N°. 360. ZONDAG 7 MEI. 1876 WEEKBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT. Aan gene zijde van den Atlantischen Oceaan. BINNENLAND. SCMWEM COURANT al- 5 7 8<i gelegenheid eendeneieren NOGTEN S. W. N. VAN NOOTEN, Uitgevers. 1100 kilo. she fZ.sOk 7,60 8,50. jpertjes f 26 14, eenigs- 7 7 8 5 7 6 8 8 91 870 987, 70 Deze Courant wordt geregeld iederen Zaterdag-middag verzonden. Prijs: voor Schoonhoven per driemaanden f 0,70. Franco per post door het geheele rijk 0,80 lanvoer van heden weder 5 5 5 5 t 5 5 6 7 5 6 6 6 6 5 M 8 8 f 5 5 5 5 5 1*7* 9&7. 88 99“ M 927. 91 127. 187, 1,30 per kilo, or Engeland ito fSi 19, voerd: 1640 137 nuch- o, 312 var* ual. 76 ct., fl,10, 2de kilo. 'oor Londen 88‘/, 99»/. 99»/. 07*/, 95>/s 95»/, le qual. f 56. ',2O k 10,00, 9,50, Flak- a 8,70. f 6,90 i oordbrabant- I 28 Apr. 62’/. Wl. 94»/. 94 ‘»71. W/l. 517. 100 vermaasscbe 5,80, dito I i 5,60. 5,30 a 50, ordinaire en 830 820 5«71. 507/, 5’7. ons te zien «587, aas1/, 98»/, 98>/. 98 917, net vluggen 24 a 30 naar 56 270 558 127 «7 “71. 86 W/a 1027, 104 7. L schil f 23 a ,00 a 11, bo- 5 et. per half !7 a 30 ct., lammeren :r half kilo; aardappelen t,50, Roode :len f 8,00, r 100 stuks. töL 19 April: 67 talfkilo; ook nts per stuk. L pC. *1 3 4 3 8 3 8 3 5 5 5 5 5 4} 4 3 5 5 5 indere qual. vare koeien nken f 35 a Alle binnenlandwhe Advertentien, waarvan de plaatsing 3 maal wordt opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. Z. M. heeft benoemd tot Burge meester der gemeente Giesendam J. SneUjes, met toekenning van eervol ontslag als Burg, der gem. Nieuwkoop. zk M. heeft den Isten luitenant J. N. Hardeman, van het instr.-bataljon, voor den tijd vaii vijf jaren bij het wapen der inf. van het leger in JNederl. ludië gedetacheerd. Z, M, heeft bij de rustende schut? terrij benoemd tot 2dèn luitenant M. Boogaerdt, thans schutter. Het Kon. besluit van 28 Dec. 1875, regelende de tusscbenkomst der Postadministra tie tol bevordering van het beleggen van gel den in Spaarbanken, is thans in werking ge treden. Behalve het nieuwe spaarbankboekje zijn ingevoerd twee soorten van postwisselfor- inuheren. Hiervan wordt gebruik gemaakt voor het overmaken van eerste inlagen en het terug ontvangen van inleggelden. Voor volgende inla gen wordt het gewone postwissel-formulier ge bezigd. In het geheel zijn er 49 spaarbanken die zich tot medewerking bereid heüben verklaard: daaronder behooien die te Bodegraven, Boskoop, Gouda, Meerkerk, Moordrecht, Oudewater, Rot terdam, Utrecht, Zwammerdam. Als Candida ten voor het lid? maatschap *der Provinciale Staten van Gelder land district Geldermalsenworden genoemd de HH. Mr. M. Viruly te Vuren en O. P.». Verweij te Geldermalsen. Gedep. Stjjten van Gelderland hebben als beginsel Ifertgenomen, om voor den jongsten watersnood geen vergoeding te verlee- nen voor schade aai£ landerijen, ontstaan ten. gevolge van het kwelwater. Door dpn Minister van Binnen- lan^sche Zaken zijn He artt. 13, 4, 5, 6 eu Z van liet Kon. Besluit van 3 October lsT3, be tredende de veeziektenniet langer van toepas- smgMtfrklaard op de gedeelten van de gemeente- respect van de geheele menschbeid. Wij hebben ontdekt, dat de hoogberoemde verdraagzaamheid van de burgers der Vereen igde Staten voor een deel is toe te schrijven aan verregaande onver schilligheid, en voor oen ander deel slechts in verbeelding bestaatdat met name de haat der rassen nog verre van uitgedoofd kan genoemd worden. Wij hebben leeren inzien, dat in Ame rika veel doorgaat onder den naam van énergie, wat eigenlijk niets anders is dan gewetenloos heid, en dat men menigeen tot in de wolken verhief, omdat het hem gelukt was zich om