FLINKE JONGEN GREENER MOLEHROEDER. DIENSTBODE. LEESBIBLIOTHEEK ien ADVERTENTIËN. v. d. Mule. ONDERLINGE HULP, HOFSTEDE, Bouw-, Wei- en Hooi-landen, N. C. FR0HN te Gorinchem: EIKEN BERCROEDEN, BEHANCSEL- SCHIPPERSKNECHT, PILLEN HOLLOWAY. Dezelfde STAALHOUDEND Bm«ohop in gebruik bij G, Van den HouJiik en C. Van den Houdijk. K°n- Besluit is Mr. C. J. W. N. Van Hengst, advocaat te Utrecht, benoemd tot lid van het Hof van Justitie in de kolonie Suriname. Het Algemeen Beurscomité voor publieke fondsen te Amsterdam bericht dat naar aanleiding van de voorstellen tot schuld regeling, door de Spaansche Regeering gedaan, zich uit zijn midden een commissie gevormd beeft, om in het belang van de houders van Spaansche fondsen werkzaam te zijn. De atdeelïng Waddinxveen en omstreken van Volksonderwijs heeft een van vele handteekenmgen voorzien adres tot onder steuning van het voorstel-Moens aan de Tweede Kamer verzonden Ook de kiesvereemgijg vVrijheid en Orde" te iJselraonde heeft dit gedaan en tevens een adres van adhaesie ge richt aau den heer Moens, wegens zijne onver moeide pogingen in het belang van het volks onderwijs. Door de vroegere afdeelingen van het Nederhndsch schoolverbond is aan den voormaligen secretaris van dat verbond, den heer Dr. D. Harting te Enkhuizen een zilveren theeservies ten geschenke aangeboden. De raad der gemeente Waddinx veen heeft aan den Minister van Binnenl. Za ken een adres gericht, waarin, met het oog op de belangen van den handel, wordt aangedron gen op verbetering van den toestand der wa- terkeeringen langs de Gouwe, en de wensche- lijkheid betoogd om dat vaarwater in beheer en onderhoud by den Staat oVer te nemen. De gemeenteraad te Kampeji heeft het verzoek om vergunning tot het uit oefenen eener zalmvisschferij op den IJsel af gewezen. -— Mr. G. Groen Van Prinsterer is in den laatsten tijd toenemend verzwakt, zoodat zyn toestand niet geheel zonder zorg is. In de Reeuwyksche veenderijen heeft een korte werkstaking plaats gehad; nadat door de veenders onderling was goedgevonden de loouen te verhoogen zijn de werkzaamheden weder hervat, zonder dat de hulp der politie is noodig geweest. ïe Amsterdam stond Dinsdag een med. doctorMensert geuaamdterecht ter zake van medeplichtigheid aan bedelarij. Hij had namelijk aan een zekeren Huygens een ge neeskundige verklaring afgegeven, dat deze door bloedspuwing detmate in zijn gezondüeid ver zwakt wasdat hij ongeschikt was geworden om 4e werken. Die verklaring diende, om bij bij verscheiden personen gelden in te zamelenom daarvoor een groentezaak te koopen. Het bleek later, dat Hujgeus niet aan bloedspuwing maar aau bloedarmoede leed, doch de doctor verklaarde, dat Huygens in zijn tegenwoordigheid bloed had opgegeven en z. i. voor werken ongeschikt was zoodat hijook uit medelijden voor den armen toestand van het gezinmet geaarzeld had de geneeskundige verklaring af ie geven. De eisch was voor beide personen een celstraf van één jaar. De Arnhemsche Courant zegt hiervan: //Het kost moeite te gelooven, dat die eisch werkelijk gemeend is. Toch onderstellen wij metdat de rechterlijke autoriteiten een loopje met de wet zullen nemen. Maar indien de geneesheer ver oordeeld wordt wegens medeplichtigheid aau be delarij dan mag men nog vele veroordeelmgen Voorzien. Zijdie een attest geven aan hare dienstboden, dnt deze eerlijk zijn, zullen van medeplichtigheid aan diefstal worden beschul digd als die dienstbode bij anderen* steelt, en elke brief van aanbeveling aan een bescherme ling uitgereikt, kan een middel worden, om ons een jaar celstraf te bezorgen 1" Tot tegenschatters voor Jtijks directe belastingen zijn ie Streefkerk benoemd de hh. K. Broere en M. de Bruijn aldaar; en te Bleskensgraaf eu Hofwegen de hh. J. Ou derkerk en M. Ooms. Te Sc heil ui neu zijn tot schatters der persoueele belasting benoemd de hh. P. Hoogendoorn en C. üelderblom. - De hoofdelijke omslag voor de gemeente Streefkerk, dienst 1876, is vast gesteld en goedgekeurd tot een bedrag van f 2878. Met de landen in de omstreken van 's Bosch ziet het er nu nog, door den in vloed van 't water, allertreurigst uit. Van vruch ten en bloemen en planten is nog geen zweem op te merken. In de vischkweekerij te Velp zijn weder pi. m. 800.0ÜÜ jonge zalmpjes aanwezig, gekweekt voor de