ZONDA&SDIMST, EEN HUIS. ADV ERTEIMTIËN. GRAND CONCERT, Mr. ADOLPHE. v TE KOOP: DE JONCH Ce. In de plaats van wijlen den heer K De Kuiper te Peurspm is aldaar Woensdag tot lid yan d/er> raad gekozen de heer D. Aanen Jz. - Op 28 Mei a.s. sal te Berg-Am- baoht de stemming plaats hebben voor een lid van den gemeenteraad. De vacature is ontstaan door het overlijden van den heer G. Rooken. Aan het Ministerie van Binnen- landsche Zaken is 10 dezer aanbesteed de uitvoering van eénige rijswerken ter verbetering van de rivier de Lek onder de gemeente Willige Langerak, Nieuwpoort en Groot Am- mers. Minste inschrijver was de heer A. G. Huiskes te Hedel, voor f 26.376. De toestand van mr. Groen Van Prinsterec is minder gunstig. De werkzaamheden tot verbree ding van de Noordblaak te Rotterdam zijn in vollen gang. Dit gedeelte der stad zal in een 20 meter breeden weg worden herschapen. Het getal deelnemers nan den feestmaaltijd, bij gelegenheid der onthulling van het standbeeld voor Thorbecke bedraagt tot dusver tweehonderd vier en zestig. De vorige week heeft by hetkan- tongerecht te Gouda weder een veroordeeling wegens het in dienst hebben van een kind be neden de 11 jaren plaats gehad. In den loop dezes jaars zullen weder nieuwe kribben in de Lek worden aan gelegd en wel ojider de gemeenten Ammerstol Berg-Ambacht en Streefkerk. Allerwaarschijn lijkst zal een dezer kribbenbij gunstige be schikking van het Ministerie van Bir.neuland- sche Zaken, w orden ingericht tot Zuidelijken Veerdam voor het Bergstoepscbe pontveer. Gis teren is door den Waterstaat daartoe onderzoek in loco gedaan. De Arnh. Ct. schrijft over het ontwerp muntwet, waarvan wij aan de andere zijde melding makenhet volgende Eindelijk is dan het middel gevonden om een einde te maken aan de zeer gegronde grief tegen de Belgische centen. De Munster stelt in zijne muntwet Voor de koperen centen te vervangen door bronzenen daar de guldenhet honderd voud van de cent5 pCt. in waarde verminderen calkan geen speculant er meer voordeel bij hel||)en om Belgische centen in te voeren. Die waardevermindering van den gulden zal intusschen op het maatschappelijk leven van grooten invloed zijn. Arbeidsloonentrakte menten enZ. worden nu allen met 5 pCt. ver minderd want dat de winkeliers niet meer voor een gulden zullen gevenwat tot dusverre daar voor te verkrijgen wasis vrij zeker, en het is zelfs meer dan twijfelachtig of zijbij de her leiding der prijaenzich niet een weinig ver gissen zullen. Het verdwijueu van de Rijks daalders zal, naar men vertrouwen mag, bijdra gen om de gouden tientjes in omloop te brengen tot dusverre schijnen zij meer als spaarpenningen dan als circulatieinunt te worden besctiouwd, In ons vorig nommer hebben wij de veroordeeling van dut en zijne huisvrouw medegedeeld. Na het uitspreken van het von nis kreeg Jut een bevigen aanval van woede. Akeliger schouwspelschrijft meulaat zich niet denken. Schoon in een dwangbuis, wist hij een kracht te ontwikkelendie versteld deed staan. Zes zeven rijksveldwachters konden hem slechts met moeite bedwingen en niet voorkb- men, dat hij óch telkens overeind richtte en bewegingen maakteals wilde hij zich 't hoofd tegeu de bank te pletter slaan. Bijtende en trappende, als eendier, brullende en snuiveude van woedemocht het eerst na een kwartier den veldwachters gelukken,, hem op een krib neder te leggen en daarop te binden na hem voortdurend met koud water te hebben begoten. Men heeft zich verbaasd over het getal gerechts dienaren, dat Jut steeds omringde, maar ieder die getuige was van dezen dierlijken aanval van woedezal moeten erkenneudat de openbare macht goed heeft gezien. Ook de aanwezige doctor schreef de ontwikkeling meer aan woede en niet aan bepaalde zenuwaanvallen toe. Na verloop van drie kwartier werd hij kalmer en barstte in tranen uit, waarna hij uaar de ge- vaugems is teruggebracht. Jut heeft zich in cassatie voorzien tegen het arrest door het Gerechtshof te 's Gravenhage tegen hem uitgesproken. Zijne vrouw heeft in haar vonnis berust. Het Open baar Ministerie bij het Hof te 's Hage heeft cassatie aangeteekend tegen het arrest, waarbij Christina Goedvolk vrijgesproken wordt van moord. Het Vaderland meldt nader, dat Jut van zijn beroep in cassatie heeft afgezien, nadat bij ver nomen had, dat de procureur-generaal zijner zijds cassatie had aangeteekend vau het ver- oordeelend arrest, voor zoover zijn vrouw be treft, en dat vervolgens ook die ambtenaar van dat beroep heelt afgezien. Voor de GorinclPèmsche recht bank zal eerstdaags in behandeling komen de zaak van den Engelschman uit Amsterdam, die verdacht woidt van diefstal van een lam peglas uit de üardgla8fabriek te Leerdam. Men weet, dat meu bet over deze zaak niet eens is; sommigen noemen het een onschuldig geval, anderen zien er eene poging in, om