hoog te werken ten koste van het welzijn van honderden. Het is ons duidelijk geworden, dat ook in de Nieuwe Wereld de weg naar fortuin met doornen is begroeid, en dat ook daar in de groote loterij des levens legio nieten zijn. Die ontgoocheling heeft ten gevolge gehad, dat de vroegere vergoding van alles wat Ame- rikaansch was plaats maakte voor een bijna even sterken af keer. Een groot gedeelte van het publiek, dat zich maar al te „zeer laat leiden door impressies van ’t oogenblik, en in zijn sympathieën en antipathieën soms heel wil- iekeuug te werk gaat, is zich nu ga>n ver beelden dat er daar m Noord-Amerika niets meer is dat deugt, en dat de sterrebanier geen ander opschrift meer waard is dan zwendel, humbug, afzetterij en dergelijken. De uit drukking z/eclit Amerikaansch”, die vroeger als de hoogste Uitspraak werd beschouwd, geldt nu in het oog van sommigen als een veroordeeleud vonnis; men is .met wantrouwen be/ield ten aanzien van vele dingen die op de groote re publiek betrekking hebben. Ja, ik geloof waar lijk, dat er lieden gevonden worden die zich verbeeldendat men zich geen uur lang op klaarlichten dag in de straten van New-York of Philadelphia kan vertounen zonder onmid- delhjk uitgeplunderd zoo niet erger, te worden. Het wordt daarom tijd dat wij Amerikaan- sche toestanden met een onbevangen oog leeren beschouwen. De Republiek der V ereenigde Sta ten betrekkelijk nog zoo jong, maar zoo rijp van jaren reeds door levenservaringen van allerlei aard, heeft een zoo gewichtige» rol te vervullen in de huishouding der volken dat zij verdient gewaardeerd te worden zonder dwaze vooringe nomenheid. En dan zal het blijkendat ook daar de goede en de slechte elementen in na genoeg gelijke verhouding aanwezig zijn als overal elders. Alleenik zei het reeds met een enkel woordbeeft alles zich op dien jeugdigen bodem volgens reusachtige proportién ontwik keld. De Amenkaansche bevolking steld Oude overplantten niets in jje n.tiieiiK.aaiisuue ucvoiaiugsamenge- uit allerlei bestanddeelendie uit de Wereld hun hartstochten en begeerten en welig heten opgroeiendoet het klein, In sommige steden ziet men een weelde, waarbij die van een Euro- peeschen Vorst in het niet verzinkt, naast de niiaktste dierlijkste ellende de meest verfijnde beschaving ue.ens on begrijpelijke stompzinnig heid en walgelijk zedebederi. In dat land, waar een dagblad de afmetingen heeft van een gras veld; waar de lui, om patentschoeuameer te adverteerenin het water Springen en van daar hun strooibiljetten in het rond werpen waar van daag een aarts-inilliouair schatten beschikbaar stelt voor de stichting van de eene of' andere nuttige inrichtingen morgen een andere zijn eigen zoon het slachtoffer doet wor den van een behendige beursspeculatiem dat wonderland, waar volkrijke steden zich verhef fen op de plaats waar voor weinige jareu nog de woestijn zich uitbreidde, daar moeten we voorzichtig zijn met ons oordeelomdat we niet altijd den maatstaf bezitten waarop onze over tuiging is gegrond. De tegenwoordige tijd biedt ons aan om over de<.e tegenstelling in de Ame nkaansche maatschappij ernstig na te denken. Aan den eenen kant wordt de aandacht der beschaafde wereld bezig gehouden met de toe bereidselen tot een internationale tentoonstelling tot herdenking vau het honderdjarig bestaau der onafhankelijkheid op zoo uitgebreide schaaldat de bloote vermelding der cijfers ons doet duizelen. Alles wat natuur en kunst, handel en nijverheid in alle deelen der aarde voortref felijks hebben gewrochtzal te Philadelphia zooveel ergerlijks in e is de eeredienst van tar,” zooals Dickens dien noemde. Niet op Amerika’» bodem alleen