bevolking der rivieren. De vrijlating dezer zalmpjes naar de rivieren door een met de rivier de IJsel in verband staand kanaal, zal binnen veertien dagen plaats vinden. - Het jaarlyksch onderzoek der verlofgangers van de militie te land, zal in het 24ste mihtiekanton, hoofdplaats Alblasserdam, plaats hebben op 3 Juni a. s. De kerkeraad der 'Hervormde gemeente te Allen aan den Jiijn heeft een adres verzouden aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal, houdende verzoek tot wijziging der Schuttery wet. Gelijk adres is verzonden door den kerkeraad der Chr. Geref. gemeente te Waddinxveen. Het aantal werklieden in de stearinekaarsenfabriek te Gouda bedroeg in 1875, 474, zijnde 49 meer dan het jaar te voren'. De verbruikte grondstoffen beliepen meer dan zeven millioen kilogrammen. Niettegenstaande den algemeen slechten handelstoestandwas het financieel resultaat voor de aandeelhouders gunstig. De brandverzekering-maatschap pij te Tiel keert over 1875 een dividend van 80 pCt. uit. Heden, Zaterdag, heeft de uit sprak van het Prov. Gerechtshof te 's G ra ven h age, in zake Jut en zijne huisvrouw Christina Goedvolk plaats. Per telegraaf wordt ons bericht, dat Jut veroordeeld is tot levens lange tuchthuisstraf wegens moord en diefstal en zjjne vronw tot 12 jaren tuchthuisstraf, alleen wegens diefstal. Naar wij vernemen, heeft wijlen Mr. J. Viruly van Vuren en Dalein aan zijne onmiddellijk ondergeschikten verschillende lega ten vermaakt, als ook f 1000 aan de Hervormde Diaconie te dier plaatse. Volgens opgaven werden uit Gouda in 1875 per post 47604 stuks couranten en drukwerken verzondenen uit Schoonhoven 71319 stuks. Schoonhoven verzond alzoo in één jaar nagenoeg vier eu twintig duizend couranten en drukwerken méér dan Gouda! Het verzoek van eene commissie aan de Hoofdonderwijzers te Lekkerkerk, om eene kleine bijdrage ie verzamelen van hunne leerlingen, tot een gedenkteeken op het graf van den kindervriendI Dr. J. P. Heije, heeft aldaar f 7,32 opgebraóïft Ook te Arkel en Kedichem heeft een adres gecirculeerd om de Rechtbank te Gorinchem te behoudenin eerstgenoemde gemeente hebben 35 personen geteekend en in laatstgenoemde ongeveer 50. Omtrent den in ons vorig no ai mer gemelden brand te Sliedrecht meldt men datdaar een spaanderschelf natuurlijk van zelf niet zal ontbranden, hier aan kwaadwilligheid werd gedacht, zoodat de justitie zich de zaak ernstig aantrok. Tegen zekeren Moor, in wiens bijzijn op den 9 Februari 1875 op nog niet opgehelderde wijze brand in de hooipers ont stond, zijn zulke bezwaren gerezen, dat hij Zondig jl. zwaar geboeid te Gorinchem bin nengebracht is. De aangehoudene was sedert eemge maanden nachtwachter, en als zoodanig in dienst, toen in zijn wijk op den biwusten nacht de brand ontstond. in ons vorig nomrner is melding gemaakt van de aanhouding door de politie van den timmerman Nicolaas Haks, te Gouda, verdacht van moedwillige brandstichting; nu verneemt men, dat hij weder in vrijheid is ge steld en zal moeten terechtstaan wegens het doen ontstaan van brand door onvoorzictiligheid. Genoemde persoon had ongenoegen gehad met zijne vrouw, kwam des uacüta uit de tapperij te huis, stak een pijp op en gmg met die brandende pijp in de bedstede, waariu zijn vrouw reeds lag. Eenige oogenblikken later wierp hij de brandende pijp aan het voeteinde, waardoor het beddegoed en de bedstede in brand geraakten. Gelukkig dat de vrouw, welke in haar eersten slaap was, wakker werd en den brand ontdekte, daar anders beiden wellicht levend waren verbrand. Op den afslag te Gorinchem zijn aangebracht, op: 3 Mei 468 elften k 60 tot 70ets. en 2 zalmen h f 1,11 en f 1,137, het 7, kilo 4 Mei 310 elften k 60 tot 70 ets.; 5 Mei 174 elften k 63 tot 74 ets. De opbrengst der belasting aau de gemeente bedraagt over de maand April p. m. f1700. Voor de rechtbank te Deventer stond den 2. dezer terecht de landbouwer h. P., oud 32 jaren, wonende te Dalfsen, beschuldigd van zich arglistig te hebben toegeëigend eene portefeuille, waarin zich een bankbiljet van f 25 en twee muntbiljetten van f 10 bevonden, welke portefeuille hij op den openbaren weg gevondou had. Ter terechtzitting bleek dat beklaagde, toen hij zich op de weekmarkt te Ommen be vond, daar een portefeuille heeft gevonden, tgeen door andere