het geheim der vervaardiging afhandig te maken. De Stoomboot-dienst tusscheu Vlissmgeu en Queeoboro (Engeland) zal 16 de fer worden hervat, Teneinde dien dienst meer algemeen bekend te maken, heeft deze maat schappij een biljet doen vervaardigen, dat een kunststuk van boekdrukwerk rang worden ge noemd. Het geeft in den vorm van een globe de spoorwegverbindingen van Vlissnif;en met Europa aan, en doet daardoor duidelijk uitko men, dal de nieuwe lijn de kortste verbinding tusschen Engeland en 't noordeu en oosten van Europa in 't leven roept. Het biljet werd vervaardigd ter koninklijke Nederlandsche Stoomdrukkerij, onder directie van den heer A. Van Oosterzee te Amsterdam, en is in duizende exemplaren, in zestien dagen op die drukkerij gedrukt. Het bestaat uit 10 ciiemische gravures, die zelve binnen Veertien da^en zijn vervaardigd. Een dergelijk stuk, op die afmetingen, is nimmer in Nederland ver vaardigd. Het i9 geheel op de gewone boek druksnelpers gedrukt. Uit Vianeu is naar den Minister I verzonden een adres, betreffende de schande lijke bejegening, dezen winter ondervonden aan het Lekveer. Zijn wij goed onderricht, dan wordt daarin zells aangedrongen op ontslag van den tegenwoordigen pachter, terwijl levens ver zocht wordt het bouwen van een wachthuis aan het Kanaal hoofd. Ook zijn de noodige stappen gedaan om aan deze zijde dei Lek een aanlegplaats te verkrijgen voor de Culem- borger- en andere booten. Tot gemeente-bouwkundige te Kralingen is benoemd de heer P. A. Vielaars, bouwkundige aldaar. Aan den afslag te Gorinchem zijn aangebracht: op 10 Mei 146 elften en 4 zalmen, A f 1,02, f 1,05 en f 1,07 het l/È kilo; 11 Mei 154 elften en 1 zalm f 1,01 het 1/s kilo; II Mei 54 elften en 1 zalm f 1,01 het 1/a kilo. De gemiddelde prijs der elft was p. m. 86 ets. Uit de rekening der Brandverze kering-Maatschappij imperial" te Londen blijkt, dat het voordeelig saldo over het atgeloopeu boekjaar lö75 de niet onaanzienlijke som be draagt van f 1.199.332,95 eu gebracht werd op het reservefonds. Het bedrag der betaalde brand schade over dat jaar was f 3.047.015,20. Dr. E. J. Diest Lorgiou, Hoog leeraar in de theologie aan de Hoogeschool te Groningen, is IJ. Donderdag na een langdurige ziekte overleden. In de medegedeelde zaak tegen Huygens en Dr. Mensert, heeft de rechtbank te Amsterdam vonnis gewezen en Huygens veroordeeld tot een correctioneele gevangenis straf van twee jaren en daarna opzending naar een bedelaarsgesticht, Dr. Mensert tot een celstraf gedurende een jaar. Tengevolge van den nog zeer hoogen stand*van den Gelderscheu IJsel kun nen de steenfabnkanten hunne werkzaamheden nog niet hervatten. De Arr. Rechtbank te Utrecht deed Maandag uitspraak in eene strafzaak die op 11 en 15 Aprilgedurende twee dagen hare aandacht had bezig gehouden. Voor baar had toen terecht gestaan de heer M. L. G., beklaagd van gedurende de laatste jaren, als meesterknecht iu dienst van en het beheer hebbende over de Utrechtsclie zilverfa- bnek te Utrecht, eene hoeveelheid zilver, hem ter bewerking eu weder-verautwoordiug toever trouwd ten nadeele der fabriek ie hebben weer loos gemaakt eu verduisterd. 18 getuigenwaaronder de directeur der Utrechtsche zilverfabriek haar rechtskundige raadsman beuevens onderscheidene deskundigen en ambtenaren van de keurkamer, werden ge hoord. De aanklacht was gebaseerd, behalve op de verklaringen van liet persoueél der fa briek betreffende de alliagesmelting en be werking van het zilver, op de ongunstige re sultaten betreffende de verliezen op genoemde fabriekook in verband met de uitkomsten volgens xle rapporten der deskundigen in andere fabiieken, gedurende de laatste jaren geleden, op de bevinding van onvoldoend gehalte bij het in bewerking zijnde en lydeus het ontslag van den beklaagde op de fabriek aanwezige zilver op de vervanging tij deus bet bebeer van den beklaagde van do smederij van baarzilver door grof zilvergeldenz., een eu ander in verband met de beweerde toeuemend weelderige levens wijze van den beklaagde sedert de laatste jaren. Het Openbaar Ministerie oordeelde, dat de schuld des beklaagden voldoende was bewezen niettegenstaande zijne ontkenning, en eischte zijne schuldigverklaring aan het delict van «misbruik van vertrouwen" en veroordeeling tot achttien maanden cellulaire gevangemsstiaf-, geldboete en de kosten. De beklaagde had zijne verdediging toever trouwd aan Mr. Pü. A. Haas Az., advocaat te Amsterdam, die het betoog trachtte te levereudat de beschuldiging feitelijk in geen opzicht was gestaafd dat men ten onrechte de ongunstige uitkomsten van administratief beheer aan oueer- lyke handelingen van deu beklaagde toeschreef, die sedert vele jaren het vertrouwen der directie, ook blijkens de vleiende verklaringen deswege in het laatst met hem gesloten contract, genoot en