tiert die woekerplant; ook elders verspreidt zij haar verpestende geuren. Dadr, waar geld verdienen, money-making tot het eenig richtsnoer van een volk is ge maakt, daar moet het moraliteitsgevoel nood wendig verstompen; de mammon is een wreed aardige afgod, die zijn eigen aanbidders tot zijn slachtoffers kiest. Het materialistisch streven van de kinderen dezer eeuw leidt, wanneer het eenzijdig zich ontwikkelt, naar een afgrond; als de zin voor het ideale, voor hetgeen'tot een hoogere orde van dingen behoort dan de zorg voor stoffelijk winstbejag, op den achtergrond geraakt, dan daalt het peil der zedelijkheid be neden het nulpunt. Moge bet krachtig Amerikaansch gemeenebest den moed hebben, zijn toestand goed onder de oogen te zien. Moge het terugkeeren tot die eenvoudige begrippen van eerlijkheid en bur gerdeugd, die eenmaal de kroon waren van een Washington en een Franklin, van een Jefferson en een Lincoln. Moge de tijd wederkeeren, waarin de naam //Amerikaansch burger” op zichzelf reeds een waardiger eeretitel is dan de beste adelbrief! De //centennial” zij een keer punt in de geschiedenis der maatschappij aan gene zijde vau den Oceaan. H-e. BUliEiMLAiNU. OVERZICHT. Al is het reeds een uitgemaakte zaak, dat de ko ningin vau Engeland uen geweuscinen titel van keizerin der ludicu aauv .ardl, het daartoe strekkende wetsoutwerp is reeds bekrachtigd eu bij proclamatie deu volke verkondigd, toch is de quaestie zelve nog niet van het tapijt. Integendeel, bet hd vau het Lagerhuis, Fawcett, die eeu voorstel bad ingcdieud urn de kouiugm eerbiedig te verzoeken bet wetsoutwerp uiel te üekraehtigeu en deu titel dus uict te aanvaarden, heeft, ua de tuede- dceiing vau Disraeli, dat H. M. het ontwerp reeds goedgekeurd had, zijn voorstel veranderd in een votum van ut keuring tegen de regeeriug, dat nu eerstdaags in behandeling komen zal. V mdt het ontwerp zelf al weinig bijval dij de natie, de overhaasting wauruiede Disraeli net tot wet deed verheffen, terwijl Fawcetts voorstel nog met behandeld was, h.elt dien,Weerzin nog doen toenemen. De meest invloedrijke bladen, zoo- alsde Annes, de daily News, ue t all Mail Ga zette e. a., verhelen dien weerzin met. Het jaarlijks wederkeereud voorstel om aan onge huwde, belasting betalende vrouwen mede bet staat kundig stemrecht te verleenen, is door bet Huis weder met groote uieerdeiheid (239 tegen 152 stemmen) verworpen. Disraeli stemde ditmaal vóór, daar het voorstel uit conservatieven koker kwam. De prins von Wales is eemge dagen de gast ge weest van den komug van Spanje. Allerlei leesten en partijen werden te zijner eer gegeven, zelfs zou een stierengevecht gearrangeerd zijn, doch de prins bedankte daarvoor ditmaal eu bespaarde zich uus eene nieuwe berisping zijner iandgeuooteu, die weiuig met zulke onmenschelijke vertoomngeu op hebben. Du Cortes zijn met hunne beraadslagingen over de grondwet gekomen tot het beruchte artikel 11, dat godsdienstvrijheid voorschrijft. Niet minder dan lü amendementen zijn daarop ingediend, allen met het doei om die vrijheid te doen vervallen of belangrijk te beperken. De overleggingen met afgevaardigden uit de Bas- ’t Is wel opmerkelijkdat de indruk dien een bezoek aan de Vereenigde Staten van Noord- Amenka maaktop onderscheiden personen zoo hemelsbreed verschilt. Van den een zijn de reisherinneringen te vergelijken bij een toover- verhaalalles wat hij ons mededeelt is grootsch, is treffend, en doet ons denken aan een land, bewoond door booger georganiseerde wezens dan wij zijnwaar wij met onze versleten vormen en bekrompen begrippen een allerjammerlijkst figuur zouden maken,waar men op elk gebied model-toestanden