marktbezotkers was opge merkt. De eigenaar deed van de zaak aangifte bij den majoor der Rijks-veld wacht, die zioh met nog een rijksveldwachter naar de woning van den beklaagde begaf en hem vroeg of hij met een portefeuille had gevonden, waarop deze ontkennend antwoordde. De majoor ried hem aan de waarheid te zeggen; hij hield echter t? j Portefeuille ,uet gevonden te hebben. Nadat hij steeds was blijven ontkenneD, maakte de majoor hem opmerkzaam op het gevaar, dat er voor hem hieruit kon ontstaan eu vertrok hij met den anderen veldwachter. Toen zij een eind weg hadden afgelegdkwam beklaagde hen ach terop, zeide dat bij de portefeuille gevonden had en gaf hy hun die tevens over. De majoor maakte nu echter procesverbaal van het gebeurde op. Het O. M. eiscntedat hij zou worden schul dig verklaard aan diefstal op den openbaren weg gepleegdzonder geweld of bedreigingen te dier zake zou worden veroordeeld tot 6 weken celstraf. Thorbecke's standbeeld te Am sterdam, dat 18 Mei onthuld wordt, is Dins dag morgen op het voetstuk geplaatst. Het beeld is 3.80 meter hoog. Het voetstuk is omgeven dow vier treden en een ijzeren hek. Door het Bestuur der vereeuiging voor volksontwikkeling te Boskoop en door bet Departement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen aldaaris besloten tot het zenden van een adres aan de Tweede Kamer om de spoedige behandeling en aanneming te vragen van het ontwerp-Moens, tot wijziging der onderwijswet. Naar wij vernemen, heeft het. H. M. de Koningin behaagd, het weekblad voor dame» *De Huisvrouw", uitgegeven door de firma Nijgh Van Ditmar te Rotterdammet hare inteekemng te vereeren. STADSNIEUWS. Schoonhoven, O Mei. De watersnood-commissie al hier heeft m hare vergadeung van gisterenavond besloten, dat de door haar ingezamelde gelden zullen verdeeld worden als volgt: Aan diverse personen te Ammerstol f 100te Lekkerkerk f 245; te Nieuw-Lekkerland f 165; te Groot- Ammers en Gelkenes f 2d5; te Ameide f 90 en te Leksmond f 117. De gelden voor Lek kerkerk zullen vooralsnog niet uitbetaald wor den, daar de commissie nog steeds afwacht of aldaar eene collecte zal worden gehouden, ter wijl zij verder besloot, zich tot de Hoofd com missie te wenden met het oog op één persoon te Lekkerkerk, die, volgens opgave, eene schade moet hebben van f ÖU0. De le luitenant der artillerie J. H. Lehmann alhier, is gedetacheerd bij de Artillerie-Stapel- eu Constructie-magazijnen te Delft. De herijk van maten en ge wie fa- tan zal dit jaar alhier plaats hebben van 20 tot 24 en van 26 tot 29 Juni a. s.f met de jaar- letter J bij den ijk van weegwerktuigen voor gewoon gebruik en van gasmeters de Konink lijke Kroon en bij den ijk voor weegwerktuigen voor fijnere wegingen een Vijfstralige Ster. Onze stadgenoot J. Oostrom, die de lesseu der opleidingskas.: alhier bij woonde, heeft met goed gevolg examen afgelegd als hulponderwijzer. WATERSCHAPS- EN POLDER-BERICHTEN. de Vereenigde Vergadering van het Hoogheemraadschap vde Alblasserwaard met Arkel beneden de Zou we," 13 dezer te Gorinchem te houden, zullen de volgende ouder- werpeu iu behandeling komen: 1°. Vaststelling der begrootmg voor 1876-77, welke voor ontvangsten eu uitgaven heelt f 268415,11 tegen f 94116,77V. m 1875-76. 2°. Heffing van een omslag van f 5, per HA. 3°. Vaststelling van den staat, waarbij de omslag over de polders wordt verdeeld. 4°. Voorstel tot restitutie van pachtpenuin- gen aau eènige personen, als tegemoetkoming in geleden scüade door ijs en boog water. 5 Onderzoek der geloofsbrieven van de •nieuw- eu herbenoemde Hoofdingelanden en Hoofdingelanden -Plaatsvervangers. De zoo a iiizienlijk verhoogde begrooting sluit in zich het verzwaren van dijken, het verbete ren en aanleggen van nieuwe steeiiglooungen, bermen, enz. Om de kosten daarvan te dekken, wordt de omslag van f 3 op f 5, per HA en eene geldleenmg ad f 140.00U voorgesteld. Bij de herstemming van een Hoofdingeland in het 2e district van het Hoog heemraadschap //de Alblasserwaard met Arkel beneden de Zouwe" is de heer A. Schram Jz. te Sliedrecht met 155 van de 200 geldige stem men gekozen. Dc overige 45 stemmen waren op deu heer A. Brand te Wijngaarden uit gebracht. Bij de herstemming te Bleskens graaf, voor een Hoofdingeland en een Hoofd ingeland-Plaatsvervanger in bet 3e