verdiende. Pleiter deed vooral uitkomen, dat de be klaagde vrywillig en uit eigen beweging zijne betrekking bad opgezegd, uat de klachteu van het persdiieel der fabriek plotseling na zyn vertrek waren te voorschiju gekomen, dat zijn verantwoording, muwkeurig bij het nederla gen zijner function nagegaan, volkomen in orde was bevondendat verschillende techni sche omstandigheden de bezwaren omtrent wicht, alliage en gehalte, voldoende ophelderen; trachtte te omver te werpen de rapporten der deskundigen, ook door er op te wijzen dat de resultaten omtrent bet tekort, in de jaren dat beklaagde nog niet aan de fabriek verbon den was, nog veel ernstiger waren en er geen grond bestond, om, zelfs al waren die uit- kometen wetenschappelijk of administratief met genoegzaam op te helderen, betgeen de ver dediger echter niet toegaf daarom aan on- of verkeerde praktijken vau den beklaagde te denken. Ten slotte zette pleiter uiteen, dat ook in rechtskundigen zin de elementen ont braken voor hrt iu deze giïmputeerd delict. De uitspraak eerst op den 19. der vorige maaud bepaald en later tweemaleu verdaagd, had Maandag plaats. De rechtbank oordeelde, dat de schuld van den beklaagde noch wettig, noch overtuigend was gebleken en heeft hem dus vrijgesproken. Tot afgevaardigden naar de alge- meene vergadering der vereeuiging «Volksonder wijs", die te Utrecht op 2U dezer zal gehouden worden zijn te Gouda benoemd de heeren G. 11. LaliemauC. Messemaker en Mr. J. Fortuyn Droogleever. Tot plaatsvervangers wer den ge-.ozen dc heeren N. Francois tinei, Dr. H. iJssül de Schepper en D. Ruyier. In de Dinsdag 11. gehouden ver gadering van f Volksonderwijs'' Aid. Gorin chem, wtrd een reglement vastgesteld en een bestuur gekozen, dat bestaat uit de heeren De Pecker, Van 't Sant, Van Tienhoven, Dyck- meester en Doorman. ▲lloop van Publieke Verkooplngen van Onroerende Qoederen. Door deu Notaris J. P. Ma hl- stede te Berg-Ambacht is 9 Mei 1.1. te Schoon hoven puiiliek geveild: Een llecrenhuis 'B 26 aan de westzijde van de Nieuwe liaveu, op den hoek van het Elger- steegje. Opgehouden voor f 5600. Een Huis, B. 271 aau de westzijde van de Koestraat, beueveus een Pakhuis in de Kerk straat. Te zamen verkocht voor f 4125 aan den heer J. P. Ntekerk te Schoonhoven. Eeu perceel Bouwland en een perceel Bosch hakhout onder Berg-Ambacht. Te zamen ver kocht voor f 345 aan deu heer W. Kooiman Jz. te Schoonhoven. De hofstede met 17 HA hooi-, wei- en bouwlaud, gelegen onder Ottoland eu tohbehoorende aau den heer T. Van der Heijden, is den 8 dezer te Uorincheio met f 35U, boven den inzet, voor f 40775, verkocht. STADSNIEUWS. Schoonhoven, 13 Mei. De 2e Luitenant J. E. De Man te Utrecht is overgeplaatst bij de Art. Instr. compagnie alhier^ Door den gemeenteraad is aan den heer D. Teijinck op zijn verzoek eervol ontslag verleend als gemeente-ontvanger alhier, en tot tijdelijk ontvanger benoemd de heer G. Vredendaal. Door de politie al li ieris Woens dag procesverbaal opgemaakt tegen den land bouwer L. Snoekte Willige Langerakwegens het ter markt brengen vau stukken boter, die het vereischte gewicht met haddeu. Veertien stukken werden in beslag genomen, die voor het meerendeel 2'/» 6 decagram (loodeu) te licht wareu. Deze zijn gisteren door het Hoofd van politie publiek verkocht. De begrooting van het gerefor meerden weeshuis, tot een bedrag in ontvangst eu uitgaat vau f 2165, is door den Raad goed gekeurd en vastgesteld. Douderdag-9vond was de per soon van A. d. G. alhier, na het gebruik van het gewoue avondeten, gezond en wet ter ruste gegaan. Zijne vrouw, in den uaebt wakker wor- üende, bemerkte tot haar ontsteltenis, dat haar man dood op de legctstede lag. WATERSCHAP8- RN POLDER-BERICHTEN Woensdag II. is door het be stuur van het Gemeefteland van Arkel beneden de Zouwe, te Goruiciiem publiek besteed, het levereu en vervoeren van grind aan A. Deu Breejen te üardmxveld voor f 2,66 per kub. meter. Het Polderbestuur den Banne van Gorincbem en Kwakeruaat heeft m verschillende perceelen de grind besteed als: aau A. Van der Horssen te lieiiouw voor 11,76T. Den Breejen te llardiuxveid voor f 1,92J. De Vree te Har- dmxveid voor f 1,02 en aan L. Yan Zessen te Schellumeu voor 2,24 per kub. meter* Eindelijk is men te Jaarsveld van het overtoil ge binnenwater bevrijd. De regens van de laatste weken veroorzaakten eene voor de laudbouwers zeer schadelijke vertra ging in de bemaling van deu polder Vogel zang, zoodat men Maandag 11. begonnen is het water op den polder W illige-Langerak te laten afloopeii met Tgunstige gevolg, dat reeds eeu paar dagen later eerstgenoemde polder op zomerpeil was gebracht. Voor den polder Leerbroek zijn 1.1. Woensdag met groote meerderheid van stem men als gecommitteerde ingelanden gekozen de heeren li. Bikken 8r., W. Heykoop Sr., M. Heijkoop