Gevoel van binnen. TWEE ZWANEN. 2 KLUIUMEIlSklCIITS TE KOOP: i. FKiEE r. UMMWWEW, DRIE TIMMERLIEDEN; EEN SCHILDERSKNECHT, ADVERTENTIËN. GEBR. BRIINING. ROTTERDAM. DAMES- en KINDERHOEDEN AANBESTEDING. A LIJKKOETS W. DEN HOED. FABRIEK. „DE HOLLANDSGHEIJSSEL". DE JONCH Cie. v te OV DEW AT ER. Dezelfde STAALHOUDEND In de Donderdag te Utrecht ge houden gemeenteraadszitting ia het voorstel om de stadsreiniging in eigen beheer te nemen aangenomen. Te Rotterdam heeft men een be gin gemaakt met het overspannen van de Hoogstraat ten behoeve van den Staatsspoorweg. De verkiezing van een lid der Provinciale Staten in het hoofd kiesdistrict Geldermalsen, ter vervulling der vacature, ont staan door het overlijden van Mr. J. Viruly van Vuren en Dalem, is bepaald op 16 Mei a. s., en herstemming, zoo noodig, op $0 Mei daaraanvolgende. Op de werf de Hoop van den beer G. Van der Giesseu te Stor in polder, ge meente Krimpen a/d IJsel, is 11. Donderdag met goed gevolg te water gelaten een ijzeren Rijnschip, genaamd Nicolaas, groot 24ü lasten, voor rekening van den heer H. Geerres te Uerdin- gen (Duitschlaud). Onmiddellijk daarna is de kiel gelegd voor een dito schip, genaamd Angenes en Paul /ie, voor rekening van de heeren Gebr. Weiumann te Eberbach, aan de Neckar in Baden. 20 dezer is van de werf van den scheepsbouwmeester P. Boele Pz., te Slikker veer, met goed gevolg te water gelaten de ijzeren schroéfsleepstoomboot Nijmégensche sleepdienst V, gebouwd voor rekening van den heer Van den Bout, te Nijmegen. Van het etablissement Pop Smit, scheepsbouwmeester L. Smit Zoon te Kinder dijk, werd bh Zaterdag met het beste gevolg te water gelaten het ijzeren clipper-fregatschip Batavier", groot 169 register ion. Genoemd schip is gebouwd voor rekening van den heer L. Smit. Bij Min. beschikking is aan P. P. §mit Jr. te Slikkerveer, gem. Ridderkerk, tot wederopzegging, vergunning verleend voor een stoomsleepdienst op de groote rivieren en stroomen in de Prov. Noord-Brabant, Gelder land, Zuid-Holland en Zeeland. -y- Naar aanleiding van dqgvele en daaronder naar het schijnt, pnkelegegronde bezwareningebracht tegen het voorschrift van den Minister van Binnenlandsche Zaken tot het in den stal houden van wegens longziekte ver dacht secschijnt die maatregel lai ger dan tot 1 Mei a. s. niet te kunnen worden volgehouden. Namens den Minister van Binnenlandsche Zaken heeft de Commissaris des Konmgs in deze pro vincie mitsdien de gemeentebesturen gemachtigd met ingang van 1 Mei a.s., aan de veehouders, die verdacht vee naar hunne weide wenscheu te vervoerende daarvoor vereischte vergunning te verleeuenonder zoodanige voorwaarden als door den districts-veearts noodig zullen worden geacht. De Minister van Pinanciën van Spanje heelt in de Cortes den financieelen toe stand des lands uiteengezet, 't Is te eenenmale onmogelijk dus luidt de schets dadelijk den intrest van de staatsschuld geheel te vol doen. AHe beschikbare middelen zullen voor deze schuld,^die heilig is, worden aangewend. Ver schillende belastingen zullen worden uitgeschre ven en als. gevolg van die bepalingen zullen de houders van de 6 pCt. binnen- eu buiteuland- sche schuldbrieven en van de andere staats schuld, te beginnen met 1 Januari 1877, een derde van den intrest ontvangen, en te reke nen van 1 Juli 1879 zullen jaarlijks 25 niil- lioen pesetas geamortiseerd woeden, met dien verstande, dat dit bedrag gaandeweg zul worden vermeerderd. Door middel van de reutebespa- ringen eu de ^aiuortLatien, die op deze wijze m 1889 verkregen zullen zijn en ook door mid del van de inkomsten der bons voor verkochte staatsgoederen, die voortaan iu specie voldaan zullen worden, en door eventueele andere bron nen van inkomsten, zal het gouvernement met 1 Januari 1889- w staat gesteld zijn de helft der rente van de 3 pet., zijnde 11/3 pet., en 3 pet. van de andere staatsschulden te vol doen. Later zal de rente ten volle betaald wor den, namelijk als het kapitaal der staatsschuld door aiuoriis.tiën derw .ze zal verminderd zijn, dat 1-80 milhoeu pesetas jaarlijks voldoende zullen wezen vooj de volledige betaling der schuld. Dan zal ecu gedeelte van Int a.noiti- satiefonds strekken om het delgen der schuld voort te zetten. *Het