district van het Hoogheemraadschap //de Alblasserwaard met Arkel beneden de Zouwe" is de uitslag geweest als volgt Voor de betrekking van Hoofdingeland wer den uitgebracht 155 geldige stemmen, waarvan hebbeu verkregen B. Brandwijk, te Hofwegen, 105 en D. Bons, te Molenaarsgraaf, 50 stemmen. Als Hoofdingeland Plaatsvervanger werd ge kozen de heer J. W. Van den Berg, te Oud- Alblasmet 82 van de 144 geldige stemmeu, terwijl de lieer D. Bons, te Molenaarsgraaf, 62 stemmen verkreeg. Verleden week heeft men aan den Arkelschen Dam het malen met 's Rijks stoomgemaal, dat met korte tusschenpoozen den geheelen winter in werking was geweest, ge staakt, maar in het begin dezer week zag men zich genoodzaakt op nieuw te beginnen. Donderdag 11. is in deu Doelen te Gorinchem publiek verkocht het beslag, lig gende langs de dijken en bruggenhoofden van het Kanaal van bteeoenhoek voor f 290 be halve de kosten. Het schoonmaken van het Kanaal is aangenomen voor f 80 door G. De .Vries te Gorinchem. De verpachting van het grasgewas op al de landen en dijken van ge noemd kanaal heeft bijna 20 pCt. meer opge bracht, daar het nu is verpacht voor f4822 tegen ruim f4000 in 187ö. - Ten einde afdoende verbeterin gen in den toestand der dijken te brengen, heeft üet gecombineerd college van Bommelerwaard beneden deu Meidijk het pian ontworpen, om de dijken van het district zoodanig te verhoo gen en te verzwaren, dat zij gelijk in kracht en weerstandsvermogen worden gebracht met die van de Tielerwaard en het land van Heusden en Altena. Daarop het polderdistricten schul denlast van f 85.000 drukt en het buiten machte is om de kosten dezer werken, die op p. m. f 300.000 geschat worden, alleen te dragen, heeft het college zich tot Z. M. den koning' en de Provinciale Staten gewend, ter bekoming van snbsidiën, met verzoek tevens, te bevor deren, dat de Waaldijk, van Brakel af en de Maasdijk van Poederoijen af tot over Loeven- stein, tot dezelfde hoogte worden doorgetrokken. In den duiker ond-er de Schel- luinsche Vliet, waardoör de Brederoodsche kade haar water op den polder Gorinchem moet los sen, heeft men lek ontdekt, waardoor de wa termolens van Gorinchem zooveel water uit de Vliet kregen, dat zij het niet goed konden wegmalen. Het bestuur van Gorinchem heeft onmiddellijk den duiker dichtgemaakt om later dit gebrek, wat veel zal kosten, te herstellen. Bij de te Schoonrewoerd plaats gehad hebbende herstemmiug voor een Hoofd ingeland is gekozen de heer A. W. De Leeuw Jz. met 409 stemmen. De heer M. Hijkoop llz. bekwam 218 steramen. Voor een Hoofdinge land-Plaatsvervanger is gekozen de heer A. Van Os Jz. met 492 stemmen. De heer A. W. De Leeuw Jz. verkreeg 118 stemmen. In de 29 April te Gorinchem gehouden gecombineerde vergadering van de Hoogheemraadschappen #de Alblasserwaard met Arkel beneden de Zouwe" en /rde Vijf-Heeren- landen", is de gewone begroofiug van ontvang- f sten en uitgaven voor de geraeeue belaugeu der beide Hoogheemraadschapen, voor het dienst jaar 1876-77, tot een bedFag van f 33596,177, aangenomen, alsmede eene buitengewone begroo- tmg voor hetzelfde dienstjaar tot een bedrag van f 27020. 5 LANDBO U W-BERICHTEN Van wege de Holl. Maatschappij vau Landbouw zal van 16 tot 20 September te Rotterdam eene tentoonstelling gehouden worden vau laudbouwvoortorengselen en werktuigen, waarmede deu 19 Sept. eene tentoonstelling van paarden runderen schapenvarkens en pluim gedierte gepaard zal gaan. Eene verloting zal aan de tentoonstelling verbonden zijn. Er zijn vele prijzen bestaande in gouden verguld zil veren zilveren en bronzen medaljes, met en zonder geldprijzen benevens getuigschriften uit geloofd daarouder zijn er, die door HH. KK. HH.de prinsen Frederik, Hendrik eu Alexander geschonken zijn. De hofstede met 17 Hectaren bouw-, wei- en hooiland, toebehoorende aan den heer F. Van der Heijden en gelegen ouder Ottolandis 11. Maandag te Gorinchem, door den Motaris Boonzajer in veiling gebracht, in gezet en verhoogd tot roim f40.UOU. Woensdag 11. ia de verpachting van de kaden ie Gorinchem niet doorgegaan, daar de groote Scbellumsche en Brederoodsche kade bijna de helft minder werd gepacht dan in 187o. Hierdoor zullen die kaden op nieuw verpacht worden. Qp de internationale tentoonstel ling te Brussel is o. a. een extra-prijs