Hz. en C. Kloek. Als gecommitteerd ingeland van den polder iNieuwland is de heer A. Van Meever aldaar met groote meerderheid van stemmen herkozen. Op 6 Mei had te Giesen-Nieu w- kerk de stemming plaats voor een voorzitter en twee heemraden voor den polder aldaar. Als voorzitter werd herkozen de heer J. Ver hoef met 237 van de 423 uitgebrachte stem men; tot heemraden werden herkozen de H.H. G. Aantjes met 421 en A. Van Thuil met 280 van 't genoemde aantal stemmen. Ook werd op aandrang van enkele personen in stemming gebracht waar 't polderhuis voortaan zou ge houden worden. Bij stemming bleek dat de meerderheid der Ingelanden het wenschte te behouden bij J. W. Verheul. LANDBOU W-BERICHTEN Door J. Naves te Willige-Lan- gerak zijn heden de eerste nieuwe aardappelen aan den Burgemeester dier gemeente aangeboden. De Afdeeling Lekkerkerk en omstre ken vnn de Holl. Maatschappij van Landbouw hield Dinsdag hare gewone vergadering, tiet eerste punt van behandeling was een voorstel van het bestuur betrek kelijk het houdeu van eene keuring *an rijs tieren. Bet bestuur stelde voor, de onlangs bepaalde keu ring van njatieren dit jaar niet te doen plaats heb ben, daar de tijd te kort was en daarom die uit te stellen tot een volgend jaar, en dan als minimum f 50 uit te loven. Dit werd goedgekeurd. Daarop volgde punt 2: «Wat is voordeeliger, het houden van fok vee, melkvee of weivee?" Door den heer B. Btreefland werd mededeeling gedaan, dat melkvee het rykate was aan opbrengst. Hy rekende voor de zes zomermaanden op I 177 bruto opbrengst. De opbrengst van fok- en weivee werd niet in cijfers opgegeven doch in verband met de opbrengst van melkvee werd afgeleid dat fok- en weivee met too voordeelig was. Ook anderen kwamen tot dezelfde conclusie. Daarop werd gevraagd of paardenfokkerij alleen liefhebberij of ook werkelijk winst opleverde, waarop werd te kennen gegeven, dat zulks by de landbouwers bier voordeel geeft, daar het paard in den drachttijd in den regel weinig of geen dienst be hoeft te doen; terwijl het veulen den eenten tijd wei nig kost en voor een flinken prijs van de hand kan worden gezet. In verband met pant 2 werd gevraagd: wat is voordeeliger, alleen melkvee of ook fokvee en weivee te houden. Dit werd aangehouden tot de volgende vergadering, waarbij ter behandeling sijn gevoegd t b In hoeverre strekt het recht van baggeren tusschen diverse eigenaren in de slooten? e VV at is verkies lijker: ruim vee te houden op het land, of ruim land voor het vee? d Welke, en hoe groot is de schade in dit voorjaar geleden door den huogen waterstand in de polders; en e Wat is voordeeliger bieten, hennep of aardappelen te teelen? Daarna werden eenige mededeelingen en nattige wecken in het midden gebracht en bekendgemaakt, dat het bestaar de voorbehoedmiddelen voor de var kensziekte, opgegeven in no. 3 der Med en Berichten der Maatschappij 1876 verkrijgbaar stelt, en welaan de arbeidende klasse gratis, in de hoop dat er een ruim gebruik van gemaakt zal worden, en het de gunstige resultaten moge opleveren, die in de Med. en Ber. worden vermeld. Ten slotte had de verloting volgens bet reglement plaats. De jaarl. verpachting van de landerijen le Berkenwoudeop 6 Mei 1.1., heeft gemiddeld 29*/o meer opgebracht dan in het vorige jaar. Ln het begin dezer week werden te Hoornaar en environs door den heer 8. Ver boef verscheidene duizenden kilo's hennep tegen f 20,50 en f 21 de 50 kilo opgekocht, wel ke den 10 dezer reeds te Schoonhoven gele verd zijn. Voor teenschillem (geen fa brieksarbeid?) wordt tegenwoordig 8/s van de te Jaarsveld schoolgaande jeugd te huisgehou den. De zonde tegen het welzyn dier kleinen neemt daar met ieder jaar toe. De verpachting der grasgewas sen van de Hervormde kerk te Lekkerkerk op 5 Mei j. 1., heeft opgebracht f 720. ~K£RK- RN 8CH00LN1EUW8. Beroepen te Vlissmgen Ds. J. J. Van Toorenenbergen, te Rotterdam, vroeger te Vlissingen. Beroepen te Lopik de candidaat J. P. Van der Land. Beroepen te Willige-Langerak, Ds. M. A. Van Booven te Sluipwyk. - Beroepen te Barneveld, Ds. G. Boer te Ouderkerk a/d IJsel. Beriepen te H oog-Blokland, de Heer «E Doorn boscli, candidaat bij het Provinciaal Bestuur van Drente. Bedankt voor Cubaaard c. a.door Ds. J. C. Montyn te Alblasserdam. Afscheid van Ds. H. J. Bergama te Wijngaarden op 14 Mei des voorin, te 10 uren. Ds. H. Van Gnethuyzen van Molenaarsgraaf werd 11. Zondag te Goudriaan door ziju vader bevestigd met eehe rede naar 1 Oor. 4: 2. Des namiddigs deed de nieuwe leeraar zijn intrede met Hand. 1033b. Het getal candidate!), die in het begin dezer maand proponents-examën hebben afgelegdis 30. Voor menige gemeente be staat dus thans uitzicht om iu het bezit van eeu eigen leeraar te komen. Het Chr. N ation. Zendingsfeest zal op 6 Juli te Velzen bij Haarlem gehouden worden; Acte voor Wiskunde werd ver kregen door den heer J. P. Van Batenburg, vau Gorinchem. Acte voor. de Fransche taal is verkregen door Mej. A. Schouten van Gouda eu act? als hooldonderwyzeres door Mej. J. F. 