Algemeen Beurscom.té voor publieke fondsen" te Amsterdam, heeft zich onmiddellijk na het bekend worden van deze voorstellen per telegram gewend tot Zr. Ms. Minister-resident te Madrid, met dringend verzoek namens het comité te protesteereu tegen de outworpen schik king, zoo uadeeiig voor de fondsenhouders, welke met eens zijn geboord over de te nemen maatregelen, waarbij hunne belangen in zoo groote mate betrokken zijn. Het comité heelt' daarop ten antwoord ont vangen «dat de (Spaanscüe) Minister Van fi nanciën 'aan eene commissie de verzekering beeft gegeven,, dat het voorstel betreffende de schuld regeling niet lot wet zal verheven worden, zonder dat de crediteuren er over gehoord zijn." Te groot Ammers, alwaarsedert Maart het ontvangkanfoor der Directe belas tingen 18 opgeheven, waarna deze gemeente met het kantoor te Ameide is vereenigd, is tot sub.-ontvanger aangesteld G. J. Dekker, kastelein aldaar. In de vier societeiteii en in het gemeente-veerhuis te Sliedrecht liggen adressen aan de Tweede Kamer ter aanbeveling van 't iu behandeling nemen van 't wetsontwerp Moens. De heer D, J. Van den Berg te Leerdam, is na afgelegd examen benoemd tot Surnumerair bij de staatsspoorwegen. Heden, Zaterdag, is het 200 ja ren geleden dat Michiel Adriaanszoon Do Ruyter te Syracuse overleed. De Prins van Oranje wordt eerst daags uit Frankrijk in den Haag terugver wacht. Aan den afslag te Gorinchem zijn aangebracht op: 26 April* 943 elften k 56 lot 62 ets. en 3 zalmen if 1,10 tot f 1/12 het */f kilo; 27 April 1320 elflen en 5 'zalmen h f 1,01 tot f 1,13 hot Va kilo; 28 April 835 elften il 42 tot 55 ets. en 2 zalmen h'f 1,07 en f 1,12. Het herstellen van stormschade aan zee- en rivierdijken onder de gemeente Kampen is in 15 perceelen aanbesteed voorde som van f 14.050. De hoogste prijs, die waarschijn lijk ooit voor bouwgrond te Amsterdam is be taald werd Dinsdag besteed voor de bouw gronden in de voormalige Stilsteeg (Paleisstraat). De opbrengst was ruim t 23000zijnde onge veer f 200 per vierkante meter. Door de politie te Gouda is aangehouden Nicolaas Haks, timmerman wo nende aldaar, die verdacht wordt vanM moed willige brandstichting. Met 1 Nov. zal het nieuwe station van den Rijnspoorweg te Rotterdam, zoowel voor het goederenvervoer als voor het perso nenverkeer, geheel gereed moeten zijn. De raad der gemeente Heemstede heeft, even als die van Haarlem, in de a'lge- meene politieverordening de verbodsbepaling op genomen, om aan den openbaren weg vogels te vangen eu vogelnesten uit te halen. Ook te Ootmarsum is een verordening tot bescherming der vogels vastgesteld. Aangaande den toestand van Dr. Kuypcr wordt medegedeeld, d.it sedert de vo rige «aededeeliog zijn lichamelijke ziektetoe stand merkelijk verbeterd is. Wel hebt>eu de koortsen niet geheel opgehciudeu, maar iu he vigheid zijn zij zeer afgenomen. Daar het zenuwgestel nog zeer verzwakt blijft, is ont houding van allen ïntellecturelen arlieid nog steeds gebiedend noodzakelijk. Door den gemeenteraad van Hoornaar zijn tot tegenschatters bij 's Rijks belastingen benoemd de heeren A. Van Karsen en G. Siob Az. Iu de gemeenten Noordeloos, Hoornaar en Hoog-Blokland circuleert een adres aan de Tweede Kamer der Staten-üeneraal, met verzoek de wetsontwerpen, betrekkelijk de in richting en het rechtsgebied der Arrondisse- meuts rechtbanken, te verwerpen of zoodanig te wijzigen, dat het Arrondissement Gorinchem gevestigd blijve. De kohieren van den hoofd.om- slag en der hondenbelasting over 1876, in de gemeente Vuren, zijn dc|jj den Raad vastge steld en door Ged. Staten goedgekeurd respec tievelijk tot een bedrag van f 1497,45 en f 121. Men schrijft ons uit Krimpen a/d Lek Zondag 23 dezer werd onze gemeente vereerd met een bezoek van een gedeelte van het corps Koninklijke Scherpschutters van Rotterdam, ver gezeld van zijn muziekcorps JNa eeuige oogeu- blikken in het societcits-gebouw alhier vertoefd te hebben werd de terugmarsch naar Rotterdam weder aangevangenterwijl bet uitmuntend giu- ziekcorps zijn welluidende en opwekkende tonen lied weêrklinken. Daar de godsdienstoefening op dat oogenblik juist plaats had'gaf de kapi tein bevel op 50 pas afstand van bet kerkge bouw de muziek te doen