toegekend aan den heer H. W. Otto te Gouda. Bij de Dinsdag 1.1. gehouden verpachting der wei- en hooilanden van de erven Mr. J. Viruly van Vuren en Dalem golden de eersten dooreen f 7U 1 f 80, en de laatsten f 110, f 12(1 4 t 180 per hectare. Brachten deze alzoo' weêr meer op dan een vorig jaar, de ploeg- landen, die door elkander f 60 h 70 dedeu, wa ren, ter oorzake van mindere waarde door het water, ook lager in prijs dan bij vroegere ver- pacli tingen. By de dezer dagen gehouden ver pachting van de aan het Oude-vrouwenhnis te Gorinchem behoorende Buiteu waarden is de Eng, onder Kedichem, verpacht voor eene som van f 3837 tegen f 35ÖU in 1876 en de Arkels- brug te Arkel, voor f 2874 tegen f 2848 in 't vorige jaar. Hoewel de meeste kaas nog niet geel genoeg is om af te leveren, wordt te Hoornaar en omstreken door de opkoopers voor de geschikte reeds f 25 k 26 geboden. Vrydag II. is te Giesen Nieuw- kerk door W. «lob een stuk weiland gekocht ter grootte van 0,88 hectare voor f 2750 be halve de kosten. Qieasau-Nieuwkerk is door P. Kooijman in de vorige week voor het vee hooi verbruikt, dat 89 jaar geleden is gewon nen, maar door den langdungen winter thans met langer kou gespaard blijven. tdinsdag 1.1. is Woordeloos verkocht2 H. A. 37 A. en 20 cA. wei- en hooi- land, voor de som van f5160. KERK- RN SCH00LJ2LEUW8 Beroepen te Uselmuiden Ds. G. Boer te Ouderkerk a/d IJsel. Beroepen te Giesen-Ondekerk Ds. B. Deelman te Nijkerk a/d Velnwe. Beroepen te Woordeloos Ds. D. Wlessente Wjjk bij Heusden. Beroepen te Sprang Ds. J. H. Klomp te Vli8siugeu. Aangenomen het beroep naar Axel door Ds D. H. Teijer te Wienweïonge. 11. u kt .V,°,or c. a. door Ds. Moutyn te Alblasserdam. Ds.KE. Gewin, te Abcoude, heeft voor het beroep naar Rotterdam bedankt. Bèveltiging en intrede van Ds. W Yan Griethnijseu Hzn. te Goudriaan op 7 Mei. des voormiddags te 9l/> en des namiddags te l1/» uur. Bevestiger Ds. H. Van Griet- huiisen, van Schoonrewoerd. LL Zondag heeft Ds. W. Van Griethuijzen te Molenaarsgraaf afscheid gepre dikt naar Hand. 20: 27. —Bedankt voor het beroep naar de Christelijk Geref. gemeente te Alblasserdam door Ds. F. A. Bergsraa te Zaamslag. Acte voor het Hoogduitsch werd behaald door den heer H. Robberse te Oudewater. Acte voor deEngelschetaal werd behaald door den heer J. J. Hoffman, van Gorinchem. Acte als hulponderwyter is ver kregen door den heer J. De Gast, van Gou- derak. Te Osdorp, gem- Sloten, heeft men den Hoofdonderwijzer eene gratificatie van f50 toegestaan, omdat hij gedurende eenige weken verstoken ie geweest van personeel aan zijne school. De dag van 1 Mei was voor de gemeente Wijngaarden een ware feestdag. In tegenwoordigheid van leden van deu gemeente raad eu vele belangstellenden werd door den Burgemeester de eerste steen gelegd voor een nieuw schoolgebouw met ouderwyzerswouing al daar. Moest üe verdienstelijke hoofdonderwijzer zich tot heden behelpen iu een ongeschikt lokaal binnen weinige maanden zal men zich mogen verheugeu in een gebouw dat iu alle opzichten aan dé eischeu oes tijds zal voldoen en een sieraad belooit te zijn voor de gemeente. Eere daarom het gemeentebestuurdat zoo flink weet te handelen en zijne roeping loont te begrijpen waar het de belangen van 't onderwijs geldt. Eere den heer Vermaesarchitect, voor zijn flink ontworpen plan. Moge het genoemde^ heeren gegeven zijnnog vele jaren in 't belang vau T algemeen werk zaam te zijn. GEMENGDE BERICHTEN. Twee conducteurs der Ooster spoorweg-maatschappij hebben bij een tapper te Utrecht een papieren rijksdaalder in beta ling gegeven en zijn, na het gemaakte gelag daarvan te laten hebben afhouden, met het overige geld vertrokken. De politie is hiermede in kenuis gesteld. in Heivoort, bij den Bosch, is een vrouw aan razernij gestorven. Zij was iu de maand Januari door naar eigen houd iu de kuit gebeten. Zondag toen zij uit de kerk kwam, vertoonden zich de eerste verschijnselen der vree- selyke ziektedie steeds in hevigheid toenam. De ongelukkige was moeder van zeven kinderen, van welke het jongste pas zes weken oud is. ♦—Sedert M aan dag-avond wordt te Arkel vermist H. Kruyt; Dmsdag-inorgen heeft men aau den Arkelschen Dam zijn pet gevouden, zoodat men vermoedt, dat hij ver dronken is; ui eu naby de sluis heeft men met dreggen «i