand, de voorgangers in den strijd voor het publiek welzijn met een oog van wantrouwen aan te staren, en reeds bij voorbaat te onderstellen, dat zij niet in de eerste plaats het heil der maatschappij tot het doel hunner werkzaamheid hebben gekozen. Zeker, onder de manpen en vrouwen, die zich aan het hoofd van vereenigingen, bonden, com- missiën en wat dies meer zij stellen, zijn er, die alleen om zich een naam te verwerven, alleen tot bevrediging van persoonlijke eerzucht aldus optreden; doch „wanneer zij, ondanks dat alles, toch met ijver en met goeden uit», slag de publieke zaak dienen, dan mogen wij hun den tol onzer hulde niet onthouden, al zij het dan ook, dat de offers, die zij in wer kelijkheid brachten, minder zwaar zijn dan men oppervlakkig vermoedt. Wauneer ieder zich ‘hield aan de gulden regels: fNiemand heeft het recht, offers te eischen/ en *Elk is verplicht, naar de mate zijner omstandigheden, offers te brengen,’’-— dan zou de zelfzucht, die zooveel harten doet verstijven, zooveel kiemen van deugd verstikt, zoo menige levensopvatting in een valsche rich ting voert, minder vat op ons hebben. Als dan de brandklok luidde, zoo l ieroand zijn buurman aankijken, in de verwachting dat deze het eerst ter hulp zal snelleu; maar elk zou geleid worden door de overtuiging, dat bet om bijstand bqm, en hem alleen en eerste plaats gdld. En dan nog, niemand zou zich die hulpvaardigheid als een bijzondere verdienste willen aanrekenen: zelf opoffering is immers de eerste plicht van den Christen In ods aller leven komen omstandigheden voor, waarin wij offers moeten weten te bren gen, zonder een spier van ons gelaat te ver trekken, zonder zelfs voor een oogenblik den glimlach van onze lippen te doen verdwijnen. Ik vestig hier bet oog op een jongen man, die, sedert weinige jaren in net huwelijk getreden, zich nog zoo wèl gevoelt in het bijzijn van de vrienden zijner jongelingschaphet is hem een behoefte, door hun gezellig onderhoud zijn geest te verfrisschen, door hun aangename gesprekken de zorgen der dagelijksche beslommeringen te verbannen. Maar ziet, zijn kinderen worden groo ter, en ’t wordt noodzakeiijk, dat hij zich meer opzettelijk met hen bezig houdt, om hun ver standelijke en zedelijke ontwikkeling te leiden, om hen in te wijden in de betrachting hunner plichten. Meer dan vroeger boeit hem thans zijn huiskamer, en menigmaal zal hij zich het ge zelschap zijner bekenden moeten ontzeggen. Dat offer, hij brenge het met blijmoedigheid, zonder zelfs te denken aan de mogelijkheid, zich er aan te onttrekken. De liefde der zijnen zal hem zijn gemis niet alleen doen vergeten, maar zelfs rij kelijk vergoeden. Wij hebben langen tijd eene of andere over tuiging gekoesterd: zij is om zoo te spreken met ons innerlijk leven saamgegroeid, zij spie gelt zich in al onze handelingen. Maar lang zamerhand komen wij tot het inzicht, dat wij jvrouw Mp" Zaken I» nj zich in zi. usideratiên 1 na het p&asc. Tend tot wij er m air es. voorbereid hebben Natuurlijk wordt uit ken ontkend en als een toeleg om te doen war*- De Eug;elavMv de geringe zitting nooit tijd vermc nige dat Voorzeker De Koningin keu. reis weder. Een tal Van quaestie betrekking Het gerucht, als Wijze van transactie aan het Vati"— gesteld om het concordaat van 13C* n te verklaren wordt officie- 1 verhouding tus^u< J verbeterd, omdi* Kölnische. Z. aan de zaken niet hoe ver de ..eken, k 5 de Prol is hun 1 te Madrid

Schoonhovensche Courant | 1876 | | pagina 1