zwijgen en de meest mogelijke stilte in acht te nementen einde geen stoornis hoegenaamd te weeg te brengen üetgeeu dan ook ïn het minst niet het geval is geweest. Moge al de politie alhier van oordeel geweest zijn proces-verbaal te moeten opmaken als zijnde het ordelijk doortrekken der scherp schutters ouder de touen der muziek m tde hoogste mate rustverstorend, wij voor ouswij moeten rondweg' verxlarendat in plaats van onze rust te verstorende militaire wandeling van die flinke jeugdige landgeuootendie zich voorbereiden om iu tijden van nood vrijwillig ons dierbaar vaderland te kunnen verdedigen, op ons een hoogst aangenameu indruk beeft gemaakt. Wij spreken dan ook zeker in den geest van velen onzer gemeentenarenals wij ons bij de heeren scherpschutters vóór een her haling van hun bezoek aanbevelen maar mocht liet kunnen zijndaarvoor alsdan een andereu dag te kiekenals wel den Zondag.ten einde alle aanstoot te vermijden. Aan ondersoheiden Europeesche beurzen was het gerucht verspreid, dat bij de Oostenrijksche regering het voornemen zou be staan om tot een rentevermmdenng van de nationale schuld over te gaau. Dit bericht is geheel verzonnen. Van othciëele zijde wordt het met verontwaardiging tegengesproken. Onlangs is door den commissaris van politie te Tiel bij onderscheidene melkver- koopets, die verdacht werden van wat al te veel water iu hunne koopwaren te' mengen, de melk iu beslag genomen. Na een nauwkeurig schei kundig onderzoek is het gebleken, dat dit ver moeden niet uit de lucht gegrepcu was. Dien tengevolge zijn ettelijke handelaars bekeurd en veroordeeld tot geldboeten en enkele dagen ge vangenisstraf. De 2e luit. L. C. Dijxhoorn, van het 2e reg. vesting-artillerie, is voor den tijd van drie jaren gedetacheerd bij de landmacht in West-Iniie. Naar men verneemt zal de leer looierij, welke 1 Mei in de gemeente tierg-Am bacht zou gevestigd worden, aldaar niet tot stand komen, dewijl, op grond van de ingekomen bezwaren, door het dagelijkscli bestuur de noo- dige toestemming is geweigerd. Reeds vroeg in den ochtend was 11. Donderdag een talrijke menigte geschaard op den weg van de gevangenis naar het ge bouw vau bet Gerechtshof te 's üravenhage. Te 9 uren werd Jut in eca gewoon rijtuigen te 9l/a uur Jut's vrouw, onder begeleiding, overgebracht. De gerechtszaal was overvol. Na dat het Hof was gezeten, werden achtereenvol gens Christina Goeuvolk eu Jut binnengeleid. De Voorzitter vermaande den laatste, vooral geen beweging te maken, aangezien anders het Hof zou kunnen besluiten hem te verwijderen en zonder hem de zitting voort te zelteu. Zij luisterden aandachtig naar de voorlezing van het arrest van terechtstelling en de acte van be schuldiging, welke totll'/s uur duurde. Dieu dag werden de getuigen gehoord. Bijna zonder uitzondering kwamen de getuigenissen overeen met de verklaringen in de acte van beschuldi ging opgenomeu. Opmerking verdient de ver klaring van juffrouw Van Heusdeu, dat zij, op den avond van den moord het huis van me vrouw Van der Rouwen verlatende, een man voor de deur meende te zien, en toen zij op straat kwam twee mannen voor eeu aangren zend huis. De deskundigen houden pertinent vol, dat de dood vau l/ejde verslagenen eeu gevolg is van veroloedmg door verwonding. De getuige btar- ckenborgh beeft vroeger mevrouw V au der Kou wen gewaarschuwd beter op hare zaken te passen, daar zij anders wat ergers dan diefstal zou kunnen beloopen. Het handschrift eu de overtuigiugsstukken zijn bijna door alle getuigen herkend; alleen schijnt er twijfel omtrent een zilveren knipje te bestaan. De koopvrouw Mietje Slap, die onmiddellijk op den eed de uitdrukking liet volgenvde moordenaars aan de galg", waarvoor de voor zitter haar eeue terechtwijzing gat, herkende het beursje met zilveren knip als dat van mevrouw V. d. Kouwen. De getuige Roelfs beweerde, dat hij Jut in diens herberg te Rotterdam tot bekentenis had gebracht. Jut verzekerde ecUter, dat dit wol- strekt niet bet geval geweest is." De ondervraging der beide beschuldigden had gisteren plaats. Jut, door den voorzitter ernstg aangemaand de volle waarUeid te zeggen, legde eene bekentenis af overeenkomstig de acte van beschuldigiug, voor zooveel zijn schuld