zoo maar voor ’t grijpen heeft. Een ander d»arentegeu schildert u de uitge-s strekte Republiek als gezonken tot een treurig peil van verdorvenheid als een moreelen mod derpoel, waanu alle beginselen van recht en billijkheid sinds lang reeds zijn verdwenen, als een kweekplaats van alle maatschappelijke onreinheden een reusachtig gepleisterd graf. Het behoeft niet gezegd te worden, dat beide beschouwingen zeer overdreven zijn maar er is toch in beiden een grond van waarheid. Even als de natuur in de tropische gewesten slechts kolossale voortbrengselen oplevert, zoowel vrucht- boomen van ongekende afmetingen als giftplan ten van ontzaglijken omvang evenzoo vertoonen zich daar ginds alle verschijnselen op groote schaalen het hangt er maar van af, welke zijde van het Amenkaansche leven het meest in het oog is gesprongen. Jftjij hebben, nog met zoo heel lang geleden, eJBlijdperk van a ruericau oma n ie doorleefd. Destijds werd er ten aanzien van de groote republiek en haar instellingen geen ander oor deel uitgesproken, dan onbegrensde lof. Sprak men over gebreken in onze staatsinrichting Amerika werd als voorbeeld aangehaald hoe de vrijheid de grondzuil is van volksgeluk. Werd in onderwijzersvergaderingen gedebatteerd over een of ander punt, de school betreffende,— in Amenka moest men gaan onderzoekenhoe daar de zaak geregeld was! Déar wordt de dom heid eerst triomtantelijk bestreden daar eerst beschouwt men manlijke en vrouwelijke on derwijzers als hoogst nuttige leden van de maat schappij. Verdraagzaamheid? Aan de overzijde van den Westelijken Oceaan, dadr eerst weten de lui wat dat woord beteekent. Geestkracht? De Europeanenzelfs de besten en fermsten onder beuzijn slaapmutsenbij den echten Yankee veigeltsen. Wij zitten te sjouwen met standafacheidingen eu vouroordeelendaar ginds heeft men die dingen al lang in een mu seum van oudheden gestopt. Ja, zoo sterk was de voormgeuomenheid op dat puntdatzoo iemand het eens waagde de meening te vei kon digen, dat htt daar toch ook niet alles was, hij met schouderophalen werd begroet en men hem met zijn zwartgalligheid alleen liet staan. Wie fortuin wilde maken moest dan ook maar zoo spoedig mogelijk den Oceaan overstekenals hij een beetje rijker was dan Job en een weinig meer wilde doen dan op zijn rug gaan liggen, dan moesten de schatten hem wel toevloeien. De tijd, die goeie trouwe leermeester, heeft langzamerhand die illusiën ontkleurd. Teleur gestelde landverhuizersreizigeis die eemge schreden verder zagen dan hun neus lang was, en met het minst een reeks van met zeer fraaie gebeurtenissen in het land zelf hebben ons uit den droom geholpen. Wij zijn te weten ge komen, dat ook onder die zoo hoog geroemde repubhkeiuscbe instellingen de Staat aan ver rotting kan. lijden, wanneer hij slechts door baatzuchtige engeweleulooze ambtenaren wordt gediend. Wij zjjn het met elkander eens ge worden, dat het onderwijs daar, ja, in sommige districten en op verscheidene punten voortref felijk i», evenals in eiken beschaafden Staat, maar dat er toch nevens de goed onderwezenen een talrijke onwetende eu zedelooze bevolking zich beweegt, en dat hel met genoeg is Ame rikaan te zijn om aanspraak te maken op het Prijs der AdvertentiënVan 1 tot 5 regels ƒ0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzen ding franco, en uiterlyk tot Zaterdags-voormiddags ten 10 ure. "l1!1."1 Mg kische provinciën betreffen niet, zooals vroeger gezegd werd, de quaestie van de al of niet afschaffing der vrijheden, maar alleen de administratieve hervormin gen welke daarvan het uitvloeisel zullen zijn. Tot af schaffing der fueros is de regeering vast besloten. Een niet