'jjièlens, van Gouda. Voor de gymnastiek heeft me t ritig gevolg examen gedaan de heer C. J. Rividre te Sliedrecht, Van de hulponderwijzers, die de lessen aan den cursus voor hooldonderwijzers te IJselsteiu bijwonen, hebben zich drie aan 't examen te Utrecht onderworpen en zijn bij de eerste poging tot het behalen der hoofdonder wijzers acte allen gelukkig geslaagd, liet zijn de Heeren: H. Heijma» te Jutfaas, D. C. Van Neck en A, Verdambeide te IJselstein. GEMENGDE BERICHTEN. Het volgend ongèluk had Dins dag-avond bij den touwslager S. Stalenburg te Berg-Ambacht plaats. Bij het draaien van zwaar touwwerk viel een ijzeren bout en het draai rad, waardoor het been van zijn 22jangen jongste» zoon in de klem geraakte, met het ongelukkig gevolg, dat het onder de knie brak. Daar buitengewoon spoedig twee doctoren, de heeren De Wilde en Huet uit Schoonhoven, "tegenwoordig waren, iz het hun mogelijk ge weest, al zag de zaak er ernstig uit, het been met het beste gevolg te zetten. De patient bevindt zich heel wel. - Hoewel men vele pogingen in het werk heeft gesteld om eenig bericht te be komen van H. K. te Arkel, die sedert 1 Mei vermist wordt, beeit men met het miuste van hem vernomen; ook zijn lijk heeft men tot he den nog niet kunnen vinden, tiet is dus niet te verwonderen, dat men zich iu allerlei gis singen verdiept over de oorzaak van dit onge val. Meii mag in die gemeente echter wel in het oog houden, dat gedaenten tolvrij zijn, maar dat men voor woorden ter verantwoording kan geroepen worden. Heden morgen te 5 uren is het lyk van den drenkeling H. Kruyt te Arkel in de kolk aldaar drijvende gevonden. Een leerling vau de Hoogere Burgerschool te Goes, belijder vim den lsraë- lietischen godsdienst, werd door de straatjeugd aldaar begroet met den scheldnaam //smous" en eenige steenworpen; natuurlijk was er geen politie aanwezig om zulks te beletten. De getergde jongeling gaf toeu aau een der ben gels met zyu rotting een paar slagen op dat lichaamsdeel, waar dergelijke correctie het on schadelijkst is, maar nu was de politie wèi bij de hand, en er werd proces-verbaal opge maakt. Dezer dagen kwam die zaak m behan deling bij de arioudisaements-rechtbank te Goes; de beschuldigde droeg zelf met veel talent zijn verdediging voor, hetgeeu met belette dat een geldboete van f 25 tegen hem werd geëischt. De uitspraak, die den 8eu dezer plaats had, bepaalde een boete van f 3. De straatjeugd werd alzoo in het gelijk gesteld. Na afloop der bevestigioig vau den predikant te Goudriaan is daar een per soon uit Over-81ingeland vreeselyk mishandeld. Met eeu desth op het hoofd geslagen, bekwam,, bij drie diepe wonden. Door de politie vau Noordeloos en Nieuwpoort opgespoord, is tegen den dader, wonende te Noordeloos, proces-ver baal opgemaakt. Maandag is het paard van N. Maurik te Gorinchem achteruit met deu wagen bij de Gorkumsche watermolens iu den Laugeu Vliet geloopen cn verdronken. De voerman, die eveu een brug moest stellen had het paard voor deu wagen vastgezet en alleen laten staan, en ofschoon hij er vlak bij was, kon hij het met tegen houden. Als eene byzonderheid wordt ge meld, dat te Nieuw-Lekkerlaud drie paren ge lijktijdig m het huwelijk zullen treden en wel een vader eu twee zijner dochters. Het zoontje van T, Van H. te H oog-Blok land, eeu knaapje van 4 jaren, dat zyne moeder was uageloopeu, terwijl deze ging melken, vond zij één uur daarua verdronken in eeu vliet achter hare wouing liggen. Dinsdag is onder de gemeente Groot-Ammersaan het Schoonhovensche veer door den bevigen wind een boerenwagen van A. Terlouw te Goudriaan van den dijk in de rivier de Lek geraakt, en hoewel er dadelijk pogingen in het werk gesteld zijn dien op te visschen, niet teruggevonden. De heer Berghuis, oud-zeeoffi cier te WageniDgen was lydende aau slape loosheid en gebruikte daartegen laudanum. 11. Vrijdag nam hij daarvan, waarschijnlijk in het duistereene groote hoeveelheid inmet het ongelukkig gevolg dat hij spoedig daarna over leed. Onlangs werd in onderscheidene bladen de opmerking gemaakt, dat de gevan genis te Middelburg, die tegenwoordig slechts zeven veroordeeldeu huisvest, een personeel telt van toezicht en administratie dat minstens twee maal zoo groot is, zonder nog te spreken van de militairen die er geregeld de wacht betrek- keu. Toch is den 9en iNovember j.l. een ge vangene ontsnapt, die nog zoek is, waarop de bewaarder le klasse J. C. Rey singer, wiens verzuim daarvan de oorzaak was, zich insge lijks uit de voelen maakte. Donderdag den 4eu Mei werd genoemde voor malige bewaarder door de arrondissements rechtbank te Middelburg