betreft, maar aarzelt of ontkent alle punten, waaruit de schuld van Christina zou blijken. Christina heeft, zegt hij, niet vooraf Van den moord ge weten, heeft hem niet geholpen daaraan, noch aan den dielstal, zij is alleen in het huis aan de Bocht van Guinea tegenwoordig geweest en heeft later het gestolene bewaard. Met even groote beslistheid legde Christina Goedvolk daarna bare verklaring af. In strijd met hare vroegere bekentenis zeide zij, niet vooraf van den moord geweten te hebben; ïn- tusschen bekende zij, dat Jut wel gesproken heeft //goedschiks of kwaadschiks" geld van Me vrouw Van der Kouwen té zullen nemen. Op de vraag wat zij door //kwaadschiks" verstond, antwoordde zijdoor moord. Zij had hem van blped gereinigd, bad hem zien stelen, had het gestolene verborgen en daarvan geleefd maar zij ontkende ten stel ligste van den moord geweten te hebben, en zeide dit alleen vroeger verklaard te hebben om Jut's schuld te verzachten. De advokaat-generaal, Mr. Van Maaneu, be toogde na het verhoor der beschuldigden in eeu uitvoerige rede, dat het bewijs der mis daad geleverd is, dat het wettig bewijs der schuld van beide beschuldigden bestaat, en het overtuigend bewijs, dat zij alleen de beschul digden ziju, en het bewijs vau juistheid der aan de misdaad gegeven qualiflcatie. Het bezit van het gestolene door de beschuldigden was het overtuigend bewijs vau hun schuld. Dat anderen niet bij de zaak betrokkéu waren, was zijn iu- tieme overtuiging; zijn eiscb voor beide be schuldigden luidde: levenslange tuchthuisstraf. STADSNIEUWS. Sohoonhoven, 29 April. De benoeming van den lieer D. Teijinck tot Notaris alhier (zie onder onze rubriek Binnenlaud) heeft hier algemeen ge noegen gedaan en vindt veel sympathie. Gis- teren-ayond werd den heer Teijinck door het muziekgezelschap t Harmonie" eene serenade met fakkellicht gebracht. Bij den gemeenteraad is inge komen de rekening en verantwoording van liet algemeen armbestuur over 1875, bedragende in ontvangBt f 4687,07l/g, in uitgaaf f 4578,46. Batig saldo f 108,61 benevens de rekening van het geref. weeshuis, ten bedrage van f 2777,87Vs i» ontvangst en f1981,36 in uit gaaf. Batig saldo f 796,51»/,. Door den heer E. E. Denekamp is ontslag genomen als lid en voorzitter van het Burgerlijk Armbestuur dezer gemeente. Gedurende het jaar 1875 zijn vau het postkantoor alhier verzonden: 1776 ongefrankeerde, 99298 gefrankeerde en 3320 aangeteekende brieven, 328 monsters, 71319 gedrukte stukken eu couranten, 12828 dienst brieven eu 25 brieven met aangegeven gelds waarde tot een bebrag van f 11235,75. Verder werden gedeponeerd 2286 postwissels, bedragende f 34501,48 en uitbetaald 2015 postwissels, be dragende f 30854,03. Op kwitantiën werd in gevorderd f 3398,27 l/a, en uitbetaald f 2155,07. Het debiet vau postzegels en briefkaarten be droeg f 6281,58. De schietoefeningen zullen we der des W oensdags en Zaterdags plaats hebben van af des namiddags 4 urenop het schietter- rein langs den Groenen Singel. AanJ. Rikkoertisdoorden Raad voor het bouwen eener woning buiten de gewe zen Lupikerpoort den daarvoor benoodigdeu ge meentegrond afgestaan voor de som van f160. Aan het bestuur van het mu ziekgezelschap "Harmonie" is door den gemeen teraad verguud, voor hunne oefeningen gebruik te mogen maken van een der schoollokalen, met inbegrip van vuur en licht. Door den gemeenteraad is be sloten, den eervol ontslagen nachtwacht J. De Jooden, met het oog op zijn hoogen ouderdom en getrouwe plichtsbetrachting gedurende ruim 29 jaren, eene gratificatie te verleenen van f 20. Aan den stadswerker R. Ouwerkerk werd voor betoonden dienstijver bij gelegenheid van deu hoogen waterstand, eene gratificatie van f 5 toegekend. WAÏERSCHAPS- EN POLDER-BERICHTEN. Iu het le district van de Kriin- peuerwaard zijn herkozen tot hoofdingeland de heer P. J. Smits, te Berg-Ambacht, en tot plaats vervanger de heer J. Kasbergeu, te Vhst; in het 2e district herkozentot hoofdingeland de heer J. J. De Jong en tot plaatsvervanger de heer Job. Smits, beiden te Gouderak. In het 3e district waren ditmaal geene periodieke va caturen. Tot heemraad van den polder deu Hoek te Lekkerkerk is herkozen de heer W. Oskam. Van de 12L7 stemmen werden er uitgebracht 