netten gevisebt, maar zonder eemg gevolg. Te Berg-Ambacht herdacht in deze week de timmermansknecht H. Boer, dat hij 40 jaren bij den heer F. Van der Slraateu en diens zonen de geür. Van der Straaten werk zaam was geweest. Van zyue patroons en ook van andere belangstellenden ontving hy fraaie geschenken. Te Fhiladelphia is thans ollicieel bekend gemaakt, dat de wereldtentoonstelling aldaar op deu lUden e. k. des middags te twaaii uren zal geopend worden. Des Zondag» blijven gebouwen en terreinen voor het publiek ge- slotèn. Zekere N. v. E. i» naar het huis van bewaring te Rotterdam overgebracht, we gens diefstal van een kaas uit de woning van J. Van der Grift te Reeuwijk, atdeelïng Stern de medeplichtige J. S. heeft zich uit üe voeten gemaakt. ,T Zaterdag was te Urk een per- soon bezig met op xogels te schieten. Den jongeling Joeg opzettelijk of toevallig een vogel weg waarop eerstgenoemde hein achtervolgde en de volle laag hem in het rechteroog schoot. Den 29. April j. 1. sloeg de blik sem langs de afvoerbuis van de goot der Her- vormde kerk le Lekkerkerk. ten wolk vau damp verspreidde zichdoch schade werd met veroorzaakt. f p,i de gemeente Bleskensgraaf c. a. met eene bevolking van 976 zielen is van 1 Jan. tot en met 30 April 11. slechts 1 per soon overleden en zijn geboren 14 kinderen. Iu 1874 Zljll in genoemd tijdvak overleden en in 1875 10 personen. Vrijdag-ochtend bemerkten.de boren van de wed. Beuker te JNuenw-Dord- recht gemeente tmrnen (Drente), die geheel alleen woont, volstrekt gee,ie beweging in haar huis, hoewel het reeüa laat was. Aij vreesden, dat haar iets mocht overkomen zijn en gin gen daarom binnen. Daar deed zich een verschrikkelijk schouwspel aau huiine oogeu voor: de vrouw lag, badende in haat hoed, geheel bewusteloos, op den vloer bij de talel. 'L\\ had een gapende wond aan de onderkaak terwijl hij onderzoek haar hootd geheel gebeukt werd bevonden. Zij noemde nog met zwakke stem de dader, zekeren H. S., dib met ter van haar af woont, een man van 40 jaren. Deze ia in hechtenis genomen. De weduwe vermist f 30 aan comptanten Nnder onder zoek bracht aan het licht dat de verslagene niet is verwond, maar geworgd. De dader heeft het slachtoffer bij de keel gegrepen en op den grond geworpendit laatste met zooveel ge weld, dat een der halswervels ter zijde is ge schoven. Ook schijnt hij haar een der heupen uit het gewricht getrapt te hebben. Mocht het blijken, dat de beschuldigde wer kelijk deze misdaad heeft bedreven, wat hij zelf nog niet heeft bekend, dan wordt het feit nog onmenscbelijker, omdat hij op verschillende wij zen de gunst der ongelukkige weduwe genoot. Hij bezorgde altijd haar huiswerk en had boven dien nog vele andere kleine voordeeltjes van haar. De Koning van Beieren heeft vergunning verleend een monument voor Bis marck te Kissingen op te richten en bepaald, dat het niet zal komen te staan op de plaats waar de moordaanslag is gepleegd, maar bij de bron, waar de rijkskanselier herstel van ge zondheid gevonden heelt. TKindt leidt in degevangenis te Brussel een heerenleventje. Tweemaal daags brengt men hem in een met wit servet over dekte mand allerlei soorten van uitmuntende spijzen en jonge groentenzonder de heerlijke toespijzen en versnaperingen nog mede te reke nen. De eerlijke soldaten, die de wacht aan zijn cel hebben, mogen dat alles zien voorbij- dragen en commiesbrood kauwen of hun //krach tige" soep opslurpen. '1" Kindt ontvangt talrijke bezoekers enmet zooals andere gevangenen in de wachtkamer, maar in zijn cel. Wat blief, V Kiudt is ook geen gewone dief! Te Krimpen a/d IJsel is Maajidag een werkman, bij het scheppen van water, in een sloot gevallen, waaruit hij later levenloos werd opgehaald. Upden Rijn bij Bingen in Duitsch- land is Zaterdag de ketel van een stoomboot gesprongen, waarbij verscheidene menscheu het leven verloren. Het was een zeer oud klem bootje't welk reeds lang buiten de vaart had moeien zijn. Het deed uu dienst als overzet- scheepje van Bingen naar het aan den over kant gelegen Rüdesbeim. De boot zou juist van de landingsplaats afvaren, toen de ketel sprong. Het achterdeel van de boot zonk onmiddellijk, terwijl het voorste deel de rivier afdreef. Het gelukte vrij spoedig dit deel te bereiken en de 15 personen die er op waren te