bij verstek scuuidig verklaardmet het oog op zijn onbesproken gedrag en zijn verzwakte geestvermogens werd hy veroordeeld tot drie dag»n eenzame opslui ting. Vermoedelijk loopt hij nog naar zyu gevangene te zoeken. NAGEKOMEN BERICHTEN. Woensdag hebben te Dordrecht, onder begunstiging van fraai weder, de aange kondigde harddraverijen plaats gehad. Aan de voormiddag-harddraverij werd door 10 paarden deelgenomen. De prijs zes zilveien lepels en vorken, werd behaald door de bruine merrie //Zeeiandia"van G. Kakebeeke, te Goes, pikeur Jan De Boer, en de premie: een zilveren inkt koker door de schimmelmerrie «Rozinante", van Jan Visser te Barendrechtbereden door den eigenaar. Aan de namiddag-harddraverij, met paarden van zessen klaar, namen 13 paarden deel, t. w.: de bruine rum Slimme Jau, van D. Roepmun te Rotterdam; de bruine blesmerrie Gravin, van Joh. Van der Linden te Maasdam, de vos blesmerrie Nobel, van W. Doon te Den Haag; de zwarte merrie Susanna, van T. J. Leeuen te Den Haag; de zwarte blesruin La Vitesse, van Joost Smits te Dubbeldamde bruine ruin Malle Jan, van H. Van Haaren te Amster dam, de bruine merrie Wilhelmina, van H. Van Haaren te Amsterdam; de bruine merrie De Vlugge, van J. Jonkheid te Waddinxveeu; de bruine ruin Hercules, van L. De Geus te 's Gravendeelde stekelharige bles Cornelia, vau W. Doon te Den Haag: de bruine merrie Viorno, van G. Barendregt, te Baren drecht; de bruine merrie Zeeiandia, van G. Kakebeeke te Goes, en de schimmel merrie Rozinante, vau Jan Visser te Barendrecht. De prijs, f 801), werd behaald door bet paard Wilhelmina, van 11. Vair'Haaren te Amster dam, pikeur P. J. Koek; de eerste premie, f 100, door het paard De Gravin, van Joh. v. d. Linden, te Maasdam, pikeur A. De Ko ning, en de tweede premie ad f 50, door het paard La Vitesse, van Joost Smits te Dub beldam, pikeur Jan De Boer. PEPERKORRELS. Eerbikd vuok du Gokschu stuaatjeugd! Van wèl onderrichte zijde Meldt men onsdat liet pohtie-reglemciil van zekere hoogst eerwaar dige stad iu Zeeland met de volgende bepalin gen gal worden verrijkt 1. Deu leden van het straatjongens-gilde staat het volkomeu vrij voorbijgangersvreem- delingen zoowel als ingezetenente schelden en uil te jouwen. Tot versterking van den tindiuk, door deze begroetingen te weeg gebrachtmogen steenworpen worden gebezigd. Bij ontstentenis van steenen kan men gebruik maken vau modder of paardevijgen. 2. Klachten over deze handelingen bij de politie ingebrachtzullen als met geldig worden beschouwd. 3. lederdie zich veroorlooft het recht der straatjeugd te betwistenof wel zich feitelijk tegen haar aanranding te verzetten zal de volle gestrengheid der wet ondervinden. 4. Ouders en voogdenwier zouen of pupil len de lessen aan de Hoogere llurger.-chool al hier bijwonen zullen wèl doeu indien zij ge zegde jongelieden opmerkzaam maken op de onschendbaarheid der straatjongens. Den Direc teur der H. B. School is last gegevendit be- gmsel zijn leerhugeu in te preuten. 5. Pcemiën zullen uitgereikt worden aan straatjongens, die bewijzen geven van vaardig heid 111 het werpen van stteuen of van scherp zinnigheid in het uitvinden van nieuwe scheld woorden. t Een noodige maatregel. Nn bet geble ken is, dat een personeel vau circa eeu dozijn beambten onvoldoende isom dezeven ge>an genen in het buis vau burgerlijke en militaire verzekering te Middelburg het ontsnappen te heetten, zul, krachtens beschikking vau Z. Exc. den Minister van Oorlog, bet garnizoen aldaar versterkt worden met een bataillou infanterie, uitsluitend bestemd voor de bewaking van be doelde gevaugenis. Voorts zullen, tot comple- leering van het getal civiele ambtenarennog 11 bewaarders eerste klasse worden aangesteld, bij voorkeur te kiezen uit dezulkenwier geest vermogens gekrenkt «zijn. Dat men zicu haaste De President der Venezuelaauscbe Republiek, met wien we, gelijk bekend is, nog altyd eeu appeltje te schillen hebben heeft onlangs iu zijn boodschap aan de wetgevende kamers van zijn vaderland verklaard, dat we alleen op die voorwaarden weer goede maatjes kuuueu worden, als onze Regeering gecu woord meer rept van opening van havens en zich gauw klaar maakt om de verlangde schadevergoeding uit te betalen. Zoo'n billijke eisch zal natuurlijk door ons heel spoedig worden ingewilligd. Vooral nu het geblekeu isdat de schepen van ons eskader in de Curaguoscbe watereu zeer geschikt zijn om als dollat stieren tegen elkander op te ioo- penverwacht de heer Prtflident met anders. INGEZONDEN. Aan Uel Juiat was ik bezig üamerling's veel besproken en beroemde roman Aspasia te lezeu en was ik gena derd tot de huwelijks-scène, waar Aspasia zegt: 80 roöohte ioh fortan, auch nach ande ren Seiten des Lebens mioh erprobend, offeneu Krieg erkl&ren jedern Vorur- t h e i 1 enz., toen 'k in deze overheerlijke lectuur