948, waarvan de heer W. De Jong nog 430 eu de heer C. Deu Oud sten Mz. 10 stemmen verkregen. Op 13 Mei a. s. zal te Gorinchem eene vereenigde vergadering gehouden worden van het Hoogheemraadschap "de Al blasaerwaard met Arkel beneden de Zouwe". In deze ver gadering zal de begrootiug voor het dienstjaar 1876—77 in het openbaar behandeld worden. Op 6 Mei a. s. zal te Giesen- Nieuwkert de verkiezing plaats hebben van een voorzitter van het Polderbestuur eu twee Heem raden, ten gevolge de aftreding van de heeren A. Van Tuijl eu G. Aautjes. Tevens zal aan hh. Ingelanden de beslissing worden onderwor pen, wadr, voor het vervolg, de vergaderingen zullen gehouden worden. De polder Dalem is gelukkig van het overtollige water bevrijdbet laagveld is op zomerpeil eu het hoogveld 5 cM. daar boven. Het vee is in de weiden gedaan, die echter zoowel wat qualiteit als quantiteit van gras betreft, over 't geheel met meevallen. Tot bet poten der aardappelen wordeu vele, zoowel kleine (belaas 1) als groote handen vereischt, aangezien het inleggen der late soorten nu gelijktijdig met dat der vroege invalt. LAN DBO U W-B ERICHTEN Iu het tijdperk van vier weken, 19 Maart tot 15 April jl., zijn door longziekte aangetastin Zuid-Holland lib, w Noord- Holland 8, in Utrecht i-2, in Friesland 57, alzoo te zamen in het rijk 195 runderen. In het vorige tijdperk van vier weken waren 274 runderen door die ziekte aangetast. In de afgeloopen week heeft zich een nieuw geval van longziekte voorgedaan ta Benschop. Bij de te Hoog-Blokland op 1.1. Woensdag gehouden verpachting hebben de gemeente hooi- en weilanden opgebracht de som van f 1677, zijnde f 73 meer dan in 1875. Te Noordeloos heeft de verpach ting van het wei- en hooilaud van den heer Van Dam van Noordeloos de som vau onge veer'f 4000 opgebracht; en het hooiland van den heer Van Dam te Gorinchem de som van f 3009. De grasgewassen van de Pol ders onder Lekkerkerk hebben bij verpachting opgepacht de som van f 1899,80. De landerijen, toe behoorende aau de familie Den Dekker, hebben 11. Woens dag bij publieke verpachting te Hoornaar f4212 opgebracht, zijnde f105 minder dan het vorige jaar. De slagen kade, toebehoorende aan het groot gemeene Land van Arkel, hebben bij publieke verpachting f 1299, dat is f109 meer opgebracht dan m 1875. Door de directie van de Utrecht- sche beetwortelsuikerfabnek zijn de beetwortelen van 400 bunders land, in die provincie en in Gelderland, gekocht tegen den prijs ran f 8,60 en f 9 de 1000 kilo. Aan enkele verbouwers is tevens een geldelijk voorschot gegeven. Wegens de voortdurende vele aanvragen voor veestalling bij de maats, tot veestalling en veetransport, zullen de gebou wen te Utrecht, die nu reeds een 500 stuks hoornvee kunnen bevatten, qjtgebreid worden. KERK- EN SCH0OLN1EUWS. Naar wij vernemen is de beves tiging en intrede van den te Haastrecht be roepen predikant, Ds. A. Rutgers Van der Loeff Jr., bepaald op Zondag, 28 Mei e. k. Beroepen bij de Christelijk Ge ref. Gemeente te Zuid-Beierland, ds. E. F. Smit, te Gorinchem. Benoemd: tot hoofdonderw. te Alfen a/d Rijti, S. Van Bachum de Boer, te Katwijk. Acte voor de Pransche, Duitsche en Engelsche taal is verkregen door mejuffrouw J. W.A. Kattenbusch, te Rhedersteeg, Acte voor de Pransche taal is verkregen door den heer W. G. Meijer te Krimpen a/d Lek. Acte van hulponderwijzer is ver kregen door de heeren J. A. Boon, S. Elzas en H. G. 't Hooft, allen te GorinchemL. L. Van Thiel te Leerdam. GEMENGDE BERICHTEN. Zekere G., een te kwader faam staand persoon uit d« laagste volksklasse te Deventer, werd onlangs, toen hij beschonken over de straat liep, door een troep jongens uit gejouwd. In zijn woede hierover, achtervolgde hij de jongens en sloeg en schopte den eerste den beste, die hem in handen viel, zoodanig, dat daardoor gevaarlijke inwendige kwetsuren outstonden. De ongelukkige jongen, een 10-jarig zoontje van Dr. K., is thans overleden. Een Israëlitisch koopman uit Utrecht, voor zaken te Amsterdam zijnde, had zich zoolang opgehouden, dat hij vreesde den trein niet meer te kannen halen, waarmede hij weer huiswaarts wilde keeren. Hij zag echter eeu doetorsrijtuig voor een der deftige huizen op de Prinsengracht staan en