redden. Van hen die op het achterdeel waren, ongeveer 35 personen, werd met één ëert3d- werden door den ketel gedood, of vehkguken. Tot op grooten afstand werden zware stukken ijzer iu de wijnbergen en tegen huizeu geslingerd. Gevoelig voor de blijken van belangstelling, ondervonden bij gelegenheid van on» vijf en twintig-jarig Huwelijksfeest, betuigen de Onder- getcekeuden, ook namens hunne Kinderen en Behuwdzoon, hunnen bartel ij ken dank. P. J. KLAREN BEEK. M. KLAREN BEEK - Dbie. Voor de vele bewijzen van belangstelling, op den 1. Mei jl. ontvangen, betuigen wij onzen hartelijken dank. M. W. ZWART. S. W. J. ZWART-Glazbner. SCHOONHOVEN, C Mei 1876. Hartelijk dank aan allen, die mij blijken van belangstelling gSven bij mijne benoeming tot Notaris alhier. TEIJINCK. Schoonhoven, 6 Mei 1876. Aan Familie, Vrienden en Bekenden, zoowel binnen als buiten de stad, betuig ik mijnen har telijken dank voor de vele bewijzen van belang stelling, bij mijn 70sten Verjaardag ondervonden. H. A. VAN GELDER. SCHOONHOVEN, 5 Mei 1876. Bij mijn vertrek naar Wokrden betuig ik mijn welgemeenden dank in de eerste plaats aau den WelEdelGestr. Heer Kapitein R. VAN MANSVELT, aau de verdere Officieren van het garnizoen en aan de vele vrienden en bekenden, zoo bij de Compagnie als onder Schoonhovens burgers, voor de talrijke bewijzen van toege negenheid en belangstelling, tijdens mijn dertien jarig verblijf alhier, alsmede bij mijne bevordering en mijn vertrek ondervonden, eu roep met mijne familie aan allen een hartelijk vaarwel toe. A. W. J. VLIEK. SCHOONHOVEN, 30 April 1876. De Ondergeteekende betuigt haren hartelijken dank aan het Bestuur der Yereeniging //Hulp in Lijden" en aan alle verdere Ingezetenen, die haar overleden Echtgenoot ARIR VAN STENIS gedurende zijne langdurige ziekte zoo liefderijk en hulpvaardig hebben ondersteund en hem van alles hebben voorzien, waardoor zijn lijden mocht worden verzacht. Wed. A. van STENIS, geb. van Zanten. SCHOONHOVEN, 4 Mei 1876. ■UaGEKUJU STAM 4>. GEMEENTE öCÜOUNUUVEN. iugesctireveu vau 28 April tot B Mei 1876. GtBOHEM: Cornells Joüannes, ouders H. Van Geelen eu G. Labeij. iMcolaas, ouders W. Kout- staal en M. L)e Jong. Joban Bernard, ouders G. De Rijk en J. M. Rohé. OmjektrouWDA. Van Lun en G. Van den Ëergk. C. Meerder en M. M. Comijn. J. Ger ritsen fcn M. Weudels. J. Van Rooijeu en JCopier. UvEKLXDBN: H. J. Vau Geelen, oud 14 dagen. G. P. Van Voorthuizen, oud 5 maauden.A. Van Stenis, oud 31 jaren, echtgenoot van J. Van Zan ten. T. V an Baarenoud 5 maanden. Zaimvmscherij te Auauierstoi. Aan den afslag geweest van 1 tol 6 Mei: 119 talmen, prijs van 1 1,10 tot 11,40 per half kilo; ook nog 1253 felften, prijs van 70 tot (J0 cents per stuk- JSj 25-Jarlge EoBtvereeniging ja *25/ van J. S. SATON 2 te en te C. PEK. Hunne dankbare Kinderen, die ook nevens hen hunnen dank betui- 2 gen voor de vele blijken van belangstel- ling, bij deze gelegenheid ondervonden. 3? SCHOONHOVEN, 1 Mei 1876. Ondertrouwd i JOHANNES GAILLARD en JOHANNA ANNA VAN SOLINGE. SCHOONHOVEN. 6 Mei 1876. kennisgeving. Heden overleed, tot mijne diepe droefheid, ten huize harer ouders te Krimpun a/d Lek, mijne geliefde Echtgenoote ANNA OTTOLINA CHRISTINA VON SANTEN, in deu ouderdom vuu 23 jaren, na eene gelukkige Echtvereenigmg van slechts 10 maauden. A. HARTMAN. ROTTERDAM, 1 Mei 1876. Eenige kennisgeving. Tot onze bittere smart overleed heden te onzen huize, in den ouderdom van 23 jaren, onze lieve eenige Dochter ANNA OTTOLINA CHRISTINA, Echtgenoote van den Hec" A. HARTMAN van Rotterdam. J. H. VON SANTEN. E. M. VON SANTEN KRIMPEN a/d LEK, 1 Mei 1376. Eenige kennisgeving. Pe Ondergeteekende kan met vertrouwen de Maatschappij van gevestigd te Rotterdam, aanbevelen, daar zij volkomen aan hare gestelde voorwaarden voldoet. J. L. S. DE VINK. AMMERSTOL. Die iets te vorderen hebben van- of ver schuldigd zijn aan den Heer W, TOORN» VLIET, Sigarenfabriekaut en Tabakshandelaar te Haa8treoht, gelieven daarvan opgave of betaling te doen, vóór 15 xMei a. s., ten kantore van den Notaris H. J. F» HEIJMaN te Haastrecht. Het Kantoor Gouda (buitengemeenten), Ontvanger VELDHORST, is verplaatst Fluweelen Singel, R, N°. 