ge- gestoord werd, laat 'k liever zeggen er van werd afge houden, doordieu men mij de bchoonbovensche Courant vau 23 April overhandigde. Daar 'k steeds nieuws gierig ben wat er in deze Courant staat, staakte 'k met Astasia en las uw artikel: Offers. Gulhartig moet k u bekennen, dat 'k in den beginne een wei- nig verstoord was op die tOffers.' in zulk een ideale wereld laten leren, z(j verschafte me zu'-k een onbekrompen blik over menschen en toestanden, dat ge mij zult vergeven deze oprecht naive stoornis. Ik vergeleek namelijk uw artikel met de woorden, die 'k hierboven heb geciteerd eu die gespaeieerd gedrukt zijn. £n de slotsom dier vergelijking bleek ten nadeele te zijn van uw opstel. Hoe vergeleekt ge danP zult ge me vragen. Ik zal het u zeggen: Hnmerling stelde tieh op 't hoogst mogelijke etyfche standpunt en liet Aspssia spreken over: de ui^SAincid. de meuscben. Gij steldet u in uw ,offcr|flm!neens op dat standpunt. Maar njf ik u, voor 'k verder ga, eenige vragen doen, met welker beantwoording gij mij zeer zoudt verplichten. 1°. Is zelfopofferingi de plicht van den Christen alléén? of is zij het van alle menschenP Bestaat er ook liefde buiten de Christelijke liefde? Is het ook soms mogelijk dat er bij de menschen worde opgewekt roenschenliefde, menschennrtn, lièfde tot den naaste?- Is bet voor de pers niet een Allerheerlijkste taak, bij de tegenwoordige godsdienst-twisten, in dien beker van tweedracht, geschil en haat, die door allerlei secten geroerd wordt, wat alsem te mengen door te sprekeu van: offers der menschen, menscbenlielde enz.? 't Vl as geen godsdienstige kleingeestigheid, welke mij aandreef, om u deze vragen te stellen, maar 't was vooreerst om het bewijs te leveren, dat ik uwe artikelen met eenige aandacht lees 2°. omdat ik meende dat de geest van uw artikel niet in over eenstemming was met wat Gotthold, üphraim Lessing voor ongeveer 1U0 jaren zeide: Es eifre jeder seiner von Verurtheilen Freien, unbestochne, Liebe nach; 3°. omdat 'k van oordeel ben, dat ieder, die in 't algemeen heil belang stelt, zelfs tegenover den hu- maansten man, gelijk gij in uw artikelen steeds blykt te zijn, zijne meening uiten mag, waar hij meent dat dit slechts „even" uit 't oog is verloren. «Zooveel vertrouwen stel ik in uw loyaliteit, dat ik er by voorbaat op reken dat ge «publiek' mijne vragen zult beantwoorden. Ten slotte zij 't mij als getrouw lezer uwer arti kelen vergund, u mijnen dank te zeggen voor de wyze waarop u steeds menschelyke zakeu en toestan- 'louwt, beschouwi veel toe zullen bydrt dracht te verspreiden, opstellen u kracht en lust toewenschen, om op dien weg voort te gaan, gelyk 't met imnuer wenscht Philalethks. den beschouwt, beschouwingen die, worden zij gedeeld, dragen om voorspoed en een- Zeker zullen alle lezers uwer Wij ontvingen hierop het volgend antwoord van den schrijver van het artikel «Offers", den heer He. Of ik het moet toeschrijven aAn de lectnur van Robert Hamerlipgs meesterstuk, of wel aau iets an ders, weet ik nipt, maar zeker is het, dat het mij voorkomt alsof Philalethes niet geheel en al oube vooroordeeld was, tfcen ZEd. mijn artikel ,Offers" be sprak. Want klaarblykelyk is het uiet de geest vau mijn stuk, waartegen Zhd. te velde trok, maar zijn het alleen de woorden ,Chri8t,en" eu «Christelijke,die ik daarin bezigde. Als ik de 'voor my zeer vleiende verzekering van Ph. mag aan'uemen, dat hy mijn ar tikelen met eenige aandacht leest, dan w. ag ik het ook te onderstellen, dat hij gedurende de ruim vier jaren, in welke ik aan de Schoonhovensche Courant werkzaam ben, bewijzen genoeg beeft gevonden, dat ik mij geenszins binnen den engen kring, dien hij in zijn verbeelding rondom mijn deuken en streven ge trokken zag, beweeg. By elke gelegenheid trachtte ik,— en zal ik steeds trachten,ayg Jpzers te verheffen boven den invloed van eehzydig-kerkelijke ideeën: in het woord menscb, d. i. de denkende, ligt naar mijn inzien alles opgesloten, wat onze natuur veradelt. Cogito, ergo sum, «ik denk, dus benik,"was de leuze v%n Descartes. Met een kleine wijziging, meer den naam dan de zaak betreffende, zou ik wil len uitroepen: Hk denk, derhalve heb ik lief. Maar, of Philsiletbes Hindoe is of Mohamme daan, Christen of Israëliet, of niets van dat alles, wanneer by Billijk is zal hy moeten erkennen, dal de Christelijke godsdienst, ondanks de afdwalingen, door een bekrompen opvatting veroorzaakt, die groote ver dienste bezit, dat hij in de harten der menschen het begrip humaniteit beeft aangekweekt en ontwik keld. De grootscbe figuren uit de «Asptisia" mogen tot op zekere hoogte dat heilig beginsel hebben ge huldigd, voor ben bleef het eeu iJeaal op onbe- reikbaren afstand: de Christelijke geest heeft het ge maakt tot bet gemeengoed van allen, ook van heu die buiten stonden. Of we, zonder