de koetsier er van in diepen slaap gedompeld. Hij opent stil het portier, stept in eu voegt met forsche stem den portier toe: naar het Weesperplein. De koetsier, gewend op commando voort te rijden, gaat werkelijk door naar genoemd plein. Aldaar gekomen, spriugt de koopman uit het rijtuig, verwijdert zich snel in de richting van het sta tion, den koetsier achterlatende, die nu eerst inzag, dat hij zich deerlijk by den neus had laten nemen. In den nacht van Woensdag op Donderdag ontstond te Sliedrecht brand iu een spaanderschelf naast de drukkerij der Gebr. Luyt. De spoedig aangerukte brandweer maakte weldra een eind aan den brand, die geweldig had kunnen worden, daar de genoemde druk kerij in een houten loods wordt uitgeoefend en iu het dichtstbevolkte gedeelte van het dorp staat. Een voordeelige reis. Tusschen Geuua eu Livorno vaart op de Middellandsche zee .een stoomboot, die de reis in 10 k 11 ureu aflegt. Wanneer men op die stoomboot komt, wordt men verrast door het bericht't welk op verschtllenda plaatsen is aangeplaktdat de rei zigers gedurende de reis vrije verteering hebben en kosteloos allerlei spijzen en dranken kuunen bekomen. //De vracht is wel wat hoog, maar dit is toch ongekend vrijgevigsprak een der passagiersdie deze reis voor eenige jaren mede- maakte eu ons deze mededeeling deed"daar zal ik eens goed van profiteeren." Maar ziet, nauwelijks is men een ejudje op. reis, of de boot begint zéé te slingeren en te wiegelendat alle passagiers zeeziek worden en niemand aan eten of drinken denkt. Op die wijze kan de directie aan alle reizigers vrije consumptie be- loveu en toch nog goede zaken maken. Een ijzingwekkend schouwspel bood Vrijdag 11. eeu woning in de Landsber ger Allee te Berlijn aan. Op de vierde ver dieping van dat huis woont een arbeidersfaimlie. Man en vrouw waren uitgegaan en lieten twee jeugdige kinderen, goed verzorgd naar zij meen den, achter. De kinderen klauterden echter op een stoel en van daar in het openstaande venster. Hier begonnen zij te stoeien. Twee mannen ait het talrijk voor het huis verzameld publiek stoven de trap op, om de kinderen uit den gevaarlijken toestand te bevrijden. Zij kwamen echter te laat, want een van de kin deren had zijn broertje in de verschrikkelijke diepte gestooten. vIeder kind heeft zijn schuts engel," is een oud gezegde, en zoo was het ook hier. Een man, die bet verschrikkelijk spel der kleinen met ingehouden adem had aangezien, ging op het trottoir en ving den kleine in zijne stevige armen op. Een luid hoera begroette deze daad. Het kind kwam er ongedeerd af, maar de redder had belang rijke verwondingen in 't aangezicht gekregen. Te Vlaardingen zijn Zondag in de Hervormde kerk drielingen gedoopt. Wel een zeldzaam geval 1 De kinderen, hoewel van nederige geboortede vader is houtzager ontvingen vorstelijke namenno. 1 die van Z. M. den Koning, no. 2 die van Z, K. H. den Kroonprins, no. 3 die van Z. K. H. prins Alexander. In een der voornaamste plaatsen van het noorden des lands deed "zich onlangs het volgende voor: Bij het uitbreken van een brand in een be woond perceel} schoten twee brandspuiten toe; maar-al dadelijk geraakte de bemanning in twist. De een zeidegij hebt met het brandende huis mets te mnken, want het ligt m mijn wijk. De andere beweerde juist het tegendeel. Daarop bespoten de beide twistende corpsen elkander met het water, 't Huis brandde onderwijl heel bedaard af. Weldra zal de rechtbank i.eslissen wie 't recht had den brand van eeu huis te blusscheu, 't welk beide partijen lieten afbranden. Een jongetje van bijna 5 «jaren is Maandag 11. te Berkenwoude verdronken. De stoomboot "Johan de Wit I", stiet Dinsdag bij de aankomst te Dordrecht tegen het Groothoofd; een l7-jarige hofmees tersjongen viel door den schok over boord en werd levenloos opgehaald. Te Meerkerk jis de schippor O., van Utrecht, bij het doorvaren der sluis, van het schip gevallen en, tusschen de boom en 't schip gedrukt, zwaar gekneusd. Door de zorg van de geneesheeren te Meerkerk en Ameide verbonden, is hij met een schip, door de be schikking van den burgemeester, die eeuige man nen daarvoor had aangewezen, naar Utrecht ver voerd. Ziju toestand is hopeloos. Aan akeligheden ontbreekt 