351, nabij de Doelenbrug. Het kantoor van den Notaris TEIJINCK zal voorloopig worden gehou den ten huize van Mevrouw Weduwe BLANKEN, aan den dam te Schoonhoven. Het BESTUUR der Vercenigin? ,TOT BIJSTAND IN NOOD" brengt welverdiende hulde aan de Heeren H. M. VAN BEEM en W. ROMANS VAN SCHAIK, die zich op zulk eene uitmuntendevwijze hebben gekweten van de taak, welke zij op zich had den genomen om door het aanbiëden eener Inteeken- lijst het lot eeuer zwaar beproefde Weduwe te doen verbeteren en daardoor de pogingen der genoemde Vereeniging te steunen; terwijl verder hartelijke dank wordt gebracht aan allen, die door hunne menschr lievende gaven de bedoelde zaak zoo krachtig hebben willen bevorderen. Het Bestuur wenscht hartelijk, dat het ledental der Vereeniging nog belangrijk moge toenemen, ook door de toetreding van veel Dames-leden, opdat later uit eigen fondsen moge gedaan worden, waartoe men nu nog de bijzondere hulp der Stadgcnooten behoefde. Dr. J. A. G ALLAN DAT HU ET, Voorzitter. L. AKKERHUIJS JËz Secretaris. SCHOONHOVEN, 2 Mei 1876. Hoe moeitevol ook soms mijne be j trekkingen zijn geweest, is het de Heere-* s die mij kracht en bemoediging 3chonk om bijna 42 jaren onafgebroken als g Dienstbode werkzaam te zijn gewee3t. I En mocht mij met meer bevoortecliten P den 2. Mei verheugen den dag te ge- a denken, dat ik vóór 25 jaren de be- trekking aanvaardde bij den Heer S? BURGEMEESTER, in dewelke deg k ondergeteekende zich nog heden bevindt, l Mocht zulks door achting op prijs S p gesteld worden. dv t GRIETJE BOSMAN. 3^ ÖLOPIK, 5 Mei 1876. TC |7« TV kan terstond geplaatst worden ter Boekbinderij van R. BLAUW Jr. OPENBARE VERKOOPING, ten overstaan van den Notaris BOONZAJER, op Maandag 8 Mei 1876, ten 10 ure, in den DOELEN te Gorinchem, van: EENE KAPITALE met 17 BUNDERS BESTE gelegen op de Zuidzijde vpn OTTOLAND, in 13 percelen te zamen in bod gebragt op f 4043 Voorhanden bij de Wed. Nieuwe Amerikaansche alsook eene partij van diverse zwaarte en lengte. Ook ruim voorzien van EIKKN-, GREE- NEN-, VU REN-en DENNEN HOUTWAREN. Zij beveelt zich minzaam aan. in groote keus voorhanden, bij G. J. SCHRECDER te Schoonhoven. Te Rotterdam nordt verlangd een vlugge met de behandeling van het artikel KAA8 bekend. Adres met franco brieven, onder letter» S. C>, aan bet Advertentiebureau van A. BRINKMAN te Oouda. HULlüWAÏ'ö PILLEN. Verzwakte Gestellen.Zwakke personen hebben ongelukkig den meesten aanleg om de slagtoffers te worden van ge vaarlijke ziekten, tenzij de zuiverheid van het bloed en de geregelde werking der levensorganen zorgvul dig bewaard worden. Holloway's Pillen kunnen met den meesten ernst aanbevolen worden als de beste zuiverings-, genees- en purgeermiddelen, wanneer het ligchaam van natuur zwak is, of door eeu of ,ander toeval in wanorde. Zij geven nimmer teleurstelling en veroorzaken geene zwakte en benaauwdheid, die maar al te dikwijls de gevolgen zijn van het gedut ig gebruik van de gewoonlijk geweldig werkende krui den, die dikwijls gedachteloos, hoewel allerramp- spoedigst, worden voorgeschreven. Deze Pillen in derdaad beschermen zorgvuldig de besthnddeelen vau het dierlijke zamenstel. Zij verrijken het bloed als het arm van kwaliteit, zij vermeerderen dat vocht als het ongenoegzaam in kwantiteit is en verster ken altijd. Doosjes Pillen en Potjes Zalf f 0,80, f 1,85, f 3,—, f 6,75, 1 13,50, f 20,50, zijn op franco aanvrage k con tant te bekomen bij alle Apothekers in Holland, alsmede in HOLLUWAY s Etablissement te Londen, 335 Oxford Street, vroeger 244 Strand. Wordt tegen Augustus gevraagd, in een gezin zonder kinderen, eene DIENSTBODE, van de P. G., goed kunnende koken eu werken. Adres, franco brieven, A. Z., bij de Boekbandelaren S. W. N. VAN NOOTEN te Sohoonhoven. GODDEN Hed«ill«.Premi* 16,600». Vol kotten mftrektel 4<w 3 kinmn. Dit kina-elikster is het machtigste dezer soort bereidingenomdat het de geheele hoeveelheid der kina eigenschappen be vat: hetgeen den Heer Laïoche alleen gelukt is dat heet de volkomen uitput ting der kinabestanddeelendat men door eene gewone bereiding niet ver krijgen kan. tegen algemeene zwakheidmaagpijnen, slepende koortsen,bloedarmoede,bleekzucht, en de gevolgen van het kraambed enz. Parijs 22 en 15, rus Drouot. Hoofddepot H.Ulqth «n Cl», te Amsterdam. Uitgebreide Nieuwe Catalogussen gratis verkrijgbaar. Schoonhovsm. S. W, N. VAN NOOTEN,

Schoonhovensche Courant | 1876 | | pagina 2