minder goede maatregel der regeering ia deze, dat zij de priesters, die zich bij de Carfisten hadden aangesloten, van hun kerkelijk ambt zal ont zetten. In Frankrijk hebben de Zondag II. gehouden drie aanvullingsverziezingen voor de Tweede Kamer al weder evenveel leden der gematigd republikeinscbe partij, o. a. de bekende Pascal Duprat, die ta Parijs verkozen is, in de fcimer gebracht. Te Belfort zal dezer dagen een nieuw Senaatslid moeten gekozen worden voor Thiers, die zooals men zich herinnert aan het mandaat als lid der Tweede Kamer de voor keur gaf. Men verzekert dat weldra eene nieuwe mutatie onder de prefectoraal plaats hebben. Velen der vroeger verplaatsten hebben tegen die verplaatsing bij den Minister van Binnenlandsche Zaken geprotes teerd, dikwijls in zeer uittartende bewoordingen, Zoo- dat men inag verwachten, dat de Minister voortaan meer het> afdoend middel van ontslag zal bezigen. Met veel grooter meerderheid dan verwacht werd, heeft de Pruisische landdag het zoo druk besproken en door velen zoo ijverig tegengewerkte ontwerp, betref fende den aankoop der spoorwegen door liet Rijk, in tweede en derde lezing goedgekeurd. Prins v. Bis- roark nam zelf aan de beraadslagingen deel en liet in zijn rede genoegzaam [dóórschemeren, wat trou wens reeds van algemeene bekendheid is, dat dit ont werp de wegbereider was voor een ontwerp van verdere strekking, toepasselijk op het geheele Duit- sche rijk. De president van de Duitsche rijkskanselarij, mi nister Delbrück, zal als zoodanig worden opgevolgd door den tegenwoordigen president-minister van Hes sen, deu heer Hofmann, een zeer intimen geestverwant van den Rijkskanselier. Van de instelling van een verantwoordelijk njksministerie, waarmede men bet aftreden van Delbrück in verband bracht, is dus geen sprake vooralsnog. De Beiersche landdag beeft een voorstel tot af schaffing van alie gezantschappen anders dan bij Duit sche regeermgen verworpen. De regeering achtte de handhaving der gezantschap pen wenschelijk uit een souvereimtcits-oogpunt, doch protesteerde tegen de bewering van ultramontaaasche zijde, als zouden de gezanten dienen om de hande lingen der njksgezanten te controleeren. De verkiezin’en van het Deensche foIkething hebben eeu geheel ander resultaat gehad, als de re geering door ontbinding van dat lichaam hoopte te zullen verkrijgen. De oppositie is nog aanzienlijk ver sterkt en menig invloedrijk lid der regeeringapartij werd niet herkozen. in het Oosten licht het nog niet. worden bijeengebracht en aan de beschouwing der duizendtallen van bezoekers aangeboden, een verzameling zoo merkwaardig, dat zij allen die wegens beroepsbezigheden of om redenen van financieelen aard niet ter bedevaart kunnen opgaan naar Franklins woonplaats, kan doen watertanden. Aan den anderen kant wordt de publieke meening geschokt door onthullingen zooals het Belknap-schandaal en andere feiten van den- zelfden aard, die met de schitterende tentoon stelling een schril contrast vormen. Wij zien de eerloosheid doorgedrongen tot in de hoogste kringen; een staatspartij, die eenmaal de er kentelijkheid van alle weldenkendeu verwierf, omdat zij het heilig beginsel van de afschaf fing der slavernij deed zegevieren, zien we ver- ne lerd door de verdorvenheid harer toongevers; wij betreuren het, dat mannen van talent zich niet te good hebben geacht, zich met slijk te bezoedelen. Er ia een kostelijke moraal te trekken uit hetgeen Amerika ons te zien en te denken geeft. De kanker, die daar ginds aan het maat schappelijk welzijn knaagt, die oorzaak is van aanzienlijke kringen, - het i //the almighty dol-

Schoonhovensche Courant | 1876 | | pagina 1