't in Engeland niet. Boven alle spant de zoogenaamde Blackburnmoord de kroon. Den 28. Maart jl. werd te Blackburn een zeven-jarig meisje Emily Hollandvermist men vond weldra haar lijk broksgewijze terug hier eeu armginds een beenalleen 't hoofd bleef zoek. Men had vermoeden tegen een bar bier, Pish; doch sterker sprak de schijn nog tegen een ander persoon, Taylor, die don ook gearresteerd werd endauk zij eeu samenloop van omstandighedenweinig miuder dan schul dig bevonden. Gelukkig kwam iemand op 't denkbeeld om de woning van Pish te doen door zoeken door een bloedhondmet 't gevolg, dat 't hoofd van 't kind bij Fish in eeu schoorsteen gevonden werd. Pish beleed schuldhij had 't meisje in zijn huis geloktgeschonden, ver moord en in stukken gesneden. De stukken had hij hier eu daar iu de stad getracht weg te stoppen en met 't scheermes waar hij de kleine Emily mee doodde, had hij dadelijk daarop weer zijn klanten geschoren. De landlooper Tay lor moest vrijgelaten worden. Pish heelt vrouw en kindereu. Hij placht (zoo verhaalt men) zijn ledige uren te slijten met 't doodmartelen van katten en andere die ren. Hij is, om kort te gaan, een van die duivelen in menschengedaaute, vt?or wie men vergeefsck de vergoelijking van krankzinnig heid aanvoert. De groote zondenbok, sterke drank, heeft 't hij hem niet gedaanwant hij was onthouder. Onontwikkeld is hij óék niet, en gansch niet onkerkscb. Hij is eenvoudig een moreel gedrocht, zooals de geschiedenis er ons méér heeft doen kennen. Zaterdag-middag wilde te Deveu- ter iemand aau de overzijde van de rivier met een schuttersgeweer een hond doodschieten doch miste zijn doel door te hoog aan te leggen. De kogel sloeg op 350 meter afstand iu de woon kamer van den heer H., predikant aldaar, en verbrijzelde eeu glasruit, een horretje en een pendulestolp. Gelukkig was niemand in de ka mer terwijl zich ook op de straat niemand iu de gevaarlijke richting schijnt bevonden te heb ben. De kogel was geheel plat. Zondag 23 April jJ. overleed te Arkkl ons geliefd Dochtertje MARIA GERDIENA, in den ouderdom van ruim vier maanden. J. D. BRUSSEN G. M. BRUSSEN - Muijlwijk. SCHOONHOVEN. Voor de menigvuldige en hartelijke blijken van deelneming, ontvangen bij het overlijden van hunnen geliefden Vader en Behuwdvader, den Heer P. VAN BEEKUM, betuigen zijne Kinderen en Behuwdkinderen hunnen opreg- ten dank. Uit aller naam, C. J. VAN BEEKUM. NOORDELOOS, 27 April 1876. VERMIST a ZWANEN, gemerkt op de halsbanden, eeu van zink en een van koper, A. DE JONG te BerkönWOUdO en teven3 met eeH knip achter in de halzen. Belooning 4 Gulden, die hun verblijf aan wijst of ze terechtbrengt bij A. DE JONG te Berkenwoude. Er worden gevraagd: tegen hoog loon, bij H. STUIVER te Lekkerkerk. Met franco brieven,, doch liefst in persoon. het geheqle jaar nog werk begeerende, vervoege zich terstond by J. C. «GERHARD te Jaarsveld. INGEZONDEN. Iemand, die wel weet dat men tegenwoordig geen begraafplaatsen meer mag aanleggen dan op een bij de wet bepaalden afstand van de bebouwde kom der gemeente, vraagt of men, in het omgekeerde geval, bij het bouwen van nieuwe woningen, niet op denzelfden atstand van bestaande begraafplaatsen moet blijven. Zou een bevoegd beoordeelaar ook zoo wel willend willen zijn, door middel van dit blad omtrent bedoeld punt eenige inlichting te geven? Schoonhoven, £8 April 1876. zoo spoedig mogelijk gevraagd door J. WEST- BROEK, Mr. Kleermaker te BerkenW0U.de. Brieven franco, liefst in persoon. 2 Mooije HITTEN met een Merrie-Veulen. 2 Hitten-Tentwag-ens. 2 Hitten-Karretjes op Veeren. Een mooije Speelwagen, zoo goed als nieuw, met ijzeren assen en zwaanshals, en een gebruikte Tilbury. Te zien en te bevragen bij H. BRUSSEN en C. DE WIT te Schoonhoven. BURGERLIJKE STAND. GEMEENTE öCUOONHOVEN. Ingeschreven van 21 tot 28 April 1876. Geboben Andries Graves, ouders C. Van Wil- lenswaard CLz. en N. Maas Van der Pouw. Gethouwd: A. Verheij en J. Bezemer. Oveblbdbn: Levenloos kind, waarvan ouders zijn J. J. Van Huuksloot en A. Van der Haar. C. Van der Beek, oud 83 jaren, weduwe van C. Goed hart. G. Okhuijzen, oud 5 maanden. M. G. Brussen, overleden te Arkel. Wij hopen op aanstaanden Maandag/ ^1 Mei 1876, den 70®ten Verjaardag kte vieren van onzen geliefden Vader H. A VAN GELDER. 