dien godsdienst, tot bet begrip aigemeene menscbenliefde zouden ge komen zijn, is moeilijk te bewijzen; maar stellig is het waar, dat bet, als de quintessence van het Chris tendom wordt erkend, ook door niet-Christenen. Laat Ons toch niet kibbelen over woorden en len zen, waar bet belang der mensohbeid ons eenig richt snoer moet zijn. Ik geloof vrijheid te hebben, Phila lethes mijn geestverwant te noemen, al heb ik my naar zijn meening aan exclusivisme schuldig gemaakt. ZJSd. gelieve de verzekering aan te nemen, dat ik geen oogenblik daaraan heb gedacht: trouwens, dit zou geheel in stryd zijn met de strekking van mijn artikel. Niet zij die zich Christenen noemen, zyn per se bevorderaars van echte humaniteit; maar evenmin bezitten diegenen het monopolie van men scbenliefde, voor wie het woord Christen op zichzelf reeds een steen des aanstoots is. Ook dit zal Phila- lethea mij toegeven. He. BUHGEHL1JK.E 8TANJ. Geborss: Maartje, ouders M Snel en J. De Gidts. Kaatje, ouders J. Vau Gelder en h. Schenk. Elisabeth, ouders A. A. Holleb>-ek en A Vau Wijk. M&rtyntje, oudera C. Hooykaas en G. Verhoeff. Tboma, ouders J. Hoogendyk en H. De Jong. Obdrrtbocwd: J. Gaill»rd en J. A. Van Solinge H. Fiintcrie en J. Woudenberg.L. De Hoog en H. C. Schutter. 8. Gaillard en C. De Wit G. De Pleijt en M. Van Geelen. A. Woudenberg en M. Den Hoed. Getrouwd-. H. J. Gerritsen en M. Wendels.— G. Van den Bergh en M. E. Humme. A. VanLun en G. Van den Btrgh. C. Meeder en M. M Comyn. Overleden-. W Nieuwersteeg, oud 9 jarenJ. Van Schie, oud 5 jaren. Levenloos kind, waarvan ouders zijn L. H. Bel Peletier eu M. De Gier.-— H. Edeling, oud 8 weken. Zalmviasoherlj te Ammerstol. Aan den afslag geweest van 8 tot 13 Mei: 147 zalmen, prijs van f 1,10 tot f 1,25 per half kiloook nog 380 elften, prijs van 90 tot 110 cents per stuk Ondertrouwd G. DE PLRIJT M. VAN GEELEN. Aspasia had mij j SCHOONHOVEN, 12 Mei 1876. Ondertrouwd: A. WOUDENBERG M. DEN HOED. SCHOONHOVEN, 14 Mei 1876. Heden overleed, tot onze bittere droefheid, ons innig, zeer geliefd Nichtje en Pleegkind JACOBA* in den aanvalligen leeftijd van circa zes jaren, 11a eene ziekte van slechts negen dagen. God sterke ons in deze zware be proeving C. A. WISBOOM. A. H. WISBOOM-Valk. SCHOONHOVEN, 7 Mei 1870. Heden overleed alhier, na eene korte onge steldheid van eenige dagen, in den ouderdom van ruim 71 jaren, onze geliefde Vader en Behuwdvader ARIE TUKKER. Uit aller naam, A. A. TUKKER. AMEIDE, 10 Mei 1876. Heden overleed plotseling, tot groot verliet voor zijne Vrouw en Kinderen, ADRIANUS DE GROOT. iu den ouderdom van vier en vijftig jaren, waarvan hij met den meesten trouw en ijver 45 jaren bij ons werkzaam was. J. J. LAZONDEB. SCHOONHOVEN. 11 Mei 1876. De Ondergeteekenden betuigen hunnen har- telijken dank aan de Wellfid. ZeerGel.Heeren Dr. A. J P. DR WILDE en Dr. J. A. GAL* LANDAT HURT te Schoonhoven, voor de spoe dige hulp, verleend aan onzen jongsten Zoon, bij het ongeluk, dat hem II. Dinsdag trof, welke hulp met zulken goeden uitslag werd bekroond. S. STALENBURG. J. STALENBURG, geb. Zwabtinbol. BERGAMBACHT, 10 Mei 1876. De afslag van het WOOIV- HUI8( in de Nieuwstraat te w AMEIDE, toe be h oorend e aan Mevr. de Wede. D. DE JONGH, bepaald op den 17. Mei 1876, des morgens ten 10 nre, in T FORTUIN" te Ameide, ten overstaan van den Notaris BODDE te Meerkerk, zal geen voortgang hebben. aativangende op 21 Nadere aankondigin; D Alei a. s. bij strooibiljetten. DIRECTIE. Openbare Verkooping op Maandag den 22?? Mki 18<0, des voormiddags ten 11 ure, in het Lo- gement //HET POSTHUIS" te Moordreoht. van: waarin sedert vele jaren is- en nog wordt uitgeoefend eene BROOD-, BESCHUIT- en KLEINGOED BAKKERIJ, benevens groote SCHUUR. TT IN 'en LRFstaande en gelegen te MOORDREOHT, in het dorp, aan of l«ngs de Veersteeg; biL biljetten breeder omschreven. Te aanvaarden uiterlijk den 1. Juny 1876, terwijl de betaling der kooppenningen is gesteld op den 7. Augustus daaraanvolgende Nadere ïuformatiën geven de Notarissen G. J. SP BUUT te Ouderkerk a/d IJssel en A. KLUIT Hs. te Moordrecht. dans les Salles de Mr. VAN ZESSEN. 2e Début de La grosse caisse sera tenue par Mr. ADOLPHE. On commcncera k 8 heures Grand succès du jour. Tt AKKBETUIGING aan de Ingezetenen van JJ Krimpen a/d Lek, voor de vele blijken van deelneming, ondervonden gedurende de plaats gehad hebbende Kermis alhier, en blijf ik mij bij voortduring in uwe gunst aanbevelen. J. UERLAKD. KRIMPEN wa LEK, 9 Mei 1S76. Een nieuwe TENTWAGEN voor 4 Per sonen en een gebruikte KAPCHAI8 in de olie. zoo goed als nieuw, voor f 40, bij JOHANNES GROENKVELD, Rijtuigmaker telA Schoonhoven. Fabriek .de Hoilandsche IJsgel", Civ. lng;., te Oudewater, belasten zich met het inrig-ten en leveren van Machines voor Bleekerijen enz.

Schoonhovensche Courant | 1876 | | pagina 2