'ijne dankbare Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. SCHOONHOVEN, 28 April 1876. Familiebetrekkingen, Vrienden en l Bekenden, zoo binnen als buiten de stad, ^gelieven deze als volstrekt bijzondere ^kennisgeving aan te nemen. Op nieuw ontvangen: de nieuwste modellen Dames- en Hinderhoeden, Zomerman tels, als ook Bloemen, Veeren en Linten. Ruim voorzien van Japonstoffen, Bukskin, Lakens en Gordijn-Neteldoeken enz. ene. SCHOONHOVEN. Boorhpjes 66, Magazijn van M AC HINERIEN. AFSLUITERS. KOPEREN KRANEN. VIJZELS. KELDERWINDEN. Fabrieks-G ereedschappen. LIEREN. TAKELBLOKKEN. BOOR- EN PONSMACHINES. Smids-Gereedschappen. OLIE. TALK. POETSKATOEN. INDIARUBBER IN BLADEN EN SNAREN. Aannemers-Gereedschappen. STOOMMACHINES. LOCOMOBILEN. POMPEN. Geïllustreerde Catalogussen op aanvrage te verkrijgen. De Ondergeteekende heeft de eer UTCd. te berigten, dat zij heeft ontvangen DE NIEUWSTE MODELLEN eu verder wat tut het vak behoort, voor het ZOMFRSAISOEN. Zij neemt de vrijheid zich bij deze beleef delijk a in te bevelen. Met alle achting, Uïïd. Dw. Dienaresse, Fa. Ja. van IPFNBURG. SCHOONHOVEN, 29 April 1876. Lekdijk Benedendams en IJseldam. DIJKGRAAF en HOOGHEEMRADEN ren den LEKDIJK. BENEDEHDAMS en van den IJSELI/AM zullen op Dinsdas den löden Mei 1878, des voormiddags ten elf uur, in het DIJKHUIS te Jaarsveld, in het open baar aanbesteden a. De herstelling der schade, toe gebracht aan den IJseldam en den Lekdijk Benedendams, van af het Klaphek tot den Rolaf- weg, in drie perceelen. b. De levering van de henoodigde Grint voor het onderhoud der wegen. c. Het vervoer van die Grint naar den Dijk-, de Rolaf- en Damwegen. De besteding zal plaats hebben bij enkele inschrijving. Bestekken zullen 8 dagen voor de besteding ter lezing liggen in het RAADHUIS te Jaarsveld. Inlichtingen zijn te bekomen bij den Kameraar van het L. A. VAN DER VQDRT te Jaarsveld, door wien op Maandag, aen 1. Mei 1876, aanwijzing in loco zal worden gedaan van het sub a genoemde werk, aanvangende aan het Klaphek des voor middags ten 10 nur. Zegt het voort Diegene die verschenen week zoo knap is geweest, hem dien laster op te leggen, wordt vriendelijk bedankt. Hoewel het geen knap karakter is zoo iet» zonder bewijzen daar te stellen. Als een be- \»ijs dat geen gevoel van binnen meer plaats vindt om soms 1 2 Huisgezinnen in wanorde te brengen. Maar een vrij geweten is beter dan 1000 getuigen. Psalm 04, vers 2 tot 8. BRANDWIJK. TERING ONTSTEKING VAN DE LUCHTPIJP VERKOUDHEDEN HOEST Worden op rationele en goedkoope wijze behandeld met de TÈERCAPSULES TAN GUY OT Elke flacon bevat 60 capsules zoodat deze behande ling 8lechta vijf of tien cents daags kost en aÖe drank jes, likkepotjes en stroopjes gemist kunnen worden. Bij elke flacon bevindt tich een gebruikt aanuijting. Als bewijs van echtheid en ter voorkoming van namaaksels moet de etiquette van de driekleurige handteekening van den beer Goyot voorzien zijn. Te Gouda bij van Zeldenrijkte tutrecht Bij van Spanje en by Groofendoritte Botterdam bij Snabilid, Clooa en van Santen - Kalft. Xa verder :n de meeate apotheken. J De Ondergeteekende beveelt zich aan tot het verhuren zijner 6 met bijleveriug van alles wat daartoe behoort. De verhuring zal in twee klassen geschieden. Zij, die zei ven voor uitzetters zorgen willen, blijven in vrije keuze. De ondernemer hoopt door zeer billijke prij- __j de gunst van het publiek te verwerven, zoowel in zijne Woonplaats als in de naburige Dorpen en Buurten. Sohoonhoven* Stalhouder. CIV. ING., Handel in alle soorten van GEREEDSCHAPPEN voor v7 HOUT- en IJ/.ERI1EWERKING enz. GOUDEN Medaille.Premie 16.600ir. lalkoMCH nftrekteI der 9 kit Dit kina-elikster is het machtigste dezer soort bereidingenomdat het de geheele hoeveelheid der kina eigenschappen be vat: hetgeen den Heer Laroche allbbn gelukt isdat heet de volkomen uitput ting der kinabestanddeelen: -dflttHNHi door eene gewone bereidiiyg niet ver krijgen kan. tegen algemeene zwakheid; maagpijnen, slepende koortsen,bloedarmoede,bleehsucht, en de gevolgen van het kraambed enz. Parijs 22 an 10. *ue Drouot. Hoofddepot H.ÜLOTH WO, te Amsterdam.

Schoonhovensche Courant | 1876 | | pagina 2